m IfHrctritictule MIDDELBURGSCHE COURANT GOESCHE COURANT) De Kabinetscrisis De Hengelosche vierling. Wereldconferentie der christelijke jeugd. Nog geen formateur. Moeder en kinderen maken het goed. Maatregelen te gen overmatige belangstel ling. Autobus met 18 meisjes-door vrachtauto geramd. Oplichting. Smokkelen van Duitschers over de Nederlandsche grens. Oud-Middelburgsch huis aange kocht door het Rijk. Twee meisjes onder houtstapel bedolven. GOES KRIJGT EEN NIEUW POSTKANTOOR. Het volk, dat zijn God kent, zal sterk zijn en groote din gen doen". Een verklaring. ALS U de bon in de Auping- advertentie op blz. 4 nog niet hebt ingezonden, wilt U dit dan nog even doen :s 5X 38-091 |'s ork., an rep. -12,20 en so- 12,20 rk. 1,50 i. 9,20 -11,20 tk. 1,10 |m. 5,20 fam. en en so- 8,35 10,40 05 Ber. Augs. tiuisbe- Coffie- idam's (L. |et „de jtters- Onderl. prov. tevue; tgardz. Aug.: Can- Aug.: 3rown ts" te duin), L Tg. Dagblad. Uitg. N.V. De Middelburgsche Crf. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstr. 28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; fe GOESTorfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. NUMMER 181. TWEE BLADEN. DONDERDAG 1 3 AUG. 1930. EERSTE BLAD. 182e JAARG. Advertentiën 30 ct per regel, ingezonder mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 Cf. De onderstelling, gister gemaakt, dat mr. Van Schaik, de voorzitter der Tweede Kamer, met de vorming van een nieuw kabinet zou worden belast, schijnt niet juist te zijn geweest. Het bericht van zulk een opdracht is althans tot dusver uitge bleven. Na het bezoek van mr. Van Schaik op den Ruigenhoek, heeft H. M. de Koningin gistermiddag den vice-president van den Raad van State, jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland opnieuw ontvangen. En van morgen te kwart over negen heeft zich jhr. mr. A. J. de Geer, de voorzitter der Chr. Hist, fractie in de Tweede Kamer voor de tweede maal naar den Ruigen hoek begeven. Zooals wij eergisteren reeds hebben ge meld is te Hengelo in het gezin van den heer H. Pijlman, wonende Frans Hals straat no. 7, die als teekenaar werkzaam is bij de N.V. Hazemeijer en Co., Dins dagmorgen een vierling geboren, een jon gen en drie meisjes. Des morgens om acht uur opende de jongen de serie en de ge lukkige vader, die niet anders dacht of het zou er bij blijven, haastte zich oni zijn moeder telefonisch te melden, dat er weer een jongen gekomen was. De familie Pijl man^ beiden, man en vrouw, menschen van midden dertig, was nl. reeds in het bezit van twee jongens: de oudste, die in September a.s. naar school gaat en nog een jongetje van drie jaar. Een jaar of tien geleden is in het zelfde gezin als eer steling een tweeling geboren, die echter niet is blijven leven. Groot was de verrassing om niet te spre ken van consternatie in den huize Pijl man, toen na den jongen, die gisteren op het gemeentehuis door den vader als Jo hannes is aangegeven, nog drie meisjes hun opwachting kwamen maken, welke bij den Burgerlijken Stand ingeschreven zpn als Aukjen, Harmke en Antje. Alle drie gezond en wel, terwijl ook de moeder de moeilijke uren goed doorstaan heeft. De vier babies wegen samen 16 pond. JVIen kan zich voorstellen, dat de tijding dat een vierling was geboren bij de fami lie Pijlman in de Frans Halsstraat in Hengelo onmiddellijk de levendigste belang stelling van de geheele bevolking trok, en van uit Hengelo verspreidde zich het nieuws snel via de telegraaflijnen en de telex door geheel Nederland en buiten- landsche correspondenten zorgden er voor, dat ook buiten Nederland het groote nieuws wereldkundig werd gemaakt. Want de geboorte van een vierling is nu eenmaal iets buitengewoons. Het komt zeer zelden voor. In Hengelo heeft het nog nooit plaats gehad en zelfs in het ge heele land zijn maar enkele gevallen van een vierdubbele geboorte bekend. Wel is waar kan de vierling van Hengelo niet concurreeren tegen de vijfling van Dion- ne, maar een vierlingspruit is voor Ne derland reeds een groote sensatie. Wij zijn echter niet in Canada, en wij nuchtere Hollanders zijn gewoon, dergelijke dingen anders op te vatten dan Amerikanen, die in de vijfling van Dionne dadelijk een ge weldig reclameobject hebben ge.zien. Dat nu is het laatste wat de familie Pijlman zelf begeert en waartegen met name de vader die een rustige figuur is, bekend in de moderne arbeidersbeweging te Henge lo, zich met groote beslistheid verzet. Hij heeft dadelijk in overleg met den behan- delenden geneesheer dr. A, van de Meer, de noodige maatregelen genomen om de rust van moeder en kinderen te verzeke ren en alle overmatige en ongewenschte belangstelling verre van zijn vrouw te houden. H.ULP VOOR DE MOEDER. Van het ziekenhuis zijn voorloopig, met welwillende medewerking van de direc trice, de benoo'digde bedjes, luiers en ander goed geleend, terwijl voorts de hulp van een deskundige verpleegster is inge roepen om de zware taak van een flinke 68-jarige baker te helpen verlichten en zoo noodig den eerstkomenden tijd ook de moeder de behulpzame hand te bieden. Gistermorgen is telefonisch het aanbod binnengekomen van een Engelsche voed- selfirma de voeding van den vierling ge heel voor haar rekening te nemen. Gistermiddag vernamen wij, dat de vier ling zich in uitstekende conditie bevindt. Het jongetje is de oudste. Het woog 5 pond; het gewicht der meisjes is wat minder. Zoowel de vader als de moeder, mevr. J. PijlmanHarstra, zijn 37 jaar oud. In beide takken der familie is de ge boorte van tweelingen geen onbekend feit. Ze zijn 11 jaar getrouwd. De heer Pijl man, Fries van geboorte, is al langen tijd in Hengelo wonachtig. In de moderne arbeidersbeweging treedt hij nogal op den voorgrond. O.m. is hij voorzitter van de afdeeling Hengelo van den Bond van Technisch en öpzichthou- dend Personeel, bestuurslid van de wo- ningbouwvereeniging „Ons Belang" en verder was hij candidaat voor den ge meenteraad. Drie dooden, twee levensgevaar lijk gewonden. Een zeer ernstig autobus-ongeluk heeft zich vanochtend in de vroegte voorgedaan onder de gemeente Etten en Leur (N.B.), waarbij drie meisjes op slag dood waren en twee andere inzittenden levensgevaarlijk werden gewond. Omstreeks vijf uur reed op den rijksweg Breda-Etten een autobus van de B.B A. met achttien meisjes, die werkzaam zijn op de Hero-fabrieken te Breda. De autobus kwam uit de richting Etten. Van den tegen- overgestelden kant naderde een vrachtauto. Door nog niet bekende oorzaak reed laatst genoemde wagen op de bus in. De chauf feur trachtte nog uit te wijken, hetgeen echter niet gelukte. De gevolgen waren verschrikkelijk. De autobus werd aan den linkerkant geheel opengescheurd, waardoor de linkerhelft van den wagen totaal werd vernield. Drie der meisjes waren onmiddellijk dood. Het zijn de 17-jarige Antonia Rijsdijk, de 17-jarige Cornelia - van Toorn en de 20-jarige Anna Vught, allen uit Oudenbosch. De 18-jarige Anna de Rooy en de 20-jarige Cornelia Timmermans, beiden eveneens uit Ouden bosch, werden zeer ernstig gewond. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp ingeroepen en de geneesheeren Mol en Hoek uit Etten waren spoedig ter plaatse. Zij konden bjj eerstgenoemde meisjes slechts den dood constateeren. Den twee zwaai ge wonden meisjes werd geneeskundige hulp verleend, waarna zij per ziekenauto naar het St. Ignatius-ziekenhuis te Breda zijn overgebracht. Haar toestand is levensge vaarlijk. Zij hebben o.m. een beenbreuk, 'n armbreuk en ernstige hoofdwonden opge- loopen. Het stoffelijk overschot der drie slachtoffers werd naar het gasthuis te Et ten vervoerd. De overige dertien meisjes kwamen met den schrik vrij. Zij waren ech ter geheel van streek en zijn met taxi's naar hun woningen in Oud-Gastel en Oudenbosch overgebracht. Een onderzoek naar de schuldvraag wordt ingesteld. De bestuurder van de bus werd niet gewond. Hij was zoo overstuur dat hij nog niet gehoord kon worden. De chauf feur van de vrachtauto bleef eveneens on gedeerd. De wagèn werd licht beschadigd. Een drietal Middelburgers, die zich el ders in de provincie moeten hebben schul dig gemaakt aan .-smokkelen, oplichting en verduistering, zijn op verzoek van de met het onderzoek ter zake belaste ambtena ren door de politie alhier aangehouden. Alle drie, C. Mwonende aan den Veersche singel, Th. V. en J. K. K„ beide wo nende in de Pluimstraat, zijn aan de jus titie voorgeleid, terwijl het onderzoek wordt voortgezet. Vijf personen uit Limburg verbannen. Ongeveer veertien dagen geleden wer den in het veld tusschen Sittard en de Duitsche grens door de Nederlandsche commiezen en marechaussees enkele per sonen uit deze streek aangehouden,- in wier gezelschap zich een Duitsche Jood- sche doctor in de rechten bevond. Ter stond rees het vermoeden dat deze over de grens gesmokkeld was. Het ingestelde- onderzoek bracht dit niet alleen aan het licht, maar men bleek te doen te hebben met een uitgebreid complot voor het over brengen van Duitsche uitgewekenen via ons land naar België. Het o.nderzoek heeft ertoe geleid, dat Woensdag het bevel van den procureur- generaal te Den Bosch afkwam tot uit wijzing uit het bewakingsgebied van vijf personen, t.w. mej. S. en mej. G. uit Broeksittard, mej. van H. uit Sittard, den heer K. en den taxihouder P. eveneeens uit Sittard. Behalve mej. G„ die in Duitschland is aangehouden, zijn deze per sonen heden uit Limburg geleid. Daar het onderzoek nog gaande is, is het mogelijk dat nog meer uitwijzingen zullen volgen. Den laatsten tijd is een vijftiental Duit sche uitgewekenen door dit complot over de Limburgsche grens gesmokkeld in de buurt van Sittard. Zij werden dan door P. naar de Maasdorpen gereden vanwaar zij met een bootje over de Maas naar België werden gebracht. Bij het onderzoek is komen vast te staan, dat de groep vertakkingen heeft van Keulen tot Brussel en Antwerpen. Wanneer de overgebrachte Duitschers in Belgisch Limburg waren aangekomen wer den zij door P. verder België ingebracht. Bij de aanhouding van den Duitschen rechtsgeleerde, die na verhoor over de Duitsche grens is teruggeleid, waar hij in handen van de Duitsche politie is ge vallen, bleek dat hij een koffertje met bankpapier ter waarde van 4Ö000 a 50.000 mark in zijn bezit moet hebben ge had. Dit koffertje zou door handlangers worden overgebracht, doch is vermoede lijk bij de aanhouding door de Nederland sche politie zoek geraakt. In verband hier mede heeft de Duitsche politie enkele per sonen aangehouden, verdacht van poging tot deviezensmokkelarij. Het koffertje is echter nog niet achterhaald. Het Rijk, dat den laatsten tijd een ver heugende belangstelling aan den dag legt voor Middelburgsche gebouwen met histo rische en architectonische waarden, heeft dezer dagen wederom een huis met een fraaien gevel aangekocht. Het is het pand St. Pieterstraat 36, gelegen aan de achter zijde van de Abdij-gebouwen. Het aangekochte huis is een belangrijk fragment van laat-gothische architectuur. Het huis zal omstreeks het midden der zes tiende èeuw zjjn gebouwd. Bogen met drie pas met puntversiering, waterlijsten met kopje en vijf fraaie ankers" houden hier de herinnering aan de late gothiek levendig. Naar wp vernemen ligt het in de bedoe ling 't aangekochte pand, dat reeds gerui- men tijd onbewoond is geweest, en dat in niet al te besten staat verkeert, te restau- reeren en het voor een der Rijksdiensten (wij vermoeden: het archief) te bestemmen. Ernstig ongeval te Krabbendijke. Hedenmorgen tegen half zeven hadden het 17-jarige meisje Stevense en het 20- jarige meisje Korstanje beiden uit Rilland bij de conserven-fabriek van Westrate te Krabbendijke plaats genomen op een wagen met -een stapel hout, toen plotseling een hooge stapel hout die er naast stond be gon te verschuiven en over beide meisjes heen viel. Op haar hulpgeroep kwamen ar beiders toesnellen, die de meisjes onder het hout vandaan haalden. Hoewel de meisjes bij kennis waren en uiterlijk geen ernstige wonden vertoonden, bleken zij geheel ge voelloos en verlamd te zijn. Vooral het oud ste meisje scheen in ernstigen toestand te verkeeren. Ongetwijfeld hadden beiden min of meer zwaar inwendig letsel bekomen. Dokter Nieuwenhuijzen wiens hulp dade lijk ingeroepen was, deed de meisjes per ziekenauto naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom vervoeren. Het ongeval is waar schijnlijk te wijten aan het feit, dat de meis jes op een zeil zijn gaan zitten dat over den hoogen stapel hout heenhing en dat deze daardoor in beweging bracht. Jteeds geruimen tijd hebben tusschen het College van B. en W. eenerzijds en de di rectie der P.T.T en het hoofd van den Rijks gebouwendienst anderzijds besprekingen plaats gevonden, in verband met den bouw van een nieuw kantoor der P.T.T. Volgens het oorspronkelijke plan zou een gebouw worden opgericht, welks front zou zijn gekeerd naar den Westwal en in hoofd zaak zou worden gebouwd op het terrein van de voormalige garage van den heer Verstrenge. Aangezien B. en W. van oordeel waren, dat, uit stedebouwkundig oogpunt bezien, de bouw van een belangrijk perceel als het onderhavige, op den hoek Westwal-Wijn- gaardstraat het aesthetisch aanzien van dat gedeelte de gemeente zeer ten goede zou komen, heeft het College van B. en W. ter stond zich gewend tot het hoofd van den Rijksgebouwendienst en tot de P.T.T. om wijzigingen in de bouwplannen te verkrij gen in den door het College gewenschten zin. Met erkentelijkheid mogen wij getuigen aldus schrijven zij thans aan den Raad, van de groote medewerking, waarmede genoem de autoriteiten aan onze wenschen zijn tege moet gekomen. Het spreekt echter wel van zelf, dat wij ons ervan bewust waren, dat in de meerdere kosten de gemeente eeni- germate zou moeten bijdragen, aangezien het oorspronkelijk ontwerp, hetwelk voor den dienst der P.T.T. voldoende was, goed- kooper zou zijn, terwijl toch met het nieuw ontwerp een gemeentebelang zou worden gediend. Na langdurige en veelal moeilijke bespre kingen, zoowel met de bovengenoemde au toriteiten als met de betrokken eigenaars der perceelen, hebben partijen zich kunnen vereenigen met het navolgend plan: 1. Het Rjjk koopt de perceelen, kadastraal bekend als gemeente Goes, sectie D no. 3415 (woonhuis met verlofslocaliteit), no. 2359 (winkeltje met rijwielherstelplaats J. Geensen) en no. 1885 (klein woonhuis), ten behoeve van den bouw van het nieuwe post kantoor en de gemeente Goes betaalt daar in het bedrag, dat boven de door het Rijk toegestane hoofdsom komt (vermoedelijk 2500.—). 2. Het Rijk staat gratis af het bouwter rein voor het nieuwe pand, dat J. Geensen naast perceel sectie D no. 3600 wenscht te bouwen. 3. Verder overblijvende terreinen, die voor den bouw van het nieuwe postkantoor niet noodig zijn, worden door het Rijk zelf behouden of eventueel weer verkocht; de gemeente draagt daarvoor geene verant woordelijkheid; 4. De gemeente Goes wijzigt de bestaan de rooilijn aan de zijde Westwal en Koe poort, waardoor het Rijk aldaar grooter bouwterrein verkrijgt (zie situatie); hier voor behoeft door het Rijk niet betaald te worden; evenmin voor een ter plaatse noo dige herziening van de bestrating vóór het nieuwe postkantoor. De bijdrage van de gemeente zal derhalve omstreeks 2500.bedragen. Wij meenen, dat het belang, hetwelk de gemeente bij dit project heeft, de uitgave van dit bedrag al leszins motiveert en verzoeken den Raad mitsdien te besluiten om genoemd bedrag ter beschikking te stellen. Ter behandeling van dit voorstel is de Raad tegen Vrijdag a.s. des avonds half acht in openbare vergadering bijeengeroe pen. Men meldt ons uit Amsterdam: De wereldconferentie van christenjeugd, die gedurende 10 dagen 1500 jonge christen vrouwen en -mannen, afgevaardigden uit alle deelen der wereld, in de Nederlandsche hoofdstad bijeen heeft gebracht, is geëin digd. Gistermiddag kwamen de deelnemers voor de laatste maal in het Concertgebouw bijeen. Voor den aanvang van de gods dienstoefening, waaruit dit laatste samen zijn bestond, bracht het congres een warme hulde aan de stille werkers achter de scher men van de organisatie van deze groote en grootsche conferentie, dr. J. Eykman en mej. Dra. N. H. Schokking. Beide werden als het ware gedwongen een langdurige ovatie in ontvangst te nemen. Het congres luisterde hierna in aandach tige stilte naar een verklaring, die door de voorzitters van de conferentie op grond van gesprekken met vele leiders en deelnemers aan het congres was opgesteld en die, teza men met de indrukken uit de studiegroe pen, welke gistermorgen werden voorge lezen, is te beschouwen als een algemeenen indruk van het werk en de resultaten der conferentie., Deze uitgebreide verklaring, die werd voorgelezen door den Canadees dr. W. C. Lockhand, heeft den volgenden in houd: „Wij zijn bijeen met 1500 gedelegeerden van meer dan 70 volkeren. Ons scheidt ver schillende nationale verbondenheid. Wij worden uiteen gehouden door confessi- oneele en kerkelijke tegenstellingen. Wij zijn leden van verschillende christelijke or ganisaties. Wij komen voort uit velerlei mi lieu. En toch zijn wij hier tezamen, omdat wij bijeen behooren als zulken, die één roeping hebben en één Heer erkennen. Hij brengt ons samen en het is door hem, dat wij deze 10 dagen bijeen gehouden zijn. Wij kwamen met de hoop en het geloof in de kracht van Christus en dat hij de din gen, welks ons scheiden, zou overwinnen. Hij heeft ons niet teleurgesteld. Wij heb ben gezien, dat, waar wij ons a'an zijn wil onderwerpen, Hij zegeviert over onze ver schillen. Wij weten, dat we bijeen gekomen zijn in een tijd van acute internationale spanningen en we zijn God dankbaar, dat het op zich-zelf mogelijk is geweest elkaar te ontmoeten. Toen we met elkaar spraken, zijn we ons bewust geworden hoe vaak we onze nati onale trouw gesteld hebben boven onze ver plichtingen aan God. We hebben gezien, dat wanneer de kerk volkomen de gemeenschap wordt van hen, die eerst 't koninkrijk Gods zoeken, dit de eenige hoop der wereld is. We gelooven, dat een werkelijk rechtvaar dige en geordende maatschappij alleen ge bouwd kan worden door hen, die hun wil aan God hebben overgegeven, die hun in zicht zoeken te verhelderen en die zichzel- ven oefenen om iederen dag als leden van de christelijke gemeenschap te leven. Wij zijn getroffen door ons gebrek aan kennis van den aard der dringende problemen van de moderne maatschappij en gelooven, dat wij opgeroepen zijn tot de taak deze proble men te bestudeeren en de positieve gevolg trekking van het christelijk geloof in dit verband uit te werken. Wij erkennen als taak van de kerk de waarheid te verkondi gen, zooals zij ons geopenbaard is in Jezus Christus en ervaren is in het leven van de christelijke gemeenschap en alle mensche- lijke systemen en instellingen in het licht van deze waarheid te beproeven. Wij reali- seeren ons, dat als wij deze roeping volgen, wij in conflict zullen komen met de wereld, zooals sommigen, die tot onze gemeenschap behooren reeds een zware tol hebben moe ten betalen voor hun trouw aan Christus. Wij verplichten ons zelve en hen, die wij vertegenwoordigen, om te werken voor vrede en gerechtigheid in alle sociale en internationale betrekkingen. In oorlog, bot sing of vervolging moeten wij elkaar ver sterken en onze christelijke eenheid onge broken bewaren. Karakteristiek voor dezen tijd, waarin wij bijeen komen, zijn niet al leen de internationale spanningen en de onrust, maar ook een groeiend oecumenisch besef. De staten en de volkeren der wereld gaan meer en meer uiteen, de kerken ko men tot elkaar. Er is een toenemende over tuiging, dat alle christenen in wezen bij el kaar behooren. Onze conferentie heeft haar plaats temid den van een opeenvolging van wereldsa menkomsten en wij achten het een eer, bij te dragen tot den ernst van dit zoeken naar christelijke eenheid. Op deze conferentie hebben wij niet alleen de broederschap van individueele christenen, doch ook die van de kerken met de onze ontdekt. In gemeen schappelijke aanbidding in diensten volgens de verschillende traditiën, in een mate als nooit tevoren bereikt, hebben wij dit ge zien van elkanders geloof, gedeeld in el- kaars rijkdom en samen dieper verstaan de volheid van Christus' verschijning. Wij zien vooruit naar den tijd, waarop de kerken in eik land haar eigen bijzondere gaven tot de aanbidding van den eenen Heer zal toe brengen. Wij gelooven dat de verschillende ker ken elkaar noodig hebben. Een groote ver antwoordelijkheid rust daarom op ons de gelegenheid te zoeken in onze eigen lan den voor nauwere samenwerking en wij dere aanbiddingsgemeenschap met onze mede-christenen. De wereld heeft een eensgezinde kerk noodig. Wij moeten één zijn, opdat de wereld geloove. De wereld WEERBERICHT. Verwachting tot morgenavond: DE BILT: plaatselijk regen met kans op onweer, betrokken tot zwaar of half be wolkt, eenige stijging van temperatuur, zwakke tot matige Z.W. tot Z.O. wind. UKKEL: matige wind uit Z. tot W„ of N.W, wind, betrokken hemel en regen gedurende verscheidene uren, in den nacht opklaringen, plaatselijk onweer, ma tige temperatuur. Vr 4 Aug. Zon op: 5 h 25; onder: 20 h 46. Licht op: 21 h 16. Maan op: 21 h 50; onder: 9 h 54. L.K. 8 Augs. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Augustus. Hoogwater. Laagwater. Donderdag 3 4.06 16.14 10.20 22.55 Vrijdag 4 4.37 16.44 10.50 23.24 Zaterdag 5 5.07 17.19 11.22 23.57 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger, Veere 38 min. later. S springtij. Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Augustus. Hoogwater. Laagwater. Donderdag 3 5.59 18.13 11.28 23.52 Vrijdag 4 6.29 18.41 12.01 24224 Zaterdag 5 6.59 19.13 12.33 24.59 (Ingez. Med.) zal niet wachten, terwijl wij gaan discus sieeren en God wil niet, dat wij hen vra gen door een wonder te verrichten, wat wij niet zelve willen bereiken. Velen van ons zijn verward en teleurge steld door onze gescheidenheid aan de ta fel des Heeren. Waar wij ons verheugen, dat hij tot ons allen gekomen is door het sacrament, kunnen wij niet gelooven, dat deze scheidnigen op het meest centrale punt van onze aanbidding noodzakelijk moeten blijven bestaan. Wij verzekeren te gelooven, dat het Gods bedoeling is, dat Christus ook hier „Victor" zal zijn. Wij gelooven, dat zij, die deze conferen tie uitwerkten, door God geleid werden, toen zij de bijbelstudiën zulk een centrale plaats gaven. Velen van ons hebben den bijbel opnieuw ontdekt en waar wij God tot ons hebben laten spreken, is hij een levenden God geworden! schenkende een levende boodschap voor. eigen leven en voor onze generatie. Wij belijden echter tot onze verootmoediging, dat onze studie een aanzienlijk gebrek aan vertrouwdheid met den bijbel aan den dag heeft gelegd. Is het niet hieraan te wijten, dat wij niet helder en duidelijk spreken over de grond- slagen van ons geloof en geen beslist stand- punt innemen tegenover de vele tegen strijdige ideologieën en oppervlakkigen ge loofsovertuigingen, die zoovele volgers on der onze jeugd vinden? Daarom roepen wij onszelve en onze me de-christenen op tot gewijde en ingespan nen studie van den bijbel, om daarin het levenswoord te hooren, dat Christus tot ons spreekt. Wij hebben ook bevonden, dat er onder ons veel verwarring is ten opzichte van de betrekking van een bijbelschen boodschap tot de beslissingen, die wij als jeugd in de ze dagen te nemen hebben. Wij hebben lee- ren inzien, dat de bijbel veel meer licht kan werpen op deze vraagstukken dan wij wis ten en daarom verlangen wij zfjn rijkdom met veel grootere gretigheid te onderzoe ken. Wij zijn daarom dan overtuigd, dat wer kelijke bijbelstudie moet leiden tot besliste keuze op alle gebied van het leven. Naar God luisteren, beteekent hem gehoorzamen. Wanneer wp dan nu terugkeeren naar onze verschillende landen en naar onze ver schillende opdrachten binnen de n e kerk van Christus, dan doen wp dat in de over tuiging, dat het avontuur van samenwer king en gemeenschap, waarin wij geleid zijn, getrouwelijk moet worden voortgezet. Deze wereldsamenkomst beteekent het begin van een steeds groeiende taak. Wij aanvaarden deze taak, ons realiseerende, dat in Chris tus onze kracht is. Het volk, dat zijn God kent, zal sterk zijn en groote dingen doen". De slotdienst. De slotdienst, die hierna werd gehouden, stond onder leiding van den voorzitter van het congres, dr. W. A. Visser 't Hooft, die sprak over: „Ik heb de wereld overwon nen". Even indrukwekend als de voorgaan de tijdens de conferentie, was ook deze godsdienstoefening. Zij werkte mogelijk nog meer op het gevoel der honderden afge vaardigden, omdat nu het moment gekomen was om afscheid van elkaar te nemen. Na de toespraak van dr. Visser 't Hooft werden nog enkele sehoone liederen gezongen, waarna de voorganger zijn gehoor den ze gen gaf en een eerbiedige en devote stilte daarop intrad. Zoo kwam het einde van deze eerste we reldconferentie van christenjeugd. NIEUW TRANSPORT VAN POLITIEKE GEVANGENEN UIT DANTZIG NAAR BERLIJN. De Poolsche pers meldt u't Dantzig, dat gisteren per vliegtuig een tweede groep po litieke vluchtelingen uit Dantzig naar Ber lijn is overgebracht. Deze personen zouden van hoogverraad beschuldigd worden en naar Berlijn overgebracht worden om zich voor het Duitsche hooggerechtshof te ver antwoorden. Voorts wordt melding gemaakt van vier nieuwe gevallen van desertie van Duitsche onderdanen: vier soldaten en vier leden van een arbeidskamp zijn u!t Duitschland ge vlucht naar het gebied van Chojnice.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1