pwtrittct&le £eettixr0cb>e HIDDELBURGSCHE COURANT (&GOESCHE COURANT) H. M. de Koningin richt zich tot het Nederlandsche volk. De stemming in Dantzig is opmerkelijk rustig. Verplichting tot inventarisatie Verbod tot hamsteren. Henderson te Berlijn terug. Bestaat er kans, dat de Polen het eerst overgaan tot geweld „De toestand is ernstig. Ik twijfel niet, of gij staat allen om Uw regeering geschaard." Bemiddelingspoging fe Brussel? MOBILISATIE IN ZWITSERLAND. Van bepaalde artikelen mag men in één week niet meer verschaffen dan in deze periode ver bruikt wordt. VERBOD TOT HET VERVOEREN VAN GEDROOGDE GARNALEN. VERBÜD TOT BEWERKEN EN VERWERKEN VAN VETTEN EN OLIëN TOT ZEEP. Verbod van verwerken en bewerken van crisisproducten tot veevoeder. Hij sprak ruim anderhalf uur met Hitier. Portugal trouw aan het bondgenootschap met Engeland. Per vliegtuig over de Oostzee. Dagblad. Uitg.N.V. DeMiddelburgsche Crt. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstr.28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; Se GOESTurfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. NUMMER 203. TWEE BLADEN. DINSDAG 29 AUG. 1939. EERSTE BLAD. 182e JAARG. Advertentiën 30 ct per regel, ingezonder. mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bïj vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewiisnummers 5 eft, De Koningin heeft gisteravond om 8 uur de volgende rede tot Haar volk ge houden „Landgenooten, Op het ernstige uur waarop wij ons verplicht hebben gezien maatregelen te nemen om land- en zeemacht op voet van oorlog te brengen, is het mij een behoefte een woord tot U allen te rich ten. De toestand is ernstig. Niet in dien zin. dat alle hoop op een vreedzame oplossing tusschen de betrok ken mogendheden als vervlogen zal moe ten worden beschouwd. De besprekingen zijn nog niet afgebroken, en zoo lang er geen breuk is, is niet gebleken dat de vrede moet wijken voor den oorlog. Maar wel moet de toestand als ernstig worden beschouwd in dien zin, dat he laas ernstig rekening moet woiiden ge houden met de mogelijkheid dat een con flict zal uitbreken. Mocht deze afschuwelijke mogelijkheid werkelijkheid worden, niettegenstaande alle pogingen die zijn en worden gedaan om de wereld voor een ramp zonder wedergade te bewaren, dan zal Neder land in dat conflict naar alle zijden en met inspanning van alle krachten en middelen waarover ons land beschikt, een strikte onzijdigheid in acht nemen en handhaven. Ik bevestig dit in de onderstel ling en het vertrouwen, dat geen der strijdende partijen Nederland in den oor log zal willen betrekken. Onze zelfstan- digheidspolitiek bij voortduring en met nauwgezetheid gevolgd,, heeft niemand aanleiding kunnen geven, daartoe over te gaan. Neutraliteitshandhaving eischt de mo gelijkheid, aan den wil tot onzijdigheid de vereischte kracht te kunnen bijzetten. Teneinde daartoe tijdig bereid te zijn, heeft de regeering Maandag gemeend niet langer te mogen wachten met het nemen van den uitersten voorzorgsmaat regel. Zij heeft dien zoo buitengewoon ingrijpenden maatregel zoo lang mogelijk uitgesteld, doch meent dat nu de tijd ge komen is hem te nemen, teneinde tijdig paraat te zijn. In alle duidelijkheid wensch ik hierbij te doen uitkomen, dat Neder land zich van geen enkele zijde bedreigd behoeft te gevoelen. Het geldt hier een voorzorgsmaatregel, waarvan de uitzon derlijke omvang door de nu eenmaal heerschende uitzonderlijke omstandighe den wordt gewettigd. Ook indien mocht blijken, wat wij allen vurig hopen, dat ons besluit overbodig zou zijn geworden, dan nog zal een ie der moeten erkennèn, dat Nederland te genover zichzelf zoowel als naar buiten, een plicht heeft vervuld waarvan verzuim gelet op de thans bestaande verhoudin gen, nalatigheid zou zijn geweest. Ik twijfel niet of gij staat allen om Uwe regeering geschaard, bereid om haar te schragen, eendrachtig en vastberaden. Ten volle vertrouw rk, dat leger en vloot onder alle omstandigheden hun plicht zullen doen. Allen moeten wij nu het hoofd koel houden en zonder ons te laten verontrus ten opgewekt en nauwgezet doen wat onze plicht is. - e Niet alleen naar leger en vloot gaan thans mijn gedachten uit. Ik denk ook aan die velen in rijksdienst die in deze dagen van spanning voor een zware taak worden gesteld. In het bijzonder gaan mij terharte de tallooze gezinnen, die echtgenoot, vader of zoons moeten afstaan en ik geef mij ook rekenschap van de groote materieele moeilijkheden die dit voor zoo heel ve len meebrengt. Maar evenzeer weet ik, dat de Nederland sche vrouwen in volle berusting en Gods vertrouwen bereid zijn de offers die het vaderland van hen vraagt te brengen. Allen (tezamen moeten wij vooral in een tijd als deze blijk geven doordrongen te zijn van een geest van eendracht en liefde tot den naaste, waardoor alleen het ons mogelijk zal zijn de lasten die ons worden opgelegd gezamenlijk en voor el kander te dragen. Verbod van afleveren, ver voeren, be- en verwerken van crisisproducten. Bij k.b. van 28 Augustus, dat gisteren in werking is getreden en tot 1 Januari 1940 geldt, is een regeling afgekondigd houdende de verplichting tot inventarisatie en het verbod van afleveren, vervoeren be- en ver werken van crisisproducten. Onder dit besluit vallen granen, zaden en peulvruchten (geen zaaigoed zijnde) en pro ducten daaruit bereid, zetmeel en zetmeel- producten, oliehoudende zaden, jutten en noten (geen zaaigoed zijnde) veekoeken, samengestelde mengvoeders, bijproducten van maalderij en pellerij en van alcohol- en bierbereiding, dierlijke voedingsmiddelen, zaaigranen-, zaden en -peulvruchten, sui ker, siropen en bijproducten der suikerbe reiding, honing, kunsthoning, koffie, thee en cacao en diverse andere producten. Voor elke categorie is een maximum hoe veelheid bepaald, die men voorhanden of in voorraad mag hebben. Het voorhanden hebben van grootere voorraden is verbo den. Dit verbod geldt niet: a. Indien van de voorhanden of in voor raad zijnde hoeveelheden producten op door den minister te bepalen wijze opgave is verstrekt en voorraadstaten zijn bijgehou den; b. Ten aanzien van hen, die als georgani- seerden zijn aangesloten bij de stichting Nederlandsche meelcentrale, gevestigd te 's-Gravenhage en hun beroep of bedrijf ma ken van het verwerken van meel of bloem tot brood, voor zoover betreft de consump tie-producten bereid uit granen, zaden en peulvruchten (verpakt of onverpakt), met uitzondering van tarwebloem A, tarwe bloem B, tarwemeel, roggebloem en/of ge broken rogge. c. Ten aanzien van degenen, bedoeld on der b, voor zoover betreft tarwebloem A, tarwebloem B, tarwemeel, roggebloem en/ of gebroken rogge, indien zij van elke hoe veelheid daarvan opgave verstrekken aan genoemde stichting met inachtneming van de door den minister te stellen voorschrif ten. d. Ten aanzien van hen, die als georgani- seerden zijn aangesloten bij de stichting Ned. Zuivelcentrale, en zijn toegelaten tot de groep „producenten van melkproducten", voor zoover betreft dierlijke voedingsmidde len, met uitzondering van ondermelk-, melk- en karnemelkpoeder, e. Ten aanzien van degenen, bedoeld on der d, voor zoover betreft ondermelk-, melk en karnemelkpoeder, indien zij van elke hoeveelheid daarvan opgave verstrekken aan de stichting Nederlandsche meelcen trale, met inachtneming van door den mi nister te stellen voorschriften. Het afleveren, doen afleveren of vervoe $en van de producten, die onder dit k. b. vallen, is verboden, tenzij de minister ont heffing heeft verleend. - Ditzelfde geldt ook t.a.v. het bewerken, doen bewerken, verwerken of doen ver werken van die producten, behalve wat be treft het verwerken van crisisproducten tot veevoeder, waarop het veevoederbesluit 1939 toepasselijk is. Belga meldt uit Brussel: In officieele kringen alhier weigert men eenige mede- deeling te doen over het bezoek, dat de diplomatieke vertegenwoordigers van Frankrijk, Duitschland, Italië en Polen aan minister-president Pierlot hebben gebracht. Het gerucht doet echter de ronde, dat hier van een bemiddelingspoging sprake zou zijn. Men verneemt verder, dat de regeering op het oogenblik geen nieuwe militaire maatregelen zou overwegen. Reuter meldt uit BernDe Zwitser- sche Federale Raad heeft besloten met ingang van heden alle militairen onder de wapenen te roepen tot het bescher men van de grenzen. EEN VISCH-INVENTARISATIE- BESLUIT. Bij k. b. van 28 Augustus is bepaald: dat het voorhanden en in voorraad hebben van pekel- en steurharing, gestoomde en gerookte haring (bokking), in blik of in glas verpakte haring, gestoomde en ge rookte visch, gezouten en gedroogde visch, versche, gerookte en in blik of glas verpak te aal en paling^verboden is. Dit verbod geldt niet indien: a. Pekel- of steurharing in een kleinere hoeveelheid dan 150 kg en de overige ge noemde producten ieder voor zich in klei nere hoeveelheid dan 100 kilogram voor handen of in voorraad zijn; b. Overeenkomstig door den minister van economische zaken te stellen regelen: 1. is opgegeven de juiste hoeveelheid van de bedoelde producten, welke voorhan den of in voorraad is; 2. wekelijks een opgave wordt verstrekt van de plaats gehad hebbende wijzigingen. Dit besluit is gisteren in werking getre den en geldt tot 1 Januari 1940. BIJ DEN LANDBOUW. Bij k. b. van 28 Augustus is bepaald: dat het voorhanden of in voorraad hebben van rundvee, varkens, paarden, schapen, kippen, eenden, alsmede van tarwe, gede natureerde tarwe, rogge, gedenatureerde rogge, gerst, haver, veldboonen (gedenatu reerd en niet gedenatureerd), erwten (ge denatureerd en niet gedenatureerd), bruine en witte boonen, overige zaden, gemengd graan, krachtvoerder,, aardappelen, boven 35 mm uitgezonderd, pootgoed en het ge deelte bestemd voor eigen consumptie, be- nedenmaatsche aardappelen, uitgezonderd pootgoed, pootgoed bestemd voor den ver koop, gedenatureerde aardappelen (veevoe der), zoowel voor eigen gebruik als voor den verkoop, verboden is, indien en voor zooverre deze producten bestemd zijn voor of deel uitmaken van het landbouwbedrijf van dengene, die deze producten voorhan den en/of in voorraad heeft. Dit verbod geldt niet voor hem, die op telkens door den minister van economische zaken te bepalen tijdstippen, volgens den minister te stellen regelen van het voorhan den en in voorraad hebben van die produc ten op die tijdstippen opgave heeft ver strekt. Dit besluit is gister in werking getreden en geldt tot 1 Januari 1940. Gisteren heeft de minister van econo mische zaken een beschikking genomen krachtens de wet van 24 Juni 1939, staats blad 634, waarbij maatregelen worden genomen om het hamsteren van levens middelen en enkele andere artikelen te gen te gaan. Deze maatregelen hebben betrekking op: rijst (rijstebloem, rijste- meel en gemalen rijst), tarwebloem en tarwemeel, roggebloem en roggemeel, ha vermout, gort, vermiceli, macaroni en spaghetti, maïzena, groene erwten jen spliterwten, bruine boonen, witte boonen, capucijners en rozijnerwten andere soor ten gedroogden peulvruchten, witte suiker, basterd suiker, slaolie, raapolie, boterolie en andere spijsoliën, bak- en braadvet, marga rine, koffie, koffie-surrogaten, thee, cacao, harde zeep, zachte en vloeibare zeep, zeep poeder-vlokken, schilfers, waschpoeder, alle soorten kaarsen. Op grond van deze beschikking is het voorloopig aan ieder verboden van de ge noemde artikelen in één week zich meer te verschaffen dan hij gewoon is in een week te verbruiken. Indien hij echter als regel voor een bepaalde groep personen zooals bv. een gezin,, zich die artikelen pleegt aan te schaffen, dan zal het hem toegestaan zijn in een week zooveel te betrekken als die groep personen in een week pleegt te verbruiken. Hét is duidelijk, dat dit verbod er op gericht is te voorkomen, dat door abnor male vorming van voorraden een tekort aan de genoemde artikelen zal ontstaan waardoor die personen benadeeld zouden worden, die niet over de middelen beschik ken om zich meer aan te schaffen dan normaal in een week verbruikt wordt. Ook is het duidelijk, dat het verbod in geen enkel opzicht een belemmering be doelt te zijn van het normale verbruik van de genoemde artikelen. Het normale verbruik immers wordt door deze rege ling niet aan banden gelegd. Teneinde de zekerheid te verkrijgen, dat het aldus in werking gestelde ham sterverbod ook zal worden nageleefd, is aan alle - leveranciers van de genoemde artikelen de verplichting opgelegd bij iedere aflevering een afleveringsbewijs in tweevoud uit te schrijven, waarvan één exemplaar tegelijk met de goederen aan den klant wordt afgeleverd. Het afleve ringsbewijs moet zijn voorzien, behalve van de handteekening van den leveran cier, van een opgave van het artikel dat werd afgeleverd, en van de hoeveelheid daarvan, alsmede van den naam en het adres van den leverancier en den afne mer. Deze afleveringsbewijzen zullen door den afnemer in verband met de in te stel len controle, gedurende een termijn van minstens 3 maanden zorgvuldig bewaard dienen te worden. Voorts zijn de winkeliers verplicht het andere exemplaar van de afleveringsbe wijzen gedurende eenzelfden termijn te bewaren. De aandacht wordt er op gevestigd, dat overtreding van het hamsterverbod ge straft kan worden met een gevangenis straf van 4 jaren of een geldboete van f 10,000, terwijl bovendien de gehamster de artikelen in beslag genomen zullen worden. Ten slotte wordt nog opgemerkt, dat handelaren in de genoemde artikelen van de gegeven voorschriften vrijgesteld zijn. Een ieder is dus thans gewaarschuwd. Het zich aanschaffen van de genoemde artikelen in hoeveelheden, die het nor male verbruik in een week te boven gaan is strafbaar, terwijl zoo wel de winkelier als de klant strafbaar zijn, indien niet bij iedere hoeveelheid, die in den winkel afgehaald wordt, of bij den klant thuis wordt bezorgd, een afleveringsbewijs aan wezig is. Bij k. b. van 28 Augustus is bepaald: dat het verboden is gedroogde garnalen te vervoeren of te doen vervoeren. Deze verbodsbepaling geldt niet, indien en voorzoover ontheffing hiervan is ver leend door of vanwege' den minister van economische zaken en indien de voorwaar den, zoo noodig door of vanwege dien mi nister aan deze ontheffing te verbinden, zijn nagekomen. Dit besluit is gisteren in werking getre den, en geldt tot 1 Januari 1940. Bij k. b. van 28 Augustus is bepaald: het bewerken, doen bewerken, verwerken en doen verwerken van: oliën en vetten tot harde, zachte en vloeibare zeep, zeeppoe der-, vlokken-, schilvers, alsmede waschpoe der, is voor een tijdvak aanvangend met ingang van den dag van het inwerkingtre den van dit besluit en eindigend op 1 Ja nuari 1940, verboden. Dit verbod geldt niet, indien en voorzoo verre door de stichting Nederlandsche zui velcentrale, afdeeling margarine, vetten en oliën, gevestigd te 's-Gravenhage, daarvan ontheffing is verleend en indien de voor waarden, zoonoodig door genoemde centrale aan deze ontheffing te verbinden, zijn na gekomen. Dit besluit is gisteren in werking getre den. Bij k. b. van 28 Augustus is bepaald: het verwerken of doen verwerken, als mede het bewerken of doen bewerken van alle bij of krachtens artikel 1, onder 5 van de landbouw-cirsiswet 1933 aangewezen crisisproducten tot veevoeder, van welken aard of welke samenstelling ook, is voor 'n tijdvak, aanvangend met ingang van den dag van inwerking treding van dit besluit en eindigend op 1 Januari 1940, verboden. Dit verbod geldt niet, indien en voorzoo ver daarvan door of vanwege den minister van economische zaken ontheffing is ver leend en indien de voorwaarden, zoonoodig door of vanwege den minister aan de ont heffing te verbinden, zijn nagekomen. Onder verwerken, doen verwerken, be werken en doen bewerken wordt in dit be sluit ten aanzien van nader door de Konin gin aan te wijzen crisisproducten mede ver staan het voederen en doen voederen van dieren van die producten in onbewerkten toestand. Dit besluit is gisteren in werking getre den en kan worden aangehaald onder den titel van „veevoederbesluit 1930". DIENST HARWICH-HOEK VAN HOLLAND HERVAT. Wij vernemen van de agenten der Hoek van Holland-Harwich-lijn, dat gisteravond de dienst in de richting Harwich-Hoek van Holland is hervat, zoodat hedenochtend we derom een passagiersboot uit Harwich te Hoek van Holland aankwam. Van heden af zal de dienst in beide rich tingen worden hervat. De Britsche ambassadeur Henderson is gisteravond om half negen met het ant woord der Engelsche regeering op Hit ler's boodschap, op het vliegveld Tempel hof bij Berlijn aangekomen. Te ruim 10 uur begaf hij zich naar de rijkskanselarij, waar hij onmiddellijk door Hitler in tegenwoordigheid van Von Rib- bentrop, werd ontvangen. Het onderhoud dat vervolgens plaats1 vond duurde tot kwart voor twaalf, ruim anderhalf uur dus. i. Hitier heeft daarna zijn voornaamste medewerkers om zich heen verzameld en langdurig beraadslaagd. Men verwachtte vanochtend, dat in den loop van vandaag weer een schrijven aan Henderson zou worden overhandigd. De publicatie van al de belangrijke be scheiden dezer Duitsch-Engelsche onder handelingen zou pas tegen hedenavond géschieden) tia een redevoering van, Chamberlain in het Engelsche Lagerhuis, dat tegen 3 uur vanmiddag was bijeenge roepen. o In gezaghebbende kringen te Lissabon wordt de trouw van Portugal aan het bondgenootschap met Engeland, dat al vijf eeuwen bestaat, bevestigd. Men zegt, dat het land de eerbiediging van het gegeven woord verkiest boven een gemakkelijke neutraliteit. (Van onzen eigen v e-.r s 1 a g- gever.) DANTZIG, Zaterdag. Aan een roetzwarten hemel brandt de zon. Het is in de straten, waardoor zich een nauw opeengepakte menschenmenigte voort beweegt, niet uit te houden. Deze drukte is de resultante van het bezoek, dat het Duitsche kadetten-schoolschip de „Schles- wig Holstein" aan Dantzig brengt. Een gelijk zulks heet „beleefdheidsbezoek". Overal heeft de bevolking de vlaggen uit gestoken en maakt men zich op dit komen van den Duitschen oorlogsbodem vol vreug de te vieren. Tusschen de haakkruisvlaggen ziet men hier en daar de vlag van den Dantziger Vrijstaat, de gouden kroon boven twee wit te kruisen op een rood veld. Wie hier als vreemdeling zou komen en niet wist dat Dantzig momenteel méér dan ooit in het- brandpunt der wereldbelangstelling staat, zou geen oogenblik den indruk krijgen, dat er niemand is die u kan zeggen wat er misschien al binnen het uur gebeuren kan. Want werkelijk, men fantaseert en veronderstelt, put zich uit in allerlei mo gelijkheden, grijpt gretig uit de handen der krantenverkoopers de allerlaatste kranten edities, maar houdt Zich de meest op windende lectuur ten spijt rustig. Ik was hier voor drie maanden óók en wanneer men mij nu vraagt wat zich zoo oppervlakkig beschouwd in al dien tijd aan het stadsbeeld heeft veranderd, dan moet ik u ten antwoord geven: zoo opper vlakkig bekeken, weinig of niets. Er zijn menschen, die ons vertellen, dat de Vrije Stad weinig anders is dan een versterkt le gerkamp. Menschen die nu eenmaal ge wend zijn uit een muis liefst op zijn aller minst een olifant te maken, vertellen u ge schiedenissen van door de straten marchee- rende colonnes, zij hooren in hun overrijke fantasie waarop een dichter jaloersch zou kunnen worden het plaveisel dreu nen onder den stampenden stap der solda ten, zij zien wanneer zij even de oogen sluiten (want wanneer zij die niet zou den sluiten dan zouden zij niets zien!) kanonnen en tanks, luchtafweergeschut en machinegeweren voorbijrollen, maar wél beschouwd en nuchter bekeken niets van dit alles. Zeker, er is hier in Dantzig momenteel véél militair ik zal mij niet aan een na dere schatting wagen, maar slechts diegene zal wat te zien krijgen, die zijn schreden verder richt dan door deze stad alleen. Meer dan ooit is het geboden het hoofd koel te houden en zijn zenuwen in bedwang, want velen vertellen mij dat ik verstandig zal doen te verdwijnen nu het nog niet telaat is en inderdaad hebben verschillende Neder landers Dantzig dan ook al verlaten. Waar om deden zij dat? Zij deden dat om de een voudige reden dat men niet weten kan wat de allernaaste toekomst zal brengen en het is per slot van rekening nog niet de minst behartenswaardige van onze" kernachtige Nederlandsche uitdrukkingen en gezegden, dat het beter is „bloo Jan" dan „doo Jan" te zijn. En bovendien is het waar of niet liever vijf minuten, laten wij het nu maar eens noemen „bang" dan dood, gewond of verminkt. Gaat het dan zoo zal men mij vragen den kant op dat de kanonnen hun ver nietigende taal zullen hooren? Bestaat er nu werkelijk kans dat de Polen tót wapen geweld hun toevlucht zullen gaan nemen? Ja, die kans bestaat, en ik ben ervan over tuigd, dat diegeen het mij juist gezegd heeft, die van meening was dat het er maar op aan komt wie van beiden het heft in handen houdt, de Poolsche regeering of het Poolsche leger. Het schijnt mij desalniettemin juist te zijn wat ik zoo juist heb vernomen. In War schau heerscht momenteel een gedrukte stemming, maar de generaals willen er op los slaan. Op Engelsche hulp zonder nadere qualificatie intusschen wordt door de Polen vast en stellig gerekend, maar ik voor mij geloof en ik heb alle reden mijn bronnen te gelooven dat de Britten zich ten slotte buiten deze affaire zullen houden, allerhande berichten van En gelsche zijde ten spijt. En de Franschen niet anders. Intusschen gaat het natuurlijk niet om Dantzig alleen Dantzig alleen beteekent voor de Duitschers betrekkelijk weinig en het zou mij geenszins verwonderen, ge beurt er geen wonder en alles is op 't oogenblik nog mogelijk dat de Duitschers niet zouden rusten vóór en aleer de oude grenzen waren hersteld. Dat wil dus en der halve zeggen, dat de grens tusschen beide landen weer zou loopën ten Oosten van Thorn en in dat geval zou dus Polen van de Oostzee afgesloten zijn. Merkwaardig rustig is het op het oogen blik in Dantzig, men zou misschien óók wel kunnen zeggen „beangstigend" rustig, en men ziet vrijwel geen militair vertoon. Hoog boven de straten hangen doeken ge spannen met de woorden: „Marine unseres Führers willkammen im deutschen Dant zig", maar dat is op zichzelf niets bijzon ders: dat Dantzig naar het Rijk terug wil wc-et iedereen. Ik sprak hier ook met neutralen over de mishandelingen der Duitsche minderheden door de Polen; ook in dezen valt de Dich- tung van de Wahrheit niet gemakkelijk te onderscheiden, het is alles zooveel mogelijk bedoeld er den Duitschers van te doordrin gen dat het zoo niet blijven kan, en niet blijven mag en niet blijven zal. En weet u wat mij óók werd verteld? Dat het bekende aanbod van dij Führer gedaan zou zijn, zeer wel wetend dat de Polen dit aanbod on mogelijk zouden kunnen aannemen. Als het'tot vechten komt wie zullen dan beginnen? Dat is een voornaam punt, want daarom draait voor een groot gedeel te de eventueele Engelsch-Fransche hulp. De Duitschers niet, luidt het antwoord. Dat hoort men overal. Toen ik gisteren met de vliegmachine landde, duurde de tocht drie kwartier lan ger dan drie maanden geleden. Oorzaak: men vloog niet over den corridor, daar de Polen op de verkeersvliegtuigen schoten. En daarom vlogen wij een kleine 75 km overzee. En dat de Polen, al zegt men dan ook dat zij niet mikken kunnen geen bruine boonen of grauwe erwten gebruiken, zag ik vanmorgen aan de granaatscherven, waarop zij gistermorgen een Duitsch sport- vliegtuig hadden onthaald. Een sportvlieg- tuig, zeggen de Duitschers, maar het woordje „sport" tusschen aanhalingstee- kens!

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1