HP föv&trtttcïule fèeeuttr&cfye *c $eetxxir0cfye HIDDELBURGSCHE COURANT Het nieuwe kabinet-De Geer. (&GOESCHE COURANT) Nadert de kwestie-Dantzig haar crisis? Geen regeeringsverklaring. Persstemmen. Een wereldreis van dr. Colijn. De stoomvaartmaatschappij „Zeeland" ontslaat personeel. De burgemeester van Ovezande heeft ontslag aangevraagd. De Poolsche oplichter heeft zijn slachtoffers hun geld terug gegeven. Generaal Von Brauchitsch spreekt de arbeiders der wapenfabrieken toe. Opzienbarende verklaring van den Poolschen ambas sadeur te Washington. „Spoedig, zeer spoedig Troepenconcentraties in Albanië en Slovakije. Von Ribbentrop en Ciano zullen elkaar morgen in Salzburg ontmoeten. Fransch-Amerikaansche stappen te Tokio. met -bjj- £ven ïoo- iage |se J. ling be- I den D. te est. lO. It", M- Oagblad. Uitg. N.V. DeMiddelburgscheCrt. Bureaux te MIDDELBURGSt. Pieterstr. 28, •Telefoon Redactie 269, Administratie 139; ite GOESTurfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. SUS® NUMMER 187. TWEE BLADEN. DONDERDAG nr« 10 AUG. 1939. EERSTE BLAD. 182e JAAKG. Advertentiën 30 ct per regel, ingezonders mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager Tarief op aanvraag. Familieberichten eit; dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleiner Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bi| vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureató v. d. blad" 10 ct extra. Bewüsnummers 5 ©t Het A.N.P. meldt ons uit Den Haag: Wjj "hebben den kabinetsformateur gevraagd of het voornemen bestaat in de Kamer een regeeringsverklaring af te leggen. De heer ;De Geer antwoordde ontkennend. Aangaande de plannen voor de toekomst meende hij zich op dit oogenblik te moe ten bepalen tot de verklaring, dat de zelf- standigheidspolitiek, zooals die tot dusver i door ons land gevoerd is, onder het nieuwe kabinet volledig en onverzwakt zal worden gehandhaafd. DE NIEUWE MINISTERS BEëEDIGD. De beëediging van de nieuwe ministers is hedenmorgen te elf uur op het paleis .Soestdijk gesched. Het koninklijk besluit met hun benoe ming zou vandaag in de staatscourant ver schijnen. De portefeuilles zouden in den loop van den namiddag worden overgedragen, be halve die van buitenlandsche zaken. De heer Patijn zal nl. morgen pas van zijn vacantie terugkeeren. De scheidende ministers hebbén heden afscheid genomen van hun departemen ten. Nader wordt uit Baarn gemeld: Heden ochtend om 11 uur heeft H.M. de Konin gin ten paleize Soestdijk het nieuwe kabi net ontvangen voor de eedsaflegging. Te ongeveer half elf kwamen als eersten aan de heeren P. S. Gerbrandy en H. van Boey en, vervolgens de kabinetsformateur jhr. mr. D. J. de Geer en de overige leden van het kabinet. De audiëntie duurde ongeveer drie kwar tier, waarna de ministers wederom per auto vertrokken. De ministers werden aan den ingang van het paleis ontvangen door den adjudant van dienst, majoor Romswinckel. De hee ren waren allen in civiel gekleed, met hoo- gen hoed, met uitzondering van minister Dijxhoorn, die in groot uniform van luite nant-kolonel was. „Diplomaten met kanonnen achter zich". De „Nieuwe Rott. Crt." (lib.) oordeelt als volgt over de samenstelling van het kabinet-De Geler: Met deze oplossing van de kabinetscrisis heeft de R. K. Staatspartij bereikt wat zij wenschte: Colijn weg, zoodra hij weigerde zich langer voor het r.k. karretje te laten spannen, doch geen bondgenootschap enkel met de S.D.A.P. vanwege de spanningen, die dit in de r.k. partij zou oproepen. En zelfs geen r.k. formateur en premier. Maar toch medezeggenschap in de regeering. De S.D.A.P. is slechts ten halve geslaagd. Het bondgenootschap met de R. K. Staats partij, en uitsluitend met deze, ten hoog ste vergezeld door den Vrijz.-Dem. Bond als bijwagen, heeft zij nog niet verkregen. Maar al doende leert men, zullen de heer Albarda en de s.d. partijraad gedacht heb ben. De r.k. worden in elk geval gewend aan samenwerking met het roode gevaar; de heer De Geer effent ons daartoe den weg. Al is er dan nog geen volledige poli tieke huwelijksverbintenis^ wie over den hond komt, komt ook over den staart. Summa summarum, toch ook wel een suc ces voor de S.D.A.P.! Het kind van de rekening dreigt de Chr.- Hist. Unie te worden. Zij heeft zich in den persoon van haar leider opgeofferd om met de uiterste noodzaak ook de uiterste conse quentie van het Kamervotum van 27 Juli af te wenden. In hoever dit den minister president gelukken zal? De heer Colijn heeft in een veel veiliger positie zoovele van zijn vroegere inzichten ter wille van die der r.k. moeten prijsgeven! R.k. en s.d. staan gezamenlijk zoo sterk in het huidige kabinet, omdat zij de meerderheid in de Staten-Generaal achter zich hebben. Het zullen diplomaten zijn met kanonnen ach ter zich. Wij vreezen, dat in de Chr.-Hist. Unie de spanningen zullen worden opge wekt, aan welke de R. k. Staatspartij is ontkomen. Want het moge dan niet de uiterste consequentie worden van het Ka mervotum van 27 Juli de heer De Geer zal zooveel mogelijk trachten tegen te hou den elke consequentie van dat votum zal hij niet kunnen afweren. Roomsch-katholieke opvattingen. De „Maasbode" (r.k.) schrijft: „Wie, als wij, thans in een kabinet op de breedst mogelijke basis de beste oplossing zagen, moesten noodzakelijk wenschen, dat een eventueele opdracht daartoe werd ver strekt aan hem, die de beste kans van sla gen had. En dat was zondre eenigen twijfel de heer De Geer. Een katholiek formateur zou zeker op onoverkomelijke moeilijkhe den zijn gestuit bij de anti-revolutionairen, nu zelfs bleek dat een christelijk-historisch formateur van het formaat van een jhr De Geer tegenover dezelfde moeilijkheden stond. Was jhr. De Geer niet de man, die op vertrouwen had kunnen rekenen bij beide Stroomingen, die zich den laatsten tijd scherper hebben afgeteekend? Hij is de man van het solide financieele beheer, dat ieder wenscht, maar hij wil daaraan een stevige werkloosheidsbestrijding niet opofferen,, zooals hij evenmin 's rijks financiën voor de defensie in de waagschaal wil stellen. Op dit laatste punt heeft hp zich een paar maal zeer stellig uitgesproken. Defensie, werkloosheidsbestrijding, gezond financieel beheer en dat in een onderlinge verhouding waarbij de stemmers vóór de befaamde motie-Deckers zich kunnen neer leggen en waartegen ook de anti-revolutio nairen wel geen bezwaar behoeven te ma ken, zullen ongetwijfeld de pijlers gaan vor men van het toekomstig beleid. En men mag gerust aannemen, dat de geheele Kamer, Kersten en Rost c.s. zeker of wellicht uitgezonderd, dit kabinet toch eigenlijk heel wat liever zullen zien optre den, dan het ephemere met alle parlemen taire verhoudingen eenvoudig spottende vijfde kabinet-Colijn. Vooral de samenstelling van dit kabinet zal niet alleen bij ons, katholieken, heel wat meer vertrouwen wekken, dan die van Colijn-V, waarin niet alleen het katholieke element noodzakelijkerwijze ontbrak, maar waarin ook het christelijke zóó sterk was teruggedrongen, dat zelfs de volgelingen van den anti-revolutionairen leider angstige oogen opzetten. Om van het democratische, in de volksvertegenwoordiging sterk over- heerschend element maar te zwijgen." „Een historische dag voor de S. D. A, P." Ten slotte „Het Volk" (s.d.): „De kabinetscrisis heeft haar einde. De heer De Geer verschijnt voor ons volk met een ministerie, dat sympathie zal vinden bij de breede massa. De formateur heeft een ploeg gevormd van beproefde én nieu we krachten, die in dezen uiterst moeilij ken tijd van internationale spanning en nog steeds massale werkloosheid het Ne- derlandsche volk door de branding zullen sturen. Sedert jaren heeft de sociaal-democratie telkenmale verklaard, dat zij bereid was, de verantwoordelijkheid in de regeering te aanvaarden. Thans, in dezen zomer van 1939, is het uur gekomen om de daad bij het woord te voegen. De omstandigheden, die het eerste optreden van sociaal-demo cratische ministers begeleiden, zijn niet van dien aard, dat wij onbeheerschte juich kreten zouden aanheffen. Maar wij erken nen gaarne, dat het voor de S.D.A.P. in Nederland een historische dag is. Jaren lang hebben de politieke verhou dingen den sociaal-democraten het dragen van verantwoordelijkheid in de landspoli- tiek belet. De schuld lag bij hen, die té lang de verwezenlijking van eigen opvattin gen en program uit den weg zijn gegaan wij komen hierop vandaag niet terug. Een kwart van ons volk bleef buitengeslo ten; de wil tot bouwen, tot constructief werk, die een jonge partij bezielde, bleef ongebruikt. In de oppositie hebben de ver tegenwoordigers van de S.D.A.P. hun werk gedaan; op velerlei gebied is dit werk vruchtbaar geweest. Maar wij wilden meer, omdat wij overtuigd waren, het te kunnen; wij wilden verder, omdat iedere levens krachtige beweging behoefte heeft aan nieuwe mogelijkheden voor activiteit; voor de zwaarste verantwoordelijkheid schrikken wij niet terug, omdat wij de innerlijke over tuiging hebben, dat de S.D.A.P. de toe komst van ons geheele volk kan dienen." Nadat het blad er aan heeft herinnerd, dat het aanvankelijk vrij sceptisch tegen over de formatie van den heer De Geer stond, omdat het aan een stellige erken ning van de Kameruitspraak van 27 Juli de voorkeur had gegeven, besluit het: „Dit ministerie begint zijn werk op een tijdstip, dat, vóór de volgende Kamerver kiezingen, slechts een periode van ruim anderhalf jaar overlaat. In dien betrekke lijk korten tijd kan men niet alles en nog wat tot stand brengen. Het spreekt vanzelf, dat de krachtenverhouding in ministerie en volksvertegenwoordiging grenzen stelt Tenslotte is de financieele toestand na de aanpasserij van de vorige jaren niet zoo. dat wij wonderen zouden kunnen verwach ten. Maar de breede massa van ons volk weet dat de kwade plannen van beperking, die het ministerie-Colijn voor werkloozensteun en werkloosheidsbestrijding op stapel had staan, zijn gekeerd. Ongetwijfeld zal dit kabinet zijn volle kracht geven aan de be strijding van de werkloosheid en wij zijn dankbaar, dat twee departementen, die bi; deze taak direct betrokken zijn, onder so ciaal-democratische leiding komen. Wij hebben een ministerie, dat, in tegen stelling tot zijn voorganger, steunt op een meerderheid van het parlement; een mi nisterie, dat het vertrouwen van een groote meerderheid van ons volk heeft. Een goede grondslag. Het werk kan be ginnen." Naar wij vernemen ligt het in het voor nemen van dr. Colijn om tegen het eind van September een reis te ondernemen naar de Vereenigde Staten, Japan, China en Ned. Indië. Mevrouw Colijn zal haar echtgenoot op deze reis vergezellen. Tijdog voor den aanvang der verkiezings campagne voor 1941 hoopt dr. Colijn weer in Nederland terug te zijn. ONEERLIJKE VERLOOFDE. De politie van het bureau P. Aertszstraat te Amsterdam heeft een 29-jarigen recidi vist aangehouden, die van den omgang met de pleegdochter des huizes gebruik had gemaakt om uit de zaak, gevestigd in de Scheldestraat een bronzen beeldje en tien gulden uit een geldlade weg te nemen. Het meisje wist niet, dat zij met iemand van minder zuiveren levenswandel te maken had. De man ontkende iets van den diefstal te weten, doch het bronzen beeldje bij hem thuis gevonden, verried hem. Meest ouderen, die een wacht geldregeling krijgen en daarna nun volle pensioen zullen ge nieten. De Stoomvaartmaatschappij! „Zeeland' te Vlissingen heeft ongeveer aan 80 leden van haar personeel tegen 1 September ontslag aangezegd. Bij dit ontslag zijn voornamelijk degenen betrokken, wier werkzaamheden overbodig zijn geworden doordat de Zeeland haar diensten op En geland thans met twee motorschepen in- plaats van met drie stoomschepen onder houdt. De motorschepen behoeven voor het onderhoud ook niet zoo dikwijls uit de vaart te worden genomen als met de stoomschepen het geval was. Bij het massa-ontslag, dat niet onver wacht is gekomen, is zooveel mogelijk rekening gehouden met de leeftijden van de leden van het personeel. Waar moge lijk zijn de jongeren gehandhaafd. De meesten, die op 1 September de Zeeland gaan verlaten, hebben den 55-jarrgen leef tijd reeds bereikt. Voor allen is een wacht geld-regeling getroffen. De 55-jarigen en ouderen zullen in het genot van dit wacht geld blijven totdat zij pensioen genieten, dat zij zouden hebben ontvangen als zij tot hun 65-ste jaar in dienst zouden zijn gebleven. De premie voor het weduwen- pensioen, die voor de helft door de stoom vaartmaatschappij wordt gedragen, en voor de helft door het personeel, zal de maatschappij, wat de ontslagenen betreft, thans geheel voor haar rekening nemen. Mr. dr. A. J. J. M. Mes heeft met ingang van 15 September a.s. ontslag gevraagd als burgemeester der gemeente Ovezande. Naar wij vernemen vindt dit verzoek om ontslag zijn oorzaak in het feit, dat de ge zondheidstoestand van burgemeester Mes, hoewel niet ernstig, hem toch belet zijn drukke werkzaamheden geheel te blijven verrichten. Naar men weet is mr. Mes ook burgemeester van Heinkenszand en lid van de Tweede Kamer en van de Prov. Staten van Zeeland. Deze functies zal hij hand haven. Naar wij gisteren meldden is de Pool Wresrynska, in hooger beroep gegaan te gen zijn veroordeeling wegens oplichting in twee gevallen. Dit betrof P. P. H. te Goes, die f 6000 ter beschikking van Wresrynski had gesteld en een Weensche jongedame die voor f 4.000 benadeeld zou zijn. Wij vernemen, dat zoowel de hr. P. F. H. als bedoelde jongedame de genoemde be dragen geheel hebben terug ontvangen. Het D.N.B. meldt uif Dusseldorp: „De beste arbeider ter wereld heeft voor den besten soldaat ter wereld de beste wa pens ter wereld gesmeed'1', zoo verklaar de heden de opperbevelhebber van het Duitsche leger, generaal Von Brauchitsch, in een toespraak voor de arbeiders van de Rheinmetall-Borsig A.G. te Dusseldorp In deze toespraak, die per radio ook naar de andere wapenfabrieken in Duitschland werd uitgezonden, gaf Von Brauchitsch uiting aan den wensch, dat de arbeiders van de wapensmeden van het leger, en de soldaten als dragers van deze wapens, in de toekomst door een nog hechtere kameraadschap verbonden zouden worden; en hij kondigde practi- sche maatregelen op dit gebied aan. Een aantal arbeiders zou. zoo zeide hij, in de toekomst als gasten en toeschouwers bij oefeningen en demonstraties der troepen de prestaties dér door hen vervaardigde wapens persoonlijk leeren kennen, en om gekeerd zou ook de soldaat den arbeider in de bedrijven bezoeken. Na verklaard te hebben, dat Duitschland een sterke bewapening noodig heeft, zeide Von Brauchitsch: Wij kunnen met het vol ste vertrouwen de toekomst tegemoet zien. Wij behoeven niet bij andere volken te gaan leuren met hulpdiensten, om ze voor onze belangen in het vuur te jagen. Duitschland behoeft ook niet de wereld met dreigementen te intimideeren, doch het laat zich zelf ook niet intimideeren, zeker niet door krankzinnige dreigementen van be paalde buitenlandsche generaals, die reeds den zegevierenden slag voor Berlijn en een nieuwen vrede van Versailles aankondigen. Von Brauchitsch betoogde vervolgens, dat in Duitschland een innerlijke nationale en sociale eensgezindheid heerscht, zooals buiten het fascistische Italië geen andier volk ter wereld die kent. Deze eensgezind heid zou, ook wanneer moeilijke dagen mochten aanbreken, alle proeven glansrijk doorstaan. Spr. vervolgde: Een heilige verzekering kan ik als een der nauwere medewerkers van onzen Führer hier geven: Nooit zal de Führer het leven van den Duitschen mensch lichtvaardig op het spel zetten. Wanneer echter de Füherr eens de uiterste en hoogste opoffering van ons verlangt dan kunnen, wij er zeker van zijn, dat er geen an dere uit w! eg is, en datdit voor de instandhouding van ons volk een onver- anderlijke noodzaak is Havas meldt uit Washington: „Alleen een wonder kan leiden tot oplos sing van de Europeesche crisis, welke door de kwestie-Dantzig is ontstaan", aldus ver klaarde heden de Poolsche ambassadeur te Washington, Potocki, na een bezoek aan Sumner Welles in het staatsdepartement. Potocki, die zoo juist uit Polen is terug gekeerd, was van oordeel, dat, als Europa tot 1 October zonder oorlog zou kunnen blijven, geen conflict zou uitbreken voor het volgende voorjaar. De ambassadeur verklaarde, dat het mo gelijk was, dat de Senaat van Dantzig plot seling zou verkondigen, dat de vrije stad Duitsch was geworden, doch dit, zeide hij, zou voor Polen het sein zijn om handelend te gaan optreden. De ambassadeur verklaarde tenslotte van oordeel te zijn, dat Duitschland op een ge welddaad van Polen rekent om een conflict te ontketenen, waarvoor het alle verant woordelijkheid van de hand zou wijzen, doch dat „er niet de minste kans is, dat zich zoo iets zal voordoen". Wij zijn, zeide hij, tot dusver zeer ge duldig geweest en wij zullen dat blijven. Het Parijsche blad „Excelsior" publiceer de vanochtend verklaringen, die de Dant- ziger gouwleider Forster gisteren op het vliegveld van Dantzig tegenover verschei dene journalisten heeft afgelegd. Op een desbetreffende vraag van den cor- respandent van de „Excelsior" antwoordde Forster: Ik wil U niets mededeelen omtrent het resultaat der besprekingen, die ik met Hitier heb gehad. Ik houd de verrassing voor U in petto tot morgenavond, wanneer ik op de Langemarckt mijn rede zal hou den. Meer dan ooit is het noodig, dat onze wederaanhechting geschiedt en wel binnen den kortst mogelijken tijd. Wij willen geen oorlog, doch het is ontoelaatbaar, dat Frankrijk en Engeland door den steun, die zij aan Polen geven, aldus door hun aan moediging een premie op den oorlog stellen. Toen de correspondent daarop aan For ster vroeg, wanneer volgens hem deze te rugkeer zou plaats vinden, antwoordde deze: Spoedig, zeer spoedig. Eén ding staat vast: Dantzig, dat Duitsch bezit is, moet tot het moederland terugkeeren. In de rede, die ik morgen (vanavond dus Red.) zal ik de wereld toonen, dat onze eischen rechtvaardig zijn. Ik weet wel, dat ons beroep zal worden verworpen. Dan zullen wij handelend optreden, als dit het eenïge middel is, waardoor ons voldoening kan worden geschonken. Persoonlijk geloof ik niet aan een conflict. Ik geloof in den vrede. Maar daarvoor is van de zijde der democratieën goede wil noodig. Forster zou Vrijdag weer naar Duitschland gaan. Havas meldt uit Warschau: Uit Dantzig wordt vernomen, dat Forster Vrijdag weer naar Duitschland vertrekt. Het feit dat hij na de anti-Poolsche demonstratie, die hedenavond wordt gehouden en van grooten omvang zal zijn, waarschijnlijk Dantzig weer verlaat, wordt in buitenland sche kringen gezien als een aanwijzing, dat de rede, van Forster, niet buiten het gewone kader zal vallen, zoodat men geen belangrijke mededeelingen behoeft te verwachten. De betooging, aldus zegt men in dezelfde kringen, moet vooral in druk maken op de openbare meening in Engeland en Frankrijk en aantoonen, dat de bevolking in haar geheel tot het Duitsche rijk wenscht terug te keeren. Deze hypothese schijnt een zekere beves tiging te vinden in den goeden wil, dien de autoriteiten de laatste dagen jegens verscheidene politieke gevangenen hebben getoond. Lipinski vrijgelaten. De Poolsche douane-inspecteur Lipins- ki, die tot achttien maanden gevangenis straf werd veroordeeld, wegens spionna- ge, door de rechtbank van Dantzig, is gister vrijgelaten, na interventie van den Poolschen commissaris-generaal. Lipinski is onmiddellijk naar Polen vertrokken. Lipinski is uitgewisseld tegen den Dant- ziger douane-beambte Muller, die door een Poolsche rechtbank werd veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf we gens beleediging van de Poolsche natie, die thans eveneens is vrijgelaten. Brieven van King Hall te Dantzig ontvangen. Havas meidt uit Dantzig: De eerste brie ven van King Hall zijn hier aangekomen Het nationaal-socialistisch orgaan „Dant- ziger Vorpostenf1' maakt van de gelegen heid gebruik om de propaganda van den Britschen publicist belachelijk te maken door het reproduceeren van het facsimilé van een der brieven, die volgens het blad als adres had: „Dantzig, Duitschland." Deze brief was gericht aan den leider der Hitlerjeugd te Dantzig, Goezpert. Het blad schrijft: „Met een naïveteit zonder weerga stuurt King Hall zijn brieven aan voor aanstaande personen der nationaal-socia- listische partij te Dantzig en hij adresseert ze: Dantzig^ Duitschland. Daar King Hall van meening is, dat Dantzig reeds in Duitschland gezocht moet worden, moet men kunnen inzien dat degenen, die dezen Britschen propagandist bevelen, er ook weldra van overtuigd zullen zijn want men mag er niet aan twijfelen, dat het talent van King Hall voldoende zal zijn om althans zijn eigen landgenoo- ten te overtuigen." In 't welbekende hoofd is 't pijpje niet vergeten. Dat komt, omdat je niet kunt rooken bij het eten. IB9SSHAC m JSSF Sj&ê/ voorde pijp Dobbelmannlekker, man (Ingez. Med.) WEERBERICHT. Verwachting tot morgenavond: DE BILT: aanvankelijk betrokken tot zwaar bewolkt, met eenige plaatselijke re gen of motregen, later opklarend en iets warmer, meest matige Z.W. tot Z. wind. UKKEL: matige wind uit Z. tot Z.W. richtingen, afwisselend zwaar bewolkt en opklaringen, regen. VR 11 Aug. Zon op: 5 h 36; onder; 20 h 34. Licht op: 21 h 04. Maan op: 1 h 17; onder: 17 h 25. N.M. 15 Aug. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Augustus. Hoogwater. Laagwater. Donderdag 10 9.12 21.43 3.09 15.37 Vrijdag 11 10.30 23.09 4.27 17.02 Zaterdag 12 11.41 24.14 5.41 18.18 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Augustus. Hoogwater. Laagwater. Donderdag 10 10.43 23.11 4.06 16.38 Vrijdag 11 12.02 24.39 5.24 18.00 Zaterdag 12 13.26 6.44 19.18 Volgens een Engelsch blad. Havas meldt uit Londen: In een bericht uit Belgrado in de News Chronicle wordt de aandacht gevestigd op Italiaansche troe pen-concentraties, die in Albanië zouden hebben plaats gevonden en Duitsche troe pen-concentraties aan de Slovaaksche grens. Politieke en militaire kringen te Belgrado, aldus het artikel, vreezen, dat de asmogend- heden binnenkort krachtigen druk op Zuid-Slavië zullen uitoefenen, om zich te verzekeren van de neutraliteit van dit land in geval van oorlog en wellicht zelfs het recht van doortocht zullen verlangen voor troepen, die een plotselingen aanval op Roemenië zouden moeten doen. De ministers van buitenlandsche zaken vau Duitschland en Italië, resp. Van Rib bentrop en graaf Ciano, zullen dezer dagen elkander in Salzburg ontmoeten, om teza men de vraagstukken der gemeenschappe lijke politiek der beide verbonden landen te onderzoeken. Stefani verneemt, dat graaf Ciano mor genochtend in München zal aankomen en terstond zal doorreizen naar Salzburg, waar hij des middags verwacht wordt. Ciano zal zijn intrek nemen in het kasteel Ooster- recherhof. De besprekingen met Von Ribbertrop vinden plaats in kasteel Fuschl. Sinds gisteravond bevindt ook Hitier zich in Salzburg, waar hij de „Festspiele" heeft bijgewoond. Ze zouden „onredelijk" zijn. Reuter meldt uit Tokio: De Fransche zaakgelastigde te Tokio heeft, naar ver luidt, gisteren bp het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken stappen gedaan om erop te wijzen, dat Frankrijk met En geland gemeenschappelijke belangen heeft bij de financieele vraagstukken te Tientsin, welke betrekking hebben op den Chinee- schen dollar en de zilvervoorraden in de Britsche concessie. De zaakgelastigde heeft, naar verklaard wordt, de Japansche regeering verzocht, deze gemeenschap van belangen te erken nen. Voorts meent men te weten, dat de Ame- rikaansche zaakgelastigde reeds Dinsdag soortgelijke stappen heeft ondernomen. Naar de „Asahi Sjimboen" meldt, heeft het ministerie van buitenlandsche zaken deze Fransche en Amerikaansche vertoo- gen, als zijnde „onredelijk", van den hand gewezen en verklaard, vastbesloten te zijn, evenals tot dusver, alleen met Engeland té onderhandelen.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1