T&vrovïrtcxwie MIDDELBURGSCHE COURANT Er is weer een Prinses van Oranje geboren, (&GOESCHE COURANT Nationale blijdschap Om negen minuten over een hedennacht heeft H. K. H. Prinses Juliana het leven geschonken aan een welgeschapen dochter. De geboorte van het nieuwe Prinsesje heeft zich snel en voorspoedig voltrokken. Volkomen verrassing. Het saluut der batterij te Baarn. BULLETIN DER DOKTOREN. Het gewicht van het Prinsesje. Voor de prinselijke woning. Dagblad. Uitg. N.V. De Middelburgsche Crt. Bureaux te MIDDELBURG: St. Pieterstr. 28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; teGOÉS: Turfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes ■9 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. NUMMER 183. DRIE BLADEN. ZATERDAG 5 AUG. 1939. EERSTE BLAD. 5T3B 182e JAARG. Advertentiën 30 ct per regel, ingezondeit mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager Tarief op aanvraag. Familieberichten et! dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. «Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewüsnummers 5 Toen den 31en Januari van het vorig jaar de aankondiging van ,,de blijde gebeurtenis" door herauten in onze Koninklijke Residentie plaats had, wierpen vliegtuigen, die boven de stad cirkelden, tienduizenden strooibiljetten uit in goud, blauw en oranje, waarop, tusschen de stralen eener rijzende zon, de woorden stonden: Vivat Oranje! De vlag in top! d'Oranje-zon stijgt stralend op! En het was een en al vreugde. De internationale zorgen werden tijdelijk teruggedrongen; eigen bezwaren en moeilijkheden werden minder ge voeld: er was eenheid in de liefde tot ons Vorstenhuis; er was toenadering van allen tot allen. Want ons Vorsten huis beleefde een groot geluk en het Nederlandsche volk deelde daarin, was zelf gelukkig en begreep, dat, wat er nu gebeurd was, van grooten in vloed zou kunnen zijn op zijn land en zijn lot. Als vanouds, toen nu en dan de toekomst donker scheen voor het Huis van Oranje, was door som migen voorspeld met de oude spreuk: „l'oranger fleurera", „de oranje boom zal bloeien", dat Nederland en Oranje zouden blijven bestaan en blijven verbonden en den wankelmoe digen hield men de klassieke uit spraak voor: „tandem fit surculus arbor", „ten laatste wordt het twijgje een boom". En zie, de laatste dag van Januari '38 bracht uitkomst, bracht licht. Aan den ouden stam was een jonge loot gekomen. De Oranjeboom bloeide. Welk een blijdschap voor het heden, welk een belofte voor de toekomst! Het deed begrijpen, dat ons volk schreide en straalde van geluk, dat het zijn vreugde daverend uitte en toch daarbij de prijzens waardige zelftucht behield, die voor uitspattingen behoedde. Die houding van ons volk op een der hoogte punten van zijn nationale blijdschap deed een buitenlander tot schrijver dezes zeggen: „Gij zijt een verwonderlijk en een bewonderenswaardig volk. Gij komt in gewone tijden niet uit uw plooi Muziek en zang vullen uw straten en pleinen niet, van dansen hebt gij niet het minste begrip. En wanneer gij dan eindelijk iets beleeft, dat heel uw nationale ziel ontroert en u grenzen- loos gelukkig maakt, dan behoudt gij een discipline over u zelf, die ons vreemdelingen, verbaast. Gij zet u in beweging, gij neemt al den schijn aan van u te laten gaan, maar gij blijf Ingetogen, u zelf controleerend, voor naam. En toch zien wij, vreemden, wel en wij voelen het wel, hoe blij en hoe gelukkig gij zijt." Zulk een houding zal het Nederland sche volk opnieuw den vreemdeling te zien geven, nu 't wederom gelukkig kan zijn met de gelukkigen te Soest- dijk en in 's Gravenhage. Sedert an derhalf jaar geleden Prinses Beatrix geboren werd, is de band tusschen het Nederlandsche Volk en zijn Konings huis sterk bekrachtigd. Het een voudige huiselijke geluk van hel: Prinselijk paar, de enge samenleving van de ouders met het lieve, parman tige dochterke, de welwillende con tacten door Prinses Juliana en Prins Bernhard met het publiek, met hel: groote gezin der Nederlandsche natie, vrijwillig gezocht of welwillend toege staan, dat alles heeft een groote sympathie, een golf van genegenheic doen gaan van ons tot hen. Wij kunnen onze Koningin niet dankbaar genoeg zijn voor de ruime opvoeding die zij haar dochter heeft gegeven, en die deze in staat stelt als eene moderne vrouw in eene moderne we reld te staan, welker aspiraties en eischen zij verstaat en deelt. Daarbij moeten wij het als een groot geluk beschouwen, dat Prins Bernhard even eens een kind van zijn tijd is, daarvan het groote en snelle rhythme aanvoel en in alles toont eenvoudig te kunnen zijn, een mensch die, ofschoon nabij den troon, duizenden punten van contact vindt in het werkende leven van het Nederlandsche volk. Zelfs zijn liefde voor en zijn bekwaamheid in Men meldt ons uit Baarn: In volkomen stilte was Baarn gisteravond te ruste gegaan. Het onweer, de regen en de wind hadden hun kracht verloren en rust viel over de natuur. Niemand had er ook maar eenig idee van, dat binnen de mu ren van het paleis de blijde gebeurtenis spoedig een feit zou zijn. Zeker, de aanwe zige journalisten in het Badhotel en in ho tel Trier hadden hun maatregelen getrof fen: verschillende van hen waren daarna te ruste gegaan, andere bleven nog wat op, zooals dit in Baarn en omgeving te doen gebruikelijk is, niet echter omdat men de groote gebeurtenis al zoo spoedig verwacht te. In de Telexkamer van het A. N. P. waren in den loop van den avond over de verschil lende netten de normale proefseinen gege ven, telefoonbellen waren gecontroleerd en de militaire wacht doodde den tijd van den langen nacht met het lezen van een boek, het rooken van een cigaret. Totdat plotseling de telefoonbei van de speciale verbinding met het paleis Soestdijk luidde en schel in den nacht overging. Wij konden ons aanvankelijk de mededeeling niet goed realiseeren: toch was de stem van jhr. Dedel duidelijk en beslist, toen hij zeide, dat Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Ju liana het leven had geschonken aan een dochter. Precies om negen minuten over een kwam het vorstelijk kind ter wereld. En ineens was het Badhotel in volle be drijvigheid. Er moesten gewaarschuwd wor den baron Baud en jhr. De Roo van Alder- werelt, die in het Badhotel logeerden. In middels vloog de militaire ordonnans, die het tot zijn taak wist kapitein Van Nijnat- ten, den commandant van de saluutbatterij te Baarn, te waarschuwen, met knetterende motor den donkeren tuin van het Badhotel uit. Want hoewel de 51 schoten eerst om 8 uur zouden worden afgegeven, het spreekt vanzelf, dat de commandant oogenblikke- lijk op de hoogte moest zijn van het blijde het fotografeeren komen hem en ons ten goede en verbinden ons nauwer. Wat de Beatrix-film het Prinselijk gezin nader tot ons hart heeft ge bracht, is moeilijk in woorden te schatten. Intelligent zijn de man en de vrouw, die op de treden van den troon staande, aldus het volk hun eigen leven in sommige intieme oogen- blikken doen deelen. Zij geven te kennen, dat er gevoelens zijn, die allen gemeen hebben; dat er tusschen de levens des harten daar en hier geen scheidsmuren bestaan en dat zij, menschen, door het lot geplaatst op vooraanstaande hoogten, in werkelijk heid niets menschelijks aan zich vreemd achten en behooren tot de groote menschheid om hen heen. Een geluk in zulk een gezin is een geluk voor allen, die het omringen. Aldus zullen honderdduizenden Ne derlanders in hun hart reageeren op de tijding der nieuwe „blijde gebeur tenis". Hun aller gedachten zullen tevens gaan naar onze Koningin, die aldus opnieuw de vreugde smaakt, haar kinderen gelukkig te zien. En de nieuwe kleine prinses sluiten zij in hun hart. De jongste der Prinsessen van Oranje moge groeien en bloeien tot geluk harer ouders, tot geluk van het Nederlandsche volk, dat aan haar wieg haar de gaven biedt van zijn ge negenheid en zijn ernstige toewijding! gebeuren, dit temeer, omdat een waar schuwingstelegram door de volkomen onverwachte snelheid van het heugelijke feit achterwege was gebleven. Daar ratelden enkele oogenblikken na de ontvangst van het blijde bericht door het geheele land langs de technische kanalen van de Telexapparaten de belsïgnalen bij de aangesloten dagbladen, en bij de kazer nes, welke voor deze gelegenheid van een telex waren voorzien. Met breede spacie tusschen de letters werd het groote, het heugelijke, het jui chende bericht neergeschreven en na enke le minuten was het bekend, niet alleen in den lande, maar ook door den volkomen uitgerekenden technisehen dienst in Oost en West, kortom over de geheele wereld. Hoe de stukken in stelling werden gebracht. Tegen vier uur begaven wij ons naar de Julianaschool, waar de manschappen der saluutbatterij waren ingekwartierd. Het was nog geheél donker, de maan scheen nog aan den hemel door een licht wolken dek heen. Het dorp was in ruste. Voor den argeloozen fietser zou er geen enkel tee- ken zjjn, dat er op wees, dat zoojuist op het Paleis een prinsenkind geboren was. Op de straten bevonden zich slechts weinig menschen, mannen, die zich naar hun werk begaven. Ook zij bleken nog niet te weter., dat er een Prinsesje was geboren, en bleven verwonderd en verheugd een oogen- blik staan, toen zij de blijde tijding verna men. In het gymnastiekgebouw van de Juliana school heerschte groote drukte. De man schappen waren om vier uur gewekt, maar sommigen waren al een uur eerder, wak ker geworden, toen enkele fotografen van buitenaf met blitzlampen 'n plaatje tracht ten te maken. De officieren en onderoffi cieren waren onmiddellijk nadat het eerste bericht op de Telexkamer binnenkwam, gealarmeerd. Zij behoefden echter in den nacht niet onmiddellijk hun stelling in te nemen. Doordat het Prinsesje zoo vroeg in den morgen geboren werd, was ditmaal niet in Nederland zelf, maar in een der andere gebiedsdeelen van het koninkrijk, in Nederlandsch-Indië, het eerst geschoten. Tusschen Nederland en Indië bestaat na-, melijk een tijdsverschil van 6 uur en 10 mi nuten, zoodat het in Indië reeds volop dag was, toen de blijde mare daar verspreid werd. Om half 5 waren de manschappen gereed en traden ze voor de school aan. Zij droe gen nog hun werkpakken, want de gloed nieuwe uniformen en uitrustingsstukken, die voor den feestelijken dag zorgvuldig ge reed gehouden waren, zouden zij eerst aan trekken, nadat zjj de stukken in gereedheid hadden gebracht. Na de bevelen „richten", „nummeren", „met twee uit de flank", „met vieren", marcheerden de mannen straf af naar het Oranjepark, bij het politiebureau, waar de stukken onder zeilen waren geborgen. Nie mand scheen te merken, wat er aan de hand was. Nergens werd een raam opge schoven. Men zag geen gezichten achter de ruiten verschijnen. Het was trouwens nog schemerdonker. Langzamerhand werd het wat lichter. De lantaarns gingen uit. De maan scheen nog, maar flauwer door de dichter wordende nevels heen. Bij het Oranjepark hield de troep zich slechts enkele minuten op, genoeg om de stukken op straat te brengen. De eerste luitenant Feitsma, die hierbij het bevel voerde, prees zich gelukkig, dat de kapitein Van Nijnatten, de commandant der batte rij, gisteren de eerste oefening had doen houden. Want nu waren de manschappen op bekend terrein. Zij wisten nu al, hoe zij de bochten moesten nemen door de nauwe straatjes van Baarn en hoe zij op den land weg naar het weiland, waar de stukken op gesteld moesten worden, de moeilijke plek ken konden passeeren zonder oponthoud. Ratelend gingen de kanonnen in snel tempo hun weg, getrokken en geduwd door de zwoegende manschappen, die zich ech ter, vroolijk gestemd, volijverig van hun taak kweten. Zij hadden plezier in hun werk. Vreemd genoeg, niemand scheen te merken, dat de kanonnen in stelling ge bracht werden. Nu stonden de stukken in de wazige ne vels van het bedauwde land en de man schappen keerden naar de Julianaschool te rug. Het vuren. Toen de manschappen in hun nieuwe uniformen tegen halfzeven door de Baarn- sche straten marcheerden om nu de saluut schoten te gaan afvuren, begaven velen, jong en oud, zich reeds naar buiten het dorp. Tegen zeven uur stond 'n dichte schare langs den Hoevelakenschen weg. De Baarnsche burgerij kon zich reeds verheu gen in het bezit van feestelijk gekleurde extra-edities der bladen, waarin in kleuren en geuren beschreven stond hoe de blijde mare het eerst bekend werd. De veldstukken stonden naast elkander op ijzeren platen met de monden naar de zijde van het IJsselmeer en met het affuit naar de richting van den landweg, die on geveer parallel loopt met den weg naar Hoevelaken, waar zich het publiek be vond, zoodat de toeschouwers alle bewegin gen der militairen uitstekend konden vol gen. Bovendien was de windrichting, voor zoover men van wind kon spreken, even eens van het publiek af. De nevel was opgetrokken. Het was helder weer7 weliswaar zonder zon, maar met een goed zicht. Kapitein Van Nijnatten en zijn luite nants liepen op den weg en gaven hun laatste bevelen bij het inspecteeren der stukken, waar elk der bedienende man schappen zjjn eigen taak had te vervul len. De schoppen der affuiten werden nog eens goed in den grond gestampt om te voorkomen, dat bij het afgaan van een schot een kanon zou terugspringen. De kapitein liep met den chronometer in de hand en toen het tegen zevenen werd. hief hij de hand op, staande bij het eerste stuk, dat het eerst van het dorp af was opgesteld. De manschappen wachtten op het teeken, dat de kapitein zou geven. Een doodsche stilte viel over het publiek. Het was een oogenblik van groote spanning. Daar ging de hand van den kapitein omlaag, een beweging die voor de toe schouwers samenviel met het verschijnen van een oranjekleurige vlam aan rlen loop van het kanon, onmiddellijk gevolgd door een luide explosie. Het eerste luutschot weerklonk. Onmiddellijk liep de kapitein naar het tweede stuk, de hand weer omhooggehe ven en precies 15 seconden na het eerste schot viel het tweede en zoo vervolgens telkens na 15 seconden het volgende schot. Toen het vierde stuk van de batterij ge schoten had, volgde weer het schot van het eerste stuk. Telkens liepen de kapitein of een zijner officieren, die het bevel over nam, van het eene kanon naar het ande re om het sein te geven af te vuren. Na het eerste schot ging er een spon taan gejuich uit de gezamenlijke menigte op. Baarn hall het koningskind begroet Weldra hingen groote grijswitte rook wolken over het weiland. Vanochtend werd een bulletin der dok toren gepubliceerd, luidende als volgt: „Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana heeft heden den vijfden Augustus, des voormiddags 1.09 uur, het leven geschonken aan een welge schapen dochter. Moeder en kind maken het uitstekend. (w.g.) Dr. J. DE GROOT. Dr. C. L. DE JONGH. Men meldt ons uit Baarn, dat het heden morgen geboren Prinsesje 3,870 kg weegt. Van alle zijden kwamen nu nog meii- schen naar het weiland toe, velen op een drafje om maar niet te laat te komen. Men zag ramen openschuiven en ver schrikte of verbaasde gezichten zich af vragen of dan de blijde mare reeds daar was. Zij hadden nog niets gehoord en be grepen niet dadelijk, wat er aan .de hand was. Maar het duurde niet lang, of de. feeststemming sloeg ook op hen over. Het spreekt vanzelf, dat nü ook de ge heele burgerij de vlag uitstak. Toen wij ons naar het weiland begaven, hingen er reeds hier en daar wat vlaggen, maar toch nog niet veel. Nu echter was plots het dorp een vlaggenzee. Goudsbloemen err Afrikanen deden opgeld, want velen had den zich nog niet van oranje voorzien, omdat men niet gerekend had op het zoo snel naderen van den heugelijken dag. Zoo begonnen voor de bewoners van het dorp Baarn de feestelijkheden. Omstreeks zeven uur begon de rijks- veldwacht in de buurt v<fn het paleis Soestdijk volgens de bekende regeling het verkeer om te leggen. Auto's uit de rich ting Utrecht en Amersfoort werden ter hoogte van hotel Trier aangehouden en moesten den hoofdweg verlaten. Vooral de chauffeurs van de groote vrachtauto's die van verre kwamen, toonden verwon dering en vroegen waarvoor deze omlei ding diende. Met vreugde vernamen zij dan van de dienstdoende rijksveldwachters het blijde nieuws. Op denzelfden tijd leek het waarachtig of de Oranjezon vandaag zou gaan schij nen, want een bleek zonlicht drong door het nog nadruppelende geboomte. Toen klonken zwak uit de verte de eerste schoten van het salvo, dat werd afgevuurd door de saluutbatterij te Baarn. Tegelij kertijd begonnen de klokken van de nabije kerken van Soestdijk te luiden. Fietsers, die nog niet op de hoogte waren, hiel den verrast in en vernamen eveneens het verrassende nieuws. Velen in Baarn en Soestdijk bleken echter het bericht ver nomen te hebben en kwamen reeds met oranje getooid, naar het Paleis, waarte genover zij zich aan den anderen kant van den rijksweg, die voor de fietsers niet was afgesloten, opstelden. Ook toen het weer begon te betrekken de zon verdween en dikke regendruppels begonnen te vallen, bleven deze belang stellenden, voor een groot de'el bestaande uit de schooljeugd, tegenover het paleis staan wachten op de dingen, die komen zouden. Dat was, gezien ook het vroege uur, nog niet veel. Zelfs het plechtige hijschen van de vlag voor de kazerne der rijks- veldwacht, bleef ditmaal achterwege, om dat men reeds vannacht het dundoek had" geheschen, om niet achter te blijven bij de hotels en particulieren in de naaste omgeving, die dadelijk na het bekend worden van het nieuws de vlaggen had den uitgestaken. Kort na 7 uur werden ook aan beide zijden van den rijksstraatweg de bekende blauwe borden aan een boom gespijkerd, waarop in witte letters het volgende ver zoek was geschilderd: „Ingevolge den wensch van H. M. de Koningin wordt het publiek beleefd ver zocht zich te onthouden van elke hulde- betooging met het oog op de noodzakelijk heid van volkomen rust voor H. K. H. de Prinses, f Het eerste geschenk werd ten paleize afgegeven te kwart over acht Het was een groote bloemenmand met oranje dahlia's van de algemeene en van de christelijke oranjevereeniging te Baarn, die werd gebracht door drie vrouwelijke bestuursleden der beide vereenigingen. Hoe Indië het bericht vernam. Indië ontving de tijding van de blijde ge beurtenis, in tegenstelling met het moeder land, bij klaarlichten dag. In de zonne schijn van den achturigen morgenstond. De niets vermoedende doch reeds gespannen schooljeugd was rustig naar school gegaan en vertoefde daar reeds een uur en de in den handel werkzamen maakten zich op om naar de benedenstad te rijden om hun werkzaamheden daar aan te vangen. Het was wonderlijk hoe snel de tijding overal verspreid was, waartoe werd mede gewerkt door den omroep per radio en de sirenes die de uitgifte van een bulletin ver kondigden, doch vooral ook door den „rond roep" op straat, waar elkander geheel niet kennende burgers elkaar het heugelijke nieuws toeriepen. Overal verschenen vlaggen. De eerste, die het bericht ontving was de gouverneur-generaal, die onmiddellijk te-

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1