MIDDELBURGSCHE COURANT (&GOESCHE COURANT) De spanning om Dantzig neemt weer toe. EXPOSITIE Anti-Poolsche campagne in de Duitsche pers wordt feller. Nerveuze stemming merk baar te Berlijn. Incident aan de Hongaarsch- Roemeensche grens. Voorstel inzake een wereldconferentie in Den Haag. Roemeensche petroleumlevering aan Duitschland gestaakt. Stijgende Duitsche eischen. Ongeluk bij tewaterlating van vliegkampschip. De minister van defensie inspecteert H.M. „Tromp". Rotterdamsche Raad wenscht het Koninklijk Huis geluk. Zigeuners aan de Nederlandsch-Belgische grens. Dagblad, llitg. N.V. De Middelburgsche Crt. Bureauxte MIDDELBURGSt. Pieterstr. 28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOESTurfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes ff 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. NUMMER 194. TWEE BLADEN. VRIJDAG 18 AUG. 1939. EERSTE BLAD. 182e JAAKG. Advertentiën 30 ct per regel, ingezonder mededeefingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewüsnummers 5 eH Er is thans weer toenemende ongerust heid over de kwestie-Dantzig. Van de di verse pogingen, om een compromis tot stand te brengen, wordt vrijwel nergens meer gerept. Men heeft hier blijkbaar met een groot aantal proefballons te doen ge had, waarvan de meeste al heel gauw uit elkaar zijn gespat. Wat nu weer het meest opvalt, is een vermeerdering van anti-Pool- sche beschouwing in de Duitsche pers. Het Duitsche Nieuwsbureau wist gister avond te melden, dat een terreur tegen de Duitschers in Polen onverminderd zou voortduren. Overal worden de Duitschers in Polen, die nog niet gearresteerd zijn, ge dwongen een toevlucht te zoeken in de bos- schen en andere schuilplaatsen, aldus het D.N.B. Het aantal arrestanten stijgt ieder uur en zou reeds ver over de duizend be dragen. Het aantal vluchtelingen uit Polen naar Duitschland was begin Augustus reeds tot 76.535 gestegen. De meesten konden on middellijk werk vinden in Duitschland. Op het oogenblik zouden in 19 vluchtelingen kampen 4.461 personen zijn ondergebracht. Reuter meldt uit Berlijn: Tengevolge van de berichten in de Duitsche pers over Pool- sche terreur, evenals een jaar geleden over Tsjechische wreedheden, is in Berlijn een nerveuze stemming merkbaar. Men heeft het gevoel, dat iets moet gebeuren en wel spoedig en er is een gevoel van gespannen afwachten. De Duitschers zijn overtuigd, dat de Führer iets wil, doch men weet niet Wat. In niet-officieele kringen is men van meening, dat Hitier, wanneer de tijd daar is, bliksemsnel zal toeslaan, zoodat een be slissende stap zal zijn gedaan voor de mo gendheden van het vredesfront tijd hebben gehad in actie te komen. In officieele kringen wil men het doen voorkomen, dat de nervositeit niet alge meen is onder het volk, doch vreemdelin gen, die hier eenigen tijd gewoond hebben, hebben den indruk, dat de onrust voortdu rend toeneemt. De lezers der dagbladen zien een herhaling van de campagne van het vorig jaar. „Sudetentactiek" zegt de Poolsche pers. De Poolsche pers vestigt ook de aandacht op de Duitsche perscampagne, welke vol gens haar doet blijken, dat Duitschland ten aanzien van Polen de „Sudetentactiek" zou willen toepassen. De bladen verklaren ech ter eenstemmig, dat dit procédé geen enke le kans van slagen zal hebben. Volgens de „Kurjer Poranny" hopen de Duitschers, dat de zaken den volgenden loop zullen nemen: De internationale span ning zou tot de uiterste grenzen worden opgezet. Europa, geplaatst voor een on middellijke oorlogsdreiging zou handzaam worden en een nieuw München aanvaarden. Dan zou Duitschland een „definitieven vre de" voorstellen tot den prijs van „onbetee- kenende concessies". Indien Europa in be vestigenden zin antwoordt, zou dat zijn mo reels demobilisatie betëekenen en zou een Duitsche vrede kunnen worden gedicteerd. De Duitschers vergeten evenwel, aldus het blad, dat de atmosfeer in Europa sinds ver leden jaar volkomen gewijzigd is. De mo gendheden zijn vastbesloten zich te verzet ten tegen iedere nieuwe Duitsche verove ring. De Duitschers vergeten ook, dat zij te doen hebben met Polen, dat zich niet zal laten intimideeren en vastbesloten is te strijden, desnoods alleen. Poolsch decreet, om het land van Duitsche groot-grondbe zitters te kunnen verkavelen. Haves medlt uit Warschau: Officieel wordt medegedeeld, dat in het staatsblad eén presidentieel decreet zal verschijnen, waarbij de minister van landbouw, in over eenstemming met den minister van binnen- landsehe zaken, zal worden gemachtigd, om redenen van veiligheid van den staat of de grensverdediging, over te gaan tot een verkaveling en in zekere gevallen van een geforceerden verkoop van bezittingen, die zich in het grensgebied bevinden. Het de creet zal de bepalingen wijzigen van art. 5 van de wet op de landbouwhervorming van 1925, die er in voorzag zekere bezittingen van verkaveling vrij te stellen. De minister van landbouw zal bijv. kun nen worden gemachtigd over te gaan tot de verkaveling van zeker groot grondbezit, toebehoorende aan leden der Duitsche minderheid en er stukken van te ver1- deelen onder de boe ren of kleine grondbezitters. Er moet in dit verband aan worden herin nerd, aldus Havas, dat in zekere grensstre ken, met name in Opper Silezië en Pomme- ren, nog groote stukken grond aan Duit sche aristocraten toebehooren. Naar schatting is 22 pet. van den grond in Pommeren in Duitsche handen, terwijl de Duitsche minderheid slechts 9.8 pet. van de bevolking uitmaakt. In Opper Silezië telt de Duitsche minder heid slechts 9 pet. van de bevolking, doch bezit zij 86 pet. van den grond. De Dantzigsclie politie draagt stalen helmen. Havas meldt uit Dantzig: Sedert gister wordt de controle der pas poorten aan de grens van Polen en Dantzig uitgevoerd door Dantzigsche politiemannen, die de stalen helm dragen. Te Dantzig wordt dit uitgelegd als een maatregel tot intimidatie van de Poolsche bevolking. Arrestaties te Dantzig. Havas meldt uit Dantzig: Agenten van de geheime staatspolitie en S.S.-mannen hebben gisteravond een razzia gehouden in het grootste koffiehuis te Dantzig, het „Deutsche Haus". Drie per sonen werden gearresteerd. Deze maatrgeel staat in verband met de geheime anti-Hit- leriaansche propaganda, die op het oogen blik gevoerd wordt en een zekere opschud ding onder de nationaal-socialistische lei ders veroorzaakt heeft. Voorts wordt gemeld, dat de tankversper ringen en het luchtafweergeschut sedert gisteren speciaal bewaakt worden, hetgeen onder de bevolking eenige zenuwachtigheid teweeg heeft gebracht. Roemeensche grenswacht doodgeschoten. Gisteravond werd officieel te Boekarest (Roemenië) verklaard, dat bij een nieuw incident aan de HongaarschRoemeensche grens een Roemeensche grenswacht werd doodgeschoten en een andere door een ba jonetsteek levensgevaarlijk gewond. Een derde man, behoorende tot den geneeskun digen dienst van het Roemeensche leger, wordt vermist. Het incident heeft zich voorgtedaan bij Ataseulnou, waar een Roemeensche pa trouille van de Hongaarsche zijde van de grens uit door een groep mannen werd aan gevallen. Na het incident werd een aantal doozen met patronen, van de in Hongarije gebruik te soort, in de buurt aangetroffen. Het in cident deed zich voor aan de grens van Transylvanie bij het stadje Salonta. Het ge beurde heeft te Boekarest een pijnlijken in druk gemaakt, daar verluidde, dat de beide regeeringen stappen deden om de betrek kingen te verbeteren. In het Hongaarsche communiqué, over het incident wordt evenwel gezegd, dat vijf Roemeensche grenswachten zijn doorge drongen op Hongaarsch gebied en de Hon gaarsche grenswacht hebben aangevallen Uit zelfverdediging opende een Hongaar sche patrouille het vuur, waardoor twee Roemeensche grenswachten werden gedood Twee anderen wisten naar Roemeensch ge bied te vluchten en de vijfde Roemeen werd gevangen genomen. Onmiddellijk is- een onderzoek ingesteld. Uit Boekarest werd later nog gemeld dat de sergeant Nicolai Chiose, die ernstig werd gewond, stervende is. Hij heeft even wel nog een verklaring afgelegd waarin hij zeide, dat een Roemeensche patrouille op Roemeensch gebied surveilleerde en vier Hongaarsche soldaten ontmoette. Deze Hon garen deden alsof zjj een praatje wilden maken en de Roemenen staken de grens over. Vervolgens voegden zich zes andere Hongaarsche soldaten, die verscholen had den gelegen, zich bij hun kameraden en be gonnen te schieten. Hierbij werd een Roe meen gedood, de sergeant ernstig gewond en een hospitaalsoldaat wordt vermist. Van den wereldbond van christelijke kerken. De wereldbond, welke de "christelijke ker ken in meer dan dertig landen vertegen woordigt, heeft een resolutie aangenomen waarin wordt verklaard, dat tenzij spoedig vergaande overeenkomsten zullen kunnen worden bereikt, het bedriegelijk is te ver onderstellen dat de huidige toestand anders dan in een algemeenen oorlog en chaos zou kunnen eindigen. Er wordt een beroep op de mogendhe den gedaan in Den Haag een wereldcon ferentie bijeen te roepen als eenige moge lijkheid om uit den tegenwoordigen inter nationalen toestand te geraken. Reuter meldt uit Boekarest: De laatste twee dagen zijn geen tankboo ten meer uit de Roemeensche haven Con- stantza naar Duitschland vertrokken. Tot voor kort kocht Duitschland aanzienlijke hoeveelheden petroleum in Roemenië, wel ke blijkbaar bestemd was voor Tsjecho-Slo- vakije- en via Bremen verscheept werd. Naar vernomen wordt, is de reden voor de stopzetting der leveringen, dat Duitsch land geen contanten meer beschikbaar heeft om de orders te betalen. Men gelooft echter, dat de leveringen hervat worden, zoodra Duitschland het saldo aanzuivert. De petroleum werd gekocht met geld uit de vroegere Tsjecho-Slovaaksche saldi in Roemenië. In handelskringen vraagt men zich af, waarom de merkwaardige methode gekozen werd van het petroleumvervoer over zee naar Bremen, in plaats van de voor de hand liggende methode van ver voer via den Donau naar Bratislava, of Weenen. De „Daily Telegraph" meldde uit War schau, dat de indruk, volgens welken het critieke punt in het geschil tusschen Duitschland en Polen snel nadert, in de Poolsche pers tot uitdrukking komt. Zoo schrijft Smogorzewski Sn de semioffici- eele „Gazeta Polska", dat de Duitsche pers thans een regeling van het „Corridorpro bleem" eischt zoowel als den terugkeer van Dantzig naar Duitschland. Dit zoo schrijft hij kan twee dingen beteekenen: of wel beschouwen gezaghebbende Duit sche kringen oorlog als onvermijdelijk en breiden zjj hun politieke doelstellingen te voren uit in de hoop, dat het Duitsche volk het gemakkelijker zal vinden een oorlog om den Corridor te begrijpen dan een oor log alleen om Dantzig, of wel stellen de Duitsche leiders zich voor, dat Polen ver schrikt kan worden door deze stijgende eischen en waarschijnlijker zal toestemmen in concessies ten aanzien van Dantzig, wan neer Berlijn in ruil daarvoor welwillend afstand doet van zijn „eischen" ten op zichte van den Corridor. In Berlijnsche di plomatieke kringen, zoo voegt hij hieraan toe, wordt het eerste alternatief als het waarschijnlijkste beschouwd. Schip ging te vroeg glijden een doode en 20 gewonden. Gistermiddag zou te Belfast het vlieg kampschip „Formidable" voor de Britsche marine te water gelaten worden, in tegen woordigheid van minister Kingsley Wood en zijn echtgenoote, die het schip zou doo- pen. De heer en mevrouw Kingsley Wood waren juist aangekomen, toen men stukken van de houten stellage, waarop het schip rustte, zag breken en het gevaarte tot ieders schrik, twintig minuten voor den vastgestelden tijd, begon te glijden. De ar beiders, die voor het schip aan het werk waren, zochten in allerijl een goed heen komen. Stukken hout en bouten vlogen overal in het rond en kwamen ook in de toeschouwersruimte terecht. Het ongeluk kostte iemand het leven, terwijl twintig personen gewond werden. Toch nog gedoopt. Toen de „Formidable" begon te glijden, maakten de sleepbooten, die lagen te wach ten, in all^rfjl plaats voor het schip. Te midden van tooneelen van opwinding hoor de men de sirenes. Op de officieele tribune gaf men mevrouw Kingsley Wood haastige aanwijzingen, hoe zij de flesch champagne op den boeg moest breken en zoo kon het schip toch nog gedoopt worden. Het ge vaarte kwam overigens goed in het water. De strijd in het Verre Oosten. Roemeensch protest-. De Roemeensche minister van buiten- landsche zaken, Gafencu, heeft gisteravond den Hongaarschen gezant te Boekarest, Bar- dossy ontvangen, Gafencu heeft namens zijn regeering geprotesteerd tegen het incident. EUROPEAAN IN SJANGHAI VERMOORD. Een 39-jarige Deen, Holger Peter Krogh, is vanmorgen voor zijn woning in de inter nationale concessie te Sjanghai doodgescho ten, toen hij in zijn auto naar kantoor wil de rijden. Het geval speelde zich als volgt af: Twee Chineezen kwamen op Krogh toeloopen en vroegen hem, of hij mijnheer Krogh was waarop deze bevestigend antwoordde. Zij losten toen zes schoten op hem, waaraan Krogh bezweek. Krogh, die employee is van de Northern Cable Company, is gehuwd met een Engel- sche vrouw, die thans haar vacantie door brengt in Peitaiho (Noord-China). Krogh was onlangs beschuldigd van het neerhalen der vlag van de onder Japansche controle staande Chineesche regeering te Sjanghai. Hoewel later gebleken is, dat deze beschuldiging ongegrond is, meent men toch, dat de moord een wraakneming is. De anti-Britsche propaganda. Talrijke Chineesche bedienden van Brit sche onderdanen te Peking hebben gisteren brieven ontvangen van het zoogenaamde anti-Britsche posters-corps, waarin wordt gfezegd, dat zij gedood zullen worden, wan neer zij hun werk bij de Britten niet sta ken. In de brieven wordt verder gezegd, dat het „een wreedheid zou zijn, te dooden zonder waarschuwing". Het ontvangen van deze brieven viel sa men met het terugkeeren tot hun Britsche meesters van een aantal Chineesche bedien den, die dezen na een eerste waarschuwing hadden verlaten. Japansche bommenwerpers boven Britsch gebied. Vijftien Japansche bommenwerpers vlo gen vanmorgen over de Britsche territoria le wateren in de nabijheid van het schier eiland Stanley, in de buurt van Hongkong. De kustbatterijen hebben geen waarschu wingsschoten gelost, doch naar vernomen wordt, zal een krachtig protest worden in gediend. MOTORRIJDER OVER DEN KOP GESLAGEN. Goesenaar gewond. ARNEMUIDEN. Donderdagmiddag te on geveer half drie sloeg een motorrijder bij het spoorwegviaduct bij den Sloedam, met zijn motorrijwiel over den kop. Hij bleef in bewusteloozen toestand op den weg lig gen. Direct werd de hulp ingeroepen van dokter P. de Haas van Arnemuiden, die het slachtoffer naar een der ziekenhuizen te Goes liet vervoeren. Het bleek dat de mo torrijder, de heer J. K., chef bij de firma Wilking te Goes, een lichte hersenschud ding en lichte uitwendige kwetsuren had bekomen. Hij zal eenige dagen ter obser vatie in htet ziekenhuis verblijven. De marine in Indië zal versterkt worden. De minister van defensie, de heer A. Q. H. Dijxhoorn, heeft heden een bezoek ge bracht aan Nieuwediep, vergezeld van den chef van den marinestaf, vice-admiraal J. Th. Furstner, en zijn adjudant, luitenant ter zee le klasse J. E. A. Post Uiterweer. De minister inspecteerde Hr. Ms. „Tromp" en nam afscheid van den com mandant en de opvarenden van dezen flotilleleider, welke a.s. Zaterdag naar Ne- derlandsch-Indië vertrekt. De minister heeft de bemanning als volgt toegespróken: „Officieren, onderofficieren en man schappen. Ik stel er prijs op om persoonlijk blijk te geven van mijn belangstelling op het oogenblik, dat gij op het punt staat voor eenige jaren het vaderland te verlaten. De dienst bij de Koninklijke marine is zonder twijfel een zeer bijzondere. Overal ter wereld en met name in de overzee- sche gebieden van het Koninkrijk kunt gij worden geroepen ter erdediging van de Nederlandsche belangen en tot de handhaving van onze rechten. Gij be hoort tot een orgaan van den staat, waar in wel zeer nadrukkelijk de eenheid van het rijk, hier zoowel als overzee is beli chaamd. Dit leidt er toe, dat gij afwis selend Uw dienst verricht in het moe derland en in de overzeesche gebieden. Gij allen staat op het oogenblik aan het begin van een periode, waarin Indië U noodig heeft. Voor sommigen, wellicht velen van U, is het de eerste maal, dat gij daarheen gaat. Het is goed, dat gij U daarbij dui delijk voor oogen stelt, dat er aldaar in den loop van eenige eeuwen door Neder landers iets grootsch is verricht naar het woord van Jan Pietersz. Coen, den grond legger van ons overzeesch rijk. Dit te be schermen en voor de komende gsiachten de gelegenheid voor verdere ontwikke ling te behouden is mede Uw taak. Bij de vervulling van die taak zal het U ongetwijfeld totsteun zijn te weten, dat versterking van d e mairi> tieme defensie in Indie in het voornemen der regee ring 1 i g t. Ten slotte wil ik er aan herinneren, dat gij, overal waar gij in het buitenland komt, Nederland vertegenwoordigt. De achting die men ons land toedraagt, wordt mede door Uw houding en Uw daden beïnvloed. Moge en ik richt mij in het bijzon der tot de jongeren onder U'^- het ver blijf in Indie en de dienst in de marine aldaar U de voldoening geven, die gij er van verwacht. Keert terug als flinke mannen, waarop ons land trotsch kan zijn. Ik wensch U allen een voorspoedige reis. Het ga U allen goed." Nadat de commandant van de „Tromp" de toespraak met enkele woorden had be antwoord, vertrok de minister met hetzelf de ceremonieel als bij zijn komst en terwijl hij op de kade het militaire saluut in ont vangst nam, werden door de „Tromp" ne gentien saluutschoten afgegeven. Onmiddellijk na het vertrek verrichtte de schout bij nacht H. Jolles, vergezeld van den chef-staf, de inspectie aan boord van het schip, waarna hij de bemanning ten af scheid toesprak. Wijzende op den onrustigen toestand op de wereld, zou spr. gaarne zeggen, dat die toestand niet ernstig is. Dat kan hij echter niet, omdat deze bij tijd en wijle wel ern stig is. Gaat daarom echter niet met een bang hart, aldus spr., doch denk als in In dië de toestand ernstig wordt, aan het va derland en aan ons lichtend voorbeeld in Den Haag, H. M. de Koningin. Gedenk, zoo eindigde spr., dat gij in haar dienst zijt en voor haar en het vaderland strijdt. Spr. noodigde de bemanning uit, deze woorden te bezegelen met een driewerf hoera. Soc.-dem. wethouder zijn tolk. In de gistermiddag gehouden gemeente raadsvergadering te Rotterdam de eer ste na de geboorte van Prinses Irene heeft de loco-burgemeester, de soc. dem. wethouder De Zeeuw, een rede uitgespro ken, waarin hjj zich tot tolk maakte van de gevoelens van den Raad, om van de ze plaats onze vorstin en haar huis geluk te wenschen. Met deze heuglijke gebeur tenis, zoo zeide hij, leven wij niet alleen uit menscheljjke, maar ook uit andere overwegingen mede. De geboorte van een Prinses vergroot de kans, dat de tijd, ge durende welke de hand tusschen het Oranjehuis en Nederland zal bestaan, verlengd zal worden. Die band is in onze constitutioneele mo narchie eenessentieel o n d| e r- deelvanons staatkundig bestel, waarinonzedemocr a- tische vr ij heden liggen verankerd. Moge de bede, dat in den gekozen naam Irene ligt, verhoord wor den en het H. M. de Koningin toegedacht zijn, met ons volk nog vele jaren den ge boortedag van de jonge- Prinses mede te vieren, terwijl voor ons volk de vre de naar buiten niet verstoord moge wor den en naar binnen gehandhaafd blijve in een periode van toenemende welvaart van het gansche volk in al zijn schakeeringen. van SCHILDERIJEN en TEEKENINGEN door WIM HELDER Gedurende enkele weken te houden in 't pand Korte Delft 2 Middelburg Geopend van 107 uur. Toegang vrij, (Ingez. Med.) WEERBERICHT. Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Helder tot half bewolkt, droog warm weer, plaatselijk ochtendmist, zwak ke tot matige Oostelijke wind. UKKEL: Matige wind Uit N.O. tot O. richtingen, bewolkt tot scHoon weer, warm, op het einde van den nacht mist of nevel. Vr. 18 Aug. Zon op: 5 h 48; onder: 20 h 19. Licht op: 21 h 19. Maan op: 10 h 22; onder: 21 h 31. L.K.: 21 Augustus. Hoog- en Laagwater te Vlisslngen: Augustus. Hoogwater. Laagwater. Vrijdag 18 4.11 16.27 10.38 23.21 Zaterdag 19 4.59 17.15 11.28 24.07 Zondag 20 5.46 18.03 12.14 24.54 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Augustus. Hoogwater. Laagwater. Vrijdag 18 S 6.13 18.35 11.45 24.16 Zaterdag 19 6.59 19.17 12.37 Zondag 20 7.42 19.58 1.06 13.23 Zij trachten Brabant binnen te bomen. Nu de tijd van de kermissen in Brabant is aangebroken, is tevens de tijd gekomen, dat de zigeuners hun jaarlijkschen of half- jaarlijkschen aanval op de Nederlandsche grens doen. Sinds eenige dagen zwerven aan de Bel gische zijde van de grens dan ook weer ver schillende wagens met zigeuners, met het begrijpelijk gevolg, dat de grensbewaking een extra-oogje in het zeil houdt en dat zelfs de grenstroepen medewerken aan het weren van deze „vreemde indringers". Want wel verzekeren de zigeuners zelf bij hoog en bij laag, dat zij geenszins het voornemen hebben naar Nederland te ko men, waar het naar zij géhoord hebben nog slechter is dan in België, doch wat deze ver zekeringen waard zijn, bleek toen Dinsdag drie wagens met zigeuners een poging waagden om over den Grazenschen weg tusschen Meerle en Chaam Nederland bin nen te dringen. De Grazensche weg is een van die wegen, welke indertijd ter bestrij ding van de gemotoriseerde smokkelarij zijn afgezet met ijzeren paaltjes van 60 cm hoogte in betonnen voetstukken. De ziJ geunerwagens zijn echter vrij hoog van as en zoo meende men juist tusschen en over de paaltjes heen te kunnen komen. Dit ge lukte echter niet en had tot gevolg dat een der wagens de as brak. Onverrichterzake is men daarop naar Meerle teruggekeerd, waar de wagens thans op ongeveer twee km van de grens staan, tot zij door de Belgi sche gendarmerie verder opgejaagd worden en de strijd op een ander front begint. Wei- licht duurt dat echter nog eenige dagen, want met de reparatie van de gebroken as wordt niet teveel haast gemaakt. En waren deze drie wagens nu maar de eenige welke op het oogenblik in het grens gebied rondzweven, dan was het nog zoo erg niet. Twee van deze wagens immers worden bewoond door leden van den Ne- derlandschen zigeunerstam der Peterlows de élite onder de rondtrekkende zigeu ners en kunnen derhalve bij het over schrijden der grens niet geweerd worden. De derde wagen daarentegen behoort aan leden van een Noorschen zigeunerstam, welke wel een verblijfsvergunning voor Bel gië heeft, doch niet voor Nederland. De Belgische verblijfsvergunning houdt boven dien 1 September op van kracht te zqn. Behalve deze drie wagens zijn er echter enkele tientallen andere en zoo stonden-er b.v. gisteren te Diest, achter Turnhout niet minder dan 30. Merkwaardig is het, dat de leden der ver schillende zigeunerstammen volkomen met eikaars doen en laten op de hoogte zijn en dat b.v. de drie te Meerle verblijvende fa milies op gezette tijden telefonisch worden opgeroepen om mededeeling te ontvangen over de richting waarin de anderen trek ken. Dit alles wijst er echter op, dat de groote trek weer begonnen is en dat wellicht reeds binnen enkele dagen langs de grens op ver schillende fronten weer een vreedzame strijd zal worden gestreden tusschen de Ne derlandsche grensbewakers en het slimme Zigeunervolkje. (N.R.C.) MEER DAN 30 RIJWIELEN GESTOLEN. Dief en heler aangehouden. Het aantal fietsen, dat te Groningen ge stolen wordt, was sedert Augustus schrik barend toegenomen. Bij het politie-onderzoek werd een adres gevonden en zoo kon de dief opgespoord worden. Het is de 44-jarige K. H. uit Gro ningen. Een groot aantal rijwielonderdeelen en niet minder dan dertig fietsen werden bij hem in beslag genomen. Inmiddels is ook een rijwielhersteller ge arresteerd, verdacht van heling. De man, de 42-jarige W. R„ eveneens uit Groningen, zou van den dief de fietsen hebben opge kocht.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1