GOESCHE COURANT) De naderende blijde gebeurtenis. Van Schaik kabinetsformateur? CAROLINE DASSI Iets over de voorbe reidingen. POLITIEKE ARRESTANTEN UIT DANTZIG NAAR BERLIJN OVERGEBRACHT, HET 15-JARIG BESTAAN DER S. D. 0. A. Op het Molenwater. De voetbalwedstrijd. Het avondfeest. De begrooting 1940 van Amsterdam. Een tekort van bijna vijf mil- lioen gulden. Wereldcongres der christelijke jeugd. Duifschlaitd zou Slovakije aan Hongarije willen aanbieden. Maar dan zou Duitschland Hon garije als militaire operatie-basis moeten kunnen gebruiken. De Britsch-Japansche bespre kingen vorderen thans goed. Japansche troepen uit Midden- China teruggetrokken. PAVILJOEN WANDELPIER BRENGT U IEDEREN AVOND MET HAAR SHOW-ORKEST. ZATERDAGAVOND GROOTE ATTRACTIE-AVOND. Militaire samenwerking tusschen Spanje en de asmogendheden. PALESTINA PERSKRONIEK. - De kabinetscrisis en de R. K. Staatspartij, NUMMER 180. TWEE BLADEN. WOENSDAG INDEN, hjls naar Vergader- in om de Trooten. (triciteits- „AEG |een goe- belang- avonden pteld. Er nderwer- karak- 'ilm, die ken, ter pen over- fi ver: de Beriyn, licht, de Ihe huis- pitzbahn, [istrie en ïormaal- Jm, som- atiefilms |en wor- eveneens P4 j. en ouw jm. |derhoud d. tgenoote Koffie- |t). |endam's (L. „Blon- h. iet „de lutters- Onderl. !e prov. Aug.r e Can- 3 Aug.r Brown it 18.00 A-aarts" Kaap- 'L Tg. Dagblad. (Llitg. N.V. De Middelburgsche Crt. Bureauxte MIDDELBURG: St. Pieterstr.28, telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOESTurf kade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes J 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. 2 AUG. 1939. EERSTE BLAD. 182e JAARG. MIDDELBURGSCHE COURANT Advertentiën 30 ct per regel, ingezondem mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager Tarief op aanvraag. Familieberichten eit dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bijj vooruitbetaling. ..Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct- Men meldt ons uit Baarn: Rond het pa leis Soestdijk begint nu toch langzamer hand eenige spanning te komen, nadat het lang stil is gebleven. De vele pensiongasten -.en kampeerders, die thans Baarn en Soest bevolken, houden zich geregeld in de nabij heid van het paleis Soestdijk op, in de hoop iets nieuws te zien, een hoop, waarin zij nochtans voorloopig beschaamd worden. In het paleis heerscht dezelfde kalme rust van altijd en niets wijst er nog op de naderende blijde gebeurtenis of het moest .zijn, dat de behandelende geneesheer, dr. De Groot, zich van tijd tot tijd op Soestdijk .laat zien. Verschillende journalisten hebben reeds hun intrek in het badhotel of in hotel Trier genomen en ook de buitenlandsche pers is sedert Zondag vertegenwoordigd. In hotel Trier is thans een tijdelijk telefoonkantoor gevestigd, waar twee telefonisten de 9 lijnen bedienen, waarmede dit bijkantoor met de .centrale te Amsterdam is verbonden. Gister is het eerste gedeelte van het de tachement' rijksveldwacht, bestaande uit 50 man te Soestdijk aangekomen; ze zijn gis termiddag te 3 uur officieel geïnstalleerd. Deze installatie geschiedde op het terrein achter het gemeentehuis te Baarn in tegen woordigheid van den wnd. directeur der po litie mr. Reijlingh, advocaat-generaal bij 't gerechtshof te Amsterdam; den districts commandant van de rijksveldwacht in het 7e district, de beide burgemeesters van Baarn en Soest, den commissaris van poli tie te Baarn, en den inspecteur van politie te Soest. Nadat de brigadecommandant Van Lingen •de troepen aan den districts-commandant had gepresenteerd, verzocht laatstgenoem de aan den fungeerenden directeur de manschappen te inspecteeren waaraan de ze voldeed. Vervolgens hield de districts-comman dant voor de manschappen een toespraak, waarbij hij hun op hun moeilijke taak wees en het voor de troep een eer noemde voor deze functie te zijn aangewezen. Commissaris Kipp uit Baarn heeft daar na nog gesproken en bracht daarbij in herinnering de goede samenwerking, welke tusschen rijks- en gemeentepolitie steeds geweest is. Gistermorgen zjjn te Baarn vier stukken geschut aangekomen van de veldartillerie, welke zijn opgesteld in het Oranjepark en die tezamen de batterij vormen, welke bij •de geboorte van een Prins of een Prinsesje saluutschoten zullen lossen. De batterij staat onder commando van kapitein Nij- natten van de veldartillerie te Harderwijk. Gister is voorts dr. Colijn met zijn echt- genoote in het Badhotel e Baarn aange "komen De heer en mevrouw Colijn zullen ■daar een paar dagen verblijf houden. EEN ZWAK OOGENBLIK. „Ik weet niet waarom ik de tasch wegnam. De drang er toe was sterker dan ik zelf. Het speelde zich af in een restaurant in -de binnenstad van Amsterdam en het begon als de inzet tot een spannende detective film. In het restaurant waar het geroes van vele dineerende menschen en kellners af en aan liepen, zat aan een tafeltje alleen een keurig gekleede jongeman. Voor hem was een echtpaar, dat een dag in Amsterdam doorbracht, gezeten. Zij hadden hun garde robe op een stoel naast zich gelegd. Boven op lag de tasch van mevrouw. Het was deze tasch waarvan de jongeman zijn oogen niet kon afwenden. Wie zal zeggen wat er pre cies in hem omging? De gedachte, dat hij de tasch moest wegnemen, obsedeerde hem. Hij rekende vlug af, stond haastig op en, zijn weg langs den bewusten stoel ne- F1®?. greep hij de taschanderen hadden den diefstal gezien. Men waar schuwde het echtpaar en in minder dan geen tijd had een kellner, degene die in het vak waar ook de jongeman had gezeten, had geserveerd, en hem dus zou kunnen herkennen, de achtervolging per fiets in gezet. Eenige straten verder had hij den dief te paken, waarna hij aan de politie werd overgeleverd. Bij zijn verhoor op het bureau Leidsche- plein zeide de 28-jarige man, die naar uit het politieel onderzoek is gebleken, een zeer behoorlijke betrekking heeft en nimmer 'n strafbaar feit heeft gepleegd, dat hij niet kon verklaren hoe hij tot zijn daad was gekomen. „Het was alsof ik het moest zeH"' 06 drang er toe was sterker dan ik- De tasch bevatte overigens een klein be drag aan geld. De man is na zijn verhoor vanochtend onmiddellijk in vrijheid gesteld. Het Poolsche regeeringspersbureau A T. E. meldt uit Dantzig, dat de Dantzig- sche politie gisteren verscheidene der 300 politieke verdachten, die enkele dagen ge leden gearresteerd zijn, naar Berlijn heeft overgebracht. Drie hunner zijn ter dood veroordeeld en tot hen behoort de Dant- zigsche arbeidersleider Otto Stiller. In het telegram wordt erop gewezen, dat de veroordeeling van Dantzigsche staats burgers door een Berlijnsche rechtbank een flagrante schending vormt van het statuut der vrije stad. Het verslag over de plechtigheid op het Molenwater gistermorgen, eischt enkeie aanvullingen. Ten eerste dat onder de genoodigden nog dienen te worden vermeld de kapi tein-luitenant ter zee Hekking en de commandant van den vrijwilligen land storm, overste Bruins. Het aan het 'geschenk toegevoegde al bum bevat de volgende opdracht: 1 Augustus 1924. 1 Augustus 1939. Huldeblijk aangeboden door inwoners van Middelburg en andere belangstellen den aan den commandant, officieren, on derofficieren en manschappen van de school voor dienstplichtige onderofficieren, administrateur te Middelburg bij het 15- jarig bestaan der school (5 siertrom- mels met toebehooren en 2 trompetten). Het uitvoerend comité: H. A. Enkelaar, voorzitter; J. J. Kerkmeyer, secretaris; J. P. P. de Blécourt, penningmeester; A. Beugelink; D. C. Bouwense; L. F. Groos- man en L. A. Stof koper. De tweede pagina meldt alleen den naam van den beschermheer, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, Commissaris der Koningin in Zeeland. .De derde pagina brengt de namen der leden van het eere-comité en pagina 4 die van het Comité tot behoud van garnizoen, welke dezelfde zijn als die van het uitvoerend comité. Op de nog resteerende pagina's komen de namen voor van al de andere personen, die bijdroegen. In de Abdij Het was wat later dan twee uur, toen het muziekgezelschap van het 6e regiment het concert in de Abdij begon en achter eenvolgens verschillende nummers, waar onder meer en minder bekende, op zeer verdienstelijke wijze ten gehoore gebracht. Er was een zeer groote belangstelling voor deze uitvoering. Zoowel van de zijde der militairen als van die der burgers werd herhaaldelijk blijk gegeven van groo te waardeering voor het gebodene. Jam mer, dat er altijd personen zijn, die het anderen moeilijk maken de muziek goed te volgen. Onder de luisterende militairen was zelfs een groepje dat niet voldoende begreep, dat stilte bij een concert als dit vereischt wordt. Het volgende nummer van het feest programma was een voetbalwedstrijd op het gemeentelijk sportterrein tusschen een elftal van de eerste en een van de twee de compagnie der school. Dit is een echte sportieve wedstrijd ge worden, waarvoor Kolonel Berghuijs, die met vele andere officieren en hun dames aanwezig waren, den aftrap gaf. Voor de rust hebben de Oranje-mannen, dat waren die van de eerste compagnie drie maal weten te doelpunten; de blauwen, die der tweede compagnie, konden de goal niet vinden. Na de rust ging het anders en spoe dig was de stand 31 om even later 41 te zijn, maar toen was het rijk voor Oranje uit. Met langere of kortere tusschenpoozen wis ten de blauwen het tenslotte onder enthou siasme te brengen tot 5 doelpunten en met 45 kwam het einde. Na afloop maakten de elftallen front voor de officieren en heeft kolonel Berg huijs eerst dank gebracht aan den scheids rechter voor de goede leiding en er toen op gewezen, dat men hier een uitslag heeft die tot 5 minuten voor het einde niet vaststond Spr. wees er de winnende jongens op, dat zij weer gezien hadden waartóe volhouden kan leiden en dat hun dit ook in hun verder leven zeer te stade kan komen. Spr. reikte nu een groeps- en elf persoonlijke medailles uit en aan de verliezende ploeg voor ieder een doos cigaretten. Met enkele uitgebrach te jubelklanken, werd de wedstrijd beslo ten. Het was een feest van meer intiemen aard, dat als slot van den jubileumdag des avonds in de groote zaal van Sint Joris plaats vond. Met alle jongens van de school waren hier aanwezig de inspecteur der mi litaire administratie, de commandant, offi eieren en onderofficieren der school, het Comité tot behoud van garnizoen en het bestuur van Burger Pro Rege. De opening van deze samenkomst had plaats door den Commandant der school, die in hartelijke en opwekkende woorden nog eens de beteekenis van dezen dag in het volle daglicht stelde. De tamboers en hoornblazers hebben daarna op de nieuwe trommels en klaroe nen, het geschenk der burgerij, een roffel, een taptoe en het Wilhelmus doen hooren. Hierna was het de tooneelvereeniging „Onder Ons", die op de van haar bekende goede wijze een bont programma ten too- neele bracht en daarbij flinken steun onder vond van het S.D.O.A.-strijkje. Dit onder leiding van den heer Van Paas- sen staande ensemble mag velen andere ten voorbeeld worden gesteld. In de pauze konden de leerlingen zich met de hun verstrekte bons van een ver- frissching voorzien. Aan het slot van den mooien feestavond heeft majoor Kamm de bijeenkomst met een woord van dank tot allen, die aan het welslagen medewerkten gesloten. Het S.D O A.-strijkje deed dit met het Wilhelmus. KRANSLEGGING BIJ HET MONUMENT VAN WIJLEN KONINGIN EMMA. Hedenochtend hebben eenige organisa- saties een krans gehecht aan het monu ment van wijlen Koningin Emma, nu van daag de geboortedag van deze vorstin wordt herdacht. Ook vele particulieren ga ven uiting aan hun gevoelens voor de vor stin, door bloemen aan den voet van het monument te leggen. Men meldt ons uit Den Haag: Mr. J. R. H. van Schaik, voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, heeft zich he denochtend naar H. M. de Koningin op den Ruigenhoek begeven. (Vermoedelijk zal dit wel beteekenen, dat mr. Van Schaik, die roomsch-katholiek is, wordt belast met de vorming van een nieuw kabinet. Red.). In verband met het feit,- dat vanavond de voordracht, waarop de ontwerp-begrooting 1940 van de gemeente Amsterdam den Raad wordt aangeboden, verschijnt, heeft de wet houder voor de financiën, de heer Jacq. Rustige, vanmiddag tijdens een persconfe rentie eenige beschouwingen aan de reke ning over 1938 en het ontwerp der begroo ting over 1940 gewijd. Daaruit bleek, dat de begrooting-1940 een tekort vertoont van 4.930.000. De laatste dag. De godsdienstoefening ter opening van den Iaatsten dag van de wereldconferen tie van christen-jeugd werd vanmorgen ge leid door „een Amerikaansche groep". Er was een voorganger ds. Ivan M. Gould, di recteur van het jeugdwerk van den raad voor godsdienstige opvoeding, maar hij werd bij het lezen der antiphonische passa ges met duidelijke bedoeling bijgestaan door een jonge Afrikaansche. In dezelfde rich ting ging ook het opnemen van verschei dene negro-spirituals als koorzang in de liturgie. Deze was ook in zooverre van bij- zonderen aard, dat telkens het oude pro fetenwoord werd opgevangen en beant woord door dichti-egels en godsdienstige uit spraken van den huidigen dag, waarin ook de bekommering om den socialen nood dui delijk tot uiting kwam. Een referaat werd niet gehouden, in de plaats daarvan kwam een reeds van deel nemers uit alle groepen der wereld een korte samenvatting geven van wat hun in de bijbelstudie- en discussie-groepen het meest waardevol is geweest. In den namiddag zouden deze indrukken samengevat worden en gezamenlijk vervan gen zij de resoluties, zoo geliefd op interna tionale samenkomsten, maar ditmaal wel bewust van het programma geweerd, om dat zij niet meer dan een groote gemeene deeler der verschillende opinies kunnen vastleggen. De voorloopige indrukken waren van zeer verschillenden aard: De Angelsaks gaf kor te bondige uiteenzettingen van het al of niet bereikte, de „vastelandsche" theoloog bekommerde zich om de diepe verschillen in de houding ten opzichte der meest essenti- eele vragen. Algemeen was dankbaarheid voor het gezamenlijk in contact gebracht worden met den Bijbel en de ontmoeting zoo veler volkeren over de vragen van kerk, volk, volkerenwereld, opvoeding, gezin en huwelijk, economische orde, enz. Maar men voelde: het is een begin, geen einde, de beteekenis ligt daarin, dat nu voor nationale en persoonlijke studie een uit gangspunt gegeven is. Aan het slot van de morgenzitting kon den nog enkele minuten beschikbaar gesteld worden voor de deelnemers, die spontaan zich over hun congresindrukken wenschten te uiten. Uruguay, de Vereenigde Staten, Roeme nië, Nederland, Engeland, de Russen in bal lingschap, China, Frankrijk en de deelne mers uit het vroegere Tsjechoslovakije za gen een hunner gedelegeerden op het po- nog velen hun hart luchtten. Opvallend wa- dium en alleen tijdsgebrek verhinderde, dat ren hierbij naast overheerschende dank baarheid, de vraag, of niet te zeer de pro blemen in plaats van Christus de besprekin gen beheerschten, en een uiting van leed, dat de r.k. kerk op het Congres niet aan wezig was. Voor het uiteengaan werd onder alge- meene instemming besloten telegrammen van byzonderen dank en hulde te zenden aan H. M. de Koningin, het prinselijk paar, de Nederlandsche regeering en aan B. en W. van Amsterdam, terwijl eveneens onder algemeenen bijval woorden van dank en hulde werden gebracht aan allen, die deze conferentie zoo voortreffelijk hebben geor ganiseerd. Havas meldt uit Parijs: Volgens een bericht uit Londen in de „Fi garo" zou een groot aantal Duitsche agen ten binnen zijn gedrongen in Slovakije, welk land Duitschland practisch controleert. Duitschland zou het plan hebben, Honga rije het Slovaaksche grondgebied aan te bie den in ruil voor een accoord, dat tot de ab solute controle van Duitschland over Hon garije zou leiden. Op grond van dit accoord' zouden de Duitsche troepen zich vrijelijk in Hongarije kunnen bewegen, tot aan de grenzen van Roemenië toe. De strategische beteekenis van zulk een operatie is gemak kelijk in te zien. Zij zou ten doel hebben, iedere mogelijke hulpverleening door Roe menië aan Polen en iederen opstand in Hongarije te verhinderen. Zij zou vooral aan de Duitsche troepen de grootste bewe gelijkheid geven. Het Japansche agentschap Domei meldt: De woordvoerder van het Japansche mi nisterie van buitenlandsche zaken heeft verklaard, dat de opzegging door Ameri ka van het vedrag van 1911 met Japan van geen invloed is geweest op de Britsch- Japansche besprekingen, welke aanzien lijk gevorderd zijn. De delegaties zijn op vrijwel alle pun ten van het politievraagstuk ta- Tientsin tot overeenstemming gekomen, terwijl de zilverkwestie uitvoerig door de desbetref fende commissie is besproken. De strijd in het Verre Oosten. De terugtrekking op groote schaal van Japansche troepen uit Midden China, in het bijzonder uit het dal van den Yangtse, geeft in Chineesche kringen aanleiding tot gissingen. Ook wordt het een veelbeteekenend iets genoemd, dat de Japanneezen onlangs slechts weinig vliegtuigen hebben laten deelnemen aan nachtelijke aanvallen op Tsjoengking, in plaats van de gebruikelijke aanvallen overdag, waarbij een groot aan tal vliegtuigen betrokken was. Een woordvoerder van het Chineesche leger verklaart, dat de Japanneezen met hun actie in het Z. W. deel van de provin cie Honan beoogen hun terugtocht in Mid den China te dekken. Onlangs zijn twee Japansche divisies naar het gebied van de Yangtse bij Poekau, te genover Nknking, gezonden, vanwaar zij per trein, naar men gelooft naar Mantsjoe- kwo, zijn doorgereisd. Deze troepen hebben de beschikking over zwaar geschut. Ook wordt volgens den woordvoerder melding gemaakt van belangrijke troepen bewegingen naar Zuid China. Deze troepen bewegingen zouden ten nauwste verband kunnen houden met den gespannen interna tionalen toestand. Bombardement van Tsjoegkïng. Het Chineesche persbureau meldt uit Tsjoengking, dat gisteravond deze stad voor den tweeden keer bij maanlicht is gebom bardeerd, thans door achttien Japansche vliegtuigen. De eerste groep van negen toe stellen doorbrak een cordon van Chinee sche jachtvliegtuigen en heeft ongeveer 50 bommen op de stad laten vallen. De aan vallers moesten wegens het hevige vuur der Chineesche batterijen snel weer verdwijnen. De tweede groep van negen vliegtuigen is er niet in geslaagd boven Tsjoengking te komen. Wel heeft deze groep overhaast de bommenrekken geledigd en willekeurig bommen laten vallen boven de voorsteden van Tsjoengking. Slechts op een plaats ont stond brand, hoewel een groot aantal brand bommen werd uitgestrooid. Het vuur was zelfs reeds gebluscht voor het signaal werd gegeven, dat de vijand verdwenen was. Gisteren is ook Kweilin, de hoofdstad der provincie Kwangsi, gebombardeerd. Hier werden meer dan tien huizen verwoest en een paar menschen gedood. WEERBERICHT. Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Regenbuien met kans op on weer, tijdelijk opklarend, weinig verande ring in temperatuur, meest matige W. tot Z.W. wind. UKKEL Matige wind uit Z.W. richtin gen, afwisselend Zwaar bewolkte en heldere hemel, plaatselijk regen, matige tempera tuur. Do. 3 Aug. Zon op: 19 h 48; onder: 20 h 48. Licht op: 21 h 17. Maan op: 21 h 37; on der: 8 h 51. L.K.: 8 Augustus. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Augustus. Hoogwater. Laagwater. Vrijdag 4 4.37 16.44 10.50 23.24 Donderdag 3 4.06 16.14 10.20 22.55 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger, Veere 38 min. later. S springtij. Hoog- en Laagwater te Wemeldinge; Augustus. Hoogwater. Laagwater. Donderdag 3 5.59 18.13 11.28 23.52 Vrijdag 4 6.29 18.41 12.01 24.24 (Ingez. Med.) Havas meldt uit Rome: Het schijnt, dat de~ samenwerking van Spanje met de as mogendheden op militair gebied een uit gemaakte zaak is, te oordeelen althans naar een zoo juist uitgegeven communi qué, waarin gezegd wordt, dat na afloop der Italiaansche vlootmanoeuvres aan "boorcl van den kruiser Pola een gemeen-* schappelijke bijeenkomst zal worden ge houden van de generale staven van Italië, Duitschland en Spanje. Deze meening wordt nog versterkt door het feit, dat een Spaansche militaire missie onder leidng van generaal Sanchez Gonzalez aan de zijde van den Italiaanschen generalen staf en een Duitsche missie de groote manoeu vres volgt, welke vannaeht zijn aange vangen. NEGEN ARABIEREN BIJ BOTSING MET BRITSCHE TROEPEN GEDOOD. Negen Arabieren zijn gedood en een is gewond in handen gevallen der Britsche troepen na een botsing tusschen Arabieren en de militairen. Een bende van twintig Arabieren had een peleton Britsche troe pen ten Zuiden van Chebron beschoten. Zes geweren en 73 patronen zijn den Britten in handen gevallen. Het was het eerste be langrijke treffen sinds eenige weken. HetVaderland (lib.)' Schrijft: „De Sociaal-Democraten staan met wijd- uitgespreide armen klaar om er de Katho lieken in te ontvangen, maar dezen veinzen vooralsnog niets te zien en kijken eerst nog naar andere mogelijkheden. De r.-k. pers, die ook al hunkert naar het nieuwe, schijnt geporteerd-te zijn voor een nationaal kabi net. Dit is nu ook niet direct een nieuwe leuze en bovendien wel wat zonderling. Twee jaar geleden, bij de kabinetsformatie, zijn het immers de katholieken geweest, die juist een kabinet op. breede basis hebben verhinderd. Herinnert men zich aan dien kant plotseling niet meer de hetze tegen den „vrijmetselaar Oud", weet men daar niet meer, dat men verklaarde niet te kun nen samengaan met Liberalen in een kabi net? Vanwaar nu zoo ineens de ommekeer, vanwaar thans de liefde voor een nationaal Kabinet? Het heeft er sterk den schijn van, dat partybelang en partybelang alleen, het richtsnoer vormt van de R.-K. Staatsparty, die thans ook liefst de andere partijen wil betrekken in de combinatie met de S.D.A.P. zoodat de verantwoordelijkheid van dit sa mengaan mede door anderen wordt ge deeld. Men moet toch echter aan dien kant be grijpen, dat het voor enkele partijen onmo gelijk is om mee te gaan met de uitgaven- politiek van Roomsch en Rood. Wij zouden bijna willen zeggen, dat het alleen in de hoofden der roomsche parlementariërs kan opkomen, om te veronderstellen, dat par tijen, die tot dusver een bepaalde politiek voorstonden, deze nu maar zouden ver loochenen en hun rokje naar den wind zou den hangen om toch ook maar een plaatsje achter de groene tafel te kunnen verove ren. Waar zou in zoo'n uitgebreide combinatie de homogeniteit zyn, een toch zoo belang rijk element voor het goed functioneeren van het parlementaire stelsel, voor welks goede werking men van roomsche zijde plotseling zoo geïnteresseerd is? In de r. k. pers is al geschreven, dat de heeren v. Lidth de Jeude, v. Dijk en Van Boeyen best een plaatsje zouden kunnen krijgen in de nieu we combinatie. Maar gelooft men nu aan dien kant wezenlijk, dat deze „liberalisti sche medestanders van dr. Colijn" een reu- zezwaai zullen maken en dan vérder ge noeglijk mee zullen marcheeren in de gele deren van de „voorstanders der nieuwe oeconomie".? Zeker, wanneer een politicus toe zal treden tot een combinatie, dan weet hij, dat hij waarschijnlijk niet alles verwe zenlijkt zal zien, wat hy nöödlg acht, maar zijn beginselen zal hij niet verloochenen; en. met zijn op deze beginselen steunende op vattingen over vraagstukken van de eerste orde (defensie en werkloosheidsbestrijding b.v.) zal hij geen koehandel dry ven. Wij zouden wel eens het program willen zien, waarop zoo'n kabinet zou moeten steu nen. De Roomsehen hebben reeds verklaard, dat zij op het punt der werkloosheidsbestrij ding niets zullen toegeven, maar hoe had men zich dan gedacht Anti-Revolutionnai- ren, Christelyk-Historischen en Liberalen, die van deze uitgavenpolitiek niets willen weten, het toetreden mogelijk te maken? Door hun een door hen begeerde kluif toe te werpen? Maar dan blijft toch het meeningsverschil betreffende het werkloos heidsvraagstuk. En dan blijft het verschil tusschen hen, voor wie, bij de weer oploo- pende tekorten, zuinigheid een eerste eiseh is en hen wier financieele geweten ruimer is. Daarom is bij de huidige constellatie een nationaal kabinet onzes inziens een onmo gelijkheid, indien men er ten minste mee bedoelt een Kabinet, waaraan alle groote partijen hun steun zouden kunnen verlee- nen. Zou men er mee willen aanduiden een roomsch-rood-rose kabinet, waartoe dan ook nog een enkeling uit het protestantsch- rechtsche kamp zou toetreden (een radicale Christelijk-historicus b.v.) terwijl het ech ter niet op de A.R. Partij, de C. H. Partij en de Liberale Staatspartij zou kunnen steunen, dan zou de benaming nationaal toch wel volslagen overdreven, om niet te zeggen, valsch zijn. Voorloopig heeft het er sterk den schijn van, of de leuze van een nationaal kabinet slechts is bedoeld om de bittere pil, die het Nederlandsche volk in de afgeloopen week te slikken heeft gekregen, wat meer ver teerbaar te maken. Veel waarde is er echter niet aan te hech ten".

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1