buitenland. Uir HET HOOGE NÜDi&EN. LAATSTE BERICHTEN- wSrïS, 5ults<H Engeland besluit tot uitlevering van de vier Chineezen! Ernstig^ ongeluk op de Simplonlijn. BELGIE. DUITSCHLAND Zweedsche zomerbrief. BURGERLIJKE STAND. MARKTBERICHTEN. V -.-^r» Midi .-M fc I Anti-Semitische uitspattingen te Bratislava. Drie synagogen geplunderd. I Joden tot bloedens toe| mishandeld. Een opgewonden menigte heeft gister-1 2 vond te Bratislawa (de hoofdstad van Slo- vakije) drie synagogen geplunderd. Een aantal joden werd ernstig mishandeld en bloedend cp straat achtergelaten. Van de hoofdsynogoge werden de ruiten I ingeslagen, de deuren uit de scharnieren gelicht en het inwendige geplunderd. De religieuze voorwerpen werden op straat opgestapeld en in brand gestoken. Langer dan een uur deed de menigte haar vernie lend werk. vóór de poltie erin slaagde, haar uiteen te drijven. Soortgelijke aanvallen zijn ook op twee andere synagoges gepleegd. Reuter meldt uit Londen: De diploma tieke medewerker van Reuter verneemt, dat de Britsche regeering thans besloten heeft, dat de vier Chineezen, die door Japan beschuldigd worden van medeplich tigheid aan een te Tientsin gepleegden moord op den Chineeschen ambtenaar Tsjeng, door de Britsche concessie te Tientsin zullen worden uitgeleverd aan de plaatselijke Chineesche rechtbank. ~Na bestudeering van het nieuwe Japansche bewijsmateriaal hebben de Britsche ge rechtelijke autoriteiten te Londen beslo ten, dat twee der mannen moord ten las te zal worden' gelegd en den beiden an deren het lidmaatschap van een onwet tige organisatie. Door Londen worden thans nieuwe instructies aan ambassadeur Craigie gezonden, die een spoedige her vatting van de besprekingen te Tokio moeten vergemakkelijken. Zes dooden. Gisteravond is op ide Simplonlijn bij Domodossola een electrische trein gede railleerd, tengevolge van het niet functïo- neeren van deremmen. De trein was te 19 uur uit Brig ver trokken en is op ongeveer vijfhonderd meter van het station Domodossola ver ongelukt. De trein had op dit oogenblik een snelheid van 100 km per uur. Bijna alle wagens werden vernield. Tot nu toe zijn zes personen om het leven ge komen, het aantal gewonden is nog niet bekend. OCEAANVLUCHT, Uit Saint John (New Foundland) wordt gemeld: Een vliegtuig, dat niet geïdenti ficeerd kon worden, heeft op groote hoogte de Fransche kolonie Saint Pierre gepas seerd in Oostelijke richting. Men veronder stelt, dat het de vliegers Loeb en Dickes zijn, die gisterochtend van Saint Peters op Nieuw Schotland zijn vertrokken om naar Ierland te vliegen. GEVECHT OP VLUCHTELINGENSCHIP. Reuter meldt uit Smyrna: Vijfhonderd Joodsche vluchtelingen aan boord van het stoomschip „Parita" hebben getracht het vertrek van het schip met geweld te verhin deren. De Turksche autoriteiten hadden bepaald, dat het schip zee moest kiezen, waarna een gevecht tusschen de vluchtelingen en de bemanning ontstond. De gezagvoerder, die met den dood werd bedreigd, vroeg politie bescherming. Een mijnlegger zal thans het schip tot aan de grens der Turksche terri toriale wateren begeleiden. Het schip lag sinds Dinsdag te Smyrna, doch de opvaren den hadden geen verlof gekregen zich aan land te begeven. TWEE MILITAIRE VLIEGTUIGEN TEGEN ELKAAR GEBOTST. Twee jachttoestellen te Ciampino zijn met elkander in botsing gekomen en neer gestort. een der bestuurders kwam om hetl leven, de andere redde zich het leven door van zijn valscherm gebruik te maken. GEDESERTEERDE DUITSCHER OVER DE GRENS GELOKT. Hij werd gegrepen en weggevoerd. Havas meldt uit Eupen: Een boer, wo- ln het grensdorp Raefen-Lez-Eupen, 1 eenigen tijd een Duitscher, Joseph Flam, die uit het Duitsche leger ge- eserteerd was, in zijn dienst. Toen deze am gistermiddag aan het werk was op een stuk grond, grenzende aan het Duitsche gebied, werd h,j aangesproken door iemand, n^0°£ee£lgenj^ stond' A1 sprekende naderde Flam dit individu zonder te bemer ken dat hij zich op Duitschen bodem begaf. Plotseling werd hij door zes mannen aan gevallen en weggevoerd. Sedertdien heeft men niet meer van hem vernomen. STOFFELIJK OVERSCHOT^AN^ MANNHEIMER TER AARDE BESTELD. Het A.N.P. meldt uit Versailles: Het stof felijk overschot van dr. Mannheimer is gis termiddag voorloopig ter aarde besteld op de begraafplaats van Vaucresson (bjj Pa rijs). ONDERAARDSCH VLIEGKAMP IN BOHEMEN. Havas meldt uit Praag: De Duitsche autoriteiten laten bjj Ceske Boejovice in Zuid-Bohemen een reusachtig onderaarsch x Minister Sandler maakt Fin- sche thema's en aan politiek wordt er niet gedaan. Wat de kranten wél vertellen. Congressen. De zeeslang is present. STOCKHOLM, 29 Juli. Zoo hebben we dan ten langen leste toch komkommertijd gekregen, den tijd, dat de kranten de werkelijkheid hun nieuws opdringen, gelijk de essayist Artur Lundkvist het eens kostelijk heeft gefor muleerd. We hebben vacantie genomen van de on rust en de politiek, zooals Sandler vacan tie heeft genomen van zijn druk departe ment van buitenlandsche zaken om heel de Augustusmaand ergens buiten in de scheren van den lichten morgen tot den donkeren killen avond Finsche thematjes te maken tot wanhoop van zijn vrouw en ter bevordering van de goede verstand houding tusschen Zweden en Finland. En nu mag het zijn, dat de geleerde minister, wanneer hij eens met zijn Kalevala in de hangmat ligt, niet van Vainomöinen en Ilmarinen lezen kan, zonder dat hij daarbij denken moet aan de gelijknamige Finsche oorlogsschepen, zonder dat zijn gedachten afdwalen naar de door Rus- lands tegenstand voorloopig opgeschorte Finsch-Zweedsche plannen om de Alands- eilanden krachtig te versterken, teneinde daardoor de mogelijkheden tot bescher ming, de kansen op behoud van de Fin sche en de Zweedsche neutraliteit in ge val van een conflict in het Oostzeegebied te vergrooten. Maar, zoolang de Britsch Russische onderhandelingen blijven sle pen, zal er in deze zaak wel geen schot kunnen komen en het gevolg daarvan is, dat de kranten niets over de Alands-kwes- tie te schrijven hebben en dat er ook over de mogelijkheid van het bijeenroepen van een buitengewone zitting van den Rijks dag ter behandeling van de Alands-kwes- tie niets is te zeggen. Over de eigenlijke binnenlandsche politiek kunnen de kran ten ook al niet uitvoerig zijn om de heel simpele reden, dat er '5 zomers in Zweden niet aan politiek gedaan wordt. Op een warmen Zondagmiddag spreekt wel eens een vooraanstaande partij-man op een kamp-congres vain de jongeren-organisa tie zijner partij en een enkelen keer wordt er dan soms iets gezegd, dat in de partij pers een paar hoofdartikelen veroorzaakt en in de pers van de oppositie een paar antwoorden daarop, maar het voornaam ste centrum van politiek leven, de Rijks dag, is al sinds half Juni gesloten en zal tot begin Januari gesloten blijven. De oude traditie wil nl„ dat de volksverte genwoordigers nauw contact met het volk bewaren, dat zij geen beroepspolitici wor den, doch werkzaam blijven in hun vak of beroep, de leiding behouden van hun boer derij of hun fabriek of hun vereeniging en alleen maar een paar maanden in het jaar naar de koninklijke hoofdstad reizen om er de groeps-, de streek-, de geweste lijke en, als de (resultante daarvan,, de landelijke belangen te behartigen. De Rijksdagleden krijgen daarom slechts tractement van 10 Januari tot 31 Mei in Juni moeten ze dus zonder vergoeding overwerken en kostelooze treinkaartjes ontvangen ze alleen voor heen- en terug reis én om met Paschen en Pinksteren een dag of tien aan den huiselijken haard te kunnen uitrusten,. DE AANVARING OP DE REEDE VAN VLISSINGEN. Uit Vlissingen meldt men ons nog nader, I dat de aanvaring ter hoogte van hotel „Brittannia" hedenmorgen te ongeveer 5 uur heeft plaats gehad. Beide schepen had den hun weg door het Oostgat genomen en ziin door nog onopgehelderde oorzaak bij holm of de dominee uit Dalarö, den jour-1 zicht met hevige kracht op elkaar nalist moeten vertellen, hoe zij over del gei00pen. Het Zweedsche schip, dat op weg door dien klagenden meneer aangeroerde1 j pp- „probleem" dachten. Een anderen dag is er ergens in het Noorden van het land een brandweerman, die brandjes sticht, en per auto en per sneltrein snelt een verslaggever er heen om een kolom of vier. vijf te telefonee- ren over deze zaak, die de andere bla den alleen maar vermelden in een be- hoofdstedelingen, niet meer zijn, wat ze een halve eeuw geleden waren en den volgenden dag zijn een verslaggever en en fotograaf en een teekenaar aan het werk om een reportage van fwee pagi na's te maken met foto's van een dozijn populaire Stockholmers in vacantie-klee- dij, die allemaal, evengoed een oude sche- ren-visscher als een kapitein van een sche- renstoomertje en de kruidenier uit VaX' was naar Archangel, werd midscheeps ge troffen. De aangerichte schade was aan zienlijk. De „Gerania" maakte onmiddellijk water en de kapitein moest het schip den grond zetten waartoe hij overging op een zandplaat voor Breskens. Daar bleek dat 't schip 'n flink gat onder de waterlijn had bekomen en verder heeft het een groo- ten deuk te pakken. Naar wij vernemen richtje van een regel of tien. Weer een I gelukte het door hard pompen het water anderen dag, of misschien is 't wel den-1 i0ozen. Het moet in de bedoeling liggen -vicu. Er is natuurlijk buitenlandsch nieuws in de bladen en dat nieuws is vaak minder genoeglijk. Maar wie óók buitenlandsche kranten leest, krijgt sterk den indruk, dat de helft van de redacteu ren-buitenland van de Zweedsche kranten met vacantie is. Er zijn zelfs dezen zomer dagen, dat verschillende bladen nauwe lijks één bericht uit Londen, Warschau, Berlijn of Parijs op hun voorpagina heb ben en verder ten hoogste één van hun twintig a dertig pagina's aan „buitenland1* wijden en dit ligt 'm ongetwijfeld minder aan gebrek aan belangrijk buitenlandsch nieuws dan aan de omstandigheid, dat de Zweedsche pers in sterke mate vërcom mercialiseerd is, dat deze pers, op enkele uitzonderingen na, krachtig beheerscht wordt door het streven naar hooge en steeds hoogere oplage-cijfers. Als de strenge wet op illoyale concur rentie geen geschenken voor abonnés ver bood, zouden we met radiotoestellen, fiet sen, boeken, huishoudelijke artikelen en ongevallen-verzekeringen overladen wor den; nu beconcurreeren de bladen elkaar met him aantrekkelijkheid, him leesbaar heid, nu streven zij er naar zooveel mo gelijk bij zooveel mogelijk menschen in den smaak te vallen. Dat heeft zonder twijfel zijn goede zijden, maar dat heeft ook nadeelen en het is vaak de vraag of de eerste tegen de laatste opwegen. Er zijn kranten en die behooren niet tot de minst-invloedrijke jwaar, behalve voor de politieke overzichtschrijvers en de auteurs van zgn. cultureele artikelen het gebod geldt, dat alles niet alleen vlot geschreven, maar als het eenigszins kan, ook grappig moet zijn. Daar is een Hen- riette van Eyk de eerste en best-betaal de van den staf van verslaggevers. Die wordt als zoodanig niet alleen naar groo te feesten in binnen- en buitenland ge zonden, maar ook naar München als Chamberlain er Hitier komt bezoeken, op dat ook daarover vooral onderhoudend en geestig geschreven zal worden. En waar zoo de taak van de pers wordt op gevat is het niet zoo vreemd, dat in de zomermaanden, wanneer iedereen heele maal of half in vacantiestemming of al thans in een luchtige, zomersehe stem ming verkeert, de kranten die goede stem ming bij hun lezers niet verstoren willen met al te veel onpleizierig nieuws uit dat zelfden dag, maar dan in een andere krant, komt er met vele foto's op de voorpagina een uitvoerig verhaal over stadsmeisjes, die in de vacantie op een boerderij zijn gaan helpen bij het hooien, of over boerenkinderen, die een school reisje naar de koninklijke hoofdstad ma ken en die allemaal het Stadhuis erg mooi en de aflossing van de wacht bij het pa leis „geweldig" en de auto-acht-baan op Tivoli „reuze-lollig" vinden. Er zijn natuurlijk ook onderwerpen val meer belang, waaraan de pers groote aan dacht besteedt, maar tien tegen een, dat dit dan ook niet al te serieuse onderwer pen zijn. Zoo wordt er veel geschreven over congressenvóór zij begonnen zijn, over de eerste indrukken, die de con gressisten van onze waarlijk schoone stad hebben gekregen en over de feestelijke openingsplechtigheid. Weinig daarentegen over de congres-verhandelingen zelf, die immers in tt algemeen slechts den be trekkelijk kleinen kring van vakmenschen interesseeren. Er worden veel congressen gehóuden dezen zomer. Stedebouwkundigen en deS' kundigen op 't gebied van volkshuisves ting hebben een week lang van gedachten gewisseld over hun problemen en hun ervaringen en hun idealen, honderden gym- nastiekleiders en -leidsters uit drie dozijn landen bespreken deze week stelsels en oefenschema's en genieten van uitvoerin gen van keurtroepen uit vele landen, zooals zij vorige week reeds genoten heb ben van de machtig indrukwekkende gym- nastiekdemonstraties, waarmee duizenden Deensche en Zweedsche en Noorsche en Duitsche gymnasten van vier tot vijf-en- zeventig jaar de nagedachtenis huldigden van den Vader van de ZweedscKe gymna stiek, Per Hendrik Ling. Volgende week zullen duizenden volksdansers in hun bonte kleederdachten kleur en jolijt bren gen in de zomersehe stad, zullen groepen van honderden dansen in het Stadion en in parken, zullen kleinere groepen, waar onder ook een Nederlandsche, ook de oude volksdansen uit hün landen laten zien en dat alles ter begeleiding van het internationale congres; voor volksdans, dat dan hier gehouden wordt. Weer later ko men vrouwen met academische opleiding hier bijeen voor het' congres van hmj wereldorganisatie. Als het licht over de stad herfstig wordt en de berken beginnen te gelen en de menschen terugkeeren van hun houten zomerhuisjes en hun zonnige rotsen, zal Stockholm de schrijvers en schrijfsters verwelkomen, die op het internationale P.E.N.-congres willen luisteren naar wat Thomas Mann en H. G. Wells en andere grooten hun te zeggen hebben. Tenzij....... het is nog niet zeker, of die menschen van de P.E N. in die eerste dagen van September naar Stockholm zullen kunnen komen, of niet de internationale omstan digheden dit congres onmogelijk zullen maken. Maar voorloopig leven we nog in den gezegenden komkommertijd, in den tijd van het nieuws, dat geen nieuws is, in den tijd van de zeeslang, die werkelijk in de gedaante van een buitelende otter-fa milie opgedoken is in het Jamtlandsche meer Storsjön. Hij heeft dat vroeger ja ren al vaker gedaan en een commissie tot onderzoek van de zeeslang, waarin voor alle zekerheid alleen geheelonthou ders zitting mochten hebben, heeft zelfs eens weken lang de wacht aan den groe nen oever van het meer gehouden, met fototoestellen en walvischhar poenen en al. En nu heeft de commissaris des Ko- nings in de provincie Jamtland, die pas kort geleden uit Zuidelijker oorden naar dit Noordelijke gewest is overgeplaatst en die zjjn taak blijkbaar ernstig opvat, den commissaris van politie te Oviken op dracht gegeven de zaak behoorlijk te on derzoeken. De politie heeft reeds proces verbaal van de jongste capriolen van de zeeslang opgemaakt en dat procés-verbaal is naar de provinciale griffie te Oster- sund gezonden. Er zijn verscheidene getui gen verhoord, maar het onderzoek zal voortgezet worden en in afwachting van de resultaten daarvan kan thans nog niets naders meegedeeld worden. Bertll J. leg te werk gesteld. hun trouwe abonné's en de met daverende KERK El SCHOOL. Toegelaten tot het examen hoogduit- sche taal (l.o„ de heeren D. Marinissen te Sint Laurens en M. Walraven te Ril land. koppen op de reclame-biljetten gelokte I koopers van losse n-ummers lectuur voor-1 zetten, waarbij je je in je hangmat amu seeren kunt, waardoor je de muggen en de warmte vergeet en Hitler en Cham berlain erbij. Een meneer stuurt een krant een inge-1 zonden klaaglied over het feit, dat de scheren, het zomerhuisjes-paradijs der! KURTJEENSCHE MART. „Lekker" zei Piertje, ,,'k bin lekker noe vrie, Gin vaeren mee gaste en erwten, 't Werk an de kant noe; 't is mart op Kurtjeen, 'k duiten in 't zakje; ik zit er goed bie. Piertje keek op de mart nae de vrouwlui, vroeg an Kee of ze mee wilde gae in de schommel, de zweef of de kraemen en Piertje kwam toen in 'n lollige bui. Ze dansten en sprongen en droóiden en zweefden en lachten en lonkten en dronken en zongen. Toen Piertje van Kee nog 'n kusje kreeg en ie zei nog 's: „Dag schat. Góeien nacht", toen merkte Piertje op z'n kaemertje thuus z'n busje was eêlegans leeg het schip bij Rammekens aan den grond te zetten en daar een bekisting aan te bren gen, waarna het schip te Rotterdam of Antwerpen zal gaan dokken. De „Heemskerk" bekwam schade aan het voorschip en maakt water aan den voorpiek. Deze schade is echter minder groot. Het schip kwam op de reede van Vlissingen ten anker en zal vermoedelijk naar Amsterdam terug keeren. ONTPLOFFING TE ROTTERDAM. Een doode. Vanmorgen half tien heeft te Rotter dam 'n ontploffing in een fabrieksketel-1 huis den dood van een circa vijftigjarigen kuiper tengevolge gehad. Op dat tijdstip was de kuiper E. B. de Vin werkzaam in het ketelhuis van de N.V. A. F. G. Avis en H. H, Roelofs Heyrmans N.V» Oliehandel en Teerpro- ducten, Boompjes 103. Het personeel hoorde een geweldige ontploffing, in het op de binnenplaats uitkomend, ketelhuis waarvan de deuren gesloten waren en I onmiddellijk daarna stond het ketelhuis in lichte laaie. Met drie stralen van de fabrieksbrandweer en hulp van twee slan genwagens werd het vuur bedwongen. Toen men in het ketelhuis kon doordrin gen, vond men in een hoek het totaal verkoolde en verminkte lijk van den kui per. Naar de oorzaak van de ontploffing wordt een diepgaand onderzoek ingesteld. BOTSING TUSSCHEN VERHUISWAGEN EN AUTOBUS. Drie gewonden; verhuiswagen vernield. Vanochtend zijn in de Copernicusstraat op den hoek van de Pythagorasstraat te Amsterdam een gemeenteautobus en een verhuiswagen tegen elkaar gebotst. De autobus reed door de Copernicusstraat en passeerde de Pythagorasstraat op het mo ment, dat uit deze straat een verhuiswa gen naderde, waarvan de bestuurder voor rang had moeten vérleenen. Hij deed dit echter niet, met het gevolg dat de beide wagens op den hoek met een hevigen slag tegen elkaar botsten. De ravage, welke de verhuisauto opleverde, was niet gering: de Wagen was omgeslageni de rechterflank werd ingedrukt, het dak was er afgerukt en het meubilair, dat werö verhuisd, lag in brokken over de straat verspreid. Van de drie personen, die in de cabine waren gezeten was de bestuurder-eige naar van den verhuiswagen, de heer Le- doux, er hét ergst aan toe. Hj was onder de omgeslagen auto terecht gekomen en de materieelwagen van de brandweer moest aanrukken om het slachtoffer te bevrijden;.; pe zwaar' jgeihavendef wagen» moest daartoe worden opgevijzeld. L. had ernstige inwendige kneuzingen. Hij werd evenals de beide anderen ,naar het oj.v.- gasthuis vervoerd. Deze twee personen, de eigenaar van het meubilair en een derde die hielp verhuizen, waren er met enkele schrammen goed afgekomen en konden na te zjjn verbonden, huiswaarts keeren. De autobus werd licht beschadigd. INVOER PRIJSVERSCHIL ROGGE EN ROGGEMEEL EN DENATURATIE- STEUN ROGGE, Wij vernemen van bevoegde zijde, dat het invoerprijsverschil op rogge en rogge meel, voor het tijdvak van 13 Augustus tot en met 19 Augustus 1939, behoudens tusschentijdsche wijziging, is vastgesteld op 4,50 per 100 kg. De denaturatiesteun voor rogge, gede natureerd in de week van 6 Augustus tot en met 12 Augustus 1939, bedraagt 1,45 per 100 kg. JONGEN ONDER VRACHTAUTO GERAAKT. Aan de gevolgen overleden. "Gistermiddag is op het Oudewand te Zut- fen een vijfjarige knaap achter op een stil staande vrachtauto geklommen. Toen de wagen wegreed, is hij onder de wielen te recht gekomen. Ernstig gewond is de jon gen naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij is overleden. DE WERKLOOSHEID IN ONS LAND NOG STEEDS DALENDE. Volgens door het Centraal Bureau voor de Statistiek verstrekte voorloopige gege vens waren in de week van 24 t.m. 29 Juli 1939 bij de organen der openbare arbeids bemiddeling ingeschreven 265.299 werkzoe kenden (251.091 mannen en 14.208 vrou wen). Hiervan waren 192.275 werkloos en 56.233 tewerkgesteld door overheidshulp. Bij gesubsidieerde vereenigingen met werk- loozenkas waren aangesloten 588.155 per sonen waaronder 76.518 landarbeiders. Van 511.637 verzekerden buiten de landarbei ders was het werkloosheidspercentage 17.7 (vorige verslagweek 3 t.m. 8 Juli: 17.8). De laatste jaren was dit percentage: 1932: 27.1; 1933: 24.3; 1934 26.4; 1935: 29 6; 3936: 31.4; 1937: 23.8; 1938: 22.4 en 1939: 17.7. EEN VERZOEK OM AFSCHAFFING VAN DEN VEILPLICHT VOOR FRUIT. De alg. Ned. bond van fruit-, groen ten- en aardappelen exporteurs heeft een request gericht aan den minister van economische zaken, strekkende tot de afschaffing van den veilplicht voor fruit. Het grootste nadeel van den veilplicht voor fruit wordt geacht de bemoeilijking van het bewaren van daartoe geschikt fruit. Dit leidt tot benadeeling van 'den export, meent de bond. Ook de als gevolg van de verplichte veiling ontstane kos- tenvermeerdering leidt tot groote onte vredenheid. WISSELKOERSEN. Heden Londen 8.74% Berlijn 74.95 Parijs 4.94% Brussel 31.70 New-York 1.86% Gister 8.73% 74.95 4.94% 31.70 1.86% Kortgene. Ondertrouwd: L. den Boer 29 j. jm. Vlis singen en G. W. de Moor 25 j. jd. Getrouwd: A. P. Paauwe 26 j. jm. en P. H. Amperse 23 j. jd. (N.B.) Kolijnsplaat. Overleden: J. Tazelaar 65 j. (N.B) Kats. Bevallen: L. Verburg, geb. Goudswaard dochter. (N.B.) Ierseke. Van 512 Augs. Bevallen: J. M. de Jonge, geb. Pekaar z. (I.C.) Kruiningcn. Ondertrouwd: J. Koster 28 j. jm. Ierseke en M. van der Hart 29 j. jd. Getrouwd: H. A. Veenendaai 21 j. jm. Utrecht en F. v. Houte 21 j. jd. BevallenA. A. Moisink, geb. de Gioot d„ C. de Visser, geb. van Maaren z„ L. J. Krombeen, geb. Kreut d„ K. P. Kole, geb. Zwartepoorte d. (I.C.) Wemeldinge. Bevallen: N. J. de Vos, geb. Bareman d. Getrouwd: M. H. Wildeman 25 j. jm. Ierseke en M. L. de Kam 22 j. jd., M. Zuyd- wegt 23 j. jm. en J. J. J. Meyaard 19 j. jd. Overleden: J. Schuitema, geb. Veen 75 j. (I.C.) Wissekerke. Getrouwd: M. H. Wildeman, 25 j. te Lei den en M. L. de Kam, 22 j. Bevallen: N. J. de Vos, geb. Bareman d. (N.B.) ua Middelburg, 12 Aug. Vroegveiling. Pruimen: Washington 1016, Belle de Lou- vaine 815, Reine Victoria 712, Oranje- pruimen 4, Roodepr. 4, Wittepr. 9—15, Czarpr. 611, Princepr. 6, Druiven: Franckenthaler 3643, Black Alicante 3536. Diversen: Roode bessen 58, Tomaten 4- 8, alles per kg. Perziken 0,58, Netmeloe- nen 523, Suiker 624, Ananas 513, al les per stuk. Goes, 11 Aug. Veilingsvereeniging „Zuid- Beveiand". Groenten: Augurken 317, An dijvie 4,50, Stoksnijboonen 6,5012, Stok- princesseboonen 1116, Rentegevers 89, Dubb. Princesseboonen 69, Perfectboonen 6—8, Roode kool 1, Sav. idem 1,502,50, Postelein 7,508,50, Aardappels 23, idem (drielingen) 11,50, per 100 kg. Andijvie (breedblad) 0,803,10, Bloemkool 1,5017, Kropsla 1,504,80, Komkommers 12, per 100 stuks. Kroten 12, Rabarber 1, Ram menas 4,50, Selderij 0,501, Uien 2,50 4,50, Wortelen 2,50—3, per 100 bos. Pruimen: Belle de Louvain 716, Czar- pruimen 5,5011, Dubb. Boere Witte 7,50- 17, Jeffersonpruimen 14, Kouwelijnen 2 2,50, Ontariopruimen 9,5014, Princeprui- men 23.50, Purple Pershore 36,50, Reine Victoria 1014, Wash, pruimen 7,50- 16, Witte Wijnpruimen 6,5013, per 100 kg. Diversen: Black Berry 2026, Blauwe druiven II 18, Tomaten 47, per 100 kg. Meloenen 726, per 100 stuks. K ape lie, 11 Augs. Veilingsvereeniging „Kapellè-Biezelinge en Omgeving". Groote veiling. Zure Kroetappelen 0,55 0.60, Dubb. Pr. zonder draad 8,509,10, al les per 100 kg. Kleine veiling. Washington 1321, Boere Witte 1221, Czarpruimen 817, Blee de Louvain 622, Reine Victoria 723, Onta rio 917, Tonneboers 69,5, Purple Pers hore 711, Witte Wijnpruimen 922, Bur- bante 612, Golden Japan 919, Jefferson 2023, Occulanen 35,5, Princepruimen 3- 6, Merbelanen 34, Kouwelijnen 4—6, Frambozen 2965, Bramen 2032, Roode bessen 56, Blauwe druiven 3840, Zure Morellen 5—6, Madeleinen 215, Perzikap pels 413, Zigeunerinnen 312, Early Victoria 15, Keswick 1—7, Duch. d'Olden- bourg 2—11, Zomcraagd 14, The Queen 2 —5, Wasappel 1—2, Jac. Label 3—4, Beauty of Bath 6, Astrakan 2—4, Domineeappels 2—6. Clapps Favorite 316, Precose de Trevou 313, Comskinaeren 213, N.H. Suikerjjpeer 15, Roode idem 2, Beurré Gitfard 24, Beurré do Merode 6, Petite Marguerite 23, Goudballen 23, Witte Broodspeer 12, Beurré ó'Arenberg 2, Dub bele boonen 67, Snijbi onen 79, Rente- gevers 9, Perfect zonder draad 811, To maten 46, Sav. kool 1,102,50, Roode kool 1,70, Aardappels 1,50—3, Komkommers 1, Bloemkool 210, Perziken 17, Meloe nen 820, Kas Reine Victoria 11,60. Krabbend ij ke, 11 Aug. Veilingsver eeniging EMM. Stoksnijboonen f 66,10, per 100 kg.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 3