$eetsxxr0cfye Jhr. De Geer heeft een kabinet gevormd. y l M (&GOESCHE COURANT) UUmk, -~v De nieuwe Veerboot voor de lijn Vlissingen-Breskens. rs. De kabinëtsformateur, jhr. mr. D. J. de Geer, heeft heden een aantal personen bereid gevonden, zitting te nemen in een kabinet onder zijn voorzitterschap. De samenstelling is als volgt: Jhr. mr. D. J. de Geer (c.h.), minister-president en minister van financiën. Dr. J. van den Tempel (s.d.), minister van sociale zaken. Luitenant-kolonel A. Q. H. Dijxhoorn, (partijloos), minister van defensie. H. van Boeyen (c.h.), minister van binnenlandsche zaken. Mr. M. P. L. Steenberghe (r.k.), minister van economische zaken. Mr. E. N. van Klef fens (vrijz. dem.), minister van buiten- landsche zaken. Ch. J. 1. M. Weiter (r.k.), minister van koloniën. G. Bolkestein (vrijz. dem.), minister van onderwijs. Prof. mr. P. S. Gerbrandy (a.r.), minister van justitie. Ir. J. W. Albarda (s.d.), minister van waterstaat. De constitueerende vergadering De nieuwe ministers. H.M. de Koningin uil Soestdijk vertrokken. Gift van H.M. de Koningin voor de Hengelosche vierling. Hitler's bezoek aan Hongarije afgezegd. Forster te Dantzig terug. Als Hitier geen oorlog ontketent, zal er geen oorlog komen. AI. en 7,30— '0 Cause- >or arbei- (ca 12,13 P0 Gram, pn.) 2,20 -,00 Voor ARA-ork. 15,40—6,55 |,05 Feli- 8,00 Ber. |pel. 8,30 9,00 De- fhe Syn- 4P. 10,10 30—12,00 voor 15 Ber., I). 10,30 Cello. Itsch Sa- |am. 2,40 J4,45 Fe- Gram. PO Ber. 7,35— Srgelcon- |idiokoor. 10,30 ■ram. ca [g. 11,50 soliste. uit Zü- ern Ire- 13,20 Or- IrsT' en ,40 Hyl- >r. 6,50 J,40 Or- iauserie. |gr. 9,20 Cabaret. Gram. |n 9,30 45, 2,45 3,50 en rk. 6,35 Cello. tO Sym- Noyon- Jie Lan- i Militair lie. 4,20 7,10 1st. 9,20 11,00— P0 Ger- 5,20 Gram. Gram. -11,20 15,20 en Lani- |eoneoli. 9,20 -11,20 8,35 10,20 11,20 Dger d., f. Lou- d. „Zuid- Stok- Stok- Dubb. Roo- Spi- 50—7, 2, per -2,70, -3,90, Kro- Uien ui tg. Dagblad. Uitg. N.V. De Middelburgsche Crt. Bureauxte MIDDELBURGSt. Pieterstr. 28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOESTurfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. NUMMER 186. TWEE BLADEN. WOENSDAG 9 AUG- 1939. EERSTE BLAD. 182e JAARG MIDDELBURGSCHE COURANT Advertentiën 30 ct per regel, ingezonder mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager Tarief óp aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewüsnummers 5 et ir X V - II;'pC 4---" fmmrKtnrP - 9' 9 - n T11,1Tr.- y- e :i jK-i 1,1 -v-v::, Vanmorgen tegen 10 uur had de kabinets formateur, jhr. mr. D. J. de Geer, in de vergaderzaal van het departement van bin nenlandsche zaken een bespreking met een deel der personen, met wie hij in de afge- loopen week in verband met de kabinets formatie, contact had gehad. Men zag ach tereenvolgens naar binnen gaan de hee- ren H. van Boeyen (c.h.), minister van bin nenlandsche zaken, ir. J. W. Albarda (s.d.), overste A. Q. H. Dijxhoorn (partijloos), dr. J. van den Tempel (s.d.), mr. E. N. van Kleffens (vrijzinnig), Ch. J. I. M. Weiter (r.k.), mr. M. P. L. Steenberghe (r.k.) en prof. dr. R. H. Woltjer (a.r.). Tevens ging naar binnen prof. mr. P. S. Gerbrandy (a.r.), die verklaarde te komen voor een radiobespreking. Tenslotte ging naar binnen mr. H. Al barda, administrateur, hoofd der afdeeling geldwezen van het departement van finan ciën. Mr. Albarda verliet echter voor half elf het departement van binnenlandsche za ken, en wilde zich niet uitlaten over de hem gestelde vraag, of in hem een toekom stig minister moest worden gezien. „Wij spreken elkaar later", zeide hij. Ook prof. Woltjer verliet te kwart over tien weder om het departement. Hedenmiddag om 12 uur duurde de ver gadering van jhr. De Geer met de verschil lende personen, welke hij in verband met de kabinetsformatie raadpleegde, nog voort. Te ongeveer kwart voor 12 arriveerde nog de oud-inspecteur van het gymnasiaal en middelbaar onderwijs, G. Bolkestein. De heeren Woltjer en mr. H. Albarda waren niet teruggekeerd, zoodat hun deel neming aan het nieuw te vormen kabinet niet waarschijnlijk leek. Daarentegen had prof. Gerbrandy te 12 uur het departe mentsgebouw nog niet verlaten, zoodat po litieke waarnemers hem nog niet hadden afgeschreven van de lijst van candidaatmi- nisters. 0 Ir. J. W. ALBARDA. Ir. Johan Willem Albarda werd op 5 Juni 1877 te Leeuwarden geboren. Na de vijf jarige H.B.S. in zijn geboortestad te hebben afgeloopen, bezocht hij de toenmalige poly technische school te Delft, die hij in 1903 als werktuigkundig ingenieur verliet. In 1911 werd ir. Albarda benoemd tot direc teur van de gemeentelijke arbeidsbeurs te Amsterdam, nadat hij van 1903 tot 1905 leeraar in de wis- en natuurkunde was ge weest aan de H.B.S. te Almelo en van 1905 tot 1911 leeraar in de wis- en natuurkunde te 's-Gravenhage. In het jaar 1913 werd ir. Albarda voor de sociaal-democratische arbeiders partij geko zen als lid van de Tweede Kamer. Voor de zelfde partij had hij van 1915 tot 1927 zit ting in den Haagschen gemeenteraad. Van 1917 tot 1923 was hij wethouder van die gemeente. Bovendien bekleedde hij het lid maatschap van de provinciale staten van Zuid-Holland van 1916 tot 1919. Sinds 1925 is de heer Albarda voorzitter van de soci aal-democratische fractie der Tweede Ka mer als opvolger van mr. P. J. Troelstra. Tal van tijdschrift- en dagbladartikelen^ brochures en prae-adviezen zijn van zijn hand verschenen. H. VAN BOEVEN. De hr. H. van Boeyen, die tot minister van binnenlandsche zaken benoemd zal wor den, was dit eveneens in het vierde en vijfde kabinet-Colijn en is thans als zoodanig de- missionnair. Voordien was hij voorzitter van den Radio-Raad, de radio-omroepcontröle- commissie, de algemeene radio-programma- en de Indië-programma-commissie. In het jaar 1889 werd de heer Hendrik van Boeyen te Putte geboren. Zijn' ambte lijke loopbaan ving hij aan op de provinciale griffie van Gelderland. In 1915 ging hij over naar het departement van waterstaat, waar hij in vijf jaar tijds de rangen doorliep van adjunct-commies tot referendaris. Sinds 1919 was hij tevens wethouder van de ge meente Voorburg, toen hij na in 1923 tot lid van de Provinciale Staten van Zuid- Holland te zijn gekozen in 1925 tot lid van Gedeputeerde Staten dezer provincie werd benoemd. Ook was hij daarvoor vele jaren voorzitter van het burgerlijk arm bestuur te Voorburg. De heer Van Boeyen is jarenlang diaken daarna ouderling en voorzitter van het col lege van notabelen der Ned. Herv. kerk te Voorburg en gedurende 15 jaar voorzitter van verschillende schoolbesturen geweest. Destijds was de heer Van Boeyen lid van de staatscommissie inzake de financieele verhouding tusschen rijk en gemeenten. Voorts is de heer Van Boeyen lid geweest van tal van andere commissies. Hij was be kend om zijn referaten, inzonderheid over financieel-economische onderwerpen, de ge meentepolitiek rakende. DR. J. VAN DEN TEMPEL Dr. J. van den Tempel, geboren 1 Augustus 1877 te Willemstad (N.B.), ving zijn loopbaan aan als schildersgezel te Amsterdam. In 1906 werd hij secretaris van het Ne- derlandsch verbond van vakvereenigingen, welke functie hii tot 1918 bleef vervullen. Inmiddels had hij in 1911 de akte M.O. staathuishoudkunde en statistiek en in 1913 de akte M.O. staatsinrichting weten te behalen. Tot lid van de Tweede Kamer werd hijj als medevertegeiywoordiger der S.D.A.P. in November -1915 gekozen en hij is dit tot nu toe Onafgebroken gebleven. In 1921 ging de heer Van den Tempel de colleges aan de Nederlandsche Han delshoogeschool te Rotterdam volgen, waaraan hij in 1927 cum laude promo veerde tot doctor in de handelsweten schap, op proefschrift: „Macht en econo mische wet". 'Dr. Van den Tempel was van 1910— 1919 en van 19271932 lid van den Am sterdamschen gemeenteraad. Hij had te vens een aantal jaren zitting in de Pro vinciale Staten van Noord-Holland. Voorts is hij lid van den Hoogen Raad van Ar beid. Behalve de genoemde dissertatie ver schenen van zijn hand de volgende publi caties: „De Nederlandsche vakbeweging en haar toekomst" (1919); „Kapitaal en volksinkomen" (1920); „Problemen der socialisatie" (1925); een roman „Jacque line Vrijlieff" (1931) en „De wereld in stormtij. Onderzoek naar oorzaken, zin en verloop van de economische en maat schappelijke spanningen" (1939). G. BOLKESTEIN. Gerrit Bolkestein werd op 9 October 1871 te Amsterdam geboren. Hij bezocht de kweekschool voor onderwijzers „De Klokkenwerf' te Nijmegen. Hij haalde de akte Nederlandsche taal M.O. en heeft ook het candidaatsexamen in de Neder landsche letteren afgelegd. In 1890 werd Bolkestein tot onderwij zer te Nijmegen benoemd. Daarna werd hij hoofd van een u.l.o -school te Rhenen In 1901 ging hij als leeraar in de Neder landsche taal en geschiedenis naar Nijme gen terug, waar hjj aan eenige hoogere burgerscholen werkzaam was. In 1907 werd hij leeraar in dezelfde vakken aan de derde H B.S. met 5-jarigen cursus te Amsterdam. In 1912 werd hij directeur van de eerste 3-jarige H.B.S. te Amster dam, en in 1916 directeur van de vijfde H.B.S. met 3-jarigen cursus aldaar, doch vier maanden later werd hij inspecteur van het middelbaar onderwijs, in de in spectie van Noord-Holland en Utrecht. Van 1917 tot 1931 is de heer Bolkestein inspecteur van het middelbaar onderwijs geweest, terwijl hij van 1934 tot 1937 de functie van inspecteur der gymnasia en van het middelbaar onderwijs in de vier de inspectie heeft vervuld. Van de hand van den heer Bolkestein verscheen in 1914 een werk getiteld „de voorgeschiedenis van het middelbaar on derwijs." In den loop der jaren publiceerde de heer Bolkestein, die thans ambteloos in Amsterdam woont, vele artikelen, over onderwijs en buitenlandsche politiek, in „De Opbouw „Gezin en school", „Volks ontwikkeling", enz. De heer Bolkestein is ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Mr. E. N. VAN KLEFFENS Mr. E. N. van Kleffens werd geboren te Heerenveen op 17 November 1894. Hij be zocht de gymnasia te Groningen en 's-Gra venhage, waarna hjj aan de rijksuniversi teit te Leiden rechten studeerde. In 1918 promoveerde hij op een proefschrift over de internationaal-rechtérlijke betrekkingen tusschen Nederland en Japan van 1605 tot den huidigen tijd. Naar men zich zal herinneren is in de jongste vergadering van de Provinciale Staten van Zeeland besloten de Kon. Mij. De Schelde den bouw op te dragen van een nieuwe motorboot voor den dienst op de Wester Schelde, en wel voor de lijn Vlis- singenBreskens. Hierboven vindt men 'n teekening van het ontwerp van deze nieu we veerboot. Het nieuwe schip zal grooter en sneller worden dan de „Prinses Juliana", welke op het oogenblik het grootste schip van den Prov. Stoombootdienst op de Wester Schel de is. Het voordeel van de grootere leifgte van het nieuwe schip is vooral van belang voor het vervoer van automobielen. De gegevens omtrent het ontworpen schip zijn: over alles 74 m; breedte over berghouten 14,250 m; maximum waterverplaatsing 1675 t; oppervlakte rijdek 734 m2; opper vlakte promenadedek 416 m2. De kosten van het te bouwen schip wor den geraamd op f 1,325,000. Voor snel la den en lossen is er rekening mede gehou den, dat de passagiers niet via het rijdek, aan boord gaan doch via aan te brengen verhoogde trottoirs. Het nieuwe schip zal des zomers op de lijn VlissingenBreskens onafgebroken in de vaart moeten blijven. Van 1919 tot 1920 was hij verbonden aan het Volkenbondssecretariaat, van 1921— 1922 bij het secretariaat van de directie van de Koninklijke Shell groep te Londen. Sinds 1922 is hij werkzaam bij het depar tement van buitenlandsche zaken, eerst als sous-chef van de afdeeling juridische za ken, daarna, sinds 1927, als sous-chef van de afdeeling diplomatieke zaken. Sinds 1929 is hij administratief chef van de afdeeling diplomatieke zaken, welke functie hij ver wisselde voor die van administrateur bij 't departement. In dit jaar werd mr. Van Kleffens be noemd tot gezant te Bern. Hij was voorts griffier van het scheidsgerecht voor de in terpretatie van het Dawes- en Youngplan, en was adjunct-secretaris-generaal en later secretaris-generaal van het curatorium van de academie voor internationaal recht in het Vredespaleis te 's-Gravenhage. Mr. Van Kleffens is ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, comman deur in de orde van burgerlijke en mili taire verdiensten van Adolf van Nassau van Luxemburg, drager van het kruis van verdienste eerste klasse van de orde van den Duitschen adelaar, commandeur in de kroonorde van Italië, commandeur in het legioen van eer van Frankrijk, grootoffi cier in de orde van den Witten Leeuw van Tsjechoslovakije, ridder vierde klasse in de orde van den Witten Olifant van Siam. A. Q. H. DIJXHOORN. A. Q. H. Dijxhoorn werd in 1889 gebo ren en trad na de kon. mil. academie te hebben doorloopen op 29 Juli 1911 als twee de luitenant in dienst van het Nederland sche leger. Hij werd in 1915 bevorderd tot eerste luitenant, in 1927 tot kapitein en in November 1936 tot majoor. Twee jaren la ter werd de heer Dijxhoorn, die inmiddels was toegevoegd aan den chef van den ge- neralen staf, tot den rang van luitenant kolonel bevorderd en belast met de indee ling van het bureau generale staf aan het departement van defensie. Hij is ridder in de orde van Oranje-Nas- sau en in het legioen van eer van Frank rijk. CH. J. I. M. WELTER. De heer Charles Joseph Ignace Marie Welter werd 6 April 1880 te Den Haag geboren. Na de H.B.S.-jaren volgde de studie aan de Indische instelling te Delft en toen ook deze jaren met goed succes verloopen wa ren, begaf de heer Weiter zich naar Nederl.- Indië, waar hij spoedig in dienst van het gouvernement trad. Den 3en November 1924 volgde zijn be noeming tot lid van den Raad van Neder- landsch-Indië, het hoogste bestuurscollege in Insulinde. Dezen post moest hij echter spoedig weer verlaten, doordat de heer Weiter op 26 September 1925 door H. M. de Konin gin tot minister van koloniën werd be noemd in het ministerie-Colijn. Zijn mi nisterschap was echter van korten duur, doordat het ministerie-Colijn 8 Maart 1926 aftrad in verband met de aanneming van het amendement-Kersten betreffende de Opheffing van het gezantschap bi.Ü het Vaticaan. In 1926 werd hij opnieuw be noemd tot lid van den Raad van Ned.- Indië. In September 1929 werd de heer Wei ter, als opvolger van den heer K. F. Creutzberg, benoemd tot vice-president van den Raad van Ned.-Indië, welk ambt hij bekleedde tot 1931. Hierna repatrieer de hij naar Nederland. Hij bleef zich be wegen in het openbare leven. Hij was voorzitter van de staatscom missie voor verlaging van de regeerings- uitgaven, de bezuinigingseommissie-Wel- ter. In 1933 werd de heer Weiter benoemd tot voorzitter van de ondernemersraad voor Nederlandsch-Indië. De heer Welter was minister van ko loniën in het vierde kabinet-Colijn van 29371939. MR. M. P. L. STEENÖERGHE. Mr. Maximilien, Paul, Leon Steenberghe is op 2 Mei 1899 te Leiden geboren. Hij H. M. de Koningin is met gevolg om even over half een vanmiddag per auto uit Soest dijk naar Den Haag vertrokken. Dit wijst er op, dat met Prinses Juliana en het Prinsesje Irene alles naar wensch gaat. De burgemeester van Hengelo heeft een namens H. M. de Koningin verzonden schrijven ontvangen, waarin wprdt mede gedeeld, dat H. M. een gift beschikbaar heeft gesteld voor de vierling, die 1 Augs. jl. in het gezin van den heer H. Pijlman al daar is geboren. studeerde aan het gymnasium en de rijksuniversiteit te Utrecht in de rechten, aan welke universiteit hij in 1920 promo veerde. Op internationaal terrein is mr. Steen berghe zeer dikwijls werkzaam geweest en ook hier werden hem de meest belangrij ke opdrachten verleend. In 1923 vaardig de de werkloosheidsraad hem af naar 't in tern. congres te Luxemburg. In '25 vertegen woordigde hij de Nederlandsche werkgevers op het int. werkgeverscongres te Stresa, in 1927 nam hij als vertegenwoordiger der Nederlandsche regeering deel aan de economische conferentie te Genève en in 1928 trad hij op als gedelegeerde der unie vande Volkenbondsvereeniging op 't economisch congres te Praag. Ook heeft mr. Steenberghe een zeer voorname rol gespeeld bij de onderhandelingen over 't handelsverdrag NederlandDuitschland, waaraan hij als regeeringsgedelegeerde heeft deelgenomen. In Juni 1934, toen minister Verschuur om gezondheidsredenen aftrad, werd mr. Steenberghe diens opvolger als minister van econ. zaken. In September 1935 even wel trad hij reeds af wegens verschil van meening inzake het monetaire vraagstuk met Colijn. De heer Steenberghe had vervolgens zit ting in het vierde kabinet Colijn van 19371939 als minister van economische zaken Prof. mr. P. S. GERBRANDY. Prof. mr. Pieter Sjoerds Gerbrandy werd 13 April 1885 te Goëngamieden (Friesl.) ge boren. Hij doorliep de christelijke normaal school te Sneek en het Geref. gymnasium te Zetten, waarna hij zich in 1904 als stu dent aan de Vrije Universiteit liet inschre ven. In 1911 promoveerde hij in de rechts wetenschappen op een proefschrift getiteld „het heimstattenrecht". Van 1911 tot 1914 was hij gevestigd als advocaat en procureur te Leiden, van 1914 tot 1930 te Sneek. In dat jaar werd hij benoemd tot hoogleeraar in de rechtswetenschappen aan de Vrije Universiteit. Van 1920 tot 1930 maakte hij deel uit van de Gedeputeerde Staten van Friesland. Prof. Gerbrandy ife voorzitter van den Radioraad, waarvan hij sinds 1937 deel uitmaakt. Hp is voorts sinds 1937 voorzitter van de radio-omroepcontröle- commissie, als opvolger van minister Van Boeiien. Ook van den Raad van beheer van de Nozema en van de bakkerijstichting, is prof. Gerbrandy voorzitter. Prof. Gerbrandy is aangesloten bij de a.r. partij. Van zijn hand verschenen o.m. „De strijd voor nieuwe maatschappijvor- men", kleine geschriften over den school strijd, de collectieve arbeidsovereenkomst, het religieus-socialisme en het radiorecht Prof. Gerbrandy was voorzitter van de bakkerijcentrale sinds de oprichting op 28 October 1935. Er verschieen nog een boek van zijn hand, getiteld „Het vraagstuk van den Radio-omroep". Himmler zou een „veiligheid- wacht" van 10.000 man naar Boedapest hebben willen zen den. Naar de diplomatieke correspondent van de „Daily Telegraph" verneemt, is het voorgenomen bezoek van Hitier aan Hon garije, in antwoord op het bezoek van den Hongaarschen regent Horthy onlangs aan Duitschland, voor onbepaalden tijd uitge steld. Het schijnt dat Himmler, de chef der Gestapo, er op heeft aangedrongen dat eenige duizenden leden der Gestapo naar Boedapest zouden gezonden worden voor de veiligheid van den rijkskanselier, en dat bovendien een politiemacht van gelijke sterkte het geheele dorp zou bezetten nabij het landhuis van Horthy, waar Hitier zou logeeren. De Hongaarsche rijksregent zou erop hebben gewezen, dat dergelijke speciale voorzorgsmaatregelen niet noodig waren. Toen hij Duitschland bezocht werd hij slechts door twee rechercheurs vergezeld. De Hongaarsche politiemacht zou best in staat zijn Hitier's# veiligheid te waarbor gen. Niettemin handhaafde Himmler zijn eisch, dat ca. 10.000 man Hitier moesten beschermen. In die omstandigheden, zoo zou Horthy hebben laten weten, kon het bezoek beter niet plaats vinden. Donderdagavond zal een pro- testbelooging in de vrije stad plaats vinden. Havas meldt uit Dantzig: Gouwleider Forster is vanochtend uit Berchtesgaden, waar hij enkele dagen de gast van Hitier is geweest, per vliegtuig te Dantzig te ruggekeerd. Officieel wordt medegedeeld, dat Donder dagavond op den Langenmark te Dantzig een groote openbare betooging zal worden glehouden, „om te protesteeren tegen de Poolsche bedreigingen." Bij deze gelegen heid zal Forster het woord voeren. Radiorede van Churchill voor Amerika. In een radio-rede, die hij voor Amerika heeft gehouden, zeide Churchill o.a„ dat de stilte, die over Europa hangt, er een was van afwachting en in vele landen van vrees. De nazi's zeggen, dat zij omsingeld worden. Zij hebben zichzelf omringd met buurlanden, die voortdurend moeten raden, wie het eerst neergeslagen zal worden. Dit soort raadsels is een zeer vermoeiend spel letje en de andere landen, in het bijzonder de kleine, vinden het reeds lang niet meer amusant. In Duitschland zit op een bergtop één m»n, die in een enkelen dag de wereld kan bevrijden van de vrees, die op haar drukt, of alles en allen in een vulkaan van rook en vlammen kan storten. Als Hitier geen oorlog ontketent zal er ook geen oor log komen, aldus Churchil. Niemand an ders zal oorlog gaan voeren. Niemand heeft er ooit van gedroomd, Duitschland aan te vallen. Als Duitschland zou willen worden gerustgesteld over een aanval door zijn bu ren, heeft het slechts een woord te spre ken en zullen wij het de volledigste waar borgen geven in overeenstemming met de beginselen van het Volkenbondspact. Wij moeten ernaar streven om voor de toekomst te geraken tot een stelsel van be trekkingen tusschen de menschen, dat een einde zal maken aan deze afschuwelijke krankzinnigheid, dat de werkende en schep pende krachten haar taak zal laten voort zetten en niet langer het geheele leven der menschheid afhankelijk doet zijn van de -deugden, grillen of boosaardigheid van een enkelen man.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1