P ffirxrtrïttcïHle MIDDELBURGSCHE COURANT GOESCHE COURANT) Engelands antwoord op Hitiers voorstellen. Het moet toch kunnen zonder bloedvergieten „De deur nog open voor onderhandelingen". Het woord is aan Polen. 3p 1 en 2 September geen reizigersvervoer per trein. Duitsche soldaten, die niets voor een oorlog voelen. Alle macht in Duitschland aan een militairen raad. Volledige mobilisatie in Polen. Omdat Duitsche troepen Slo- vakije zijn binnengerukt. T„ „Nieuwe provocatie." Geen wijziging in de Engelsehe houding. „De spanning neemt toe", zegt Italië. POOLSCHE SNOEVERIJ. Engeland wil geen invloed uitoefenen. Frankrijk vordert de spoorwegen op. De Paus werkt voor den vrede. DUITSCHERS MISHANDELD? ITALÏë NEEMT MAATREGELEN, In verband met troepen verplaatsingen. SCHERMUTSELING AAN POOLSCHE GRENS, Het aanbod van Koningin Wilhelmina en den Belgischen Koning. Drukke conferenties van Henderson. NUMMER 205. TWEE BLADEN. DONDERDAG 31 AUG. 1939. EERSTE BLAD. 182e JAARG. ïDagblad. Uitg. N.V. De Middelburgsche Crt. (Bureauxte MIDDELBURG: St. Pieterstr. 28, Telefoon Redactie 269, Administratie 739; }e GOESTurfkade Tel. 17. Postgiro 43255. •Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. 3'. it Q Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager Tarief op aanvraag. Familieberichten eis dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine- Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, btjj vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewüsnummers 5 '59 Vanacht om even na twaalven heeft de jBritsche ambassadeur te Berlijn, Hender son, het Britsche antwoord op Hitiers voor stellen aangaande Dantzig aan den Duit- schen minister van Buitenlandsche Zaken Von Ribbentrop, overhandigd. Deze heeft het vervolgens aan Hitier ge bracht. Vannacht is er naar aanleiding van het Britsche antwoord geen Britsche mede- deeling gekomen, zoodat de wereld nog steeds in spanning blijft. Het bezoek van Henderson aan Von Rib bentrop duurde 35 minuten. Het Britsche antwoord is met een speciaal vliegtuig van Londen naar Berlijn overgebracht. Volgens het Engelsehe persbureau Reu ter is de deur voor verdere onderhandelin gen opengelaten. Intusschen zijn de laatste berichten uit de internationale politieke centra niet bijster hoopgevend. Duitschland en Polen bv. nemen maatre gelen, die steeds verder ingrijpen in het maatschappelijke leven, zoodat beide landen thans practisch op voet van oorlog zijn ge bracht. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Hitier heeft gisteren een decreet uitge vaardigd, dat alle macht in handen legt van een raad, waarin het militaire element de overhand heeft-: Dit lichaam heet „ministerraad voor de rijksverdediging". Van dezen ministerraad maken als permanente leden deel uit: generaal-veldmaarschalk Goering als voor zitter, de plaatsvervanger van den Fuehrer Rudolf Hess,, de algemeene gevolmachtig de voor de rijksadministratie, de algemeene gevolmachtigde voor het economische leven, de rijksminister en chef der rijkskanselarij, en de chef van het oppercommando der weermacht. De voorzitter kan ook andere personen in de beraadslagingen betrekken. De ministerraad voor de rijksverdediging kan verordeningen met kracht van wet uit vaardigen, indien Hitier niet beschikt, dat een wet door de rijksregeering of door den rijksdag moet worden behandeld. De bevoegdheden van generaal-veldmaar schalk Goering, in het bijzonder zijn recht tot het geven van bevelen, blijven bestaan. Het tijdstip van buitenwerkingstelling van dit decreet wordt bepaald door Hitier. Havas meldt uit Warschau: Hier is een officieel communiqué gepubliceerd van den volgenden inhoud: Sinds verscheidene maanden voert Duitschland een agressieve politiek jegens Polen. De perscampagne, de bedreigingen der leidende Duitsch staatslieden, de syste matische provocaties van grensincidenten, en de steeds toenemende concentratie van troepen aan de Poolsche grenzen, zijn hier van het duidelijkste bewijs. De onlangs ont plooide actie op het gebied van de vrije stad Dantzig, welke gericht is tegen de rechten en onweerlegbare belangen van Polen, als mede de territoriale oogmerken, welke door Duitschland tegenover den Poolschen staat aan den dag worden gelegd, laten geen twij fel bestaan over het feit, dat Polen bedreigd wordt. Alle pogingen tot verzoening, welke ondernomen zijn, ofwel door hooggeplaatste persoonlijkheden, die opkomen voor het be houd van den vrede, of wel door de regee ring der landen, welke met Polen verbonden en door denzelfden geest bezield zijn, heb ben steeds de volledige instemming gevon den bij de Poolsche regeering, doch vonden tot dusver geen weerklank bij de Duitssche regeering. Rekening houdende met ;>f+Ze ,eiten, vooral na den intocht Van Duitsche troe- 0 v a k ij e, is de Pool- <r regeering, na de maat regelen, welke zij vroeger en„° m 6 w\e e f thans ge noodzaakt haar veiligheid te ver hoogen, door die defen sieve militaire m a a t r e g e 1 e n t e treffen, welke de omstan digheden vereischen. De po litiek van de Poolsche regeering, welke te gen geen enkelen staat agressieve bedoe lingen koestert, blijft ongewijzigd. De wensch naar een loyale samenwerking met alle staten, welke wensch onlangs tot uiting is gekomen in het antwoord, dat de president der Poolsche republiek gericht heeft tot den president der Vereenigde Sta ten, kenmerkt het beste de richting van de Poolsche politiek." Politieke kringen te Warschau verklaar den, dat de militaire maatregelen, welke in bovenstaand communiqué worden aange kondigd, practisch van mindere draagwijdte len^11 dan vroeger gnomen maatrege- t erllJn en Rome zegt men echter, dat ]pn noq^i Poolsche defensiemaatrege- Politr i°m^°P een alSemeene mobilisatie. dat dit ee^ tUltfhe kringen verklaarden, Dit standnwT £rristigen toestand schiep. Dit standpunt heeft in Rome een einde ee- maakt aan het optimisme. Men gaf uitdruk king aan de vrees, dat het geduld van Hit- Ier geen weerstand zou kunnen bieden aan .„deze nieuwe provocatie". Deze mobilisatie is volgens de Duitsche „Voelkische Beobachter" een nieuwe poging om alle bemoeiingen tot redding van den wereldvrede in gevaar te brengen. Polen „motiveert" dezen stap met een zgn. ag- gressie van Duitschland, welke zou bestaan uit de aanwezigheid van Duitsche troepen in Slovakije. Het door Polen nagestreefde doel is duidelijk: men zou Engeland het wachtwoord willen geven voor de inlossing van de door Londen in het Engelsch-Pool- sche bondgenootschapsverdrag aangegane verplichtingen. De aanwezigheid van Duit sche troepen in Slovakije is het resultaat van de reeds in Maart van dit jaar door het rijk voorgenomen bescherming schrijft het Duitsche blad verder. Het schijnt den Polen ontgaan, dat de Slovaaksche regee ring herhaaldelijk en nog in de laatste da gen officieel heeft gewezen op de vriend schap en kameraadschap met het rijk en heeft doen uitkomen, dat het Slovaaksche leger schouder aan schouder zal strijden met de kameraden uit het rijk, ingeval Po len den inval zou krijgen de integriteit van Slovakije te schenden. Po-len durft dus thans een zeer zwaarwegenden maatregel te motiveeren met hetgeen sinds Maart van dit jaar aan de geheele wereld bekend is, n.l. dat Duitschland in het kader van het Duitsch-Slovaaksche staatsverdrag een militair verdrag heeft gesloten, welks con sequentie de aanwezigheid is van Duitsche troepen in Slovakije. De Poolsche manoeu vre is behalve gevaarlijk te dom om niet gemakkelijk te kunnen worden doorzien. De verantwoordelijkheid van Polen is daar mede opnieuw bewezen". fhiltschers uit buitenland teruggeroepen. Dat de toestand nog steeds ernstig is, blijkt ook uit het volgende bericht uit Athene: Alle Duitschers onder den leeftijd van 45 jaar, die in Griekenland verblijf houden, keeren naar Duitschland terug, daar zij zijn opgeroepen voor den militairen dienst. „De toestand blijft ongewijzigd. Het feit evenwel, dat de uitwisseling van nota's tus- schen Londen en Berlijn voortduurt, laat toe de hoop te behouden, dat de crisis nog op vreedzame wijze kan geregeld worden". Aldus is de meening, welke in de Engel sche bladen van hedenmorgen wordt weer gegeven. De diplomatieke redacteur van de „Ti mes" schrijft: „Er is geen positieve wijziging in den stand van de crisis gekomen. Hitier hand haaft zijn eischen jegens Polen en wij hou den ons aan onze verplichting om dit land te helpen zich te verzetten tegen elke be dreiging van zijn onafhankelijkheid. Wij hebben de overtuiging niet prijsgegeven, dat een oorlog niet noodzakelijk de eenige uitkomst behoeft te zijn, hoe weinig ver stand en matiging zich ook zou laten hoo- ren. Dat is het Britsche standpunt, hetwelk wij blijven verkondigen, en dat wij gepaard doen gaan met de meest duidelijke waar schuwing aan Duitschland, dat Groot-Brit- tannië en Frankrijk aan de zijde van Polen zouden strijden zoodra dit land zou moeten opkomen voor het behoud van zijn onaf hankelijkheid." Ook de diplomatieke redacteur- van de „Daily Herald" verklaart, dat de gister avond door Londen verzonden nota geen enkele verzwakking en geen enkele wijzi ging vertoont in de Britsche politiek. In opschriften op de eerste pagina schrij ven de Italiaansche bladen, dat de spanning tusschen Berlijn en Warschau is toegeno men tengevolge van de algemeene mobili satie in Polen, nu de diplomatieke onder handelingen tusschen Londen en Berlijn voortduren. De bladen wijzen voorts op de verscherping der militaire maatregelen van verschillende landen, waaronder Italië. In antwoord op de beweringen van Fransche bladen ten aanzien van de houding van Ita lië, schrijft de „Messagero", dat de positie van Rome dezelfde blijft. „De vrede kan alleen gered worden door een herziening van het verdrag van Versailles en slechts met toepassing van die gerechtigheid, wel ke de eerste voorwaarde vormt voor het maatschappelijk leven. Indien men werke lijk vrede wil, moet men gerechtigheid doen aan het Duitsche volk". De „Popoio di Roma" schrijft, dat de be sprekingen nog niet verbroken zijn, en dat men ondanks de algemeene mobilisatie in Polen en ondanks de afkondiging van den alarmtoestand in sommige departementen van Frankrijk, nog moet wenschen, dat een vreedzame regeling tot stand komt. Havas meldt uit Warschau: Gisterochtend werden te Warschau honderden aanplak biljetten aangebracht, waarop een portret van maarschalk Smygly Rydz (den inspec teur-generaal van het Poolsche leger) stofid afgedrukt, omringd door tanks, kanonnen en marcheerende soldaten, met het volgen de opschrift, ontleend aan een rede van den maarschalk: „Op geweld antwoordt men alleen met geweld. Wij zullen den aan valler overwinnen. In geval van oorlog zal ieder man, ongeacht zijn leeftijd, en iedere vrouw soldaat zijn." Uit Londen wordt aan het Fransche blad „Matin" gemeld, dat in over het algemeen goed ingelichte kringen te verstaan werd gegeven, dat Hitler in zijn laatste nota zjjn innigen wensch zou hebben herhaald te komen tot de sluiting van een duurzame overeenkomst met Groot-Brittannië, welke overeenkomst het veiligste bolwerk zou vormen voor een Europeeschen vrede. Hit- Ier zou vervolgens opnieuw betoogd hebben, dat aan zijn eischen ten aanzien van Po len moet worden voldoon. Evenwel zou Hit- Ier beloofd hebben een agenda voor te be reiden, waarop zijn eischen zouden worden geformuleerd en die de basis zou vormen voor directe onderhandelingen met Polen op voorwaarde, dat Polen gevolmachtigden naar Berlijn zou sturen. Gisteren werd vele malen overleg ge pleegd tusschen het Britsche ministerie van Buitenlandsch Zaken en de Poolsche re geering naar aanleiding van Hitiers aan bod. Later op den avond wist men te Lon den nog niets van een gereserveerde ont vangst door Polen. De Engelsehe regeering heeft te kennen gegeven, dat het aan de Poolsche regeering is de Duitsche voorstel len al dan niet aan te nemen en dat Enge land in geen geval druk op Warschau zou uitoefenen. De Britsche regeering heeft slechts den wensch uitgesproken, dat maatregelen zou den worden genomen, om de spanning, wel ke bestaat tusschen Duitschland en Polen, weg te nemen. Wat het antwoord van Groot-Brittannië aan Hitier aangaat, aldus de Matin, dit zou in hoofdzaak hebben bestaan in een uit eenzetting van deze houding. Havas meldt uit Parijs: Officieel wordt medegedeeld, dat heden de staatscourant een decreet van de ministers van landsver dediging en openbare werken heeft gepu bliceerd, waarin wordt bepaald: 1. De spoorwegmaatschappijen moeten onmiddellijk al hun personeel en materieel, dat de regeering noodig oordeelt voor het vervoer van oorlogstransporten man schappen en materieel te harer beschik king stellen op last van den minister van oorlog. 2. Civiele transporten worden tot nader order gestaakt, voor zoover dit noodig is voor de militaire behoeften. Dit geldt zoo wel voor het personen- als voor het goe derenvervoer. De treinen kunnen onderweg zoo noodig worden opgehouden, of op dood spoor wor den gezet. De maatschappijen worden derhalve ont heven van iedere verantwoordelijkheid voor vertraging in het reizigers-verkeer, alsme de van het transport en de aflevering van goederen. o Nadat hij een langdurig onderhoud heeft gehad met den Paus, heeft de kardinaal staatssecretaris gistermiddag den Fran- schen ambassadeur bij het Vatikaan, Char les Roux, ontvangen, alsmede de gezanten van Engeland en Polen bij het Vatikaan. De apostolische nuntius in Hongarije, mgr. Rotta, die eenige dagen geleden te Rome is aangekomen, is gisteren naar Boedapest teruggekeerd, na belangrijke be sprekingen te hebben gevoerd met vooraan staande persoonlijkheden van het staats secretariaat. De apostolische nuntii in de Ver. Sta ten en Japan, die zich te Rome bevinden, hebben opdracht gekregen onmiddellijk naar hun standplaats terug te keeren. Voor hun vertrek hebben beiden een langdurig onderhoud gehad met den kardi naal-staatssecretaris, mgr. Maglione, waar in deze hen, naar verluidt, op de hoogte heeft gesteld met n'euwe pogingen, welke de Paus zou willen ondernemen tot het be houd van den vrede. Het Duitsche Nieuwsbureau D.N.B. meldt, dat de Poolsche politie te Lodz, Kattowitz en Warschau honderden personen van Duitsche afkomst gearresteerd heeft on der het voorwendsel, dat men een ter reur- en spionnage-organisatiè op het spoor was gekomen. De arrestanten wer den in hun woningen "mishandeld, hun woningen geplunderd. Uit Moravisch Ostrau wordt gemeld, dat een Poolsch 1 verkenningsvliegtuig over het gebied van het protectoraat ge vlogen heeft en dat daardoor de grens voor de derde maal in enkele dagen door Poolsche vliegtuigen is geschonden. o- In de Noord-Italiaansche steden, in het bijzonder in Piemont, Lombardije en Ligu- rië zijn uitgebreide maatregelen tot passie ve verdediging tegen luchtj^vaar genomen. Er zijn schuilplaatsen en loopgraven aange legd. Er zijn verder oefeningen voor de eva cuatie van de arbeiders in de autofabrie- ken gehouden, die evenals de verduiste ringsoefeningen uitstekend verliepen. De bevolking toont overal de grootst» kalmte Koffie voor het leger. Er is gisteravond een bevel gepubliceerd dat alle voorraden koffie reserveert voor de Italiaansche gewapende macht en dat den verkoop aan particuliere verbruikers van Vrijdag a.s. af verbiedt. Alle firma's zijn gedwongen hun voorraden koffie ter be schikking te stellen van de militaire auto riteiten en hospitalen. In verhand met de verplaatsing van tfoepen zal op 1 en 2 September ook de beperkte dienstregeling bij de Nederland- sche Spoorwegen op hoog bevel buiten werking worden gesteld, zoodat reizigers- vervoer op die dagen niet mogelijk zal zijn. Reizigers, die zich op genoemde dagen van en naar een andere plaats willen be geven, zullen dat met een ander vervoer middel, o a. bussen, uitgaande van de Ne- derlanösche Spoorwegen, of met parti culiere auto's moeten doen. Vermoedelijk zal op a.s. Zondag 3 Sep tember de beperkte dienstregeling op en kele uitzonderingen na weer in werking treden. In verband met het bovenstaande zullen de autobusdiensten, welke de spoorwegen onderhouden, worden uitgebreid. Om twee uur vannacht heeft zich aan de gfens tusschen Polen en Dantzig nabij Orlowo een schermutseling voorgedaan. Er verden verscheidene schoten gewisseld, doei', er zijn geen slachtoffers. Het A.N.P. verneemt, dat uit de antwoor den, tot dusver door de Nederlandsclie re geering ontvangen op het gezamenlijk aan bod van H.M. de Koningin en Z.M. den Ko ning der Belgen om haar „goede diensten" aan te bieden indien zulks door de betrok ken staten nuttig wordt geacht, blijkt, dat de Fransche regeering zich bereid verklaart het initiatief met alle kracht te steunen, dat de Duitsche regeering met dankbaar heid van het aanbod kennis heeft genomen, terwijl de Poolsche regeering, welke even eens met sympathie van het aanbod kennis nam, in herinnering brengt, dat zij in hafir antwoord op het voorstel van president Roosevelt haar standpunt heeft bepaald, waardoor het haar thans onmogelijk is meer omstandig op het NederlandschBel gische aanbod te antwoorden. De Britsche ambassadeur te Berlijn, Hen derson, heeft vandaag reeds tweemaal den ambassadeur van Italië ontvangen, een- maai om 8 en eenmaal om 10 uur. Het laatste onderhoud duurde een half uur. Voorts ontving Henderson den Griekschen gezant. Men gelooft, dat hij in den loop van den dag nog andere belangrijke conferen ties zal hebben. (Van onzen specialen verslaggever). DANTZIG, Maandag. Met razende snelheid volgen elkander de geruchten het heeft geen nut ze alle te memoreeren. Ze zijn voor tele gram of telefoon naar Nederland niet ge wichtig genoeg. Van telegrammen gespro ken, een collega van mij vertelegrafeerde voor een stevig bedrag, achteraf bleek hem dat de depêche niet eens was verzon denHet is nu eenmaal niet anders men moet het er op wagen. Het zou mij niets verwonderen, aldus zei mij vanmorgen een Duitscher, wan neer wij Dinsdag iets beleefden, en hij bleek niet zeer optimistisch gestemd te zijn en meende, dat van onderhandelingen geen sprake zou zijn. Daartegenover hoort men tal van andere stemmen zij be schouwen het uitstellen van Tannenberg en Neurenberg als een gunstig teeken en spreken als hun hoop uit, dat bij de Po len het gezond verstand terugkeeren mo ge.'.' Over het eigen verstand zwijgen zjj kieschheidshalve Zondagmiddag waren wij in de naburi ge badplaats Zoppot vrijwel door ie- deren vreemdeling verlaten, op een klbi- ne anderhalve kilometer liggend van de Poolsche grens. Ik maakte daar met een collega een kleine inspectietocht, daarbij op de meest welwillende vrtjze geholpen door de vele soldaten, die hier in dit ge bied dat vooral 's nachts zeer gevaar lijk is de wacht hebben betrokken. Men ziet weermacht en men ziet de S.A., men ziet draadversperringen en men ontdekt loopgraven, van waaruit men den voor zich liggenden weg bestrijken kam Het terrein leent zich hier bijzonder voor overvallen, daar het ter linkerzijde door een bosch wordt begrensd, een bosch van- waaruit al meer dan eens schoten zijn gevallen, schoten die dooden hébben ge- eischt. Na de noodige moeilijkheden* slaagden wij er in vanaf een hoogte de Poolsche verdedigingsposten te zien. Door onzen kijker zagen wij de Poolsche soldaten pa trouilleeren en wij liepen over een weg getje, dat door een nog geen meterbreed stroompje" van het Poolsche gebied ge scheiden was. Het was zonder eenigen twijfel een interessante tocht, een tocht waarop wij van den ons begeleidenden sergeant bevel kregen in dekking te gaan, daar nog geen honderd meter van ons vandaan een' Poolsch soldaat zijn kij ker op de Duitsche stellingen richtte. Toen wij zoo af en toe eens een praatje met de Duitsche soldaten maakten al lemaal zonder onderscheid jonge kerels, die zeer wel weten dat zij hier op een bui tengemeen belangrijken post staan toen bleek ons duidelijk, hoe weinig populair (om het zoo maar eens uit te drukken) de oorlog bij hen was. Dat moet toch ge regeld kunnen worden, luidde het ant woord, en ook hier in Dantzig hoor ik met name van de ouderen den wensch dat Git alles zonder bloedvergieten opgelost moge worden. Maar hoe en op welke wijze? Zeer vele Duitschers heb ik gesproken, die mij niet verzwegen dat het niet van gevaar ontbloot moet worden genoemd altijd maar méér te nemen. En mij werd het beeld van den zeepbel genoemd. Ik geloof dat daar inderdaad véél 'van waar is, het bekende „Qui trop embrasse, mal étreint" is een expressie, die voor de hand ligt. En om nu nog eens even op onzen tocht naar Zoppot terug te komen. De weg daar heen gaat door het Vorort Langfuhr en daar zagen wij verschillende prikkeldraad versperringen aangebracht. Dikwijls nog zeer primitief, een over den weg gegooi de boerenkar, wat planken en andere dingen, die in een oogenblik uit den weg kunnen worden geruimd. Aan den kant van den weg was men bezig loopgraven te maken, mëïï zag schuilplaatsen van waaruit een soldaat .met een machinegeweer den weg kon be strijken, maar eerst werkelijke verdedi gingswerken ontdekte men in het prach tige Nordpark in Zoppot, waar stevige prikkeldraad-versperringen waren aange bracht en de vele wandelaars zich ver gaapten aan den niet alledaagschen aarf- blik van anti-tankgeschut. Ook hier ontdekte men machinegeweer- nesten en op het weggetje dat mijn col lega en ik dank zij onze perskaart moch ten volgen, wemelde het van posten. Ik zei U al dat dit een gevaarlijke streek is, immers biedt het bosch", van waaruit ook wij een paar maal werden aangeroe pen, een uitnemende gelegenheid jden soldaten in het duister te besluipen. De Polen hebben dit dan ook meer dan eens gedaan en men liet ons de plek zien, waar een S.A.-man op Duitsch gebied door een Poolsch soldaat neergeschoten is. Men zou allicht denken dat "dergelijke laffe aanvallen den haat bij de Duitsche soldaten hebben vermeerderd, maar dat is ons niet gebleken, wel is ons gebleken dat men den Duitschen soldaat onder zéér strenge discipline heeft, wel wetend dat een wachtpost hier vóór alles zijn zenuwen en geweer in bedwang heeft te houden. Vele van hen gaven ons te ken nen dat zij van harte hoopten dat het alles nog kon worden geregeld, van eeni ge „Begeisterung" was geen sprake en ook wanneer U hier in Dantzig met de menschen spreekt, zal men altijd weer den wensch hooren dat dit alles zonder bloedvergieten af moge loopen. Een jong Duitsch soldaat vertelde mij, hoe meer dan eens Poolsche burgers en Poolsche soldaten van hun tegenstanders een stuk brood kwamen vragen wel zeer scherp belicht een dergelijke mede- deeling de waanzin van een oorlog. „En hebben jelui het gegeven?" vroegen v/' „Aber natürlich luidde het antwoord „die armen KerTe könhen doch auch nicht dafür.'!" Meer beelden komen iemand op een tocht langs de grens als wij maakten voor den geest. Men herinnert zich waarschijn lijk ook nog wel het beroemde boek van Pieter Maritz, den Transvaalschen boe renjongen. In dat boek komt een plaatje voor, waarop wij Pieter Maritz te paard langs een rivier zien rijden en hij opeens met zijn geoefend oor een geluid hoort alsof er iets door het water glijdt. Hij tuurt in het duister en ontdekt dan een Zoeloe, die gewapend met schild en speer bijna geruischloos tracht 'de posten der Boeren te naderen. Op dat moment wint het hart het van het verstand bij den boerenzoon, hij richt dreigend de loop van zijn geweer op de hem grimmig aanstarende figuur en aan zijn lippen ontsnappen de woorden: „Terug Zoeloe." Dankbaar kijken de oogen van den zwarten tegenstander hem aan en even geruischloos als hij is gekomen, ver dwijnt de vijand weer in het duister van den nacht. Zietdaar nog een beeld der menschelijk- heid in dagen, waarin menschelijk ge voel eigenlijk haast „zondig" schijnt

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1