BINNENLAND. ZEELAND. Een gift van f 10.000 van Prinses Juliana. Voor ontwikkeling en ont spanning der militairen. Prins Bernhard benoemd tot adjudant in buitengewonen dienst van H.M. de Koningin. En ingedeeld bi) het algemeen hoofdkwartier. Soldaten komen, soldaten gaan DORSCHBESLUIT 1939. BEPERKING TELEFOONVERKEER. Geen goedkoops treinen meer - - voorloopig. Drie woningen door bliksem getroffen en afgebrand. Opkomst van dienstplichtigen. BEURS VAN AMSTERDAM. BEURSTHERMOMETER DINSDAG. MIDDELBUM. Hoofddistributie-dienst. De heer Staal benoemd. Raad van Serooskerke. Jongeren Hulp Comité. GOES. WALCHEREN. Streekplan Walcheren. V.,. Het rapport gereed. 7VI ID-BE VEL AND- ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. - Het Dut nof Bomont Duitsche PoolsJ L. Duits] De „Pop» Russisch gre DE SPA Dezer dagen heeft Prinses Juliana het bureau ontwikkeling en ontspanning van het algemeen hoofdkwartier te Den Haag verblijd met een gift van 10,000. Zooals men weet, tracht dit bureau de soldaten,, die ter verdediging van onze grenzen onder de wapenen zijn, door ont spanning in hun vrijen tijd eenige vergoe ding te geven voor de offers, die zij heb ben moeten brengen. Het bureau heeft deze gift in groote dankbaarheid jegens de Prinses aanvaard in de verwachting, dat dit voorbeeld door velen zal worden nagevolgd. Men meldt ons uit Den Haag: Bij koninklijk besluit no. 14 van heden Is Z. K. H. Prins Bernhard der Nederlan den benoemd tot adjudant in buitengewo nen dienst van H. M. de Koningin, inge deeld bij het algemeen hoofdkwartier ter beschikking van. de Koningin. Z. K. H. Prins Bernhard is vergezeld door H. M's. adjudant, majoor H. J. Phaff om 12 uur zijn opwachting gaan maken bij den opperbevelhebber van land- en zee macht, luitenant-generaal I. H. Reijndérs. Men schrijft ons uit Den Haag: Vandaag is het geheele ingewikkelde ap paraat der mobilisatie in beweging geko men: in alle plaatsen van ons land komen en gaan soldaten, zij komen overal vandaan en zij gaan overal naar toe. In hun zak boekjes staat de mobilisatiebestemming op gegeven en per eerste reisgelegenheid gaan zij naar deze plaats toe, waar zij eenigen tijd geherbergd zuilen worden. Men weet niet of het kort of lang zal duren, maar men beseft de ernst van den toestand, wel ke dezen maatregel noodzakelijk maakte. Afscheid nemen is nooit een aangename bezigheid, maar vandaag valt het afscheid zwaarder dan ooit, omdat men niet weet voor hoelang men vrienden en bekenden moet achterlaten. Ook daarom was het goed gezien van de autoriteiten, dat de sta tions tot vanmiddag drie uur gereserveerd waren voor militairen. Burgers hadden geen toegang. Zoo kwamen de opgeroe- penen oogenblikkelijk in de militaire sfeer. Degenen, die eerst kort uit dienst waren, hadden niet veel moeite zich aan deze plot selinge omstandigheid te wennen. Ouderen voelden zich niet dadelijk thuis in het mis schien nu wat te nauw sluitende uniform, maar in de troepen, welke de treinen be- I hëerschte de vrooijjkheid van den *7 die een goed soldaat Hollandschen soiaaa., is en een goed kameraad. Deze duidelijke kameraadschap doet veel leed vergetéii; ïróüwëns ftiért Schikt zich nj N~- v;- bet onvermijdelijke, ,n leh wordt ër nogmaals met klem op aange drongen, het voeren van locale zóówel als interlocale telefoongesprekken zooveel mo gelijk te beperken. Van onvermijdelijke te lefoongesprekken moet de duur zooveel mo gelijk worden bekort. Wanneer de militai- K.L.M. DIENSTEN FUNCTIONNEEREN NORMAAL. Behoudens beperkingen der vori ge week. De K.L.M. verzoekt ons mede te deelen, dat haar luchtdiengten, behoudens de be perkingen welke vorige week werden inge voerd, normaal funetionneeren. Gisteren werden de diensten op Parijs, Scandinavië, Londen en Berlijn, zij het niet geheel volgens de dienstregeling, uit gevoerd. Zonder plotselinge wijzigingen in den internationalen toestand zullen ge noemde diensten op dezelfde wijze worden uitgevoerd. UITVOERVERBOD KLEURSTOFFEN De regeering heeft het noodig geoordeeld de reeds bekend gemaakte verboden van uitvoer voor bepaalde goederen aan te vul len met een uitvoerverbod voor kleurstof fen, geschikt voor het verven van textiel producten. Ook ten aanzien van deze goederen zul len, indien de hier te lande aanwezige voor raden zulks toelaten, dispensaties kunnen worden verleend. Ter verkrijging daarvan wende men zich tot het crisis uitvoer bu reau, Piet Heinplein 6, 's-Gravenhage. Bij k. b. van 28 Augustus is bepaald: Het dorschen van alle bij of krachtens artikel 1, onder 5e, van de landbouw-crisis- wet 1933 aangewezen crisis-producten, voor zoover bij die producten van dorschen spra ke kan zijn, is verboden. Dit verbod geldt niet, indien en voorzoo ver daarvan door of vanwege den minister van economische zaken, ontheffing is ver leend en de voorwaarden, zoo noodig door of vanwege den minister aan die ontheffing te verbinden, zijn nagekomen. Gedurende nader te bepalen tijdvakken, is het voorhanden en in voorraad hebben van de bedoelde producten in ongedorsch- ten toestand verboden, behoudens onthef fing door den minister. De in het voorgaande lid bedoelde tijd vakken kunnen verschillend worden gesteld voor verschillende gedeelten des lands en voor verschillende producten. Het laatstgemelde verbod, geldt niet in dien en voorzoover daarvan door of van wege den minister voornoemd, ontheffing is verleend en de voorwaarden, zoo noodig door of vanwege den minister aan die ont heffing te verbinden, zijn nagekomen. Dit besluit geldt tot 1940 en is gisteren in werking getreden. DE „JOHAN VAN OLDENBARNEVELT" NAAR NEW VORK. Naar de Holland-Amerika Lijn ons me dedeelt zal het m.s. „Johan van Oldenbarne- velt" van de S. M. „Nederland, in haar op dracht een reis maken van Amsterdam naar New York. Deze reis is ingelast teneinde de vele Amerikaansche toeristen, die tenge volge van de politieke spanning in Euro pa geen reisgelegenheid konden vinden, in de gelegenheid te stellen hun vaderland zoo spoedig mogelijk te bereiken. De „Johan van Oldenbarnevelt „waarme de met het oog hierop uitsluitend Ameri kaansche ingezetenen zullen worden ver voerd, vertrekt Woensdag 30 Augustus van Amsterdam en Donderdag 31 Augustus van Boulogne en Southampton, ïn "Het Wang ¥80 8ë ffliM&ifê ffitótregé* 1 T_' .1J. 012 1 «1-v-v-. rv vi De Nederlandsche Spoorwegen deelen I re maatregelen belemmering zouden onder mede, dat tot nader bericht geen extra trei-1 vinden van het particuliere telefoonverkeer, nen ten dienste van het publiek loopen. Dit' geldt ook voor de goedkoope en andere ex- I tra treinen, die reeds door advertenties aan geplakt en door strooibiljetten aangekon digd waren. In den afgeloopen nacht te omstreeks half vier is tijdens een kort, doch hevig on weer de bliksem ingeslagen in een blok van drie woningen, staande achter de Zoe- kerschool te Overwinkel. In een oogwenk sloegen de vlammen hoog uit het dak en stond het heele blok in lichter laaie. De bewoners wisten, allen nog in nachtge waad, de huizen te verlaten. Van de inboe dels viel niets te redden. Om half zes was vrijwel alles door het vuur verteerd. De volgende inlichtingen zijn uitsluitend zou van militaire zijde tot uitsluiting van een groot aantal telefoon-abonnee's moeten worden overgegaan. HET KONINKLIJK BEZOEK AAN AMSTERDAM UITGESTELD. Naar wij vernemen, zal het bezoek van H.M. de Koningin aan de hoofdstad, dat vastgesteld was van 12 tot 18 September a.s. niet doorgaan. VERKEERSVOORSCHRIFTEN VOOR MILITAIRE BESTUURDERS. De chef van den generalen staf heeft be paald: le Dat de militaire bestuurders de ver- keersvoorschriften, met uitzondering van die voorschriften, welke aan ander ver keer te hunnen opzichte voorrang geven, moeten blijven opvolgen, voorzoover zulks met de belangen van hun dienst strookt. Zoo zullen zij rechts moeten houden, niet opwekking zich tot arbeidsbeurzen te wenden. De regeeringspersdienst deelt ons mede, dat de directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemid deling in overleg met de contactcommissie voor de arbeidsmarkt, waaromtrent in de bladen van Zaterdag 1.1. reeds mededeelin- gen werden opgenomen, aan de directeuren der districtsarbeidsbeurzen heeft opgedra gen, om, in verband met de tegenwoordige buitengewone omstandigheden ervoor zorg te dragen, dat alle aanvragen van werkge vers om personeel, waarin de arbeidsbeur zen ter plaatse of uit het district niet kun nen voorzien, eiken dag aan hem doorge zonden worden. Deze aanvragen worden dan in het da gelij ksche bericht aan de andere arbeids beurzen doorgezonden opdat zoo spoedig mogelijk de elders in het land beschikbare arbeidskrachten kunnen worden aangebo den. Hierdoor ontstaat de mogelijkheid om zeer snel zoo goed mogelijk in de behoeften van het bedrijfsleven te voorzien. Den werkgevers wordt aangeraden zich thans meer dan ooit om personeel tot de organen der arbeidsbemiddeling (arbeidsbeurzen en agentschappen) te wenden. Veel stagnatie in de bedrijven kan hierdoor voorkomen worden of zeer snel worden opgeheven. motorrijder op viertal jongens ingereden. Een doode, twee gewonden. Op tot nu toe onopgehelderde wijze is de ruim twintigjarige motorrijder De Groot uit Utrecht gisteravond om negen uur op den Kanaaldijk onder de gemeente Jutphaas op een viertal jongens ingereden. De motorrijder sloeg over den kop. Hij was op slag dood. Twee van de aangereden jongelieden werden met een hersenschud ding overgebracht naar het stads- en aca demisch ziekenhuis te Utrecht. doodelijke aanrijding te oude rijn. De ruim 40-jarige heer Feiten uit Vleu ten (Ut.) stak gistermiddag zonder eenig teeken tegeven, op zijn rijwiel ter hoogte van de nieuwe verkeersbrug over het Mer- wedekanaal in de gemeente Oude Rijn den rijksweg over. De man werd door een auto aangereden en ernstig gewond. In den loop van den avond is hij in het stads- en acade misch ziekenhuis te Utrecht aan de gevol gen overleden, jongetje door vrachtauto overreden en omgekomen. Gistermiddag speelde een vierjarig jon getje wonende aan den Singel te Amster dam, met zijn zusje op straat. Zij reden sa men met een autoped op het trottoir en gingen bij de Heisteeg op den rijweg, waar bij het jongetje door den schok viel en met zijn hoofdje voor een juist naderende vrachtauto terecht kwam. De wielen gin gen den kleine over het hoofd. Het kind was op slag dood. geen officieele viering van den koninginnedag. De minister van binnenlandsehe zaken heeft zich telegrafisch tot de Commissa rissen der Koningin en de burgemees ters van alle gemeenten gewend, met ver zoek de voorgenomen feestelijke herden king van den verjaardag van H. M. de Koningin op 31 Augustus a.s. zooveel mo- rr-D1'-1- - „t-nterwego te laten. Tégêh bijeenkomsten iri gebouwen, die het karakter van wijdingssamenkomsten 'dragen bestaat geen bezwaar, Voor zooveei de rijksdiensten betreft, wordt 31 Augustus als gewone werkdag beschouwd. Automobilist verongelukt. In de afgeloopen nacht is de 23-jarige automobilist G. W. Petersen uit Apel- Amstherdam 1936-3%- -91% Zeeuws. Hyp. B-3% 91 Cities Service Cy. P. 1958 5 5151% A Amsterd. Bank 123125% A Ned. Gist- en Spiritusfabr. 396396% A De Schelde N.B. 38%—38% C Am. Smelt en Ref. 31%32% A Houth. Alberts 69% C Chesapeake en Ohio 24%25% C Pref. Kansas City South 11% C Union Pac. Rr. 72%—72% Ned. 38 1000-3 90—91 O. Indie 37 1000-3 88—89% Engeland 1960-90 4 68—67% A Koloniale Bnk. 151%—157% A N.I. Hbk. 600 103%—104% C Ned. H. M. 1000 96—95% A v. Berkels Pat. 42%,44 C Celvé-Delft 74—76% A Lever-Bros en Unilever 114%120-22% A Philips Gem. B. afg. 172-187-84 C Am. Car en Foundry 14%15%-% C Anaconda Cop. 1919%-% C Bethlehem St. 42%—44%-45% C Int. Nickel Cy. 35%—36% C Kennec Copper 25%—26%-% C Rep. Steel 11%—12%-% C U. States St. C. 33%—35-36% C North Am. Cy. 16%—17% A Kon. Petr. Mpij. 278%—289%-94% -C Contin. Oil Cy. 16%—17 C Phillips Petr. Comp. 25%26% C Shell Union O.C. 7%—8%-8% C Tide Water Ass. Oil 8%—8%-8% A Ned. Scheepv. U. 106%—109% A H.V. Amsterdam 375-387-84 A Java Cult. Mij. 177—181% A NI. Suiker U. 192y2—196 A Deli Batavia 109-108-12 C Deli Mij. 1000 166—181 «p- HVA Marlet KoninkL Rubber - Industrie Amerika Obl.Markt Schepen 'fVetOt mm —r* gedeponaerM A Senembah 131139-40 C Baltimore en Ohio 3%3% C Southern Pac. Cy'. 8%9%-ï'O A Southern Rlw. 10%11 A Amst. Rubb. C. 177%—180%-83% A Deli-Bat. Rubb. 131%—135%-38% A Hessa Rubber 8083 A Serbadjadi S.R. 8283-87 WISSELKOERSEN. Heden. Londen 8| 13 Berljjn 71,— Parijs 4.66 Brussel 31.70 New-York 1.87% Gistr. 7.87 69,50 455 31|,70 1 87% Naar wij vernemen, heeft de Burgemees ter tot hoofd van den gemeentelijken distri butie-dienst benoemd den heer H. P. Staal, directeur van de Arbeidsbeurs. Bedoelde dienst zal gevestigd worden in het pand Dam 6 alhier en daar binnen en kele dagen zijn intrek nemen. Tevens heeft de burgemeester tot waar nemend hoofd van den gemeentelijken lucht beschermingsdienst benoemd jhr. mr. T. A. J. W. Schorer alhier. DE MOBILISATIEDAG. Een rustig verloop. Als wij in onze herinnering 25 jaar terug gaan en dat naar 1 Augustus 1914, dan kunnen wij ons niet losmaken van de over tuiging, dat het op dien fatalen datum, die de periode van bijna 4 en een half jaar mo bilisatie van leger en vloot inluidde, heel wat minder rustig was dan heden, nu juist na een kwart eeuw weer duizenden man nen voldoen aan het bevel zich op de in hun zakboekje aangegeven plaats voor den actieven dienst melden. Zeker er was hedemr2PrSen drukte aan de treinen, toen zich daar Cle Walchersche dienstplichtigen der betrokken licnn".*25en vervoegden. Uit de richting Goes komende treinen brachten ggregeld de dienstplichti gen aan, die zich hier moesten melden, en ook dat alles verliep rustig en ordelijk. Dit was tevens het geval op de plaatsen, waar de vordering van auto's en paarden plaats had. De politie had de leden van de burger wacht ter assistentie van en ter verlichting van haar taak naast zich en wij zagen ver schillende van de leden van die burger- doorn bij .een auto-ongeluk om het leven I wacht hedenmorgen hun diensten verrich- gekomen. Op den weg BeilenMeppel, I ten- even ten Zuiden van het gehucht Spier, zag een automobilist, die achter den wa gen vail Petersen reed, plotseling het roode achterlicht van laatstgenoemde auto niet meer. Een eind verder, op een stuk bouwland aan den rechter kant van den weg, lag de totaal vernielde wagen. De bestuurder bleek dood te zijn. UTt de wie- lereporen heeft men kunnen afteidfen> dat de auto, die rechts reed, naar de lin kerberm is geslingerd een heel eind aan den linkerkant van den weg reed en daarop weer rechts uit de bocht is gescho ten. De wagen is toen in de bermsloot over den kop geslagen en op het land naast den weg terecht gekomen. bestemd voor dienstplichtigen, die de le I rechts mogen inhalen, maximumsnelheden oefening nog niet hebben volbracht en zich I moeten inachtnemen en verkeersteekenen ook niet onder de wapenen bevinden. I moeten opvolgen. Zij, die nog niet zijn ingelijfd en voor wie I 2e Dat de militaire bestuurders geen voor- het tijdstip van inlijving ook nog niet is I rang .behoeven te verleenen aan ander aangebroken, moeten voorloopig niet opko-1 verkeer, doch ten opzichte van dat andere men I verkeer niet zullen mogen doorrijden, dan Zij, die oorspronkelijk in een vorig jaarl met inachtneming van een groote mate hadden moeten opkomen of op een reeds I van zorgvuldigheid in het bijzonder t.o.v. verstreken tijdstip in het loopende jaar ter I verkeer dat ingevolge de normale ver inlijving hadden moeten opkomen, doch die I keersvoorschriften voorrang zoude hebben, de le oefening tengevolge van verkregen I opdat de kans op aanrijdingen zooveel uitstel nog niet hebben aangevangen of al-1 doenlijk worde beperkt. thans nog niet hebben volbracht, moeten I Het vorenstaande geldt niet ten opzichte wel opkomen. De plaats, waar zjj zich moe-1 van het verkeer op Voorrangswe- ten melden, staat in hun zakboekje ver- gen, aan welk verkeer onder alle om- meld. Hebben zij het zakboekje niet in hun I standigheden den voorrang moet worden bezit, dan moeten zij zich tot den burge-1 gelaten. meester wenden en kunnen zij van dezen 3e Dat als militaire bestuurders in den zin vernemen waar zij zich moeten aanmelden. van deze order slechts worden aangemerkt Zij, die van den dienstplicht zijn vrijge-1 de bestuurders van vierwielige motorrijtui- steld wegens broederdienst, wegens kost-1 gen, voorzien van het rood-wit blauw-ken- winnerschap of om een andere reden en die I teeken, alsmede de besturders van twee- voorgoed vrijstelling hebben gekregen, of I wielige motorrijtuigen, voorzoover deze Voor wie de duur van de vrijstelling nog I laatste besturders door de terzake bevoeg- niet is verstreken, moeten voorloopig niet I de militaire bevelhebbers voorzien worden opkomen. I van een breede rood-wit-blauwe band om i Zij kunnen wel worden opgeroepen, nu er de linker arm. buitengewone omstandigheden bestaan, SEROOSKERKE. Maandagmiddag ver gaderde de Raad onder voorzitterschap doch het is nog geheel onzeker, of van deze bevoegdheid zal worden gebruik g'emaakt. I In elk geval moeten zij niet opkomen, zoo lang hieromtrent niets naders wordt be-1 paald. Buitenlandsche onderscheiding voor jhr. j. van Vredenburch. De Fransche regeering heeft jhr. J. van I Vredenburch, algemeen voorzitter der ver- PLAATSELIJKE BÜREAUHOÜDERS ZULLEN DE TAAK DER VOEDSELCOMMISSARISSEN UITVOEREN. In aansluiting op de benoeming van elf provinciale voedselcommissarissen is voor elke provincie een groep onder deze func- tionarissen ressorteerende plaatselijke beu- reauhouders aangewezen. Zij zullen de taak eeniging „Het Nederlandsche Trekpaard" der voedselcommissarissen ten aanzien van benoemd tot officier de mérite agrieole. den landbouw plaatselijk moeten uitvoeren Midelburg was verder vrij normaal aan den arbeid. Moge dit zoo blijven. Gisteravond vond een vergadering plaats ten gemeentehuize van menschen betrokken bij diverse Jeugdorganisaties onder leiding van burgemeester mr. dr. J. van Walré de Bordes, zulks naar aan leiding van een schrijven van den Minis ter van Onderwijs Kunstenen Wetenschap pen, bedoelende om in geval van oorlog de jonge menschen van onze stad *in te schakelen in het verleenen van hulp. Vol- ges Ministerieel schrijven is deze hulp in het bizonder vereischt voor de bescher ming van cultureele waarden tegen oor logsgevaar, waarbij gedacht wordt aan het hulp bieden tot het eventueel in vei ligheid brengen van roerende kunstwer ken, archieven, de bewaking van berg- van burgemeester P. Dregmans voltallig. plaatsen en oude mooie gebouwen als Ab- De V o o r z. deelde mede, dat zoo I dijgebouwen, Koorkerk en toren, Oostkerk, juist door de radio werd doorgegeven dat| Raadhuis met Vleeschhal, Rijksarchief morgen, op 29 Augustus, - de algemeene mobilisatie van leger en vloot was ge last. In verband daarmede, stelde hij voor het lezen der notulen en enkele andere stukken van de agenda af te voeren en aan te houden tot een volgende vergade ring, wat z.h.s. wordt aangenomen. Op voorstel van B. en W. werd aan J. Vermeulen voor het 2e halfjaar onthef fing van hondenbelasting verleend. Even eens werd op voorstel van B. en W., de heer W. Jobse herbenoemd als lid van de streekplancommissie op Walcheren. De gemeenterekening 1938 werd goedgekeurd. De V o o r z. deelde mede, dat de begrooting van den Vleeschkeuringsdienst kring Oostkapelle een eindcijfer aangeeft van 5377. Daar deze vergadering de laatste is van de bijna verstreken vierjarige zittingspe riode dankte de V o o r z. allen voor de zeer ''aangename samenwerking in het afgeloopen tijdperk, inzonderheid wend de hij zich tot den heer Kluijfhout, die in den nieuwen Raad niet zal terugkeeren, voor het vele werk in het belang der ge meente verricht. Voorts sprak hij den wensch uit, dat God Europa mag sparen voor een oorlog en zoo dit niet mogelijk mag zijn, Nederland bij den vrede bewaard moge blijven. De heer A. Melis dankte namens den Raad, den Voorz. voor het gesproke ne en voor de goede leiding, welke steeds door hem in de vergaderingen werd be tracht. i enz. Staande deze vergadering werd het on derstaand comité gevormd dat belast is met de uitvoering van bedoeld ministeri eel Schrijven, alsook met datgene, vat in verband hiermede als noodzakelijke hulpverleening mocht voortvloeien. Het comité doet dientengevolge een beroep op alle jonge mannen en vrou wen (jongste leeftijdsgrens 15 jaar) om zich bereid te stellen. Zij die lid zijn van een of andere jeugdorganisatie kunnen dat doen binnen kortst mogelijken tijd bij hun leiders of leidsters. Den velen onge organiseerde jonge menschen- wordt gp- vraagd, eventueel met een schriftelijke toestemming hunner ouders, zich zoo spoedig mogelijk schriftelijk op te geven bij de secretaresse van het comité, en wel vóór 3 Sept. a.s. Ds. W. H. Kelder Jr,, Voorzitter. Mevrouw M. C. EverwünBeha ges, Secretaresse^ Stationsstraat 11. Ds. E. P. Borgman. H, J. Flierman. B. H. Lavooy. J. J. Meyboom. Ds. C. F. Noltei Kapelaan H. G. Tuin:. De leden der meisjesver eeniging „Dient den Heer" dienen zich in verband met bovenstaande morgenavond om 8 uur te vervoegen ten huize van mevr. Van Voorst van Vader, Rouaansche kaai. geen feest op 31 augustus. Overeenkomstig den wensch die van» hoogerhand geuit is, zullen ook hier het concert en dé fakkeloptocht, die voor Donderdag waren vastgesteld, niet door gaan. Ook in 1914 is de Koningin's jaardag; in allen eenvoud herdacht. Temperatuur badwater. De temperatuur van het water in het Kanaal door Walcheren was heden 74 graden. MOBILISATIE WEL EN WEE. Hedennacht twaalf uur is te Goes nog. een paar in den echt verbonden, met hu welijksinzegening in de katholieke kerk. Verder heerscht de gewone drukte van militairen die weggingen en weg. gebracht werden en brachten ook de paarden, die van het land aangevoerd en op de Groo te Markt gekeurd en gebrandmerkt wer den, heel wat drukte in de stad. Burger-, politie regelde op vele plaatsen het ver keer. Voor vele burgers en nog vacantie- hebbende kinderen was een en ander een aantrekkelijk schouwspel. De gewone markt ging niet door. Een.' enkele koopman, die toch nog naar Goes gekomen was zocht nu vertier op de ter rassen der café's om de Markf en keek: met leede oogen naar zijn bezet domein.. De Hoenderloo-collecte welke onlangs te Goes IYerd gehouden, heeft f 60,27 opge- 1 l"w K/J- De heeren irs. D. Roosenburg en jhr. J. de Ranitz hebben rapport uitgebracht inzake het streekplan vóór Walcheren. Het omvangrijke rapport, dat zij de- streekplancommissie hebben doen toeko men', bevat de resultaten van de voor studies, verwerkt in een twaalftal hoofd stukken, vergezeld van 27 noten en een menigte tabellen, kaarten en grafieken. In de inleiding wordt de behoefte aan en het doel van het streekplan met na me wegens de reeds aanwezige lintbe bouwing uiteengezet, de organisatie van het streekplanwerk in Walcheren ont vouwd en de survey ingedeeld, Achtereenvolgens wordt dan de aan dacht besteed aan land en volk, aan de economische ontwikkelingsmogelij kheden van Walcheren, aan de ontwikkeling der bevolkingsgrootte en -samenstelling in de- eerstkomende 50 jaar, aan de woongebie den1, aan dè voornaamste bedrijfsgroepen,- t.w. industrie, landbouw, veeteelt, tuin bouw, visscherij en vreemdelingenverkeer, aan het verkeer te land, te water, in de lucht, en per rail, aan de. publieke voorzieningen, aan de ontwatering, aan de defensie en aan de verzorging van het" landschap. IERSEKE. Hoewel de dreiging der inter nationale omstandigheden Maandagmorgen nog niet zoo groot was als des namiddags, hebben toch een 8-tal schippers hun booten met mosselen geladen en zijn naar diverse Plaatsen in België en Noord-Frankrijk ver trokken om daar hun handelswaar te ver- koopen. Naar Brussel en Antwerpen is geen en kele boot vertrokken. Een aantal pannenleggers zijn Maan dagmorgen onaangenaam verrast door de ontvangst van een schrijven der Nederl. Visscherij centralewaarin hun werd mede gedeeld dat zij voor steun voor de pannen- cultuur niet in aanmerking komen. Deze pannenleggers leggen in 1939/1940 minder pannen uit dan in 1938/39. Het blijkt nu dat in de crisis-steunbeschikking 1939 een alinea voorkomt die foutief wordt uitgelegd. Dit doet te onaangenamer aan daar de meesten der gedupeerden tot de heele kleine oes terkweekers behooren, die juist het best steun kunnen gebruiken. Natuurlijk worden pogingen aangewend om deze fout te herstellen. DE ORANJEFEESTEN TE WATERLANDKERKJE UITGESTELD. WATERLANDKERKJE. Het Oranje comité. dat van plan was om de feesten ter eere van de geboorte van Prinses Irene op 31 Aug en 1 Sept. -a.s. te vieren, heeft met het oog op den politieken toe stand deze feesten tot nader order uitge steld. II Gisteren Sovjetraad ten bijeeng<] Russisch r Verwacht middellijk z< Zeis klaar geste dere onderij gang van sing gebaa| mers, d a n i e t i trede Er gaan i dat de So< zou hebben g r o n d sl mater k r ij g e mocht uitbi Het spree) zeer grootei schouwd. Gisteravo: jn het goe nos - PP bom ontpl verscheidei Volgens Telegraaf firtg veroor in een kof: achtergelat deelte van Er zijn t de ontploff uit Tczew legen. Ver een onderdc Minister uit naam va oproep geril vakije, welk' Ter bescl heid en int| vaakschen Polen zuller Slovaaksche gesloten be band daarr gemaakte Slovaaksch worden en der met on vijand van konden. Wij roepej troepen als iedere moge Havas me sche TelegrS dat de PoolJ teert Jeger waarbij Fo schuldigd, taliseeren wrongen feil Deze feite sche berieli de hoogste ze wijze will een element! spel. De Po| deze method en wetens tionale oper gen op e Duitsche pe merkt word als niet in heid. gel Stefani ren van de tend zijn in tengewoon geweldig een vraagt' drukt, dat vulde. Het Dui „de waan: Groot Britt| verderf te gen in het ernstig me: schouwt en houdt. De verder, dat 'den in zijn eigenlijk vreedzame nog slecht; wapenen Polen ma zich niet be land in ver verdrag. Ee luidt, de Ru 'de Poolschi naar het bi In welin men van o Jvinnen hee verliezen ner een ropa. Het den toesta toenemend<

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 2