Radiorede van burgemeester Van Walré de Bordes Feestelijke intocht van de Prinselijke Familie in Den Haag! Oproep der regeering voor een bidstond BEURS VAN AMSTERDAM. De verhouding met Rusland. Het Duitsch-Russisch verdrag geratificeerd. Volkomen kalmte te Warschau, meldt Havas. BEURSTHERMOMETER VRIJDAG Amerika wacht af. Prins Bernhard woont een gedeelte der troepen transporten bij. „Oorlog tot den laatsten Poolschen soldaat"? Engeland is verantwoordelijk, zeggen Rome en Berlijn. Stormachtige tafereelen van geestdrift. WEERBERICHT Bede om wijsheid en licht. Instemming der kerkgenootschappen. KRUININGEN Zes dooden bij vliegtuigongeluk in Duitschland. ITALIë EERBIEDIGT DE ZWITSERSCHE NEUTRALITEIT. c Ik heb Engeland steeds weer een vriend schap en, zoo noodig een zeer nauw sa mengaan aangeboden. Doch dit kan niet alleen van een kant worden geboden, het moet van de andere zijde beantwoording vinden. Duitschland heeft geen belangen in het j Hierbij drukken wij den tekst af van de Westen en onze Westwal is tegelijkertijd I rede welke de burgemeester van Middel voor altijd de grens van het Rijk naar het b heden voor de Middelburgsche Radio- Amsterdam 1936-3% 94 Westen. Wij hebben daar ook geenerlei be doelingen voor de toekomst. Deze opvat ting van het rijk zal niet meer worden ver anderd. De andere Europeesche staten be grijpen voor een gedeelte onze houding. Ik zou hier vooral dank willen brengen aan Italië, dat ons dezen geheelen tijd heeft ondersteund. Gij zult echter ook be- distrlbutie hield: Vrienden! Het gevaar wordt steeds grooter. Tegenover de duivelsche machten, welke aan het werk zijn, gevoelen wij steeds meer onze eigen onmacht. Slechts God kan hier grijpen, dat wij voor de tenuitvoerlegging redding brengen. Als alle menschen naar van dezen strijd geen beroep zullen doen Hem luisterden en Zqn leiding gehoorzaam- op vreemde hulp. Wij zullen deze onze den, z°u wereld niet op dit punt ge o- taak zelf oplossen. men zijn. Ook nu nog heeft God een p an De neutrale staten hebben ons de ver- en Hij heeft voor ieder van ons een p an. zekering gegeven van hun neutraliteit, Het komt er slechts op aan, naar dat p an evenzoo als wij hen reeds tevoren hebben te leven, van dag tot dag en van uur o gagarandeerd. Het is ons heilige ernst met deze verze kering, en, zoolang geen ander hun neu traliteit schendt, zullen wij deze eveneens zeer scrupuleus nakomen. Ik ben gelukkig thans mededeeling te kunnen doen van een gebeuren: uur. Naarmate het gevaar grooter wordt, moe ten ook de voorzorgsmaatregelen grooter worden. Vertrouwen op God beteekent alle middelen gebruiken, alle krachten inspan nen, die God ons gegeven heeft. En dan met volle gerustheid de uitkomst aan Hem overlaten. De Regeering doet alles wat zij kan om de onafhankelijkheid van ons land te verze- Met grooten nadruk wees Hitier op de keren en te zorgen, dat het de bevolking verdragende beteekenis van het pact met aan bet noodigste niet zal ontbreken. Zij u1''6'Niet alleen, dat dit weder- heeft het leger en de vloot gemobiliseerd, zqdsch geweld besluit, maar het verplicht zy js bezig een distributie-regeling voor te ook m zekere gevallen tot raadpleging in bereiden om deze, als het noodzakelijk Europeesche kwesties. Van de Duitsche Oostgrens moet het ele ment van onzekerheid, de atmosfeer van eeuwige op burgeroorlog lijkende toestan den, verdwijnen. Het Duitsche luchtwapen zal zich beper- möcht worden, in te voeren, Maar in den tegenwoordigen tq'd is er veel meer noodig, ook voor de directe be scherming van de bevolking zelf en van onze stad. Luchtbeschermingsdienst, Roode Kruis, Brandweer, Burgerwacht, BeWaking ken tot aanvallen op militaire objecten. van oude gebouwen, het zijn alle nieuwe in- Wanneer echter de tegenstander meent stellingen, of zoo het al oude organisaties zijnerzijds met omgekeerde methoden te zyRj moeten zij over veel meer hulpkrach- kunnen strijden, zal hij een antwoord krij- ten kunnen beschikken dan vroeger, gen, dat hem hooren en zien doet vergaan. Dit alles kan. in onze stad goed in orde Van nu aan wordt bom met bom en gif met komen, op voorwaarde, dat iedereen gif vergolden. zonder uitzondering medewerkt. Ik heb De rijkskanselier eindigde met te zeggen, vertrouwen in het gezond verstand en in dat nu pas recht zijn leven aan zijn volk den gemeenschapszin van de burgers van hoorde. „Ik wil thans niets anders zijn dan Middelburg. Ik kan niet beter doen, dan de eerste soldaat van het Duitsche rijk. Daarom heb ik weer die jas aangetrokken, die mij zelf het heiligste en kostbaarste was" U de feiten te doen kennen. De feiten zijn deze: om de genoemde diensten goed te doen functionneeren, hebben wij honder den vrijwilligers noodig, veel meer, dan men zoo op het eerste gezicht zou meenen. Laat ik een voorbeeld geven. In bepaal de omstandigheden heeft het Roode Kruis tot opdracht hier in Middelburg een nood hospitaal in te richten met vierhonderd bedden. Maar wat heeft men aan een hos- 5, °PPe e rfad van de Sovjet-Unie pitaal met bedden, zonder verpleegsters. ^ilLgiSteraV°nd' na ean.red,e van den Daarom vraagt het Roode Kruis om 150 iron ivr V°°r ïten dsche Za~ helpsters, die in spoedcursussen voor hun on^eve_e,r e,en,uVf duur- taak opgeleid kunnen worden. En eveneens de, eenstemmig het volgende besluit geno men: ten eerste: de buitenlandsche politiek van de regeering wordt goedgekeurd; ten tweede: het op 23 Augustus te Mos kou ondepteekende verdrag van non-agres Sie tusschen Duitschland en de Sovjet-Unie wordt geratificeerd. De ratificatie een feit. De Duitsche regeering heeft gisteravond op hetzelfde oogenblik, dat de Opperste raad van de Sovjet-Unie het niet aanvals verdrag tusschen beide landen ratificeerde dit verdrag eveneens geratificeerd. Havas meldt uit Warschau: De vijande lijkheden zijn begonnen langs de geheele Duitsch-Poolsche grens, het gebied bij Tsjechoslovakije inbegrepen. Zesendertig vliegtuigen hebben de Westerplatte bij Dantzig en Puck gebombardeerd. Van vijf minuten over zessen tot half zeven werden Krakau, Kattowitz, Oieszyn en Tczew ge bombardeerd en vervolgens een tweeden keer om zeven uur 20. Om negen uur werden te Warschau de eerste knallen gehoord, veroorzaakt door het vuren met luchtdoelgeschut tijdens een tweede alarm, dat ook tien minuten over half negen was begonnen. Het eindigde om 9.17. De bevolking legt van vanochtend af een volkomen kalmte en voorbeeldige discipline aan den dag De radio heeft een Duitsch offensief in de richting van Mlwa, Ciechanow, Dzialdwo en Czestochowa bevestigd. Duitsche vliegtuigen hebben drie bommen geworpen op Gdynia. De radio heeft verder medegedeeld, dat de vanochtend door Hitier afgelegde verklaring als een oorlogsverkla ring wordt beschouwd. Het derde alarm werd gegeven om 9.40 uur. Er deed zich daarbij geen incident voor, terwijl om tien uur voor den vierden keerd werd gealarmeerd. wil het Roode Kruis nog 50 mannen op leiden voor een transport-kolonne om eventueel gewonde militairen te kunnen vervoeren van het station naar het hospi taal en hen eerste hulp te verleenen. Dit voorbeeld bewjjst tevens, dat als men wil meehelpen, men in vele gevallen zich van te voren moet laten opleiden. Laten wij de geschiedenis van de wijze en de dwaze maagden in gedachte nemen en op tijd onze voorbereidselen treffen. Dat er voor posten, die permanent bezet moeten worden, heel veel vrijwilligers noo dig zijn, wil de taak niet te zwaar worden, leert een klein rekensommetje. Wij heb ben voor de luchtbescherming twee uit kijkposten op hooge punten. Als wij op iedere post twee man tegelijk op wacht hebben, wat wel het minimum is, betee kent dit dus voortdurend vier man. Als iedere ploeg drie uur dienst doet, hebben wij- voor een etmaal van vierentwintig uur acht ploegen noodig, dus voor een etmaal acht maal vier man is twee en dertig man. Als men ieder persoon om de drie dagen drie uur dienst wil laten doen, beteekent dat driemaal twee en dertig man, dus zes ennegentig man. Waarbij nog komt even- tueele reserve voor zieken en anderszins. Dat is alleen maar voor twee uitkijk posten. Zoo kan ik doorgaan met de andere pos ten. Dezer dagen hebben wij de uitkijkdienst en ook de radioluisterdienst op proef in dienst gesteld. Wij zijn gedwongen geweest, daar weer gedeeltelijk mee op te houden, omdat de taak voor de weinige vrijwilligers, die zich daarvoor hadden opgegeven, te zwaar was. Zoo vond ik één dezer nachten één van onze gemeenteraadsleden op den toren. Hij moest daar van 10 tot 1 uur 's nachts de wacht houden. Den volgenden nacht op hetzelfde uur trof ik liem aan bij een telefoonpost. Toen vertelde hjj mij, dat hij dien nacht om 1 uur naar huis zou gaan en den „volgenden morgen om 7 uur weer op denzelfden post - present moest zijn. Dit is het beste voorbeeld, dat wij meer vrijwilligers noodig hebben. Maar wij hebben niet alleen vrijwilligers noodig voor zulk werk, van de wacht hou den op luister- en uitkijkposten. Er zal ook eventueel ander werk te verrichten zijn, bijv. het vullen en stapelen van zandzakken, het blusschen van nrand, het opruimen van puinhoopen, het herstellen van eleetrische geleidingen en waterlei dingen, het veilig opbergen van kunst schatten en archieven, het bewaken van oude gebouwen, het geven van eefste hulp. Uit deze opsomming blijkt wel, dat ieder een, die het hart op de rechte plaats en een paar stevige handen aan zijn lijf heeft en bovendien het hoofd koel kan houden, te gebruiken is. En broodnóodig is. Ik hoop daarom, dat de bevolking van Middelburg van hoog tot laag, jong en oud, arm en rijk, in groote getale haar verantwoordelijkheid zal voelen en zich op zal geven voor deze vrijwillige hulp diensten. Men kan zich het best opgeven bij de drie comité's, die zich daarvoor gevormd hebben en welke voorloopi.g alle drie htm bureaux hebben boven het nieuwe distri butiekantoor, Dam 6. Zooals U bekend zal zijn, heeft zich voor enkele dagen een comité gevormd uit de jeugdleiders. Verder heeft zich daarnaast een comité uit de vrouwen van deze stad gevormd en vandaag is daar nog een comité uit -de mannen bijgekomen. Gij hebt hun oproepen in de courant kunnen lezen. Ik heb mij over deze ini tiatieven bijzonder verheugd. Alle groe peeringen zijn in deze comité's vertegen woordigd en zij zijn een voorbeeld van wat in samenwerking te bereiken is. En dat, samenwerking, eendracht, is, wat in deze omstandigheden meer dan ooit noodig is Deze drie comité's hebben, zooals reeds gezegd, ieder een bureau ingericht op de eerste verdieping van het distributiekan toor, Dam 6. Daar zulten iederen dag voortdurend menschen aanwezig zijn en het beste is, zich daar persoonlijk te ko men opgeven. Men kan daar alle noodi- ge inlichtingen ontvangen. Tenslotte om goed ieder zijn verant woordelijkheid te doen gevoelen, wil ik U een raadsel voorleggen: hoeveel tyd is er noodig om alle straten van Londen schoon te maken? Londen, die enorme stad van tien millioen inwoners? Hoeveel weken, maanden, jaren zal er voor noodig zijn om al die straten schoon te maken? Het antwoord is: 10 minuten, als ieder een de straat voor zijn eigen huis schoon maakt. Moge het zóó in Middelburg zijn. Zeeuws. Hyp. B-3% 9191 Cities Service Cy. P. 1958 5 52%—52 A Amsterd. Bank 128127% A Ned. Gist- en Spiritusfabr. 398393 A De Schelde N.B. 38%—38% C Am. Smelt en Ref. 3232 A Houth. Alberts 71—72 C Chesabeke en Ohio 25%24% C Pref. Kansas City South. 12% C Union Pac. Rr. 73%—72% Ned. 38 1000-3 93 O. Indie 37 1000-3 91—87% Engeland 1960-90 4 68% A Koloniale Bnk. 159%—152% A N.I. Hbk. 600 105—103 C Ned. H. M. 1000 95%—94 A v. Berkels Pat. 45 C Calvé-Delft 79—76% A Lever-Bros en Unilever 122%120-15% A Philips Gem. B. afg. 182%183-80 C Am. Car en Foundry 14%14%-15% C Anaconda Cop. 1918%-% C Bethlehem St. 43%—43%-% C Int. Nickel Cy. 35%—35%-% C Kennec Copper 26%25%-26 C Rep. Steel 12%—12-% C U. States St. C. 35—34%-35%' C North Am. Cy. 16%—16% A Kon. Petr. Mpjj. 289%—286%-89% C Contin. Oil Cy. 16%16 C Phillips Petr. Comp. 2626% C Shell Union O.C. 8%— 8-8% C Tide Water Ass. Oil 8%—8%-8% A Ned. Scheepv. U. 110108 A H.V. Amsterdam 380-376-79 A Java Cult. Mij. 190190 A N.I. Suiker U. 199—203 A Deli Batavia 112 C Deli Mij. 1000 178—177% Amerika Marlet Koninld. Obl.Markt Suiker Tabak gcdepoDMr&S A Senembah 140138 C Baltimore Ohio 3%3% C Southern Pac. Cy. 9%9%-9% A Southern Rlw. 1110% A Amst. Rubb. C. 175%—171-166 A Deli-Bat. Rubb. 137%—134-37 A Hessa Rubber 86% A Serbadjadi S.R. 84%80 WISSELKOERSEN. Heden Gister. Londen Berlijn Parijs Brussel New-York 7.88 70.00 4.52% 32.00 11 8.17 74; 00 4.68 31.95 1.87%; De minister van buitenlandsche zaken der Ver. Staten, Huil, heeft de pers me degedeeld, dat de Vereenigde Staten in de tegenwoordige crisis een afwachtende hou ding aannemen, die geheel bepaald wordt door de ontwikkeling van den toestand in Europa. Amerika zal trachten den vrede te red den, en indien de gelegenheid zich voor doet, zal men daarvan gebruÏK maken. Op het oogenblik staat vorm, noch mogelijk heid van een nieuw initiatief vast. De Amerikaansche verzekerings-maat- schappijen, die van meening zijn, dat in geval van een conflict de zeeën door Frankrijk en Engeland beheerscht zullen worden, hebben medegedeeld, dat zij met ingang van 6 September geen lading met bestemming naar of komende van havens aan den Atlantischen Oceaan, de Middel landsche Zee en de Zwarte Zee meer zul len verzekeren tegen buitmaken, in b slag nemen, aanhouden, opeisching of na tionalisatie door Engeland of Frankrijk. In den vroegen morgen van dezen dag begonnen in den lande de transporten der gemobiliseerde troepen, welke dé derde phase van de mobilisatie in ons land betee- kenen. Op het drukke kruispunt van wegen bij de Haagsche Schouw te Den Haag moesten vele gemotoriseerde onderdeelen passeeren en Prins Bernhard had den wensch te ken nen gegeven, een gedeelte der transporten op dit punt bij te wonen. Om kwart voor 9 stopte een militaire auto bij de Schouw. Kolonel Rozendaal van den generalen staf in gezelschap van zijn adjudant, stelde zich bij het kruispunt op, om den Prins inlich tingen te geven. Niet lang daarna arriveerde uit de rich ting Amsterdam Prins Bernhard in zijn open Maybach. De Prins was gekleed in de uniform van kapitein der grenadiers en droeg de distinctieven van adjudant in bui tengewonen dienst van H. M. de Koningin Hjj was vergezeld door majoor H. J. Phaff adjudant van H. M. de Koningin, tevens waarnemend adjudant van den prins. Dienstplichtigen van den motordienst re gelden het verkeer en van kwart over 9 af rolden met kleine tusschenpoozen de zware militaire collonnes voorbij. Daar waren al lereerst de 1ste en 2de compagnie van het 4de autobataljon onder commando van overste Dufour, welke uit Delft naar de concentratieplaats reden. Er volgden groote colonnes gerequireerde vrachtwagens, keu kenwagens, een compagnie anti-tankge- schut, een compagnie infanterie: uit alle richtingen trokken de militairen lfings de Haagsche Schouw. De Italiaansche ochtendbladen, die de Duitsche eischen publiceeren, dragen als opschriften: „Het uur der beslissing en der hoogste verantwoording heeft geslagen. De Duit sche voorstellen aan Polen spijkeren Enge- lands vreeselijke verantwoording vast. Pool- sche troepen overschrijden de Duitsche grens". De „Messagero" schrijft: „Het is eigen lijk ongelooflijk, dat de Duitsche voorstellen niet zijn aangenomen. Eén woord van En geland was voldoende geweest, om de on gerechtvaardigde starre houding van Polen te breken. Dat Engeland dit woord niet ge sproken heeft, bewijst aan Europa en de wereld, welk een ontzettende verantwoor ding het op zich geladen heeft". De diplomatieke redacteur van het Ita liaansche persbureau Stefani schrijft, dat Engeland, door aan Polen het laatste woord te laten, een besluit heeft genomen voor Warschau in plaats van een besluit voor den Europeeschen vrede. De Westelijke mo gendheden hebben de onafhankelijkheid van Polen willen redden. Zij hebben den oorlog gewild „tot den Duizenden hebben vanmiddag het Prin selijk gezin gehuldigd, toen H.K.H. Prin ses Juliana, ZK.H. Prins Bernhard en de beide jonge prinsessen op weg waren van het paleis Soestdijk naar de residen tie. Er was een geweldige drukte langs den Leidschen weg, vooral omdat ook het mi litaire troepenvervoer onverminderd bleef aanhouden. Fietsen en auto's werden langs de kanten van den weg geparkeerd en tenslotte werd de toevloed van menschen zoo groot, dat de Wassenaarsche politie zich genoodzaakt zag het geheele verkeer radicaal om te leggen. Zoo vormde zich langs de inkomstwegen van het prinselijk paar een haag van men schen, die op deze wijze hun aanhankelijk heid aan het Prinselijk gezin wilden be tuigen. Om kwart over twaalf kondigde gejuich en gewuif in de verte aan, dat de Prin selijke familie in aantocht was. Het was niet te verwonderen, dat de menschen de afzettingen doorbraken en in blijde jubel de hofauto omringden. Prinses Juliana en Prins Bernhard wa ren op de achterbank gezeten en tusschen hen in zat de nurse van de jonge prin sessen met de kleine Prinses Beatrix op haar schoot. Prinses Irene lag veilig in een reismandje, dat een plaats op de voor bank van de auto had gekregen. Zeer langzaam reed de auto naar het paleis in het Noordeinde. Hier was even te voren H. M. de Ko ningin aangekomen, die nu naar buiten kwam. Eerst wordt Prinses Irene uit de auto gedragen en het paleis binnengebracht. Dan stapt Prins Bernhard uit en daarna Prinses Juliana. Na de begroeting tilt Prins Bernhard Zijn oudste dochter uit de auto. Het Prinsesje heeft een witte jurk aan en een pop in de hand. Verwonderd kijkt Zij naar al die menschen, die Haar toejuichen en toezwaaien. Even aarzelt zjj maar dan volgt zij het voorbeeld van Haar grootmoeder en van Haar ouders en wuift terug. Slechts korten tijd blijft de Koninklijke Familie op het bordes en dan gebeurt er iets, dat eerst verbaast, maar dan het enthousiasme nog doet toenemen Verwachting tot morgenavond: DEBILT: plaatselijk ochtendmist, over-- dag gedeeltelijk bewolkt, droog vrij warm weer, zwakke wind uit Zuidelijke richtin gen. ZA 2 Sept. Zon op: 6 h 12; onder: 19 b 46. Licht op: 20 h 16. Maan op: 20 h 49; Hoog- en Laagwater te Vlissingen: September. Hoogwater. Laagwater. IS 3.38 15.48 9.54 22.24 2 4.09 16.19 10.25 22.57 3 4.38 16.52 10.56 23.29 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: September. Hoogwater. Laagwater. 1 5.33 17.46 11.01 23.22 2 6.03 18.14 11.36 23.56 3 6.32 18.44 12.07 24.30- Vrijdag Zaterdag Zondag Vrijdag Zaterdag Zondag „LEVE HET VADERLAND De Koningin, Prinses Juliana en Prins Bernhard wandelen over het voorplein naar de menschen toe en de Prins draagt Prinses Beatrix in de armen». Dat hebben wij nog nooit beleefd. Vlak vaor al die juichende menschen wandelt de Konink lijke Familie en eensklaps roept de Ko ningin: „Leve het vaderland, hoezee», hoe zee,, hoezee!'1' DaverenE stemt de menigte in met dien roep. Dit tafereel deed denken aan de dagen van de Prinselijke verloving; mischien overtrof het echter nog voorvallen uit dien tijd. Allen voelden, dat er iets heel bijzonders was gebeurd, dat het in deze De kerkgenootschappen hier te lande hebben in den loop van deze week de vol gende missieve van de regeering ontvangen: „In de bange tegenwoordige omstandig heden, onder welker' druk niet alleen ons land en volk, doch ook een groot deel van de wereld verkeert, zult U ongetwijfeld met de regeering van oordeel zijn, dat bovefl- alles behoefte is aan verootmoediging en een biddend opzien tot den Almachtige, in Wiens hand het lot der volken rust. Het zou der regeering aangenaam zijn, indien in de eerstvolgende wekelijksche godsdienst oefening van alle kerkgenootschappen aan die behoefte voldaan werd door het ge meenschappelijk opzenden van een innig ge bed om uitredding en bewaring, om wijs heid en licht voor allen, die voor het wel zijn der volkeren verantwoordelijkheid dra gen, om het ontvangen van een zegen ook uit de beproevingen, welke nog over ons mochten komen. Ik moge U opwekken tot bevordering van dit doel Uwe medewerking te verleenen en hiermede de taak der re geering te verlichten en ons volk te die nen." De oproep was geteekend door jhr. mr. De Geer, minister van staat, minister van algemeene zaken, a.i., voorzitter van den raad van ministers. De Algemeene Synode der Ned.-Herv. Kerk verzoekt allen kerkeraden dringend aan het verzoek van de regeering tot het houden van een ure van verootmoediging en gebed op den komenden Zondag te wil len gevolg geven, opdat het Woord Gods een lamp voor den voet moge zijn en een licht voor donkere paden. Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door den Agent J. C. STROOSNIJDER. Het Duitsche nachtpostvliegtuig D-AFOP „Karl Hochmuth" van den dienst Berlijn- Hannover-Keulen-Londen is gisternacht bij het vertrek te Hannover verongelukt. Daarbij is de uit zes koppen bestaande bemanning om het leven gekomen. Een gedeelte van de postlading werd door den ontstanen brand vernietigd. den laatsten Poolschen soldaat". Wanneer dagen een niet hoog genoeg te Duitschland met Polen klaar zal zijn, zal de schatten voorrecht is om zoo met de Ko geheele kracht van zijn legers zich keeren ninklijke Familie te mogen meeleven. Op het voorplein teruggekeerd geeft de Koningin een wenk en het publiek krijgt van het Oosten naar het Westen. Wat zal dan het Fransche leger doen? Zal het de catacomben van de Maginot- linie verlaten om het reeds geliquideerde Polen te helpen? „Toen Vrijdagmorgen vroeg de Italiaan verlof om naderbij te komen. Minutenlang blijft het juichen en het Wilhelmus zin gen, achter een cordon van politieagenten, dat er voor zorgt, dat men niet te dicht nadert. Eindelijk maar natuurlijk nog te vroeg naar den zin van het publiek sche radio aldus meldt het Duitsche I t de Koninklijke Familie naar binnen. rl/\ nVAftlomoiio X TO VI "Hitlpp I 4-il J „AAY>/lnt rlo Het duurt nog eenigen tijd voordat de menschen langzaam huns weegs gaan. Allen zijn geheel vervuld van de onver getelijke oogenblikken, die zij hebben mee gemaakt. Nieuwsbureau de proclamatie van Hitier aan de Duitsche weermacht uitzond, wist iedereen in Italië, dat de beslissing geval len was. En ook hier is niemand van een andere opvatting dan in Duitschland. N.I. dat deze beslissing genomen moest worden, nadat Polen geen acht had geslagen op de uiterst matig gehouden Duitsche wenschen. De ochtendbladen, die de proclamatie van Hitier nog niet konden publiceeren, spre- I antwoording op zich neemt, doch dat de ken reeds de meening uit, dat Polen voor voornaamste schuld den opdrachtgever van de geschiedenis een verschrikkelijke ver- Polen, n.l. Engeland, treft. De Permanente commissie tot de alge meene zaken van het Ned. Israël. Kerk genootschap heeft zich naar aanleiding van het schrijven der regeering, wegens de op handen zijnde komst van den Sabbath^ tB» legrafisch tot de opperrabijnen van het Nederl. Israël. Kerkgenootschap gewend met verzoek den resp. onder hen ressortee- renden gemeenten de noodige aanwijzingen te geven. De Italiaansche gezant in de Zwitser- sche hoofdstad, Tamoro, heeft gisteren- tegenover bondsraad Motta 3e verklaring afgelegd, dat Italië in geval van een oor log de neutraliteit en integriteit van dë- Zwitsers zal eerbiedigen. Verder heeft Ta moro gezegd, dat in geval van oorlog de Italiaansche havens open zullen blijven voor goederen welke bestemd zijn voor Zwitserland. Clandestiene zender in beslag genomen. Door den radiocontroledienst der P.T.T. is in samenwerking met de marechaussee te Beverwijk ten huize van P. v. d. B„ Alk- maarscheweg 102 aldaar, een clandestiene zender in beslag genomen, welke in de 5 m band werkte. Tegen verdachte, die niet heeft bekend; is proces-verbaal opgemaakt.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 2