lOfo lOce h KRONIEK van den DAG. BINNENLAND. ZEELAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN MAANDAG 31 JUU 1939. No. 178. EEN ZOON VAN Z'N VADER. De wereldconferentie der Christelijke jeugd. Gegarandeerd pure Go/den Virginia tabak k WALCHEREN. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. ijzers- verd- 12000 13.50, 'lata lend iuid- luid- Idem rkt. 3,40, aon- enh. 20— iters, -5,- Een antwoord op de opzegging van het Japansch-Amerikaanscn handelsverdrag. Twee dagen na de opzegging door de Amerikaansche regeering van het handels verdrag tusscheri Japan en de Ver. Staten, werd te Berlijn en Tokio bekend gemaakt, dat een DuitschJapansch handelsverdrag was gesloten. Hoewel dit er niet met zoo veel woorden werd bijgezegd, kon men aan nemen, dat dit verdrag een antwoord be- teekent op de opzegging uit Washington en dat dus de strekking er van in de eerste plaats een politieke is. Reeds in het najaar 1937 zijn de pourpar lers over een JapanschDuitsch handels verdrag te Berlijn geopend, maar zij scho ten aanvankelijk niet op; volgens de thans Uit Tokio gegeven officieele lezing als ge volg van onvoorziene technische hinderpa len. Die dan nu dus overwonnen zijn. Of schoon de inhoud der overeenkomst eerst na haar onderteekening wordt gepubliceerd, vernam men reeds, dat Duitschland meer artikelen zal leveren, die Japan in tijd van vrede zoowel als van oorlog noodig heeft, terwijl het Land der Rijzende Zon zijn Duit- sche vrienden „overvloedig" van visscherij en landbouwproducten zal voorzien. Er is bjj dit alles een „maar" en wel, dat in oorlogstijd de wederzjjdsche leveringen moeilijk of niet haar beslag zouden krij gen, doch dit schijnt van later zorg. Wij mogen er intusschen benieuwd naar zijn. of Japan nu ook, ten gerieve zijns anti- Kominterngenoots, de moordende concur rentie, die het met een groot aantal pro ducten den Duitschers op den Balkan en elders aandoet, zal willen stopzetten. Wij moeten 't zien, alvorens het te gelooven. 't Nieuwe verdrag is intusschen, als ge zegd, in de eerste plaats als een antwoord op Amerika's opzegging van het Japansch- Amerikaansche handelsaccoord te beschou wen. Deze opzegging wordt in de „as"-pers algemeen gelaakt en de „Giornale d'Italia" noemt ze een daad-van-aanval op een tota1- litaire mogendheid, gepleegd in overleg met Engeland. De „Deutsche Allg. Ztg." gaat nog verder en beweert, dat Roosevelt „te ruggrijpt" naar de ten tijde van president Hoover tusschen Engeland en Amerika ge maakte afspraken, 't Besluit van het Witte Huis zou dan een nieuwe periode van Ame- rikaansch-Engelsch samengaan inluiden. „Engeland", aldus het blad, „zoekt in zijn tegenwoordige zwakheid overal hulp voor 't handhaven van zijn machtspositie. In het Verre Oosten heeft het zich op Singapore teruggetrokken en daar, aan den Westelij ken ingang van den Stillen Oceaan, Frank rijk en Nederland op sleeptouw genomen. Nu moet Amerika de nederlaag van Tient sin weer goed maken. Dat is de eigenlijke beteekenis van de opzegging der Japansch- Amerikaansche handelsovereenkomst". 't Is niet duidelijk, hoe het Duitsche blad er toe komt, ons land als aan Engeland's sleeptouw gebonden voor te stellen. Ver moedelijk echter zijn onjuiste, maar her haaldelijk tegengesproken berichten over de onlangs te Singapore gehouden En- gelsch-Fransche stafbesprekingen daaraan debet. Wij volstaan met de beschuldiging, die op geen enkelen grond steunt, te signa- leeren als een zeer gevaarlijk sprookje. Wat de „afspraak" LondenWashington aangaat is, naar 't ons voorkomt, de D.A.Z. al evenmin aan den juisten kant. Zonder eenigen twijfel heeft Amerika's gebaar En geland's verzwakte positie in Oost-Azië ge rugsteund, maar van overleg tusschen Lon den en Washington aldaar is nog slechts weinig gebleken. Veeleer hebben de Ver- eenigde Staten door hun langdurige afzij digheid en tolerantie jegens het Japansche optreden in China indirect aan de onder mijning van het Britsche prestige meege holpen; 't eenige moment, dat van Britsch- Amerikaansch samengaan sprake scheen tijdens het' conflict met Japan over de con cessie te Amoy (Koelangsoe) werd al weer achterhaald door andere gebeurtenis sen, waarbij dat samengaan ver te zoeken was. HITLER IN HET SAARGEBIED. Het D.NiB. meldt uit Saarbrücken: Hitler is Zaterdag te Saarbrücken ge weest. Hij heeft de verdedigingswerken in het Saargebied en de Saarpalts geïn specteerd. Hitier werd vergezeld door den rijksminister van buitenlandsche zaken, Von Ribbentrop. Tegen den avond keerde Hitler per vliegtuig naar Bayreuth terug. Naar het Engelsch door T. TEN HAVE— v. d. MADE. 21). Ja, als de boel verkeerd zou gaan, dan was het natuurlijk afgeloopen met hem. Zes maanden zouden voorbij zijn en zijn geld op. Zijn verdere toekomst Maar hij zou toch zes maanden naast Hazel hebben doorgebracht en gewerkt voor iets, wat haar klaarblijkelijk erg na aan 't hartje lag. Wat kon hij meer wenschen? Hij herinnerde zich, hoe ze daar op den weg had gestaan. Wat een lief figuurtje en zulke gracieuze, natuurlijke bewegingen! Die oogen, en Hij lachte en zette het toen maar uit zijn hoofd om verder ernstig en zakelijk over het aanbod na te denken. Wat deed het er toe? Tot nu toe had Fortuna het beste met hem voor en hij kon niet beter doen dan haar maar kalmpjes laten be gaan. Hazel had hem beloofd hem morgen te ontmoeten en hem de groote kolenvelden te wijzen, waarna hjj met haar vader zou praten en daarna zouden ze gaan eten in het kantoor. Hij kro'op maar gauw in 't bultige bed en probeerde te slapen.. Den volgenden morgen in de vroegte be steedde Gordon een dollar of vijftig aan een rijbroek en een paar laarzen. Voor de eerste maal in zijn leven miste hij den trouwen Harding. Maar hij moest te paard naar de kolenvelden, dus moest hij er zelf wel op uit om een rijbroek en laarzen te koopen. Landen-défilé in het Ajax-stadion. Het organisatiecomité van de wereldcon ferentie van christen-jeugd en met haar de deelnemers aan deze massale internationa le demonstratie te Amsterdam van jonge christenvrouwen en -mannen weten het nuttige met het aangename te vereenigen. Zaterdag is de lange reeks van zittingen waarin met groote ernst en toewijding wordt gewerkt en van gedachten gewisseld om tot een zoo goed mogelijk onderling be grip te komen, onderbroken en hebben de 1600 afgevaardigden uit alle deelen der wereld excursies gemaakt naar een drietal plaatsen in de omgeving van Amsterdam. De eerste groep maakte een boottocht naar IJmuiden, de tweede voer naar Alkmaar en de derde naar Volendam. Dat er voor deze laatste excursie de grootste belangstelling bestond, behoeft nauwelijks te worden ge zegd. 's Middags verzamelden de gasten zich weer in Amsterdam, waar zij zich in het Ajax-stadion aan het Nederlandsche pu bliek hebben voorgesteld. Een kleine 10.000 belangstellenden, voor het meerendeel jon ge mannen en vrouwen waren in het sta dion aan den Middenweg bijeen en ook zij werden opgenomen in dien aparten, intie men en vredigen sfeer, waardoor deze bij zondere conferentie zich kenmerkt en waardoor zij op een ieder, die er kennis mee maakt, zoo'n treffenden indruk maakt. Acht vooraanstaande christelijke jeugdlei ders, dr. T. Z. Koo uit China, rev. d. t. Ni- les uit Voor Indië, dr. John Mott uit de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, pasteur H L. Henriod uit Zwitserland, prof. dr. Stephan Zarikow uit Bulgarije, de pre sident van het congres dr. W. A. Visser 't Hooft en miss Moira Neill uit Ierland, hielden korte toespraken, waarin zij ge tuigenis aflegden van het koningschap van Christus. Een indrukwekkend défilé der 1600 congres-deelnemers, die luide werden toegejuicht, zang van het Russische koor van de theologische school te Parijs en eenige „negro-spirituals" luisterden deze massale bijeenkomst, waarvoor het weer op dezeh middag wel 'n beetje te warm was, op. Muzikale medewerking verleende een mu ziekkorps van het Leger des Heils. Eerst om zeven uur 's avonds stroomde het sta dion leeg. Reeds om half negen waren de afgevaar digden weer in het Concertgebouw ver- eenigd ter bijwoning van een godsdienst oefening ter voorbereiding van het heilig avondmaal, dat gister in een drietal kerken is gehouden. Prins Bernhard neemt deel aan het Heilig Avondmaal in de Nieu we Kerk te Amsterdam, „Wij komen uit alle deelen der wereld, Wij behooren tot vele verschillende rassen en volkeren en nu zijn we hier in dit Godshuis bijeengekomen 'als jonge men- schen, die met elkaar aan Jezus Christus onzen heer gelooven en hem willen vol gen. Wij zijn hier samengekomen om te bidden, om te luisteren naar Gods woord en om onzen Heer Jezus Christus in de viering van het-Heilig Avondmaal te ont moeten. Bidden tot hem, den eenigen, waarachtigen- God, bidden als gemeen schap van geloovigen, dat is iets van het grootste en heiligste, dat wij mo'gen doen." Zoo sprak Zondagmorgen in de histori sche Nieuwe Kerk op den Dam prof. dr. H, Kraemer. En voor de derde maal was in hun midden Prins Bernhard. Voor de derde maal toonde de Prins zijn groote belangstelling voor deze breede schare jonge christenvrouwen en -mannen en het doel, dat hen in de hoofdstad van Ne derland heeft bijeengebracht. Op dezen schoonen Zondagmorgen heeft de Prins met de afgevaardigden deelge nomen aan de viering van het Heilig Avondmaal. Geen plaats in het groote kerkgebouw was onbezet. De jonge chris telijke afgezanten uit bijna alle landen der aarde blank, bruin, geel en zwart zaten kris en kras door elkaar. Hier een aantal jonge vrouwen uit Voor-Indië met haar kleurige hoofddoe ken. Naast hen eenige neger-priesters met hun smetteloos witte gewaden, daar de tengere figuurtjes van Japansche meisjes en in hetzelfde vak de groote, breede ge stalten der afgevaardigden uit Scandina vische landen, typen van het Germaansche Stefoaisife (Ingez. Med./ Terwijl hij met deze dingen bezig was, viel er iets voor, dat hem eenige ergernis bezorgde. Toen hij op weg was naar den voor- naamsten winkel, zag hij in de verte het bleeke, ziekelijk uitziende wezen, dat Hazel den vorigen dag had aangesproken. Het zien van dien man bracht hem ineens in een slecht humeur, wat de winkelier moest bezuren. Toen hij naar zijn hotel terugkeerde, ont dekte hij hem weer in het kantoor van Pe ter Mc. Swain, in gesprek met laatstge noemde. Hij vergat zich in zijn boosheid zoo erg, dat hij staan bleef en met duidelijke minachting in zijn blik het voorwerp van z'n afkeer aanstaarde. En hij was bij nadere beschouwing maar blij, dat hij zoo'n hekel aan dien vent had. Hij was opvallend gekleed en had een bree de borst. Zijn zwart haar glom vettig en zijn valsche spleetoogen, de arrogante ma nier, waarop hij zijn sigaar rookte, zijn la waaierig, schor lachen en zijn heele im pertinente en arrogante houding maakten hem nijdig. En dat dat wezen had giste ren Hazel Mallinsbee durven aanspreken! Gordon bracht zijn pakken in de bad kamer en toen hij in het kantoor terug kwam, vond hij Mc. Swain alleen. Hij vroeg dadelijk nieuwsgierig: „Wie was dat ellen dige schoffie, waarmee je stond te praten, toen ik binnenkwam?" Peter's vroolijke gezicht veranderde haast onmerkbaar. „Zoo'n toon aan te slaan heeft me eens tien duizend dollar gekost", zei hij én snoof eens aan een van zijn sigaren. „Misschien heb ik nog wel eens meer ras en vlak bij hen de vertegenwoordiger der Romaansche en Slavische volkeren. Menschen, die in vele opzichten zooveel verschillen, maar met één roeping. Chris tenen, die tezamen in diepen ernsf' en overtuiging zongen het: „O God our help in ages past". De indrukwekkende kerk dienst, die twee uur duurde en in de En- gelsche taal werd gehouden, stond onder leiding van prof. dr. H. Kramer, die als tekst van zijn prediactie had gekozen Jo hannes 17 vers 3: „En dit is het eeuwige leven, dat zij U kennen den eenigen waar achtigen God en Jezus Christus, dien gij gezonden hebt." Het Heilig Avondmaal werd bediend door ds. J. C. Koningsberger. In groepen van honderd namen de- aanwezigen aan deze devote plechtigheid deel. Tot de eerste groep behoorden Prins Bernhard, de heer Jac. Rustige, wethouder van financiën te Amsterdam en de leiders der conferentie. Na den kerkdienst hee/ft Prins Bern hard zich op den daktuin van het A,. M. V. J.-gebouw nog geruimen tijd met een aantal afgevaardigden onderhouden. Om half drie is de Prins per auto naar Soest- dijk teruggekeerd. DE INVOER VAN GROENTEN EN FRUIT IN BELGIë. Van morgen af zijn vervoerver- gunnigen noodig. De directie van den landbouw deelt mede, van het Belgische ministerie van landbouw telefonisch bericht te hebben ontvangen dat met ingang van Dinsdag 1 Augustus a.s. de invoer van alle soorten groenten en fruit in België slechts moge lijk zal zijn op vertoon eener invoerver gunning. Deze invoervergunnigen zullen voor de niet-geecontingenteerde artikelen door de daartoe bevoegde Belgische instantie op aanvraag worden afgegeven aan in België gevestigde firma's zonder beperking ten aanzien van de in totaal in te voeren hoeveelheden. Om misverstand te voorkomen wordt opgemerkt dat voor sla, andijvie, kom kommers, augurken, tomaten, peen en aardbeien, (voor welke artikelen contin- genteeringen bestaan, waarvan Nederland het beheer heeft en waarvoor door de Nederlandsche groenten- en fruitcentrale contingenteeringscertificaten worden, af-i gegeven) in den bestaanden toestand niets verandert. DE OPLICHTING VAN EEN KOOPMAN VOOR 1250. Verdachte nagehouden, Het smokkelen van sieraden voor emi granten is een geliefd onderwerp vbor oplichters geworden. Van de mannen, die een koopman te Amsterdam hebben overgehaald om tegen betaling van 1250 voor een emigrant een pakje kostbare sieraden in een café in ontvangst te nemen, terwijl het pak je niets dan waardelooze rommel bleek te bevatten, zijn er thans twee van het drietal aangehouden. De een, de bemidde laar in de zaak, zit reeds in het huis van bewaring, de andere, die bij de overhan diging van de „sieraden" in het café aan wezig was, is thans op het bureau Stad houderskade opgesloten. Het is de politie gebleken, dat deze mannen samen de sie raden, welke niets anders waren dan ba- zaarrommel, in 'n winkel hebben gekocht. De emigrant voor wie een en ander zou zijn gesmokkeld, bestond in het geheel niet. IN ZEE VERDRONKEN. Zaterdagmiddag is bij het baden aan het strand te Huisduinen de 16-jarige Gerard Burgers afkomstig uit 's-Gravenhage, in de Noordzee verdronken. De jongen was pas voor het Mulo-examen geslaagd en bracht zijn vacantie bij familie te Den Helder door. Hij had zich met eeni ge vrienden naar het strand begeven om te baden. Er stond een krachtige stroom en toen de jongen, die niet kon zwemmen, door een golf werd omvergeworpen, werd hij door den stroom meegesleurd. Hij ver dronk jammerlijk voor de oogen van zijn vrienden. Wie zijn geluk in het aardsche zoekt, doet als iemand die zijn dorst met zout water wil lesschen. verloren", kaatste Gordon terug, „maar dat doet hier niets ter zake. Wie was dat?" Peter lachte eens en stak zijn sigaar aan. „David Slosson. Hij is de grootste dief, die hier voor de spoorwegen aan den gang is. Je hebt hem zelf gezien, ben je niet van hem geschrokken? We wachten nu al twee dagen of hy eens iets wil zeggen. Als er hier een stelletje keizers, koningen, prin sen en voor mijn part presidenten waren gekomen, dan zouden we hier in dit plaats je minden van streek zijn geweest, dan toen die vent hier kwam. Hjj is hier enkel om voor den spoorweg roet in ons eten te gooien. En als hij dat voor elkaar heeft, hooren we 't wel van den spoorweg". Gordon keek bedenkelijk en zei: „Hij is zeker een ras-oplichter hè, zoo ziet hij er tenminste wel uit". „Ja, aan de meesten is het wel te zien", gaf Peter toe, „hoewel ik voor mij geloof, dat het de ergsten zijn, aan wie je niets ziet", voegde hij er nadenkend aan toe. „Maar hij zal wel bij de pinken zijn, de spoorwegen nemen in dat opzicht nooit halve maatregelen. Hij praatte tenminste alleraardigst". „Aardig praten? Nou, dat mag ook wel, als je er zoo uitziet", gromde Gordon, maar toen moest hij lachen en zei: „Zeg, wij wa ren 't immers zoo eens over wonderen, is 't niet? Nou, ik voel, dat het al een groot AAGTEKERKE. De alhier gehouden col lecte ten bate van het „Tehuis voor de Al leenstaande Blinden" te Wolfheze heeft op gebracht f 14. WESTKAPELLE. Vrijdagavond kwam al hier in de openbare school onder voorzitter schap van den burgemeester de feestcom missie met genoodigden in vergadering bij een ter vaststelling van het programma der festiviteiten bij de a.s. blijde gebeurtenis in het Prinselijk Huis. Na bespreking werd het programma als vólgt samengesteld: De tijding van de geboorte zal de bevol king kond gedaan worden door herauten te paard en klokgelui. De volgende dag, de nationale feestdag, zal, mits met toestem ming van de militaire autoriteiten, 's mor gens ingeluid worden met koraalmuziek van den vuurtoren door het fanfarecorps „O.K.K.". Van 910 uur heeft een herdenkings dienst plaats in de Ned. Herv. kerk, Ongeveer 12 uur 's middags tractatie van de schoolkinderen. Na den middag het houden van een ge- costumeerden optocht, gevolgd door volks spelen voor kinderen en ouderen, waarna 'fen gecostumeerde voetbalwedstrijd, ge volgd door een muzikalen rondgang. 's Avonds op den dag. der geboorte geeft het fanfarecorps „O.K.K." voor de openbare school een concert. RAAD VAN ZOUTELANDE. ZOUTELANDE. Vrijdag vergaderde de Raad alhier voltallig. De verordening veld wachters werd overeenkomstig het voor stel van B. en W. gewijzigd. Op voorstel van B. en W. werd besloten om geen lid te worden van de afdeeling Zeeland van de Nederlandsche Heidemaat schappij en om niet toe te treden tot hef Borgstellingsfonds voor de Zeeuwsche eilan den. De Raad sprak z.h.s., op voorstel van B. en W„ zich uit vóór het bekleeden van de bedieningen van ontvanger der gemeenten Zoutelande en Biggekerke door denzelfden persoon. Op verzoek van de PZEM. werd besloten het contract voor de straatverlichting in voor de gemeente gunstigen zin te wijzigen. Al de verordeningen op de baatbelastin gen werden vervangen door één verorde ning, waarbij tegelijkertijd enkele techni sche wijzigingen werden aangebracht. Op verzoek van de aangelanden J. Kop- pejan en A. Janse werd z.h.s. besloten om het Korte Wegeling te bestraten. De ge raamde kosten bedragen f 750, de verdee ling der kosten zal later door een baatbe lasting-verordening worden geregeld. Een nieuwe verordening op de brandweer werd vastgesteld, waarbij de voornaamste bepalingen uit de oude verordening werden overgenomen. Met het oog op brandblussching door middel van de waterleiding werd besloten, om het hiervoor noodige materiaal, zijnde twee standpijpen en twee straalpijpen, aan te schaffen. Op voorstel van B. en W. werd, mede in verband met de nieuwe pachtwet, besloten om: 1. te verhuren bij inschrijving de gedeel ten vroongrond, liggende onder de gemeen te Westkapelle en de hoek ten oosten van de weg, welke gedeeltelijk onder Westka pelle en gedeeltelijk onder Zoutelande ligt, 2. de overige gronden niet te verpachten. Aan het adres van het Gemeentebestuur van Zuidwolde inzake kostwinnersvergoe ding voor kleine zelfstandige ondernemers, zal adhaesie worden betuigd. Besloten werd aan verscheidene personen ontheffing te verleenen van schoolgeld we gens het verlaten der school. De rekening van het Burgerlijk Armbe stuur over 1938, welke sluit met een ont wonder moet zijn, wil ik op een gegeven moment dien kerel niet eens flink afros sen, zoo zeker als twee maal twee vier is. Mijn vingers jeuken tenminste. Ik zou zin hebben zijn confectiepakje in den modder te rollen, zijn tronie met jouw groene zeep in te smeeren en hem dan in jouw wasch- trog onder te dompelen". Peter lachte vroolijk om zijn weerbarsti gere jongen gast. Hij had niet vergeten dat het een vriend van Mallinsbee was. „Ik zou met dat spelletje maar liever even wachten tot je weet, wat hij gaat doen", zei hij voorzichtig. „Spelletje?" lachte Gordon, „enfin mis schien heb je wel gelijk, wie weet hoe ge zellig het nog wordt". Na het middageten reed Gordon weg op een van Mike Callahan's paarden om Ha zel Mallinsbee op den afgesproken tijd te ontmoeten. Zijn slechte humeur van dien morgen was hij alweer vergeten en hij zag opgewekt den komenden middag tegemoet, waarvan het hoogtepunt bereikt zou wór den in de overeenkomst met haar vader. Hazel wachtte op hem onder de veranda. Haar paard, een mooie bruine merrie, stond gezadeld en wel gereed. Gordon zag, dat Sunset er niet was en hij bemerkte ook, dat ze hem niet op dezelfde vroolijke ma nier begroette, als den vorigen dag. „Is Sunset nog niet beter?" vroeg hij, toen hjj aan kwam rijden, waarna hij uit het zadel sprong om haar te helpen. Maar Hazel had zijn hulp niet noodig. Voor hij goed en wel wist zat ze al te paard. „Sunset is vaders paard", zei ze „en Lady Jane is van mij. Ze is het wildste paard van de boerderij. Daarom ben ik er vangst van f 8030,52 en een uitgaaf van f 6241,91 en alzoo met een goed slot van f 1788,61 en de rekening der gemeente over 1938, waarvan de gewone dienst sluit met een ontvang van f 27134,34 en een uitgaaf van f 25560,33 en dus met een goed slot van f 1574,01 en waarvan de kapitaaldienst een totaal aan ontvangsten vermeld van f 42327,74 en een totaal aan uitgaven van f 42234,91 en dus sluit met een goed slot van f 92,93 werden gesteld in handen van de Commissie van onderzoek, bestaande uit de heeren De Wolf en Maljaars. Vervolgens werden de geloofsbrieven van de nieuwbenoemde Raadsleden onderzocht en in orde bevonden. Tusschen twee van de nieuwbenoemde Raadsleden, de heeren K. de Wolf en S. van Sluijs, moest, wegens het bestaan van zwagerschap in den tweeden graad, worden geloot, waarbij de heer S. van Sluijs werd aangewezen als de persoon, die moet worden toegelaten. De opvolger van den heer K. de Wolf is de heer W. Ver- hage Wz. RAAD VAN AARDENBURG. Van gemeentewege wordt geen kleedkamer op het sportterrein gebouwd. AARDENBURG. Vrijdag vergaderde de Raad voltallig onder voorzitterschap van burgemeester Th. M. Overmaat. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van den Commissaris der Konin gin in Zeeland, waarbij aan den burge meester van 1 tot en met 12 Augustus ver lof wordt verleend. Van het Ministerie van Waterstaat was een schrijven binnengekomen, dat voor bij drage in de kosten van verbetering van de traverse door de gemeente een bedrag van 6500,— door het Rijk gestort zal worden. Ten derde een schrijven van den heer C. Brakman, hoofd der openbare lagere school alhier, die wegens het bereiken van den 60-jarigen leeftijd met ingang van 1 Januari 1940 eervol ontslag als zoodanig verzoekt. De V o o r z. stelde voor dit ontslag eervol te verleenen onder dankzegging voor de diensten bij het vervullen van genoemde be trekking aan het onderwijs in deze gemeen te bewezen. Spr. wees erop dat de heer Brakman in de vele jaren, dat hij hoofd der school in Aardenburg was, veel heeft gepresteerd en wenschte hem een lange welverdiende rust toe. Een verzoek van den heer C. L. Musson, om een restant havendijk, liggende in zijn van de gemeente Aardenburg in erfpacht ontvangen grond te doen afgraven door den steenfabrikant J. W. A. Trapman, werd toegestaan. Daarna kwam een schrijven aan de orde van de voetbalvereeniging Aardenburg, om op het in het najaar 1939 in gebruik te ne men gemeentelijke sportterrein aan de Hee- rendreef van gemeentewege een kleedka mer te doen bouwen, voor 't gebruik waar van een door den Raad te bepalen jaar- lijksehe huursom zou worden betaald. B. en W. stelden voor op dit verzoek afwijzend te beschikken, doch toestemming te geven om door de voetbalvereeniging zelf een kleedkamer op het terrein te doen bouwen op nader door B. en W. te stellen voor waarden. Mevr. Van den Broeeke- d e Man meende, dat destijds door den Raad is toegezegd dat er een nieuw sport terrein zou komen, dat aan alle eischen zou voldoen. Daartoe behoort dan volgens spr. ook een kleedkamer. Bovendien is een goe de kleedkamer een voorwaarde, aan welke een terrein van 'n voetbalvereeniging moet voldoen om toegelaten te worden tot den K.N.V.B., in casu de 3e klasse van den K.N. V. B. De heer Rijckaert merkte op, dat de vereeniging toch huur zou willen betalen voor een door de gemeente te bouwen kleedkamer. De V o o r z. antwoordde, dat voor het in orde brengen van het nieuwe sportterrein aan de Heerendreef al zoo veel geld is uitgegeven, dat B. en W. van oor deel zijn, dat de financieele toestand van de gemeente niet toelaat, nog meer geld daar aan te besteden. De algeheele kosten met inbegrip van de te plaatsen omheining zul- zoo dol op. Ze probeert steeds het bit tus schen haar tanden te krijgen en als haar dat zou lukken, zou ze op hol slaan tot ze erbij neerviel". Het leek alsof ze al haar best deed iets van zich af te zetten. Ze re den weg in galop en Hazel zei „Vader wil u zoo graag de boerderij la ten zien. Hij is soms zoo jongensachtig. Hij heeft onmiddellijk zijn sympathieën en antipathieën en voor alles gaat hem zijn boerderij. Ik zal u een geheim verklappen, mr. Van Henslaer. Op den dag, toen u hier aankwam, nadat hij me had verteld, hoe dat in zijn werk was gegaan, zei hjj: „Ik zou dien jongen hier best willen hebben. Hy beviel me goed; hij weet niet veel re is flink". Hij heeft voor u een van zijn im pulsieve, onberedeneerde sympathieën op gevat. Hy is pienter, weet u". Gordon lachte. „Hoe moet ik dat nu opnemen? Ik ben een rare vent, maar ik kan hard slaan. Mag hij me daarom zoo graag?" Hazel keek hem aan en schudde haar hoofd. „Dat is het 'em niet", zei ze. „U kent mijn vader nog niet. Zooiets zegt hij wel, maar dan gaan er heel andere gedachten door zijn bol. Als hij u graag mag, dan verwacht hij zeker meer van u dan enkel hard slaan". Gordon lachte hartelijk en riep uit: „Best, nou zal ik ook iets verklappen, een geheim, dat iemand niet licht prüs geeft, omdat hij het niet weten wil. Ik kan inderdaad meer, dan enkel hard slaan'. (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 5