RTEHTIEg BINNENLAND. ZEELAND. KRONIEK van den DAG. ÏWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN WOENSDAG 2 AUGUSTUS 193». No. 180. IP \—6 regel| nt booger. i ijeenkomsf rraagd AAGD, in- oop akeJ IJSBEER RPOOTEN PALING, ben ZOON VAN Z'N VADER. De wereldconferentie der christelijke jeugd. Een avond van amusement. MIDDELBURG. WALCHEREN. 2EEUWSCH-VLAANDEREN W.D. Boer» S!B*S"BfW ep J Aug. een gezellige O ct. entrée. irlijk komt U 10 Donderdag- >nd op de bo eit ,,De Ver- evraagd een cnecht bij J. [oudekerke. MEISJE ge- half Aug. of et 3 school- van werk- ïw. 3r. Bur. 742. ar-racebaan, gevraagd, Nieuw- en mmmmmmmm GD: Vrij- rgerwoning geving van 741 Bureau miiiii Miiaoi tte hoeden ;n moeten, et ook zijn en opge- Een hoed 1 M'burg urg. J4 Li et., 1 Liter is tevree. stuk. Ge- Gekookte oedkoope Slagerij M'burg. met de n de IJs- rmis recht bij den Middel- 'aling. Fa. efoon 228 ■■■■iet IIIHII ag a.s. n. tust tot Antwer- Centrale 737. 3,50." 3,50. 3,50. rpen 2 4.~. M'burg. terende met be terug (boot ;n Heer M'burg. ge dag- 3ieren- Irebbe- 3,50 p. Heer Mbrg. ie dag pers. Gra- burg. nde 3- ïmburg "ip van 3 x di- Boom, elburg teren- Grot en ad p van diner. Mbg. dag en de K aar- aven- Frankrijk's herstel. Paul Reynaud, de Fransche minister van financiën, heeft een dezer dagen een be moedigend tafereel opgehangen van het econumiscne en Lnancieele Herstel ^an Frankrijk. Het gaat de republiek op het oogenblik beter dan in jaren het geval is geweest. Maar dat neemt toch niet weg, dat er belangrijke schaduwen zijn. De werk loosheid is weliswaar aanzienlijk vermin derd, maar zulks moet grootendeels worden toegeschreven aan de enorme activiteit der zgn. oorlogsindustrie en alle daarmee direct of indirect verband houdende bedrijven. En de productie moge als geheel thans weer op 't peil van 1928 zijn aangeland, dit neemt niet weg, dat vele bedrijfstakken, die door de spoedig daarna ingetreden crisis waren getroffen, nog steeds noodlijdend zijn of slechts uiterst langzaam weer een tikje om hoog komen. Eensdeels ligt dit aan de ge wijzigde, voor een deel verminderde, be hoeften van het bezuinigende publiek, an derdeels aan de buitenlandsche concurren tie, ondanks hooge tariefmuren of óók wel aan de omstandigheid, dat geschoolde werk krachten ontbreken. Velen hunner zijn thans overgegaan naar ondernemingen, welke voor de defensie werken en bij machte zijn, hoogere loonen uit te keeren dan de daarmee geen verband houdende nij verheid, die bovendien door de reeks ar beidsconflicten der periode Blum—Jouhaux zwaar heeft geleden. Intusschen, hoe ernstig op zichzelf ook, dit verschijnsel kan tijdelijk zijn en de re geering stelt alles in 't werk, om ook de „gewone" industrie weer op de been te helpen. Een grooter gevaar voor Frank- rijk's toekomst lijkt ons 't nog steeds zeer lage geboortecijfer, dat er toe bijdraagt, het land langzaam maar zeker te ontvolken en bij zijn machtige buren te doen achterstaan. Terwijl Duitschland en Italië ook Enge land trouwens de laatste jaren weer stijgende geboorte-overschotten toonen, geeft Frankrijk het omgekeerde te zien, ja zijn er zelfs maanden en kwartalen, dat de sterfte het wint! Niet slechts de thans veel besproken dénataliteit, maar ook de dik wijls onvoldoende gezondheidszorg dragen daartoe bij. Wat dit laatste betreft, tracht de regeering thans verbetering aan te bren gen door invoering van een aan iedereen op verzoek uit te reiken „carnet de santé" of tewel gezondheidsboekje, waarin alle ziek ten, kwalen, arbeidsongelukken enz. van de betrokken persoon door den behandelenden medicus worden aangeteekend. 't Bezit van zulk een boekje is nog niet verplicht gesteld, maar men hoopt er het beste van, ook al omdat de „carnets" niet op naam staan, slechts een bij de overheid bekend nummer aanwijzen. Voorts is, gelijk reeds in het kort gemeld, een wetsdecreet verschenen, waarin bepaald wordt, dat van staatswege voor eiken eerst geborene aan de gelukkige ouders een pre mie van 2000 of 3000 francs al naar de streek, waarin de nieuwe Franschman of Frangaise ter wereld komt zal worden uitgekeerd, d.w.z. de helft onmiddellijk na deze blijde gebeurtenis, de andere helft zes maanden later, als 't kind in leven is ge bleven. Gezinnen met meer dan twee kin deren krijgen familie-bijslagen, ongeacht den materieelen welstand van de respectie ve ouders. Deze bijslagen zullen tot het 14e jaar der kinderen duren, eventueel ook tot het 17e jaar, indien zij een vak leeren of studeeren. De onkosten voor een en ander, die natuurlijk nogal in de papieren zullen loopen, vvorden bestreden uit een „compen- satie-gezinsbelasting", waaraan vrijgezellen, gescheiden personen en weduwen zonder kinderen moeten bijdragen, naar een pro gressieven aanslag van 3 tot 20 Met dit „subsidiestelsel" volgt Frankrijk dus, m anderen vorm, 't Duitsche en Itali- aansche systeem der huwelijkspremies na. Of de maatregel zal helpen is een vraag welke zich thans uiteraard niet laat beant woorden. Voor de toekomst van het Fran sche volk, dat ook nu weer tegenover de dreigende gevaren van buiten de grenzen zulk een kalmte en geestkracht aan den dag legt, mag men hopen, dat de hier ge- signaleerde binnenlandsche vijand zal wor den overwonnen. Naar het Engelsch door 23) T' TEN HAVE— v- d- MADE. °P di? foment was hij volkomen tevreden. De lucht was stralend blauw en wijd, en groen lag de aarde rondom hem. Terwijl naast hem het mooiste meisje van de heele wereld op haar bruine merrie Zf in,*et Zadel met het gemak van de volmaakte amazone. En in het ge zelschap van dit meisje zou hij de vol gende zes maanden doorbrengen. Wat was Fortuna goed voor hem.' Even lachte hii toen het beeld van zijn vader hem voor den geest kwam. Aan deze aangename overpeinzingen werd echter ruw een einde gemaakt. Hazel wees voor zich uit en haar stem verried ergernis, toen ze uitriep: „Kijk eens, mijn vader heeft zich ergens over opgewonden." Gordon keek in de aangewezen richting. Silas Mallinsbee beende de veranda op en neer en een manier, die geen twijfel liet. Het was de geagiteerde gang van een man, die nijdig is. „Wat zou er aan de hand zijn'?' vroeg Gordon een beetje bezorgd. „Dat zal David Slosson wel op zijn ge weten hebben" zei Hazel hard. Ze reden zwijgend door en Hazel was het eerst bij de veranda. „Vader", begon ze angstig. Maar haar vader viel haar in de rede, De vleeschkleurige oogklep, die Gordon al haast had vergeten, zat voor zijn linker oog gebonden .en zijn zware wenkbrauwen ONTHULLING VAN EEN MONUMENT TE HELMEN. Ter nagedachtenis van de graven Lodewijk en Hendrik van Nassau Onder groote belangstelling heeft heden ochtend te Heumen de onthulling plaats ge had van het monument, aangeboden door het aldaar gelegerde bataljon der grens troepen, welk monument is gewijd aan de nagedachtenis van de graven Lodewijk en Hendrik van Nassau, die op 14 April 1574 zijn gesneuveld in den slag op de Mooker- heide. Na een militaire marsch door het dorp en een inspectie der troepen heeft de comman dant van het bataljon het monument ont huld met een rede, waarin hij er op wees, dat de slag op de Mookerheide ons het Huis van Nassau doet zien in zijn schoonste uiting van opoffering. Wij zien daar twee graven van Nassau strijden en vallen voor de vrijheid van het volk der Nederlanden. Lodewijk en Hendrik van Nassau zijn voor onze grenstroepen het lichtende voor beeld van heilige verontwaardiging over onderdrukking, van strijdlust voor de vrij heid en van opoffering van het leven voor het verheven doel. Nadat spreker namens het bataljon aan het bestuur der Heumensche kerk een vlag van Nassau had aangeboden, ging hij over tot de onthulling van het monument, dat daarbij aan het gemeentebestuur werd overgedragen. Bij de onthulling speelde de muziek het oude Wilhelmus. Hierop legde een vertegenwoordiger van H. M. de Koningin een krans voor het mo nument, waarna de reserve-veldprediker ds. Boss een herdenkingsrede hield, waarin hij uitvoerig den gang van zaken in April 1574 schetste. Het monument is vervaardigd door den in Heumen wonende beeldhouwer Maris. Op het monument prijken de kloeke gestalten van de beide helden Lodewijk en Hendrin van Nassau, die hier het vaderland getrouw gebleven zijn tot in den dood. De plechtigheid werd besloten met een défilé van de troepen. NATIONALE BOND „HET MOBILISATIEKRUIS.' Een défilé te Botterdam. Een niet alledaagsch schouwspel kon men gistermorgen op den Coolsingel te Rotterdam genieten, toen het 10de regi ment motor-artillerie te Utrecht, dat een tocht naar Rotterdam maakte, en daar bij het ruiterfeest van den nationalen bond het mobilisatiekruis, dat op ,,Wou- denstein" gehouden werd, opluisterde voor den commandant van hét eerste leger corps, generaal jhr. J. Th. Altingh van Geusau, die met een aantal officieren op het bordes van het raadhuis had plaats genomen, defileerde. Het regiment dat onder commando van den majoor der artillerie F. P. Wannink- hof, was samengesteld uit drie gemotori seerde batterijen, vier stukken van tien veld, met een draagwijdte van 16% km, alsmede de noodige commando- en muni tiewagens. Het geheel maakte met de vol ledige bezetting een kranige indruk, die over het algemeen voor de geheele Ne- derlandsche weermacht gelden mag. Het défilé duurde in totaal vijf minuten. De algemeene vergadering. Gistermorgen is in „Parkzicht" te Rot terdam de algemeene vergadering gehou den die onder voorzitterschap van luite nant-generaal H. A. Cramer een zeer vlot beloop had. De voorzitter opende de bij eenkomst met de mededeeling, dat een telegram aan H. M. de Koningin zou ge zonden worden, waarin o.a. de vaste ver zekering tot uitdrukking werd gebracht, dat de vereeniging altijd pal zal staan on der alle omstandigheden voor het vader land en voor het geliefde vorstenhuis. Hierna verwijlde de voorzitter nog een oogenblik bij den overleden eere-voorzit- ter generaal Snijders en verzocht een mi nuut stilte. Hierna deelde spr. mede, dat het aan tal bondsleden in stijgende lijn is en dat is niet het minst te danken aan de ver anderde mentaliteit van een groot deel van het volk. Financieel staat de bond er eveneens rooskleurig voor en de taak, de op het oogenblik gemobiliseerden ont spanning te bezorgen, wordt met kracht uitgevoerd. In talrijke deelen van het land waren samengetrokken. Zijn kleine sikje stak strijdlustig vooruit en zijn beide han den had hij in zijn broek ter hoogte van zijn middel gestoken en op die manier zag hij er erg woest uit. „Ik heb zes en vijftig jaar noodig ge had om te weten te komen, wat er nog gemeener is dan een ratelslang, maar vandaag ben ik er achter gekomen!" riep hij uit met een diep rollende stem, die aan den donder deed denken. „David Slosson" riep Hazel met groote, booze oogen. Haar vader weerde haar af, toen ze naderbij kwam. „Nee laat me begaan. Ik moet mijn hart luchten, of ik barst." En steeds ijsbeerde hij de kleine veranda op en af. Toen stond hij stil, en gaf plot seling met zijn vuist een harden klap op de palm van zijn andere hand. ,,'t Is bar. Heb je ooit wel eens gepro beerd een glibberige aal vast te houden?" riep hij uit Gordon vragend aanziend. Nee? Nou, dat is anders een deksels smerig en onverkwikkelijk karwei, maar nog niet zoo smerig als wanneer je met David Slosson te doen hebt. Zoo'n aal kun je tenmiste vertrappen, maar tegen David Slosson moet je beleefd zijn, terwijl je toch voortdurend weet, dat hij je neemt, waar je bij staat. Als onze lieve Heertje me hem in mijn handen wou geven en zeggen zou: „kraak hem" nou danen hij stak zijn twee gebalde vuisten uit, alsof hij een spons uitwrong. Gordon streek zijn hand door zijn haren. „Moet u zich nou zoo over hem opwin den, mr. Mallinsbee? Hij heeft van mij ook nog wat te goed. De oude man keek hem even aan; toen zijn daartoe commissies gevormd, en zoo konden aan de verschillende commandan ten 1500 boeken en tijdschriften verzon den worden en aan de contact-officieren 100 kisten met 5000 boeken. Het verslag van den secretaris werd goedgekeurd evenals dat van den penning meester waaruit o.a. bleek, dat het bezit van den bond aan het einde van het ver slagjaar bedroeg 6523, terwijl 868,82 aan steun werd uitbetaald, verdeeld over 37 gevallen, terwijl in enkele gevallen hulp werd verleend bij sollicita tie. Onderscheidingsteeken,. Besloten werd tot het instellen van een onderscheidingsteeken, uit te reiken aan hen, die zich ten opzichte van den bond gedurende geruimen tijd bijzonder ver dienstelijk hebben gemaakt. De firma Be geer en Van Kempen, heeft een fraai kruis van verdienste ontworpen, dat staande de vergadering reeds werd uitge reikt aan de eere-leden, minister Van Dijk en aan generaal Terwisga. Een postume uitreiking zal plaats heb ben aan den overleden burgemeester van Bunschoten, wijlen den heer De Vries, die zich zoo verdienstelijk heeft gemaakt vooi- den bond. Het kruis zal aan zijn weduwe worden toegezonden. Weer was het Concertgebouw te Am sterdam gisteravond tot op de laatste plaats bezet, weer was de groote met vlaggen versierde zaal gevuld met 1300 jongemannen en vrouwen uit alle deelen der wereld. Maar nu niet in aandachtige stilte, luisterende naar een toespraak van een hunner leiders, doch bijeen om te zamen feest te vieren en te genieten van een amusementsprogramma, dat zij zelf verzorgden. Vandaag eindigt de wereldconferentie van de christen jeugd en dezen laatsten avond, waarop de afgevaardigden in de Nederlandsche hoofdstad waren vereen- igd, heerschte er een vroolijke, ongedwon- ge stemming in het Concertgebouw. Hongaren, Bulgaren, Zweden, Fran- schen, Belgen, Engelschen, Zwitsers, Slo- waken, Chineezen, Japanneezen, Britsch- Indiërs, Russen (in ballingschap), Ameri kanen en nog verschillende andere (na tiën kwamen achtereenvolgens op het podium, waar zij volksliederen zongen of karakteristieke dansen, uit de landen wel ke zij vertegenwoordigen, demonstreerden en het spreekt wel van zelf, dat het suc ces buitengewoon groot was. Zóó internationaal als op dezen avond, zou een amusements-programma want dat was het toch eigenlijk nog nimmer zijn geweest. Ons land en Nederlandsch- Indië maakten in dit groote gezelschap „artiesten'1' een uitstekenden indruk. De Hollanders demonstreerden klompendan sen in Volendammer costuum, de afge vaardigden uit Nederlandsch-Indië zongen Krontjong-liedjes, terwijl twee Japannee zen een zwaarddans Uitvoerden. GROOT AANTAL VACANTIEGANGERS OP TEXEL. Op het eiland Texel vertoeven thans zooveel personen als er nimmer te voren zijn geweest. De bevolking, groot 8000 zielen is sedert Zaterdag bijna verdubbeld. Alleen 1800 kampeervergunningen zijn reeds uitgegeven voor kampeeren. Ver schillende hotels en pensions, alsmede clubhuizen hebben voor deze en de vol gende week tal van aanvragen om pen sion moeten weigeren. Niet alleen bij strand en zee, doch op zeer veel boerde rijen over geheel Texel zijn vacantiegan- gers in pension. JOODSCHE KINDEREN OP DOORREIS NAAR ENGELAND. Met een D.-trein arriveerde gistermiddag te 16,50 uur aan het station Oldenzaal op nieuw een transport van 146 Joodsche kin deren uit Praag, op doorreis naar Engeland. Door een der dames van het centrale vluchtelingencomité werden de kinderen van Bentheim gehaald Nadat hun op het sta tion Oldenzaal door dames van het vluchte lingencomité ververschingen waren aange boden, werd de reis met den D.-trein van 17,30 naar Hoek van Holland voortgezet. Vandaar zijn de kinderen naar Engeland overgestoken. Wie zich enkel door zijn gevoel laat heheerschen is een dwaas. Wie zich enkel door zijn verstand laat leiden, heeft veel aanleg voor scherprechter. Onze handelingen moeten door het verstand bestuurd en door het gevoel geadeld worden kwam er even een lachje op zijn gezicht. Hazel zag het en nam de gelegenheid te baat. „Laten we maar gaan eten, dan kunt u het ons kalm vertellen vader. Weet u, mr. Van Henslaer staat heelemaal aan onzen kant. Hij is hier gekomen om u dat te vertellen. Het kostte Hazel nog heel wat moeite om haar vader wat te kalmeeren, maar tenslotte lukte het haar hem over te halen om aan tafel te gaan, waar Hip LeLe het smakelijk geurende eten opdiende. Gordon was blij, toen ze eindelijk zaten. De heerlijke lucht van koffie en de smake lijke schotels koud vleeseh, de glazen scha len met vruchten en het versche brood streelden zijn zintuigen en na den rit had hij een honger als een wolf. „Vertel ons nu eens alles", zei Hazel na eenigen tijd. Mallinsbee, nog steeds met die zotte oogklep om zijn hoofd gebonden, kwam langzamerhand in een betere stemming en hij begon zijn verhaal in zijn karakteristie ken verteltrant. „Ja", zei hij, „ik kookte zoowat, toen jullie kwamen. Hij was net een goed half uur weg en in dien tijd heb ik me loopen Ged. Staten hebben benoemd als des kundigen tot het doen van de schatting der onzuivere opbrengst van de gronden in: a. den Calamiteuzen Burgh- en West- landpolder, den heer C. Steendijk te Stave- nisse; b. het Calamiteus waterschap Scherpenis- se, den heer G. L. Klompe te Ouwerkerk; c. het Calamiteus waterschap Oud- en Jong Breskens, den hr. C. Franse te Kle- verskerke (Arnemuiden) d. den Calamiteuzen Borselepolder, den hr. L. A. C. van Esbroeck te Hengstdijk (Vo gelwaarde) e. het Calamiteus waterschap Tienhon derd en Zwarte, den heer A. Dees Jzn. te Terneuzen; f. de Calamiteuze polders Margaretha, Kleine Huissens en Eendragt, den heer D. W. Lindenbergh te 's-Heer-Arendskerke. M. V. S. De eerste tocht van de M.V.S. met 450 kinderen heeft het gisteren getroffen met het weder, niet te warm droog weer, dat is hetgeen men gaarne heeft. Dat het werk van hett comité op prijs wordt gesteld is te begrijpen maar dat ook het werk van het Roode Kruis steeds zeer nuttig blijft, wordt wel bewezen door het feit, dat men op dezen eersten dag reeds 57 gevallen te behandelen kreeg en een der kinderen op advies van de dames per taxie naar huis werd gebracht omdat de kleine ziek was geworden. De helpers kre gen ook nog drie gevallen te behandelen van personen, niet behoorende tot de M. V. S. Vrijdag a.s. heeft de tweede uittocht plaats. DOMBURG. Dinsdagavond gaf de Dom- burgsche muziekvereeniging „Apollo" een concert om de overtalrijke dien dag en voorgaande dagen aangekomen logé's te verwelkomen. Het is hier thans verblijdend druk, overal ziet men de badgasten. Ze waren ook aanwezig bij de muziek en toon den zich zeer voldaan. Het verzoek om tij dens het spelen stil te staan, werd door de medewerking van een paar vrienden van „Apollo" met verlichte woorden kenbaar gemaakt en zal naar we hopen de stilte in toenemende mate bevorderen. VROUWENPOLDER. Dinsdagmiddag werd alhier een strandfeest voor de kinde ren der pensiongasten gehouden. Voor dit feest bestond zooals van de zijde der pen siongasten, als van die der ingezetenen groote belangstelling. De verschillende kin derspelen, als hard- en hindernisloopen, vlagsteken, mastklimmen, eierloopen e„d. werden vlot afgewerkt en verliepen zeer ten genoege van de talrijke deelnemende jeugd. De ouderen vermaakten zich aan het slot van 't feest met de geit en bokkendans. Tijdens de prijsuitreiking richtte de voorzit ter der commissie, de heer De Muinck, zich tot den burgemeester, die vergezeld van den secretaris, het feest gedeeltelijk bijwoonde en bracht hem dank o.m. voor zijn welwil lende en gastvrije houding tegenover de tij delijk te Vrouwenpolder vertoevende, tel ken jare terugkeerende badgasten, waarna de burgemeester dank zegde voor de tot hem gesproken woorden en zich vervolgens richtte tot de pensiongasten en hunne kin deren. De beide redevoeringen werden be sloten met het spontaan zingen van het Wilhelmus. Des avonds werd het feest voortgezet met een lampionoptocht, voor afgegaan door de mondorgelclub, door het dorp, waarna naar het vroon werd terug gekeerd, alwaar het feest besloten werd met het afsteken van bengaalsch vuur. Door de jeugd, zoowel door de ouderen is volop genoten. De commissie, die een en ander organiseerde komt hulde toe voor al het werk, dat tot het welslagen van het feest heeft geleid. RAAD VAN OOSTBURG. De zaak-Sterrenburg. OOSTBURG. Maandag jl. vergaderde de Raad voltallig onder voorzitterschap van burgemeester P. Erasmus. Deze vergade ring was belegd ingevolge verzoek van een drietal raadsleden. De bedoeling was te ko men tot eene beslissing in de zaak Sterren burg (waarover intusschen niemand iets weet, daar telkens in besloten zitting deze aangelegenheid behandeld was) en ter be- opwinden. Gordon van Henslaer, mijn jongen, ik heb nog meer het land aan gemeenigheden dan de duivél aan wij water. Ik weet er ook geen ander woord voor. Je kunt moord op verschillende manieren opvatten. Een gerechtvaardigde doodslag is evengoed moord als het op hangen van den een of anderen neger, die hetzelfde misdeed, als een blanke, die er met een standje van af zou komen. Iemand, die steelt, is toch nog niet altijd een dief. Liegen mag niet, behalve in den handel en in de kranten. Er is wel een excuus te bedenken voor haast alle mis daden van den mensch behalve voor gemeenheid. David Slosson is het toppunt van gemeenheid, nou en dat wil wat zeg gen. Hij is hier om voor den spoorweg zijn slag te slaan en dus had ik ook eigenlijk niet beter van hem verwacht. We praat ten o zoo aardig, of liever gezegd: hij praatte meestal. Hij zei, dat zijn chefs hem hierheen hadden gestuurd om te zien op welke wijze het algemeen belang het best gebaat zou zijn ten opzichte van deze kolen-„boom". En ik antwoordde hem, dat ik nooit anders van de spoorwegen ge dacht had en dat ik altijd had opgemerkt, dat ze er op uit waren om het algemeen belang te dienen. Toen hij me zoo hoorde praten, leek hem de kans schoon. Ik gaf hem een goede sigaar en een glas whisky, waarop hij zoo den lof ging zingen over de spoorwegen in 't algemeen, dat ik slaap begon te krijgen, totdat ik ineens klaar wakker werd. Ik mag niet zeggen, dat ik vaak naar de kerk ga den laatsten tijd, maar ik heb nog een vage herinnering, dat als je zoo'n beetje wegsoesde, terwijl de dominee een hoop mooie praatjes hield, spreking van het uitbreidings- en bebou wingsplan. Ingekomen was een verzoek van den Chr. Boeren- en Tuindersbond om subsidie voor te houden landbouwhuishoudcursus van 12 Januari tot eind December 1939, waarvoor de begrooting is goedgekeurd bij ministe- rieele beschikking van 11 April 1939; het Rijk draagt 70 pet. bij in de nettokosten. De Raad besloot op 19 Januari 1939 om 30 pet. subsidie uit te keeren aan eenige door den minister van onderwijs, kunsten en we tenschappen goedgekeurden gesubsidieerde landbouwhuishoudcursus, hetzij deze uitgaat van het Kon. Landbouwcomité, den Kath. Nederl. Boeren- of Tuindersbond of den Chr. Boeren- of Tuindersbond. Op grond hiervan werd f 317,52 subsidie gevraagd, zijnde 30 pet. der nettokosten. Op voorstel van B. en W. werd dit verzoek ter afdoe ning in handen van dit college gesteld. Een verzoek van den kantonrechter om aanleg van electrisch licht en verbetering van de toiletten in de Kantongerecht-loka len werd gesteld in handen van B. en W. ter onderzoek enz. De geloofsbrieven der nieuwgekozen Raadsleden werden onderzocht en in orde bevonden; tot toelating der gekozenen werd met algemeene stemmen besloten. Van de regelingscommissie voor de op 20 Sept. te houden tentoonstelling en markt van vetvee, fokvee, handelsvee, varkens, geiten en schapen was een verzoek ingeko men om eene subsidie van f 100. Met alge meene stemmen werd de gevraagde som toegestaan, waaraan weder eene medaille met eigen stempel der gemeente zal wor den toegevoegd. Thans waren aan de orde de bovenver melde punten rapport Sterrenburg enz., waartoe de Raad weder op voorstel des voorzitters overging in zitting met gesloten deuren. Na voortzetting der openbare zitting kwam het volgende besluit, voorgesteld door dr. Philips in stemming: De Raad der gemeente Oostburg, na van het door het Raadslid Philips opge stelde rapport inzake Sterrenburg, des tijds door den rapporteur aan B. en W. en de Raadsleden overhandigd, kennis te hebben genomen; na in de raadszitting van 30 Juni jl. de conclusie van den rapporteur te hebben gehoord; na heden te hebben gehoord de aanvul ling van bovengenoemd rapport, tevens aanvulling van de op 30 Juni voorgelezen conclusie; na kennis te hebben genomen van de in deze aanvulling gegeven vaststelling der rechtspositie van Sterrenburg tegen over de gemeente, stelt vast: dat de Raad destijds, in 't najaar 1935, bij behandeling der zaak Sterrenburg door B. en W. noch over de rechtspositie van Sterrenburg, noch over de onderhan delingen met de PZEM betreffende de vei ligstelling van de belangen van dezen functionaris van de gemeentelijke licht- bedrijven voldoende is ingelicht; dat Burgemeester en Wethouders des tijds verzuimd hebben zich zekerheid te verschaffen aangaande de rechtspositie van Sterrenburg, geeft als zijne meening te kennen, dat B. en W. bij gelegenheid van het overgaan van het electriciteitsbedrijf aan de PZEM tegenover den functionaris van de gemeentelijke lichtbedrijven niet vol doende rekening hebben gehouden met de moreele en sociale plichten van den werk gever tegenover den werknemer, dat B. en W. in gebreke zijn gebleven ten opzichte van de verplichtingen tegen over den functionaris der gemeentelijke lichtbedrijven voortkomende uit de voor afgegane onderhandelingen met de PZEM; dat de zaak Sterrenburg alleen volgens de wettige bepalingen dient te worden geregeld, besluit vast te stellen, dat de gemeente Oost burg verplicht is, aan Sterrenburg uit te keeren het bedrag van 847,50, de begrooting over 1939 overeenkomstig het voornoemde bedrag te wijzigen. Met de stemmen der heeren De Bruij- ne, Philips, Roman en Van dén Hemel werd dit besluit vastgesteld; de heeren Risseeuw, Nortier en Van de Plassche stemden tegen. Over het uitbreidings- en bebouwings plan werd in de openbare vergadering niet meer gesproken. die niets met het gewone leven te maken hadden, dat er dan ineens een kerkezakje onder je neus werd geduwd en je zat te beven, als je dat ding aan zag komen, omdat je plotseling je stuivertje niet meer kon vinden, dat je een oogenblik te voren nog in je zak had klaar gehouden. Zoo'n soort gevoel had ik nu ook: nerveus. Hij zat te zwammen over prijzen en grond. Enfin, na een poosje leek het, alsof we het eens waren. De spoorweg zou een mooie hoeveelheid grond voor een prik krijgen, als ze het depót hier op Buffalo Point zou den bouwen. En die kerel had dadelijk in de gaten, dat ik mijn best deed voor het algemeen belang en om het den spoorweg gemakkelijk te maken en dus keuvelde hij door. Toen wou hij me nemen en vroeg me vierkant, wat hij dan moest. Maar ik zag hem aankomen en zei, dat niets me beter zou schikken, dan dat hij hetzelfde deed als de spoorweg." Malinsbee schudde spijtig zijn hoofd. „Hij had totaal geen geweten. Hij wou twintig van de best ge legen stukken grond in het dorp hebben. waarvan er vijf hoekstukken waren voor niks! Ik brieschte en vertelde hem dan ook, dat hij daar niet aan hoefde te denken. Hij zei toen, dat hij wat beters van me verwacht had na mijn theorie over het algemeen welzijn, waarop ik hem ver zekerde, dat die theorie niets veranderd was. Hij zeide, dat hij dat ook geen moment betwijfelde en dat hij zoo verbaasd was, dat heel Snake's Fall zoo voor 't algemeen belang in de weer was. (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 5