MIDDELBURGSCHE COURANT lUGOESCHE COURANT) „Wij willen in hel Rijk terug". Mendelssohn en Co vraagt surséance van betaling aan. Een belangrijke spionnagezaak in België. 3ij kunt hooren, wien ge wilt Consternatie op de Amster- damsche beurs. De Fransche staat zou geen verliezen lijden. De protestdemonstratie te Dantzig is rustig verloo- pen en heeft de politieke spanning niet erger ge maakt. Hoe het kabinet-De Geer tot stand kwam. - Partij instanties bleven er bui ten. Hoeveel pensioen krijgen ze? Negenjarige jongen in de haven van Goes verdronken. Een onvoorzichtig meisje. Afschuwelijke vondst onder Terschuur. Landverraad van een luitenant. Hij werkte sedert verscheidene jaren voor den Duitschen in lichtingendienst. De vrouw in het spel. Dagblad. Uitg.N-V. De Middelburgsche Crt. Bureauxte MIDDELBURGSt. Pieterstr. 28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; Je GOES: Turfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs-voor Middelburg en Goes 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. w»Q0«r NUMMER 188. TWEE BLADEN. VRIJDAG rjTja i U AUG. 193». EERSTE BLAD. 182e JAARG. Djföf Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager Tarief op aanvraag. Familieberichten e« dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bi| vooruitbetaling. .Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewüsnummers 5 gfl Naar wij vernemen, heeft de commandi taire vennootschap Mendelssohn en Co. te Amsterdam vandaag bij de rechtbank te Amsterdam surséance van betaling aange vraagd. Op de beurs te Amsterdam heeft deze tijding vanochtend heel wat consternatie verwekt. Mendelssohn en Co toch vormt een der grootste in ons land gevestigde ban kiershuizen. De belangen, waarbij zij be trokken is, hebben een geweldigen interna tionalen omvang. Men wist vanmorgen nog niet, welke be- teekenis aan de aanvraag om surséance van betaling moet worden toegekend. Merkwaardig is het intusschen, dat de aanvrage werd gedaan onmiddellijk na den dood van dr. F. Mannheimer, den behe'e- renden vennoot, die gisternacht plotseling te Parijs stierf. Zooals men zich zal herin neren is er indertijd nog al wat te doen ge weest over de naturalisatie van den heer Mannheimer, die geboren Duitscher het Duitschland van Adolf Hitler den rug moest toekeeren, omdat hij van Joodsche afkomst :is. Hij werd op 19 September 1890 te Stutt gart (Wurtenberg) geboren en promoveer de te Heidelberg, naar het Hbl. meldt, in de rechtswetenschap op een proefschrift over een onderwerp van strafrecht. De ambities van dr. Mannheimer gingen echter al spoe dig een andere richting uit en al spoedig werd hij aangetrokken tot het bankiersvak. Het was in den oorlogstijd, dat de heer Mannheimer zich in ons land vestigde als leider van de Duitsche Kriegsmetall Ges. een door Walter Rathenau gestichte orga nisatie ten behoeve van de Deutsch Grond- stoffenvoorziening. Enkele jaren later, d. w.z. na het einde van den oorlog kreeg hij de vertegenwoordiging van de Duitsche Rijksbank hier te lande, die hij verscheide ne jaren waarnam. Intusschen trad de heer Mannheimer in 1920 toe tot de firma Mendelssohn Co. te Berlijn, die te Amsterdam een zaak had gevestigd, waarvan de heer Mannheimer de leiding kreeg. Dank zij zijn voortvarend heid werd de firma feitelijk het officieele bankiershuis van de Weimar-Republiek. Uit den aard der zaak waren het gedu rende een reeks van jaren de Duitsche za ken, die bij de firma domineerden. Hierin kwam echter verandering nadat het Natio naal Socialisme aan het bewind was ge komen. Het was reeds te voorzien, dat het nog slechts een kwestie van tijd was, dat de Berlijnsche firma Mendelssohn haar zaken zou moeten stopzetten en inderdaad is de Berlijnsche zaak dit jaar dan ook geliqui deerd. Reeds lang te voren had de werkzaam heid van de Amsterdamsche firma onder de leiding van dr. Mannheimer zich in an dere richting bewogen en nam de interna tionale credietverleening, vooral aan Frankrijk en België daarbij een voorname plaats in. Havas meldt uit Parijs: Het Fransche mi nisterie van financiën deelt mede: Mendelssohns bank was lid van de Ne- derlandsche en Zwitsersche banksyndi- caten, waarmede de Fransche staat con tracten heeft gesloten, zoowel voor de con versie in 4 procents-leeningen van de Fran sche buitenlandsche leeningen, welke tegen een hoogere rente waren geplaatst, als voor de consolideering voor zes jaar van de in het buitenland geplaatste leeningen op kor ten termijn. Deze contracten zijn uitge voerd. De operaties zijn gesloten en de winst is definitief door den Franschen staat verworven. In de toekomst zal de dienst dezer leeningen verzekerd worden door het filiaal van de Banque de Paris et des Pays- Bas te Amsterdam. Gisteravond heeft op de Langenmarkt te Dantzig de met eenigen ophef aangekon digde protestdemonstratie plaats gehad.' Gouwleider Forster, pas teruggekeerd uit Berchtesgaden, waar hij een onderhoud met Hitler had, voerde het woord. Men had zijn rede met eenige ongerustheid tegemoet ge zien, nademaal van Dantzig en Berlijn uit de indruk was gewekt, dat ze heel pittig zou zijn. Het is echter nogal meegevallen. Dingen, die een crisistoestand in het leven kunnen roepen, heeft Forster niet gezegd. In het eerste deel der rede kreeg Polen er een beetje van langs. Polen kan er zeker van zijn, dat Dantzig niet alleen en verlaten op deze wereld staat, doch dat het Groot-Duitsche rijk, ons moederland, en onze leider, Adolf Hitler, op ieder oogenblik vast besloten zijn in ge val van een aanval van Poolsche zijde bij den afweer daarvan ons ter zijde staan. Forster heeft vervolgens op de wijze als Hitier dat pleegt te doen het een en ander „vastgesteld". „Wy stellen vast", zoo zei hij: 1. Dantzig is sedert zijn stichting, dat is •sedert ongeveer acht eeuwen, steeds een oer-Duitsche stad geweest. 2. In Dantzig heeft sinds zijn geheele ge schiedenis tot 1919 slechts Duitschland te beslissen gehad. De Dantzigers hebben zelfs in 1576 den Poolschen koning Stefan Batory met geweld van wapenen teruggeslagen en tot capitulatie gedwongen, toen hij pro beerde de rechten, in het bijzonder de zee rechten der oude Duitsche Hanzestad te beknotten. De hedendaagsche Dantzigers vreezien de kanonnen van Rydz-Smigly evenmin als hun voorouders de kanonnen van den Poolschen koning hebben ge vreesd. 3. Dantzig werd in 1919 ondanks veelvul dige eensgezinde protesten van zijn bevol king van het moederland afgescheiden. Het door den Amerikaanschen president Wilson in zijn veertien punten aangekondigde zelf beschikkingsrecht der volken werd door deze willekeurige handeling op de meest onverbiddelijke wijze met voeten getreden. 4. De sedert de afscheiding verloopen jaren hebben het onweerlegbare bewijs ge leverd, dat Dantzig en zijn bevolking oeco nomische en cultureele schade van iedere soort hebben geleden. Alleen het feit, dat de haven van Dant zig, welke de eenige toegang naar zee van Polen zou zijn en weshalve men Dantzig van het Rijk had afgescheiden steeds meer met een gruwzamé planma tigheid de levensrechten zijn ontnomen, zoodat de haven van Dantzig reeds thans tegenover Gdynia op de tweede plaats komt, bewijst, dat Dantzig van Polen slechts oeconomische nadeelen en geen voordeelen heeft. De eerschendingen, wel ke in de laatste twintig jaren den Duit- schers in Dantzig door bijzondere Poolsche maatregelen zijn toegebracht, (staan op een bijzonder blad. 5. Deze voortdurende chicanes tegen over de Dantzigers door Polen, op ieder gebied van het openbare leven, en de om standigheid, dat Dantzig, zonder dat de bevolking werd geraadpleegd, van het Rijk werd afgescheiden, is sedert twin tig jaren voor alle Dantzigers aanleiding tot de leuze: Wij willen tot het Rijk terug. 6. Der bevolking van Dantzig is het thans volkomen duidelijk, en zij gelooft rotsvast, dat het uur der be- v r ij d i n g komt, d. w. z. Id a t Dantzig weer-tot het Duitsche R q k terugkeert. 7. De Dantzigers zien in zeldzame aan eengeslotenheid en met bijzondere liefde en vereering op naar hun leider Adolf Hitler, van wien zij overtuigd zijn, dat hij hun wensch in het Rijk terug te kee- ren, vervult en daarmede weer aan het zelfbeschikkingsrecht der Dantzigers de geldigheid verschaft, welke men hun in 1919 heeft geweigerd. In dit plechtige oogenblik geloof ik aldus besloot gouwleider Forster zijn rede dat wij niets beters kunnen doen dan de gelofte afleggen, dat wij elkander trouw zullen blijven, wat ook moge ge beuren, dat wij iederen aanval op dezen heiligen Duitschen bodem met de ons ter beschikking staande krachten vastbe sloten zullen afweren en ieder be vel van onzen leider Adolf Hitler, dat h ons geeft, tot uitvoeringbren- g e n. Moge de dag niet meer veraf zijn, waar op wij hier weer samenkomen, niet voor een protestbetooging, doch voor de viering van de hereeniging van Dantzig met het Groot-Duitsche rijk. Forsters rede werd voortdurend onder broken door toejuichingen, foei-geroep aan Poolsch adres en het gezamenlijk uit' roepen van de bekende leuzen als „Wir danken Unsern Führer," en „Wier wollen heim ins Reich." Zionistisch 'dreigement aan Engeland. Reuter meldt uit Genève: In zijn rede voering bij opening van de wereldconfe rentie der Mizrachi (de orthodoxe vleugel van den wereld-zionistenbond), heeft rab bijn Meir Berlin aangedrongen op staking der samenwerking met de Britsche regee ring als tegenmaatregel voor de stopzet ting der Joodsche immigratie in Palesti na en de publicatie van het jongste wit boek. De conferentie wordt bijgewoond door ruim honderd gedelegeerden uit alle dee- len der wereld, o.a. uit de Vereenigde Staten en Palestina. Rabbijn Berin drong er voorts bij de Joden der geheele wereld op aan, zich te verzetten tegen de beknotting der histo rische Joodsche rechten in Palestina. De Joodsche immigratie in Palestina, zoo zeide hij,, moet voortgaan,, ondanks alle kunstmatige beperkingen. Alle zionistische groepen en partijen dienen hun geschil len te vergeten en een eenheidsfront te vormen om de nieuwe politiek der Brit sche regeering te bestijden. Tenslotte deed rabbijn Berlin een be roep op de Joodsche kapitalisten, meer kapitaal naar Palestina te zenden voor de industrieeele ontwikkeling van het land. Het A.N.P. meldt uit Den Haag: Op onze vraag aan den formateur van het nieuwe kabinet, in hoeverre party-in stanties aan de vorming daarvan hadden deelgenomen, heeft deze geantwoord: ,Ik heb mq tot geen enkele partq-instan- tie gewend, maar hen, op wier medewer king ik prijs stelde, slechts persooniyk aan gezocht. Werd my gevraagd of het geoor loofd was tevoren zekere party-instanties te hooren, dan was steevast mqn bescheid: Gq kunt natuurlqk hooren, wien gy wilt, Uw vriend, Uw tante, Uw fractie-voorzitter of partqraad, maar ik sta daarbuiten. Ik heb dan ook allerminst aangedrongen by een der aangezoehten om zich vooraf van de instemming van zqn partij te ver zekeren. Ik heb het integendeel gewaar deerd wanneer hq dit niet deed. Het is mq immers meermalen gebleken, dat een per- soonlqk oordeel juister en gezonder was dan dat van een daarna geraadpleegde par tij-instantie. De kracht van het nieuwe kabinet wil ik niet zoeken in de vooraf verzekerde mede werking van Kamer-fracties, maar in de goede argumenten, waarin het te voeren beleid voor de Kamer zal worden aanneme- lqk gemaakt". Een ministerschap van 17 da gen geeft een jaarlijksch pen sioen van 54. De ministers van het vijfde kabinet-Co- lijn hebben gister op de meest eervolle wij ze ontslag gekregen uit hun ambt. Zij zijn op 25 Juli jl. beëdigd en dus 17 dagen in functie geweest. Hiervoor hebben zij, krach tens de geldende wettelijke regelen recht op pensioen. Niet over een vol jaar, zooals wel eens gedacht en beweerd wordt. Er geldt ten deze, zoo schrijft de „Telegraaf", niet een minimum wel een maxinium van 6000, doch het pensioen wordt precies per dag berekend. Volgens art. 68 van de Pensioenwet bedraagt 't pensioen Voor een gewezen minister, voor ieder dieqstjaar als zoodanig 1/12 van zqn grondslag als zoo danig", dat wil dus zeggen een twaalfde van 13.680, het netto-ministerstractement per jaar of 1140. De nu afgetreden ministers hebben der halve recht op een pensioen van 17/30 van 1/12 van een jaar pensioen, uitmakend de somma van 53.83 of, afgerond krachtens art. 72, 54.—. „Heeft hq, die als minister wordt gepen- sionneerd, zoo bepaalt het tweede lid van art. 68, vroeger diensten in andere betrek kingen vervuld, die voor het pensioen zijn vergolden, dan wordt tenzq hij die be trekkingen tijdens zijn ministerschap is blijven vervullen zijn ministerspensioen verhoogd met een bedrag wegens die dien sten. Dit bedrag wordt voor lk dienstjaar gesteld op 1,75 percent van de wedde, die hij voor zijn ministerschap laatstelijk had." „Wordt een gewezen minister", aldus het vierde lid, opnieuw minister, dan wordt tij dens den duur van zijn ministerschap, met afwqking in zoover van het bepaalde in art. 67, het hem bij zijn ontslag uit dat ambt toegekend pension geheel ingehou den." Gistermiddag te ongeveer half vijf is in de haven langs den Westhavendijk onder de Gemeente Goes het aldaar wonende 9- jarige jongen A. K. te water geraakt en verdronken. Het ongeval werd alleen gezien door zijn 6-jarig broertje, met wien hij aan het spe len was. Toen het knaapje het verhaal thuis verteld had is men dadelijk begonnen met dreggen. Spoedig was het lijkje toen opge haald. Dokter Snoek heeft nog kunstmatige ademhaling toegepast, doch de levensgees ten waren reeds geweken. Ze stak onder Krabbendijke vlak voor een auto den weg over en werd aangereden. KRABBENDIJKE. Donderdagavond om streeks 6 uur, had op den Rijksweg alhier een verkeersongeval plaats. Drie meisjes, komende per rqwiel uit de richting Bergen op Zoom, waren afgestapt aan de overzqde van den weg drinkwater te halen. In snelle vaart naderde uit dezelfde richting een auto. Eén der meisjes stak den weg over en bereikte nog tqdig de overzijde. Het an dere meisje, dat haar volgde, waagde dit ook, maar met het gevolg, dat zij werd aan gereden, hoewel de autobestuurder krach tig remde. Met een ernstige vleeschwonde aan één der beenen, werd zij opgenomen. Het derde meisje, dat was blqven staan, kwam, evenals de eerste, met den schrik vrq. Het gewonde meisje, mej. N. uit Rot terdam en logeerende te Kruiningen, is na voorloopig door zuster De Raadt verbonden te zijn, op advies van dokter Nieuwenhuize, die inmiddels ter plaatse was, naar Krui ningen vervoerd. De politie onderzoekt in hoeverre hier schuld is. Verminkt vrouwenlijk in een koffer gevonden. Bramenzoekers hebben gistermorgen te circa 12 uur op den berm van den grooten verkeersweg AmersfoortApeldoorn nabij Terschuur een afschuwelqke vondst gedaan. Zq stuitten op hun speurtocht door de strui ken op een koffer en toen zij dezen open den vonden zq het deeriyk verminkte li chaam van een vrouw, waaraan hoofd en ledematen ontbraken. Het lqk was in ver- regaanden staat van ontbinding. De doodë- lqk ontstelde bramenzoekers kooplui, die op weg waren naar de markt in Barneveld en hun dorst met de bramen langs den weg wilden lesschen waarschuwden onmiddel- Iqk den burgemeester van Barneveld, den heer J. Westrik, die zich, vergezeld van den gemeenteveldwachter en van een majoor der rijksveldwacht, naar de opgegeven plaats begaf om het eerste onderzoek te leiden. Ook werd het parket te "Utrecht van de vreeselijke vondst in kennis gesteld. De subst. officier jhr. mr. J. E. W. Twiss Quar- les van Ufford heeft zich direct naar Barne veld begeven. De koffer met haar verschrik- kelqken inhoud is naar Utrecht opgezon den. De burgemeester van Barneveld verzoekt ons mede te deelen, dat zij, die inlichtingen kunnen verstrekken, verzocht worden zich zoo spoedig mogelqk tot hem te wenden. Oproeping van den officier van justitie te Utrecht. Bq het lqk, dat gisteren in een koffer bq Terschuur is gevonden, heeft men onder goed aangetroffen, waarin met Oostindi- sche inkt het waschnummer 273 was ge merkt. De officier van justitie te Utrecht ver zoekt allen waschinrichtingen dringend hem de namen van de cliënten met dit waschnummer 273 mede te deelen. WEERBERICHT. Verwachting tot morgenavond: DE BILT: regenbuien, betrokken tot zwaar bewolkt, koeler, zwakke tot matige Z.W. tot W. wind. UKKEL: matige wind uit Z.W. tot W. wind, betrokken hemel met regen, later opklarend en beter weer. ZA 12 Aug. Zon op: 5 h 37; onder: 20 h 32, Licht op: 21 h 02. Maan op: 2 h 18; onder: 18,16. N.M. 15 Augs. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Augustus. Hoogwater. Laagwater. Vrijdag 11 10.30 23.09 4.27 17.02 Zaterdag 12 11.41 24.14 5.41 18.18 Zondag 13 12.34 6.46 19.17 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Augustus. Hoogwater. Laagwater. Vrqdag 11 12.02 24.39 5.24 18.00 Zaterdag 12 13.26 6.44 19.18 Zondag 13 1.57 14.25 7.51 20.18 KINDJE TREKT PAN MET SOEP OM. Aan de gevolgen overleden. Het één-jarig kindje van het gezin Bie- rens uit de Hoogstraat te Waalre )N.B.) trok Woensdag in een onbewaakt oogenblik een pan soep van het fornuis. Het kreeg den gloeienden inhoud over het lichaampje. Met ernstige brandwonden overdekt is de kleine naar het ziekenhuis te Eindhoven overgebracht, waar het gisteren is bezwe ken. (Van onzen Brusselschen correspondent.) Er worden in België af en toe feiten vast gesteld die wijzen op het bestaan van een activiteit van spionnen in Duitschen dienst om achter militaire geheimen te komen. In de laatste jaren waren de meeste geval len van niet zeer ergen aard. Men had veel al te toen met spionnen, hetzij vreemde lingen, hetzij Belgen, die niet veel van het vak schenen te kennen en niet in staat wa ren inlichtingen te verzamelen, die van be lang waren. Twee gevallen maakten hierop uitzondering, namelqk de diefstal van een nieuw model van machinegeweer uit een van de kampgebouwen te Beverloo en ook de diefstal van de plannen van een fort aan de Oostgrens. Dit laatste feit was buitenge woon stoutmoedig. Een arbeider was er nl. in geslaagd uit de kantoren van den technischen dienst, die met den bouw van het fort was belast, de plannen op een avond weg te nemen. Hij wist er mee naar de grens te vluchten en te Aken werden de plannen gefotografeerd. De man kwam on- middellqk terug, maar werd bq zijn aan komst opgewacht door gendarmen, die hem arresteerden. Intusschen waren de plannen toch ter kennis gekomen van den Duitschen generalen staf. Thans is het publiek gealarmeerd gewor den door een nieuwe spionnagezaak, de be langrijkste sedert vele jaren die door den veiligheidsdienst is öntdekt geworden en die wel in het teeken van den tijd staat, er op wijzende hoe er belangstelling bestaat voor zekere militaire dokumenten. Het openbaar belang eischt dat spionnagezaken met gesloten deuren door het gerecht wor den behandeld in België en men zal wel nooit precies weten welke middelen werden gebruikt om tot de arrestatie van niet min der dan acht personen over te gaan, onder wie een Duitscher een zekere Hugo Lut- ger, een Belgischen officier, luitenant Dombret, van de bereden jagers gedeta cheerd bij het Carthografisch Instituut ce Brussel en zijn vriendin, een zekere Simone Pirlot. De andere personen zijn verdachten wier namen voorkwamen op een lijstje, dat in het bezit werd gevonden van Lutger, toen deze werd gearresteerd, op het oogen blik dat hij op het punt stond over de Duit sche grens te gaan, nadat hq in België was gekomen zoogenaamd om een wedstrijd te Francorchamps bij te wonen. Het gerecht was reeds sedert April gewaarschuwd dat er iets verdachts gebeurde met den luite nant, of liever met Lutger. Diens gangen werden nagegaan en op zekeren dag in Juni werd vastgesteld, dat Lutger te Luik in contact kwam met 'n Belg, die vergezeld was van 'n vrouw. Het auto-nummer werd opgenomen en het bleek dat de nummer plaat: was afgeleverd aan luitenant Dom bret. De verdenking kreeg ernstige,i vorm en het bewqsmateriaal werd geleidelijk ver zameld. Het werd verpletterend voor den luitenant, zijn vriendin en den Duitscher toen zij alle drie waren gearresteerd en er bleef niets anders over dan te bekennen. Uit was tot dusver is bekend geworden werd vernomen dat Dombret in dienst van de Duitsche spionnage is gekome.i om over het geld te beschikken dat hq noodig had teneinde zijn vriendin te onderhouden en op grooten voet te kunnen leven. Dombret was getrouwd maar scheidde 1935 van zijn vrouw aan wie hq verplicht werd een on- derhoudsgeid van 1,200 fr. te betalen. Van zijn soldij als officier bq de cavalerie bleef er hem niet veel over. Toen wendde hij zich tot een woekeraar te Brussel om geld te leenen. Deze man gaf hem niet dadelijk geld maar verklaarde dat hq er eens over zou nadenken, dat hij wellicht in staat zou zijn hem in contact te brengen met iemand, die geld had en er hem zou verschaffen als hij zich voor een of andere zaak kon ver dienstelijk maken. Maar deze „iemand" woonde in Nederland, nl. te Amsterdam. Dombret kwam terug, na eenigen tijd, om verder nieuws en toen verklaarde de geld schieter dat hij telegragisch zou worden op geroepen. Dat gebeurde inderdaad, 's An derendaags vond de luitenant een telegram thuis met verzoek naar Amsterdam te ko men om in een bekend restaurant te vragen naar „Mijnheer Julius". Hij vertrok per auto naar Amsterdam in gezelschap van zijn vriendin. Te Amsterdam echter in Jiet opgegeven restaurant beantwoordde nie mand den oproep van den kellner naar „Mijnheer Julius". In de meening dat hq was beet genomen, begaf de luitenant zich naar Brussel terug en daar vond hij weer een telegram, luidende dat „Mijnheer Ju lius" wel degelijk in het restaurant was, toen hij er zich bevond, maar dat de luite nant verzocht werd op een bepaalden dag alleen terug te komen. De vriendin was er te veel op dat oogenblik. De luitenant is gegaan. Hij heeft de voorstellen, die hem werden gedaan aanvaard en werd in den beginne betaald met 1,000 fr. per maand. Geleidelijk werd deze som verhoogd naar gelang van de inlichtingen, die hij ver schafte en die wel van belangrqken aard moeten worden geacht. De luitenant was in het Carthografisch Instituut goed ge plaatst om allerlei inlichtingen te verzame len, alsmede documenten. De inlichtingen, die hij zelf niet bezat, vroeg hq schriftelijk aan andere officieren. Men mag met zeker heid aannemen dat de luitenant inlichtingen heeft gegeven betreffende de versterkingen aan de Oostgrens van België. Toen hij werd gearresteerd te Brussel, had hij een brief ontvangen, waarin hem verzocht werd de plannen te verschaffen van de Maasver sterkingen. In totaal zou de luitenant on geveer 170,000 fr. van de Duitsche spion- nagediensten hebben ontvangen. Het spreekt vanzelf ,dat in de huidige omstandigheden deze zaak een diepen in druk heeft gemaakt. Het onderzoek is zoo goed als geëindigd. Het wordt te Luik ge voerd, omdat de eerste maatregelen daar werden genomen: Welke de rol van de vrouw is geweest, is niet bekend. Zij heeft een bewogen jeugd gehad want tot drie maal toe werd zij wegens wangedrag opge sloten in een rijksopvoedinggesticht. De Duitscher was de verbindingsagent tusschen de centrale in Nederland en de Belgische agenten. Wat wel dient vastgesteld is dat bq de meeste spionnagezaken die worden ontdekt in België de weg over Nederland loopt naar Duitschland. Nederland is voor de agenten die in Duitschen dienst werken in België het vertrekpunt De maximumstraf die den luitenant kan worden opgelegd is levenslangen dwangar beid. Hij is de zoon van rustende Belgische officier en legde schitterende examens af in de militiare school. Zijn hartstocht heeft hem in het verderf gestort en tot een ver rader gemaakt.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1