^tratrittcï<tle MIDDELBURGSCHE COURANT Irene Emma Elisabeth GOESCHE COURANT) heet het Prinsesje De Kabinetscrisis De viering van de blijde gebeurtenis te Middelburg. JConclen CngeCand en terug Hedenochtend om 11 uur heeft de ge boorte-aangifte van het Zaterdag gebo ren Prinsesje plaats gehad. Zulks ten pa- leize Soestdijk, De klok op het torentje van het paleis wees tien minuten voor elf aan, toen de burgemeester van Baarn, jhr. Van Ree- nen, in zijn auto het paleishek binnen reed. De burgemeester was gekleed in zijn ambtsgewaad en droeg den zilveren burgemeestersketen als teeken zijner waardigheid. Jhr. Dedel ontving den bur gemeester op het bordes voor den in gang, waarna hij hem naar het hoofdge bouw van het paleis begeleidde. Om twee minuten voor elf kwam er wederom eenige beweging onder de vele wachtenden, want op dat oogenblik draaide een gesloten hofauto uit de rich ting Den Haag den oprijlaan binnen. In deze auto waren gezeten de beide getui gen bij de plechtige geboorte-aangifte, minister-president Colijn en de vice-pre sident van den Raad van State, jhr. Bee- laerts van Blokland. Ook zij werden op het bordes door den secretaris van den Prins ontvangen. Het was precies elf uur. GEBOORTE-ACTE. Heden, den zevenden Augustus negentien honderd negen en dertig, heeft Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bernhard Leopold Frederik Everhard Julius Coert Karei Godfried Pieter der Nederlanden, Prins van Lippe-Biesterfeld, oud acht en twintig jaren, wonende te Baarn, aan mij, ambtenaar van den burgerlijken stand der gemeente Baarn, Jonkheer Gerlach Cornelis Joannes van Reenen, burgemeester van Baarn, verklaard, dat op Zater dag den vijfden Augustus negentien honderd negen en dertig, des voor middags te een uur, negen minuten, hem en zijner gemalinne, Harer Ko ninklijke Hoogheid., Prinses Juliana Louise Emma Marie Wilhelmina der Neder landen, Prinses van Oranje Nas sau, hertogin van Mecklenburg, Prinses van Lippe-Biesterfeld, enzoovoorts, enzoovoorts, mede wonende te Baarn, in het ko ninklijk paleis, gelegen aan den Am- sterdamschen straatweg, nummer een, binnen deze gemeente, eene dochter is geboren, genaamd: IRENE EMMA ELISABETH Prinses van Oranje Nassau, Prinses van Lippe-Biesterfeld. Zijne Koninklijke Hoogheid heeft zijne dochter aan mij vertoond. Een en ander is geschied in tegen woordigheid van Hendrikus Colijn, oud zeventig jaren, minister van staat, minister van algemeene zaken, wo nende te 's-Gravenhage en jonkheer Frans Beelaerts van Blokland, oud zeven en zestig jaren, kamerheer in buitengewonen dienst van Hare Ma jesteit de Koningin, minister van staat, vice-president van den Raad van State, wonende te 's-Gravenhage. Hiervan is deze acte opgemaakt, welke overeenkomstig de wet is voorgelezen. (w.g.) Prins Bernhard der Neder landen, Prins van Lippe- Biesterfeld, (w.g.) H. Colijn. (w.g.) F. Beelaerts van Blokland. (w.g.) G. C. J. van Reenen. De beteekenis van de namen. Uitstekend geslaagde^ plechtigheid in de Abdij. De gezondheidstoestand van Prinses Juliana en Prinses Irene bevredigend. Jhr. De Geer heeft o.m. een bespreking gehad met den commandant van het veldleger. KANT EN KLAAR TOUR naar EEN ZEEREISJE NAAR (Ingez. Med.) „Ons Genoegen" te Kamperland heeft 40 jaar bestaan. Nieuwe muziektent ingewijd. Feestrede. Noodzakelijke uitbreiding der Duitsche steenkoolproductie. Dagblad. Uitg. N.V. De Middelburgsche Crt. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstr. 28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOESTurf kade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f,2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. NUMMER 184. TWEE BLADEN. MAANDAG 7 AUG. 1939. EERSTE BLAD. 182e JAARG Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. ^Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewüsnummers 5 el De eerste naam van het Prinsesje, het Grieksche woord voor vrede, heeft in deze tijden een bijzondere, symbolische beteekenis. Wij hooren zoo juist van burgemeester Van Reenen, dat deze naam zal worden uitgesproken als „Iereen". De tweede naam van de Prinses spreekt voor zichzelf. Het is de naam van onze onvergetelijke Koningin-Moe der. De derde naam, Elisabeth, is die van de oud-tante van de jonge Prinses, de Groot-Hertogin van Oldenburg. Op eenvoudige, maar ontroerende wij ze, heeft Middelburg Zaterdagavond de blijde gebeurtenis op het paleis Soestdijk gevierd. Om half negen marcheerde het Middel- burgsch Muziekkorps over de Burg naar de Abdij. Dit maal was het korps door de afwezigheid van 10 werkende leden en den directeur wel kleiner dan gewoon lijk, maar het heeft zich toch op uitste kende wijze van haar taak gekweten. Onder leiding van den heer A. Calatz stelde het zich op ter zijde van den ge- openden ingang van de woning van den Commissaris der Koningin. Een zeer groot aantal belangstellenden, ouderen en jon geren werden tot bij het gebouw gelaten in carrévorm. Op het bordes stond een microfoon op gesteld. Toen de Commissaris der Koningin met zijn echtgenoote en zoon, en de burge meester met zijn familie en verdere ge- noodigden op 't bordes of in de vestibule waren gekomen en bestuursleden van „Uit het VolkVoor het Volk" en het Middel- burgsch Muziekkorps zich ter zijde hadden opgesteld, zette het muziekkorps het Wil helmus in en bijna alle aanwezigen heb ben twee coupletten uit volle borst mede gezongen. Hierna traden op het bordes de heraut en de beide klaroenblazers, die ook des ochtends de geboorte hadden afgekondigd Na de signalen der 'laatste, sprak de her aut weer als volgt: „Wij Wilhelmina:, bi| de gratie Gods Koningin der Nederlanden maken den volke bekend dat het Gode behaagde heden ons Huis en ons Volk te ver blijde met de geboorte van een Prin ses der Nederlanden, Prinses van Oran- je-Nassau, Prinses van Lippe-Biester feld. Moge Zij tot een rijke zegen ge steld worden voor ons dierbaar Va derland. Leve de Prinses!'" Rede Commissaris der Koningin. Nadat de aanwezigen hiermede hadden ingestemd, trad de Commissaris der Koningin, jhr. rar.' J. W Quarles van Ufford voor de microfoon Spr. wees er op, dat bij deze tweede ge boorte in' het Prinselijk gezin de band van aanhankelijkheid en liefde met het Oranjehuis nauwer en hechter wordt "aan- Naar wij vernemen, blijft de toestand van Prinses Juliana en Prinses Irene in alle opzichten bevredigend. De Kabinetsformatuer, jhr. mr. D. J. de Geer, heeft Zondagmiddag té zijnen huize ontvangen den chef van de afdee- ling diplomatieke zaken van het departe ment van buitenlandsche zaken, mr. E. N. van Kleffens, die onlangs benoemd is tot gezant te Bern. Tevens vernemen wij, dat de heer De Geer dezer dagen contact heeft gehad met oud-minister Weiter (r.k.) Ook heeft jhr. De Geer gistermiddag den luitenant-generaal J. J. G. baron Van Voorst tot Voorst, commandant van het veldleger ontvangen. Op den goeden weg? Volgens een bericht in de N. R. C. is men in politieke kringen in Den Haag van oordeel, dat jhr. De Geer er zeer waarschijnlijk in zal slagen, om een kabi net te vormen MogeLk is, dat ook een sociaal-demo craat (dr. v. d. Tempel) zitting neemt. Van de vrijzinnig-democraten wordt de heer Joekes. als eventueel vertegenwoor diger in het kabinet genoemd. FRANSCHE ADMIRAAL BIJ DE BRITSCHE VLOOTREVUE. Aan boord van het jacht van den Engelsehen koning. Havas meldt uit Londen: De chef van den Franschen generalen marinestaf, ad miraal Darlan, is door de Britsche admira liteit uitgenoodigd om met den Engelschen koning, aan boord van het koninklijke jacht „Victoria and Albert", de revue bij te wo nen over de reservevloot bij Portland op Woensdag a.s. Dit is de eerste maal, dat de chef van een buitenlandsche marine een revue bijwoont tezamen met den Britschen koning. GOEBBELS NAAR VENETIë. Havas meldt uit Rome: Goebbels, de Duit- sche minister voor propaganda, zal zich naar Venetië begeven om daar op 8 Augustus de opening van de Biennale, de filmtentoonstel- ling, bij te wonen. met de nieuwe motorschepen der MIJ. „ZEELAND" MIDDELBURG - HARWICH en terug III kl.trein/1!kl.boot,incl.logios «y q/% •n ontbijt oan boord slechts J i ij Inlichtingen bij de Stations, Relsbureaux en Maatschappij „Zeeland" te Vllssingen 1 1 met de nieuwe motorschepen der Mij. „ZEELAND" eiken Donderdag In Juli en Augustus ii STERK VERLAAGDE SPOORBILJETTEN jjjj Reiskosten Vllssingen Londen v.v.; twee nachten logies in goed hotel te Londen, maaitijden, sightseeing, 50 ALLES INBEGREPEN: J KAMPERLAND. Zaterdagmiddag werd alhier op feestelijke wijze het 40-jarig be staan herdacht van het muziekgezelschap „Ons Genoegen", terwijl tevens de nieuwe muziektent aan dit gezelschap werd over gedragen. Om 3 uur arriveerden de medewerkende muziekgezelschappen van de overige plaat sen van ons eiland aan de Openbare School, waar de officieele ontvangst plaats had. Onder meer waren aanwezig burgemeester Geuze en de afgevaardigde van den Zeeuw- schen Bond van Harmonile- en Fanfarege zelschappen, de heer C. Flipse. In zijn feestrede riep de burgemeester aan alle medewerkende gezelschappen een hartelijk welkom toe op dezen bijzonderen dag. Hij wees er op dat „Ons Genoegen" met trots op de voorbijgegane 40 jaar mag terugzien. Veel is er geworsteld en gewerkt en met blijdschap mag men terug zien op wat thans is bereikt. Ook de medewerking van de burgerij, inzonderheid tot het ver krijgen van een nieuwe tent, getuigt van warme waardeerign voor „Ons Genoegen". Spr. wees er verder op dat uit de mede werking van alle zustervereenigingen van ons eiland blijft de eenheid die er is, het welk thans de feestvreugde verhoogt. Tot slot sprak hij den wensch uit, dat deze dag moge "bijdragen tot versterking van de on derlinge band en stelde hij voor een dronk te nemen op het welzijn van „Ons Genoe gen" maar tevens ook op de geboorte van onze kleine prinses. Vervolgens richte de heer C. Flipse zich tot „Ons Genoegen" in de eerste plaats met een persoonlijk woord, waarin hij zijn blijd schap uitsprak ook een werkzaam* aandeel te hebben gehad bij het oprichtenvan dit gezelschap als instructeur; in de 2e plaats sprak hij een felicitatiewoord namens zijn gezelschap en in de 3e plaats een felicitatie namens den Zeeuwschen Bond. Spr. deelde mede, dat namens dien bond een herinne- ringsmledaille zal worden uitgereikt aan „Ons Genoegen". gehaald. Het had in het voornemen gele gen deze samenkomst op de Markt te houden, doch nu de kermis dit belette, heeft spr. gaarne voldaan aan het verzoek er deze plaats voor beschikbaar te stellen. Dit zeker in deze dagen van groote vreug de in Vorstenhuis en Vaderland. Het zijn hoogtijdagen, waarin geheel Nederland en ook niet minder Zeeland en Middelburg een zijn en provincie en stad niet onder doen in aanhankelijkheid en liefde. Men is God dankbaar voor wat hij in den loop der eeuwen in het Huis van Oranje aan ons Vaderland heeft geschonken. En wij denken dan zeker niet het minst aan H M. Koningin Wilhelmina en wat zij in 40 jaar voor óns land is geweest. Spr. ein digde met een krachtig ondersteund „Lang leve de Koningin". Hierna nam de burgemeester, mr. dr. J. van Walré de Bordes, de plaats van den Commissaris in en sprak een feestrede uit. Spr. begon met woorden van dank aan den Commissaris der Koningin, die direct bereid was deze oplossing te helpen ver wezenlijken, nu geboortedag en laatste kermisdag samenvielen. Maar ook was spr. de kermis-exploitanten dankbaar, die bereid waren mede te werken, dat de Markt Maandag te 12 uur geheel ontruimd zou zijn en men dus Maandagmiddag en -avond op de Markt zou kunnen samen komen. Men zal den nu vervallen optocht Maandagavond houden en spr» wekte nog eens de vereenigingen op, zooveel mogelijk daaraan deel te nemen. Maar men is samengekomen onder een overstroomend gevoel van dankbaarheid nu opnieuw een kind in ons vorstenhuis is geboren en bericht is, dat moeder en kind het zoo goed maken. Men is dank baar dat God, 't zoo geleid heeft. Als men eenige jaren terugdenkt, toen op 5 Maart 1934 de Koningin-Moeder ep op 3 Juli daaraanvolgende Prins Hendrik overleed, en twee eenzame vrouwen achter .bleven dan is er veel veranderd. Velen vroegen zich toen af: wat zal er van ons Konings huis worden? Zal het uitsterven? Moeten wij een republiek worden of moeten wij volgens de oude grondwet iemand zoeken die heel in de verte een familielid der Oranjes is? Men kon zich niet indenken dat dit zoo zou moeten veranderen, na dat wij zoolang een onafhankelijk volk zijn geweest verbonden met het Oranjehuis. Spr. herinnerde aan Willem van Oranje, Willem den Zwijger, den stamvader der Oranjes. Hij was de leider in den strijd om onze onafhankelijkheid bij het begin van den tachtigjarigen oorlog en de man van de Unie van Utrecht, waardoor in 1579 de grondslag werd gjelegd voor ons huidig staatsbestel. Hij offerde zijn fortuin voor Nederland op en zijn goederen in Duitsch- land werden verbeurd verklaard, zijn oud ste zoon werd te Leuven opgelicht en naar Spanje gevoerd, nimmer zag zijn vader hem terug. In 1581 heeft hij den Koning van Spanje afgezworen en daarbij o.a. de volgende woorden gebezigd: De onderzaten zijn niet van God geschapen ten behoeve van den Prince (Philips II) maar veeleer de Prince om de onderzaten. De Prins werd vogelvrij verklaard en na een mislukten aanslag klonk in 1584 het doodelijk schot,waarbij de Prins de be kende woorden sprak: Mon Dieu, mon Dieu, ayez pitié de mon ame en de ce pau- vre peuple. (Mijn God, mijn God, heb er barmen met mijn ziel en met dit arme volk). Zoo was de inzet maar zijn beide zoons Maurits en Frederik Hendrik be vrijdden het land van de Spaansche over- heersching, totdat de Vrede van Munster een einde maakte aan den 80-jarigen krijg. Maar in 1672 was er de bedreiging van het toen opgekomen Frankrijk en het was weer een Oranje, nu Willem III, die pal stond en di|e, toen men hem vroeg wat hij nog zou kunnen doen voor ons land, ant woordde: „Sterven op de laatste schans". Na deze jaren kwam er een nedergang in ons volk, omdat het de glorie en rijk dom niet kon dragen en dit leidde tot de Fransche overheersching. Het zou echter weer een Oranje zijn, die ons vaderland reddle. Toen enkele moedige mannen zich met Oranje tooiden en men de Oranjes uit Engeland terugriep, begon een nieuwe pe riode en toen in 1815 Napoleon van Elba gevlucht was en zich weer aan het hoofd der Fransche troepen had gesteld, was het weer een Oranje, die bij Quatre Bras de Franschen tegenhield, opdat de Pruisen op tijd te hulp konden komen en Napoleon bij Waterloo werd verslagen. Later op St. He lena heeft hijzelf in zijn memoires geschre ven, dat het keerpunt bij Quatre Bras lag. Onder de koningen Willem I, Willem II en Willem III is Nederland weer in opgaande lijn gegaan. Will'em III zag zijn drie zo nen, Maurits, Willem en Alexander achter eenvolgens aan hem ontvallen en toen Alex ander in 1884 overleed restte alleen het vierjarige Prinsesje Wilhelmina. Van dat eene kind hing alles af. Velen herinneren zich nog de postzegels, munten enz. met het jonge Koninginnetje met han- Vervolgens werd het muziekgezelschap gefeliciteerd door de verdere medewerken de gezelschappen, waarna de hr. Mullié, di recteur van „Ons Genoegen", allen dankte voor de waardeerende woorden en tevens zich richtte tot het bestuur en dit dankte voor alles wat het gedaan had voor „Ons Genoegen" inzonderheid tot het verkrijgen van een nieuwe tent. Hierna stelden de verschillende gezel schappen zich op voor een tocht door onze plaats, waarna bij de nieuwe tent gezamen lijk de „Feestmarsch" van J. R. v. d. Glas werd uitgevoerd. Vervolgens nam burgemeester Geuze het woord. Spr. richtte zich inzondterheid tot de ingezetenen, wien hij dank betuigde voor de offers die gebracht waren voor „Ons Genoegen". Spr. was blij, hoofd te zijn van een burgerij die ook thans weer getuigenis geeft eensgezind te zijn. Hij wenschte direc teur en leden geluk met deze nieuwe tent. Vervolgens nam de voorzitter der ver- eeniging, de hr. A. C. van Nieuwenhuizen, het woord. Hij wees er op, dat een nieuwe tent een behoefte geworden was, en dankte allen voor de medewerking die hieraan tot het verkrijgen hiervan verleend was, inzon derheid aan den architect en uitvoerders en dteelde mede dat de verwachting tot de volle 100 bevredigd was. Hierna droeg hij de nieuwe tent aan „Ons Genoegen" over, waarna dit gezel schap de tent beklom en het „Wilhelmus" speelde. In de avonduren werd er door de ver schillende gezelschappen geconcerteerd, waarna „Ons Genoegen" het feest besloot met een fakkeloptocht. Een en ander heeft veel volk op de been gebracht, hetwelk in de avonduren zijn hoogtepunt bereikte. Er heerschte den ge- heelen middag en avond een gezellige drukte. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Goering den troon als lieveling van 't Volk. Spre- de ntroon als lijeveling van 't Volk. Spre kers grootvader heeft hem verteld van de groote ontroering van allen, die de heldere stem waarmede Zij in de kerk te Amster dam den eed van trouw uitsprak. En welk een vorstin is Zij geworden. Zij was een voorbeeld voor ons volk, in alle opzichten en het nageslacht zal Haar zeker op één lijn stellen met de allerbesten uit 't Oranje huis, Willjem I, den Zwijger en Willem III, den Koning-Stadhouder. Waar zouden wij in de huidige binnenlandsche crisis zijn, als wij de Koningin niet hadden. En wat het buitenland betreft, neemt Zij een geheel eenige positie onder de staatshoofden in en het buitenland houdt de oogen op Haar gie- vestigd. Het is zeer goed mogelijk, dat Haar oproep voor moreele en geestelijke herbe wapening een keerpunt zal beteekenen in de wereldcrisis. Maar Haar eenige dochter, Juliana, aar zelde lang om te trouwen en men vroeg zich af, of hj&t huis zou uitsterven. De Ko ningin is een wijze vrouw en Zij liet haar dochter vrij in haar keuze, dwong haar niet tot een vorstenhuwelijk, een huwelijk uit berekening. Zij liet Juliana de keuze van haar hart volgen en spr. vroeg of ze beter had kunnen kiezen? Stormenderhand heeft Prins Bernhard ons volk veroverd. Is er iemand, die een anderen Europeeschen prins liever had gehad?" (Luid geroep: „Neen".) En toen kwam het eerste kind van Julia na en Bernhard, de lieve Prinses Beatrix, waarvan ieder roept: „Wat een schatje". Men heeft het hier kunnen zien toen de „Piet Hein" in Zeeland was, of wel op de film. En nu heeft dat schatje een zusje en is zij niet meer alleen. Het voortbestaan van ons Vorstenhuis hangt niet meer af van één menschenf-leven. Wij verheugen ons met de jonge ouders en met de Ko ningin en zijn God dankbaar voor dezen zegen. B. en W. zonden namens de geheele bur gerij 'n telegram aan H. M. de Koningin, een aan Prinses Juliana en een aan Prins Bernhard. Mogen de beide kinderen op groeien tot vreugde van hun ouders en grootmoeder en tot zegen van ons land. Prinses Juliana heeft een eenzame jeugd gehad en heeft eens gezegd: „Als ik trouw wil ik 12 kinderen hebben". Daarom willen wij hopen, dat het prinselijk paar nog vele kindteren zal mogen krijgen. Spr. stelde voor nu weer samen het „Wil helmus" te zingen en nog meer dan de eerste maal werd dit medegezongen. Het muziekkorps speelde nu eerst twee maal het „Wien Neerlandsch Bloed" en daarop nog enkele poulaire nummers, die zoowel door de auoriteiten en bestuursle heeft Paul Walter benoemd tot lasthebber voor de opvoering van de steenkoolpro ductie. De vorderende uitbreiding der vier- jaarsproductie, de aanhoudende stijging der bewapeningstaken, evenals de geweldige uitbreiding van het verkeer hebben de steenkoolbehoefte dermate opgevoerd, dat een tijdige en volledige voldoening aan die behoefte zonder bijzondere maatregelen niet meer mogelijk is gebleken. Het steen koolprobleem is daarmede uit het kader van een zuiver economisch probleem getreden en geworden tot een kardinaal probleem voor staat en volk. Nu in het kader van het vierjarenplan de voorwaarden voor de technische uitbreiding van den steenkool- mijnbouw reeds in het leven zijn geroepen, komt vooral de taak op den voorgrond om door beschikbaarstelling van de ontbre kende arbeidskrachten en door bijzondere zorgen voor de zwaar werkende mijnarbei ders in samenwerking met de bearijfslei- dingen en het personeel geschikte maatre gelen uit te werken, die een beslissende verhooging van steenkoolproductie waar borgen, welke noodzakelijk is voor de voortzetting der groote nationale taak. Generaal-veldmaarschalk Goering heeft den nieuwen lasthebber er op gewezen, dat een zoo ver mogelijk gaande uitbreiding van den woningbouw voor mijnwerkers, de waarborging van een voeding, welke in overeenstemming is met de van den mijn werker geëischte prestaties, en een bijzon der nadrukkelijke zorg voor zijn gezond heidstoestand voorwerp moeten zijn van de zorgen van den lasthebber. den, de leden van de burgerwacht, die het terrein hielpen afzetten, als het publiek volop werden medegezongen en die er een echt feestelijke stemming in brachten, die heel wat belooft voor hedenavond. Zoowel de Commissaris als de burgemeester, complimenteerden den onder-directeur, den heer A. Calatz. Het muziekkorps trok nog naar het Hofplein, waar voor het gerechts- gtebouw met het spelen van het „Zeeuwsch Voklslied" werd geëindigd. Op de Markt was de belichting van het Stadhuis ontstoken en bleef dit heel den avond. Het deed de Oranje-vlaggen, die uit alle ramen van het hoogste deel van den toren wapperden keurig tegen den hemel zich afteekenen, en ook de keurige vlaggen, die uit de ramen van het oudste deel van het monumentale gebouw aan de zijde va" de Markt en die van de Noordstraat op at eerste verdieping wapperden, deden het nu bijzonder goed en zullen zeker hedenavond als de Markt vrij is nog beter tot hun recht komen. De vlaggen en de nieuwe op den Lange- jan zijn zeker een groote aanwinst voor on ze stad en maken het mogelijk aan iedere Oranje-herdenking nog een grooter feeste lijk karakter te gev'en dan tot nu toe.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1