.IE ES lÜ KRONIEK van den BAG. BINNENLAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN VRUDAG 25 AUGUSTUS 1939. No. 200. Imti Tusschen hoop en vrees. De Duitschers blijven in Engeland. Amerikanen verlaten Engeland. EEN ZOON VAN Z'N VADER. Radiorede van den Paus. Een boodschap van Roosevelt aan den Italiaanschen Koning. Duitsehland en de Oslostaten. Duitsehland bewerkt thans Turkije. Spanje blijft neutraal. Afkondiging van koninklijke besluiten. Bliksem eischt drie dooden. ïeen. >VE. 2aux land; IG. egels Durg. IZon- lsin- des Idoor laar 20). "bïT- laars 8 u, tond. 8 u. fest. lm di- Ister, ge- bnst- 3rig- pr i iap- lurg. [eau >op, sre- u. iaa IR sen. :ini- 2. fen- .60. /an [er- or-, jrt. ct. |irg. ien jjes, |en. >Ie- ;ef- Tusschen hoop en vrees. Voor de derde maal in een jaar tijds. Als we dit schrijven, heerscht nog vrede in Europa, het zwaar bewapende Europa. De situatie is nu echter zoo, dat elk uur van den dag het bericht van het laatste onheil kan brengen. De om mekeer, welke het Duitsch-Russische ver drag heeft teweeggebracht is kolossaal. Duitschland's positie werd er eens zoo sterk door. Het hoeft nu werkelijk niet meer doodelijk bevreesd te zjjn voor een gewa pend conflict. Met Rusland en Italië aan zijn zijde staat het voor ons gevoel sterker dan Frankrijk en Engeland, veel sterker zelfs. Wat er van ons werelddeel zou wor den, indien het werkelijk op een vechten ging, is op geen stukken na meer te bevroe den. Duitsehland heeft het diplomatieke schaakspel volkomen gewonnen. Feitelijk staan Frankrijk en Engeland mat. En fei telijk is Polen vrijwel reddeloos verloren. Immers het moet zeer waarschijnlijk wor den geacht, dat er geheime afspraken tus schen Duitsehland en Rusland bestaan: over een eventueele nieuwe verdeeling van Polen. De Sovjet-Unie zal er heel weinig voor voelen, Polen door Duitsehland te la> ten opslokken. Loopt het op oorlog uit, dan zal Moskou zijn deel van het Poolsche grondgebied wel in de wacht probeeren te sleepen. Polen zit tusschen twee groote machten, die het vermoedelijk binnen en kele weken kunnen verpletteren. Wij vragen ons af, of de standvastigheid van Frankrijk en Engeland in het gezicht van dit doodnuchtere feit zal blijven stand houden. Als de Engelschen boos zijn ge worden en zich eenmaal ergens in vastgebe ten hebben, laten ze inderdaad niet gauw los. Maar aan den anderen kant verloochent de zeer nuchtere kijk, die ze op feiten en toestanden plegen te hebben, zich ook niet gemakkelijk. De Engelschen zijn bij hun plannen van het anti-agressiefront o.m. uit gegaan van de gedachte, dat de Sovjet-Unie er de groote Oostelijke pijler van zou wor den. Hitier heeft dien pijler nu echter weg gerukt. Zoo vertoont het anti-agressiefront thans het beeld van een naar een zijde ge deeltelijk ingestort huis. Daarin woont het in geen geval prettig meer. De angstige blikken, die om redding vra gen, richten zich intusschen vooral naar Rome, waar Mussolini zich tot dusver in stilzwijgen hulde. Zal de Duce evenals verleden jaar September op het laatste oogenblik nog als „vredesengel" op de prop pen komen. Gisteravond kwam er een be richt uit Rome, waarin iets van dezen aard doorschemerde. Op de mogelijkheid van „nieuwe gebeurtenissen" werd daarin ge zinspeeld, „nieuwe gebeurtenissen", welke nog eens weer een verrassende wending (en dan ten goede) zouden veroorzaken. Wel licht klemt men zich in zijn bezorgdheid aan een dergelijk simpel bericht vast als de drenkeling aan den stroohalm, maar Rome is goed ingewijd. Een week geleden heeft een Italiaansch blad op bedekte wijze het Duitsch—Russisch pact voorspeld. On denkbaar is daarom niet, dat aan de zinspe ling op „nieuwe gebeurtenissen" inderdaad eenige beteekenis kan worden gehecht. Laten we het in elk geval maar weer ho pen en dat dan in de hoop, dat ook als de ze regelen in druk verschenen de vrede nog overeind staat. Een ambtenaar van de Duitsche ambas sade te Londen heeft verklaard, dat de Duitsche regeering niet aan de in Engeland wonende Duitschers heeft medegedeeld, dat het noodig is, het land te verlaten. Er was, naar hij voorts zeide, geen sprake van, dat het personeel der ambassade naar Duitseh land moest terugkeeren. Reuter meldt uit Londen: De Amerikaan- sche ambassadeur te Londen, Kennedy, heeft allen Amerikanen, die geen dringen de bezigheden hebben in Engeland, aange raden dit land te verlaten en onmiddellijk naar de Vereenigde Staten terug te keeren. Naar het Engelsch door T. TEN HAVE— v. d. MADE. 43). De menschen, die wat meer kijk op zaken hadden, spraken hun oordeel er niet over uit en verwonderden zich over het ge val, en weer anderen, die reeds een zoet winstje hadden gemaakt, verkneukelden zich, wreven zich vergenoegd in de handen, staken het geld dat ze al vast hadden ont vangen in den zak en wezen tenslotte met hun vingers naar het voorhoofd. Toch bleef men gespannen toezien, wat er vervol gens zou gebeuren en zij, die een ver voor- uitzienden blik hadden, hielden de aan dacht op Buffalo Point gevestigd. Volgens hen, was het niet denkbaar, dat Buffalo Point zich zonder slag of stoot buiten zou laten sluiten. En men was benieuwd, wan neer en hoe die slag en die stoot gegeven worden. Wat David Sloson zelf betreft, nadat hij de eerste stappen had gedaan, die de toe komst van Snake's Fall hadden verzekerd, was hij ongenaakbaar. Hij hield verblijf in Peter McSwain's hotel, waar hij een slaap kamer en een zitkamer had, welke laatst genoemde hij als zijn kantoor had inge richt. Hier leefde hij, zoo goed als onzicht baar voor de buitenwereld, waarschijnlijk omdat zijn gezicht nog niet toonbaar was en verder om er zijn haat te kosteren. Het was ook niet onmogelijk, dat hij zich heele- maal moest concentreeren om de manipu laties, die hij had verricht, volledig uit te Gisteravond te tien minuten voor half acht Nederlandsche zomertijd heeft de Paus uit zijn werkkamer in Castel Gan- dolfo een toespraak tot de geheele wereld gehouden, waarin hij aanspoorde, den vrede te bewaren. De Paus sprak in het Italiaansch, met vaste stem. Hij zeide, dat hij zich op dit ernstige uur richtte tot de wereld met het geestelijk gezag, dat hem door God is geschonken om de geesten terug te brengen op den weg van rechtvaardigheid en vrede. In de stem van den Paus hoort de we reld de stem van Christus, op wien allen hun vertrouwen stellen. Op dit oogenblik, waarin,, niettegenstaande de herhaalde aansporingen, de vrees voor een interna tionaal conflict steeds nijpender wordt, op het oogenblik, waarin de spanning der geesten steeds meer wijst op een terug keer van het verschrikkelijk onweer van een oorlog, richt de Paus zich opnieuw met een nieuwe, vaderlijke en krachtigen oproep tot de staatshoofden en volken, opdat de staatshoofden zoeken naar een oplossing van de huidige moeilijkheden met vreedzame middelen en opdat fle Vol ken streven naar het aanmoedigen van deze vredespogingen. De rechtvaardigheid moet haar weg vin den door de kracht der rede en niet door kracht van wapenen. Het geweer is zeer ernstig doch nog is het tpd: nog is niets verloren, terwijl door oorlog alles ver loren kan gaan. Dat de menschen en de mogendheden zich afkeeren van het niet-begrijpen, en dat zij opnieuw gaan onderhandelen met goeden wil en met eerbiediging van het wederzijdsche recht en zij zullen bemer ken, dat vreedzame onderhandelingen nooit een hinderpaal zijn voor een eer vol succes. Indien de stem der hartstoch ten plaats maakt voor de stem van het verstand, zal het bloed van broeders worden gespaard en zal het vaderland worden bewaard voor ondergang. De Paus verklaarde vervolgens te ho pen, dat de machtigen naar hem zullen luisteren, indien zij niet willen, dat hun macht geen vernieling, doch een leiband voor het volk worde en een rust in orde en arbeid. De Paus smeekte Ken dit in naam van Christus. Tenslotte zeide hij1, 'dat hij God bad, opdat Hij Zijn zegen zou doen neerdalen op de verstoorde wereld en de dageraad van een betere toekomst zou doen op gaan. In de verwachting hiervan en in deze hoop, gaf de Paus tenslotte de wereld zijn vaderlijken zegen. Italië kan er veel aan doen, om een oorlog af te wenden. Roosevelt, de president der Ver. Staten, heeft gistermiddag een boodschap gezonden aan den Koning van Italië. Ze luidt als volgt: Wederom stelt een crisis in de wereld zaken de duidelijke verantwoordelijkheid van de hoofden der naties voor het lot van hun eigen volk en inderdaad voor de ge heele menschheid. Op grond van de tradi- tioneele verhoudingen tusschen Italië en de Vereenigde Staten en in verband met de banden van bloedverwantschap tusschen millioenen van onze burgers, heb ik de overtuiging, dat ik mij kan richten tot Uwe Majesteit ten behoeve van de handhaving van den wereldvrede. Het is mijn overtui ging en die van het Amerikaansche volk, dat de regeering van Uwe Majesteit ten zeerste invloed kan uitoefenen tot afwen ding van het uitbreken van een oorlog. Iedere algemeene oorlog zou leed veroor zaken voor alle naties, oorlogvoerende zoo wel als neutralen, overwinnaars zoowel als overwonnenen, en zou duidelijk verwoes ting brengen voor de volkeren en wellicht voor de regeeringen van sommige naties, welke het meest rechtstreeks betrokken zijn. Vrienden van het Italiaansche volk en onder hen het Amerikaansche volk, zou den slechts met smart de verwoesting zien van de groote verworvenheden welke de Europeesche naties en de Italiaansche natie in het bijzonder in het verleden hebben be reikt. Wij in Amerika, die een homogene natie hebben, samengesmolten uit vele na tionaliteiten, vinden het dikwijls moeilijk de animositeiten te begrijpen, die zoo vaak een crisis hebben veroorzaakt onder de na werken. Hoe het ook zij, de eerste dagen na die groote gebeurtenissen hield de agent van de spoorwegmaatschappij zich zooveel mogelijk schuil. McSwain was zeer nieuwsgierig. Hij had plotseling het idee, dat David Slosson het eenige wezen was, dat er hier op aarde nog op aan kwam, dat is te zeggen, zoo dacht Peter er over, nadat hij dien eersten dag van de groote veranderingen bij Mal- linsbe en Gordon in het kantoor was ge weest. Peter McSwain was altijd een goed ho telhouder geweest, maar nu werd hij plot seling tegenover Slosson een en al gedien stigheid. De agent had maar om iets te kik ken of Peter haastte zich, het hem te ver schaffen. Hij was al dien tijd ongeveer niet van Slosson weg te slaan. Daarna kwam ook Mike Calahaan vaker in het hotel, en hjj nam er zelfs eenigen tijd zijn intrek. Een plotselinge vriendschap ontsproot er tusschen hem en Peter, die zoo opvallend was, dat de dorpelingen niet anders verwachtten, dan dat het hotel binnenkort door hen beiden zou worden ge dreven. Ook dit geschiedde na den avond, dat Mike Callahan te zamen met Peter op Buffalo Point was geweest. Het was even eens vreemd, dat, zoodra Peter afwezig was, Mike Callahan zijn plaats als beheer der van het hotel innam. Dit waren echter maar kleinigheden Men scheen aan niets anders te denken dan aan de voorbereidingen voor de komende „boom". Contracten werden opgemaakt, gebouwtjes werden opgetrokken en een nieuwe menschenmenigte kwam toege stroomd. ties in Europa, welke kleiner zijn dan de onze in bevolkingstal en gebied. Wij aan vaarden het feit, dat deze naties het vol strekte recht hebben tot handhaving van haar nationale onafhankelijkheid, wanneer zij zulks wenschen. Wanneer dat een ver standige leerstelling is, moet zij van toepas sing zijn op zwakkere zoowel als sterkere. Aanvaarding hiervan beteekent vrede, om dat daarmede de vrees voor agressie een einde vindt. Het alternatief, dat noodzake lijkerwijze een streven beteekent van den sterke om den zwakke te overheerschen, zal niet alleen leiden tot oorlog, maar tot lange jaren in de toekomst van onderdruk king door de overwinnaars en opstand van de overwonnenen zoo leert ons de ge schiedenis. Op 14 April stelde ik in wezen een af spraak voor, volgens welke geen gewapende troepen een aanval zouden doen op of een inval in gebied van een andere onafhanke lijke natie. Wanneer vastgesteld zou zijn, zouden besprekingen aangevangen moeten worden op een geleidelijk voortschrijdende verlichting na te streven van den last der bewapeningen en de wegen te openen voor den internationalen handel met inbegrip van de bronnen der grondstoffen welke noodzakelijk zijn voor het vreedzame eco nomische leven van iedere natie. Ik zeide, dat bij deze besprekingen de Vereenigde Staten volgaarne zouden deelnemen en dat dergelijke vreedzame besprekingen het vol komen mogelijk zouden maken voor de an dere regeeringen om vreedzame besprekin gen te openen over politieke en territoriale problemen, waarbij zij rechtstreeks zijn be trokken. Wanneer het voor de regeering van Uwe Majesteit mogelijk mocht zijn, om voorstel len te formuleeren voor een vreedzame op lossing van de huidige crisis langs de aan gegeven lijnen, dan kunt ge verzekerd zijn van de vurige sympathie van de Vereenigde Staten. De Italiaansche en Amerikaansche regeeringen kunnen heden ten dage die idealen der Christenheid naar voren bren gen, welke laatstelijk zoo vaak schijnen te zijn verduisterd. De niet gehoorde stemmen van tallooze mensehelijke wezens vragen om niet opnieuw vergeefs te worden op geofferd." Voldoening te Berlijn over de neutraliteitsverklaring. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Naar aanleiding van de conferentie der Oslo staten schrijft de Deutsche Diplomatisch Politische Korrespondenz: Duitsehland heeft door zijn aanbod tot het sluiten van niet-aanvalspacten dezen staten getoond, 'dat het alles wenscht te vermijden, wat hun het vasthouden aan hun neutraliteit zou kunnen bemoeilijken. Met voldoening neemt het rijk derhalve kennis van de verkondiging der vastbe slotenheid van de Oslo-Staten, hun onpar tijdigheid en onafhankelijkheid te willen verdedigen en het stelt ten volle vertrou wen in hun loyaliteit. In politieke kringen te Berlijn verluidt, dat thans van Duitsche zijde gepoogd wordt Turkije ertoe te brengen zijn standpunt te herzien, in verband met het sluiten van het Duitsch-Russische verdrag. De Duitsch am bassadeur te Ankara, Von Papen, is met nauwkeurige opdrachten dienaangaande naar Ankara vertrokken. Gisteravond kwam Von Papen te Ankara aan, waar hij onmiddellijk een onderhoud had met den Turkschen mnister-president Saradjogloe. Na het onderhoud heeft Sarad- jogloe den Britschen ambassadeur ontvan gen met wien hij geruimen tijd overleg pleegde. Voorts ontving hij den Griekschen gezant. Gisteravond laat begaf Saradjogloe zich per auto haastig naar Floria, het zomerver blijf van den Turkschen president Inoenoe, waar hij rapport uitbracht. Voorts heeft Saradjogloe een langdurig onderhoud gehad met den Russischen ambassadeur. Het Engelsche blad „Daily Sketch" be richt, dat de Spaansche minister van bin- nenlandsche zaken, generaal Beigbeder, gisteren aan maarschalk Petain, den Fran schen ambassadeur 'in Spanje heeft ver klaard, dat, in verband met het verdrag tusschen Duitsehland en de Sovjet-Unie, Spanje neutraal wenscht te blijven in ge val van een gewapend conflict. Wanneer wij tot het inzicht zijn ge komen, dat de mensch een geestelijk wezen is, wordt het leven opwekkend, heerlijk en vroolijk. David Slosson merkte dit alles wel, maar hij was niet erg enthousiast. Eerlijk ge zegd, had hij het veel te druk met zijn eigen zaken. Hij had niet, zooals Peter McSwain dacht, in 't wilde weg gehandeld. Integendeel, zijn giftige aard had zijn heele plan tegen Buffalo Point zoo zorgvuldig mogelijk berekend. Hij was al jaren lang bezig geweest met zulk werk in alle mogelijke deelen van de Vereenigde Staten en Canada. Door de noodige omkooperijen en chantages had hij in den loop der tijden al heele sommen we ten te vergaren, zoodat hij nu maar niet een gewone agent was. Hij was de „verte genwoordiger" van zijn maatschappij, het geen natuurlijk in zijn geval een aanzienlijk verschil maakte! Na zijn laatste ontmoeting met Gordon was hij vast besloten zijn tegenstander te vernietigen met behulp van zijn eigen kapi taal, als het moest. Hij had inderdaad ge kocht zonder op de prijzen acht te slaan. Hij kocht, waar hij kon en alle beste plaat sen, tot zelfs stukken, die stellig niet naar den zin van den spoorweg zouden zijn. En zoo had hij veel meer en veel duurder ge kocht, dan wanneer hij naar Buffalo Point was gegaan. Nu had hij zijn eigen geld in de zaak gestoken en nu moest hij een plan maken Gisteren zijn afgekondigd het K.B. van 24 Augustus 1939, staatsblad no. 183, be treffende de oproeping personeel voor-mo bilisatie. Het K.B. van 24 Augustus 1939, staats blad no. 588, betreffende machtiging tot voedering van spoorwegen en toebehoo- rend materieel in verband met het be lang van Js lands verdediging. Het besluit van 24 Augustus 1939, staatsij blad no. 589, betreffende het 'eventueel onbruikbaarmaken van spoorwegen met de daarop aanwezige bruggen, telégraaf- lijnen en seintoestellen, in verband met de belangen van 's lands verdediging. Twee boerderijen door brand verwoest. Tijdens een hevig onweer is gisteravond omstreeks zes uur onder Reuver (Limb.) de 25-jarige W. Rijnders, die per rijwiel op weg was naar zijn woning aldaar, door den bliksem getroffen en omgeko men. Zijn rijwiel werd geheel vernield. In het naburige Swalmen is op onge veer hetzelfde tijdstip de 20-jarige mej Kessels, doordat het hemelvuur in een drinkwaterpomp sloeg, eveneens getrof fen. Zij was op slag dood. Om zeven ur werd de dienstplichtige soldaat Dekkers uit Wanrooy, toen hij zich met zijn fiets op den Katwijkscheweg te Cuyk bevond, door het hemellicht ge troffen. De man was onmiddellijk dood. Te Haps (N.B.) sloeg om half acht de bliksem in de kapitale boerderij „Oude Tolpost'"', bewoond boor den landbouwer G. N-abuurs. De boerenhoeve brandde ge heel af. Verzekering dekt de schade. Tenslotte is gisteravond de bliksem ge slagen in de boerderij van M. van der Loo te Kerkdriel (Geld.) In een oogwenk stond de boerderij in lichter laaie. De geheele aanwezige oogst ging verloren De boerenwoning brandde uit. In een vijftal woningen te Kerkdriel trof de bliksem voorts de electrische ge leiding, tengevolge waarvan de lampen stuksloegen. EERSTE OEFENING BIJ DE ZEEMACHT De regeeringspersdienst meldt: De minister van defensie heeft bepaald, dat de, inlijving van dienstplichtigen bij de zeemacht op 28 Augustus a.s. tot nader or der wordt uitgesteld. In verband hiermede moeten de daarvoor aangewezen dienst plichtigen niet voldoen aan de oproeping tot opkomst op genoemden datum. Er zijn ook dienstplichtigen van de zee macht, die reeds in een vorig jaar of bij een vorige ploeg voor eerste oefening had den moeten opkomen, doch door genoten uitstel of om een andere reden dezen oefe ning eveneens op 28 Augustus a.s. zouden aanvangen. Ook deze dienstplichtigen moe ten voorloopig niet opkomen, tenzij er een algemeene mobilisatie mocht plaats heb ben. In dat geval zijn zjj verplicht de aan wijzingen te volgen, die gemeld zijn in hun zakboekje. GRENSDOCUMENTEN INLEVEREN. In verband met de afgekondigde voor mobilisatie en het eventueel vorderen van motorrijtuigen voor militaire doeleinden, raadt de A.N.W.B. de gebruikers van trip tieken en carnets de passages en douanes dringend het navolgende aan: 1. Zij, die een gebruikt en door de bui- tenlandsche douane definitief afgestempeld triptiek bezitten alsmede de houders van een bovengenoemd carnet, dienen dit on verwijld per aangeteekende post aan den A.N.W.B. in te zenden of persoonlijk te ko men inleveren. Dit geldt ook voor geheel nieuwe en nog niet gebruikte grensdocu- menten. 2. Zij, die een triptiek bezitten, dat wel voor eersten invoer, doch niet voor defini tieven uitvoer door de buitenlandsche douane is afgestempeld, zullen er goed aan doen, thans, nu dit nog mogelijk is, zoo' spoedig mogelijk aan de Belgische of de Duitsche grens hun grensdocument te laten zuiveren en bij den A.N.W.B. in te leveren. Indien dit nl. binnenkort niet meer mo gelijk zou zijn, zouden de houders der pa pieren voor zéér groote kosten kunnen ko men te staan, zoodat, het zij herhaald, on om alles goed uit te werken. Hij wist, dat de „boom" hecht was gefundeerd. De toe komst was verzekerd door de uitgestrekte, pas ontdekte kolenvelden. De Bude en Sy- dely Kolenmaatschappij was er al begon nen, maar er zouden er zeker nog veel meer komen. Al het land rondom Snake's Fall zou van enorm groote waarde zijn. En daarom kocht hij aan alle kanten van de groote landeigenaars tegen schreeuwend hooge prijzen, zoodat de spoorweg tevreden kon zijn, wat den grond betrof. Hij kocht ook buiten het dorp, waar de prijzen nor maal waren. Toen zette hij den spoorweg in de beste stukken tegen den prijs, dien deze maatschappij wou betalen en paste de rest met zijn eigen middelen bij. Hij zag geen andere wijze, om zich tegen over zijn opdrachtgevers te rechtvaardigen, niet in Buffalo Point te hebben gekocht. Het kostte hem een groot deel van zijn kapitaal, maar hij rekende er op, dat hij aan het eind zijn kapitaal ruimschoots zou hebben terugverdiend en zich bovendien op zijn tegenstanders zou hebben gewroken. Het deed hem genoegen, te bedenken, dat hij Hazel Millinsbee eveneens zou doen lij den voor wat hij noemde: haar schandelijk gedrag tegenover hem. Wat de stoutmoedigheid van zijn plannen betreft, leek hij wel wat op Napoleon. Hij trachtte voor de zooveelste maal de zaak te overzien: als er kolen waren, moest de boom komen, en kolen waren er stellig. Dus hij moest slagen. Vijf dagen nadat hij zijn eerste koopen had afgesloten, was hij met zijn uitwerkin gen klaar. Hij voelde zich zeer tevreden. Het was hard werken geweest en het had verwijld regelen van deze aangelegenheid dringend gewenscht is. VELDPOSTDIENST. In aansluiting op het bericht van weder in werking stelling van den veldpostdienst wordt van de zijde van de P.T.T. nog eens uitdrukkelijk de aandacht erop gevestigd dat, in verband met de desbetreffende mili taire bepalingen, in 't adres van correspon dentie, bestemd voor de bij de grens- en kustbeveiliging betrokken troepen, geen aanduiding omtrent de plaats waar mili tairen zijn gelegerd mag voorkomen. Derge lijke stukken kunnen niet worden uitge reikt en worden aan de afzenders terugge zonden. Toegelaten is alleen de aanduiding „veld post" of „gebied van den territorialen be velhebber" (t.w.: Friesland, Overijssel, Noord-Brabant of Zuid-Limburg). GECOMPLICEERDE AANRIJDING. Motorrijder ernstig gewond. Gistermiddag is op den Middenweg te Amsterdam een gecompliceerde aanrijding gebeurd, waarvan een 40-jarige motorrij der het slachtoffer is geworden. Op dit punt naderde uit de richting Die- men een wagen van de Gooische tram, ter wijl van den Nieuweweg een truck met trailer kwam aanrijden. Door nog onbeken de oorzaak botsten tram en vrachtwagen op de rails tegen elkaar, waarbij de trailer in den flank met zulk een kracht werd ge raakt, dat deze opzij werd geslingerd, waar bij een juist passeerende motorrijder werd omver gereden en tegen de straat geslin gerd. De man werd ernstig gewond opge nomen en in hopeloozen toestand naar het O.L.V. gasthuis vervoerd. De truck reed na de botsing door en kwam pas tot stilstand tegen een brand melder, welke afknapte. De achterwielen van den truck werden totaal afgeslagen. De tramwagen werd aan de voorzijde be schadigd. KIND DOOR BESTELAUTO OVERREDEN EN OMGEKOMEN. Gisteravond is het vijfjarig dochtertje van de familie Gorris uit Ulft bij het spe len op den rijweg door een zware bestel auto van de Geldersche Tramweg Maat schappij overreden. Het kind kreeg de zwa re achterwielen over het hoofd en was op slag dood. Motorrijder gevallen en dooi; vrachtauto overreden. Op den rijksstraatweg nabij den War- monderd liep gistermiddag de 36-jarige motorrijder J. Eggeraat uit Haarlem naast zijn motorfiets, ten einde den motor te la ten aanloopen. De man kwam hierbij te struikelen. Hij sloeg tegen den grond en werd door een vrachtauto welke uit de richting Leiden kwam, overreden. Zijn bei de beenen werden verbrijzeld. In hoogst zorgwekkenden toestand werd het slacht offer naar het Sint Bernardus gesticht te Sassenheim overgebracht, waar hij bij aan komst bleek te zijn overleden. HOFMEESTER VOOR 300 BESTOLEN. Toen Woensdagmiddag een hofmeester aan boord van de „Johan van Oldenbarne- velt" te Amsterdam zich in zijn hut ver kleedde om aan land te gaan, bemerkte hjj dat zijn portefeuille), waarin driehonderd gulden en enkele papieren waren geborgen, uit zijn binnenzak was verdwenen. Dit moet zijn gebeurd in den korten tijd, dat hij even de hut, welke hij met vier an dere opvarenden deelt, had verlaten. Daar allen reeds aan land waren gegaan toen de aangifte bij de politie geschiedde, levert 't onderzoek in dit geval eenige moeilijkheden op. NEGENJARIG MEISJE OVER BOORD GEVALLEN EN VERDRONKEN; In het Maas- en Waalkanaal onder Heu- men bij Nijmegen is het negenjarig doch tertje van schipper Van S„ varende op het schip Henjocka, over boord geslagen en te recht gekomen onder een onmiddellijk vol gend schip. Het kind is jammerlijk verdron ken. MOTORRIJDER TEGEN VRACHTAUTO GEREDEN EN OMGEKOMEN. De 40-jarige motorrijder J. D. uit Kra- nenbrug (bij Nijmegen) is gisteren op weg van Kranenbrug naar een schoenenfabriek in Kleef tegen een vrachtauto opgereden en eenige meters meegesleurd. Toen eenige uren later voorbijkomende arbeiders den man vonden Was hij reeds aan de gevolgen overleden. zijn volle concentratie geëischt. Hij wist, dat zijn heele toekomst op het spel stond, maar hij voelde zich zeker de troeven in handen te hebben. Hij zou den president van de Union Grayling en Ukatan Spoor weg van zijn transacties op de hoogte stel len en was er van overtuigd, dat deze knap pe financier ze niet anders dan goedkeu ren kon en hem feliciteeren zou, waarmee hij dan zeer vereerd zou zijn. Hij had in zijn zitkamer gegeten, zooals hij dat tot nu toe steeds had gedaan sinds zijn gevecht met Gordon. Maar nu wou hij weer uitgaan. Hij had het gevoel, dat hij het lot van deze „inboorlingen", zooals hij bij zichzelf de bewoners van Snake's noemde, in handen had en hij wou zich hun hulde niet ontzeggen. Met een voldaan gevoel nam hij een lang code-bericht op, dat hij had uitgeschreven en stak het in zijn zak. Daarna sloot hij zorgvuldig al zijn papieren weg en verliet zijn kamer. Het was voor 't eerst sedert vijf dagen, dat hij weer buiten kwam. De eerste per soon, dien hij beneden in de gelagkamer van het hotel tegenkwam, was natuurlijk Peter McSwain. Laatstgenoemde had als gewoonlijk een hoog roode kleur. Hij lachte onderdanig, hetgeen Slosson veel genoegen deed en het gevolg daarvan was, dat zijn heele optreden plotseling zeer autoritair werd. Zijn toon werd bevelend en hij be handelde zijn gastheer met een koele on beschaamdheid. Peter's voorkomendheid was evenwel onverstoorbaar. Hij dacht aan de scène in het kantoor op Buffalo Point en hij keek nog onderdaniger naar Slosson. (Wordt vervolgd). bet/ HlHi

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 5