GOESCHE COURANT Engeland en Frankrijk hebben den krijg aanvaard. Nederland volstrekt onzijdig. Sinds gisterochtend 11 uur en gistermiddag 5 uur bevinden zij zich „in staat van oorlog" met Duitschland. De Poolsche troepen uit Silezië teruggetrokken. Het Britsche stoomschip „Athenia" getorpedeerd, Vreemde vliegtuigen boven ons land. Prins Bernhard in Zeeland. De opmarsch der Duitsche troepen in Polen. Tientallen Duitsche vliegtuigen omlaag geschoten. „Duitschers gebruiken gasbommen/' Om 11 uur gisterochtend, Engelsche tijd (11 uur 20 Neder- landsche tijd) is „officieel" de oorlog begonnen. Een uur eerder werd door de Engelsche regeering een ultimatum aan Berlijn gericht, eischende de onmiddellijke terugtrekking der Duitsche troepen uit Polen. Indien hierop om 11 uur geen gunstig antwoord zou zjjn ontvangen, zou zoo werd medegedeeld de Engel sche regeering zich in staat van oorlog met Duitschland be schouwen. Om 11 uur (Engelsche tijd) was geen enkel antwoord uit de Duitsche hoofdstad ontvangen. Een kwartier later legde Chamberlain via de radio de verklaring af, dat Engeland zich thans in staat van oorlog met Duitschland bevond Vervolgens is door de regeering van Frankrijk een gelijk luidend ultimatum aan Berlijn gezonden. Dit moest om 5 uur gis ternamiddag (gunstig) beantwoord zijn. Anders Zooals te verwachten was, heeft ook dit ultimatum geener lei uitwerking gehad. In den loop van gisterenmiddag werd de Fransche ambassadeur te Berlijn, Coulondre, door den Duitschen minister van buitenlandsche zaken, Von Ribbentrop, ontvangen. Von Ribbentrop deelde hem mede, dat Duitschland niet van plan was, zijn troepen uit Polen terug te trekken. Hiermee was ook deze formeele zaak afgehandeld en be schouwde ook Frankrijk zich als in oorlog met Duitschland. Een worsteling, die misschien nog ontzettender zal zijn dan de wereldoorlog van 1914'18, is hiermede een feit, een afschu welijk feit geworden. Er waren 1400 personen aan boord. „De Athenia niet getorpedeerd door Duitschers." Nationaliteit kon niet worden vastgesteld. Het zijn vermoedelijk Engelsche vliegtuigen geweest. Sovjet-Rusland zou neutraal blijven. De Regeeringspersdienst meldde gisteren: „Een hedenmiddag verschijnende buitengewone Staatscou rant bevat een neutraliteitsproclamatie, waarin de ministers van Algemeene Zaken a.i„ van Buitenlandsche Zaken, van Justitie, van Defensie en van Koloniën, daartoe door Hare Majesteit de Koningin gemachtigd, ter kennis brengen van een ieder, wien zulks aangaat, dat de Nederlandsche regeering terzake van den oorlogstoestand, die is ontstaan tusschen eenige vreemde mo gendheden, volstrekte onzijdigheid zal in acht nemen. Doopplechtigheid van Prinses Irene uitgesteld. Koning Leopold neemt het opperbevel over het Belgische leger. SLOWAKIJE NUMMER 208 182e JAARGANG TWEE BLADEN Dagblad. Uitgave C.V. De Middel- burgsche Courant. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstraat 28, Tel. Redactie 269, Administratie 139; te GOES: Turfkade Tel. 2863. Post giro 359300. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Weekabonne menten in Middelburg en Goes 18 ct. EERSTE BLAD MIDDELBURGSCHE COURANT MAANDAG 4 SEPTEMBER 1939 Advertentiën 30 cent per regel, ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", maximum 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 ct. Het legerbericht van het Poolsche hoofd kwartier meldde gisteren, dat de Poolsche troepen wegens de groote overmacht van den vijand, die wordt gesteund door talrijke gepantserde afdeelingen, zware artillerie en geschut gedwongen waren uit Silezië terug te trekken. Verder berichtte de Poolsche legerlei ding, dat de Duitschers talrijke steden ge bombardeerd hadden. Er zouden ook bom men geworpen zijn op dorpen en zelfs op herders, die hun vee lieten grazen. De Poolsche luchtmacht heeft succes sen geboekt. Zoo heeft zij een concentra tie van gepantserde troepeneenheden aan gevallen en met succes twee gemotori seerde colonnes gebombardeerd, terwijl een andere groep in haar stellingen zwa re verliezen werden toegebracht. De Pool sche jagers hebben in de twee eerste da gen van den strijd 64 Duitsche vliegtuigen omlaaggeschoten. Volgens een bericht van het Poolsche Telegraaf-agentschap, hebben de Duit schers gistermiddag in de streek van Groedoesh gebruik gemaakt van gasbom men. Ook hebben zij hun nieuwste troepen, de parachutisten ingezet. De Poolsche omroep heeft nl. medegedeeld, dat in Si lezië Duitsche parachute-springers achter de Poolsche linies zijn gedaald, o.m. om te trachten telefonische en electrische lei dingen te verbreken. De autoriteiten hebben de bevolking gevraagd de politie behulpzaam te zijn bij het opsporen van deze „patrouilles des doods", die dikwijls uitgerust zijn met machinegeweren. De Poolsche regeering heeft amnestie afgekondigd door de delicten, die met ten hoogste een jaar gevangenis gestraft kunnen worden. POOLSCHE BOEREN BESCHOTEN. Zondag hebben 27 vliegtuigen boven Bydgoszcs gevlogen en uit machinegewe ren geschoten op boeren, die van het veld huiswaarts keerden. Er zijn twee dooden, drie enstig en twaalf licht gewonden. Bjj Piotrkow zijn twee reizigerstreinen gebombardeerd. Het Britsche ministerie van voorlichting deelt mede, dat het stoomschip „Athenia", van de Donaldson Atlantic Line uit Glas gow, metende 13580 ton, met in totaal 1400 personen, bemanning en passagiers, aan boord, in den Atlantischen oceaan, twee honderd röjjl ten Westen der Hebriden- eilanden aan de Schotsche kust, is getorpe deerd. Om 5 uur vanochtend deelde de Brit sche admiraliteit mede, dat het schip, vol gens de opgevangen radioberichten, snel zinkende was. De „Athenia" was op weg naar Montreal (Canada). Het grootste per centage der passagiers was uit Europa op den terugweg naar Amerika in verband met den politieken crisis. Ook uit Washing ton wordt gemeld, dat de passagiers in hoofdzaak Canadeezen en Amerikanen wa ren. Daaraan wordt toegevoegd, dat er geen enkele mogelijkheid bestaat, dat het mu nitie vervoerde. De „Athenia" was Vrijdagmiddag uit Glasgow vertrokken en had Liverpool aan gedaan, vanwaar het schip Zaterdagmiddag om 4 uur onder bevel van kapitein James Reid naar Montreal was vertrokken. In de reddingsbooten van de „Athenia" was plaats voor in het geheel 1830 passa giers. Het schip had een lading van duizend ton ingenomen te Liverpool. DE MEESTE PASSAGIERS GERED. Kennedy, de ambassadeur der Ver. Sta ten te Londen, heeft het Amerikaansche departement van Buitenlandsche Zaken la ten weten, dat alle passagiers van de „Athe nia" gezond en wel zijn, met uitzondering' van die, welke door de ontploffing van den torpedo werden getroffen. Het zou een Engelsche vergissing zijn, volgens Berlijn. Het Duitsche Nieuwsbureau deelt mede: Directe informaties na ontvangst van de Engelsche berichten over de torpedeering van het stoomschip „Athenia", dat naar gezegd wordt, 1400 personen aan boord had, hebben uitgewezen, dat het volkomen uitgesloten is, dat het schip door een Duit sche duikboot is getroffen. Alle Duitsche oorlogsschepen hebben in structie zich strikt te houden aan de rege len van het prijsrecht en het is natuurlijk dat zjj zich daaraan houden. Wanneer de „Athenia" werkelijk zou zijn getorpedeerd, dan kan hier volgens de De regeeringspersdienst. meldde van morgen om kwart voor vieren: Hedenochtend zijn vreen^ie vliegtuigen boven ons land gesignaleerd. De nationa liteit dier vliegtuigen kon niet worden vastgesteld. Aangezien meestentijds boven de wolken werd gevlogen, was het niet mogelijk de vliegtuigen onder vuur te nemen. De Ne'derlandsche regeering zal heden elk van beide partijen onder verwijzing naar den ernst van deze schending onzer door beider beloften uitdrukkelijk erkende onzijdigheid uitnoodigen onverwijld een onderzoek in te stellen naar de vraag, of hare strijdkrachten deze inbreuk hebben veroorzaakt en, bij bevestigende beant woording, alle maatregelen te nemen om herhaling te voorkomen. Zij brachten strooibiljetten naar Duitschland. De talrijke vliegtuigen vlogen op groo te hoogte boven het Nederlandsch grond gebied, eenige verplaatsten zich van Oost naar West, doch het meerendeel van West naar. Oost. Zoo werd bo ven Bolsward (Fr.) zwaar motorgeronk hoog boven de wolken gehoord van vlieg tuigen zonder waarneembaar licht, zich verplaatsend naar de Oostelijke richting. Te ongeveer kwart voor één vannacht werden te Vlieland twee eskaders waar genomen, vliegend in de richting van Noord-West naar Zuid-Oost. Berichten over het hooren of waarnemen van vlieg tuigen kwamen voorts uit Schiermonnik oog, Den Helder, Workum, Leeuwarden, Beilen Terschelling, Enkhuizen, Amers foort, Apeldoorn, Ede, Arnhem, Zevfenaar, Nijmegen, Maastricht en nog eenige an dere plaatsen. De hoogte waarop de vlieg tuigen vlogen schommelde tusschen de 1500 en de 2000 m. De meeste vliegtuigen passeerden tusschen half een en half twee vannacht. Strooibiljetten aan het (Duitsche volk op Nederlandsch gebied ge vonden. Naar het ANP vernam is van verschil lende plaatsen in het Oosten des lands, nadat hedennacht het bericht van den regeeringspersdienst over het verschijnen van vreemde vliegtuigen boven ons land bekend was geworden, de mededeeling ontvangen van het vinden van strooibiljet ten. Deze droegen het opschrift „waar schuwing", „Groot-Britannië aan het Duitsche volk." In deze biljetten wordt o.m. gezegd, dat de Duitsche 'regeering Engeland den oorlog opgedrongen heeft, dat deze oorlog volkomen onnoodig is, dat het Britsche volk in verde met het Duit sche wil leven, dat het Duitsche volk aan den rand van een bankroet leef, dat de nazi-censuur altijd de waarheid aan het Duitsche volk onthouden heeft, dat Enge land en zijn bondgenooten onoverwinne lijk zijn, dat het Duitsche volk recht op vrede heeft, dat Engeland ook den vrede wenscht en bereid is, dien met iedere Duitsche regeering te sluiten, die op recht vredelievend gezind is. Uit deze berichten kan dus worden op gemaakt, dat de vliegtuigen, welke he dennacht boven ons land zijn gehoord of waargenomen, van Engelsche nationaliteit moeten zijn geweest, die Op weg waren naar Duitschland om de hiervoren ge melde strooibiljetfn uit te werpen. De diplomatieke correspondent van Reu ter verneemt, dat de Poolsche ambassa deur te Moskou de regeering der Sovjet- Unie er van in kennis heeft gesteld, dat Duitschland Poolsch grondgebied is bin nengevallen en dat er thans een oorlogs toestand bestaat tusschen Duitschland en Polen. In welingelichte kringen verneemt Reu ter, dat de Sovjetregeering de neutraliteit in acht neemt en dat leveringen aan beide partijen zullen geschieden. '5* (De voornaamste bepalingen inzake deze onzjjdigheidsverklaring vindt men op de 3e pag. van het 2e blad). opvatting van Duitsche deskundige kringen slechts een vergissing van een Engelsche duikboot zijn, die dan zeer zeker in strijd met de regelen van het prijsrecht heeft ge handeld. Men neemt evenwel aan, dat het schip in het geheel niet is getorpedeerd, doch op een drijvende Engelsche mijn is gestooten. Vandaag heeft Prins Bernhard zich van de troepenconcentraties in ons gewest op de hoogte gesteld. Verschillende troepen- onderdeelen in Zeeland werden geïnspec teerd. De Prins die de kapiteinsuniform van den generalen staf droeg en vergezeld was van jzijn adjuda!nt kapitein Pfaff, bracht in Middelburg, o.m. een bezoek aan de admiraliteitsgebouwen in de Koepoort straat. De commandant van de stelling Zee land, kolonel H. J. v. d. Stad leidde den Prins rond. In gezelschap van kolonel v. d. Stad en van overste Struwels werd vervol gens in een open auto naar het station ge reden. Het lag in de bedoeling dat de Prins met den extra militairen trein, die ver wacht werd, de reis naar Vlissingen zou maken. Daar de trein langer op zich liet wachten dan verondersteld was, werd van dit voornemen afgezien. Toen de Prins on geveer een kwartier op het perron had ver toefd, dat niet voor het publiek toeganke lijk was, begaf de Prins zich weer naar zijn auto om de reis naar Vlissingen te maken. Op weg naar het station hebben vele stadgenooten den Prins herkend en Z.K.H. hartelijk begroet. Vooral toen de auto voor de stationsbrug moest wachten, welke men juist bezig was open te draaien, bracht het publiek den Prins een warme ovatie. Ver schillende personen hieven de kreet „leve de Prins" aan. Een van de begeleidende officieren gaf den brugwachter de opdracht de brug weer dicht te draaien en het schip dat doorgang moest worden verleend te laten wachten. Hierdoor werd een langer oponthoud voor den Prins voorkomen. Terwijl de Prins op het perron vertoefde waar hij een levendig gesprek met kolonel v. d. Stad voerde, stroomde het publiek voor het station samen. Toen de Prins zich naar zijn auto begaf, ging onder de menigte een luid hoera op, waarvoor de Prins glimlachend dankte Te kwart over elf vertrok de Prins per auto naar Vlissingen. Men meldt ons van officieele zijde, dat de voorgenomen doopplechtigheid van Prinses Irene op 14 September a.s. in de Nieuwe- kerk te Amsterdam voorloopig is uitgesteld. o Belga meldde vanmorgen uit Brussel: De Koning van België heeft heden de volgende dagorder tot het leger gericht: Ik neem vandaag het opperbevel over het leger over. Ik heb de zekerheid, dat het onder alle omstandigheden door zijn dapperheid en zijn zelfverloochening zich waardig zal weten te betoonen van het vertrouwen, dat de geheele natie in hem stelt. Gedaan ten paleize van Brussel, den vierden September 1939. w g. Leopold." /^J^ABLUNKAl/ -SILLEIN'/ Deze kaart geeft den opmarsch weer der Duitsche troepen, welke 1 September de Poolsche grenzen hebben overschreden. De opmarsch begon, waar de zwarte pijltjes zijn aangegeven, later zetten zich de Duitsche legercorpsen in beweging die aan de hoofdverbindings-wegen gelegerd waren; (op de kaart met zwarte blokjes aangegeven). De Duitsche troepen bewegen zich nu over het Poolsche wegennet hetwelk op de kaart is aangebracht.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1