d, fis int KRONIEK VAN DEN DAG ms Staat van oorlog afgekondigd in Nederland. Engeland eerbiedigt onze onziidiqheid. STADSNIEUWS TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT GOESCHE COURANT) VAN ZATERDAG 2 SEPTEMBER 1939. No. 207 ieid dag R I de ijdig ogte de i e n Huiveringwekkend gericht. EEN ZOON VAN Z'N VADER. De luchtdienst op Indië gestaakt. De bakkers mogen op Zondag bakken voor de militairen. Correspondentie voor militairen. MIDDELBURG Bescherming tegen luchtaanvallen. Distributie van levensmiddelen. Vragen van het oogenblik. regels Ier. Stnoles- isinget liekles- ierwijs Dnium, ÏÜR, geeft |5 Sep- pgeven Knip- ïdities. lupeur, •sleer- |j Krij- circa gezin des Na- lAGD. Roth, met mooie ifort) hee- nscht iezes. In de ragen ■■E 3ND. rking ngen rouw Cade borg. 3oer< Oorlog! Het ontzettende, waarvoo men dagenlang vreesde en waaraan me eigenlijk niet kon gelooven, is werkelijk heid geworden. Onverwachts nog als eet donderslag uit een troebelen hemel, wel ke voor zulk een ontlading echter niei zwart genoeg leek. Plotseling is het ove onze samenleving losgebroken, dit on-> heil. En angstig vraagt men zich af, wal voor verschrikkelijken omvang het za aannemen en wat er het catastrofale ein de van zal zijn. In de politieke sfeer plegen schuld eri verantwoordelijkheid voor afgrijselijke dingen als deze met zeer onzuivere maatstaven te worden beoordeeld. Wi willen daaraan niet meedoen. Wat ziclï thans over de menschheid voltrekt, is daarvoor naar ons gevoel te aangrijpend Men buige liever het hoofd voor het ge richt, dat de calamiteit in haar wezen moet zijn: een gericht, waarvan niemand de beteekenis vermag te peilen, dat in' zijn huiveringwekkende gedaante voor; menschelijk oordeel en menschelijke waardeschatting te ontzettend is. Wij kunnen onmogelijk weten, waar toe deze ramp over onze samenleving moest komen. Menschelijk onverstand eerzucht, hoogmoed ach al deze woor den vallen weg, als men zich bezint op het geheim Gods, dat achter alle leven' schuil gaat. Wij kunnen onmogelijk be seffen, op welke oorzaken van zonde en tekortkoming der geheele menschheid' de thans ontketende verschrikking zou' moeten worden herleid. Er speelt zich thans weer een tragedie af van zulk een omvang en zulk een angstwekkende diepte, dat de mensch, die tot zichzel weet in te keeren, alleen maar sprake loos kan zijn. Men buige zijn hoofd... Ook ten aanzien van de vermoedelijke ontwikkeling der ruwe gebeurtenissen kan heel weinig worden gezegd. Het is ten eenenmale onmogelijk, om zich eenig denkbeeld te vormen van het aan tal landen, dat tenslotte in den strijd be trokken zal worden. Men zij daarom voorzichtig met het maken van gevolgtrekkingen uit ver schijnselen, welke zich thans voordoen; gelijk de gisteren afgelegde verklaring van de Italiaansche regeering, inhouden de^ dat Italië zich rnilitair afzijdig zal houden. TTnwihéKeurig denkt men hier bij aan het feit, dat Italië ook in 1914 aanvankelijk buiten den strijd bleef en later de zijde der geallieerden koos, on danks het bondgenootschap, dat het met Duitschland en Oostenrijk had. Er be staat thans niet de minste reden, te ver onderstellen, dat het nu weer zoo zal gaan. Reeds een week geleden werd door sommige ingewijden voorspeld, dat Italië aanvankelijk „neutraal" zou blijven, om dan later, op het moment, dat Polen on der den voet geloopen zal zijn, de zijde van Duitschland te kiezen. Het spreekt vanzelf, dat ook deze voorspelling met reserve dient te wor den beschouwd, maar zij ziet er voors hands begrijpelijker uit dan een profe tie, welke zich mocht willen beroepen op den gang van zaken in den wereldoorlog. Een zeer groot vraagteeken moet ook geplaatst worden achter de houding van de Sovjet-Unie. Men blijft zich afvragen, of Moskou rustig zal toezien, dat Polen (naar alle waarschijnlijkheid) door de Duitschers wordt overmand, nademaa Polen voor 1914 voor het grootste deel aan Rusland behoorde. De geruchten dat na zeer korten tijd de Russen van het Qpsten uit de armzalige Poolsche re publiek zullen binnenmarcheeren, hou den dan ook hardnekkig aan. Naar het Engelsch door T. TEN HAVE— v. d. MADE. 50). „In de kranten noemen ze het toch lief dadigheid, als de philantropen iets aan het publiek teruggeven, van wat ze hem eerst hebben ontstolen? Voor mij is dit hetzelf de". Mike's toon klonk een beetje belee- digd. „Dat is het ook", gaf Gordon toe, „ze zijn allebei een zalfje voor het geweten. Alleen heeft publieke liefdadigheid 't voor deel, dat het een persoonlijke reclame is. Ik leer hier een boel, Mike, bijvoorbeeld dat op het moment, dat je je vingers uitsteekt naar dollars, je al de gelegenheid en deugd die de schepper je hebt meegegeven, in een zak heeft gedaan en verdronken". Gordon had met zulke redeneeringen nooit veel succes bij Mike; hij vond een be grijpender gehoor bij Hazel Mallinsbee. Ze lette aandachtig op hem in de dagen, dat hij wachtte op de verwezenlijking van zijn plannen. Ze wist en begreep volkomen welke impuls hem had voortgedreven: zijn gevoel voor humor, en daarom mocht ze hem des te liever. Ze zag duidelijk, hoe zeer Gordon zijn vader vereerde en liefhad en dat deze genegenheid niets minder was door het feit, dat hij van plan was zijn va der een kool te stoven. Oogenschijnlijk leek het een paradox, maar zij begreep het toch. Zij voelde, dat het een geval was van twee sterke per- Gisteren is afgekondigd het Koninklijk Besluit van 1 September 1939, waarbij het geheele grondgebied des Rijks wordt ver klaard te zijn in staat van oorlog. Dit Be sluit trad gisteren onmiddellijk in werking. De beteekenis van den „staat van oorlog" is, dat het burgerlijk gezag overgaat in han den der militaire autoriteiten. Ook in 1914 is deze toestand door onze regeering in het leven geroepen. Hiertoe genoodzaakt door de in verschil lende landen uitgevaardigde vliegverboden, heeft de K.L.M. moeten besluiten heden het vertrek van het Indië-vliegtuig niet te doen plaatsvinden. Alle post wordt thans per mailschip ver zonden. De post wordt te Amsterdam resp. te Rotterdam aan boord gebracht. Betref fende de vaarroute der mailschepen staat nog niets vast. Het is echter zeker, dat geen enkele Middellandsche Zeehaven kan wor den aangedaan. De Regeeringspersdienst meldt: „Naar de Britsche regeering aan de Ne- derlandsche regeering heeft verklaard is zij, in geval een Europeesche oorlog mocht uit breken en Nederland daarin een onzijdige houding aanneemt, vast besloten, die onzij digheid overeenkomstig haar traditioneel beleid ten volle te eerbiedigen, mits die onzijdigheid ook door andere mogendheden geëerbiedigd wordt." De regeeringspersdienst meldt: De minister van sociale zaken, heeft goed gevonden te vergunnen, dat, voor zoover dit in verband met door of namens den mi nister van Defensie verstrekte opdrachten noodig is, in het belang van de verzorging van krijgsvolk, in broodbakkerijen, zulks in afwijking van het bepaalde bij de betrok ken artikelen der Arbeidswet 1919, door hoofden en bestuurders en door bakkersge zellen, bakkersarbeid wordt verricht tus- schen Zaterdag 2 September 1939, des na middags te 8 uur en Maandag 4 September 1939, des voormiddags te 5 uur. Goede adresseering vereischt! Adresseering van correspondentie aan militairen moet ajs, volgt geschieden: naam en voorletters van - geadresseerde, militaire rang, onderdeel, waartoe de militair be hoort of waarbij hij is gedetacheerd, alsme de een nadere aanduiding als: veldleger vesting Holland, stelling van Den Helder, enz. Voorbeelden van goede adresseering zijn op de postkantoren opgehangen. In twijfel gevallen vrage men daar inlichtingen. In geen geval mag een plaatsnaam worden ver meld. Indien het publiek blijft doorgaan met onvolledige of onjuiste adresseering van correspondentie aan militairen kan de veld- postdienst niet behoorlijk functioneeren. Er ontstaat reeds thans groote vertraging, ter wijl de bezorging van tal van brieven door- onvolledige adresseering misloopt. De P.T.T. verzoekt dringend aan alle bur gers: „Beperk U voorloopig en althans gedu rende de eerstvolgende dagen zooveel mo gelijk in Uw correspondentie, vooral ook voor militairen. Het post vervoer dreigt mis te loopen indien hieraan niet wordt voldaan. ROOSEVELT VERZOEKT BURGERBEVOLKING TE SPAREN. De president der Ver. Staten Roosevelt, heeft telegrafisch aan Frankrijk, Groot- Brittannië, Italië, Duitschland en Polen verzocht de burgerbevolking niet te bom bardeeren. Roosevelt heeft een onmiddellijk antwoord hierop verzocht. soonlijkheden, die als goede vrienden tegen over elkaar stonden. De fortuin was met den jongeren man geweest en hij zou nu stellig zijn plan doorvoeren, met een gevoel voor humor achter al zijn handelingen. Al kende ze James Carbhoy niet, toch kon ze zich voorstellen, hoe die twee sterke man nen bij elkaar zouden zitten, als alles voor bij was, genoeglijk rookend en de heele zaak bepratend zonder eenigerlei grief. Haar vader zei weinig. Vreemd genoeg keurde hij het plan in zijn hart af, ook al stond er voor hem zooveel op het spel. Het waren niet de gewone gewetensbezwa ren, die hem dwars zaten. Was het tegen iemand anders gericht geweest dan Gor don's vader, hjj zou er met hart en ziel zijn bij geweest en stellig denzelfden durf als Gordon aan den dag hebben gelegd. Maar hij was ouderwetsch genoeg om er nu een gruwelijke ondankbaarheid van den zoon tegenover zijn vader in te zien. Evenals zijn dochter sloeg hij echter alle uitlatingen van dezen jongen over zijn va der nauwkeurig gade. Maar waar Hazel dit deed met begrip en sympathie, beschouwde hij met de onderzoekende oogen van den man, die zich een oordeel wil vormen over dengene, met wien hij te doen heeft. Slechts eenmaal sprak hij in die dagen van afwachting zijn afkeuring en spijt uit. Hij zei met zjjn diepe stem: „Gordon, jongen, ik heb geen zoon, maar als ik er een had, zou het me een helsch verdriet doen, als hij me aandeed, wat hij nu je vader aandoet". Gordon gaf niet dadelijk antwoord en toen hij eindelijk sprak was het met een De overheid heeit een uitgebreid plan. Wij hebben een onderhoud met den bur gemeester, mr. dr. J. van Walré de Bordes gehad over de bescherming van de burger bevolking tegen aanvallen uit de lucht. Zulks naar aanleiding van de cri de coeur, welke een dezer dagen in ons blad werd op genomen in den vorm van een ingezonden stuk, o.m. bevattende de onderstelling, dat hier ter plaatse al heel weinig aan de thans zoo urgent geworden zaak zou worden ge daan; althans wat betreft het inrichten van schuilkelders en soortgelijke maatregelen. We hebben hier dat weet een ieder reeds eenige jaren een luchtbeschermings dienst, welke op gezette tijden oefeningen (alarmeering, verduistering etc.) organi seerde. Ook de andere aangelegenheden (schuil kelders c.a.) zijn echter door de overheid onder oogen gezien, veel meer dan naar bui ten bleek, en nu een zekere urgentie is ontstaan komen ze mede op den voor grond. Alvorens daaromtrent mede te dee- len, wat de heer Van Walré de Bordes ons vertelde eerst echter iets anders. Gunstige factoren. De burgemeester is van oordeel, dat wij ons allen met eenigen nuchteren zin re kenschap van de situatie moeten geven, voor zoover dat menschelijkerwijze dan mo gelijk is natuurlijk. En dan moet het vol gende worden geconstateerd: le Middelburg zal, indien ook voor ons land de nood aan den man mocht komen, zeer waarschijnlijk heel wat minder gevaar loopen dan tal van andere plaatsen, zoo als de groote steden. Zeeland's hoofdstad is dan ook in de tweede gevaren-klasse inge deeld. 2e. Geheel Zeeland en dus ook Mid delburg heeft een zekere natuurlijke be scherming tegen gasaanvallen: doordat er veel wind voorkomt. 3e Middelburg heeft betrekkelijk weinig huizen, waarvan verschillende verdiepingen door diverse gezinnen worden bewoond, zulks in tegenstelling tot de groote steden. 4e Er zijn hier heel veel oude en ruime kelders, welke gemakkelijk tot schuilkel ders kunnen worden ingericht. „Gemeente werken" beschikt over een lijst van 150, ter wijl deze lijst zonder twijfel nog voor uit breiding vatbaar zal zijn. De inrichting tot schuilkelder zal in vele gevallen betrekke lijk geringe kosten meebrengen. Informaties inzake die inrichting zijn te bekomen bij de „Vereeniging voor Luchtbe scherming"; voorzitter: Overste Bierman, secretaris: jhr. mr. E. W. F. Wttewaal van Stoetwegen, Gortstraat 41. Tot zoover de diverse punten, welke de situatie hier ter stede ten aanzien van de luchtbescherming betrekkelijk gunstig ma ken. Waar reeds schuilkelders zijn. Naar de burgemeester ons meedeelde zijn onder verschillende gebouwen in de stad reeds schuilkelders ingericht, waarvan de meeste uiteraard particuliere, d.w.z. dat ze niet of slechts in beperkte mate voor open baar gebruik bestemd zijn. Schuilkelders bevinden zich onder: het postkantoor, de provinciale griffie (drie stuks), het Oost-Indisch Huis, het gebouw der belastingkantoren, den Raad van Ar beid, de rechtbank, het Kantongerecht, de Nederlandsche Bank, den winkel der fa. De Jager en café Suisse'. Schuilkelders zullen komen onder het po- litie-bureau, het gebouw van den luchtbe schermingsdienst, en het gebouw Dam 6, waar de distributie-dienst wordt gevestigd. Tenslotte zullen vermoedelijk groote schuilkelders, en dit worden openbare komen onder de woning van den Commissaris der Koningin en van notaris Terpstra Hier openbaart zich, dunkt ons, een geest van burgerzin, welke groote waardeering verdient. Intusschen vergete men niet, dat het irn richten van schuilkelders behoort tot het gebied van de burgerlijke zelfbescherming. Het is voor de overheid ten eenenmale on mogelijk, om voldoende openbare schuilkel ders te maken, al zal ze natuurlijk alles doen, wat ze maar kan. Er komt een groot aantal openbare schuilloopgraven Heel anders staat de zaak echter ten aan zien van de inrichting van schuilloopgraven. Deze zijn veel gemakkelijker, vlugger en goedkooper klaar te maken enbeant woorden volgens deskundig, d.w.z. militair oordeel, nog beter aan het doel dan schuil kelders. Immers, bij schuilkelders moet men steeds rekening houden met de mogelijk heid van groot ongeluk tengevolge van in storting der woningen. Met schuilloopgra ven, die op open ruimten moeten worden gemaakt, is dat gevaar buiten gesloten. Middelburg heeft een groot aantal ter reinen, midden in de stad (in de vele tuinen b.v.), zoowel als op de bolwerken, geschikt voor schuilloopgraven. Welnu, een uitge breid plan ligt ten deze gereed. Zoodra de noodzaak zich zal voordoen, zullen schuilloopgraven door werkloozen worden inge richt. De desbetreffende toestemming van hoogerhand is verzekerd, evenals de medewerking van de Heide Maatschappij. In een zeer korte spanne tijds zal op deze wijze een groot aantal openbare schuilgele genheden worden verkregen. Ook door par ticulieren kunnen op deze wijze voorzienin gen worden getroffen, voorzieningen, die vermoedelijk minstens zoo deugdelijk zijn als de inrichting van schuilkelders. Wij vernemen nader nog, dat er onmid dellijk met de uitvoering der plannen zal worden begonnen, zoodat Middelburg over weinige dagen de eerste schuilloopgraven zal bezitten. Het is weldadig te bedenken, dat hetgeen waarop het in de wereld aan komt om iets groots tot stand te bren gen, in de eerste plaats is, niet takt, niet waardigheid, maar hart. Pierson. twinkeling in zijn ondeugende blauwe oogen. Hazel, die bij de deur stond geleund, begreep hem volkomen, maar Mallinsbee was niet overtuigd. „Als u mijn vader was, zou het u even min verdriet doen", zei Gordon vroolijk. Toen keek hij Hazel even aan, daarna ves tigde hij zijn blik weer op haar vader. „Misschien leef ik nog wel jaren en in dat geval zal er maar één grooter moment in mijn leven zijn, dan het oogenblik, waarop we deze zaak winnen. Ik verzeker u, dat ik met alles wat in me is, van mijn vader houd, net als Hazel van u". Vanaf dat oogenblik hoorde Gordon geen protesten meer tijdens alle voorbereidin gen, die moesten worden getroffen. Silas Mallinsbee deed opgewekt alles wat er van hem verlangd werd. Bovendien liet hij aan Gordon de leiding over. Er moest veel gedaan worden. Zoo moest* de indruk worden gewekt, dat Buffalo Point geen belang meer bij de zaak had. Het was een spannende tijd, waarin men op zijn hoede moest zijn. David Slosson werd door de vier samenzweerders nauwkeurig geob Gistermidag zijn wij in de gelegenheid gesteld het bezoek, dat de Commissaris der Koningin en het volledige college van B. en W. brachten aan het distributiebu reau, gevestigd in pand 6 op den Dam, om te zien eri te hooren hoe alles hier geregeld zal worden, bij te wonen. Door de mededeelingen van den direc teur, den heer H P. Staal en de antwoor den van hem op vragen van een der au toriteiten en van onszelf, kunnen wij een of ander mede deelen over de werking van dit instituut. Maar vooraf deze woorden van den heer Staal: „Wie had gedacht, dat ik voor de tweede maal te Middelburg in zulk een benarden tijd aan het hoofd van het distributiebedrijf zou worden ge plaatst." Het was 2 Septemeber 1918 toen de heer Staal het werk als hoofd van dat be drijf van mr. L. J, A. van der Harst over nam. Enkele maanden geleden werd hij we derom te hulp geroepen en begon hij met de voorbereiding van een distributiebureau als het onverhoopt noodig zou zijn. En nu het werkelijkheid werd, is men verleden week met verschillende tijdelijke krachten, onder groote medewerking van de afdeeling bevolking ter gemeentesecre tarie aangevangen met het gereed «la ken van de stamkaarten en demoodkaar- ten voor de bevolking. Stamkaarten worden uitgereikt voor iederen inwoner hoe jong of hoe oud ook. Zij geven in de toekomst recht op het verkrijgen van de door de regeerïng te verstrekken broodboekjes, suikerkaarten, en wat meer noodig zal worden geoor deeld. Daar het ook voordat die speciale boekjes of kaarten verstrekt zijn noodig kan zijn een of ander artikel te rantsoe neeren, wordt de noodkaart verstrekt, voorzien van nummers, waarop na aankon diging het een of ander artikel tot de aan te geven hoeveelheid zal kunnen wor den verkregen. Men heeft nu voor ieder gezin de kaar ten, waarop het volgens de bevolking recht heeft in een enveloppe gereed ge maakt of zal dit alsnog doen. Voor een deel der stad zal men Maan dag met tot uitreiken dier enveloppes overgaan waartoe het hoofd van het ge zin of een der gezinsleden boven de 16 jaar zich aan het kantoor Dam 6 zal moeten melden op het voor hun straat aangegeven uur. De volgende dagen ko men telkens personen uit andere straten aan de beurt. Op het bureau zijn twee vertrekken waar men de kaarten af geeft na onder- teekening van een bewijs van ontvangst. Bij groote drukte zal het mogelijk worden gemaakt, dat men het gebouw langs een andere zijde nml. door de poort er naast kan verlaten. Als het publiek medewerkt, zal de uit gifte der kaarten een vlot verloop kun- serveerd en daarom waren Gordon en Silas Mallinsbee meestal in Snake's Fall, het geen ook al den indruk vestigde, dat ze hun pogingen hadden opgegeven. Nadat het hun gelukt was Steve Mason, den telegrafist, eenmaal om te koopen, wist Peter McSwain hem verder geheel en al voor hun belangen te winnen. Mallins- Lee's beurs verschafte ruimschoots alles, wat hiervoor noodig was en Steve had het aangename gevoel, dat wat er ook gebeur de, hij genoeg had verdiend om zijn baantje eraan te kunnen geven, voordat de zaak in 't honderd zou loopen en dat hij er tusschen uit kon knijpen met zooveel geld, als hij op eerlijke wijze onmogelijk zou hebben kun nen verdienen. En zoo kon Gordon tenslotte het code bericht aan zijn vader verzenden, alsof het van David Slosson kwam. Het was een drin gend verzoek aan den president der Union Grayling en Ukatan Spoorweg, om onmid dellijk naar Snake's Fall te komen. Het was opgesteld in den stijl van Slosson. Het antwoord daarop zou den agent evenwel nooit bereiken. Niets was vergeten. Alles was zoo haarfijn overdacht, dat het haast niet te gelooven was, dat iemand met Gor don's ervaring en temperament daartoe in staat was. Het was 's avonds laat, twee dagen na dat Gordon's dringend telegram was ver stuurd. Hij en Mallinsbee waren juist te ruggekeerd op de boerderij uit Snake's Fall, waar ze den heelen dag tusschen de drukte en opwinding waren geweest. Hazel nen hebben. Men zie de publicatie in dit nummer. Voor de distributie vormt Middelburg een kring, evenals Vlissingen, terwijl de andere gemeenten op Walcheren samen een kring vormen onder leiding van den heer J. W. van 't Hof, burgemeester van Sint-Laurens. Terugkeerende tot het bezoek, zij nog gemeld, dat de heer Staal op een desbe treffende vraag van den Commissaris der Honingio,, kon antwoorden, dat ,er z.i. te Middelburg maar zeldzaam gevallen zijn van wat men noemt hamsteren. Dat er velen zijn, die bijv. voor een maand voorrraad van bepaalde artikelen in huis hadden, was overeenkomstig de opwekking ter zake van de bevoegde autoriteiten en voorkwam een run op de winkels. Spr. kon zijn hoogen bezoeker ook mededeelen, dat hij groote medewerking ondervindt van de Middelburgsche winkeliers, met wie hij een onderhoud heeft gehad. Zij doen alles om te voorkomen, dat zij op een be paald oogenblik uitverkocht zouden zijn, terwijl particulieren voorraden hebben. Op een vraag onzerzijds deelde de heer Staal mede, dat de kaarten voor levens middelen voor het geheele land dezelfde zullen zijn, zoodat men ze ook buiten eigen gemeente kan gebruiken. O.a. voor hen, die niet inwonend dienst personeel toch den kost geven, geleek dit ons van groote beteekenis. Behalve de beide vertrekken voor aan de straat, waar de kaarten zullen worden uitgereikt, is er beneden achter een waar de heer Staal zelf zijn bureau heeft en een grooter, waar thans de opleiding voor helpster bij de Eerste hulp bij ongelukken wordt gehouden, doch waar men zoo noo dig ook over kan beschikken. De administratie der distributie komt op de eerste verdieping, waar thans aan de voorzijde in drie kamers de aangifte wordt opgenomen voor VRIJWILLIGE HULPVERLEENING. De beide damescomité's, dat voor het órganiseeren van hulp voor ouderen, en dat voor jongeren, waren reeds voorzien van namen van vrij velen, die in tijd van nood hun krachten willen geven en he den houdt het comité voor de noteering van mannen, die wjllen medewerken als het moet, zitting. Op velerlei gebied kunnen jongeren en ouderen van beider geslacht worden inge deeld om op allerlei terrein als het noodig is, in het belang van land en volk, werkzaam te kunnen zijn. Gaarne verstrekken 'deze comité's al ler gewenschte inlichtingen, men bezoeke hen, bijna zeker is voor ieder iets te doen. Zij houden er zoowel des avonds als over dag zitting. En de officieele antwoorden. De regeering doet haar best om de be volking zoo goed mogelijk op de hoogte te houden van het hoe en waarom der vele maatregelen van regeeringswege, die een direkten terugslag hebben op het maatschappelijk leven. Velen vragen, die in deze dagen bij het publiek opkomen, zullen geregeld worden beantwoord. Wij laten er hier eenige volgen: Vraag: Hoe komt het, dat een brief van een soldaat uit het veldleger, bestemd voor familieleden in binnen- en buiten land, gestempeld wordt door het postkan toor van zijn kantonnement? Wordt op deze wijze toch niet bekend, waar de be trokken dienstplichtige zich bevindt? Antwoord: Terwijl de brieven, bestemd voor de opgeroepenen, hen moeten berei ken door de zorg van de veldpost, posten de opgeroepenen de brieven, wélke zij hun familie toezenden, thans nog op de (gewone) postkantoren ter plaatse. Door het stempel van deze kantoren kan aldus thans nog bekend worden-, waar de opgeroepenen zich bevinden. Maatregelen zijn evenwel voorbereid, dat dit laatste niet meer het geval zal zijn, zoodra de omstandigheden het noodig maken, dat de plaatsen van afzending niet meer bekend worden. Vr.: Kunnen gerequireerde auto's en motorrijwielen door degenen, die deze hadden afgestaan, terug bekomen worden en zoo ja, waar moet men zich dan ver voegen? Antw.De gevorderde auto's en motor rijwielen zijn door de vordering rijkseigen dom geworden. Zij zijn hierdoor niet terug te be komen. ruimde de tafel af, terwijl Mallinsbee nog even naar een van zijn knechts was. Gor don zal alleen op de veranda te rooken en staarde nadenkend naar den prachtigen zonsondergang. In hem was echter niets van den vrede, die alom heerschte. Hoe kon het ook? Sinds het telegram was verzonden, verkeerde hij voortdurend in de grootste spanning. Alles hing van het antwoord af en hij voelde, dat het nu niet lang kon uitblijven. Binnen en kele uren zou het er moeten zijn. Als het er er morgenochtend nog niet was, kwam het niet meer. En als het kwam wat dan? Zou het het antwoord zijn, dat hij verlangde, of 2ou het afwijzend zijn? Terwijl zulke gedachten door zijn brein woelden en hij zonder ervan te genieten naar de prachtig getinte heuvels staarde, ving zijn scherp luisterend oor in de avond stilte plotseling het geluid op van naderen de wielen over het pad. Hij keek snel op. Er was maar één pad en dat leidde naar Snake's Fall. Hij rekte zijn lichaam uit, liep de veranda af en het pad op, om beter te kunnen zien. Een span paarden en een wagentje naderde in een snellen draf. Van verre scheen hij Mike Callahan's paarden, die hij zelf ook eens had gehuurd, te herkennen. Een groote opwinding maakte zich van hem meester. Zou misschien Hij keerde naar de veranda terug. Hij wou Mallinsbee nog graag even waarschuwen, maar hij dwong zich kalm te blijven zitten. rr (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 5