P &eetitxr0cfye MIDDELBURGSCHE COURANT GOESCHE COURANT) Een oproep van burgemeester Van Walré de Bordes. Roosevelt doet een beroep op Hitier en Moscicky. Nederland zal zijn neutraliteit onbeperkt handhaven. ^len zou worden verdeeld, Het beroep van Roosevelt op koning Victor Emmanuel. BURGERS VAN MIDDELBURG. In dit ernstig uur is het mij een behoefte mij tot U te wenden. iWij zijn in Gods hand. Meer dan ooit te voren voelen wij, hoe mach teloos wij zelf zijn. Laten wij allen voortdurend God bidden om uitkomst. Maar wij zijn in Gods hand. Laat ons dat ook een gevoel van vol komen rust en vertrouwen geven. Hij zal voor ons zorgen. Hij heeft ons lief. En laten wij elkander liefhebben. Indien ooit, dan is thans het woord van onze Koningin op zijn plaats: „Draagt elkanders lasten". Nu onmiddellijk voor vandaag en de volgende dagen zie ik drie voor de hand liggende richtingen, waarin wij dat woord in toepassing kunnen brengen. 1. Tegenover de militairen, die thans de zwaarste lasten te dragen hebben. Laten we de militaire autoriteiten, die vele ingrijpende maatrege len moeten nemen, zooveel mogelijk in alle opzichten helpen en begrijpend tegemoet komen en alles doen om hun taak te verlichten. Laten wij de manschappen en officieren zoo behandelen en ontvangen, als wij hopen, dat onze eigen broeders en zonen elders zal gebeuren. 2. Laten wij geen grootere aankoopen doen en voorraden inslaan dan gewoonlijk. Er is hamsteren en hamsteren! Was tot nu toe het aan leggen van voorraden een nuttige daad, van nu af aan is hamsteren hoogst onvaderlandslievend. Immers het bemoeilijkt de voedselvoorziening van de bevolking als geheel. En het is onmenschlievend, want het beteekent: „ik wel, maar jij niet". Indien het noodzakelijk mocht worden, zal de overheid niet aarzelen in te grijpen en regelend op te treden. Maar hier is iets, waar iedereen aan kan meehelpen door aan anderen te denken en niet in de eerste plaats aan zich zelf. 3. Het derde punt is contant betalen en zooveel mogelijk rekeningen en schulden voldoen. Geldt dat al in gewone tijden, het geldt dubbel in de huidige omstandigheden. Geen geld oppotten! Onze leveranciers en zij die op andere wijze voor ons werken, hebben onze betalingen noodig om zelf op hun beurt weer hun eigen leveranciers en werklieden te betalen. Laten wij thans allen het ernstig besluit nemen elkander te helpen en eendrachtig samen te werken, Dan zal Nederland verjongd en met een nieuwen geest uit deze crisis te voorschijn komen! De Burgemeester van Middelburg, J. VAN WALRé DE BORDES. Drie methoden voor een minne lijke schikking voorgesteld. Tusschen Duitschland en Rusland De Engeische en Fransche militaire missies nog te Moskou! Hitier confereert met zijn medewerkers. Mussoloni de uitvinder van het Russisch-Duitsche pact? „Blijft niet in Parijs, als het niet noodig is." De „Schleswig Holstein" in Dantzig. Poolsche troepenbewegingen in de buurt van Dantzig De regeeringspersdienst deelde hedenmiddag mede: Hier en daar zijn in de buitenlandsche pers meeningsuitm- gen opgenomen, die twijfel zouden kunnen doen ontstaan ten aanzien van den onwrikbaren wil van Nederland om in voor komend geval 's lands onzijdigheid, met name ook in de lucht, naar alle zijden, welke dan ook, te handhaven. Voor zulk een twijfel bestaat niet de allergeringste grond. Met alle te zijnen dienste staande middelen zal Nederland zijn onzijdigheid in een gewapend conflict, mocht het uitbreken, pok en met name in de lucht, onbeperkt en tegenover iedereen hand haven. Aan de Italiaansche regeering voorgelegd. OPENING NIEUWE GEMEENTEHUIS TE SOEBURG UITGESTELD. De buitengewone ministerraad. Japan protesteert bij Duitschland. Officieele publicaties. P0LITI0NEELE HULPVERLEENING DOOR BURGERWACHT. TAPVERBOD. Provinciale voedsel- commissarissen benoemd. Voor Zeeland ir. Dorst. In Italië geeft men de hoop nog niet op. Polen houdt voet bij stuk. Dogblad. Ui tg. N.V. De Middelburgsche Crf. Bureauxte MIDDELBURGSt. Pieterstr. 28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOESTurfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs'voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. NUMMER 200. TWEE BLADEN. VRIJDAG 25 AUG. 1939. EERSTE BLAD. 182e JAARG. Advertentiën 30 ct per regel, ingezonder mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 d Behalve aan den koning van Italië (zie 2e blad) heeft de president der Ver. Staten, Roosevelt, hedennacht ook nog een bood schap gericht aan Hitier en aan Moscicky, den president der Eoolsche republiek. In zijn boodschap aan Hitier verklaart Roosevelt, dat hij zich opnieuw tot den Führer wendt, in het stellige geloof dat de zaak van den vrede welke zaak van de menschheid zelve is boven alle andere overwegingen staat. Roosevelt heeft de hoop, dat de oorlog, welke voor de deur staat en dus de rampspoed van alle volken, alsnog zal kunnen worden afgewend. Daar om dringt hij er in allen ernst bij Hitier op aan en op dezelfde wijze bij den presi dent van Polen dat de regeeringen van Duitschland en Polen bij gemeenschappe lijke overeenkomst er in toestemmen af te zien van iedere positieve daad van vijandig heid, zulks voor een nader vast te stellen redelijken tijdsduur en eveneens bij ge meenschappelijke overeenkomst er in toe stemmen de geschillen, welke tusschen haar zijn gerezen door een der drie volgende me thoden op te lossen: le door directe onderhandelingen; 2e door onderwerping van deze contro versen aan een onpartijdige arbitrage, waarin zij beiden vertrouwen kunnen heb ben; 3e door in te stemmen met een regeling van deze controversen door middel van een procedure van verzoening, waarbij als be middelaar („conciliator" of „moderator") zal worden gekozen een onderaan van een der Amerikaansche republieken, die geen van alle in eenige betrekking staan tot of deelnemen aan de Europeesche politieke aangelegenheden. Aangezien zoowel Polen als Duitschland souvereine regeeringen hebben, zal na tuurlijk elke natie, wanneer men het eens wordt in te gaan op een der drie aange geven oplossingen, er in toestemmen de onafhankelijkheid en territoriale on schendbaarheid van de an'der volledig te eerbiedigen. Het volk der Vereenigde Staten is een in zijn verzet tegen de politiek van mili taire verovering en overheersching, het is ook een in hef verwerpen van de the se, dat eenige regeering of eenig volk het recht heeft zijn doel en zijn middelen te bereiken door middel van een actie, wel ke een onbeperkt aantal millioenen men- schen in een oorlog zou storten, welke zou leiden tot ellende en lijden voor alle naties ter wereld, oorlogvoerende en neu trale, wanneer de be'doelingen en oog merken, voor zoover zij rechtvaardig en redelijk zijn, bereikt kunnen worden door vreedzame onderhandelingen of onpartij dige arbitrage. Namens het volk der Vereenigde Staten, al'dus de boodschap aan Hitier verder, en ik geloof in naam van de vredelievende mannen en vrouwen van overal, doe ik het beroep op U, toe te stemmen in een oplossing der tusschen Uw regeering en Polen bestaande geschillen door de aan vaarding van een der alternatieve metho den, die ik heb voorgesteld. Ik behoef nauwelijks te herhalen, dat wanneer de regeeringen van Duitschland en Polen den wil hebben de geschillen op vreedza me manier zooals voorgesteld is, op #te lossen 'de regeering der Vereenigde Sta ten nog steeds bereid is haar deel bij te dragen in de oplossing van problemen, welke den wereldvrede in gevaar Dren gen in den vorm, zooals uiteengezet in mjjn boodschap van 14 April." De boodschap aan Moscicky, De boodschap aan president Moscicky is korter en luidt als volgt: „Dë duidelijke ernst van de bestaande crisis legt de dringende verplichting op al len, mogelijke middelen na te gaan, welke het uitbreken van een algemeenen oorlog zouden kunnen voorkomen". Met dit voor oogen gevoelt Roosevelt zich gerechtvaardigd,, zekere mogelijke wegen aan te geven, welke voor een oplossing zou den kunnen worden overwogen. Roosevelt zet hierna dezelfde mogelijkhe den voor een oplossing uiteen als in zijn boodschap aan Hitier en voegt daaraan toe: „Mocht gij er toe besluiten een oplossing te zoeken langs den weg van deze metho den dan kunt gij verzekerd zijn van de meest oprechte en volkomen sympathie der Vereenigde Staten en hun volken". Roosevelt doet dan een beroep op Mos cicky, zich tjjdens het onderzoek dezer mo gelijkheden te onthouden van iedere positief vijandige daad en hij besluit: „Het is naar ik denk voor U welbekend, dat ik namens de Vereenigde Staten spre kend iederen invloed ten gunste van den vrede heb uitgeoefend en zal blijven uit oefenen. Iedere natie groot of klein wenscht men van hoog tot laag den vrede. Zij zoe ken geen militaire veroveringen. Zij erken nen dat geschillen, eischen en tegeneischen van tijd tot tijd tusschen naties naar voren zullen komen, doch dat al dergelijke ge schillen, zonder uitzondering, kunnen wor den opgelost door een vreedzame procedure, wanneer de wil daartoe aan beide zijden bestaat". Roosevelt biedt zich niet als be middelaar aan. Stephen Early de particuliere secretaris van president Roosevelt, heeft tegenover de pers nog doen uitkomen, dat de president noch een der andere leden van de Ameri kaansche regeering der Vereenigde Staten zich aanbiedt voor de rol van bemiddelaar. De voorstellen van den president betee- kenen niet, dat hij een nieuw „München op het oog heeft. Uit Berlijn werd gemeld, dat het bureau van de Londensche „Times" daar gister avond gesloten is en het personeel naar Kopenhagen vertrekt. De Times correspondent zond als laat ste bericht uit de Duitsche hoofdstad een bericht aan de N.R.C„ dat uit betrouw bare, doch niet officieele bron Duitsch land en Rusland tot overeenstemming zouden zijn gekomen over de verdeeling van Polen. Rusland zou volgens dat plan het Poolsche grondgebied tot aan de „Wilson-lijri" in Oost Polen krijgen en Duitschland zou Dantzig, den Corridor en Poolsch West-Silezie nemen. De twee landen zouden den grootsten druk op Roemenie uitoefenen, om zich los te maken van Engeland. Als koning Karei halsstarrig zou blijven, dan zou Rusland Bessarabie nemen. Het gebied van Teschen, dat na de overeenkomst van Miünchen aan Polen werd afgestaan, zou weer bij Moravie worden gevoegd. In ruil zou Duitschland beloofd hebben zijn ambities in de Oe- kraine op te geven. Er zou een Poolsch staatje overblijven als protectoraat zonder buitenlandsche vertegenwoordiging. Men had verwacht, dat de Fransche en Engeische militaire missies, welke te Moskou vertoeven, gisteravond uit de Russische hoofdstad zouden zijn vertrok ken. Echter zijn slechts enkele leden er van (via Schiphol) naar Londen en Parijs gegaan, om rapport uit te brengen. De overigen bevonden zich vanmiddag blijk baar nog steeds te Moskou! Hitier, die gistermiddag uit Berchtes gaden te Berlijn is aangekomen,, heeft daar eerst een onderhoud gehad met Von Ribbentrop, die tegen den avond per vlieg tuig van zijn reis naar Moskou terug keerde. Om 7 uur begon vervolgens een confe rentie van den Führer met zijn voornaam ste medewerkers, o.a. Goering en de gene raals Von Brauchitsch en Von Keitel. Deze conferentie heeft tot na middernacht ge duurd. Volgens een bericht van Havas, zou de beslissing ten aanzien van Polen in deze conferentie reeds zijn gevallen. Reuter meldt uit Rome: In de Giorna- le d'Italia verklaarde Gayda gister, dat Mussolini Duitschland aanried een jion- aggressie pact të sluiten met Sovjet-Rus land. Mussolini bracht dit te berde toen Goering in April een bezoek Bracht aan Rome. o Reuter meldt uit Parijs: De Fransche regeering heeft dengenen, wier aanwezigheid in Parijs niet onmisbaar is, den raad gegeven de hoofdstad te verla ten. Het D.N.B. meldt uit Dantzig: Vrijdag ochtend is het Duitsche oorlogsschip, „Schleswig Holstein", in de haven van Dantzig aangekomen. Een groote menigte bevond zich aan de haven. Het Duitsche Nieuwsbureau meldde van middag, dat van het gebied van Dantzig uit opvallende troepenconcentraties zouden zijn vast te stellen, in het bijzonder aan de grensstations Kartschemken en Goldkrug. Een zegsman van de „Dantziger Vorposten meldt, dat hij met behulp van een verrekij ker heeft kunnen vaststellen, dat op Poolsch gebied, in het vroegere West-Prui sen, bij Kokoschken en Matern, groote troe penverplaatsingen geschieden. Op het sta tion van Kokoschken dat op ongeveer twee km van de grens van Dantzig ligt, zijn den geheelen Donderdag goederen- en perso nentreinen aangekomen, waaruit in het bij zonder infanterie- doch ook sterke caval- lerie-afdeelingen stapten. De troepen wer den, voorzoover zij niet te Kokoschken of te Matern, welke ongeveer 1% km van de grens van Dantzig verwijderd ligt, konden worden ondergebracht, in de dorpen Ran- kau en Pempau, onder dak gebracht. Reuter meldt uit Rome: Koning Victor Emmanuel heeft den am bassadeur der Vereenigde Staten verzocht, zijn hartelijken dank te willen overbrengen aan president Roosevelt voor diens bood schap. Hij heeft verklaard, deze aan de Ita liaansche regeering te zullen voorleggen. SOEBURG. "Men deelt ons mede, dat de officieele opening van het nieuwe gemeen tehuis, welke op morgenmiddag was vast gesteld, tot nader order is uitgesteld. Ook de feestelijkheden welke in verband met de geboorte van Prinses Irene even eens morgen alhier zouden plaats vinden, zijn tot nader order uitgesteld. De regeeringspersdienst meldt: De gisteren aangekondigde buitengewone kabinetszitting heeft hedenochtend in het departement van algemeene zaken te Den Haag plaats gevonden onder leiding van den minister-president. Ook morgenochtend zal een buitengewone ministerraad worden gehouden, welke evenzeer door jhr. De Geer zal worden gepresideerd. Reuter meldt uit Tokio: De Japansche regeering heeft besloten, hij Duitschland te protesteeren tegen de sluiting van het Duitsch-Russische pact. Dit besluit werd genomen in een vanochtend gehouden ka binetsraad. Nader wordt uit Tokio gemeld: Het verluidt, dat Arita instructie heeft gegeven aan den Japanschen ambassadeur Oshima te Berlijn om in overeenstemming met het door het kabinet genomen besluit een protest in te dienen bij de Duitsche re geering. Domei verneemt dat er een vrije en ook een hartelijke gedachtenwisseling was ge durende de kabinetsbijeenkomsten, waar be slist werd, dat de Duitsch-Russische over eenstemming zoowel naar den geest als naar zijn bepalingen in strijd is met het anti-kominternpact. Gemeld wordt dat de secretaris van het kabinet, na de vergadering heeft verklaard, dat de aan Japan voorgestelde formule be trekking hebbende op den Europeeschen toestand, thans definitief is prijsgegeven. Hij voegde hieraan toe, dat het nauwelijks noodig zal zijn te zeggen, dat de Japansche regeering een onafhankelijke politiek aan houdt, welke gebaseerd is op moraliteit, ongeacht den internationalen toestand. In antwoord op de vraag of Molotof den Ja panschen ambassadeur heeft gezegd, dat de Sovjet-regeering bereid was in onderhande lingen te treden voor een fundamenteele en vreedzame regeling der grensgeschillen verklaarde de woordvoerder van den mi nister van buitenlandsche zaken, d a t d i t veeleer een verhaaltje is zonder grond van w a a r -( h e i d. De Burgemeester van Middelburg brengt ter openbare kennis: dat het, bij eventueele mobilisatie, noodig zal kunnen blijken, de Gemeente politie door de plaatselijke Burgerwacht of een gedeelte daarvan te doen bij staan; en doet hierbij een dringend beroep op de werkgevers, bij wie eventueel voor zoodanige hulpverleening in aan merking komende leden van de Burger wacht in dienstbetrekking zijn, hen daarvoor zonder geldelijke schade in de gelegenheid te stellen. Middelburg, 25 Augustus 1939. De Burgemeester van Middelburg, J. VAN WALRé DE BORDES. De Burgemeester van Middelburg brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op heden (opkomstdag voor de vóór mobilisatie) en den daarop volgenden dag in de vergunnings- en verlofsloca- liteiten geen alcoholhoudende dranken mogen worden verstrekt, toegediend, verkocht of gebruikt. Middelburg, 25 Augustus 1939. De Burgemeester voornoemd, J. VAN WALRé DE BORDES. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat door den minister van economische za ken provinciale voedselcommiss3rissen zijn benoemd, verbonden aan het onder zijn departement ressorteerend rijksbureau voedselvoorziening in oorlogstijd. Voor Zeeland is benoemd ir. J. D. Dorst te Goes. Havas meldt uit Rome: In Romeinsche kringen schijnt men zeer ongerust te zijn ten aanzien van den internatioalen toe stand. De snelle opeenvolging van het on derteekenen van het Duitsch-Ruasische verdrag, de terugkeer van Von Ribben trop en de militaire maatregelen van En geland en Frankrijk hebben een sterken indruk gemaakt. Toch heeft men niet alle hoop verloren en geeft men te ver staan, dat een nieuwe ge beurtenis" zou kunnen plaats vinden, we 1 k e het ergste zou voorkomen. Klaarblijkelijk wil men in Italiaansche kringen een vreedzame regeling tot stand brengen. Men geeft evenwel duidelijk te verstaan, dat indien een conflict zou uit breken, Italië trouw zal blijven aan het verdrag, dat het met Duitschland bindt en onmiddellijk zou mobiliseeren om aan de zijde van zijn asgenoot te staan. Het Poolsche Telegraafagentschap ont leent aan een bericht in de „Express Po- ranny", dat getiteld is: „Wij leven in beslissende uren", het Vol gende Met het geweer an den voet, wachten wjj af wat onze tegenstander zal verkiezen: oorlog of vrede. Indien zijn taktiek een nieuwe bluf, een nieuwe intimidatiepoging is, laat hij dan weten, dat wij ons niet laten provoceeren, noch terroriseeren. Indien hij een uiterste beproeving op het oog heeft, zal hij een natie aantreffen, bereid het va derland een maximum van moreele en ma- terieele krachten aan te bieden, om de over winning van zijn zaak te verzekeren. Wfj hebben steeds den wenscli met andere na ties op vreedzame wijze samen te werken en wij hebben nimmer de gedachte aan een redelijke overeenstemming van de hand ge wezen, doch indien de principes van eer en gezond verstand met voeten worden getre den en men zijn toevlucht kiest tot geweld, zullen wij de uitdaging aanvaarden. Havas meldt uit Warschau: Naar aanleiding van het gister door den Senaat van Dantzig genomen besluit (waar bij Forster staatshoofd werd) wijst men nog eens nadrukkelijk op de volgende vier pun ten, die de houding der Poolsche regeering ten opzichte van het Dantzigsche vraagstuk weergeven le. Polen zal nooit een aansluiting bij Duitschland, in welken vorm ook, aan vaarden. 2e. Dantzig moet binnen het kader van de douanegrenzen van den Poolschen staat blijven. 3e. De rechten van Polen in Dantzig kun nen aan geenerlei controle van de zijde van het buitenland onderworpen worden. 4e. De Poolsche bevolking moet te Dant zig dezelfde rechten om zijn nationale cul tuur te ontwikkelen hebben als de Duitsche bevolking, die de meerderheid in de vrije stad vormt. In dezelfde kringen wijst men erop, dat dit standpunt meer dan ooit de grondslag van de Poolsche houding blijft.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1