KRONIEK van den DAG. BINNENLAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBÜRGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN DINSDAG 29 AUGUSTUS 1939. No. 203. Distributie in Duitschland in werking. Frankrijk sluit grens met Duitschland. EEN ZOON VAN Z'H VADER. Opperbevelhebber van land- en zeemacht benoemd. De spoorwegen tijdens de mobilisatie. DENATURATIE VAN ROGGE, ERWTEN EN VELDBOONEN OPGESCHORT. Discontoverhooging van de Nederlandsche Bank. Veldpostdienst. Hoe men de poststukken dient te adresseeren. UITBREIDING UITVOERVERBODEN, (Ingez. Med.) Onafwendbaar Hoewel, zoolang het kanon niet buldert, alle hoop nog niet mag worden opgegeven, leek vanochtend, toen we dit schreven, de kans op redding van den vrede, vrijwel ver keken. De berichten uit Londen lieten er geen twijfel aan, dat het Engelsche ant woord op de boodschap van Henderson in geen enkel opzicht eenig terugkrabbelen ter voorbereiding van een nieuw „Mün- chen" beteekende. Het eenige wat men nog kon hopen, was een inbinden van Hitier. Het zal geen betoog behoeven, dat een spe culatie daarop nauwelijks mogelijk geacht kon worden. Voor de eerste maal in. al de dynamische jaren van zijn bewind, zou de Führer zich er bij neerleggen zijn zin niet te kunnen krijgen? Wellicht weten we heel wat meer, als deze regelen in druk verschij nen. Wellicht is dan een einde gekomen aan de onzekerheid. Men kan zich overigens nauwelijks in denken, dat de staatslieden ook in het hui dige tijdsgewricht den euvelen moed zou den hebben een oorlog te laten ontbran den. Als een mene tekel tegen den muur der geschiedenis zijn daar de jaren 1914— '18. De wereldoorlog eindigde met een over winning der geallieerden. Maar luttele ja ren later zou blijken, dat het een Pyrrhus- overwinning was geweest: „nog zoo een en ik ben verloren". De overwinnaars van 1918 hebben evenveel geleden onder de ramp als de overwonnenen. Men kan er zich geen voorstelling van maken, wat nu, nu de techniek de vernie tigingsmiddelen nog veel verschrikkelijker enkostbaarder heeft gemaakt, het ein de van een oorlog moet worden. De ellende, de vermoedelijke ellende zal nog veel en veel ontzettender zijn, van welken kant men de zaak ook bekijkt. De vraag, wie als over winnaars, wie als overwonnenen uit den krijg te voorschijn zullen komen, verliest in dit verband een groot deel van haar be- teekenis. Men is geneigd er de schouders over op te halen en te prevelen, dat het er niets toe doet waarschijnlijk. Misschien is er één land, dat er beter van kan worden: de Sovjet-Unie. Het lijdt voor ons geen twijfel meer, dat de gewiekste staatslieden te Moskou hopen op een strijd, welke in een paar jaar tijds de westelijke groote mogendheden (Duitschland, Italië, Frankrijk en Engeland) gelijkelijk zal uit putten, zoodat deze landen rijp worden voor het communisme, dat Rusland er dan na tuurlijk aan de macht zal helpen. Maar begrijpt men dat ook in Duitschland niet? Het moet toch haast zou men zeggen. Hitier en zijn raadgevers kunnen niet on derstellen, dat Moskou het non-agressie pact met Berlijn sloot, om de zaak van het nationaal-socialisme een dienst te bewijzen. Zij zullen beseffen, dat het er de Sovjets integendeel om te doen is, dit nationaal- socialisme te vernietigen, te laten vernie tigen door anderen'als het kan. Geheel duister was vanochtend toen we dit schreven nog de rol, welke Italië in het drama speelt. Het is de laatste dagen wel hegj^duidelijk geworden, dat Rome niets, r dan ook niets, voor een oorlog, als thans dreigt, voelt. Hier en daar heeft men uit dit verschijnsel zelfs de conclusie ge trokken, dat Italië alle betuigingen over het staal van de spil ten spijt op het laatste oogenblik nog zal terugkrabbelen, Duitschland dus, evenals in 1914, zal ver raden. Het spreekt welhaast vanzelf, dat hier voor een aanzienlijk deel de wensch weer eens de vader der gedachte is. Maar dat neemt niet weg, dat de houding van Italië voedsel geeft aan wensch en gedachte beide. Een verrassing schijnt ten deze geenszins uitgesloten. Havas meldt uit Berlijn. De Duitsche radio heeft gisteravond ge meld, dat de distributie, welke Zondag is aangekondigd, in werking is getreden. Gisteravond werd uit Parijs gemeld, dat Frankrijk zijn grens met Duitschland geslo ten heeft. Er zijn geen treinen uit Duitschland meer te Parijs aangekomen aan het gare de l'Est, terwijl ook aan het gare du Nord het verkeer uit Duitschland is gestaakt. Naar het Engelsch door T. TEN HAVEv. d. MADE 46). Het meisje lachte even treurig en zei: „Nee. Dat konden we niet over ons hart verkrijgen. Dan zou het zijn alsof we moe der hadden vergeten. Nee, alles is nog net zoo als toen zij bij ons was". Ze liep van de zitkamer in de slaap kamers en in de keuken en het waschhuis. Alles was keurig in orde, er lag enkel wat stof. „Hip-Lee, met nog een arbeider en ik kunnen het in een dag weer klaar voor het gebruik maken. Zoo wil vader het graag hebben. Vader hield zoo van mijn lieve moeder. Hij zal ook wel nooit over dat verlies heen komen." Toen keek ze op en haar lichte treurigheid was weer verdwenen. „Kom mee", riep ze, „je hebt nu alles gezien. We zullen het nu maar weer slui ten en teruggaan, anders kookt de ketel droog. Maar het water hegon pas te koken. Het meisje zette thee, terwijl Gordon het eten en de borden klaar zette. Toen alles klaar was gingen ze gezellig samen zitten eten als twee vroolijke kinderen en de heele atmosfeer rondom hen scheen bezwangerd met geluk en vreugde. „En dat andere huis, waar je 't over had?" vroeg Gordon, een kopje thee van haar aannemend. Hazel lachte. „Dat zit vol mieren en alle mogelijke ge-1 Staatsblad no. 185 bevat een koninklijk besluit van 28 Augustus, waarbij uit over weging, dat het oogenblik gekomen is om de algemeene voorbereiding en leiding der landsverdediging in handen te leggen van den opperbevelhebber van land- en zee macht, benoemd is tot opperbevelhebber van land- en zeemacht de iuitenant-gene- ïaal I. H. Reijnders, chef van den generalen staf. Door de afkondiging van de algemeene mobilisatie zijn de spoorwegen gevorderd volgens artikel 50 van de spoorwegwet van 1875 en komt het geheele bedrijf ten dien ste van defensie. Interessant is het te ver nemen op welke wijze dit in zijn werk gaat. De vordering der spoorwegen houdt in, dat de leiding van het gebruik der spoorwegen van Dinsdag af berust bij den directeur van den étappe- en verkeersdienst (d.e.v.) bij den generalen staf, kolonel H. J. Tho- den van Velzen. De uitvoering van het be drijf blijft dus in handen van de directie en het personeel der spoorwegen. Gisteravond heeft het ANP. een kort on derhoud gehad met de verschillende hoof den van dienst, die in koortsachtig tempo de verschillende ingrijpende veranderingen uitvoerden, welke reeds lang te voren in samenwerking met den generalen staf wa ren uitgewerkt. Vol vertrouwen ziet dan ook de generale staf en de verschillende hoofden van dienst bij de Nederlandsche Spoorwegen het verloop van massale ver voer der militaire troepen in de komende dagen tegemoet. Ingrijpend zijn vooral de veranderingen ten opzichte van het reizigersvervoer. Nog kon gisteravond het reizend publiek onge stoord gebruik maken van de spoorwegen om zich van de eene plaats naar de andere te begeven. Nog reden de electrische trei nen bij den regelmaat van de klok over het grootste gedeelte van ons spoorwegnet, doch over enkele uren zou deze toestand totaal zijn gewijzigd. Dan moet alles wijken voor het vervoer van militairen. Tijdens de voor-mobilisatie werden eenige tienduizenden militairen door de spoorwe gen naar de plaats van hun bestemming ge bracht. Nu zal dit aantal vier maal zoo groot zijn. In verband hiermede zijn tach tig extra militaire treinen in de dienstre geling opgenomen, w.o. ook tal van treinen voor het vervoer van duizenden paarden, die voor den militairen dienst zijn opge vorderd. Op den eersten mobilisatiedag, Dinsdag 29 Augustus, worden tot naar schatting des middags 15 uur alleen mili tairen en reizigers met bestemming voor het buitenland op de perrons, in de wacht kamers en tot de treinen toegelaten. Na 15 uur zal de gelegenheid ook weder worden opengesteld voor de andere reizi gers. Militairen blijven evenwel de voor rang behouden. Woensdag, 30 Augustus, wordt de normale dienstregeling stopgezet en komt daarvoor in de plaats de beperkte dienstregeling, welke op de stations wordt aangekondigd en tegen betaling verkrijg baar wordt gesteld. In hoofdzaak komt deze beperkte dienst regeling hierop neer, dat op de verschillen de baanvakken een viertal treinen in beide richtingen zal loopen. De electrische trac tie zal dan volledig worden stilgelegd. De tractie zal uitsluitend geschieden door middel van stoomtreinen. Zal dus het rei zigersvervoer in de komende dagen in be perkte mate voortgang kunnen vinden, voor wat betreft het goederenvervoer staat momenteel nog niets vast. Nadere mede- deelingen hieromtrent zullen later volgen. Van bevoegde zijde deelt men ons mede, dat het in de huidige omstandigheden noo- dig wordt geoordeeld, dat met ingang van 29 Augustus 1939 geen steun meer zal wor den verleend op rogge, erwten en veldboo- nen. Mitsdien zal met ingang van genoem den datum geen gelegenheid meer worden gegeven tot denaturatie van die producten. dierte en het dak lekt. Het staat op een heuvel en het waait er zoo, dat je er dadelijk kou vat. Ik wed, dat je het ner gens voor zou willen gebruiken, als ik het je liet zien." Gordon lachte ook en zei, haar een scho tel vleesch aanreikend: .„Voor mijn bedoelingen is 't misschien goed genoeg. Zeg, ik voel me eigenlijk een misdadiger, jij ook?" Hazel lachte uitgelaten. „Ik heb het ge voel, dat we alle drie aan den hoogsten top van de Rockies hoorden te hangen Ben jij zeker van je zaak?" „Ik ben op deze wereld nergens zeker van, behalve dat een heilige nooit een bolleboos in geldzaken was. .Hoe kunnen we ergens zeker van zijn, voor we den boel voor elkaar hebben, zooals we dat graag willen? Ik kan je wel vertellen, dat we ons best moeten doen. Ik geloof niet, dat het kan mislukken; dat mag ook niet. Als Peter Slosson's bericht maar te pakken kan krijgen; één ervan is al genoeg. Als hij dat kan en dat denk ik wel dan wordt het een reuze mop". Gordon at het met een gezonden eetlust en Hazel zat tevreden toe te kijken. „Ik vind het zoo geweldig knap", riep ze uit, en ik begrijp niet, hoe je op het idee bent gekomen en hoe je het aan durft om het uit te voeren." Gordon lachte. „Ik ben heelemaal niet knap. Het schoot me zoo maar opeens te binnen. En wat dat uitvoeren ervan betreft, zijn we niet veel beter dan al die anderen: wij zjjn be driegers, landpiraten, grondhaaien." Hazel zette haar kopje neer. „Maar je bent toch knap. Ik bedoelde De Nederlandsche Bank heeft gisteren haar rentetarieven over de geheele linie met een vol procent verhoogd. De tarie ven zijn dus thans als volgt: Wisesldisconto 3 procent, promessedis conto 3% procent, beleening op effecten 3% procent, beleening op goederen 3Vs procent en voorschotten in rekening cou rant 3% procent. De Nederlandsche Bank heeft haar ren tetarieven verhoogd en daarbij is het wisseldisconto gebracht op 3 procent, na dat het sedert 3 December 1936 onver anderd 2 procent was gebleven. De door onze circulatiebank genomen maatregel komt niet als een verrassing Zij is een uitvloeisel van de door de kri tieke politieke situatie gewijzigde verhou dingen op de geldmarkt. De discontover hooging is op het oogenblik géén stap die speciaal moet worden beschouwd als een beschermingsmiddel voor den Nederland- schen gulden. De innerlijke positie van ons nationale ruilmiddel is nog steeds sterk en bovendien is het vertrouwen in het Nederlandsche staatscrediet niet ge schokt. In tijden zooals thans worden meege maakt, zijn de financieele instellingen en andere ondernemingen, welke tot de pri maire geldgevers kunnen worden gere kend, er echter onmiddellijk op uit hun li quiditeit zoo goed mogelijk te verzorgen en bij het verstrekken van gelden zijn zij niet alleen uiterst gereserveerd, maar bo vendien bijzonder voorzichtig. Daartegen over bestaat er in een periode van poli tieke hoogspanning steeds een uitgespro ken neiging om in het bezit van zooveel mogelijk vlottende middelen te geraken. Eenerzijds dus een geringe of mindere be reidwilligheid om geld af te geven, en an derzijds een sterk toenemende vraag. Het gevolg hiervan is uiteraard een aantrek ken van de geldkoersen. De prolongatie- koers, die geruimen tijd procent was geweest, tot welken koers nauwelijks vraag bestond, is in enkele dagen met een paar étappes tot vier procent gestegen. Het particuliere disconto dat zich tijden achtereen had bewogen op een peil dat voor een verlaging feitelijk niet vatbaar meer was, ging eveneens naar boven en steeg gisteren tot 2 procent a 2% pro cent. En hiermede werd het renteniveau van de Nederlandsche Bank overschreden. Waar de centrale credietinstelling als een herdisconteeringsinstituut moet worden beschduwd, kon verwacht worden, dat zij haar rentevoorwaarden zou herzien, ten einde te verhinderen dat in eerste instan tie een omvangrijk beroep op haar facili teiten zou worden gedaan. De genomen maatregel moet dan ook niet worden uitgelegd als een aanwijzing dat de geld- ruimte hier te lande plotseling sterk is verminderd of dat de Nederlandsche gul den extra moet worden beveiligd, de po- tentieele geldruimte in Nederland is nog groot en onze munteenheid kan nog al tijd tot de sterkste der valuta's worden gerekend. De maatregel van de Neder landsche Bank past echter geheel in het kader van de tijdsomstandigheden. De inspecteur van de veldpost maakt bekend, dat ten behoeve van de gemobi liseerde troepen de veldpostdienst verdere uitbreiding heeft ondergaan. Voor het verlaten der garnizoenen wordt aan ieder militair bekend gemaakt hoe zijn adres te velde moet zijn ingericht. Zij moe ten zelf zorg dragen dat dit adres wordt me degedeeld aan allen van wie zij poststuk ken (brieven enz., telegrammen, post pakketten) kunnen verwachten. In -deze adressen moet, behalve de naam,, de voorletters en den rang van den ge adresseerde, tevens worden vermeld het onderdeel waartoe hij behoort of waarbij hij is gedetacheerd. Alsmede een nadere aanduiding bv., veldleger, vesting Holland, stelling van Den Helder enz. Het is ver boden een plaatsnaam in het adres te vermelden. Geschiedt dit toch, dan worden de stukken aan de afzenders teruggezon den. Meer nog dan in normale omstandighe den verdient het aanbeveling het adres van den afzender steeds op de achterzijde der stukken te vermelden. Teneinde zeker Altijd komt datgene tot ons, waar voor we onze ziel geopend hebben. het niet zoo." „Je bent de eerste, die dat ooit heeft beweerd." „Heusch?" Hazel kleurde, ze wist zelf niet waarom. Gordon keek haar aan en zei: „Ja. De meesten vinden me enkel een goede athleet, meer niet. Mijn zuster Gracie vertelt me tenminste steeds weer, wat een rare kerel ik ben." „Hoe oud is die Gracie van je?" „Dertien". „O, dan beteekent het ook niets." „Ze- krijgt niet altijd haar zin van me", lachte Gordon. „Ik stop haar chocolade weg en dan wordt ze woedend. Ze is dol op snoepen. Maar mijn vader is een beste kerel. Hij is op en top een sportsman en de mooiste dag uit zijn leven zal de dag zijn, waarop hij merkt, dat ik geen dwaas ben." Hazel lachte vroolijk. „Dat zal dan al gauw zoo wezen." Gordon knikte. „Ja, ik moet lachen, als ik er aan denk". Even later vervolgde hij. „Maar ik ben toch blij, dat jij me geen dwaas vindt. Ik zou zoo graag willen, dat Maar hij zweeg plotseling en stond op. Hun maaltijd was afgeloopen. Hij vroeg: „Moeten we den boel afwasschen, voor we weer weggaan?" „O, we pakken alles zoo maar in", zei heid te verkrijgen, dat de poststukken hun bestemming naar behooren zullen berei ken, verdient het aanbeveling de adres sen naar de volgende voorbeelden in te richten. Aan den officier van gezondheid der Ie klasse J. J. Andriessen hoofdkwartier veldleger Aan den korporaal P. Pietersen, stafkwartier Oostfront Vesting Holland Aan den dienstplichtige J. Jansen le batt. 2e afdeeling 8 reg. art. Veldleger Aan sergeant F. Koops verbindingsafd. van de 4e divisiegr. Veldleger Aan den korporaal J. M. Treurniet, 3e comp. 2e bat. 27 R.I. stelling van Den Helder Deze aanduidingen behooren duide lijk te worden onderstreept. De regeering heeft het noodig geoordeeld de reeds bekend gemaakte verboden van uitvoer voor bepaalde goederen aan te vul len met een uitvoerverbod voor kunstmest stoffen in eiken vorm en een uitvoerver bod voor steenkoolteerpek. Ook ten aanzien van deze goederen zul len, indien de hier te lande aanwezige voor raden zulks toelaten, dispensaties kunnen worden verleend. Ter verkrijging daarvan wende men zich tot het crisis uitvoer bu reau, Piet Heinplein 6, 's Gravenhage. Uitvoerverbod huiden, vellen en leder. Men verzoekt ons van bevoegde zijde er op te wijzen, dat in tegenstelling tot het ter zake verschenen bericht in het ochtend blad van 26 Augustus jl. hazen- en konij nenvellen. hagedissenhuiden, slangenvel len, pelterijen, reptiel- en vischleder, lak- leder en zeemleer niet uitgezonderd zijn van het afgekondigde uitvoerverbod voor huiden, vellen en leder. DE BOUWBEDRIJVEN EN DE MOBILISATIE. De besturen der samenwerkende werk geversbonden in de bouwbedrijven hebben gisteren de moeilijkheden onder de oogen gezien, welke een gevolg zijn van het feit, dat het in de tegenwoordige onzekere om standigheden niet mogelijk is in te schrij ven naar werken. Besloten is aan alle over- heids- en particuliere besteders te verzoe ken, in deze week geen bestedingen te hou den. Mochten deze wel worden gehouden, dan wordt aan de aanemers geadviseerd; niet in schrijven. Intusschen zal overleg met de regeering en andere daarvoor in aan merking komende instanties worden ge pleegd om tot regeling der bestaande moei lijkheden te komen. INLEVERING VAN GRENSDOCUMENTEN VOOR MOTORRIJTUIGEN. De A.N.W.B. en de K.N.A.C. geven hou ders van triptieken, carnets en acquits nog maals in overweging, met het oog op de buitengewone omstandigheden, deze docu menten, voorzien van een uitvoerstempel, in te leveren bij de vereeniging, welke ze hun heeft uitgereikt. Indien het uitvoerstempel ontbreekt zooals veelal met Belgische triptieken het geval zal zijn dient men eerst naar de grens te rijden, om de documenten te laten afstempelen. Er wordt de aandacht op gevestigd, dat dit advies gegeven wordt uitsluitend in het financieele belang van de gebruikers zelf, die in hooge kosten zouden vervallen, in dien de buitenlandsche douane t.z.t. invoer rechten voor het motorrijtuig zou vorderen, als de houder geen afgestempeld grensdocu- ment zou kunnen overleggen. Om deze reden wordt ook aan hen, die een afgestempeld document bezitten, aan geraden dit aan hun vereeniging in te zen den, waar het voor hen bewaard zal wor den, zoodat zoek raken van deze waarde volle papieren is uitgesloten. Bij vordering van auto's, waarvoor nog grensdocumenten loopen, dient men een be wijs van deze vordering te vragen, waarop de kenmerken van het motorrijtuig zijn ver meld. Dit bewijs kan noodig zijn om admi Hazel, haastig opstaande; er was een ner veuze gejaagdheid in'haar beweging. „We moeten voor Hip-Lee ook wat te doen overlaten. Breng jij de paarden hierheen, dan zal ik inpakken. We kunnen ze aan het meer laten drinken straks". Een paar minuten later keerde Gordon met de paarden terug. Toen hjj den hoek omkwam van het begroeide pad, dat eens de hoofdweg naar het gracieuze figuurtje van het meisje in het oog kreeg, bleef hij even stil staan. Zij was alles, wat hij zich had gedroomd. Er was hier niets van al het groote-stads gedoe, als dure kleeren, allerlei overdreven verfijningen, een ver zwakt lichaam door het ongezonde nacht leven, dat het moderne sociale leven den mensch oplegt. Zij was het voorbeeld van natuurlijke gezondheid en gratie door het prachtige leven hier buiten: haar mooi fi guurtje, de elasticiteit van haar gang, de heldere, verstandige, prachtige oogen en haar mooie gezonde huid onder den rand van haar grooten hoed. Gordon's hart klopte sneller. Zijn gevoe lens begonnen te spreken en hij zou zijn hart voor haar willen openen en zeggen dat hij voor altijd haar levenskameraad zou willen zijn. Een groote warmte doorstroom de hem. Hij voelde, dat ze hem toebehoorde, hem en niemand anders. Had hij niet voor haar gevochten, zooals de strijders van vroeger dat hadden gedaan? Ja, ze was voor hem, maar een vreemde lafheid weerhield hem ervan, te trachten zijn gevoelens in woorden uit te drukken. Hij verlangde en vreesde tegelijk en hij dacht Maar Hazel keek zijn kant uit. Ze zag hem daar zoo staan en riep hem tot de orde: nistratieve zuivering van grensdocumenten te verkrijgen. A.N.W.B. en K.N.A.C. geven ten slotte hun leden, die nadere" inlichtingen over het bovenstaande wenschen, in overweging zich thans tot hun vereeniging te wenden, nu er wellicht nog gelegenheid bestaat om eventueele moeilijkheden voor hen op te lossen. GRENSDOCUMENTEN VOOR MOTORRIJWIELEN INLEVEREN. Een oproep van de Kon. Ned. Motorwielrijders Ver. De Koninklijke Nederlandsche Motorwiel rijders Vereeniging verzoekt haar leden dringend, in verband met den internationa len toestand, alle grensdocumenten, zoo mo gelijk voor definitieven uitgang afgetee- kend, per omgaande aan haar secretariaat, 2e v. d. Boschstraat 38, 's-Gravenhage, te retourneeren. Mocht het voertuig door het departement van defensie worden gerequireerd, dan dient men aan den betreffenden comman dant te verzoeken een bewijs te verstrek ken, waarop het merk, chassis- of frame nummer van het voertuig staan vermeld. Met dit bewijs is het mogelijk de docu menten langs schriftelijken weg te regelen. ABONNEMENTSKAARTEN NEDER LANDSCHE SPOORWEGEN. Een regeling voor de gemobili seerde houders van abonnemen ten. Naar wij vernemen kunnen de gemobili seerde houders van abonnementskaarten hun abonnement op de Nederlandsche Spoorwegen inleveren en zal hun een even redig deel van den prijs worden terugbe taald, te rekenen van den dag af, waarop zij onder de wapenen zijn gekomen. Na af loop van hun diensttijd zullen zij zonder de verhooging voor de eerste maand te beta len, een nieuwe kaart kunnen bekomen. Voor de overige abonnementhouders is een dergelijke regeling getroffen met ingang van den dag, waarop zij hun abonnements kaart inleveren. WIELRIJDER DOOR AUTO AANGEREDEN EN OVERLEDEN. Gisteravond is op den Utrechtschenweg te Zeist een wielrijder, de 65-jarige heer Heit- meyer uit Zeist, door een auto aangereden. De man was vrijwel op slag dood. De heer H. kwam uit een laan en bleef eerst even op de rechterzijde van den weg rijden om vervolgens zonder uit te kijken over te steken met de bedoeling het aan de overzijde gelegen rijwielpad te bereiken. Op dat moment kwam een auto uit de richting van het dorp Zeist met een vaart van onge veer 70 km, aanrijden. De bestuurder, de heer Raams, secretaris van nationaal cen trum kon een botsing niet meer vermijden. De wielrijder werd met een boog door de lucht geslingerd om vervolgens op de straat neer te smakken, waarbij de dood vrijwel op slag moet zijn ingetreden. De heer Raams, die sterk remde en nog trachtte uit te halen, wilde niet tusschen de boomen door op het rijwielpad terechtkomen, waar zich wielrijders bevonden en reed daarom tegen een boom. De auto werd zwaar be schadigd, terwijl de heer Raams "n hoofd wonde en een lichte hersenschudding op liep. WIELRIJDER AANGEREDEN EN OMGEKOMEN. Op den Oud Arnhemschen bovenweg on der de gemeente Driebergen is gisteroch tend de heer C. van Scherpenzeel, uit Zeist, die op de fiets was, door een auto overre den. De man was op slag dood. v i07 - 0311 A „Zeg eens even, droomen als er gewerkt moet worden! Niets ervan. Breng de paar den gauw hier, anders komen we nooit weg. We moeten nog twintig mijl voor het avondeten". Gordon haastte zich en toen hjj bij haar was, maakte hij zijn excuus en zei veront schuldigend: „Ik moest kijken. Het overkomt iemand niet eiken dag, dat hij een levend schilderij krijgt te zien, zooals ik daar straks. Al die heuvels is het werk van de natuur, maar het levende wezen ertusschen maakt het tot een waar schilderij in de oogèn van een gewoon sterveling. Ik moest kijken, of ik wou of niet". Maar Hazel scheen gemerkt te hebben wat er achter zijn woorden lag, en ze begon haastig met een hooge kleur op de wangen de paarden te zadelen. Gordon wou helpen, maar ze weerde lachend alle hulp af. Ze wees op de tasschen aan zijn zadel en zei: „Die zijn ingepakt. Ik zal je laten zien, hoe je je deken weer moet opvouwen. Kijk.)" Het verschafte Gordon eenige prettige oogenblikken om onder haar scherpe visie te trachten zijn deken op te vouwen en het speet hem, toen ze eindelijk opge vouwen en wel op Sunset's rug lag met het zadel er bovenop. De merrie was in een ogwenk gezadeld en getuigd. Hazel zal al in het zadel, terwijl hij nog bezig was. Ze keek lachend op hem neer en zei: ,,'t Is vreemd, je bent groot en sterk en je kunt van alles, en toch heb je nog moeite met het zadelen van een paard wat toch zoo eenvoudig is." (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 5