KRONIEK van den DAG. BINNENLAND. ZEELAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN ZATERDAG 12 AUGUSTUS 1939. No. 189. EEN ZOON VAN Z'N VADER. MIDDELBURt. VLISSINGEN. WALCHEREN. De wereldhandel en de bewapeningswedloop. In verschillende landen is de ontwik' keling van het bedrijfsleven naar het ui terlijk zeer bevredigend. Men kan op vele plaatsen een uitbreiding der industriëele bedrijvigheid en daarmee gepaard ook van den handel waarnemen. Echter op de ke per beschouwd is al deze uitbreiding niet bijster gezond: ze komt voor het grootste deel voort uit den befaamden bewape ningswedloop. Het internationale ruil verkeer beperkt zich nog steeds in toe nemende mate tot die goederen of grond stoffen, die onontbeerlijk zijn voor de oorlogsindustrie of die voor voorraads- vorming met het oog op een eventueel toekomstig conflict in aanmerking komen, terwijl daartegenover de handel in andere artikelen sterk is ingekrompen. Een dezer dagen door de Economische Afdeeling van den Volkenbond gepubli ceerd „Overzicht van den Wereldhandel" bevat leerrijke gegevens hieromtrent, die betrekking hebben op het jaar 1938. Men mag echter aannemen, dat de geschetste ontwikkeling in het loopende jaar nog scherpere vormen heeft aangenomen. Zoo wordt er op gewezen, dat de prijzen tus- schen 1933 en 1938 in het algemeen in da lende richting zijn gegaan, met uitzonde ring van voor de wapenindustrie noodza kelijke producten, zooals ijzer, staal, ce ment, steenkool, evenals voor de voedsel voorraden noodige landbouwproducten, waarvan de prijzen in de hoogte zijn ge schoten. De stijging van den invoer van grond stoffen en voedingsproducten in de laat ste jaren is in de meeste landen van de wereld waar te nemen. Engeland, Duitsch- land en Japan zijn bijzonder opvallende voorbeelden. De invoer van traan in Engeland is van 1937 tot 1938 met 50 gestegen. De aankoop in het buitenland van aluminium en nikkel was in 1938 dub bel zoo groot als voor twee jaar. Wat Duitschland betreft, daar is de graanin- voer in 1937 en 1938 verdubbeld, terwijl, tot dekking van de behoeften der bewa peningsindustrie, de invoer van minerale oliën er van 281,000 kub. ton in 1933 ge stegen is tot 779,000 ton in 1938. De in-' voer van benzine en andere petroleum- producten steeg vein 1,472,000 tot 2,824,000 ton. In Japan was de invoer van mine rale oliën zoowel in 1937 als in 1938 bijna het dubbele van die in 1936. De toeneming van de orders voor be- wapenings-doeleinden heeft tot gevolg gehad, dat die landen, welke voornamelijk de desbetreffende artikelen leveren, hun bedrijvigheid sterk hebben kunnen uit breiden. Een sprekend voorbeeld hiervan vormt ,'Zweden', weilks welbekende en vaak aan andere landen voorgehouden welvaart vrijwel uitsluitend te danken is aan het bezit van enkele ruwe grond stoffen en bepaalde producten, die thans in de geheele wereld in verband met de bewapeningsrace zoo zeer begeerd wor den. De verschepingen van ijzererts uit Zweden bedroegen in 1938 bijna 113 mil- lioen ton, tegen nog geen 11 millioen in 1929, wat destijds al een record was. De export van ijzer en staal is er eveneens tot een record gestegen. Daartegenover valt het op, dat de Duit- sche uitvoer van cokes en steenkool, on danks de groote vraag naar deze artike len en de hieruit voortspruitende prijs stijging op de wereldmarkt, in 1938 met 123 millioen mark is verminderd, de uit voer van ijzer en ijzerproducten met 70 millioen mark. Dit is natuurlijk hetge volg van het feit dat de bewapeningsin dustrie in het land zelf beslag legt op alle producten die zij kan gebruiken. Ar tikelen die vroeger aan het buitenland verkocht werden, en met welker op brengst de invoer van buitenlandsche pro ducten werd betaald, zijn dus uit het in ternationale goederenverkeer uitgevallen. Tegelijkertijd heeft een land, dat groote bedragen uitgeeft voor den aankoop van „oorlogs-artikelen", des te minder geld beschikbaar voor het verwerven van pro ducten ter dekking van „civiele" behoef-; ten. In Duitschland treedt deze ontwik keling wel zeer duidelijk in het licht. Men kent de moeilijkheden, waarmede de Duitsehe exportindustrieën te kampen hebben bij het verkrijgen van de door hen benoodigde grondstoffen en men weet Naar het Engelsch door T. TEN HAVEv. d. MADE. 32). i .r-p Peter sprong op. „s dat Mallinsbee's woord?" ,>Absoluut." Peter's roode gezicht werd nog rooder en zijn oogen blonken. „Ik ga dadelijk terug en beleg van avond nog een vergadering. We zullen de lui, die hier geen belangen hebben, wel mee krijgen. We zullen de prijzen reus achtig opdrijven. Je kunt ervan op aan, mr. Van Henslaer.' U hoeft niets anders te doen, dan hem eruit te knikkeren, zoo dat hij in onze handen valt. Wij sturen hem wel weer terug naar hier. Is dat niet aardig?" Gordon beloofde het nogmaals, toen ze elkaar de hand schudden, nadat Peter in zijn wagentje was geklommen. Daarna reed de hoteleigenaar weg. Gordon had echter niet het minste ge voel van voldoening, toen hij weer in het kantoor terug was. Hij had de zaak nu een bepaalde richting uitgedreven en hij was er niet zeker van, hoe Mallinsbee dat zou opvatten. Maar 't was eenmaal ge beurd en nu zou hij het doorzetten. Die kans was te mooi om te verwaar- loozen. Slosson had een foutieven zet ge daan. Hij probeerde tijd te winnen in- Plaats van ineens te handelen en het was vrij duidelijk voor Gordon, dat dit tijd- winnen geschiedde met het oog op Hazel. ook, hoe de invoer van tallooze, min of meer als „luxe" beschouwde artikelen, waaronder verschillende levens en genots middelen, er aan banden wordt gelegd. Minder bekend is het, dat de buitenland sche handel van Japan met de landen, die buiten het „Yen-blok" staan, in den loop van het vorige jaar vrijwel geheel ver nietigd is. Binnen zeer korten tijd heeft Japan een groot deel van zijn afzetgebie den voor gefabriceerde goederen verlo ren, ten gunste van zijn concurrenten. De voornaamste oorzaken hiervan schijnen te zijn geweest gebrek aan grondstoffen voor de uitvoer-industrieën en de verhoo ging van de fabricage-kosten in Japan, waardoor dit land zijn in de vroegere ab normaal lage prjjzen gelegen voorsprong op de buitenlandsche markten verloren heeft. In andere landen, waar de bewapenings industrie op volle kracht werkt, kan men hetzelfde verschijnsel van prijsstijging waarnemen, waardoor het concurrentie vermogen met het buitenland op den duur moet lijden. In Frankrijk bv. baart het prijzenvraagstuk de regeerng toenemen de zorgen. In verschillende takken der Engelsche industrie treedt ook reeds een neiging tot stijging van de productie kosten aan den dag. Men houdt er thans al rekening mede, dat de regeering - indien zij tenminste het tempo der bewa peningsindustrie verder wil opvoeren maatregelen zal moeten nemen om het verbruik voor „burgerlijke" doeleinden te beperken. Dit alles bevestigt de conclusie, waar toe de economisten van den Volkenbond reeds waren gekomen op grond van de ontwikkeling gedurende 1938, nl. dat de uitbreiding der bewapeningen slechts voor een beperkten tijd den wereldhandel kan stimuleeren en dat de invloed, dien deze factor in tegenovergestelde richting oefent, zich des te meer doet gevoelen naar gelang de nationale productie-capa citeit meer voor de bewapeningsindustrie gebruikt wordt. Hoe meer van de natio nale productie gevergd wordt voor de nationale bewapening, hoe meer de han del van het land eronder te lijden zal hebben. WIJZIGING INVOERREGELING SPIJSVET. Van bevoegde zijde wordt ons het vol gende medegedeeld: ln September 1938 werd een regeling in gevoerd strekkende tot beperking van den invoer van spijsvet voor directe consump tie, welke regeling een aanvulling vormt op de quoteering van den binnenlandschen afzet van spijsvet. Deze invoercontingen- teering heeft in de praktijk verschillende moeilijkheden opgeleverd, zoowel voor den verbruiker als voor den handel, zoodat be sloten is, zte te doen vervallen. In de plaats daarvan is met ingang van heden de invoerheffing op spijsvet voor di recte consumptie verhoogd met 4 cent per kg, voorzoover het betreft spijsvet in groote verpakking en met 6 cent per kg voorzoo ver het betreft spijsvet, hetwelk blijkens de verpakking in eenheden van minder dan 10 kg bestemd is voor den handel in het klein. De invoerheffing op spijsvet bestemd voor de binnenlandsche vetsmelterijen blijft daarentegen ongewijzigd op 36 cent per kg gehandhaafd. Bij deze nieuwe regeling komt het be grip „importeur van spijsvet" tevens te ver vallen, daar thans, behoudens dan tegen betaling der heffing, de invoer van spijs vet aan ieder toegestaan is. TUSSCHEN EEN VRACHTAUTO EN EEN AUTOBUS BEKNELD GERAAKT. Arbeider aan de gevolgen over leden. In de Peulenstraat te Hardinxveld is Woensdagavond de arbeider C. van Loon bekneld geraakt tusschen een vrachtauto die een erf opreed en een autobus. De man werd ernstig gewond naar het ziekenhuis te Gorinchem vervoerd, waar hij gister is overleden. Slosson leek wel niet goed wijs om optie's te vragen. Hij was gewoonweg stapelgek Nee, deze gelegenheid mochten ze niet missen. Het was stellig niet Slosson's be doeling geweest, zijn zwakke plek te too- nen. Toen hij verder nadacht over deze situatie, kwam er een groote tevreden heid over hem: Het zou hierna ook niet langer noodig zijn, dat Hazel trachtte dien vent te bewerken. Een oogenblik overzag hij alles heel duidelijk en 'een golf van vreugde door voer hem. En hij voelde zich weer mid den in het geluksland. Het zonlicht stroomde door het venster en de wereld was weer mooi en stralend en hij leefde in een sprookjespaleis. In deze stemming verzonken hoorde hij Slosson aankomen. De agent van de spoorwegen trad het kantoor binnen met zijn gewone aanma tiging. Bij zijn eerste woorden begonnen Gordon's vingers alweer te jeuken, al was zijn begroeting zoo vriendelijk mo gelijk. Slosson keek om zich heen en toen hij alleen Gordon zag, ging hij in Mallinsbee's stoel zitten en begon orders uit te deelen. „Laat die Chinees van jullie mijn paard eens meenemen en voeren. Waar is Mal linsbee" Gordon deed zeer beleefd, maar deed alsof hij het bevel over het paard niet had gehoord. „Het spijt me zeer, maar mr. Mallinsbee is er vanmiddag niet. Hij is op jacht in de heuvels", loog hij zonder eenig ge wetensbezwaar. „Misschien voor een paar weken, misschien voor een paar dagen". „Voor den drommelWas hij van morgen hier? Ik schreef toch, dat ik zou TWEE „KAMERADEN". De een ontstal den ander zijn por- tenionnaie. Een dezer dagen waren twee personen, zekere O. woonachtig te Terneuzen en ze kere D. te Hoek, met elkander te Terneu zen gezellig uitgeweest. In den laten avond toen D. zich naar huis wilde begeven, vroeg 'O. hem eenig geld voor een biertje. Nadat dit aan hem was verstrekt, vroeg O. aan D. of hij zijn portemonnaie eens mocht zien, hetwelk hem niet werd toegestaan, waarop O. plotseling de portemonnaie aan D. ont rukte en de vlucht nam, nadat hij D. nog eenige klappen had gegeven. Bij de politie geschiedde aangifte. Deze vond aanleiding om O. werkman te Terneuzen aan te hou den en ter beschikking van de Justitie te Middelburg te stellen. KORTE METTEN. Landlooper te Breskens aangehouden Dezer dagen verscheen op de gemeente secretarie te Breskens een persoon die zei- de, dat hij was komen loopen van Duinker ken. Hij was den vorigen nacht in Sluis on dergebracht in een arrestantenlokaal en verder geloopen naar Breskens. Hier ver zocht hij om geld voor overtocht naar Vlis- singen, wat hem niet werd verstrekt, waar op de man zich boos maakte en daaraan toevoegde dat wanneer men hem geen geld voor overtocht verstrekte, hij verschillen de ruiten zou inslaan opdat hij dan opge borgen zou worden. Vooraleer hij daartoe in de gelegenheid kwam, is hij aangehou den wegens landlooperij. Bp onderzoek bleek dat de persoon zekere B. van beroep zeeman, sinds korten tijd uit een Rijks werkinrichting was ontslagen. Hij is ter be schikking van de Justitie gesteld, en nog denzelfden dag veroordeeld tot 3 dagen hechtenis en 2 jaar en 9 maanden opzen ding naar een rijkswerkinrichting. JUBILEUM. Op 15 Augustus 1899 trad de heer U. J. Pots als 21-jarige jongeman als winkelbe diende in dienst bij de firma A. Kreymborg Co., destijds gevestigd in perceel Lange Delft A 94, thans het „Huis met de Roode Pilaren" en genummerd 119. Na vier jaar werd de heer Pots chef van de zaak te Middelburg en hij is dit steeds gebleven, ook toen de zaak werd overge bracht naar het pand 66 aan de overzijde van de straat, waar zij nog steeds gevestigd is. A.s. Dinsdag zal de heer Pots dus zijn 40-jarig jubileum in dienst van genoemde firma mogen herdenken en tevens het feit dat hij 40 jaar inwoner van Middelburg is. Concert op het Molenwater. Gisteravond gaf „Oefening na den Ar beid" een concert op het Molenwater, en al had het corps grootere belangstelling ver diend, zij die er waren, hebben blijk gege ven het gebodene terecht zeer te waardee- ren. VACANTEE-NARIGHEID. In dezen vacantietijd blijken ook vele vluchtelingen, die in een ander land ver blijf hebben gevonden, de reislust niet te kunnen weerstaan, ondanks de vele moei lijkheden, welke een buitenlandsch reisje voor hen opleveren. Nagenoeg dagelijks ko men zulke personen met de mailboot hier aan, om den anderen dag retour gezonden te worden. De laatste dagen betrof het twee 13-jarige meisjes, eerst 'n Duitsch jodinne tje, dat in Engeland woonachtig, eenige dagen bij familie in Holland wilde door brengen. Haar papieren waren echter niet in orde, doch haar ouders bleken in Knocke te logeeren. Na overleg is het meisje toen door de politie met het vliegtuig naar Knocke gezonden. Gisteren was het een 13-jarig Spaansch meisje, in Engeland op kostschool. Haar moeder is in Spanje, doch haar vader is werkzaam in een hotel te Noordwijk en hem wilde zij bezoeken. Edoch, haar papie ren waren niet in orde, dus volgde een nacht logies in het politiepension en den anderen dag met dezelfde boot, waarmede het meisje was gekomen, weer terug naar Engeland en dat zonder vader te hebben gezien. Het is wel zielig, doch de politie mag hier gen pardon kennen. Het booze is van eene sombere stem ming, het neemt de vlucht voor een vroolijk gelaat. komen." Slosson's spleetoogen keken woedend en op zijn papgezicht kwam een soort rose weerschijn. Gordon keek kalm verbaasd. „Zeker was hij hier. Om een uur of elf kwam uw briefje hier. Hij vond het niet de moeite waard ervoor thuis te blijven, Ziet u, hij had een paar fazanten op een twintig mijl van de boerderij gezien. Die wachten gewoonlijk niet tot de zaken zijn afgéhandeld." Slosson sloeg met zijn vuist op de arm leuning van de stoel en barstte in lachen uit. „Waarom gaat hij fazanten schieten als er zaken afgehandeld moeten worden, die niet kunnen wachten? Fazanten! De man is niet goed snik! Of denkt hij soms, dat ik zal wachten tot hij klaar is met zijn fazanten schieterij Gordon bleef onverstoorbaar ofschoon hij een opwelling om te lachen haast niet kon bedwingen. Hij vond, dat hij alle reden tot lachen had. „U hoeft allerminst te wachten" ant woordde hij poeslief. „Ik ben hier om mr. Mallinsbee's zaken waar te nemen. De heele zaak is in mijn handen en ik heb instructies ontvangen in welke richting gehandeld moet worden. Als u een voor stel heeft, dan ben ik bereid daarover met u te spreken." Gemeenterekening over 1938. B. enW, bieden de gemeente-rekening aan over 1938, welke sluit, wat de gewo nen dienst aangaat in ontvangst met 1,646,039^21 en in uitgaaf met 1,555,425,88, alzoo met een batig slot van 90,613,33. Indien eenzelfde regeling (zal worden vastgesteld als voor 1937 gold, zal van het batig saldo naar raming een bedrag f 28,000 ten bate van de gemeente blijven en aan de begrooting voor 1940 ten goede komen. De kapitaaldienst sluit in ontvangst met 494,669,43 en in uitgaaf met 675,163,22, alzoo met een nadeeiig slot van 180,493,79, welk nadeeiig saldo hoofd zakelijk is ontstaan in verband met het stichten van een brandweercentrale', waarvan de kosten 50,000 hebben bedragen, het verrichten van buitengewo ne werkzaamheden in werkverschaffing tot een bedrag van 70,000, buitenge wone kosten reinigingsbedrijf en voor openbare werken. LEERAAR Ohim Hjn:i\'i'ET.T.t'liE HANDELSAVONDSCHOOL. Ter voorziening in de vacature aan de gemeentelijke handelsavondschool alhier, ontstaan door het eervol ontslag aan den heer F. G. Lemmers, bieden B. en W.. de volgende aanbeveling tot benoeming van een tijdelijk leeraar aan genoemde school aan: 1 de heer T. van der Struijs, vak onderwijzer in de Fransche taal aan de openbare ulo school voor jongens te Mid delburg, wonende te Vlissingen; 2 de heer P. Remijn, hospitant in de Fransche taal aan de RHBS te Bergen op Zoom, we nende te Hansweerd. BENOEMING LEERAREN (AVOND SCHOOL VOOR NIJVERHEIDS ONDERWIJS. B. en Wi stellen den Raad voor om met ingang van 1 September 1939 defini tief te benoemen tot leeraren aan de Avondschool voor Nijverheidsonderwijs al hier: 1 de heer A. M. de Bont, tot leeraar in wiskunde en Nederlandsche taal; 2 de heer L. F. van Geel, tot leeraar in wis kunde en Nederlandsche taal; 3 de heer H. R\ Nieser, tot leeraar in handteekenen en vakteekenen voor schilders; 4 de heer D. M'. de Vries, tot leeraar in werktuig bouwkundig teekenen; 5 de heer H. H. Gijzeis, tot leeraar in het werktuig kundig teekenen en technisch schetsen, welke heeren thans allen als tijdelijk leer aar aan bovengenoemde school zijn ver bonden. OOK VLIEGTUIGBOUWKUNDE. Bij de gehouden inschrijving van leer lingen voor de Avondschool voor Nijver- heidsonderw.s alhier, voor den cursus 19391940 heeft een vrij belangrijk aan tal leerlingen zich aangemeld voor het vak vliegtuigbouwkunde, zulks als gevolg van de vestiging van een afdeeling vlieg tuigbouw aan de N.V. Kon. Maatschappij „De Schelde." In het leerplan der school is e'.chter het vak vliegtuigbouwkunde nog niet opgeno men. Het wil B. en W,. voorkomen, dat uitbreiding van het leerplan met genoemd vak van groot be.lang moet worden ge acht, niet alleen voor de school, maar ook voor de gemeente, daar hierdoor de plaatsing van geschoolde werklieden-inge zetenen bij de vliegtuigbouw wordt be vorderd. Zoowel de directie van de N.V. Kon; Mij. „De Schelde" als de besturen van me taalbewerkersbonden hebben hun volle in stemming gegeven met de toevoeging van het vak vliegtuigbouwkunde aan het leer plan der school, waarom B. en W. voor stellen dat de Raad als zijn oordeel uit spreekt, dat de uitbreiding van het leer plan der school met het vak vliegtuigbouw kunde noodig wordt geacht. VERBOUWING SCHOOL GROOTE MARKT Geen nieuwe Christelijke school. Nu in hoogste instantie is uitgemaakt dat het bestuur van de vereeniging tot be vordering van christelijk onderwijs geen gelden kan ontvangen voor het stichten van een nieuwe school voor lager onderwijs, heeft dit schoolbestuur zich noodgedwongen bij dit besluit moeten neerleggen en zich tot B. en W. gewend om alsnog de school aan de Groote Markt, die door B. en W. was aangeboden, te betrekken, doch dat vooraf aan deze school de noodige voorzie ningen moeten worden getroffen. Met na- Ondanks al zijn eerbiedigheid was er leen uitdrukking in zijn stem gekomen die den ander achterdochtig deed opzien Hij keek scherp naar de blauwe oogen van den man achter den lessenaar en vroeg schor: „Hebt u volledige volmacht om Mal linsbee's belangen te behandelen?" „Om den heer Mallinsbee's belangen te behandelen, inderdaad", verbeterde Gor don hem. „En wat is zijn voorstel dan?" De man trok zijn bovenlip op, zoodat zijn tanden te zien kwamen. „Net zooals hij u het de eerste maal uitlegde." Gordon's stem was nu allerminst onder danig meer. Na een oogenblik vervolgde hij: „Dat is voor zoover het den spoorweg betreft. Voor u zelf kunt u wel grond krijgen, maar welke stukken, dat zullen wij bepalen." Gordon amuseerde zich kostelijk. Hij had de zaken nu zelf ter hand genomen en was ook vast van plan zijn eigen zin te doen. Hij verwachtte een uitbarsting, maar die bleef echter achterwege. David Slos son begon iets te begrijpen; hij nam Gordon eens goed op en trachtte de situ atie te overzien. En plotseling drong het tot hem door, dat hem hier eigenlijk werd medegedeeld, dat hij om in zijn eigen terminologie te spreken naar den blik sem kon loopen. In zijn leven had hij anderen menschen dat al heel wat kee- ren toegewenscht, maar nu hem dat zelf overkwam, was dat heel wat anders, en in het bizonder onder deze omstandighe den. me wenscht het schoolbestuur, dat de voor hem bestemde vleugel van het gebouw zijn eigendom zou worden, waarvan het gevolg zou zijn, dat de beide scholen door middel van een verticaal opgetrokken muur, ge ïsoleerd door middel van geluiddempende stof, van elkaar gescheiden zouden worden. Verder moeten er voorzieni^en worden getroffen ten aanzien van de inrichting, verlichting, bergplaatsen, schilderwerk enz. terwijl het bestuur het een eerste vereisch- te acht dat de school centraal verwarmd wordt en dat een spreekkamer voor het Hoofd en een personeelskamer aanwezig zij. Daardoor zal het noodig zijn om de ver huurde voormalige ambtswoning bij de school te trekken. De kosten van deze ver bouwing zullen i ntotaal rond 32.000, bedragen. Daar B. en W. het noodzakelijk achten, dat de materieele gesteldheid van beide scholen onder één dak gelijk zijn, zullen de kosten aan de verbeteringen der openbare school, buiten die van den aan leg der centrale verwarming verbonden, circa 4300,bedragen, met welke som het genoemde bedrag van 32.000,zal worden verhoogd. PENSIOENREGELING VOOR DE WEDUWEN EN WEEZEN VAN WETHOUDERS. Op een vraag van B. en W. hebben Ged. Staten van Zeeland zich in beginsel bereid verklaard een eventueele verordening re gelende de totstandkoming van een pen sioenregeling voor de weduwen en weezen van wethouders dezer gemeente in gunstige overweging te nemen. Naar hun oordeel, behoorde een aanspraak op pensioen slechts te worden toegekend aan eventueele we duwen en weezen van die wethouders, die in functie zijn op het oogenblik, dat de ver ordening in werking treedt. Gelet op dit standpunt bieden B. en W., welke in over leg met de commissie voor de financiën uit den Raad, den Raad een ontwerp-verorde- ning, regelende de penslonneering van we duwen en weezen van wethouders en oud- wéthouders der gemeente Vlissingen ter goedkeuring aan. Aanbieding rekeningen. B. en W. bieden den Raad ter goedkeu ring aan: de rekening van het Gasthuis over het dienstjaar 1938, sluitende met een goed slot van 4401,09, welk bedrag aan de gemeente is gerestitueerd. Aan subsidie van de gemeente is in ontvangst een bedrag ad 24.300,verantwoord. De rekening van het Burger Weeshuis over het dienstjaar 1938, sluitende met een goed slot van 358,31, welk bedrag aan de gemeente is gerestitueerd. Aan subsidie van de gemeente is in ontvangst een bedrag van 3440, veratnwoord. De rekening van de gemeentelijke instel ling voor Maatschappelijk Hulpbetoon over het jaar 1938. Aan subsidie van de gemeen-- te is in ontvangst een bedrag van 131.000 verantwoord, waarvan een bedrag ad 3.966,59 aan de gemeente is gerestitueerd wegens batig saldo. Steeds meer huizenbouw. B. en W. stellen voor om te verkoopen aan: C. de Noojjer q.q., alhier, 290 m2 grond aan de Anjelierenlaan, tegen 1322,50; aan. P. de Wolf q.q. te Oost- en West-Soeburg, 145 m2 grond aan de Anjelierenlaan, tegen 660,—; aan J. M. Bok, alhier, 145 mZ grond aan de Anjelierenlaan tegen 660, VERGADERING GEMEENTERAAD. De eerstvolgende openbare gemeente raadsvergadering zal worden gehouden op Vrijdag 18 Augustus a.s., des n.m. 2 uur. SINT-LAURENS. Vrijdagavond werd al hier gealarmeerd voor een onverwachte brandweeroefening, welke stond onder lei ding van den opperbrandmeester den heer Neugebauer. Plm. veertig spuitgasten meld den zich aan. Op een weide werd een brand ontstoken, welke gebluscht werd met een schuimbluschapparaat; ook de handspuit voldeed zeer goed. Mede door het vervoer van de spuit met toebehooren op 'n vracht auto kon spoedig water worden gegeven. Onder de vele belangstellenden merkten wij o.a. den burgemeester en de beide wethou ders op. De proefneming kan goed geslaagd worden genoemd. Hij ging rechtop zitten en zette woe dend een hooge borst op. „Mallinsbee weet zeker wel, wat dit voor hem beteekent?" vroeg hij scherp. „Ik vermoed wel, dat mijnheer Mallins bee het weet." „Luister eens, meneer dingesriep Slosson plotseling driftig uit. „Ik laat niet met me sollen. Als dat 't aanbod van uw meneer Mallinsbee is, dan beteekent dat, dat de spoorweg geen zaken met hem kan doen. En dat al zijn plannen in duigen vallen, dus dat er veel grond wordt ver knoeid, die nog enkel bruikbaar is voor dat vee van hem. Ik ben hier niet geko men om woorden vuil te maken „Nee", gaf Gordon toe op ijskouden toon. „Ik zei: ik ben hier niet gekomen om woorden vuil te maken. Als u niet op mm oorspronklijke aanbieding ingaat, dan is het afgeloopen en daar we nu toch alleen zijn, kan ik u wel verzekeren, dat ik er voor zorgen zal, dat jullie geen voet meer aan den grond zult krijgen". „Van uw standpunt bekeken, lijkt dat misschien de juiste handelwijze als u dat kimt, tenminste", zei Gordon kalm. „Maar aangezien mr. Mallinsbee haast net zoo rijk is, als de spoorweg, zouden er zich wel licht moeilijkheden kunnen voordoen. Hoe het ook zij, het uiten van dreigementen is geen zaken doen en duidt meestal op zwak heid. Als u dus over zaken bent uitgepraat en niet op onze voorstellen in wilt gaan dan is daar de deur en als ik me niet ver gis, staat uw paard nog buiten te wachten op de haver, die hét moest hebben volgens u'r. (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 5