Mtravittcïuie MIDDELBURGSCHE COURANT (&GOESCHE COURANT) In afwachting van de blijde gebeurtenis. Jhr. de {Geer Kabinetsformateur. Middelburg's definitief (eestprogramma Men fluistert van: de volgende week. Zuster Boonstra naar Soestdijk vertrokken. Hoe het bericht van de ge boorte zal worden bekend gemaakt. Spanning om het paleis Soestdijk. De plannen van jhr. De Geer. ZEEUWSCH PROFETENBROOD en dan immer het echte van M, PETERSE, Patissier, Hofleverancier Middelburg PAVILJOEN WANDELPIER ZATERDAGAVOND 5 AUGUSTUS GROOTE ATTRACTIE-AVOND o.a. R0ZENK0NINGIN 1939 Attracties Cotillons Stemming. Entree 60 cent inclusief belasting. Reserveert tijdig Uw tafel. Nieuwe politieboot voor de Zeeuwsche stroomen in aanbouw. FABRIEK „ZUID-BEVELAND" TE KRABBENDIJKE, Een der slachtoffers overleden. „Oorlog is onwaarschijnlijk". Dagblad. Uitg. N.V. De Middelburgsche Crt. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstr.28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; le GOESTürfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. NUMMER 182. TWEE BLADEN. VRIJDAG Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager, Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 <st. De toestand van Prinses Juliana blijft, naar de N.R.C. uit Haar omgeving ver neemt, alle reden tot tevredenheid geven. H.K.H. maakt het uitstekend. De blijde ge beurtenis wordt in den loop van de volgen de week verwacht. Zuster Trijntje Boonstra, die als kraam verpleegster zal dienst doen op het paleis Soestdijk, is gisteravond omstreeks 10 uur uit Den Haag per auto naar Soestdijk ver- itrokken. Ook dr. De Groot verblijft thans in het .paleis waar hij zijn intrek heeft genomen. Evenals dit in Januari van het vorig jaar het geval is geweest, zullen er straks voor de verspreiding van het heugelijke bericht, dat op het paleis Soestdijk een Prinsje of Prinsesje geboren is, slechts enkele secon den noodig zijn. De telexnetten die daarvoor dienst doen, zijn thans door de zorgen van de P.T.T. gereedgemaakt. Het A.N.P. heeft zijn post te Baarn betrokken en alles is nu klaar om de blijde mare uit te dragen. Bij de distributie van het geboorte-be richt kunnen drie fasen worden onderschei den. In de eerste plaats is er een directe tele fonische verbinding van het paleis Soestdijk naar het tijdelijke kantoortje van het A.N. P. in het badhotel te Baarn, in de bekende „telexkamer". Zoodra daar het bericht ontvangen wordt behoeven slechts enkele handles te worden omgeschakeld en A.N.P.-Baarn staat te gelijkertijd in telexverbinding met: a) het hoofdkantoor van het A.N.P. te Amsterdam en het bijkantoor te Den Haag; b) de 82 dagbladen, die op het A.N.P.-te- lexnet zijn aangesloten, benevens den re- geeringspersdienst en het departement van defensie; c) de 5 kazernes die tijdelijk op dat net mede aangesloten zijn, opdat de comman danten van de saluutbatterijen weten, wan neer zij het eerste saluut-schot kunnen los sen; d) de werkkamer der journalisten in het hotel Trier te Baarn en e) de Nederlandsehe omroepverenigin gen. Want óók voor de journalisten, die in Baarn op het geboortebericht wachten,en voor de omroepvereenigingen zijn tijdelijke telexlijnen aangelegd. Al deze instanties krijgen dus op hetzelf de oogenblik het bericht door. De derde fase van de distributie van het bericht sluit daarbij aan: Het hoofdkantoor van het A.N.P. geeft aan het rijkstelegraafkantoor te Amster dam het teeken, dat de gereedliggende te legrammen, bestemd voor de bladen, die niet op het telexnet zijn aangesloten (de kleinere nieuwsbladen) en voor de buiten- landsche pershureaux verzonden kunnen worden. De vuurmonden der saluut-batterijen branden los. Het departement van buitenlandsche za ken (geïnformeerd door den regeeringspers- dienst) verzendt de gereedliggende tele grammen waarin aan de diplomatieke ver tegenwoordigers van Nederland in het bui tenland de heugelijke tijding wordt mede gedeeld. De omroep staakt het gewone program ma en roept de blij da mare om. De couranten geven bulletins. De buitenlandsche journalisten in Baarn komen in actie en dragen het bericht tele fonisch of telegrafisch uit. Een enkel woord nog over de uitzending van het bericht naar de Nederlandsehe overzeesche gewesten. Tussehen het hoofd kantoor van het A.N.P. en de radio-sein- zaal van het telegraafkantoor te Amster dam is een extra-telefoonlijn gelegd. Zoo dra A.N.P. -Amsterdam het bericht op de telex ziet verschijnen, wordt dit over die lijn doorgegeven aan een redacteur van het A.N.P. op het telegraafkantoor die dan on middellijk een codetelegram afgeeft), om naar Aneta te Batavia te seinen. De code dient om aan dat telegram een authentiek karakter te geven, als „sein", voor het af vuren der saluutschoten in Nederlandsch- Indië en het begin der feestelijkheden al daar. Bij de geboorte van Prinses Beatrix toen eenzelfde werkwijze is gevolgd, was het bericht in Indië zoo snel hekend, dat het gelukwenschteiegram van den gouverneur- generaal het eerste was, dat op het paleis Soestdijk binnenkwam. Tegelijkertijd geeft de A.N.P.-redacteur op het telegraafkantoor telegrammen af, bestemd voor Suriname en Curagao. Het spreekt van zelf, dat ook de Phohi onmiddellijk door het A.N.P. te Amsterdam met het bericht in kennis wordt gesteld. Om dit uit te roepen in haar radio-uitzen dingen voor Oost- en West-Indië. Er is nog geen nieuws uit het paleis Soestdijk. Ook bestaat er op het oogenblik geen aanwijzing, dat het groote bericht nu zeer spoedig zal komen. Maar met voor spellingen daarover is het gesteld als met de weersvoorspellingen. Niets is verander lijker dan het weer en de weerberichten komen ook niet altijd uit. En de stemming kan heel snel weer om slaan. Hoe ongerust was men er niet gis teravond. Tenminste in het journalisten kamp. Allerlei geruchten deden de ronde, waaraan de overkomst van zuster Boon stra uit Den Haag en het bericht, dat dok ter de Groot zijn intrek had genomen op het paleis natuurlijk weer nieuw voedsel gaven. Intusschen vernemen wij, dat dr. de Jong nog in Den Haag is en dit wel een teeken, dat wij nog even zullen moeten wachten. In hotel Trier bleven sommige journalis ten zeer laat op. Om vier uur 's nachts spookten er nog enkele rond. Nu en dan liep men naar het paleishek, maar het pa leis bewaarde zijn geheim. Geen enkel ven ster was verlicht, behalve het raam boven de hoofddeur, waardoor het licht van de vestibule scheen. Roerloos en verzonken lag het paleis in het stille blauwe maanlicht. Nu en dan flonkerde er een licht in de vensterruiten, maar dat was afkomstig van de vrachtauto's, die 's nachts met geregel de tusschenpoozen en in een constant tempo langs den straatweg voorbijschieten. Een eenzame bewaker met een electri- sche lantaarn gewapend, doet zijn plicht. Men ziet hem langzaam langs het gebouw loopen en constateeren, dat alle deuren en vensters op den beganen grond goed geslo ten zijn. Er heerschte diepe rust. Vanmorgen zijn wij eens het dorp Baarn ingegaan, waar, nog was schuchter, de eer ste hand gelegd wordt aan de versieringen. Zoo brachten werklieden van de gemeente op de Brink snoeren oranje-bollen tussehen de hoornen aan. Een enkele bewoner ziet. men reeds bezig aan vlagversieringen van zijn huis. In het Oranjepark wordt een houten vloertje gelegd, waarop de jeugd straks zal dansen onder de opgerichte „vuurboom". Vandaag zijn ook de oefeningen begonnen met de kanonnen der saluutbatterij. Het zijn vier stukken veldgeschut, van het eer ste regiment veldartillerie uit Harderwijk. Deze kanonnen zijn eergisteren te Baarn aangekomen en zij staan in het Oranjepark onder goede bewaking. Zoodra de waar schuwing doorkomt, dat de stukken in stel ling gebracht moeten worden, rijden de ka nonniers de stukken naar een eiland bui ten het dorp bij den nieuwen weg naar Hoe velaken. Op dit weiland heeft de comman dant der batterij, kapitein van Nijnatten, ijzeren platen laten leggen, zoodat de ka nonnen op een stevigen ondergrond komen te staan en geen gevaar zullen loopen weg te zakken. Het in stelling brengen der stukken moet zoo snel mogelijk verloopen. Vandaar deze oefeningen. De stukken worden door de manschappen zeiven naar het weiland getrokken. Dit gaat namelijk veel vlugger dan met paardentractie. De afstand is trouwens niet zoo groot en het inspannen der paarden houdt veel te veel tijd op. Vandaag verliepen er precies acht mi nuten tussehen het commando „gereed stelling nemen" en het eerste uiteraard „droge"' saluutschot. Wij hooren, dat de commandanten der verschillende saluutbatterijen met elkaar zullen wedijveren in het schieten. Ze wil len allen het eerste saluutschot doen klin ken. Wie zal het winnen? In Amersfoort heeft de commandant een apart telefoon lijntje doen aanleggen tussche het lokaal waar de telex staat en het terrein waar de saluutbatterij zal komen te staan. Baas boven baas: In den Haag zoo vernamen wij, staat op het departement van defen sie naast het telextoestel een „ukg" (ul- trakortegolf-zender) van het leger, waar van de seinen op het Malieveld opgevan gen zullen worden door den commandant der saluut batterij. Baarn blijft natuur lijk niet achter een ook kapitein van Nij natten heeft zijn voorzieningen getroffen. Ondertusschen behoeft niet den geheelen dag met de stukken geoefend te worden. Er blijft voor de militairen nog tijd genoeg over voor andere dingen. Sport houdt de menschen fit en voetballen is een goede oefening in het zich snel verplaatsen, al gaat het vóór een kanon wat langzamer dan achter een bal. Vanmiddag was er in Baarn op het ter rein bij het lyceum een voetbalmatch tus sehen de elftallen van het eerste regiment veld en het zestiende regiment infanterie. Rondom het paleis was er vanmorgen weer veel vertier. Vooral toen het gerucht ging loopen, dat de Koningin „politieke per sonen" zou ontvangen, in verband met de kabinetscrisis. De Koningin is namelijk he denmorgen niet naar Den Haag terugge keerd maar op het paleis gebleven. Inderdaad reed tegen elf uur een hof- auto voor, die den christelijk historischen leider minister van staat jhr. De Geer, van het station had gehaald. Men weet reeds, dat de heer De Geer met een opdracht te rugkeerde. DE DUITSCHE PROPAGANDA IN ENGELAND. Ze schiet haar doel voorbij. Reuter meldt uit Londen: Naar aanlei ding van een vraag in het Lagerhuis heeft de minister van binnenlandsche zaken Hoare verklaard: „Wij zijn op de hoogte van deze activiteit en waar wij meenen tusschenbeide te moeten komen, doen wij dat ook, doch mijn persoonlijke meening is, dat de pro paganda vaak zoo fantastisch, onverant woordelijk en dwaas is, dat zij haar ver spreiders meer schade doet dan ons land". De Vereeniging „Uit het VolkVoor het Volk" te Middelburg maakt bekend, dat het programma, ter gelegenheid van de aan staande geboorte van een Prins of Prinses thans definitief als volgt is vastgesteld: le dag. A. De geboorte is vóór 7 uur 's avonds be kend. Zoodra de geboorte heeft plaats gehad, zal dit door klokgelui worden bekend gemaakt en vanaf den Choerto- ren van het Stadhuis plechtig worden afgekondigd, 's Avonds heeft dan het volgende plaats: Alle vereenigingen vereenigen zich tus sehen half acht en kwart voor acht Dam N.Z. Vertrek Dam 8 uur (gelijktijdig concert Markt, Middelburgsch Muziekkorps). Rou te: Dam, Giststraat, St. Pieterstraat, Ba lanspoort, Abdij, Gistpoort, Koorkerkhof, Kapoenstraat, Groenmarkt, Burg, Markt. Bij aankomst Markt, wordt de stoet op gesteld vóór het Stadhuis. a. „Wilhelmus" (gespeeld en gezongen); b. Afkondiging van de geboorte door he raut; c. Rede Burgemeester; d. „Wilhelmus"; e. Voortzetting van het concert. 9.30 uur: Fakkeloptocht. Vertrek Markt. Alle vereenigingen worden verzocht hier zooveel mogelijk aan deel te nemen. Route: Markt, Vlasmarkt, Beddewijkstraat, Lange- viele, Pottenmarkt, Markt (R.), Lange en Korte Burg, Abdij, Balanspoort, Spanjaard straat, Singelstraat, Brakstraat, Dam N.Z., Lange en Korte Delft, Stadhuis, ontbinden. Na afloop volksliederen zingen en spelen. B. De geboorte wordt na 7 uur 's avonds doch vóór 9 uur 's avonds bekend. Aankondiging van de geboorte door klokgelui. 9% uur. Samenkomst der bevolking op de Markt. Opstellen voor het Stadhuis. a. Wilhelmus; b. afkondiging van de geboorte door een heraut; c. rede van den burgemeester; d. fakkeloptocht (route als vóór 7 uur); e. na afloop terug op de Markt Volksliederen. Derhalve, heeft de geboorte plaats tus sehen 7 en 9 uur, zoodat de Vereenigin- gen niet hun optocht vanaf den Dam kun nen houden, dan heeft deze plaats op den Nationalen Feestdag, eveneens om 8 uur. Indien de geboorte bekend wordt na 10 uur 's avonds, zullen de klokken geluid worden om 8 uur 's ochtends en zal de eerste afkondiging voor het Stadhuis plaats vinden om 9 uur 's ochtends. NATIONALE FEESTDAG, 121 uur Carillonbespeling. 12,30 Afkondinging der geboorte van het Stadhuis. 1 uur. Afmarsch der schoolkinderen van af de verschillende scholen naar school aan de Molenstraat. Uitrei king der ballons. Opstelling der kin deren Dam N.Z. Afmarsch naar de Markt: Dam, Korte en Lange Delft, Burg, Groenmarkt, Koor kerkhof, Gistpoort, Abdij, Balans poort, Balans, Wagenaarstraat, Hof plein, Lange Noordstraat, Markt. a. Wilhelmus; b. afkondiging der geboorte door een heraut; c. rede van den burgemeester, d. Wilhelmus; e. loslaten der balonnen; f. Japansch vuurwerk; g. nationale liederen. Aan het publiek wordt verzocht het verhoogde Marktgedeelte vrij te laten voor de kinderen; het publiek zal op de zij straat tot den rand van het verhoogde gedeelte worden toegelaten. 45% uur Concerten. Wijdingsuur van half 6 tot 8 uur. Markt, 8%9% uur. Concert. 8i4 uur. Optocht der Vereenigingen, (de ze optocht heeft plaats op den Nationalen Feestdag, indien de eerste dag der-geboorte pas bekend is geworden na 7 uur 's avonds). Opstellen Vereenigingen voor den op tocht: Dam NZ., tussehen Molstraat en Brakstraat. 8Vs uur. Vertrek Route: Dam (langs het Monument), Dam ZZ., Dwarskade, Kaden, Nieuwe Haven, Hoogstraat, Gortstraat, Markt Z.Z., naar Stadhuis. Plechtigheid op de Markt. /fOM a. Wilhelmus. b. Afkondiging der Geboorte door een Heraut. c. Rede Burgemeester. d. Wilhelmus. Fakkeloptocht van de Markt af. Route: Vlasmarkt, Beddewijkstraat, Langeviele, Pottenmarkt, Markt rechts, Lange- en Kor te Burg, Balanspoort, Abdij, Balanspoort uit, Spanjaardstraat, Koepoortstraat, Zuid singel, Molewater, (tot op den dwarsweg van Bleek naar Schouwburg). 10 uur. Vuurwerk op het Molenwater. 10% uur. Vervolg Fakkeloptocht. Route: langs den Schouwburg, Molenwater, Water toren, Korte Noordstraat, Lange Noord straat, Markt. 1112 uur. Concert op de Markt. DE BALLONWEDSTRIJD EVENTUEEL OP HET MOLENWATER. In het geval dat de geboorte in het Prin selijk gezin in de allereerste dagen plaats vindt en de Markt nog niet door de ker mistenten ontruimd is, zal de ballonwed strijd plaats hebben op het Molenwater. T 9" De regeeringspersdienst meldt: H. M. de Koningin heeft hedenochtend ten paleize Soestdijk in audiëntie ontvan gen den minister van staat, jhr. mr. D. J de Geer en hem de opdracht gegeven tot vorming van een kabinet. Jhr. De Geer heeft verzocht deze op dracht in beraad te mogen houden. Tot zoover het bericht van den regee ringspersdienst. Het eigenaardige van deze opdracht is, dat ze van de verwachtingen, welke men na den val van het kabinet-Colijn had, wel zeer ver afwijkt. Niet een roomsch- katholiek is belast met de vorming van een nieuw kabinet maar de voorzitter der Chr. Hist. Tweede-Kamerfractie. Blijk baar zijn er dus invloeden werkzaam ge weest en allicht nog werkzaam, die de totstandkoming van een coalitie-regeering van roomsch-katholieken en sociaal-de mocraten en vrijzinnig-democraten willen beletten. Dat er tegen zulk een combina tie inderdaad groote bezwaren bij een be langrijk deel van het Nederlandsehe volk bestaan, is huiten kijf. 'Aan den anderen kant vraagt men zich echter af, hoe jhr De Geer na hetgeen dr. Colijn on langs heeft moeten ervaren zal moe ten slagen, tenzij hij bereid zou zijn, zeer ver tegemoet te komen aan bepaalde ver langens van roomsch-katholieke zijde, ver langens, welke verscheidene weken gele den minister De Wilde tot heengaan noopten en die vervolgens de nog steeds voortdurende crisis in het leven riepen. Wij vermoeden dat de taak van jhr. De Geer zal zijn om een soort van bemid delingsrol te vervullen, dat hij dus zal moeten trachten om een compromis-for mule te vinden, welke zoowel de roomsch- katholieken als hen, die de opvattingen van mr. De Wilde en dr. Colijn deelen, zou kunnen bevredigen. Dat lijkt ons voorshands echter een sisyphus-arbeid. JHR. MR. D. J. DE GEER. Minister van staat, jhr. mr. D. J. de Geer, is een van de meest vooraanstaande politici in ons land. Driemaal was hij mi nister en is thans nog lid van de Tweede Kamer, in welk college zijn woord groot gezag heeft. Hij is 14 December 1870 te Groningen geboren. Na gymnasiaal onderwijs te Rot terdam en te Arnhem werd hij in 1889 als juridisch student aan de Utreehtsche universiteit ingeschreven. In 1895 promo veerde hij op een proefschrift getiteld: „De grenslijn tussehen opzet en schuld". In 1901 werd hij lid van den Rotter- damschen gemeenteraad, nadat hij reeds eerder op verzoek van Lohman juridisch redacteur van „De Nederlander", was ge worden. Al spoedig deed hij zijn intrede in de Provinicale Staten van Zuid-Hol land, waarvan hij gedeputeerde werd. In 1907 werd de heer De Geer tot lid van de Tweede Kamer gekozen. Hij bleef Kamerlid tot 1921 toen'hij de portefeuille van financiën in het kabinet Ruys de Bee- renbrouck kreeg. Tevoren was hij korten tijd burgemeester van Arnhem geweest. Na zijn ministerschap trad hij in 1925 weer in de Kamer om spoedig daarop mi nister van binnenlandsche zaken en land bouw in het kabinet-Colijn te worden. In Maart 1926 het kabinet-Colijn was gevallen op de kwestie van het gezant schap bij den Paus en daarna was er een lange kabinetscrisis geweest droeg de Koningin den heer De Geer de formatie van een extra-parlementair kabinet op. De heer De Geer slaagde en werd minis ter-president en voor de tweede maal mi nister van financiën. In 1933 trad het kabinet af en De Geer werd toen tot minister van staat benoemd. Voor de derde maal werd hij lid van de Tweede Kamer. Sinds 1933 is hij voorzit ter van de Chr. Historische Unie en leider van de fractie dier partij in de Kamer. De heer De Geer was lid van verschil lende staatscommissies en is verder cura tor van de Groningsche universiteit en van het fonds ten behoeve van indologi- sche studies van de Utreehtsche universi teit. Men meldt ons uit Den Haag: Bij zijn terugkomst hier ter stede uit Soestdijk hebben wij den kabinetsforma teur, jhr. mr. D. J. de Geer, gevraagd wat zijn plannen inzake de kabinetsformatie zijn. Hij antwoordde ons het volgende: „Het Kamervotum van Donderdag 27 Juli zie ik als een ernstige misgreep. Maar ik heb mijn land te lief om hen, die deze misgreep begingen, op te jagen naar een consequentie, die ik op dit oogenblik, en uit nationaal, en uit internationaal oogpunt, in hooge mate bedenkelijk acht. Uit partij-oog punt, of als politieke sport, moge dit zijn charme hebben, het landsbelang eischt thans iets anders. Daarom heb ik mij bereid verklaard een kabinet te vor men van de breedst moge- lijke samenstelling, althans eenpogingdaartoetedoe n". Arbeidsinspectie Middelburg. De technisch ambtenaar bij de arbeids inspectie C. C. van Ommeren te Middel burg is met ingang van 1 September 193E werkzaam gesteld in het 7e district dei arbeidsinspectie ter standplaats Arnhem. (Ingez. Med.) WEERBERICHT. Verwachting tot morgenavond: DE BILT. Verder stijgende temperatuur, plaatselijk regen met kans op onweer, la ter opklarend, zwakke tot matige wind uit O. richtingen. UKKEL: matige wind, vooral uit N.O. richtingeiwjver het algemeen bewolkte he mel, plaatselijk regen en misschien onweer, matige temperatuur. Za. 5 Aug. Zon op: 5 h 26; onder: 20 h 45. Licht op: 21 h 15. Maan op: 22 h 21; onder: 10 h 59. L.K.: 8 Augustus. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Augustus. Hoogwater. Laagwater. Vrjjdag 4 4.37 16.44 10.50 23.24 Zaterdag 5 5.07 17.19 11.22 23.57 Zondag 6 5.41 17.54 11.57 24.34 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger, Veere 38 min. later. S springtij. Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Augustus. Hoogwater. Laagwater. Vrijdag 4 6.29 18.41 12.01 24.24 Zaterdag 5 6.59 19.13 12.33 24.59 Zondag 6 7.30 19.43 13.08 (Ingez. Med.) Men meldt ons uit lerseke: Naar wij vernemen is vanwege het be stuur der visscherijen op de Schelde weder een snelvarende politieboot in aanbouw; een geheel stalen boot welke voorzien zal worden of van een Kromhout-Diesel-ruw- olie-motor of van een Stork". Het zal on geveer hetzelfde type zijn als de „Gier" of de „Valk" of de „Arend" of de „Sperwer" respect, varende van lerseke, Zieriksee, Hansweerd en Bruiniss% Standplaats dei- nieuwe boot wordt Tolen. De uitbreiding van de snelle booten, be last met politietoezicht is zeer toe te jui chen. HET ONGELUK BIJ DE CONSERVEN- Een der meisjes die gisteren op het ter rein van de conservenfabriek Zuid-Beveland onder vallende balken bedolven werd, de 20-jarige A. Korstanje, is hedenmorgen in het ziekenhuis te Bergen op Zoom overle den. Zegt lord Inskip. Reuter meldt uit Londen: In een rede te Oban in Schotland heeft Lord Inskip gezegd, dat oorlog onwaar schijnlijk is. Hij voegde hieraan toe, dat de Britsche regeering goe de redenenvoor diemeening heeft. Ook de Britsche pers acht oorlog te vermijden. Reuter meldt uit Londen: Naar aanleiding van het feit, dat Enge land 25 jaar geleden in den oorlog ging, wordt in de hoofdartikelen der bladen ge wezen op het verschil in de toenmalige en de huidige positie van Engeland. Algemeen geven de bladen uiting aan een voorzichtig optimisme, dat een oorlog zal worden voorkomen. De „Times" betoogt, dat het eenige punt waarop Engeland het niet op een accoordje wil en ook niet kan gooien, is het geweten- looze gebruik van geweld bjj de regeling van internationale geschillen. De „Daily Mail" schrijft: Wij staan thans tegenover denzelfden mogelijken vijand, en het is goed te wijzen op het verschil in den stand onzer voorbereidingen van toen en nu. Zulk een vergelijking wettigt het ver trouwen, dat ditmaal een oorlog zal worden voorkomen. De „News Chronicle" verklaart: De ver schillen tussehen den toestand van nu en van 1914 zjjn grooter dan de punten van overeenkomst en uit deze verschillen kun nen wij hoop putten. De „Daily Express" oordeelt: Vernieti ging wacht allen, die den oorlog in gaan. Hitier weet dit ook. Het blad geeft dan uiting aan de meening, dat er dit jaar geen Europeesch oorlog zal komen.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1