fórvtrittctule $eetittr0cfye MIDDELBURGSCHE COURANT GOESCHE COURANT) Prins Bernhard met zijn twee kinderen, De tentoonstelling van Zeeuwsche kleederdrachten. St.-Laurens viert Oranjefeest. Een neutrale lagere landbouwschool op Walcheren. :en „vierpuntenplan" in de maak Deze uitstekend geslaagde foto, waarvoor Prinses Beatrix onder vader's hoede de hand van het kleine zusje mocht vasthouden, is genomen door H.M. de Koningin. De doopplechtigheid van Prinses Irene. De Z.L.M. kan zich met de inrichting er van be lasten. Te Middelburg? Zullen de Japanneezen ook Hongkong blokkeeren? Vier weken voor een ander in de gevangenis. Het zou zoowel Polen als Duitschland tevreden kun nen stellen. Grensverkeer tusschen Poolsch en Duitsch-Silezië verbroken. Japansche actie rondom Hongkong. Nederlandsche banken hebben belangrijke vorderingen op de firma Mendelssohn Co. Dagblad. Uitg. N.V. De Middelburgsche Crt. Bureauxte MIDDELBURGSt. Pieterstr. 28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOESTurfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes ff 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg er» Goes 18 ct. NUMMER 192. TWEE BLADEN. WOENSDAG 16 AUG. 1899. EERSTE BLAD. 182e JAARG. Advertentiën 30 ct per regel, ingezonder. mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten eit dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewüsnummers 5 rt, Zoo mogelijk in September in de Nieuwe Kerk te Am sterdam. Het ligt in het voornemen van Prinses Juliana en Prins Bernhard, dat de doop plechtigheid van Prinses Irene zoo mogelijk in de maand September in de Nieuwe Kerk te Amsterdam zal plaats hebben. Hedenmorgen namen wij een kijkje in de koffiekamer van het Prov. gebouw der Provinciale Staten aan de Groenmarkt te Middelburg, waar morgenochtend de Com missaris der Koningin de tentoonstelling van Zeeuwsche Kleederdrachten, uitgaande van de Vereeniging tot behoud van de Zeeuwsche kleederdrachten, hoopt te ope nen. Dit bezoek heeft ons er van overtuigd dat er op dit gebied heel wat belangwek kends is tot stand gebracht en wij hopen met de hierna volgende voorloopige be schrijving ook de belangstelling van ande ren te kunnen opwekken. De hoofdschotel wordt gevormd door de kleederdrachten uit Walcheren, Zuid-Beve land, Kadzand, Aksel en Hulst. Naast die, welke thans nog gedragen worden zijn er vele uit vroegere perioden, waaronder er zijn, die van een heel fijnen smaak getuigen. Zooveel mogelijk is getracht de wijzigin gen in den loop der jaren aan die drachten in de verschillende deelen van Zeeland te doen uitkomen. Maar naast de kleeding zijn er nog vele andere zaken, die de aandacht vragen, zoo staan op de middentafel vitrines met vele gouden en andere voorwerpen, die tot de kleeding behoorden of nog behooren. Daar onder zijn er vele, welke door het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen zijn afge staan, anderen door particulieren. Aan de achterzijden der zaal troffen wij een tweetal stands aan, een van kleeding en poppen en een van zilverwerken enz., waar tevens gelegenheid wordt geboden, zich een en ander aan te schaffen. Tegen over den ingang is wat wij zouden willen aanduiden de werkafdeeling: hier zal een houtsnijder uit Grijpskerke zitten naast 'n Westkapelsche kantkloster, die een babbe laarbakster en een mutsenplooister links van zich zal hebben. Wellicht zal ook het machinaal mutsenplooien kunnen worden gedemonstreerd. Aan den wand hangen en kele schilderijen van de heeren Bergsma en Kimpe, betrekking hebbend op het. doel der tentoonstelling en een schilderij en een ets van Bart Peizel, voorstellende den bur gemeester van Kloetinge, een der pioniers voor het behoud der kleederdracht. Naast de deur bevindt zich de tafel met propaganda voor de vereeniging. Daar zal men tevens kennis maken met het ont werp voor de penning van de vereeniging van de hand van den heer Etienne: Aan de eene zijde het portret van Prinses Juliana in Axelsch costuum en daar omheen de woorden „Zeeuwsche dracht is Zeelajnd's kracht". Aan de andere zijde de wapens der verschillende deelen der provincie en daar omheen de naam der vereeniging. Een paar foto's geven duidelijk aan hoe het Zeeuwsche costuum, maar dan onge schonden, veel beter staat dan het burger pakje by dezelfde personen. Tenslotte voor vandaag nog iets over enkele boekwerken, die ter inzage liggen, grootencïeels afkomstig uit de Provinciale Bibliotheek. Alle handelen over de kleeder drachten en zijn een groote propaganda voor het behoud er van. SINT-LAURENS. Zooals verschillende andere gemeenten, waarvan de bewoners op nationale en andere feestdagen zich veelal op grootere naburige gemeenten oriëntee- ren, en het dan later onderling nog eens „dunnetjes" over doen had ook de Oranje vereeniging in deze gemeente het feest ter gelegenheid van de geboorte van Prinses Irene uitgesteld en zij had voor wat het we der betreft geen betere kunnen kiezen dan dien van vandaag, want bij de opening van het feest hedenmorgen te 9 uur, was het Oranjezonnetje op zijn post én de weer voorspelling dteed ook voor den verderen dag alle goeds verwachten. Toen wij hedenmorgen naar Sint-Laurens reden en de grens met Middelburg gepas seerd waren, trof ons direct, dat bijna aan geen enkele woning de vlag ontbrak en dit bleef zoo tot op het dorp zelf, waar wij ook Oranjeversieringen aan gordijnen enz. waar namen! De klok luidde van half 9 tot 9 uur en wekte op tot feestvieren. Wij keerden terug naar Brigdamme, waar een aardige versiering aan wees waar de toegang van het feestterrein, de weide rond de ruïne bij den ingang van het „Brig- damsche padje'is. Hier verzamelden zich tegen 9 uur de be stuursleden der Oranjevereeniging, de schoolkinderen en verschillende personen, die zouden helpen bij de feesten of die uit belangstelling de officieele opening wilde bijwonen. In een hoek van het terrein, waarop ver sieringen en voor hedenavond ook verlich ting was aangebracht, stonden op tafels de talrijke aardige en veelal ook practische prjjzen voor de verschillende te houden wedstrijden. Een groote geluid-versterkings-installatie was aangebracht, die het eerst haar goede diensten bewees bij de openingswoorden van den voorzitter der Oranjevereeniging, bur gemeester J. W. van 't Hoff. Spr. wees er op, dat weer een Prinsesje is geboren, Prinses Irene Emma Elisabeth en dat men daarom feest viert. Spr. herin nerde aan de vrees voor het uitsterven van het Huis van Oranje en aan de zeer moei lijke dagen, die onze Koningin heeft door gemaakt; maar hoe gelukkig is het nu met haar kinderen en kleinkinderen. Dit blijkt uit de foto's. Spr. hoopte, dat de Koningin nog lange, lange jaren veel geluk zal sma ken en stelde een driewerf hoera in op H.M. En dan denkt men natuurlijk aan de ou ders, Prinses Juliana en Prins Bernhard. Spr. wenschte hen hartelijk geluk met de geboorte van Prinses Irene en hoopte, dat ook het Prinselijk ouderpaar nog vele, vele jaren voor ons land gespaard mag blijven. Spr. stelde een „Leve Prinses Juliana, leve Prins Bernhard in". Men viert feest omdat men er een Prin sesje heeft bij gekregen. Wat een aardig spannetje kan dat worden en wat mooie namen hebben ze gekregen. Mogen zij veel geluk en veel vrede voor ons land aanbren gen. Met duizenden in alle lagen van ons volk dankt men God, dat Hij ons dit Prin sesje gaf en spr. welkte op daar aan uiting te geven door een opgewekt en vroolijk feest zonder eenigen wanklank. Spr. ein digde met een „Leve Prinses Beatrix, leve Prinses Irene". Telkens werd luide met de hoera's inge stemd. De geluidinstallatie bracht nu het Wil helmus en daarna de Lippe Biesterfeld marsch (gramaphoon-muziek) ten gehoore. De schoolkinderen zongen het Wilhelmus en de kinderwedstrijden konden aanvangen. Bij het dagelijksch bestuur der Zeeuw sche Landbouw Maatschappij is bericht in gekomen van den minister van economi sche zaken, dat zij (de Z. L. M.) zich kan belasten met de inrichting van een lagere landbouwschool te Middelburg of omge ving. In de gisteren gehouden vergadering van het dagelijksch bestuur is dit bericht nog eens mondeling door den directeur- generaal van den landbouw bevestigd. Deze ministerieele toestemming heeft een einde gemaakt aan een vrij langdurigen strijd tusschen de Z.L.M. en den N.C.T.B., welke laatste organisatie de opvatting was toege daan, dat op Walcheren geen neutrale, maar een christelijke lagere landbouw school behoorde te worden gesticht. Tevens beteekent zij het antwoord op de vraag, of voor Walcheren voorkeur moest worden gegeven aan een tuinbouwschool of een landbouwschool, welke laatste tevens de ge legenheid zou bieden voor lessen, den tuin betreffende. Zooals men zich wellicht herinnert ijver de de Z.L.M. destijds voor een tuinbouw school, die zelfs aanvankelijk reeds door den minister was toegezegd, maar welker totstandkoming door de tijdsomstandighe den werd verhinderd. Verleden jaar stelde de Z.L.M. een com missi e in, die tot taak kreeg de stichting van een neutrale lagere landbouwschool in Mid delburg of naaste omgeving te bevorderen, Deze commissie heeft blijkbaar goed werk verricht en ziet thans haar moeite be loond. Er moest vanmorgen en van middag nog veel geordend worden en er is wellicht la- tér nog gelegenheid op een en ander terug te komen. Of de school in Zeeland's hoofdstad zal verrijzen, dan wel in een der omliggende dorpen hangt, naar men ons meedeelde af van de mate van tegemoetkoming die het gemeente-bestuur van Middelburg der Z.L.M,, zal betoonen. Als het gaat om de stichting van landbouw- of tuinbouw scholen, zou het nl. te doen gebruikelijk zijn, dat de gemeente, waar de instelling gedacht is, de organisatie, welke met haar stichting wordt belast, het school gebouw enz. aanbiedt. Naar wij vernamen, zal het bestuur der Z.LM. zich een dezer dagen met het ge meentebestuur van Middelburg in ver binding stellen, teneinde te hooren, in hoeverre dit van plan is zijn vermoedelij ke instemming met de vestiging van een lagere landbouwschool te Middelburg in daden (voorstellen aan den Raad) om te zetten. Een detachement van 500 Japansche manschappen heeft vanmiddag Tsjoem tsjoen bezet, is opgetrokken tot 20 yards af stand van de brug over de rivier die de grens vormt tusschen Tsjctemtsjoen en Hongkong en heeft aldaar de Japansche vlag geplant. De Japansche en Britsche troepen staan thans, slechts gescheiden door de brug, te genover elkander. De toestand is kalm. Waarnemers gelooven, dat deze Japan sche actie beoogt voorbereidingen te tref fen voor een blokkade van Hongkong, ge ljjk aan die van de Britsche concessie in Tientsin. Inwoner van 's Heer Arends- kerke verdiende er 150 mee. Dezer dagen is aan het licht gekomen, dat L. K. te 's Heer Arendskerke vorig jaar September vier weken in de gevangenis te Scheveningen doorgebracht heeft voor A. W. te Goes, die deze straf had te onder gaan. Het geval is door verraad aan het licht gekomen. L. K. heeft een bekentenis afge legd en o.a. medegedeeld, dat hrj voor die vier weken 150 ontvangen heeft. De justi tie heeft de zaak in handen en uiteraard zal het geval voor beiden nadere gevolgen hebben. Het ANP meldt ut Londen: De Berlijnsche correspondent van de Times schrijft, dat men in Berlijn alge meen de meening heeft, dat de bijeen komst van Salzburg niet slechts een de monstratie is geweest van gemeenschap pelijke Vastberadenheid en solidariteit, maar dat belangrijke besluiten zijn geno men, waarvan het algemeen publiek even min als naar het schijnt de Wilhelmstras se nog in kennis zijn gesteld. In Berlijn heeft men den indruk, dat ,;,er iets in de •lucht hangt," Ofschoon de aard daarvan meer een zaak van veronderstellingen is dan van betrouwbare inlichtingen. Vol gens ontvangen berichten heerscht dezelf de indruk in Dantzig sinds den terugkeer van Burckhardt. Men spreekt daar over een „vierpuntenplan" dat zoowel Polen als Duitschland tevreden zou stellen en dat een algemeene waarborg zou behelzen van de Poolsche grenzen door alle Europee- sche staten, een voorstel, dat in zekere mate schijnt samen te vallen met berich ten, die voorzichtelijk in het buitenland vermeld zijn over een min of meer gelijk luidend plan, afkomstig uit Rome. In Ber lijn echter zegt men- ons, is niets bekend Het geloof, dat tenzij de huidige impasse op een of andere wijze verbroken wordt, een rampspoed volgen zal, is thans in de hoogste Duitsche regeeringskringen in veel grootere mate doorgedrongen dan in Sep tember j.l. het geval was. Dat beteekent niet, dat eenigerlei bereidheid tot compro missen ten aanzien van de Duitsche eischen reeds tot uitdrukking is gebracht, of in het gezegde opgesloten ligt, maar hier en daar zijn er teekenen in de pers en elders dat de gedachte aan eenige mate van sa menwerking met de andere landen niet volledig wordt uitgesloten. De militaire voorbereidingen in Duitsch land toonen geen teekenen van verslapping, en men kan thans veilig ramen, dat twee millioen man onder de wapenen zjjn. Gis teren zijn aantallen oudere mannen, tus schen de 40 en 45 jaar en in sommige stre ken zelfs nog oudere, opgeroepen en reser visten zwaaien niet af na volbrenging van hun diensttijd. Voor zoover vernomen kan worden hebben geen belangrijke troepen concentraties plaats gehad, doch de mili taire bedrijvigheid in het gebied van den Corridor en in Silezië wordt met belang stelling waargenomen. Uit Warschau: De Duitsche autoriteiten hebben het grensverkeer in het district Rybnic (Silezië) verbroken en het te lefoonverkeer tusschen Poolsch en Duitsch Silezië gesloten. Ter gelegenheid van een troepenrevue heeft de Poolsche president, Mosicki, giste ren een rede gehouden' waarin hij zeide „het Poolsche leger bezield met den geest van Pilsoedski, zal elke uitdaging aanne men en zich over eiken vorm van druk be- leedigd achten". In een gisteravond te Warschau gehou den betooging zijn moties aangenomen, waarin verklaard wordt, dat het geheele land rustig blijft en vereenigd, vertrouwt op de kracht van het leger en zich tegen elke uitdaging zal verzetten. De strijd in het Verre Oosten. WEERBERICHT. Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Des nachts iets minder koud, plaatselijk ochtendmist, overdag licht tot half bewolkt, droog vrij warm weer, meest zwakke veranderlijke wind. UKKEL: Lichte tot matige wind uit N.O. tot N.W. richtingen, schoon tot be wolkt, tijdelijk nevel, vrij warm overdag. Wo. 16 Aug. Zon op: 5 h 44; onder: 20 h 24. Licht op: 20 h 54. Maan op: 7 h 37; on der; 20 h 35. E.K.: 21 Augustus. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Augustus. Hoogwater. Laagwater. Woensdag 16 2.38 14.53 9.11 21.46 Donderdag 17 S 3.27 15.38 9.53 22.32 Vrijdag Ï8 4.11 16.27 10.38 23.21 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Augustus. Hoogwater. Laagwater. Woensdag 16 4.37 17.01 10.14 22.38 Donderdag 17 5.29 17.47 10.57 23.25 Vrjjdag 18 S 6.13 18.35 11.45 24.16 De Britsche autoriteiten te Hongkong hebben twee compagnieën troepen gediri geerd naar de grens van het schiereiland Kowloen, ingevolge het feit', dat gister avond de Japanneezen geland zijn te Nam- tau in de delta van de Paarlrivier. De Japanneezen zijn opgetrokken langs de grens naar Tsjoemtsjoem en legeren zich thans langs het grensgebied. Vanmorgen hebben vier Japansche vliegtuigen de stad Tsjoemtsjoem gebombardeerd. TSJANG KAI SJEK GAAT TSJOENKING VERLATEN. Volgens den correspondent van de „Asa- hi" te Sjanghai, gaat maarschalk Tsjang Kai sjek zijn hoofdstad Tsjoengking verla ten en verplaatst hij zijn hoofdkwartier 180 mijl verder landwaarts naar Kiating aan de oevers van de Yangtzoe rivier. In naam blijft Tsjoengking de hoofdstad van China doch er zal nog slechts een gedeelte van de militaire overheid overblijven. De civiele Uit de ter griffie van de Amsterdamsche rechtbank ter inzage gelegde stukken blijkt, dat de firma Mendelssohn Co., welke naar men weet, in groote moeilijkheden verkeert en welke instelling surséance van betaling is verleend, voor een totaal bedrag van 65 millioen schatkistpapier verkocht aan derden zonder dat deze laatsten de daaraan verbonden verplichting overnamen om op den vervaldatum voor verlenging zorg te dragen. Het betreft namelijk voor 57 millioen Fransch schatkistpapier, 6.1 millioen Bel gisch papier en voor 1.1 millioen Argen- tijnsche schatkistbiljetten. Deze credieten waren door de firma Men delssohn aan de respectieve landen in den vorm van driemaandspromessen verleend, welke regelmatig verlengd zouden worden. De firma Mendelssohn had de credieten als het ware overgesloten bij andere financi- eele instellingen zonder de zekerheid, dat de overname tijdens den geheelen looptijd gehandhaafd zou blijven. En liep dienten gevolge het risico, dat zij de stukken terug zou moeten nemen. Op de crediteurenlijsten der firma Men delssohn Co. komen de namen van eeni ge groote Nederlandsche bankinstellingen voor. De Nederlandsche Handel Mij. heeft door zekerheid gedekte vorderingen voor een tot aal bedrag van bijna 30 millioen. Op de Amsterdamsche effectenbeurs werd gister dan ook groote belangstelling aan den dag gelegd voor de aandeelen Ne derlandsche Handel Mij. in verband met de groote bedragen, waarmede deze in stelling bij de deconfiture van de firma Mendelssohn is betrqkken. Teneinde mis verstanden te voorkomen was door het bestuur van de Vereeniging voor den Ef fectenhandel vastgesteld, dat de handel in deze aandeelen niet vóór 2 uur, dus een half uur na de officieele opening, mocht plaats vinden. Tenslotte bleek de affaire verre van omvangrijk te zijn, maar de koers kwam niet onbelangrijk lager te liggen, zoodat in enkele dagen tijd een behoorlijk verlies is geleden. Dit wijst er op dat men ter beurze niet het volle vertrouwen heeft" in de zekerhe den. De crediteurenlijst bevat de namen van eenige groote Nederlandsche bankinstellin gen. Wij noemden reeds de Nederlandsche Handel Maatschappij. Deze instelling heeft door zekerheid gedekte vorderingen voor een totaalbedrag van bijna 30 millioen. De koers der aandeelen van de Nederland sche Handel Maatschappij is sinds Donder dag j.l. vrij belangrijk gedaald. Deze reac tie wijst erop, dat men ter beurze niet het volle vertrouwen heeft in deze zekerheden. De Nederlandsche Bank heeft een door zekerheid gedekte vordering van ruim 12 millioen, terwijl zij verder nog voor 2 mil lioen papier in herdisconto heeft genomen. Pierson Co. heeft een door onderpand gedekte vordering van 3 millioen en de Amsterdamsche Bank een gedekte vorde ring van 2 millioen en een vordering van 500.000. De Nederlandsche Trust Maatschappij heeft blijkbaar verschillende van zijn cliën ten zich bij dit bankiershuis doen interes seeren. Voorts heeft de Vereeniging voor den Ef fectenhandel nog een vordering tot een be drag van 104.542. De Amsterdamsche geldmarkt is dus voor een vrij aanzienlijk bedrag bij deze affaire geïnteresseerd De Amerikaansche bankiers- belangen beloopen 15 millioen dollar, de Canadeesche 1,2 millioen dollar, de Fran- sche schatkist ruim zeven ton, en voorts enkele banken in Duitschland, Hongarije, Zwitserland, België en Zweden. regeeringsbureaux worden verplaatst naar Loetsjau, tusschen Kiating en Tsjoengking. De herhaalde Japansche luchtaanvallen op Tsjoengking hadden reeds sinds lang een verplaatsing dringend noodzakelijk ge maakt. Kiating heet een aangename stad, die gemakkelijk verdedigd kan worden. Een tempel aan den voet van een berg heeft Tsjang Kai sjek tot zijn ambtswoning laten verbouwen. Amerikaansche gefouilleerd te Tientsin. De Amerikaansche mevr. F. M. Richards, oud 59 jaar, heeft het Amerikaansche con sulaat te Tientsin er van in kennis gesteld, dat zij gefouilleerd is door Japansche schild wachten op de grens van de Fransche con cessie, toen zij die wilde binnengaan met twee manden groente. Zij had een indenti- teitskaart bij zich, afgegeven door den Amerikaanschen consul.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1