HIDDELBURGSCHE COURANT |>n»vlttdale Jeetittr^e (&GOESCHE COURANT) Een Duitsch-Russische verrassing. Von Ribbenfrop gaat morgen naar Moskou, om de onderhandelingen over een niet-aanvalsverdrag af te sluiten. Wat zit er achter? Londen en Parijs verbluft. Ook te Berlijn wrijft men zich de oogen uit. Eenig optimisme in Italië. „Een bittere les" voor Japan. Von Ribbentrop zou vanmiddag vertrekken. De „Times" slaat alarm. Engelschen krijgen den raad uit Polen te vertrekken. De Oslo-staten komen Woensdag bijeen. Inderdaad zal men de mogelijkheid van be middeling bespreken. Hilversum door waterhoos geteisterd. De kleine verloven ingetrokken. Het bezoek der Zeeuwen aan de Rivièra. pier, A. laas, H. J. Sug- ML 6,30-~ Mor- vrouw, auserie. 12,IT oepork. AVRO- lo. 4,30 Ir. 5,30 lei en Kwin- Jortage. ededee- tk. 9,13 10,30 hier- (opn.) 10,00 |0 Ber. tO-Me- I vrouw. |en so- 6,30 Gram. KRO- Gram. 10 Ber. fll,05— ig en I Repor- p5 Tus- Jc-Mid- jelspel. ho. 4,50 lortage. lortage. 1 Cause- lolisten. met |n sex- Van 11,50 |30- en jn. 1,25 Gram. Gram. f5 Kia- f—11,50 Gram. 12,20 i. 4,20 ,,On- j Gevar. Ikkwar- Gram. fcn 6,50 /artet. p—11,20 |rk. 1,50 Gram. 1-Repor- - b—11,20 ;n zon- Boere Reine Tonne- 11—14, 3, Kes- de Tre- N.-H. Witte Derby, lavellis, Dagblad. Uitg. N.V. De Middelburgsche Crt. Bureauxte MIDDELBURGSt. Pieterstr. 28, Telefoon Redactie 269, Administratie 39 je GOES: Turfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. NUMMER 197. TWEE BLADEN. DINSDAG i; 1 22 AUG. 1939. EERSTE BLAD. 182e JAAKG. KB ate Advertentiën 30 ct per regel, ingezonder. mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewüsnummers 5 ct Het belangrijkste nieuws van van daag is eenigszins verbijsterend: Duitschland en de Sovjet-Unie zul len een niet-aanvalsverdrag sluiten. Omstreeks 12 uur vannacht kwam dit bericht door in den vorm van een officieele mededeeling van het Duit- sche Nieuwsbureau, luidende als volgt: „De Duitsche regeering en de Sov jet-Russische regeering zijn overeen gekomen, een niet-aanvalspact met elkaar te sluiten. De Duitsche minister van buiten- landsche zaken, Von Ribbentrop, zal Woensdag te Moskou aankomen om de onderhandelingen af te sluiten". Het spreekt vanzelf, dat deze mededee ling overal ter wereld een levendige ver rassing heeft gebaard. Terwijl te Moskou de besprekingen tusschen de militaire afge vaardigden van Rusland, Frankrijk en En geland plaats vonden, heeft de Russische regeering blijkbaar buiten medeweten van Parijs en Londen, onderhandelingen met de Duitsche gevoerd. Of zouden de Engelsehe en Fransche regeeringen er wel iets van geweten hebben? Zoolang niet duidelijker blijkt, wat er pre cies achter het sensationeele bericht steekt, zal men goed doen zijn volslagen kalmte te bewaren. Het is voor ons gevoel aller minst zeker, dat de reis van Von Ribben trop naar Moskou direct onheil voor Europa beteekent. Immers men moet er in elk ge val uit afleiden, dat Duitschland klaarblij kelijk geen trek heeft, om een gewapend conflict te riskeeren, waarbij het zoowel in het Oosten als in het Westen met enorme vijanden te doen zou krijgen. Dat alleen reeds kan winst beteekenen. Wij moeten overigens nog zien, dat Rusland werkelijk van plan is, om Duitschland in Polen de vrije hand te geven. Tenslotte weet men te Moskou maar al te goed, dat indien een maal de poppen aan het dansen zouden raken de toestand ook voor de Sovjet- Unie heel penibel zou worden, alle niet- aanvalsverdragen ten spijt. Er zal de komende dagen zonder den minsten twijfel iets achter de sensatie van daan komen. Het is mogelijk, dat het niet veel goeds zal zijn; maar het is ook moge lijk, dat we thans met den eersten stap naar de redding van den vrede te doen heb ben. Men vergete niet, dat Von Ribbentrop te Moskou wellicht ook gelegenheid zal hebben, om met de daar aanwezige Fran sche en Engelsehe militairen en diplomaten in contact te komen. Havas meldt uit Parijs: De berichten uit Berlijn over de onderhandelingen tus schen Duitschland en de Sovjet-Unie in zake een niet-aanvalspact. hebben te Pa rijs en Londen de grootste verrassing ge wekt. Bij gebreke van iedere nadere mede deeling, onthoudt men zich in officieele kringen van het geven van commentaar. In politieke kringen merkt men op, dat men nadere bijzonderheden moet afwach ten alvorens de juiste draagwijdte van het beoogde accoord te kunnen beoordee- len. Havas meldt uit Berlijn: Het bericht van de op handen zijnde onderteekening van een niet-aanvalspact met Rusland heeft in politeike kringen de uitwerking van een donderslag gehad. Dat het derde Rijk belang had bij een manifestatie, lijdt geen twijfel, doch dat de Sovjet-Unie zich hiertoe geleend heeft was een verrassing. Het niet-aanvalspact schijnt in feite geen essentieele nieuwigheid in de be trekkingen tusschen de beide landen op te leveren, daar men den laatstën tijd van Duitsche zijde steeds officieel verklaard heeft, dat het nimmer opgezegde verdrag van Rapallo als een waar niet-aanvals pact kon worden beschouwd. In politieke kringen blijft men de mee ning toegedaan, dat de Sovjet-Unie geen belang heeft bij een gemeenschappelijke grens met Duitschland en dat het S o v jet-regime tot ejken prijs een oorlog wil vermij- den en de gevolgen van een Duitsch-Poolsch conflict scheen te vreezen. Het nieuwe verdrag kan in handen van het Derde Rijk zoowel een instrument van den vrede zijn als een in strument van den oorlog. Opgemerkt dient te worden, dat dit het eerste niet-aanvals pact is, dat het Derde Rijk sluit met een niet-aangrenzend land, en een waarmee het geen territoriaal geschil kan hebben. In afwachting van den inhoud, moet geconstateerd worden, dat alleen reeds de aankondiging de spanning, die van uur tot uur toenam, ver breekt. Het zal zonder twijfel voor het grootste deel van Moskou afhangen, of deze ontspanning duurzaam en aan zienlijk wordt. Reuter meldt nog uit Berlijn: Zelden heeft een natie meer perplex gestaan dan vanochtend het Duitsche volk, toen het de bladen zag, waarin op in het oog springen de wijze melding werd gemaakt van de a.s. afsluiting van een RussischDuitsch pact. Een verwonderlijk feit is, dat het nieuws zonder commentaar werd gepubliceerd, en dat de lezers met geen woord een verkla ring vonden voor den ommekeer. Politieke kringen bleken in hun schik met het ver drag en hoewel zij zich ten volle bewust zijn van zijn sensationeelen aard, zijn zij geneigd te gnuiven over het feit, dat de gebeurtenissen de omsingelaars hebben overvallen. Een woordvoerder heeft tegenover Reu ter verklaard, dat men thans zeer benieuwd is, wat zij zullen doen. Den Duitschen stap toelichtende zeide hij, dat het niet-aanvals pact tenslotte niet zoo buitengewoon is, daar het slechts natuurlijk was, „dat wij alles zouden doen om de omsingeling te doorbreken. Het verschil tusschen onze ac tie, aldus de zegsman, en die van Groot- Brittannië is, dat wij met Moskou niet een pact tegen Groot-Brittannië sluiten, ter wijl Engeland bezig was een tegen ons te sluiten. De indruk in Amerika. Havas meldt uit Washington: Het be richt over de a.s. onderteekening - van het Russisch-Duitsch verdrag heeft een zoodanige verrassing gewekt, dat diplo matieke kringen sceptisch blijven ten aan zien van de werkelijke beteekenis van het nieuws. Men is van meening, dat men hier te doen zou kunnen hebben met een stoutmoedige chantage op de democratie ën. Deze kringen zijn van meening, dat de gebeurtenis een vol komen gewijzigde en onvoorziene oriënteering zou kunnen geven, niet al leen aan het beloop van de crisis in Eu ropa, maar aan de wereldsituatie. Te Rome heerscht naar Havas meldt, een zeker gevoel van ontspanning. Ro- meinsche kringen schrijven deze toe aan een soort uitstel, dat Italië, en misschien ook Hongarije van Hitier hebben verkregen met betrekking tot Dantjzig. Het is niet .uitgesloten, dat de Itali- aansche leiders; van dit respijt zullen ge bruik maken om een compromis-oplossing door te zetten. Nochtans moet men niet denken, dat Italië zijn politiek losmaakt van die van het rijk. Men geeft te ver staan, dat niets definitiefs zal geschieden voor Zondag a.s. China hoopt Reuter meldt uit Sjanghai: Het bericht over de a.s. sluiting van een Duitsch Russisch pact heeft zoowel Chineesche als Japansche kringen verbijsterd. De eerste indrukken in Chineesche kringen zijn op timistisch. Het pact zal volgens hen Duitschland van Japan losmaken en door dat het Sovjet-Rusland in Europa be schermt, zal het dat land de vrije hand laten tegenover Japan. De Japanneezen spreken de meening uit, dat het verdrag Sovjets-Rusland in de sfeer brengt van de asmogendheden. Reuter meldt uit Tokio: Het nieuws van het voorgestelde SovjetRussische—Duit sche pact heeft welingelichte Japansche kringen geenszins verrast. Hoewel het nog te vroeg is om de reactie der Japansche be volking weer te gevën, zeggen op de hoog te zjjnde kringen, dat Japan in ieder geval een bittere les heeft geleerd uit den geeste lijken bond van het anti-kominternverdrag en dat er geen waarde meer wordt gehecht aan de realistische politiek van Hitier. Havas meldde vanmiddag om 1 uur uit BerlijnVon Ribbentrop zou vanmiddag per vliegtuig naar Moskou vertrekken. Het toestel zal te Koningsbergen dalen, vanwaar de minister morgen naar Moskou zal gaan. StaatssecreTaris Gaus, de rechtgeleerde van de Wilhelmstrasse, vergezelt Von Ribbentrop. Hij zal medewerken aan de definitieve opstelling van het pact. Schmidt de particuliere tolk van Hit- Ier, chef van de persafdeeling van het ministerie van buitenlandsche zaken, le gatiesecretaris Hewel en legatieraad Rut telmayer makens eveneens deel uit van de missie. Duitsche politieke kringen geven te verstaan, dat de onderhandelingen over de plechtige onderteekening van het pact zeer snel gullen worden gevoerd» daar alle kwesties langs diplomatieken weg zijn geregeld ZWITSERSCHE CHIRURG AAN HET ITALIAANSCHE HOF ONTBODEN, De Kroonprins ziek? Het Zwitsersch Telegraaf Agentschap meldt, dat een chirurg uit Zürich gister middag per vliegtuig naar Rome is ver trokken, na dringend ontboden te zijn, om een lid van de koninklijke familie te opereeren. Te Zürich doet het gerucht de ronde dat de Zwitsersche chirurg, professor Sau- erbruch is, die aan het ziekbed van den kroonprins van Italië zou zijn ontboden. Duitschland zou de „laatste militaire voorbereidingen" treffen voor een „bliksem- oorlog". De Berlijnsche correspondent van het Engelsehe dagblad „Times" meldde vanoch tend, dat Duitschland de laatste militaire voorbereidingen treft aan de Poolsche gren zen en hij voorzag, dat reeds vanavond of morgen de troepen gereed zouden zijn om zich op marseh te begeven. Hq schreef verder, d.d. gisteren, dat den geheelen afgeloopen nacht Berlijn het too- neel was geweest van een groote militaire bedrijvigheid en dat de hoofdstad thans 'n talrijker garnizoen heeft dan ooit in den wereldoorlog. Het bestaat uit reservetroe pen en regimenten, die op weg zijn naar het Oosten. Soldaten zijn in scholen en an dere openbare gebouwen ondergebracht en zelfs openbare gelegenheden zijn gerequi- reerd. Militfeire waarnemers en tal van buitenlanders zouden van meening zijn, dat deze week beslissend wordt. Men gelooft in Duitschland, aldus het En- gelschte blad, dat het Poolsche leger in zeer weinig tijd zou kunnen worden overwel digd en buiten gevecht gesteld. Men bere kent, dat aleer de diplomatieke betrekkin gen zouden zijn verbroken, ultimatums af geleverd en ontvangen en de afkeer der democratieën voor den oorlog overwonnen, het verzet van Polen kan worden overwon nen. Het zou dan volgens tal van Duitsche vooraanstaande personen mogelijk zijn En geland en Frankrijk te bewijzen, dat iedere hulp aan hun bondgenoot tot niets zou die nen en dat het, daar Duitschland hun niets vraagt, tijd zou zijn over vrede te spreken". Deze redeneering, hoe vreemd zij ook schijnt, werd onlangs door gezaghebbende personen gevolgd en de correspondent van de „Times" betwijfelt niet of zij wordt van hoogerhand erkend. De „Daily Express" geeft overeenkom stige inlichtingen en zet uiteen, dat men te Berlijn van meening is, dat het Duitsche leger in vijf dagen zou kunnen opmarchee- ren tot de grens van 1914, waar verdedi gingswerken zouden worden opgericht. Na dezen „bliksemoorlog" zou men de Wester - sche mogendheden tegemoet treden. De Britsche consul-generaal te Warschau heeft allen in Polen verblijvenden Engel schen en bezoekers van Polen den raad ge geven, dat, wanneer zij geen speciale rede nen hebben om in Polen te blijven, het wenschelijk zou zijn, dat zij zouden vertrek ken. Medegedeeld wordt dat dit advies in het bijzonder geldt voor hen, die in elk ge val binnenkort naar Engeland wilden ver trekken. Als reden wordt opgegeven, dat de verbindingen met het Westen verbroken kunnen worden en dat zij, die van plan wa ren, later te vertrekken, aanzienlijke ver traging op hun reis zouden kunnen onder vinden. Bemiddelingsactie in de maak? Gistermiddag te 5 uur heeft de Belgi sche zaakgelastigde te Den Haag onzen minister van buitenlandsche zaken uitge- noodigd deel te nemen aan een samen komst van de Oslostaten, welke Woens dag te Brussel zal plaats vinden. De mi nister van buitenlandsche zaken, mr, Van Kleffens, heeft de uitnoodiging aanvaard. De Belgische regeering had het initia tief tot deze bijeenkomst in den loop van gisteren onverwachts genomen. Ook De nemarken, Noorwegen, Zweden en Fin land (de overige leden der zg. Oslo-groep) hebben de uitnoodiging aanvaard. Het spreekt vanzelf, dat de bijeenkomst verband houdt met den onheilspeilenden politieken toestand in Europa. Algemeen heerscht de opvatting, dat de zes Oslo staten wellicht zullen besluiten tot een bemiddelingsactie. Uit Brussel wordt ech ter gemeld, dat zooiets geenszins in de bedoeling ligt. Het kan ook zijn natuurlijk, dat men bijeenkomt, om een gezamenlijke manier van optreden vast te stellen, voor het ge val, dat er werkelijk een gewapend con flict zou uitbreken. Overigens heeft de ervaring geleerd, dat tegenspraken als hierboven, weinig waarde plegen te heb ben. OOK ZWITSERLAND UITGENOODIGD VOOR DE CONFERENTIE TE BRUSSEL, Het A.N.P. meldt uit Brussel: Het ver luidt, dat ook Zwitserland is uitgenoodigd aan de te Brussel te houden conferentie van de Oslostaten deel te nemen. Reuter meldt nader uit Oslo: Volgens de Tidens Tegn heeft de Noor- sche minister van buitenlandsche zaken Koht, verklaard, dat op de morgen te Brus sel te houden conferentie der Oslostaten de kwestie zal worden besproken of de staten zullen kunnen intervenieeren ten gunste van den vrede. Er is niet tot bemiddeling besloten, doch deze kwestie zal worden be sproken. Verkeerstunnel kwam blank te staan, zoodat het verkeer langen tijd gestremd werd. Voor de derde maal tijdens dit zomersei zoen heeft een hevig onweer met zwaren regenval de gemeente Hilversum geteisterd en, evenals bij de beide vorige gelegenheden, is de nieuwe Prinses Beatrixtunnel over stroomd door het water, dat van de omlig gende, hoogere deelen der plaats in groote stroomen kwam afvloeien. Omstreeks vier uur gistermiddag konden de automatische werkende pompen, die de verkeerstunnel onder de spoorlijn Hilver- sum-Amersfoort moeten drooghouden, het binnenkomende water niet meer baas en begon zich op het diepste gelegen deel van den rijweg een plas te vormen, die weldra in omvang toenam, tot ten slotte in het midden vein de tunnel ruim een halve me ter water stond. Het autoverkeer baande zich met moeite een weg door de watermassa en tot groote hilariteit van het belangstellende publiek was de laatste wagen, die een kans waagde en halverwege steken bleef, de overvalauto van de Hilversumsche politie. Het water gutste aan weerskanten in groote stroomen de tunnel in en het water vlak bleef gedurig stijgen. Pas toen ook de fietspaden waren ondergeloopen en de over valwagen tot over de spatborden in het wa ter stond, verscheen er een vrachtauto, die met een kabel de gestrande politiemannen weer in veiligheid bracht. Het water in de tunnel bereikte om streeks zes uur zijn hoogste niveau, onge veer 75 cm. Het verkeer lag al dien tijd ge heel stop, zoodat de drukte bij de spoorweg overgangen weer zeer groot was. Daarna zakte het water langzamerhand tot om streeks half zeven het fietsverkeer weer mogelijk werd. De rijweg werd laat in den avond vrijgegeven. Gedurende het onweer is de bliksem in geslagen in de 40 meter hooge schoorsteen van de tapijtfabriek „Veneta" op den hoek van den Ooster Enghweg en den Lieberger- weg. Een groot stuk van de kraag werd in fragmenten naar beneden geslingerd en kwam terecht op het oude ketelhuis, tegen woordig als smederij in gebruik. De regeeringspersdienst meldt hedenmid dag 3 uur: De regeering heeft in de ontwikkeling der internationale verhoudingen in het bui tenland aanleiding gevonden om bij wijze van voorzorgsmaatregel de klein verloven, welke aan personeel, behoorende tot de on- derdeelen belast met de grens- en kustbe- veiliging en de luchtverdediging waren ver leend, tot nader order in te trekken. Er werden vele gaten in het dak gesla gen, terwijl ook de lantaarn in het dak van het magazijn werd verbrijzeld. Vele arbei ders werden door den luchtdruk tegen den grond gesmakt zonder letsel te krijgen. Een merkwaardige omstandigheid is het, dat de schoorsteen voorzien is van een blik semafleider, die ongeveer vier meter boven de kraag uitsteekt. BOERDERIJEN DOOR BLIKSEM GETROFFEN EN AFGEBRAND. Gistermiddag omstreeks zes uur is tijdens een onweer de bliksem ingeslagen in de boerderij van den landbouwer Heenk, ge legen onder Alphen, in de onmiddellijke nabijheid van Woubrugge. De brand, welke ontstond, legde in korten tijd de geheele boerderij in de asch, terwijl enkele nabij staande hooibergen eveneens door het vuur werden verteerd. Het vee kon tijdig in veiligheid worden gebracht. De brandweer van Woubrugge werd bij haar taak geassisteerd door die uit Alphen aan den Rijn. De schade wordt door verze kering gedekt. Maandagavond is tijdens een hevig on weer boven Alphen aan den Rijn de bliksem geslagen in de kapitale boerderij van de familie A. Heenk aan den Wou- brugscheweg. De geheele boerderij brand de tot den grond toe af, terwijl de inboe del en een groot aantal gereedschappen verloren gingen. Slechts een varkensstal en een klein gedeelte van den stal bleef voor het vuur gespaard. Nu de 18 Zeeuwsche dames en heeren, die gedurende een week den naam van Zeeland in Nice en omgeving hoog hielden, weder op Zeeuwschen bodem zijn teruggekeerd, is er zeker alle aanleiding iets uitvoeriger bij dezen tocht stil te staan. Nadat op 3 Augustus, dus midden in de vacantie, de uitnoodiging voor dit bezoek bij den heer Chr. J. Mazure binnen kwam, en op 4 Augustus een advertentie een op roep inhield voor een vergadering op 5 Augustus, den geboortedag nog wel van Prinses Irene, kon toch direct besloten wor den dat de tocht zou door gaan en een telegram luidde: „Wij komen". Reeds op 12 Augustus vertrok het 18-tal naar Parijs, waar men te 5 uur des Zaterdagsmiddags aankwam. Met de Metro ging het naar het Gare de Lyon. Na gegeten te hebben verliet men Parijs weer te 9.15 en kwam men te half drie op Zondagmiddag te Nice aan, waar de Zeeuwen hartelijk aan het station ontvangen werden. Men had nu tijd voor de eerste kennis making met de voornaamste badplaats van het Zuiden, al zou toch dien dag het eerste optreden plaats hebben en wel met 30 groe pen in totaal des avonds om half elf in het Park Albert I. Op een wijze, die toonde, dat men den ernst van deze handeling volkomen voelde, hebben onze vertegenwoordigers des Maan dagsmorgens een krans gelegd bij het „Mo nument des Morts" en de verslagen in de plaatselijke pers toonden aan, hoe men dat daar waardeerde. Dien dag had ook de of ficieele ontvangst ten stadhuize plaats van de Zeeuwen, die des avonds te kwart voor negen optraden, tijdens den gala-avond van Nice en dit voor duizenden en duizenden menschen. Toen verschenen reeds carica- tuurteekeningen en portretten van den lei der Mazure en de Medio-dansgroep in ver schillende bladen. Dinsdag had men aanvankelijk „vrij af", doch des middags half vier namen de leden van de groep deel aan een groot défilé door heel de stad en uit de dichte hagen van menschen klonk telkens luid applaus, en „Vive les Hollandais" of van onze landge- nooten aldaar vertoevend: „Hup, Hup Hol land". De Zeeuwen maakten daarbij muziek en speelden Nederlandsche liedjes. Het werd een ware zegetocht. Dit was niet minder des avonds het ge val bij het groote bloemencorso en „la ba- taille de fleurs". Dat was een onvergetelijk sprookje, de Zeeuwen werden 2 uur als met bloemen bestrooid. De groep was opgesteld op een wagen, getrokken door twee schim mels, met zijden tulpen van 1% meter groot en een molen van parelmoer, schitterend in de schijnwerpers. Het was na afloop van dit grootsche festijn, dat de groep het eere vaandel van de Folklore van Nice ontving. Men heeft deze trophee mede naar huis ge bracht en denkt haar bij den heer Feij op de Burg te etaleeren en daarna te bewa ren als een herinnering aan dit groote suc ces. Deze dag werd besloten met een bal champètre in den zoelen nacht en nog een autorit langs de oevers der Middellandsche zee. Den Woensdag is het Zeeuwsche gezel schap naar Italië geweest, naar San Remo en heeft het genoten van het hooge berg land, den mooien palmengroei, de zuid vruchten en van het bezoek aan de parfum- fabrieken, terwijl een specifiek Italiaansche keuken zich best liet smaken en Monaco en de speelzaal van Monte Carlo ook blij vende herinneringen bij allen achterlieten. Donderdags bracht een treinreis van 3 uur de groep naar Bandol, waar op het stadhuis een officieele ontvangst was, waar na tijdens een diner genoten werd van de heerlijke temperatuur aan de Middelland sche zee. Des avonds trad het gezelschap met klimmend succes op in het Casino en was het des nachts half twee toen men met bussen naar Marseille reed, waar men om half vier aan kwam. Vrijdag kon men deze groote stad bezich tigen, om daarna een rit van 7 uur per trein te maken over Valence en Guenoble naar Chambèry, waar men na in de bergen een hevig onweer te hebben medegemaakt te 9 uur des avonds arriveerde. Zaterdag had men een rondrit door Cha- bry, een bezoek aan het Folkloremuseum van Savoie en daarna een groot diner, aan geboden door het comité. Hierna ging het met particuliere auto's naar Aix les Bains met de warme bron nen, waar het heerlijk baden is en wat wel het meest mondaine was van alles wat de tochtgenooten hebben gezien. Ook hier werd opgetreden door de dansgroep. Het gold hier een tocht alleen voor de drie uitverkoren groepen, nml, de Bel gen, de Polen en onze Zeeuwen, Ook nu weer een officieele ontvangst op het stadhuis en aanbieding van een rijken maaltijd, Na afloop der uitvoering werd ver zocht nog een dag aan het bezoek vast te knoopen en nog een uitvoering te. ge ven. Dit kon helaas niet meer worden toegezegd. In de Fransche bladen werd de wit- zwarte groep betiteld als uiting van waar heid, zuiverheid van karakter en treffend door soberheid. Aan het diner, dat dien laatsten dag door het gemeentebestuur werd aangebo den en toen reeds de tweede maaltijd van dien dag was en waar weer rijkelijk wijn en champagne werd rondgediend, hebben op verzoek van den leider zij, die nog moesten optreden, deze dranken aan zich laten voor bijgaan. Eerst vond het comi té dit niet aangenaam, maar na afloop van den maaltijd kregen de Nederlanders een compliment voor deze correcte hou ding. waarvan de bladen zelfs melding maakten. Op een vraag waarom hij dit verbod had uitgevaardigd, heeft de heer Mazure ge antwoord: ten eerste om de eer van ons land; ten tweede voor het succes van het feest en ten derde voor ons zelfrespect. En zonder dat men dit direct verwachtte, maakte men ook daarmede een goede beurt. Het is ons bekend, dat bij vroegere ge legenheden studenten, die Nederland zeil den te vertegenwoordigen, een weinig goeden indruk achterlieten. Ht is ons een behoefte te getuigen van de groote vreugde, dat deze Zeeuwen de eer en den goeden naam van ons land hebben hersteld en zeer hoog gehouden. 1 A 'I 1'

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1