Amerikaansche koetjes en haar kalfjes LAATSTE BERICHTEN. SPORT. Groötevaoders reize mit den trein in 1839. BUITENLAND. Over de warmte, Japan, de presidentsverkiezing, Cactus Jim en Tom Dewey, soep met tranen, theorie en practijk van de service, een trage tram en een verdronken kalf. De ontmoeting tusschen Von Ribbentrop en Ciano. BELGEE. POLEN. I ITALIË Brieven nit Amerika. i/Va n onzen t e N e correspondent w - Y o r k. Wanneer u er eenig begrip van had hoe warm het in New-York kan zijn en hoe verschrikkelijk warm het op dit oogen- wik is dan zoudt u het mij met kwalijk nemendat ik zoo onbeleefd ben om dezen nriêf in hemdsmouwen te zitten schrijven, terwijl het drie uur in den namiddag is 1 dan zult u het billijken, dat ik er nu eens zin in heb u over koetjes en kalfjes te schrijven. De thermometer staat op 89 in de schaduw en naar men zegt js het vochtigheidsgehalte 80. Ik ben erg onklimaatkundig aangelegd en die cijfers op zich zelf zeggen mij niets, doch ik on dervind 't zelfs in hemdsmouwen aan den lijve wat 89 en 80 in dit ver band beteekenen. Ik waag mij niet op straat en wanneer ik alleen maar aan de ondergrondsche denk, waar de benauwd heid je op de keel slaat en waar de hitte je op den schedel davert dat je instantelijk hoofdpijn krijgt zoodra ge u tusschen de opeengepakte, transpireerende mede-rei- zigers hebt gedrongen, dan loopt het me met en zonder uw permissie al met straaltjes van het voorhoofd. Vier keer per dag onder de koude douche en twin tig keer per dag met de handen onder de koude kraan en tien keer per dag een fieschje ijskoude caca-cola dat geeft tel kens voor vijf minuten schijn-van-opluch- ting. En wanneer u dan nog wilt beden ken dat de auto's die onafgebroken van zeven uur 's morgens tot twee uur na middernacht langs mijn raam stroomen mijn kamer vullen met benzinedamp, dan kunt u zeker wel begrijpen dat ik liever tusschen de koetjes en kalfjes op de mal- sche weide van het alledaagsche leven ronddartel, dan dat ik mij nog warmer ga maken over hoog-politieke zaken, w&ar we overigens heelemaal midden-in zitten. Juistv andaag heeft Cordell Huil het handelsverdrag tusschen de Vereenigde Staten en Japan opgezegd. En dat is geen kleinigheid. De consequenties ervan zijn nog niet te overzien. Behalve deze eene: dat de Amerikaansche pers deze daad al gemeen goedkeurt onder het motto-. „Wanneer ze in Europa hun vuist niet ballen dan zullen wij het doen". Amerika voelt zich heel sterk. En wanneer u het mij vraagt dan geloof ik dat dit overi gens zoo vredelievende Amerikaansche volk het plezierig zou vinden, wanneer- de vloot in Azië eens een flink en luid geluid zou doen hooren. Het is trouwens voor een Europeaan, die van huis uit zoo zijn denkbeelden over de Vereenigde Staten heeft meegekregen heel verrassend om te ervaren hoe ge- weldig-nationalistiseh, ge zoudt wel kun nen zeggen: chauvinistisch de Amerikanen zijn. Dat vaderlandslievende gevoel uit zich op bijzonder verheffende wijze. Bij voorbeeld in den altijd en overal duide- lijk-blijkenden eerbied voor Lincoln, Was hington en dergelijke nationale figuren, of uit het feit dat er geen Amerikaan is, die zal nalaten het hoofd te ontblooten, wanneer de wapperende sterren en strepen worden langs gedragen. Maar net uit zich ook wel eens op heel kinderlijke wijze: wanneer men de superlatieven zoekt om alles wat Amsirikaansch is te onder scheiden van alles wat niet-Amerikaansch js; u kent cfat wel, alles is het mooiste, het duurste, het grootste, het hoogste, het langste en het vlugste ter wereld. (Vandaag ben ik gaarne geneigd te zeg gen, dat New-York de heetste en vochtig- ste stad ter wereld is). Dit sterke natio nalisme waaruit een verheffende lief de en een heel zuiver idealisme spreken en deze superlatieven-manie die het gevolg is van voor Europeanen ongeken de kinderlijkheid leiden ook tot een groot nationaal zelfvertrouwen. En dit zelfvertrouwen brengt dan weer mee, dat men het hier best zou vinden, wanneer nu de vloot maar eindelijk eens den Stillen Oceaan op zou varen om de Japanners mores te leeren. Maar zoover is het gelukkig nog lang niet en laten wij maar vurig hopen dat het zoo ver ook nooit zal komen. Eep tweede belangwekkende politieke zaak, die nu reeds de gemoederen in drukke beweging houdt is de aanstaande -president-verkiezing. Daarover schreef ik u alreeds een brief en van de namen die ik daarin heb genoemd komen er nu ver scheidene op den voorgrond. Maar deze gansche, zoo buitengewoon belangrijke materie, staat nog in het (vraag) teeken van Roosevelts al- of niet-begeerigheid naar een derden presidentieelen termijn en daarom is er eigenlijk nog niets van te zeggen. De journalisten zijn ijverig aan het visschen, maar het eenige wat zij te hooren krijgen wanneer ze een meneer ondervragen, die als democratisch candi- daat voor het presidentschap wordt ge doodverfd is: ik kan u nog niets zeggen, het eenige wat ik zeker weet is dat de Democratische Partij zal overwin nen", en wanneer ze een republikeinschen hoogeheer interviewen: ik mag en kan me nog niet uitlaten, maar het staat natuurlijk wel vast dat er een republikein, zal worden gekozen". En intusschen be ginnen er plaatjes en levensbeschrijvingen in de kranten te verschijnen van de ge- doodverfden: senator Taft en senator Van den Berg, de conservatiefste en meest anti-Rooseveltsche elementen der Repu blikèinsche Partij: Thomas Dewey (spreek uit „DjoewieT), de jonge New-Yorksche officier van justitie, die een dapperen strijd voert om de laatste resten van de Tamany-corruptie weg te bezemen, die pas 38 jaar is en die (dat speelt hier ook een rol) een aardig gezicht heeft. Een, rets minder beeldschoone Anthony Eden, maar dan met een wipneus. Hij is ook republikein, maar toch een paar graden minder hard dan de beide vorigen. Van de democraten krijgen we den zeventig jarigen „cactus-Jim" Garner, die op het oogenblik vice-president is, maar die Roo sevelt nog al eens dwars zit. Hij heeft roode wangen, wit haar, bruine gebrok kelde tanden en een klein krom neusje. Hij zou best cowboy kunnen zijn en zoo als zijn bijnaam aanduidt is hij een ste kelig, puntig en zelden bloemrijk man netje; dan is er de heer Farley, die hoofd van de posterijen is en wiens vleezige ge laat zou kunnen toebehooren aan een deftigen butler, een dominé of een ban kier. Hij heeft met zijn post een braaf winstje gemaakt en dat strekt hier in FRANSCHE EN BRITSCHE MILITAIRE MISSIES TE MOSKOU AANGEKOMEN. Havas meldt uit Moskou: De Fransche en Britsche militaire missies, die de mi litaire zijde van het (nog tot stand te komen.) -accoord tusschen Frankrijk en Engeland en Rusland, met Russische col lega s zullen bespreken, zijn vanochtend te Moskou aangekomen. Vanmiddag zou Worosjilof (de Russische volkscommissa ris van oorlog) hen ontvangen. Later in den middag zou Molotof, volkscommissaris van buitenlandsche zaken) generaal Dou- menc, den leider der Franse)"-' "elegatie en den Engelschen admiraal ?°^.&tt ont vangen. S' Het aangekondigde onderhoud tusschen I den Duitschen minister van buitenlandsche I zaken Von Ribbentrop en den Italiaanschen I minister van buitenlandsche zaken, graaf I Ciano, zou hedenmiddag te Salzburg aan-l vangen. Men verwacht, dat de besprekin-l gen tot Zondag zullen duren. De twee mi- I nisters zullen de verschillende vraagstuk-1 ken van den internatiolen toestand bespre-1 Amerika altijd tot voordeel. En de derde I hen. Daartoe behooren allereerst Dantzig democraat, die behalve dan Roosevelt zelf aan het opkomen is, is de bruin verbrande ambitieuze, handige en popu- lariteit-najagende heer Mc. Nuut. Tus schen de partijen in zweeft dan nog de deftige, diplomatieke en keurige Cordell Huil, de eenige van deze allen, die ik mij niet kan voorstellen zonder boord en in zpn overhemd, wat hem natuurlijk heel wat minder populair maakt dan die an dere oolijkerds. Het zal niet zoo heel lang meer duren of wij weten wie hun hoed in de arena zullen gaan werpen. Dan zal het praten, overreden en flink doen, in den letterlijken zin van dat woord, niet van de lucht zijn. Want de heeren-candida- ten zullen in de microfoon klimmen en hun klemmende betoogen en pleizierige voornemens zullen in onze huiskamers binnen daveren. Die microfoons hebben trouwens ook vóór den verkiezingsstrijd wat te verdu ren. De heer Vogt mag blij zijn, dat hij en zijn collega's niet iedere vijf minuten behoeven op zij te gaan voor een of an dere reclame-maker. Want zooals die radio-reclame hier overdreven wordt, tart alle beschrijving. Daar komt bij dat die reclame-radioten zoo verschrikkelijk dy namisch zjjn. Men heeft hier wel eens de veronderstelling uitgesproken, dat zij hun microfoon-manieren bewust of onbewust hebben afgeluisterd van sommige Euro- peesche staatslieden, die aan de microfoon zooveel te danken hebben. In ieder geval werken deze radiorators met wagonladingen nadruk en emphase. Bijna ieder woord dat zij zeggen is twee maal onderstreept, cursief gedrukt en gespatieerd. De stem die ons tracht te dwingen de verdiensten van moutstout, he nieuwe kant-en-klaar ontbjjtvoer,- te beproeven, is gelijk die van den Psalmist, bulderend uit de diepten. De stem die de hoedanigheden van Rinsux, de nieuwe wonderzeep voor biljarters, accountants en prepidenten van gerechtshoven tot hooge hoogten tracht op te voeren, heeft een snik in elk zijner woorden. Het alge- meene effect dat deze voortdurende en voortdurend opgewonden en schier-buiten- zich-zelf-verkeerende lofuitingen op den in wezen onwilügen luisteraar maken, is alsof Handels Largo ware opgedragen aan de vereenigde .havermout- en haarwater fabrikanten der Vereenigde Staten. On getwijfeld kennen die radio-reclamema kers hun vak uitstekend, maar toch dur ven wij zeer schoorvoetend en aarzelend de mogelijkheid onder het oog te zien dat deze heeren willen bedenken, dat sinds onheugelijke tijden alle overdaad schaadt Is een stem overkropt van tranen werke lijk op den duur het beste middel om soep-in-blik te verkoopen? „Waarheid in de reclame'' dat is een zin en een begin sel die wij in Europa hebben geleerd van Amerika. Maar de leerling heeft zich be- ter gedragen dan de leeraar Dat is trouwens iets, dat ook op een ander gebied in New York opvalt: dat men zich hier niet altijd gedraagt naar de ze'lfopgestelde gulden regels die wij van Amerika hebben geleerd en waarnaar wij ons wel gedragen. Daar is bijvoorbeeld die befaamde service. Ik heb mij voorge nomen nooit meer over gebrek aan service in Nederland te klagen, want wat u daar van hier dikwijls in de practijk ziet Het is mij reeds eenige malen overkomen, dat men mij in een winkel eenvoudig liet staan en dat, toen ik dan maar wegging zonder iets gekocht te hebben, niemand zich er iets van aantrok. Het is mij vele malen overkomen dat mijn bank mij be loofde me Dinsdagmorgen, eenige, voor mij belangrijke, inlichtingen te geven en dat ik Vrijdagmorgen zelf moest opbellen om te vragen hoe het er mee zat. En de bediening en bestelling der heel groote zaken (Macy is de grootste winkel ter wereld met16,000 bedienden!) laat heel veel te wenschen over en leidt her haaldelijk tot verzuim en misverstand. Neen, wat de theoretici als typisch- Amerikaansche service hebben geschilderd, dat komt zeker niet uit New-York. U behoeft alleen maar de New Yorksche post met de Nederlanidsche te vergelij ken. Er zijn in deze wereldstad 3 postbe stellingen per dag: om 8 uur, om 10 uur en om 15 uur; Zaterdags vervalt de derde bestelling en Zondags is er heelemaal geen. Bovendien komt het drukwerk nooit met de eerste post. Wanneer er hier bij voorbeeld Vrijdagmorgen om 10 -uur een boot uit Europa aankomt dan mag ik de kranten, die deze voor mij meebrengt niet eerder verwachten dan op z)'n vroegst Maandag om halfelf. Maar u moet wel goed in het oog hou den, dat Amerikanen veel geduldiger en lang niet zoo veel-eischend zijn als Euro peanen. Het bovengrondsche verkeer bij voorbeeld is hier zoo traag als wij het ons nauwelijks kunnen voorstellen. Na tuurlijk ligt dit voor het grootste deel aan de bouworde van Manhattan, die heele maal uit vierkante blokken bestaat: gis- en Polen, doch men verwacht dat ook Hon garije, Roemenië, Spanje en Zuid-Tirol op het programma staan. De toenemende spanning tusschen Duitschland en Polen om de kwestie Dant zig zal wel het hoofdonderwerp van de ver schillende internationale kwesties, welke besproken zullen worden, vormen. De Itali anen hebben den Duitschen koers in deze aangelegenheid tot nu toe goedkeurend ge volgd. Maar de mogelijke consequenties en het van kracht worden van het bondge nootschap bij een eventueel optreden zul len toch nader onder het oog gezien be hooren te worden. In sommige politieke kringen in Duitsch land acht men het niet onwaarschijnlijk dat de over Zuid-Oost-Europa te voeren besprekingen van even groot belang geacht moet worden. De Hongaarsche eischen ten opzichte van Roemenië en de daardoor tusschen deze twee landen ontstane ge spannen toestand wordt door de beide as- landen eveneens een groot gevaar voor den vrede in Europa genoemd. Ook de door Japan geuite wensch nauwere betrekkin gen met Duitschland en Italië aan te knoo- pen zal wel niet onbesproken blijven. Graaf Ciano is gisteravond uit Rome ver trokken en kwam in den loop van den ochtend te München aan. „Positieve daden?" De directeur van de „Giornale d'Italia" schrijft, dat de aanstaande ontmoeting tus schen Von Ribbentrop en Ciano beant woordt aan de natuurlijke ontwikkeling van het bondgenootschap tusschen Italië en Duitschland en ook overeenkomt met het gewicht van het oogenblik in verband met den toestand in Europa, die geladen is met gebeurtenissen en vraagstukken. „Het oogenblik aldus de „Giornale" is zeer moeilijk, want de omsingelingspolitiek, door Engeland, Frankrijk en de Vereenigde Sta ten toegepast tegen Duitschland, Italië en Japan maakt een voortdurende verdediging noodig, te meer, waar deze politiek zich in Oost-Europa heeft geopenbaard door een onrust zaaien en 'n oorlogzuehtigen geest". Het blad voegt hieraan toe, dat de beide ministers van buitenlandsche zaken na tuurlijk den toestand van Europa en dien in de rest van de wereld, daarbij inbegre pen het Verre Oosten, zullen bestudeeren. De ontmoeting te Salzburg zal dus beves tigen, dat de solidariteit tusschen Duitsch land en Italië steeds tegenwoordig en ac tief is en bereid zich door positieve daden te manifesteeren. De strijd in het Verre Oosten. CHINEESCHE TROEPEN BIJ SJANGHAI Volgens een bericht uit Sjanghai, aldus het Chineesche persbureau, worden de twee districten Nanwei en Fenghsien, on middellijk ten Zuiden van Sjanghai, geheel beh-eerscht door Chineesche geregelde en| guerilla-troepen. Ten Noordoosten van de stad, aan de samenvloeiing van Wangpoe! en Jangtse, is een andere guerilla-afdeeling verschenen, die de Wangpoe reeds is over gestoken. Japansche troepen op den terug- tocht. Reuter meldt uit Tsjoengking: De Japan-1 sche troepen in Noord Hoepe trekken naaf het Zuidwesten terug, na een heftigen aan val van de Chineezen. De Japansche troe pen hebben hierbij zware verliezen geleden I en hun linie is ineengestort. Zij trekken thans terug op Soeisjen. BETOOGING VAN „HEIMATTREUE FRONT" VERBODEN. Belga meldt uit Eupen: De plaatsvervan- I gende arrondissementscommissaris heeft 'n betooging, die het „Heimattreue Front" op 12, 13 en 14 dezer te Eupen had willen hou den, verboden, omdat deze bijeenkomst de I openbare orde in gevaar zou kunnen bren gen. Tegelijkertijd zijn samenscholingen van meer dan vijf personen verboden. DUITSCHER WEGENS ANTI-POOLSCHE PROPAGANDA GEARRESTEERD. Havas meldt uit Warschau: De Poolschel autoriteiten hebben te Byelsko een Duit schen agent gearresteerd, die anti-Poolsche propaganta voerde en o.a. het gerucht in omloop bracht, dat de Poolsche valuta bin nenkort zou deprecieeren en het koopen] van zilveren minister aanraadde. De autoriteiten hebben besloten, deze I Duitsche agenten, alsmede zij, die zilver stukken opsparen met het doel, den Pool- schen handel te benadeelen, naar de con-1 centratie-kampen te zenden. TWEE LICHTINGEN NAAR HUIS, TWEE ANDERE OPGEROEPEN. Uit Rome: Nu de groote manoeuvres zijn afgeloopen, is besloten, de lichtingen 1901 en 1912 naar huis te zenden. Tevens is ech ter besloten, de lichtingen 1902 en 1910 op te roepen voor het tijdvak van 21 Augustus tot 31 October. Eveneens zullen voor het zelfde tijdvak worden opgeroepen de offi cieren van de zes lichtingen 1902, 1903, 1904, 1905, 1906 en 1910. POLITIERECHTER TE MIDDELBURG. (Zitting van Vrijdag 11 Augustus 1939). De volgende persoon werd gedagvaard', H. D. B., 42 jaar, zeeman, gedomicili eerd te 's-Gravenhage, zonder vaste woon- of verblijfplaats hier te lande, wegens landlooperij gepleegd op 9 en 10 Augustus 1939 in West Zeeuwsch-Vlaanderen. Eisch en uitspraak 3 dagen hechtenis en plaatsing in een rijkswerkinrichting voor den tijd van 2 jaar en 9 maanden. COMPLOT BIJ DE DANTZIGSCHE POLITIE Havas meldt uit Warschau: De Pool sche pers meldt uit Dantzig, dat bij de Dantzigsche politie een complot zou zijn ontdekt. Eenige tientallen politiebeambten zouden gearresteerd zijn. DE DUITSCHE PERS OVER DE REDE VAN FORSTER. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: De „Deutsche Allgemeine Zeitung" schat het aantal deelnemers aan de gisteravond te Dantzig gehouden betooging op minstens 100,000 en schrijft o.a.: Na de groote be tooging der Duitsche bevolking in Dant zig zelf, kan er in Polen geen twijfel meer over bestaan, hoe Dantzig gezind is. Po len speculeert, Duitschland constateert. Europa kan niet langer een« Pilatusrol in de kwestie Dantzig dulden. Elkeen weet, waar het hier om gaat, en wanneer de Polen nog zoo veel spreken over hun rechten en eischen, het Duitsche recht wordt hun als schild van onwrikbaren af weer tegengehouden. Wie op Dantzig doelt, treft Duitschland. Daarom: handen af van Dantzig* De „Boersenzeitung'i' schrijft: Het Duit sche Dantzig heeft gisteravond den Polen en hun ophitsers in Londen en Parijs een antwoord gegeven, dat definitief is. De finitief als het feit, dat het Duitsche Dant zig naar het Groot-D-uitsche rijk onder leiding van Adolf Hitler zal terugkeeren. teren heb ik „voor de statistiek" eens ge-I tramd. Over Broadway. En ik heb heel goed geteld. Over een afstand van ander-1 halven kilometer heb ik op den kop af| 35 minuten getramd. En we hebben.. 53 maal stilgehouden. Heeren directeuren van ,Nederl(andsche tramwegmajatschap- pijen, ik zal nooit meer klagen.' Na deze koetjes en kalfjes van vandaag, nog even het koetje uit de wereld van morgen doen opdraven (het kalfje is reeds verdronken in de befaamde sloot). Dat koetje die tentoonstelling, die wereld tentoonstelling is geen melkkoetje. Toen New-York's best gekleede man, Grover Aloysius Whalen, zijn tentoonstelling van 157 millioen dollar opend.e in Mei, ver telde hij dat de vreemdelingen van bul ten New-York de poorten zouden gaan be stormen, zoodra het 1 Juli was. In stede daarvan is het bezoek van 1 Juli af in die mate gedaald, dat er allerlei maatre gelen moesten worden genomen om de menschen binnen te lokken en om de kos ten te verlagen. Gedurende de eerste twaalf weken van de tentoonstelling zijn er 11 millioen betalende bezoekers ge weest. Ongeveer de helft van wat men had gehoopt. Zooals de zaken er nu voor staan zal men dus blij moeten zijn wan neer de 30 millioen worden gehaald in stede van de verwachte 60 millioen. Men had uitgerekend dat wanneer er 50 mil lioen menschen zouden komen er een winst zou worden gemaakt van 1 millioen en dat wanneer er 40 millioen bezoekers zouden zijn het verlies 4 millioen dollar zou bedragen. Grover Aloysius Whalen zal het nog wel warmer hebben dan de andere New- Yorkers vandaag. Mr. E. Elias. KORFBAL. SWIFT—BILTHOVEN 2—5. Gisteravond speelde Swift op het Gem. Sportterein te Middelburg een vriend- schappelijken wedstrijd tegen den Weste lijken tweede klasser Bilthoven. Deze ont moeting gaf, ondanks net gladde veld en de gladde bal, ondanks het gladde veld en twaalftallen hebben een goeden wedstrijd gespeeld. Het spel ging vlug op en neer en de twaalftallen wogen tegen elkaar op. Bilthoven vertoonde een rustig, be- heerscht spel, waarbij het positiekiezen, samenspel en snelheid opvielen. Swift heeft zich tegen deze gasten kranig ge weerd. Technisch en tactisch waren de'Mid- delburgsche dames en heeren iets minder sterk dan Bilthoven, maar Swift legde een snel tempo op en het enthousiasme deed weldadig aan. Zoo is hêt een aardige wedstrijd geworden. Swift nam de leiding door een keurig doelpunt van G. de Ru. Kort daarop maakte Bilthoven gelijk. De rust ging in met 11. Na de hervatting bracht H. Bruggeman den stand op 21 voor Swift. Bilthoven pakte nu wat ste viger aan en niet zonder fortuin wisten de gasten den stand op te voeren tot 52. De overwinning was wel verdiend, doch geflatteerd. ZWEMMEN. JENNY KAMMERSGAARD ZWEMT OVER DE OOSTZEE. Kopenhagen, 11 Aug. (A.N.P.) De Deen- sche zwemster Jenny Kammersgaard, die Donderdagavond om 8 uur te Dars, een Duitsch kustplaatsje, was gestart voor een tocht over de Oostzee, kwam vanmorgen om 6.15 uur aan de Oostkust van Falster, en kele kilometers ten Noorden van de Deen- sche havenplaats Gedsör, aan. Aan het strand waren duizenden tezamen gekomen, om de koene zwemster 'n enthousiaste ont vangst te bereiden. Zij kwam moe, doch volkomen fit uit het water. In 't jaer 1839 ao 'n nöom van gröo- tevaoder 't in z'ïi óod gezet om is naer Amsterdam te gaen. Z'n uusouwster erre- geweerde d'er tegen zövee, as zé mè kon. Mè i'jt ielp niks, oor: ie wou en ie zou naer Amsterdam. Mè ze kreeg toch gedae, dat dien. nöom gröotevaeder mee zou neme vö gezelschap. Je begriept, dat die gr,aog mee wou. Wa .kon grootevapder over die reize smaelijk vertelle. Ie ao voraol vrêed z'n aordigeid g'aod, in de reize mit den trein van Amsterdam naer Aerelem. Mit da 'k zó goed van ontouwen bin, weet 'k nog bienae aoles van die reize en naedemaele, dat 't noe binnenkort onderd jaer gelee za weze, dat den trein vö 't êeste ree, wi 'k is wat van gröotevaoders reize ver telle. Op Zaeterdagochend den 28 September van 't jaer '39 stekkerde gröotev-aoder en z'n nöom van ulder lozzement nae 'it stao- tion an d'Aerelemmerpöorte. Ze wouwe mit den êesten trein mee. Die gieng om 9 uren. Ze waer om kwart vö negene an 't staotion. Dat was net bieties, wan z'iaode toen graog, dat de menschen 'n kwartier vö den tied dr waere. Net toen ze deu de doenkere gank van 't oute staotion nae binnen gienge, begon d'r 'n klokke te luen. Dat duurde vuuf menuten. Dae zat werentig 'n klank in die klokke, da je dienke zou, dat 't 'n kerkklokke was. Drekt daerop kochte ze bie den onfanger twee flodderige pappiertjes van 8 stuvers 't stik vö plekken in 'n brune waggon. Z'aode ook kunne gae zitte in 'tn gele sarrebank of in 'n groene dielezanse. Vö den êesten kostte de kaortjes 16 stuvers en vö den twêeden 24 stuvers. Op de les te soort waegens was 'n dek, mer in d'landere waegens zat j'open en blöot. Mè daerom moet er nie gedocht öore, dat in odie waegens de menschen onderwegt in de rook en de smook zaete. Eêlemaele nie, öor, wan de lokkemetief wier in den êesten tied gestookt mi kooks. En van stof aode ze nè zö min last, wan daevo lag er op de wegt schulpjes. Mè 't is te begriepen, dat 't êelemaele nie leutig was om in die open waegens te zitten, as t regende of waoide. t Was dan ook mè gelukkig, dat al 'n maend laeter de sarrebanks van boven dicht gemaekt waere en op iéleke wag gon 'n zeil geleid wier. Gröotevaeder en z'n öom zaeg' ook, dat er nog kisten en döozen en pakken op de dielezanses ge- laoie wiere. Zioopte mè, da z'er niks van op ulder öod zouwe kriege. Mer ast er iet aftumelde, konde d'eigenaers gerust weze, da ze 't terugkrege, wan dae wier nè zö lank gezocht, toet dat 't gevonde was. Twee menuten vor achte wier d'er wi geluud, mè noe vrêed schielijk. Ulder klomme gauw in 'n waggon. Sebiet gienge de deuren van de waegens en ook van de wachkaemer dicht. Gelukkig was 't nie êel druk, wan anders aode d'er zeker ier en daer zevene neffen mekaore moe- te zitte. 't Luen ieuw op en drekt kloenk er uut de trompet van de kondukteur een wiesje, da 'k ier za probbeere voo te stellen, 't Was zöo iet van: lage sol, ut, mi. lange ooge sol, lange lage sol, ut. Dat wou zeie: Lokkemetief, gae vort. Daerop gieng de trein dan ook weg. In 't êeste gieng it mè lankzaem an, mè gaendeweg ree 'n arder en 't duurde mè kort of de „Sneleid" (zö êette de lokke metief) dee z'n naeme êer an. Lienks zage ze weien mi beesten, die verschrokke en biesd' om weg Fe kommen. „As dat mè gin zure melk in d'elders geeft)'", zei nöom stilletjes tegen gröote- vaoder. Mè die schudde mè z'n öod en dae bleef 't bie.'Lienks v,an ulder zaege z'n endje verder 'n kannaol. Dae vaerde net de trekschute, die z'in 'n ommezien vöbie waere. Lanks 't kannaol liep de wegt, waerover ze de dielezanse zaege lie, zö ard as 't mè kon. En op de pad lienks van de wegt stekkerd 'n man, mit 'n bagge mi potten en pannen op zf'n rik. Lienks en rechs zaege ze groote plassen waeter. Toe gröote verwonderienge van gröotevaoder en z'n nöom zeid' er één, dat -*t korsgelee uugemaekt was, dat 't gröote waeter lienks, 't Aerelemmermêer zou moete verdwiene. Rechs zaege z'in de verte 'n êeleboel meulens. Die stieng' in Zaendam. Vlak bie Alfweg, toen de trein in de bocht kwam, docht nöom nie anders, of de waegen zou omkappe, zö schêef ieng 'n. Ie wier d'r kompleit ze nuwachtig van. Mer ie kwam wi gauw toe zi'n zeileven, toen d'er êen zei, dat de wegt espres zö schêef geleid was om te zurregen, dat det rein juust nie om zou slae. Bie Alfweg stieng d'er 'n schut- tienge van wè 200 m lank en vuuf m öoge. Die was dae gezet, omdat den trein dae zö kort lankst de wegt ree, dat 't ieselijk vö de menschen geweest zou we ze om "m dae te zien rie. Lankst de wegt stienge d'er ier en daer wachters mit 'n öogen oed op en 'n oran- jeserp over ulder schouwer. In seheel waere d'er wel 21. Z'aod 'n roaie en 'n witte vlag bie ulder. Gelukkig staeke z' aolemaele 'n witte vlagge uut en dat wou zeie: Rie mè gerust deur, öor. Ze zurreg- den d'er voo, dat er gin menschen onder de trein raekte. Mer as de trein vöbie was, moste zf ook toet de vollegende post om te kieken, of t'er in dat endje niks an dê wegt mankeerde. En zö jae dan moste ze 'n opzichter waeschoe en ze moste mit 'n röoie vlagge den voTlegenden trein tegenouwe, as 't nog nie verollepe was. De reize duurde iet meer dan 'n allef ure. In Aerelem konde z' uutstappe, wan ulder lenden waere nie gekraekt, ulder erremen en bêenen nie gebroke, -ulder essens nie deu mekaore geschud en ze waer' ook deu de gröote vaert nie ge stikt. Je moe begriepe, dat er werentig vorspeld was, dat dat aoles daegefljks zou gebeure. Ze gieng' om allef zesse mit "den lesten trein wi terug naer Amsterdam. in 1839 reed de eersten spoortrein in ons land, tusschen Amsterdam en Haarlem. Dit jaar vieren de Spoorwegen hun honderdjarig jubileum. Red.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 3