ZEEUWSCH ZONDAGSBLAD of of der Zotheid w€swT'WJ ZATERDAG 26 Aug. 1939 AM DE PQOVIMCIALE ZEEUVSCHE MIDDELDUDSSCHE COUDAhTl KORTE predicatie ZEEUWSCHE KRONIEK. DAEGELIKSE DIENGEN UIT EEN OUD KOOKBOEK. LDe UIT DE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN VOOR VIJFTIG JAAR DAMMEN EN SCHAKEN. Minui ONZE VADER. V. De vierde bede is: Geef ons heden ons dagelijksch brood. Hierbij ware te vragen, of men dit met goed fat soen bidden kan, wanneer men een vast inkomen heeft of een hoog bank saldo. Rekent dus deze bede op ar moede in de wereld en zou een goed economisch bestel dit gebed overbodig maken? Na drie maal „God" gezegd te heb ben, mogen wij nu drie maal over ons zelf spreken. Curieus is, dat de eerste van deze beden-voor-ons gaat over het brood. Ofschoon wij toch door vele uitspraken weten, dat Christus niet de broodvraag nummer één zet, doch de vraag naar de heerschappij van God over ons leven, de gemeenschap met Hem. Brood is Hem nooit een doel, maar altijd een middel. En wel een middel om te leven zooals God wil dat wij leven: in afhankelijkheid van Hem zijn opdracht vervullende, Hem tot lof. Nu beteekent deze bede: geef ons heden zooveel als wij noodig heb ben om te leven, opdat wij, in afhan kelijkheid Uw opdracht vervullende, U loven. Dus: geef ons daartoe ge noeg eten, kleeding, een huis, kracht, enz. Dus ook: geef ons daartoe niet te veel, want het gaat om de roeping en den lof. Als wij allen rijk waren geworden, zouden wij dit gebed met nog meer ernst dienen te bidden. Bij deze broodvraag tot Gods lof wordt het woordje „ons" van bizon der belang. Wie het Onze Vader bidt, doet het altijd voor zichzelf èn ande ren. Men moet iederen naaste in dit gebed kunnen meenemen, ook een concurrent. De werkgever bidt het voor zijn werknemers, de knechts voor 'den directeur, mevrouw voor haar dienstbode, dienstbode voor mevrouw, 'de arme voor den rijke, de rijke voor den arme. Dit „ons" goed gebeden, behoedt eenerzijds voor gierigheid, anderzijds voor afgunst. Het brengt eenige consequenties mede, waar wij het allen moeilijk mee hebben. Zoodat het gelukkig is, dat op de vierde bede volgt: en vergeef ons onze schulden. F. DE ROOMSCH-KATHOLIEKEN IN ZEELAND. II. TE VLISSINGEN, MIDDELBURG EN VERE. De eerste stad in ons land, die vrijwillig het Spaansehe juk van de schouders schud de was Vlissingen, op 6 April 1572, dus vijf dagen later dan dat Den Briel door de Wa tergeuzen gedwongen werd de zijde van Willem van Oranje te kiezen. De Vlissingsche burgers hebben de Spaansehe bezetting niet uit de stad ver dreven, omdat zij geen vrijheid van gods dienst hadden, maar om de eenmaal ver kregen voorrechten, waarop inbreuk was gemaakt, te handhaven. De vrijheid van godsdienst werd echter dadelijk na den overgang toegestaan, zoodat vele Zeeuw- sche Hervormden, die in Engeland een toe vlucht hadden gevonden, naar Zeeland te rugkwamen en zich te Vlissingen gingen vestigen. Toen ook de Watergeuzen de ha vens der stad als hun vlootbasis gingen ge bruiken, achtten de Roomsche geestelijken zich er niet meer veilig, al werd hun geen overlast aangtedaan. Zij vertrokken naar het naburige konings- en dus Roomschge- zinde Middelburg. Nadat op 4 Mei Vere voor den Prins was gewonnen, begonnen de Geuzen samen met de huurtroepen van Oranje de stad Middelburg langzaam maar zeker in te sluiten. De uitoefening van den Roomschen godsdienst te Vlissingen kon niet meer plaats hebben, omdat de pastoors vertrokken waren. De strenge Roomschen volgden het voorbeeld der geestelijken en verlieten ook de stad. De verlaten Roomsche kerken werden „gereinigd" om voor den Hervormden eere- dienst te worden ingericht. Het duurde nog tot 28 Sept. voor in de St. Jacobskerk de eerste openbare godsdienstoefening werd gehouden. Te voren was er elders gepre dikt. Doordat de Geuzen en de huurtroepen van Oranje het platteland van Walcheren overstroomden om Middelburg in te slui ten. hadden de dorpspastoors en de kloos terlingen eveneens een veilige schuilplaats gevonden te Middelburg. Toen deze stad zich op 18 Febr. 1574 na een beleg van achttien maanden aan Oranje moest over geven, was het ook hier gedaan met de Roomsche kerk en dus op geheel Walche ren. Te Vere had de overgang der burgers tot de Hervorming op dezelfde wijze plaats als in Vlissingen. Hij werd nog bevorderd door dat de vroegere pastoor Johannis de Migro de terug was gekomen en een bekwaam en invloedrijk predikant der nieuwe kerke lijke gemeente was geworden. In de eerste honderd jaar na het vertrek der geestelijken uit Middelburg hielden de Roomschen, die er nog waren blijven wo nen, zich stil. Zij kwamen nu en dan in het geheim bij elkaar onder leiding van een geestelijke, die vermomd in de stad was gekomen. Feitelijk is alzoo de Roomsche kerkdienst in Middelburg altijd blijven be staan. Op het eind der 17de eeuw was de ver draagzaamheid der vroedschap jegens an- Tuus. Den ouwen Poetse zeiden nog is êens: „ik een aregen dag 'ehad, ik een tielegram 'ehad". Maer ik kan noe wè' zegge: „ik een arege weke 'ehad". Nie', da' 'k ok een tielegram 'ehad 'öor, dat nie'. Dat zou 'k trouwens nie' areg vinde'; in den tegen- wooregen tied is dat, om zö te zeggen, dae- gelikse kost. Nêe-e, maer in die ééne weke is meer ge beurd as anders in een olf jaer. Van oalderande zaken of-'eschaft en wee' nieuwe diengen op-'ezet; wan' stille zitte kan 'k tóch nie', lozee 's wee' vertrok- ke; zelf op reize 'ewist; afijn, te vee' om oal te vertellen, 'öor. Daer is vee' veranderd en noe 'k is 'emerkt, da' ik zelft ok veranderd bin. Anders zeiden ik oltied: ,,a' ik rieke was, dat zou 'k nie' lange weze, wan' ik zou oal- les verreize, toet de leste cent". Noe 'k dan een reisje 'emaekt en noe bin 'k toet de wetenschap 'ekomen, da' 'k dat nie' graag mi' doe. Ik 't vee' beter nae' m'n zin tuus, in m'n daegelikse bezegheden. Bie de pepieren, die a 'k vlie weke wig- 'egöoid was ok een staepel ouwe „Hol- landsche Illustratie" 's. Een klein stiksje 'k dae' nog uut-'eknipt, dat mö' 'k is over- schrieve in m'n schrift. Dae' staet: Die thuis 't geluk niet vindt, hij [zal het nergens vinden, Die thuis gelukkig is, hij zoekt het [elders niet. Maak tot uw liefste en beste vrinden, Hen, die gij daaglijks naast u ziet. (Ten Kate). De leste keer da' ons dan noe nae' „el ders" 'ewist kwaeme me in den trein te- rechten in een coupé bie twi „treksters". Maer a' je z reist: bluuft dan toch lie ver tuus. Ik m'n eigen in motten 'ouwe, uut oal m'n macht, om te zwiegen, 'öor'. Dan ree' den trein deur 't móóiste, riekste zummerland dat a je mae' bedienke kunt; deur 'êel den riepen oest. En dan zatte die twi misjes van essen-tenden in een klein boeksje mie' vaesjes te kieken en die olf- Mrddöp te lezen of soms te ziengen. Gin ooge ze nae' buten 'esloge. Niks ze 'ezie van 'êel Zuud-Beveland. En 't eenegste dat 26 '°°/e .zegg6r> dat was, da' ze op een aevend zo genoten wan' toen kwam der een Zweedse jongen in 't kamp, en die was toch zo-vee' aardeg. Noe ku' ie de rest toch wè' uutrekene, Nêe-e, dan die dame, die a op een aevend ier bie ons op t Of kwam. Die a overoal ewist: in Iengeland en in Amerika en noe a ze in Zêeland was, ga|»ze nie' allêene d'r öogen goed de kost, mae' kwam ze nog is over van oalles inlichtegen vraege; in- tervjoewte, zö gezeid. Ik ze dan eerlik van antwoord 'ediend, maer ik docht nog bie m'n eigen: „kiek, zö 'n mens zou je noe net wies kunne mae- ke' dat a je wou". Ik weet nog maer oal te goed, in den tied, toen a ter van die Duitse, ondervoede, guus 'ier waere. Dan leerden ze die Ollans, 'öor. Dan gienge ze bevoobeld mie' zö 'n jongen keure buten 't durp en dan zeie ze nie': „kiek, dat is een veulen en dae' groeit een klaproos", mae': „dat a dae' lopt, dat is een kachel, en dae' staet een kankerblom- me, goed ont-'ouwe 'öor, en dat 'êet spokebröod en die veugel dae', dat is een zwelm. En dat wazze noe nog zèzêer gin leugens Mae' ze duste die jongen ok naer een vrachtrie-er stiere, die a een muilezel mie' de boosehap, dat 'n dae' een goed bod op kriege kon, mits conditie dat 'n in 't stamboek stieng en z'n voader en moeder ok; in 't muilezelstamboek dan. Ik vinde 't flauw, 'öor, wan' kiek is 'ier: 't is waer, da' stadsmènsen totaal niks wete, 'öor, mae' wat bin öns, a' me ineens temidden in een gröote stad 'ezet worre? Ik mö' je eerlik bekenne, ik begriepe gin steek van oal dat gezwaai en gewies van die verkeersagenten. Ik gae mae' mee de stroom mee en da' 'k nie' verongelokke, dat lig nie' an mien 'öor. Mae' noe, de leste keer, toen docht ik bie m'n eigen: „ik wou da' 'k wee' mae' goed en wel tuus was; je kun' beter op Zondagochend over de Rooieneusdiek fietse of lingst de Zwaekse Weel". Ze zulle mien der voerêest nie' mi' schïe- te. Ik vinde genoegd verzet, 'ier, op d' oeve. Freek Hóógstee. ZOUTE VISCH. Neemt levendige wel gevoede kabbeljauw en gebruikt hiertoe de helft van de visch, van de navel af tot onderen toe, laat ze hakken gelijk de Sluysermootvis, omtrent twee vingeren dik, strooid er geen zout op, maar legt ze twee, drie of vier etmaalen in een booter-pekeltje, daar men een hout bord op legt om de mooten onder te hou den, en keert ze dagelijks om: kookt ze dan gaar en eet ze met een petercelie-saus, dan is ze wel eens zo lekker als de ordinaire ge- zoute, ja als de versche vis, en kan met regt het lekkerste beetje«van de Vasten ge naamd worden. dersdenkenden op godsdienstig gebied rui mer geworden, vooral als die andersden kenden kooplieden waren en de stad door hun handel er wel bij voer. Zoo werd in 1678 aan de Roomschen toegestaan aan den Blauwen dijk een kerkje te bouwen, dat echter uiterlijk op een woonhuis moest ge lijken. De Roomschen uit Vlissingen en Ve re kwamen ook hier ter kerk. Deze toe stand bleef tot de groote omwenteling van 1795, waarbij staat en kerk gescheiden wer den en de Hervormde kerk niet meer de be voorrechte positie bleef innemen. Er was niet alleen volledige godsdienstvrijheid ge komen, maar de vroedschap moest aan de Roomschen een kerkgebouw afstaan. Gaar- na hadden dezen de Koorkerk gekregen. De heeren op het stadhuis vonden dit wel te dicht bij de Hervormde Kerk. Eindelijk werd in 1798 de oude Gasthuiskerk in de Lange Delft aan de Roomschen afgestaan. Door de gestage uitbreiding der parochie werd dit gebouw te klein. De Roomschen wilden in 1842 het open terrein koopen, waarop de in 1834 afgebroken St. Pieters kerk aan het tegenwoordige Hofplein had gestaan. Deze open ruimte zou een uitste kende plaats geweest zijn voor een nieuw kerkgebouw. Blijkbaar konden de heeren kerkvoogden en notabelen het niet over hun gemoed verkrijgen om toe te staan, dat op dezelfde plaats, waar een Hervormde Kerk had gestaan een Roomsche Kerk ver rees. Als reden werd opgegeven, dat het niet oorbaar was om den grond, waarin en kele jaren geleden nog begraven werd, om te woelen. Het genoemde college heeft dan ook eerst in 1890 het terrein als bouwgrond verkocht. De Roomschen hebben toen in 1846 hun tegenwoordige kerk in de Lange Noord straat gebouwd. Op 6 Mei 1846 werd de kerk ingewijd door den bisschop mgr. baron van Wijkersloot. Deze heeft in ons land niet minder dan 67 nieuwe Roomsche ker ken ingewijd. Op 17 Mei 1841 o.a. ook de kerk te IJzendijke. Wel een bewijs dat voor al in dien tijd de Roomsch-Katholieke Kerk zich in ons land uitbreidde. In de Roomsche kerk te Middelburg is het miraculeuze schilderij van Onze Lieve Vrouw van den Polder. Te Vlissingen was er ten tijde van de" Republiek geen schuilkerkje. De aldaar wo nende Roomschen gingen dus naar Middel burg. Toen in 1763 er een bataljon Waal- sche bezetting kwam, moest de stad een ge bouw beschikbaar stellen voor het uit oefenen van den Roomschen godsdienst der Walen. Als zoogen. garnizoenskerk werd aangewezen het voormalig Taanhuis bij de Rammekenspoort. Na' een paar jaar ver trokken de Walen. De Roomschen wilden de kerk van de vroedschap overnemen. Dit college was hiervoor wel te vinden, doch doch door het protesteeren van de kerkera den der Hervormde, Fransche en Engel- sche kerken, gesteund door vele ingeze tenen, kwam er niets van. Door de vestiging van eenige kooplieden uit Duinkerken in 1778 was het aantal Roomschen te Vlissingen uitgebreid. Weer werd door hen het verzoek tot het stadsbe stuur gericht om het oude Taanhuis tot kerk te mogen inrichten. Het werd toege staan. Opnieuw groote tegenstand der Pro testanten. In dien tijd was het platteland van Wal cheren in beroering door de invoering van de nieuwe psalmberijming. De oproerige boeren bemoeiden zich ook met de Vlis singsche beroerte. De vroedschap, vreezen- de voor oproer, trok het verlof tot het uit oefenen van den Roomschen godsdienst in. Daar de Walchersche boeren ook te West- kapelle in een andere zaak hun zin kregen, grepen de Staten van Zeeland in. Te Vlis singen kwam een extra bezetting militai ren tot handhaving der rust. De stadhouder Willem V gaf aan de Roomschen verlof tot het houden hunner godsdienstoefening. Om verdere moeilijkhe den te voorkomen zagen dezen er van af en wachtten hun tijd af. Deze kwam door de omwenteling van 1795, waardoor volkomen vrijheid van godsdienst. Een woonhuis in de Koestraat werd als bedehuis inge richt, waar in op Zondag 3 Mei 1795 de eer ste mis werd gehouden. Op 29 Maart 1805 werd het nieuwe kerkgebouw op de Potte- kade ingewijd. Door de uitbreiding der pa rochie werd de kerk in 1857 afgebroken en een grooter gebouwd. In 1911 verrees aan den Singel een tweede kerk. Onlangs is de ze uitgebreid en de kerk aan de voormalige Pottekade afgebroken. Eerst was Vlissingen een zoogen. statie en werd in 1805 een zelfstandige parochie. Niettegenstaande geheel Zeeland benoorden de Schelde bij het bisdom 's-Hertogenbosch behoorde, was Vlissingen een parochie van de Diocese van Gent. Op 17 Maart 1841 kwam zij bij het nieuwe bisdom van Breda en behoorde toen tot het dekenaat Aarden burg. Na de instelling van het bisdom Haar lem in 1853 kwam zij, evenals geheel Zee land, behalve Zeeuwsch-Vlaanderen, bij dit bisdom. (Wordt vervolgd.) R. B. J. d. M. (Nadruk verboden.) NOG LICHTER DAN KURK. Eenigen tijd geleden kwam een groep Noord-Amerikaansche vliegtuigfabrikanten naar Peru en Ecuador op zoek naar de Balsa-bosschen. Balsa is de naam van een boom met heel licht hout. Het hout is nog minder zwaar dan kurk. Een klein kind kan een heele boomstam gemakkelijk op zijn schouders dragen. Het spreekt vanzelf, dat zulk heel licht hout heel geschikt is voor bepaalde doeleinden en de Amerikaan sche fabrikanten zijn van plan om dit hout voor hun vliegtuigbouw te gebruiken. Plot seling zagen de bewoners van Peru en Ecuador toen in, dat ze groote kans liepen om hun kostbare boomen te verliezen. Daarom wil men nu snel maatregelen tref fen, waardoor het hout niet allemaal uit gevoerd kan worden, opdat de wonderlijke boom niet uitgeroeid zal worden. Een gewaarschuwd man Trekt er zich niks van an, Wat zou het ineens een leegte geven als er op 'n dag niet door deze of gene mogendheid een waarschuwing tot Japan werd gericht.' De Japanners moeten wel de grootste col lectie waarschuwingen bezitten die er be staat. Practische dagbladzetterijen die tijd en zetkosten willen sparen konden er eigen lijk best toe overgaan, „stypjes" te ver vaardigen die eiken dag voor het gebruik klaar staan en waarin alleen de naam van het protesteerende land moet worden inge vuld. Ik geef het in allen ernst in overwe ging. Men moet aannemen, dat de regeering m Tokio ze op een grooten hoop gooit en be waart om ze op een stillen vacantiedag, als er eens geen nieuws van het incidentsfront is, te lezen. Of er een patience mee te leg gen. In oude tijden maakten ultimatums, di plomatieke protesten en waarschuwingen indruk. Tegenwoordig wordt er zoo weinig aandacht aan geschonken, dat een "regee ring die protesteert met verwijzing naar een vroeger protest, verzocht wordt er het nummer bij te voegen, opdat de juffrouw van de garderobe (of wie an ders deze documenten opbergt) in staat is het bedoelde document terug te vinden. Nog iets belangrijks gekomen? Niet veel zaaks, Excellentie. Wat 's dit hier? Protest van de Vereenigde Staten. Scheur èr het blanco gedeelte er af, die menschen weten niet wat zuinigheid is, en vraag Generaal Bravoerima of we op de rest mogen antwoorden. En dat? Een ultimatum van Moskou. In welke taal? Engelsch, Excellentie. Opprikken. Engelsch bestaat niet meer. En wat is dit hier? Frankrijk protesteert tegen het bom bardement van de Fransche concessie en eischt schadevergoeding. De eisch is niet ontvangen. Laat maar onder de tafel vallen. Juist, Excellentie. Dan zijn hier twee waarschuwingen van de Britsche regeering, één tegen het tot zinken brengen van twee rivierschepen en één tegen het bombarde ment van het Roode Kruis-ziekenhuis. Twee waarschuwingen op één dag? Die Engelschen krijgen moed! Men kan toch niet bezig blijven met antwoorden. Sein aan het vliegcommando dat ze beter moeten uitkijken waar ze hun suikergoed strooien en antwoord den Britschen gezant, dat we nog geen rapport hebben binnenge kregen. Zeker Excellentie. En daarna? Als ze zich op de conferentie van Tientsin behoorlijk gedragen, zullen we on ze verontschuldiging aanbieden. U weet,' formulier GZ. Hebt u er nog veel van? Ongeveer honderd. Laat u er tienduizend bijdrukken. Die zullen we nog wel noodig hebben. En de schadevergoeding? Als ze er voor de vijfde maal om vra gen, schrijft u dat de schade wordt onder zocht. En verder? Verder? Daarmede is de zaak afge daan. Uitstekend Excellentie. Anders nog iets van uw orders? Ik gfeloof het niet. Is er nieuws uit China? Goede berichten, Excellentie. Wij heb ben aan de Mongoolsche grens gisteren in tien minuten tijds 58.000 Sovjet-vliegtuigen neergeschoten. Een van onze vliegers kreeg daarbij een stofje in het oog en maakte een geslaagde noodlanding. That's the stuffik bedoel: dat moeten we hebben! Geef door aan de pers. Te plaatsen op de eerste pagina van het avondblad, bovenaan links, met 24 punts letter. De opschriften in 48 punt moeten vóór half drie aan mijn goedkeuring wor den onderworpen. Die wil ik hun niet dic- teeren. Niemand moet kunnen zeggen, dat we geen vrije pers hebben. En wat zal ik met de ultimatums doen? Stuur ze aan mevrouw mijn Dochter, die studeert zooals u weet westersche talen en plakt ze in een album. En als er gezan ten komen om mij te spreken, meld mij dat dan, zooals gebruikelijk, wanneer ze drie uur in de wachtkamer zitten. Zeker, Excellentie. De Russische ge zant wacht sinds gisteren. Laat hem over een uur binnen. En stuur mij nu den kapper. E. Rasmus. OOK PLANTEN KUNNEN SLAPEN. Net als menschen en dieren hebben ook planten slaap noodig. Natuurlijk niet slaap, zooals wij die kennen, maar toch ook een toestand, waarin ze volkomen kunnen rus ten. In een plantkundig instituut in Calcut ta in Voor-Indië werden eenigen tijd gele den proeven gedaan met behulp van een electrisch meetapparaat. Door deze proeven bleek, dat de planten in den loop van ongeveer 24 uur een tijd hadden, waarin ze alles voelden en op alles reageerden en dat deze vatbaarheid voor alle indrukken langzamerhand afnam tot dat de planten bijna niets meer schenen te merken. Daarna reageerden ze weer vlug ger. De meeste planten reageerden onge veer op het midden van de dag het meest op alle indrukken, terwijl ze 's nachts bijna niet reageeren, dus „sliepen". Ook waren er planten, waarbij het precies omgekeerd toeging en deze noemde men in het insti tuut „de boemelaars" van het plantenrijk. 34e week 1889. Bij het examen in het Fransch L.O. te Utrecht slaagde o.a. mej. J. Berdenis van Berlekom. Op het aardappelveld van A. de Rid der onder de gemeente Sas van Gent heeft men de volwassen rups van den gevreesden kolorado-kever ontdekt. Het is niet te ho pen, dat dit terecht gevreesde diertje, op nieuw een verdelgingsoorlog zal beginnen. Door leden der Tweede Kamer werd bezwaar gemaakt tegen den naam mare chaussee. Het scheen voegzaam dien naam, welke afkomstig is uit de dagen van Na poleon I, door een Nederlandschen te ver vangen. Bij de Maandag gehouden peiling door de Friesland op de Lutine bleek, dat er over eene groote oppervlakte eene zand- verschuiving van de bank bestaat in de richting naar binnen en peilde men van 20 tot 24 voet water, dus belangrijk meer dan in het vorig jaar. Te 's Gravenhage wordt Donderdag een Velocipède Pakket- en Correspondentie- dienst tot vervoer van pakketten en het verrichten van boodschappen geopend. REDACTEUR: J. M. MULLIé. Middelburg. DE WEDSTRIJD ZEELAND—ROTTERDAM. We laten nog een partij volgen uit den wedstrijd Zeeland—Rotterdam, benevens een fragment eener partij. Wie zich de moeite geeft een en ander nauwkeurig te beschouwen, zal met ons tot de conclusie komen dat ook een resultaat ten onze gun ste aan deze borden best tot de mogelijkhe den had kunnen behooren. Na-kaarten heeft natuurlijk weinig zin, maar onze be doeling is, om bij de Zeeuwen de lust tot revanche wakker te schudden, en een eer ste vereischte is dan, eens goed de oorza ken van het falen in de partij napluizen. Men leert het meeste van verloren partijen. Achtste Bord. Wit: J. KOEDOOD. Zwart: J. SCHELTENS. Slavische verdediging. 1. d2d4 d7d5 2. Pgl—f3 Pg8—f6 3. c2c4 c7c6 4. Pbl—c3 Lc8f5 (Eerst dc: is gebruikelijker) 5. e2e3 e7—e6 6. c4xd5 e6xd5 7. Lfle2 Lf8d6 8. Ddl—b3 Dd8—c7 misschien is beter in eens Db6 te spelen met kans echter op dubbelpion 9. Lel—d2 Pb8d7 10, Tal—cl Dc7—b6 er dreigt Pb5 11. Pc3a4 Db6 x Db3 12. a2xb3 0—0 13. Pa4—c5 Pd7xc5 14. d4 x c5 dit versterkt de pionnenstelling van wit zeer. Ld6e7 15. b3b4 a7a6? Direct Pe4 was ster- kor. 16. Ld2—c3 Pf6e4 17. Lc3—e5 Le7—f6 18. Le5.Xf6 Pe4xf6 19. Pf3—d4 Lf5—g6 20. 0—0 Tf8—e8 21. Tfl—dl Te8—e7 22. h2h4 h7h5 wit heeft het plan de zwarte loper te verjagen om met het paard via f5 event. d6 te kunnen bezetten 23. Le2f3 Ta8d8? Een doellooze zet. 24. Pd4e2 Lg6—e4 25. Pe2—d4 Le4—g6 afruil was beter geweest, daar bijna al le pionnnen van zwart op wit staan. 26. Lf3e2 Kg8—f8 27. Tel—al Te7—e8 Er dreigde Lxa6, waarop zwart niet te rug mocht nemen wegens L x a6. bl x La6 Pxc6. Te7—e8. PxTd8 Te8xTd8. Talxa6, waarna wit wint. 28. g2—g3 Td8—a8 29. Tal—a3 Kf8—g8 30. Tdlal Pf6e4 slecht; de toren had niet op a8 mogen blijven staan 31. b4b5 Pe4xc5 ook c6xb5 heeft be zwaren 32. b5xe6 b7xc6 33. b2—b4 Pc5—e4 34. Pd4xc6 Te8e6 35. b4b5 Pe4c5 36. Talcl Pc5d7 De zwarte loper doet niet mee. 37. Tt3xa6 Pd7b6? een blunder, die het proces slechts verhaast. 38. TxPb6 zwart geeft op. De Zwartspeler staat bekend als een zeer nauwgezet en secuur schaker. Hij zal moe ten erkennen, dat deze partij veel beter had gekund. Daarom zijn we vol hoop voor een volgenden keer. Aan het 4e bord, tusschen Th. P. v. d. Tol met Wit, en A. J. C. Nordlohne met Zwart, kwam het na de 38e zet van wit tot onderstaande stelling. abcdefgh Zwart zette voort met 38Ta8 en verloor op den duur. Maar na 38Te7: 39. Te7: Pd2t waren de kansen heel anders.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 7