HIDDELBURGSCHE COURANT CGOESCHE COURANT) Eigenaardige reis van ambassadeur Attolico Middelburg en het vreemdelingenverkeer Vredesbemoeiïngen van den Paus. Een handelsverdrag tusschen Duitschland en de Sovjet-Unie. Schietwedstrijden B. V. L. IEL Volgens Reuter zou hij een on gunstig bericht voor Hitier bij zich hebben gehad. Koning Leopold bemid delaar? Wij willen en kunnen de hoop niet laten varen. Moskou krijgt een crediet van 200 millioen marken. District Zuid- en Noord-Beveland. Oxford en de Geref. Kerken. Twee kinderen door den bliksem getroffen en omgekomen. Noodlottige twist tusschen twee buren. Er kan nog veel meer gedaan worden, meent burgemeester Van Walré de Bordes. {dagblad. Uitg. N.V. DeMiddelburgsche Crt. bureauxte MIDDELBURGSt. Pieterstr. 28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; ttfe GOESTurfkade Tel. 17. Postgiro 43255. ^Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. NUMMER 196. TWEE BLADEN. 21 AUG. EERSTE BLAD. 182e JAARG. E£g Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeeiingen 60 ct p. r. Bij contract lager Tarief op aanvraag. Familieberichten eit dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine' Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, feif vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureass v. d. blad" 10 ct extra. Bew'isnummer» 5 et- Er is sinds Zaterdag zoo goed als geen wijziging in den politieken toestand, waar van Dantzig het middelpunt vormt, geko men. Althans niet naar het uiterlijk. Achter de diplomatieke schermen ge beurt er vermoedelijk genoeg. Zoo is gis ter een zekere bedrijvigheid opgevallen van den Italiaanschen ambassadeur te Berlijn, den heer Attolico, die opeens te München verscheen en vervolgens te Salz burg moet zijn geweest, waar hij een on derhoud had met den Duitschen minister van buitenlandsehe zaken Von Ribben- trop. Gemeld is ook, dat hij een onder houd met Hitier zou hebben gehad. Van officieele Duitsche zijde wordtdat echter ten stelligste tegengesproken. Maar men weet, wat tegenspraken van dit soort door de bank waard zijn. Een Reuter-bericht houdt in,, dat At tolico een boodschap van Mussolini aan Hitier zou hebben moeten overbrengen, bevattende het antwoord op een bepaalde Duitsche vraag, laatst bjj de besprekingen te Salzburg en Berchtesgaden aan Ciano, den Italiaanschen minister van buitenland sehe zaken voorgelegd. Volgens Reuter zou het antw'oord ongunstig zijn, dat wil dus zeg gen, dat Mussolini een bepaald plan van Hitier van de hand zou hebben gewezen. Het spreekt welhaast vanzelf, dat ten opzichte hiervan groote reserve in acht dient te worden genomen. Na zijn bezoek aan Salzburg is Atto lico naar Rome vertrokken, waar hij in middels reeds aankwam. Een telegram van de Polen in Amerika. Havas meldt uit New York: Ter gele genheid van het nationale feest der „Val ken", het Poolsche paviljoen op de inter nationale tentoonstelling, is een telegram gezonden aan Moscicki, den Poolschen president, waarin de verzekering wordt gegeven, dat „vijf millioen in de Vereenig- de Staten wonende Polen bereid zijn hun leven te geven voor de heilige zaak, die Polen gereed staat te verdedigen." Havas meldt uit Parijs: Pertinax be spreekt in de „Ordre" de bemiddelingspo gingen, welke de Paus in Mei jl. heeft ondernomen en vervolgt dan: Volgens zekere aanwijzingen zou de pontificale diplomatie zekere neutrale re geeringen opwekken te* bemiddelen. Leo pold III, Koning der Belgen, zou het ge schiktste zijn, om zich van een dergelijke taak te kwijten. Hij zal zich echter waar schijnlijk niet gemakkelijk daarmede in laten, daar hij van Londen noch van Pa rijs ook maar de minste aanmoediging zal ontvangen. De deelneming van Polen en Rusland aan iedere conferentie, welke een Euro- peesche regeling beoogt, is de toetssteen welke in staat stelt onderscheid te ma ken tusschen een oprechte poging tot deelneming en een overgave van het type van München. Iedere poging tot bemidde ling, welke hieraan niet zal voldoen, zal als onvereenigbaar met de Fransche na tionale belangen moeten worden be schouwd. In Amerika ziet men eenige reden tot voldoening. Havas meldt uit New York: Zonder den ernst van den Europeeschen toestand te miskennen, getuigden de Amerikaansche bladen gister in hun commentaren van zeer groote kalmte, hetgeen een tegen stelling vormt met de nervositeit, welke aan den dag trad, een jaar geleden, in de Amerikaansche bladen tijdens de voor bereidingen van Duitschland voor de an nexatie der Sudetenduitschers, De correspondent in Washington van de Newyork Herald Tribune verklaart „Officieel kringen schijnen den toestand in Europa met de grootste koelbloedigheid te beschouwen". De New York Times van zijn kant ziet in de houding der door Hitier bedreigde naties een reden tot troost en hoop. Het blad schrijft o.m.: „De laatste daden van Hitier zijn belangrijk, maar tot dusverre en in tegenstelling met hegeen verleden jaar geschiedde, schokt de emotie uitslui tend de mogendheden van de spil. Wanneer er alleen een „zenuwenoorlog" mocht wor den gevoerd, dan zou hij reeds gewonnen zijn. Merkwaardige uitslag van een enquête in de Ver. Staten. Havas meldt uit New-York: Het insti tuut voor de openbare meening, dat onder leiding staat van dr. Gallup, publiceert de resultaten van een enquête, die het gehouden heeft naar de houdingf van het Amerikaansche volk in geval van een con flict in Europa. De vraag luidde: Wanneer Groot-Britanriie en Frankrijk ten oorlog trekken tegen Duitschland en Italië ge looft gfl dan, dat de Vereenigde Staten in het conflict zullen worden meegesleept? 76 Procent der antwoorden, welke de meening weergeven van alle kringen in alle streken der Vereenigde Staten, luid de bevestigend. De Paus heeft Zaterdag op zijn zomer verblijf Castel Gandolfo in plechtige au diëntie een groep pelgrims uit Venetië ontvangen, ter gelegenheid van den 25en sterfdag van Paus Pius X. De Paus sprak de pelgrims toe en wekte de her innering op aan de groote per.soonlijkheid van Pius X. Daarna zeide hij: Op dit oognblik, waarop ons hart weer van vrees vervuld wordt, hebben wij al les gedaan wat mogelijk was om het oor logsgevaar te keeren en mede te werken voor de vestiging van een hechten vrede, gegrondvest op gerechtigdheid en in staat, om de vrijheid en eer der volkeren te waarborgen. Binnen de grenzen van de mogelijkheid en de taak van onze apos tolische missie, hebben wij andere werk zaamheden en andere zorgen veronacht zaamd. Wij hebben ons zelf voorzichtig- heid en reserve opgelegd, om de actie voor den vrede, niet moeilijker of onmo gelijk te maken, want wij zijn ons wel bewust van alles wat wij op dit gebied in het belang van de kerk en de geheele menschheid moeten verrichten Wij willen en kunnen niet de hoop la ten varen, dat een conflict kan worden voorkomen daf, naar het zich laat aan- zm, het vorige conflict in vernieling en geestelijke en zedelijke ineenstorting verre zal overtreffen. II ij blijven vertrouwen, dat de leiders der volkeren, op het oogenblik van de ge wichtige beslissing, niet de zoo zware verantwoording op zich zullen laden door hun toevlucht tot geweld te nemen. Doch onze hoop gaat verder dan dat naar de wijsheid en goedheid der men- schen. Onze blik richt zich naar de almach- tigen, barmhartigen God, die den volke ren wijsheid geeft en de harten en gees ten der regeeringen beheerscht. Op dezen gedenkwaardigen dag willen wy met alle roomsch-katholieken der aar de, tevens biddend voor zoovelen van goe den wil die buiten de kerk leven, doch naar den vrede streven, God smeken, dat hij den oorlog doet ophouden, daar waar hij woedt, en dat hij allen moge behoeden voor nieuwe groote conflicten. Moge het God behagen, dat op deze verontruste we reld de vrede moge heerschen en de eensgezindheid der volkeren en naties, waarvoor wij nimmer zullen ophouden vu rig te blijven bidden. Het DNB meldt uit Berlijn: De onder handelingen, welke reeds geruimen tijd tusschen Duitschland en de Sovjet Unie werden gevoerd over een uitbreiding van het wederzijdsche handelsverkeer, zijn 19 Augustus met succes bekroond. Het resultaat is een handels- en crediet- overeenkomst, dat aan Duitsche zijde werd onderteekend door legatieraad dr. K. Schnurre van het ministerie van bui tenlandsehe zaken en aan Sovjet-Russi sche zijde door den plaatsvervangenden leider van de Sovjet Russische handels vertegenwoordiging te Berlijn, Babarin. De overeenkomst voorziet in een cre diet van tweehonderd millioen mark, dat Duitschland verleent aan de Sovjet Unie en dat ter beschikking staat voor den aankoop van Duitsche goederen. De Sov jet Unie zal in de komende twee jaar ter waarde van 180 millioen mark Sovjet- Russische waren aan Duitschland leveren. Het Telegraaf Agentschap der Sovjet Unie meldt nog, dat het Duitsche crediet van tweehonderd millioen marken is ver strekt voor dn tijd van zeven jaar met een rente van vijf procent. Het is bestemd voor den aankoop van Duitsche waren binnen twee jaar na dagteekening van de overeenkomst. Wat de Duitsche pers er van zegt. De Duitsche ochtendbladen van heden waardeeren in hun commentaren de eco nomische beteekenis der Duitsche Sov jet-Russische handels- en credietovereen- komst. De „Voelkischer Beobachter'" schrijft: De handelsbetrekkingen tusschen Duitsch land en de Sovjet Unie hebben sedert eenigen tijd een achteruitgang vertoond, welke in tegenspraak stond met de ver gaande ruilmogelijkheden, die in het han delsverkeer dezer beide groote economi sche gebieden bestaan. Het thans geslo ten verdrag beoogt den goederenruil weer te vergrooten. De overeenkomst ligt ir. de lijn der Duitsche handelspolitiek, welke streeft naar een goede economische sa menwerking met alle landen, die op eco nomisch gebied Duitschland goed aanvul len en bereid zijn door een versterkte uit wisseling van hun producten tegen Duit sche waren de ontplooiing der eigen eco nomische krachten te dienen. De „Montagverklaart: Sovjet-Rus- land beschikt over onuitputtelijke grond- ■üj In ons vorig nummer meldden we reeds, dat Zaterdag te Goes districtswedstrijden voor Zuid- en Noord-Beveland van den B. V.L. werden gehouden. We wezen er daar bij op, dat er des morgens nog slechts wei nig schutters aanwezig waren. Het schoone weder deed des middags echter velen naar Goes komen, zoodat toen op het schietter- rein een gezellige drukte heerschte. Van heinde en verre waren de schutters van B. V.L. en motordienst opgekomen. Het ter rein zag er feestelijk uit en er werd druk en goed geschoten. Het zou geen gemak kelijke taak voor de Commissie worden om uit de meer dan twee honderd schutters de prijswinnaars vast te stellen. Was er van de zijde der landstormers groote belangstelling, ook de autoriteiten lieten zich niet onbetuigd. Naast vele voor aanstaande burgers merkten we o.a. op overste Bruins, commandant van den B.V. L. in Zeeland, de burgemeesters van Kloe- tinge, Kattendijke, Wemëldinge en Oude- lande; de hr. C. Philipse, lid van Ged. Sta ten van Zeeland en anderen.. Des avonds had in het Schuttershof de prijsuitreiking plaats door overste Bruins, die er zijn vreugde over uitsprak, dat zoo- velen naar Goes waren gekomen, niet al leen om mede te dingen naar een van de vele schitterende prijzen, maar ook öm blijk te geven van hun liefde voor den B. V.L. en mede daardoor den band met Oranje weer nauwer aan te halen. Alvo rens tot de prijsuitreiking over te gaan sprak spr. hartelijke woorden tot den oud- koloniaal den hr. Polderdijk uit Lewedorp, aan wie hij tevens het bewijs van eervol ontslag uitreikte als pl. leider van Lewe dorp en Nieuwdorp. Daarna ging spr. over tot de prijsuitrei king. De korpsen behaalden het volgende aan tal punten: A. Scherp no. 1 afd. Kloetinge met 182 p. eerste prijs, de wisselbeker; Goes I met 179 p. no. 2, medaille; Kruiningen met 177 p., no. 3 medaille; 4. Wilhelmina- dorp 175 p.; 5. Goes III 174 p.; 6. Goes II 172 p.; 7. Ierseke 169 p.; 8. Wemeldinge 165 p.; 9. Kloetinge II 163 p.; 10. Biezelin- ge 153 p.; 11. Nisse 146 p. Korps K.S.O. 1. Borsele I 198; 2. Krab- bendijke 196; 3. Hoedekenskerke 196; 4, 's-Heer Arendskerke II 195; 5. Ellewouds- dijk 194; 6. 's-Heer Arendskerke I 192; 7. Kortgene 192; 8. Borsele II 192; 9. Nieuw dorp 191; 10. Oudelande 187; 11. Heinkens- zand 187; 12. 's-Heer Arendskerke III 187; 13. Lewedorp 186; 14. Schore 185. Personeel scherp no. 1 eerste prijs N Fierloos, Goes 48 p.; 2. J. Buteijn, Wilhel- minadorp 48; 3. C. Veerhoek, Wemeldinge 48; 4. G. Duindam, Kruiningen 48; 5. J. D Schippers, Goes 47; 6. J. de Jager, Kloe tinge 47; 7. C. J. Bos, Nisse 47; P. Kloos terman, Nisse 47; M. P. Rietdijk, Ierseke 46; D. de Witte, Wemeldinge 46; J. Rouw Goes 45; L. Meijler, Goes 45; P. Wonder- gem, Kruiningen 45. K.S.O. Personeel. 1. J. Witte, Borsele; 2. A. Hennekij, Krabbendijke; 3. P. Karelse, Borsele; J. van Oosten, Driewegen; J. van Sabben, Borsele; P. Tramper, Krabbendij ke; L. Bosselaar, Ellewoudsdijk; J. Traas, Baarland; A. Hoebeke, Wolfaartsdijk; N. Moerman, Nieuwdorp; J. van Zwaluw, 's- Heer Arendskerke; M. Korstanje, Krabben dijke; J. Bruinooge, Borsele; J. Schippers Oudelande; C. van Zweeden, Waarde; J. Mol, Driewegen; N. Schoolmeester, Drie wegen; G. van Damme, 's-Heer Arendsker ke; F. F. J. Bal, Schore; K. van Steenber gen, Ovezande; P. Mol, Driewegen; C. Schijf, Driewegen; W. van Boven,Nieuw dorp, allen vijftig punten, na loting volgens deze volgorde gerangschikt. Melden we ook nog, dat, zoowel bij de opening der wedstrijden als bij de prijsuit reiking, de commandant van den motor- dienst, kap. J. C. Persant Snoep, blijk gaf van zijn belangstelling, en ook verschillende pl. commissieleden aanwezig waren.' Woorden van dank werden gericht tot de commissieleden, de hrn. H. Pilaar, W. van Dulleman, luit. J. G. Eckhardt. Ten slotte werd nog het woord gevoerd door luit. Eckhardt, die als secretaris der Gew. Landst. Comm. Zeeland, allen dank bracht voor hun medewerking en opkomst, en in hartelijke bewoordingen den Com mandant den dank der 'landstormers ver tolkte, voor zijn aanwezigheid den heelen dag. GOEDKOOPE GELUKSTELEGRAMMEN Bij wijze van proef wordt op 1 Sep tember a s. het bijzondere recht voor ge lukstelegrammen in het binnenlandsche verkeer van 40 tot 25 cent verlaagd. De netto opbrengst van het extra-recht blijft ten goede komen aan de jeugd-orga- nisaties, het Nederlandsch Jeugdleidersin stituut en de Academie voor Lichamelijke Opvoeding. stoffen en heeft een beleggingsplan opge steld, dat op langen duur is bereken .1. Duitschland biedt binnen het Sovjet-Rus sische beleggingsplan ook wanneer de Sovjet-Russische industrie zekere vorde ringen heeft gemaakt, speciale machines en producten van hooge kwaliteit. Tege lijkertijd heeft Duitschland een onbe grensde opnemingscapaciteit voor de pro ducten welke een eerste plaats innemen in den Sovjet-Russischen export. Het on derhavige verdrag kan er toe 'niidragen een natuurlijk ruilverkeer tusschen de beide landen weer op geschikte wijze op gang te brengen. Een voorstel van Ierseke, om de Oxford-beweging „een groot gevaar voor de kerk van Christus" te noemen. De kerkeraad der Geref. Kerk van Ierse ke heeft naar men ons meldt, bij de Genera le Synode der Geref. Kerken die volgende week in Sneek samenkomt het volgend voorstel ingediend: De Kerk van Ierseke, gezien de doorgaan de propaganda van de zijde der Oxford- groep zooals die o.m. openbaar wordt in de actie voor moreele- en geestelijke herbe wapening, van oordeel, dat deze groepbewe- ging een groot gevaar voor de kerk van Christus vormt, en dat hierom de tijd ge komen is, dat de Kerken zich duidelijk over deze beweging uitspreken, opdat haar leden het gevaar hiervan mogen inzien en zich van alle medewerking onthouden zullen, stelt aan de Gen. Synode voor, zulk een uit spraak te willen doen. Het voorstel is van een nadere toelichting voorzien. Zondagmiddag omstreeks twee uur zijn de negenjarige Willem Klomp en de elfjari ge Karei Schraven tijdens een kort en he vig onweer, dat zich omstreeks dat tijdstip boven Sint Oedenrode (N.B.) ontlastte, door den bliksem getroffen en omgekomen. De beide jongens zaten met hun zusjes op een bank voor het huis van de familie Klomp. De bank werd weggeslagen, terwijl het zevenjarig zusje van Karei Schraven be wusteloos tegen den grond sloeg. Door het toepassen van kunstmatige ademhaling werden de levensgeesten bij het meisje op gewekt. De twee andere kinderen waren reeds overleden. Boerderij door blikseminslag afgebrand. Tijdens een kort en hevig onweer, ge paard gaande met geweldigen hagelslag is Zondagavond omstreeks negen uur de blik sem ingeslagen in de boerenhofstede, be woond door den landbouwer R. Brinkman te Laag Halen (Dr.) In korten tijd stond de boerderij in lich ter laaie. Daar een dichte vonkenregen ge vaar opleverde voor de omgeving waarin verscheidene korenmijten staan, werd de brandweer uit Beilen gewaarschuwd, die met een motorspuit uitrukte en verdere uit breiding van den brand wist te voorkomen. De boerderij brandde evenwel tot den grond af. De schade wordt door verzekering ge dekt. WEERBERICHT. Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Aanvankelijk warm tot zeer warm, helder tot licht of half bewolkt, la ter wellicht toenemende bewolking, des nachts droog weer, overdag kans op plaat selijke onweersbuien met geringe afkoeling. Meest zwakke O. tot Z.O. of Z. wind. UKKEL: Licht wind uit Zuidelijke rich tingen, schoon en warm weer, kans op on weer. Di. 22 Aug. Zon op: 5 h 54; onder: 20 h 11. Licht op: 20 h 41. Maan op: 15 h 08; onder 22 h 51. V.M. 29 Aug. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Augustus. Hoogwater. Laagwater. Maandag 21 6.36 18.53 13.02 Dinsdag 22 7.32 19.50 1.42 13.52 Woensdag 23 8.36 21.06 2.35 14.57 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Augustus. Hoogwater. Laagwater. Maandag 21 8.26 20.41 1.53 14.13 Dinsdag 22 9.15 21.28 2.43 15.03 Woensdag 23 10.12 22.38 3.34 16.04 GENERAAL VAN EVERDENGEN OVERLEDEN. De luitenant-generaal b.d. G. van Ever- dingen van den staf der Artillerie, tot 1929 gouverneur van de Koninklijke Militaire Academie te Breda, is Zaterdagavond om negen uur te Den Haag overleden. De gene raal was 68 jaar oud. VEERTIGJARIGE MAN DOOD- GESTOKEN. Ongeveer half zeven Zondagavond heeft zich in de Smalstraat te Helmond een bloe dig drama afgespeeld. Een 40-jarige man is hiervan het slachtoffer geworden. Tusschen de buren K. en Van B., die in deze straat wonen, heerschte reeds gerui men tijd oneenigheid en ook gistermiddag kwam het weer tot een woordentwist. Toen de beide mannen elkaar des avonds te on geveer half zeven in de gemeenschappelijke gang achter de woning ontmoetten, kregen zij opnieuw ruzie. Plotseling trok Van B. een mes, waarmede hij zijn buurman een steek in den buik toebracht. Hevig bloedend zeeg het slachtoffer in een. Geneeskundige hulp, die spoedig aan wezig was, mocht niet meer baten. Het slachtoffer is korten tijd later overleden. De politie heeft den dader, die eveneens ongeveer 40 jaar is, in zijn woning gear resteerd. In het Handelsblad troffen we het ver slag aan van een interview, dat een mede werkster van dat blad een dezer dagen had met den burgemeester van Middelburg, mr. dr. J. van Walrê de Bordes. Hoofdzakelijk over het vreemdelingenverkeer. Wij ontlee- nen er het volgende aan: „Véél te weinig" verklaarde de burge meester geestdriftig, „kent men de schoon heid van deze stad. Veel te veel denkt de vreemdeling, dat de Donderdagsche markt de eenige aantrekkelijkheid is van de stad, het eiland, het gewest. Bij tientallen komen de touringcars uit de Belgische kustplaat sen; de vreemdelingen verdringen om zoo te zeggen de bevolking, want prachtig zijn de mannen en vrouwen, schilderachtig de jakken en mutsen, de boezeroens en de groote bewerkte zilveren en gouden knoo- pen, typisch is het drukke, zakelijke gedoe aan den voet van dat oude raadhuis, dat het plein beheerscht. Maar wat heeft een der gelijk kort bezoek eigenlijk te maken met vreemdelingenverkeer? Deze vele duizen den stappen niet uit om langs den Dam of de Rouaansche kaai te dwalen waar ver droomde huizen staan, die ieder op zich zelf de aandacht van vele minuten vragen. Wie de historie van Nederland kent; die weet, dat onze Gouden Eeuw een invloed- oefende die onvergankelijk is voor onze bouw- en onze schilderkunst, die vindt in de gevels van woningen en kantoren aan Dwarskaai en Balans, aan 't Abdijplein en aan de bin nensingel-grachten herinneringen aan dien glorietijd. Wat weten die marktbezoekers van de Nieuwe Kerk met de praalgraven van de Evertsens, Johan en Cornelis. Als zij zich maar den tijd gunden om te blijven; langer te blijven dan het halve uurtje dat wordt zoek gebracht op het marktplein; als hun maar werd gewezen op wat men hier den, voor cultureel gënot ontvankelijken, toerist kan bieden. „Wij hebben een Vereeniging tot bevor dering van het vreemdelingenverkeer", die doet, wat zij kan, maar haar middelen zijn beperkt. Men kan dit alles veel grooter aanpakken en de mogelijkheden, die er uit kunnen voortvloeien, intenser verwezenlij ken. Men heeft, om de vreemdelingen lan ger dan eenige uren hier te kunnen hou den, bereikt, dat des Woensdagsavonds het stadhuis in stroomlicht wordt gezet. Het effect is feeëriek. Men geeft des Woens dagsavonds ook concerten op het markt plein. Wij hopen beiden ook Zaterdags avonds te gaan doen. In gedachten zie ik ook in dit opzicht prachtige perspectieven. Waarom zouden, in een niet al te verre toekomst, in Middelburg geen muziekfees ten georganiseerd kunnen worden, waartoe zich zoowel de markt als het Abdijplein uit stekend leenen Ik ben ervan overtuigd, dat, in samenwerking met „De Maatschap pij Zeeland", de gemeente Vlissingen en de Nederlandsche spoorwegen, op het gebied van het vreemdelingenverkeer voor Mid delburg en Walcheren héél wat zou zijn Té" bereiken. „Reeds is voor automobilisten uit alie deelen van het land de toegang naar onze stad gemakkelijker gemaakt. Zou het on-» mogelijk zijn, dat op den duur de electri- sche treinen, die nu tot Dordrecht en Den Bosch loopen, verder doorgaan, om, via Roosendaal hun eindpunt te vinden in Vlis-> singen? Dat zou, van Amsterdam gerekend, misschien wel een uur sporens uitsparen en dat is véél. Men heeft ook nog te weinig ontdekt hoe prachtig en comfartabel de luchtreis met de K.L.M. naar Walcheren is. Het vliegveld ligt op enkele kilometers van Middelburg en de reis is betrekkelijk niet duur. „Wat Engeland betreft, ik ben er zeker van, dat wij, indien maar op grootscheep- sche wijze propaganda wordt gemaakt, in veel grooter aantal dan nu het geval is, toeristen van over het Kanaal kunnen trek ken." „Is de hotelaccomodatie daarop bere kend?" „Ook die zou moeten worden uitgebreid. Wij hebben nu op Walcheren één groot ho tel; dat echter, daar het aan zee ligt, voor namelijk als seizoenverblijf geschikt is. Het hotel „de Abdij" verdwijnt (de regeering heeft het gebouw aangekocht). Er zal naar mijn meening, behoefte komen aan een ge distingeerde logeergelegenheid, die het grootste gedeelte van het jaar open blijft en dus van alle moderne comfort dient te zijn voorzien. Want het Zeeuwsche klimaat is van dien aard, dat men tot ver in het na jaar en vroeg in de lente hier kan reizen. Het is over het algemeen zachter dan in noordelijker provincies. Voor ieder, die hier komt, vormen de kleederdachten een groote attractie. Ze worden nog in verschillende dorpen van Walcheren onveranderd en onverminderd gedragen, zooals bijvoorbeeld in Westkap- pele, Aagtekerke en Biggekerke, maar in andere gemeenten breekt men met deze traditie. In Domburg bijvoorbeeld draagt vrijwel niemand onder de dertig meer het mooie costuum. Over het algemeen houden de meisjes het meer in eere dan de jon gens. Het eigenaardige van de Zeeuwsche klee derdracht is, dat ze in de steden nooit in gang heeft gevonden. In tegenstelling met Friesland, waar ook de aristocratie de pro vinciale dracht, vaak geslachten achtereen, beeft gehandhaafd, beschouwen de stadsbe woners hier haar als de plattelandskleeding. Nu zal het zaak wezen, het „kostuum" als zoodanig te handhaven; niet als kijkstuk voor vreemdelingen, maar als een privilege, een adelsbrief, van wie in Zeeland zijn ge boren en getogen en dus, op Walcheren voornamelijk, afstammelingen zijn van de Kelten.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1