KRONIEK van den DAG. BINNENLAND. ZEELAND. De conferentie der Oslo-staten. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN DONDERDAG 24 AUGUSTUS 1939. No. 199. Scheepsramp eischt 59 slachtoffers. EEN ZOON VAN Z'N VADER. Een officieel communiqué. In Spanje is men onthutst. Militaire maatregelen in Gibraltar. Uitvoerverboden in Engeland. DEFECTE ELECTRISCHE TREIN BRACHT SPOORWEGVERKEER IN DE WAR. (Ingez. Med.) ÜDDELBURG. De luciferisten. met rassche schreden het stadium van de crisis. Op even groote schaal als verleden jaar September worden overal militaire voorbereidingen getroffen, voorbereidin gen, welke op mobilisatie neerkomen. Weer waart het spook van den oorlog grijnzend door ons werelddeel en kloppen millioenen,. menschelijke harten van bange vrees. Naar het uiterlijk is de toestand zonder eenigen twijfel nog veel gevaarlij ker dan een jaar geleden. Terwijl toen een van de groote politieke schaakspelers, Engeland, bereid was in een offer (door een klein land te brengen) toe te stem men, ziet men nu allerwegen vastbera denheid. Ook Engeland zou er thans niet aan denken, om te wijken. Ook Engeland zou thans besloten zijn, verbeten besloten, om naar de wapenen te grijpen, indien Duitschland zich met geweld zou willen meester maken van Dantzig en den Cor ridor. De toestand is inderdaad griezelig. Mil- lioenen soldaten staan in Europa gereed, om elkaar te dooden, wanneer het sein daartoe door de groote schaakspelers wordt gegeven: millioenen soldaten die niets anders mogen kennen dan hun vreeselijken plicht, die werktuigen zijn in de hand van enkelenTot de tanden bewapend staan ze, met hun afschuwelij ke mechanische werktuigen, wëTke dood en verderf zullen braken .tenzij de enke len nog te elfder ure tot een inkeer ko men. Het noodlottige sein is nog niet gege ven, Goddank nog niet. Nog heeft Europa een kans om aan het verderf, waardoor het wordt bedreigd te ontkomen. Ook hier moet gelden: zoo lang er leven is, is er hoop. Ook in de laatste minuut kunnen verdwaasden staatslieden 1de oogen geo pend worden, door den Opperste, Wiens geboden ze in hun lichtzinnige spel plegen te veronachtzamen. Gisteravond heeft er een noodkreet door ons werelddeel geklonken, de noodkreet van een koning, die sprak mede uit naam van zes andere staatshoofden. Welk een merkwaardige tegenstelling vormt deze op roep van Leopold III met het werk dierge nen, die over Europa hebben gebracht den toestand van dreigenden ondergang, waar in het zich thans bevindt. Zeven staats hoofden verhieven hun stem, om het gewe ten der handelende staatslieden wakker te schudden, „Dat men zich niet vergisse, zoo sprak de Koning der Belgen. Wij weten, dat het recht om te kunnen leven op een hechten grondslag moet steunen, en de vrede, dien wjj wenschen, is de vrede, welke berust op den eerbied van alle Staten. Een duurzame vrede kan niet gevestigd zijn op de macht, maar enkel op een zedelijke orde. Gebiedt niet de wijsheid op dit oogenblik, een eind te stellen aan den strijd met woor den, aan ophitsingen en bedreigingen, ten einde te besluiten om over de gestelde vraagstukken te beraadslagen. Wij vormen plechtig den wensch dat de mannen, van wie de loop der gebeurtenissen afhangt, be reisd zullen zijn hun geschillen en eischen te onderwerpen aan een onderhandeling, inge st-in een geest van broederlijke samenwer king". Te Londen en Parijs, te Berlijn en Rome, te Warschau en Moskou zetelen de heeren, die het lot van millioenen en millioenen in hun hand hebben. De inzet van hun ver schrikkelijke schaakspel is in den grond der zaak een futiliteit, welke ze hebben op geblazen tot leuzen van macht en eer en waarmee ze in den grond der zaak de mil lioenen, die hen goedig gelooven bedriegen, bedriegen na zelfmisleiding. Zoo was het altijd in deze wereld, zoo was het gister en zoo zal het waarschijnlijk ook morgen zijn. Tenzij deze wereld eindelijk eens verlost mocht worden van die staats lieden, die, om een woord van Vondel aan te halen, „luciferisten" zijn, d.w.z. opstandi- gen tegen God en zijn gebod. In de baai van Ileos (Brazilië! is een jacht vergaan, nadat het op de zuigbuis van een zandzuiger was gestooten. Veer tig van de 42 passagiers en 19 van de 26 leden der bemanning zijn verdronken. Naar het Engelsch door T. TEN HAVE— v. d. MADE. 42). Dan moet je maar vergeten, dat je als eerlijk mensch op de wereld kwam en je streeft nergens anders naar, dan dien man te krijgen waar je hem hebben wilt. Hoe je dat doet, doet er niet toe, behalve vermoor den. Als je slaagt, zeggen de menschen: wat is hij knap. Als je niet slaagt, vinden ze je een suffert. Bij dit spel heerschen geen vaste regels, behalve dat je de politie er buiten moet houden en zelfs dat loopt wel los, als je maar rijk genoeg bent. Als in zaken alles eerlijk toeging, als je een man aan zijn woord kon houden; als er niemand om te koopen was; als je er niet van over tuigd was, dat die andere kerel je een loer probeerde te draaien dan zou het spel heusch niet tegen veefokken op kunnen". Dat klinkt erg cynisch", vond Gordon. Hij rookte ook, doch door het mislukken van zijn plannen was hij nog in een sombere bui. „Het is waar. Wij probeeren Slosson daar te krijgen, waar wij hem willen hebben. Hij doet hetzelfde met ons. Nu lijkt het, alsof hij het heeft gewonnen. De vraag blijft en dat is de eenige, die er voor ons op aan komt: Zal de president van de Union Gray ling en de Ukatan Spoorweg het werk van zijn agent honoreeren? Zal hij dien belache- lijken koop goedkeuren? Zal hij op Slos- son's voorstel ingaan, om ons te krijgen waar hij ons wil hebben? Ik denk het wel, maar met zekerheid is niets te zeggen. On- Gistermiddag te kwart over vijf heeft het ministerie van buitenlandsche zaken te Brussel een communiqé uitgegeven over de conferentie der Oslo-staten, waar van hier de officieele Vlaamsche tekst volgt: In Juni 1938 zijn Zweden, Noorwegen, Finland, Denemarken, Nederland, Luxem burg en België, te Kopenhagen door hun ministers van buitenlandsche zaken ver tegenwoordigd, „overeengekomen om het onderlinge contact door onderzoek van de vraagstukken van gemeenschappelijk be lang te handhaven, bovendien hebben zij bevestigd, dat zij, wat hen betreft, bereid zijn metterdaad mede te werken aan el ke internationale verzoeningspoging in een geest van onpartijdigheid en onafhan kelijkheid te aanzien van de verschillen de groepen van mogendheden." Aldus zijn de moreele barelen, welke tuschen deze naties bestaan, en welker buitenlandsche politiek doordrongen is van dezelfde beginselen: leven voor den vrede en de wil om in een conflict slechts ter verdediging van de- eigen bedreigde onaf hankelijkheid tusschenbeide te komen, bevestigd. Uit een dergelijke gelijksoortige houding tegenover het internationale vraagstuk en uit de eensgezindheid, wel ke uit hun gehechtheid aan dezelfde be ginselen is geboren, is tusschen _geze lan den een gemeenschap van belangen ont staan in de kritieke omstandigheden, wel ke wij thans beleven. Dit is de reden, waarom deze staten in gemeenschappelijk overleg besloten heb ben een samenkomst te houden te Brus sel, waarop zij vertegenwoordigd waren door hun ministers van buitenlandsche za ken. Deze zelfde mogendheden hebben bij monde van hun vertegenwoordigers hun instemming betuigd met de bewoor dingen van de verklaring, die Zijne Ma jesteit de Koning der Belgen zou afleg gen in naam van de hoofden der betrok ken staten. De beraadslagingen, die zoo even hebben plaats gehad, hebben den wil bevestigd van de vertegenwoordigde sta ten met elkander contact te houden voor de vrijwaring hunner gemeenschappelijke belangen. o Havas meldt uit Madrid: De aankondiging van een verdrag tusschen Duitschland en de Sovjet Unie heeft diepen indruk gemaakt in Spanje. In officieele kringen wordt niets medegedeeld, doch de „man in de straat" kan moeilijk begrijpen, dat Duitschland, dat in Spanje aan de zijde van Franco tegen de „Russische hydra" heeft gevochten, thans een niet-aanvalsverdrag gaat sluiten met den vijand van vijf maanden geleden. Even min kan hij begrijpen, dat Duitschland, dat tezamen met Italië, Spanje heeft gevraagd het anti-kominternverdrag te onderteeke nen, thans zelf dit verdrag wil verscheuren. In officieele kringen geeft men te ver staan, dat Spanje meer dan ooit bezig is met eigen opbouw en buiten elk conflict wil blijven. o Havas meldt uit Gibraltar: Sedert giste ren is een groote activiteit in het garni zoen merkbaar. De soldaten mogen de ka zernes niet meer verlaten en alle posten van het verdedigingssysteem, zooals de zware batterijen en de luchtdoelartillerie op de rotsen zijn bemand, terwijl de detache menten aan de grens versterkt zijn en de noordelijke toegang tot de haven is ver sperd. De verdedigingscommissie van Gi braltar heeft vergaderd en binnenkort wordt een aantal oorlogsschepen verwacht. o Reuter meldt uit Londen: Het Engelsche ministerie van handel heeft gisteravond be kend gemaakt, dat om voorraden in het land te houden, regelingen getroffen wor den voor een onmiddellijk verbieden van den uitvoer naar vreemde landen van ver schillende producten, met inbegrip van aluminium, koper, lood, ijzer en staal- schroot, ruwe katoen, rubber en nikkel. ze eenige kans is nog te trachten te berei ken, dat hij dat niet zal doen ook al moeten de jongens in Snake's er hun eerste verdienste door verliezen". Gordon was recht op gaan zitten. Hij had zijn sigaar uit zijn -mondhoek genomen en hield die boven een aschbak. Hij keek den ander scherp aan, toen hij vroeg: „Wat heeft de president van de Union Grayling en de Ukatan Spoorweg ermee te maken?" De ander trok zijn zware wenkbrauwen op en zei „Omdat deze lijn van hem is". „Is die lijn van hem?" Gordon haalde sneller adem. „Zeker. Het is een zijlijn van de Sout hern Trunk lijn en hij valt samen met de Grayling lijn aan het begin van de Rockies. Zoo ga je van hieraf naar de kust". „Dus dit is 'n onderdeel van het Grayling systeem?" drong Gordon aan, terwijl zijn blauwe oogen van opwinding begonnen te schitteren. „Ja", knikte Mallinsbee hem oplettend aanziend. Toen volgde er een explosie. Gordon kon zich niet langer bedwingen. In zijn enthou siasme smeet hij zijn sigaar van anderhalve dollar op den grond en sprong op. „Allemachtig", riep hij uit. „De presi dent van dien spoorweg is mijn vader!" „Wat?" Mallinsbee wees verwijtend op de sigaar en zei: ,,'t Is er een van ander halve dollar, jongen". Maar Gordon was buiten zichzelf van op winding. Hij was plotseling weer een en al hoop en al had die sigaar duizend dollar gekost, had hem dat op dit oogenblik niets kunnen schelen. „Maar begrijpt u dat dan niet", schreeuw- BAKKERSARBEID EN DE VERJAARDAG VAN H. M. DE KONINGIN. Bij beschikking van den minister van so ciale zaken wordt in verband met de viering van den verjaardag van H. M. de Koningin, hoofden of bestuurders van broodbakkerijen en bakkersgezellen vergund om op Donder dag 31 Augustus om drie uur des voormid dags met den bakkersarbeid aan te vangen. Het is hoofden of bestuurders van brood bakkerijen dien dag gegund deeg of brood, dat na acht uur des namiddags van den vorigen dag gebakken of opgewarmd is, van half acht des morgens uit de broodbak- kerij te vervoeren en h,et brood van acht uur af te verkoopen of af televeren. HET TIENDUIZENDSTE SCHIP IN DE HAVEN VAN ROTTERDAM. Gistermorgen is het tienduizendste schip van dit jaar de Rotterdamsche haven bin nengekomen. Het was het Duitsche schip „Vogesen". Het vorig jaar kwam het tien duizendste schip den 30sten Augustus bin nen. DE A.S. NAJAARSREUNIE VAN DE NEDERLANDSCHE REISVEREENIGING. Op 3 September op de Hooge Veluwe. Elk jaar pleegt de Nederlandsche Reis- vereeniging in het begin der maand Sep tember op een mooi punt in ons land, hon derden leden der Vereeniging bijeen te brengen om nog eens wat met elkaar na te praten over gemaakte reizen, kennisma kingen te hernieuwen, of reiskennissen te ontmoeten, waarbij tijdens de gesprekken menig treffend voorval dat zich op reis heeft voorgedaan, weer de ervue passeert, en reiservaringen worden opgehaald. Natuurlijk wordt hierbij het uitwisselen van aardige foto's niet vergeten. Deze jaar- lijksche reünies, welke een opgewekt en genoegelijk karakter dragen, zijn zoo lang zamerhand een traditie in de N.R.V. ge worden; duizenden hebben er in den loop der jaren aan deelgenomen. Ook thans op de a.s. reünie der N.R.V. op Zondag 3 September op de Hooge Veluwe, worden weer honderden leden verwacht. In den loop van den morgen van dien d^g, komen de reünisten op drie punten bij een, n.l. te Utrecht, Apeldoorn en Arnhem. Met autocars begeven de deelnemers zich vervolgens naar de Stichting de Hooge Ve luwe. Daar wordt dan een wandeling ge maakt langs den sierlijk aangelegden vij ver, gelegen in de onmiddellijke nabijheid van het jachtslot St. Hubertus. Hier ont moeten de verschillende deelnemers elkaar. In kalm tempo wordt vervolgens over het terrein gereden naar den zij-ingang Oud- Reemst, waar in een groote tent de koffie maaltijd wordt gebruikt. Na het noenmaal wordt gereden naar Hoenderlo en vandaar via het Hoenderlosche hek, naar den Fran- schen Berg, waar men een prachtig uit zicht heeft over het geheele natuurreser vaat. Daarna kunnen de deelnemers zich öf naar het Kröller-Müller museum bege ven, öf nog wat dwalen langs boschpaden, over de heidevelden en langs zandverstui vingen. Daarna verzamelen de reünisten zich weder, om zich huiswaarts te begeven of deel te nemen aan den afscheidsmaaltijd in Utrecht. GEVAARLIJKE LINDEBOOMEN. Parkeerders opgepast! De K.N.A C. ontving klachten, dat te genwoordig vele nieuwe straten (o.a. ook het gedempte Rokin te Amsterdam) wor den beplant met lindeboomen, omdat men door de iepziekte gedwongen was naar andere boomsoorten om te zien voor straatbeplanting. Deze lindeboomen heb ben echter verschillende voor automobi listen onaangename en gevaarlijke eigen schappen, die een onoordeelkundige toe passing dier beplanting ongewenscht ma ken. De meest algemeene klacht is, dat de boomen een vocht laten vallen, dat de auto's na een uurtje parkeeren met een vettige laag bedekt, die de lal? geheel dof maakt. Gelukkig gaat de laag er met wasschen gemakkelijk af, doch uiteraard kan men niet ria ieder half uurtje par keeren den wagen laten wasschen. Erger is het, dat ook de voorruiten der a'uto's minder helder worden, hetgeen bepaalde lijk verkeersgevaren medebrengt, terwijl de binnenbekleeding van open auto's slechts langs chemischen weg is te reini- De oprechte liefde leidt een natuur lijk, eenvoudig leven, is openhartig, doet iederen dag wat hare handen te doen vinden en zoekt hierin haar ware leven en vreugde. de hij bijna, „de president van Union Gray ling en de Ukatan is mijn vader!" „James Carbhoy?" „Ja, ja. Ik heet Gordon van Henslaer Carbhoy". Plotseling ging Gordon weer zitten en moest lachen. Hij raapte zijn sigaar weer op en veegde zorgvuldig het stof van liet vochtige eind af. „Is James Carbhoy je vader?" De sigaar interesseeide nu ook Mallins bee niet meer. Al zijn aandacht was geves tigd op het lachende gezicht tegenover hem. Gordon knikte en opnieuw stak hij zijn sigaar in zijn mondhoek. „Heb je iets in 't zin?" „Zeker", knikte Gordon, „een heeleboel.- Het gevechtterrein heeft zich gewijzigd. Nou gaat het pas goed beginnen! Had ik daar maar eerder aan gedacht! De Union Grayling en Ukatan! Dat 's toe vallig. Het gaat nu niet meer om Slosson. 't Is vader en zoon geworden, hard tegen hard! Ik moet mijn ouwe heer er onder krijgen, 't Is kolossaal! Wie had dat ge dacht! Ik moet mijn geld nu verdienen van mijn vader. En hij stuurde me er op uit om hem te toonen, wat ik kon!" „Maar hoe? Ik zie nog niet „Hoe, hoe?" Gordon bedaarde wat. En hij begreep gen, hetgeen natuurlijk een zeer kostba re geschiedenis wordt. Op haar verzoek ontving de K.N.A C van zeer deskundige zijde, t.w. van den heer dr. C. Houtzagers, adj. directeur der Ned. Heidemaatschappij nog de volgende toelichting: „Het door U genoemde verschijnsel van optreden van „honingdauw" onder linde boomen is zeer bekend. Deze honingdauw wordt gevormd door de excrementen van bladluizen, die in den zomer zeer veel voorkomen op onze gewone straatlinde (Tilia vulgaris). Het jaar 1939 is een bij zonder luizenjaar, zoodat dit jaar veel over dit euvel wordt geklaagd,. Op de honingdauw vormt zich dan later nog een zwamweefsel, de zg. „roetdauw", welke de stroopachtige excrementen vast houdt en de bladeren later, wanneer deze in het najaar afvallen, ook nog tot een gevaar maken voor het verkeer. De Krimiinde (Tilia euchlora) wordt niet of althans zeer weinig door dit euvel aan getast,. Dit is een van de redenen, waar om de Diensten van Gemeenteplantsoe nen in vele onzer groote steden tegen woordig overgaan tot het planten van deze soort in plaats van Tilia vulgaris. De Krimiinde onderscheidt zich van de gewone linde o.a. door zijn mooi glim mende bladeren en zijn meer groen ge kleurde naar beneden hangentft twijgen. Een bezwaar van de Krimiinde is het, over het algemeen vroeg in het najaar vaak reeds in Augustus, geel worden der bladeren. In plaats van Krimiinde zou op verschillende plaatsen mogelijk ook de gewone - eschdoorn Acer pseudoplatanus en platanoides of de Amerikaansche eschdoorn (Acer saccharinum) kunnen worden aangeplant. Wanneer men een maal een beplanting van gewone lin den heeft, zal er echter weinig San te doen zijn, daar het euvel op deze boomen practisch niet is te bestrijden. De eenige oplossing zal dus moeten worden gezocht in het zooveel mogelijk aanplanten van de andere hierboven genoemde soorten". Met de bovenstaande gegevens kunnen de betreffende autoriteiten hun voordeel doen, temeer nu blijkt, dat de aangetas te lindeboomen tevens in het najaar het slipgevaar vergrooten. De K.N.A.C. zal gaarne van belang stellenden opgave ontvangen van de plaat sen, waar het euvel zich voordoet. Het Secretariaat der K, N.A C. is gevestigd Lange Vijverberg 10 te 's-Gravenhage. GOEDE VANGST VAN DE POLITIE. Fietsendief aangehouden. Heler reeds in arrest. Zooals reeds dezer dagen gemeld, is op het bureau Linnaeusstraat te Amsterdam een recidivist opgesloten, die werd aange houden, toen hij naar zijn zoontje kwam informeeren. Het kind had met een anderen jongen 70 van een appelenstalletje op het Dapperplein weggenomen en de vader had voor dit geld kleeren gekocht. Bij huiszoeking in verband met dezen diefstal vond de politie een zestal fietsen en diverse onderdeelen, afkomstig van dief stal. Een 39-jarige werklooze stratenmaker uit de Indische buurt, die de leverancier van de hier en daar weggepikte fietsen was, werd daarop gisterochtend door de politie aangehouden en eveneens opgesloten. De electrische trein Emdhoven-Utrecht- Amsterdam, die gisteravond te 9,10 uur het station Abcou'de passeerde, raakte enkele kilometers verder, nabij blokpost 1, defect. Het gevolg was, dat de zeer druk bezette' lijn AmsterdamUtrecht tusschen het Weesperpoortstation en het station Abcou de geruimen tijd over één spoor moest wor den geleid, waardoor in het treinverkeer tusschen Amsterdam en Utrecht belangrijke vertraging ontstond. Kort na middernacht heeft een locomo tief de defect geraakte trein het station Abcoude binnengesleept en op een zijspoor geleid. Eerst toen was normaal treinver keer tusschen Amsterdam en Utrecht weer mogelijk. De stagnatie gaf op het Weesper poortstation een groote drukte. KIND VERDRONKEN. Gisteravond is het 3% jarig meisje C. H. Noest bij het spelen in de eerste Katen- drechtsehe haven geraakt en verdronken. dat hij de zaak tot nu toe alleen van den humoristischen kant had bekeken. Zijn hersens begonnen te werken. Hoe moest hij dat voor elkaar krijgen? Mallinsbee keek hem eenigen tijd zwij gend aan. En intusschen ontwierp Gordon het eene wilde plan na het andere, maar geen er van scheen met eenige mogelijk heid kans op succes te hebben. Hij wist, dat hij nu een van de bekwaamste finan ciers van het land tegenover zich had, die in een zaak als deze, zijn eigen zoon ge woon „als ieder ander'1' zou beschouwen. Hij moest en zou hem overtroeven, maar hoe? Een heele poos zag Gordon geen oplos sing. Toen schoot hem plotseling iets te binnen. Hij herinnerde zich, dat hij zijn vader's geheime privé-code nog bij zich had. Als Slosson maar tot zwijgen kon worden gebracht. Hij sprong weer op en riep juichend: „Ik heb het, mr. Mallinsbee! U zei, dat het er niet op aan kwam hoe we 't aan legden den ander te krijgen, waar we hem moeten hebben, behalve moord. Helpt u mee aan het meest wilde en krankzinnige plan, dat denkbaar is? We kunnen win nen, en we komen voor niets aan geld. We kunnen maken, dat mijn vader het de pót hier bouwt, en zelfs zonder Ie moor den. Doet u mee?" „Waaraan?" vroeg een meisjesstem in de verandadeur. Gordon draaide zich met een ruk om en Mallinsbee keek lachend naar zijn dochter, die onopgemerkt was binnengeko men. „Een plan om zijn vader te overtroeven, kind," lachte Mallinsbee. „Zijn vader?" Hazel keek met vragend, DE WERKLOOSHEID. Vermindering met 11,8 pet. De stand der werkloosheid in het district der arbeidsbeurs te Middelburg per 31 Juli luidt: Middelburg 557 (558), Vlissingen 357 (345), Goes 110 (117), Aagtekerke Arnemuiden 105 (105), Baarland 4 (14), Biggekerke 1 (2), Borsele (36), Brou wershaven Bruinisse 35 (36), Burg (1), Kolijnsplaat 1 (5), Domburg 5 (6), Driewegen (5), Dreischor Dui- vendijke Elkersee Elle- meet Ellewoudsdijk 's-Gra- venpolder 7 (7), Grijpskerke Haam stede 10 (6), 's-Heer-Abtskerke 2 (2), 's-Heer-Arendskerke 4 (4), 's-Heerenhoek 1 (23), Heinkenszand (19), Hoedekens- kerke (21), Ierseke 43 (33), Kapelle Kats 2 (10), Kattendijke Kerkwerve Kloetinge 3 (5), Kort- gene (22), Koudekerke 15 (10), Krab- bendijke Kruiningen 15 (5), Melis- kerke Nieuwerkerke Nieuwland 3 (2), Nisse (1), Noordgouwe Noordwelle 1 Oosterland (12), Oostkapelle 2 (2), Oudelande 4 (5), Ouwerkerk 2 (1), Ovezand 2 (16), Renesse 2 (1), Rilland 3 (1), Rittem 1 (2), Schore 2 (1), Serooskerke (W) 3 (1), Serooskerke (S) Sint-Laurens Soeburg 67 (67), Vere 2 (2), Vrouwenpolder Waarde 5 (5), Wemeldinge 2 (4), Westka- pelle 45 (59), Wissenkerke 1 (37), Wol- faartsdijk 6 (19), Zieriksee 145 (138), Zon- nemere Zoutelande 3 (1). Totaal stonden op 31 Juli 1578 personen als werkzoekenden ingeschreven, tegen 1789 op 30 Juni. DE TENTOONSTELLING VAN ZEEUWSCHE KLEEDERDRACHTEN. Gisteren was de toeloop van betalende be zoekers niet zoo heel groot, al liep het toch naar de 90, doch daarentegen kwamen ve len in Zeeuwsch costuum een kijkje nemen en met groote zorg alles in oogenschouw nemen. Onder de bezoekster was o.a. mevrouw Zwagerman, die de tafel met boeken enz. nog kwam verrijken met teen programma van een feest van kleederdrachten in haar geboorteland, Zwitserland kort geleden ge houden. Hieruit blijkt, hoe men ook daar mooie kleederdrachten heeft en die in eere tracht te houden. GOED AFGELOOPEN. Gisterenmiddag liep van een zware vrachtauto op den Tramsingel een der wie len van de dubbele achterwielen af. Ter wijl de auto in volle vaart zijn weg op drie achterwielen vervolgde, maakte het losge raakte wiel eigenaardige capriolen; het kwam tenslotte op een bloemperk in een voortuintje terecht. De vaart geeft zulk een wiel een groote kracht en het mag ge lukkig worden genoemd, dat een en ander zonder ongelukken is afgelopen. MUZIEK EN STADHUISBELICHTING. Ook gisterenavond hebben stadhuisbe lichting en muziek op de Markt zich weer in een groote belangstelling mogen verheu gen. Vele vreemdelingen kwamen van de muziek genieten en hun bewondering uit spreken voor ons mooie stadhuis. lachende oogen den man aan, die haar gis teren had gered. „Ja, James Carbhoy," zei haar vader, de president van den spoorweg." Hazel's oogen werden groot van verba zing en haar lach verdween. „Je vader is de milionair James Carb hoy?" vroeg ze. En de lichte spijt in haar stem moest iedereen opvallen, die minder opgewonden was dan Gordon. Maar hem ontgingen zulke kleinigheden op dit oogenblik. Hij dacht nergens aan dan aan zijn plannen. Hij liep naar de deur en deed die op slot, en daarna sloot hij even eens het venster en grendelde het. Toen zette hij een stoel voor Hazel klaar naast haar vader en trok ten slotte zijn eigen stoel naderbij en ging zitten. „Luister eens, ik zal jullie iets vertellen," zei hij grinnikend zich verkneukelend van plezier, „we zullen dien ander krijgen, waar wij hem willen hebben en die ander is: mijn goede oude vader!" HOOFDSTUK XVI. Het huis aan het meer. In den loop van de volgende paar dagen, onderging de atmosfeer in Snake's Fall een groote verandering. Alle twijfel was verdwenen. Het probleem van de aan staande „boom" was geheel en al opge lost en in de gesprekken van de dorpe lingen werd David Slosson een eer bewe zen, alsof hij een generaal was, die een veldtocht gewonnen had en de kleine luid- jes, die er het meest van zouden profi teered keken hem aan met groote bewon derende oogen en zagen in hem 'n Napo leon op financieel terrein, die elke cent van hen in een dubbeltje zou omtooveren. (Wordt vervolgd)

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 5