IP fowtriitci&le «c HIDDELBURGSCHE COURANT GOESCHE COURANT) De toestand wordujets^gunstiger. Dantzig feestelijk getooid in afwachting van wat komen gaat! Koningin Wilhelmina en Koning Leopold bieden bemiddeling aan. De Duitsche bevolking toont een lustelooze stemming. De Polen in de Vrije Stad toonen meer zelfvertrouwen en optimisme dan voor drie maanden. Het Duitsch-Engelsche overleg duurt voort. Komen de standpunten dichter bij elkaar? De Duitsche bladen spre ken van toenadering tot Engeland. Biljetten met voor Hitier beleedigenden inhoud op gehangen. Turkije blijft aan de zijde van Frankrijk en Engeland. Goede indruk in Duitsch land, maar Duitsche troepen Slovakije binnengerukt. De bemiddelingspogingen van den Duce. Het uitstel van de ratificatie van het Duitsch-Russische niet-aanvalsverdrag. De bomaanslag op het Poolsche! station. Rantsoeneering van veevoeder. Waarheen toch marcheert de S.A. 30 AUG. 1939. EERSTE BLAD. 182e JAARG. 'Dagblad. Uitg. N.V. De Middelburgsche Crt. bureaux: te MIDDELBURGSt. Pieterstr.28, •Telefoon Redactie 269, Administratie 139; je GOESTurfkade Tel. 17. Postgiro 43255. ^Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes ff 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. NUMMER 204. TWEE BLADEN. WOENSDAG 1 30 AUG. 1939. EERSTE BLAD. 182e JAARG. Advertentiën 30 ct per regel, ingezondeit; mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager Tarief op aanvraag. Familieberichten eit dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bif" vooruitbetaling. Brieven, of adres bureaus v. d. blad" 10 ct extra. Bewüsnummers 5 Henderson, de Britsche ambassadeur te Berlijn, is gisteravond omstreeks 7 uur op nieuw door Hitier ontvangen. De Führer overhandigde hem het Duitsche antwoord op de Engelsche nota, Zondagavond per vliegtuig door Henderson overgebracht. (.Over den aard van dit antwoord, wordt evenals over de vorige nota's, een volkomen stilzwijgen bewaard. Telefonisch is het gisteravond nog naar i Londen doorgegeven. Vanmorgen vond een Engelsche kabinetsraad plaats, waarin Hit ler's mededeelingen bestudeerd zijn. Gemeld wordt voorts nog, dat de Britsche minister van buitenl. zaken, Halifax van- nacht met Chamberlain gedurende een uur en veertig minuten het antwoord van Hit- Ier reeds heeft besproken. Hij vertrok te kwart voor een in den nacht van Downing- street 10 naar het Foreign Office, waar hij met Cadogan en sir Horace Wilson tot half drie bleef. Dat de vermoedelijke inhoud van het Duitsche antwoord ruimte laat voor ver dere besprekingen, is af te leiden uit een verklaring, welke een politieke woordvoer der te Berlijn gisteravond tegenover Reuter heeft afgelegd. Hij zeide: „De deur blijft open voor on derhandelingen. Duitschland zal naar alle redelijke voorstellen luisteren, maar vast houden aan de eischen van Hitier betref fende terugkeer van Dantzig en den Corri dor. Behalve dit, willen wij tot een accoord komen met Polen, dat een toegang naar zee moet heb ben. Vooral deze laatste zin, door ons gespa tieerd, is merkwaardig en maakt de hoop op het vinden van een compromis levendi ger. Immers het gaat voor Polen alleen maar om een toegang naar zee. Als die maar gewaarborgd kan worden, zal er met Warschau te praten zijn. Reuter meldt uit Berlijn: De mogelijk heid en wenschelijkheid van een weder- zijdsch begrip op breede basis tusschen En geland en Duitschland werden vanochtend te Berlijn plotseling naar voren gebracht. Zij werden algemeen in de ochtendbladen besproken. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" bij voorbeeld schrijft: „Het gaat Hitier er om door de terzijde stelling van het onrecht van Versailles de I grondslagen te leggen voor den duur- zamen en zekere n vrede, welkel geheel Europa noodig heeft! door, een werkelijke en duur zame Engelse hD uitsche over-| eenstemming'te scheppen. Wij willen niet dat zich steeds weer een nieuw geschil tusschen de beide groote vol ken, voor wie op de aarde plaats genoeg is schuift. Aan het einde van ieder geschil tusschen Duitschland en Engeland staat j men steeds weer voor dezelfde taak. De Weide volken moeten wegen gaan, die el-1 kander niet kruisen". Fransche persstemmen. Havas meldt uit Parijs: In afwachting van het bekend worden van het antwoord van rijkskanselier Hitier aan de Britsche re geering gaat de Fransche pers voort, vast beradenheid en kalmte te betoonen. Pietri schrijft in de „Echo de Paris", dat de gedragslijn van Parijs en Londen onver anderlijk blijft. Wij hebben niet de bedoe ling Duitschland te vernederen, doch het is evenmin van ons te verwachten, dat wij de prachtige vastbeslotenheid en de bewonde- renswaardigen moed van Polen doen bui gen. Kolonel Roque wijst in het „Petit Jour nal" op de gunstige positie van Frankrijk. Saint Brice stelt in het „Journal" de vraag, of het schriftelijke antwoord van Hitier, dat gisteravond aan Henderson is overhandigd, minder teleurstellend zal zijn dan dat aan Daladier. Zal het op z'n minst veroorloven voort te gaan met het werk der toenadering? Zelfs voor dat geval zou nog veel moeten worden gedaan, om een procedure van beraadslaging op te stellen. Zonder nog te spreken over de geduchte moeilijkheden, die verschijnen zoodra men denkt aan het tot elkander brengen van theses die onverzoenlijk schijnen. Saint Brice besluit: Wij zullen dan we ten of de man, die op zoo luchthartige wij ze redeneert over de gevaren van een al- gemeenen brand en over de verschrikkelijke consequenties van den oorlog de vreeselijke verantwoordelijkheid zal nemen deze uit te lokken, wanneer men hem de middelen biedt er aan te ontsnappen. Blum schrijft in de Populaire, (socia listisch), dat indien Duitschland afziet van de toepassing en de bedreiging van geweld, een algemeene regeling mogelijk blijft. Overigens maken de Fransche bladen met belangstelling melding van de houding van Italië en Spanje. Havas meldde gisteravond uit Parijs: Vernomen wordt, dat de Belgische pre mier, Pierlot, Maandagnacht den Fran- schen ambassadeur te Brussel, Bargeton, bij zich ontboden heeft en hem heeft me degedeeld, dat de Koningin der Nederland den, Wilhelmina, en de Belgische Koning, Leopold, zich met elkander verstaan heb ben hun goede diensten (bons offices) aan te bieden, teneinde een ontknooping te zoeken voor de huidige crisis. HH.M. M. richten een aanbod van goede diens ten aan de Fransche, Engelsche, Duitsche, Italiaansche en Poolsche regeeringen. De Nederlandsche regeering heeft een ge lijke mededeeling gericht tot de diploma tieke vertegenwoordigers der genoemde vijf mogendheden in Den Haag. (Te bevoegder plaatse vernam het ANP dat inderdaad een mededeeling van die strekking is gedaan.) FRANKRIJK EN AANVAARDEN BOD. ENGELAND HET AAN- De vreemdste geruchten doen in de Ne derlandsche grensstreek en ook in ver schillende andere deelen van ons land de ronde over onrust onder de Duitsche bevolking. Er zou in verschillende plaat sen in Duitschland revolutie uitgebroken zjjn. De soldaten zouden geweigerd heb ben te vertrekken en er zou geschoten zpn door militairen op vrouwen en kin deren. Een speciale verslaggever van de Tel. heeft een tocht door het Duitsche grens gebied gemaakt om zich een oordeel over deze geruchten te kunnen vormen. Zoo als verwacht kon worden zijn de meeste geruchten sterk overdreven. Maar toch was het opvallend, dat er onder de Duit sche bevolking geringe lust bestond om aan den oproep van de militaire overheid gehoor te geven, een stemming, die be angstigend is voor de leiders. Men wordt geroepen en men is gegaan, doch zonder eenigen zweem van enthousiasme. Inte gendeel, wat men tot voor enkele we ken nog voor onmogelijk gehouden had den, ontwaarde de verslaggever thans. Een detachement militairen met het vaan del voorop passeert. Tot voor kort zou iedereen de vlag den Hitler-groet ge bracht hebben. Thans gaat het sléchts sporadisch een arm omhoog. Ook het „Heil Hitier" hoort men niet zooveel meer als voorheen; het „Grüss Gott" is er voor in de plaats gekomen. Hier en daar hoort men Wat tot voor kort als een enormiteit beschouwd zou zijn mopperen, vooral als de be volking merkt met een buitenlander te doen te hebben. Maandag is de voedselvoorziening door middel van bons ingevoerd en nu schijnt de organisatie hier en daar te haperen, waardoor er velen waren, die Maandag en gisteren niettegenstaande zij bons had den, geen levensmiddelen konden krijgen, omdat de winkels te weinig voorraad had den. Op zichzelf Is dit geen wonder, want bij een dergelijken ommekeer in de voed selvoorziening is het "vanzelfsprekend, dat alles niet direct zoo vlot verloopt. De „down" stemming, die hier echter overal heerscht, wordt hierdoor echter nog vergroot en in verschillende gevallen moest, o.a. in Crefeld, Keulen en Aken, de politie handelend optreden wanneer de voor de winkels verzamelde menschen die geen waren konden krijgen, op steeds luider toon hun misnoegen hierover uit spraken. In Aken heeft men gisteravond een menigte van vrouwen en kinderen, die hun mannelijke familieleden naar den itréin brachten en luid schreiden en jam- Reuter meldt uit Istanboel: „De besprekingen met alle Britsche en Fransche regeeringskringen zijn geëindigd in een volledige overeenstemming, welke alle betrokken partijen bevredigt" aldus generaal Orbay, het hoofd van de Turksche militaire missie naar Frankrijk en Enge land in een verklaring, die hij aflegde bij zijn aankomst gisteren in Ankara. Orbay brengt onmiddellijk rapport uit aan zijn regeering over het resultaat van zijn onderhandelingen in Londen en Parijs. Roestoe Aras, de Turksche ambassadeur in Londen, die tijdens het weekend in Ankara is aangekomen, keerde gisteravond naar Londen terug. Frankrijk en Groot Britannië hebben gisteravond de Belgische regeering er van in kennis gesteld, dat zij het aanbod van goede diensten tot oplossing van de crisis aanvaarden. Havas meldt in dit verband nog, dat men meent te weten, dat het Fransche antwoord aanduidt, dat de Fransche re geering diep gehecht blijft aan den vrede en dat zij bereid is tot samenwerking met haar gèheelen goeden wil aan ieder ini tiatief voor het op vreedzame wijze tot een oplossing brengen van de crisis. OOK POLEN KEURT HET VRE DELIEVEND INITIATIEF GOED Het Poolsche Telegraafagentschap deelt mede, dat de Poolsche regeering" 'in haar antwoord op het aanbod zich gerefereerd heeft aan het telegram van den president der republiek aan president Roosevelt, waarin het beginsel van een initiatief van dezen aard door Polen werd aanvaard. De Poolsche regeering keurt vervolgens dit vredelievende initiatief van beide vor sten goed en heeft opgemerkt, dat zij zich niet in meer bijzonderheden uitspreekt gezien het feit, dat tot dusverre geen en kei initiatief van dezen aard weerklank heeft gevonden bij de Duitsche regeering. Uit Berlijn: Van semi-officieele zijde wordt gemeld: Het aanbod van „goede diensten" van den Koning der Belgen en de Koningin der Ne derlanden heeft, naar men van algemeen goed ingelichte zijde verneemt, in Duitsche j politieke kringen een zeer sympathieke ontvangst gevonden. De pogingen der beide vorsten om den vrede te bewaren, en het Europeesche be sef van verantwoording, dat uit deze pogin gen blijkt, wordt algemeen met erkentelijk- heid beoordeeld. De gedachtenwisseling welke van Duit sche zijde met Engeland onderhouden wordt, bewijst, naar men te Berlijn ver klaart, dat de Duitsche pogingen in dezelf- I de richting gaan als het bovenvermelde en dat hier van Duitsche zijde reeds een initi- j atief genomen werd, welks resultaat thans van de beslissingen in Londen afhangt, wel ke beslissingen moeten worden afgewacht. Reuter meldt uit Bratislava: De regee ring van Slovakije heeft een proclamatie uitgevaardigd waarin wordt gezegd: „Duit sche troepen zjjn Slovakije binnengerukt, teneinde zoo noodig Slovakije te verdedi gen". De correspondent van de Times te Bra tislava bericht dat de Duitsche troepen, welke aan de grens van Slovakije en Polen geconcentreerd zijn, in drie groepen zijn verdeeld. Een afdeeling zal oprukken door de vallei van de Vah, een tweede over den weg van Zvelon en de derde over den weg van Presov. De rol van het Slovaaksche le ger schijnt te moeten zijn de achterhoede van het Duitsche leger te dekken en de wacht te betrekken bij de Hongaarsche grens. De anti-Poolsche propaganda in Slovakije neemt steeds heftiger vormen aan en neemt gelijke vormen aan als de Duitsche. Betoo gingen worden georganiseerd om den te rugkeer van de door Polen bezette deelen van Slovakije te eischen. Minister president Tiso heeft verklaard, dat het leger van Slovakije schouder aan schouder met het Duitsche zal marcheeren. Eenige groepen Poolsche soldaten, die bij Cadca, waar de grens slecht is aangeduid, deze bij vergissing waren gepasseerd, zijn gevangen genomen. Van Poolsche zijde wordt gemeld, dat de commandant van de Polen is gedood. In het betrokken gebied liggen Duitsche soldaten. Reuter meldt uit Rome: Naar men ge looft richt de Duce zijn voornaamste krachtsinspanningen er op een oplossing te helpen vinden van het probleem Dantzig. Het verluidt echter, dat Mussolini van meening is, dat een eenvoudige regeling van dit probleem geen pacificatie in Eu ropa zal brengen. Naar de opvatting van den Duce Is een algeheele regeling noo dig met een wegneming van alle bestaan de grieven. o Reuter meldt uit Moskou: Gelijk uit het bericht van het Russische Telegraaf agentschap Pass betreffende de zitting van den Sovjet der nationaliteiten blijkt, zal het Russisch-Duitsche nonagres siepact deze maand niet worden geratifi ceerd. In bevoegde kringen gelooft men, dat dit uitstel van de ratificatie een opzettelijke po ging is om Hitler in bedwang te houden tot een vreedzame regeling van de kwestie Dantzig uitgewerkt is. In buitenlandsche kringen te Moskou is men van meening, dat het langzame tempo bij de behandeling van de ratificatie van het niet-aanvalsverdrag met Duitschland gewild is. Men denkt, dat de Russische re geering de ontwikkeling van den interna tionalen toestand wil kennen, alvorens Mo- lotof zijn rede over de buitenlandsche poli tiek zal houden. Het aantal dooden tot 171 gestegen. Zooals reeds gemeld, is gisteren op het Poolsche station Tarnof een bom ontploft in het bagagedepot. Thans wordt gemeld, dat het aantal dooden gestegen is tot 17 terwijl 38 personen ernstige verwondingen opliepen. Men vreest dat het doodencijfer nog zal stijgen. merden, op hardhandige 4 wijze moeten verspreiden. Nederlandsche reizigers, die uit Dussel- dorp kwamen, bevestigden, dat ook daar dergelijke tooneelen hqdden plaats ge vonden. Gistermorgen is in Aken in het een trum der stad een aantal leden van het Ueberfallcommando vanuit de bovenven sters van woningen met aardewerk en ijzeren pannen bekogeld, toen zij een paar mannen, die aan het oproepingsbevel geen gehoor hadden gegeven, weghaalden. Zelf maakte de verslaggever mede, dat gistermiddag een groote groep vrouwen en kinderen, die naar 't schijnt, op hun bonnen geen levensmiddelen hadden kun nen krijgen en op de markt demonstreer den, met opgeheven vuist schreeuwden „Heil Moskou", met den gummistok door de politie verspreid werd. Maandagnacht heeft men op verschil lende plaatsen, zoowel in het onmiddellij ke Duitsche grensgebied als verder Duitschland in, in Düren en Gladbach bv. gedrukte biljetten opgehangen,, met een voor Hitier zeer beleedigende tekst: Dit moet, gezien het groote aantal, in organisatieverband gebeurd zijn. In verband hiermede zouden, doch men kon de bevestiging hiervan niet verkrij gen, 46 personen in Aken gearresteerd zijn. Wel erkènde men van officieele Duitsche zijde, dat men gisternacht plak katen van onbehoorlijken inhoud had aan geplakt. In verband met de rantsoeneering van krachtvoeder voor het vee in den komenden winter, worden de volgende punten in over weging gegeven. In de weidebedrijven zal het streven er op gericht dienen te zijn, voor zoover nu nog mogelijk is, de voorraad eigen bedrijfspro- ducten zoo groot mogelijk te maken. De grasgroei is momenteel nog goed, geadvi seerd wordt een of meer stukken land af te zetten en stikstof te strooien, circa 30Ó kg kalkammon salpeter per ha. zoodra ge schikt in te kuilen, bij voorkeur met zuur of melasse om zooveel mogelijk voeder waarde te conserveeren. Ook drogen is aan te bevelen. Men bedenke goed, dat zoowel rundvee, paarden als varkens op rantsoen zullen worden gesteld. In de gemengde bedrijven is het nog mo gelijk boeterzaad en mosterdzaad te zaaien Hoeveelheden benoodigd zaad respectieve lijk 15 kg en 225 kg bemesting 200 kg kalkammon per hectare. Na circa 7 weken geeft dit een behoorlijke snede groenvoeder voor het rundvee. Wat de voedering van het vee zelf be treft, wordt aangeraden voor het op stellen van rantsoenen zich in verbinding te stellen met de veevoederbureaus. Hier bij dient opgegeven te worden de voor raad eigen producten, de hoeveelheden en soorten krachtvoer ter beschikking, de diersoort, en de voedermiddelen van eigen bodem, die men nog kan koopen. Bij dit laatste wordt nu reeds de aan dacht gevestigd op bijvoorbeeld aardap pelen, bieten en doorgedraaide tuinbouw producten Voor het voederen van de paarden kan aanbevolen worden: hooi, stroo d. bene vens voederbieten, aardappelen (niet meer dan plm. 7 kg per dag) aanvankelijk met daarnaast het meest eiwitrijke kracht voer, dat te verkrijgen is. Uit een oogpunf van voederbesparing zou bovendien het pletten van haver aanbevolen kunnen worden. (Van onzen eigen ve r s 1 a g g e v e rl DANTZIG, Zondag. Het is misschien heel brutaal den Griek- schen wijsgeer die zei: ,,Ik weet maar één ding en dat is-, dat ik niets weet", uit het grijs verleden op de knoken te tik ken, maar toch maak ik mij aan deze euveldaad schuldig. Ik weet wél wat, na melijk dat het zooals het is, eenvoudig niet blijven kan. Dat is uitgesloten en om kort te gaan: er is hier momenteel nie mand, die niet gelooft dat er binnen korten tijd reeds iets gebeuren zal. Wat zal dan gebeuren? Het lijkt er op al kan ik mij natuurlijk vergissen dat men thans Dantzig bij het Rijk wil voe gen en als dat inderdaad gebeuren mocht, welnu dan is de kogel figuurlijk ten minste gesproken door de kerk. Zoo juist had ik een lang gesprek met een der voornaamste Poolsche ambtena ren en deze zei mij dat, mocht inderdaad gebeuren wat men verwacht de Pool sche troepen hier zouden binnentrekken. Hoe kom ik op het denkbeeld dat er iets staat te gebeuren? Wandelt door de stad en doet uw oogen goed open en uw ooren niet minder ziet en hoort en trekt dan uw conclusies. In de heele stad tot in de buitenwijken toe, is men met de bekende versiering bezig hooge vlaggenmasten, hooge witgekleurde zuilen met adelaars versierd - er worden tribunes opgericht en ik ontdek ook spreekgestoelten, met rood doek bespannen. Ik zie verder de bekende vierkante standaarten, het haak- kruis op het goudomrande roode veld, ik zie overal en ten allen kant de ge bouwen en niet alleen de officieele worden getooid met guirlandes en festoe nen, ik zie hoe men de raamkozijnen dei- eeuwenoude huizen omlijnd met banden van goudkleurig karton, kortom ik dwaal door een stad die zich opmaakt een feest te vieren, juichend en jubelend wil het de uiteindelijke vrijheid begroeten en on der klaroengeschal wil het verkondigen: „Dantzigers het uur heeft geslagen, gii zijt van nu af aan aan den boezem van het Derde Rijk teruggekeerd.)' Ik sprak vandaag met Duitschers, ik sprak met Polen, ik sprak ook met Ne derlanders, want een paar zijn hier op hun post gebleven. De eerste waren even zelfverzekerd als de Polen. Maar natuur lijk net andersom. Mijn Poolsche zegsman een vooraanstaand ambtenaar bleek mij' optimistischer dan toen ik hem voor drie maanden sprak. Hij bleek mij een optimist niet alleen érger hij be zwoer mij, dat in Warschau alles volko men rustig was, dat er van nervositeit of „Kopflosigkeit" niet mocht worden ge sproken, en wat de Engelsche hulp be treft de Engelsche. vloot lag reeds in het Skagerrak, en de Britten zouden hel pen. Zeker en stellig betreft het hier gelijk hij mij verzekerde, een honderdnro centige „interessenngemeinschaft". Zeer zeker dat moest hij mij wel toegeven de eerste weken zouden zonder twijfel zeer zwaar en verliesrijk zijn (hij sprak het woord „unangenehm") maar dan, in den oorlog komt het op het eindresul taat aan en dat zou zonder eenige twijfel een Poolsche overwinning zijn Hij voegde er in den loop van het ver haal aan toe, dat de Duitschers wan neer zij het over den Korridor hebben niet den Korridor bedoelen gelijk wij zulks plegen te doen, maar daaraan een veel, uitgebreidere beteekenis toekennen. Alles zoo luidde zijn definitie wat zij na den oorlog hebben moeten afstaan. Zou Dantzig beschoten worden? infor meerde ik en dacht aan mijn kamer op de hoogste verdieping, dit voordeel onder meer opleverend, dat ik tenminste bij een welgemikte bom geen heel huis op mijn hoofd krijgen kan. „Zeer vermoedelijk wel'-', sprak hij, „en ook natuurlijk Gdy nia, Maar", luidde zijn raad, „blijf hier nog een paar dagen en dan zul je het zelf wel zien." „Zou, zoo vroeg ift verder, de strijd zich niet veeleer in den Korri dor afspelen?" „Ook daar? was zijn ant woord. „Maar vertelt u mij nu eens ver der wat is uw meening over dat niet- aanvalspact? De Pool beschouwde dit verdrag als de ernstigste fouf na Tsje- cho-slovakije wees op de boosheid van Japan wees ook op de Oekrainers en beweerde, dat die ten zeerste teleurgesteld waren omdat zij altijd de Duitschers als hun vrienden meenden te moeten en mo gen beschouwen en de Russen daarente gen als hun geboren vijanden en Wat zien deze Oekrainers voor dë Polen lastige heeren nu? Zij zien hoe beide partijen elkander hebben gevonden. Ten slotte besloot de Pool met de vaste over tuiging uit te spreken dat de Italianen er niet aan zouden denken de partij der Duitschers te kiezen. Intusschen had ik ook een gesprek met 'een landgenoot. Wat hij mij vertelde kwam hier op neer, dat hij nog altijd de gedachte van een oplossing zonder kanon- nengebulder en mitrailleurgeknetter niet gansch en al uitgesloten achtte. Men let te op zijn diplomatieke formuleering: „Niet gansch en al uitgesloten, dus met weinig of geen kans op succes?" hengelde ik. „Dat heb ik niet gezegd", was zijn ant woord. Een oogenblik dacht ik aan de bekende gewoonte van Lloyd George, die in zijn gesprekken met staatslieden gewoon was aandachtig te luisteren, met zijn vingers draaide en dan als in gepeins verzon ken de woorden sprak: „YesI see Maar als het er op aankwam, deed de toovenaar uit Wales net precies an dersom als deze expressie had doen ver wachten. Nu ik dit schrijf hoor ik artillerie door de straten trekken, militaire wagens met gecamoufleerde overtrek en langs mijn hotelkamer trekt zingend een troep S.A.- mannen. Waarheen? Wir marchieren luidt hun repliek. En opeens schiet mij te binnen, dat na een prachtige ontvangst ter gelegenheid van het een of ander feest, een Duitscher mij terzijde nam en zei: „Seh mal jetzt siehst du dass wir bose Deutschen nicht immer marchieren." In derdaad, zei ik, maar dat wist ik. Zou je mij misschien willen vertellen, „wohin ihr marchiert wenn ihr wohl marchiert?" Toen ik al die vele menschen met de versiering bezig zag, vroeg ik waar dit alles toch voor was. Wel, natuurlijk voor de ontvangst van het schip de „Schleswig Holsteln" zei men mij. „Dan ben je toch een beetje te laat, luidde mijn antwoord dat schip is gisteren al gekomen en gaat morgen weer weg." Hoe dit alles ook zijn mogeik leg mij ter ruste met een herinnering aan het woord der ouden: „De nacht brengt aan de wijzen raad." Hopelijk slaat dat óók op mü, want ik ben niet zoo pedant te beweren dat ik wijs zou zijn!

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1