MIDDELBURGSCHE COURANT WORTH CTATE C&GOESCHE COURANT) Onweer richt onheil aan. Vier meisjes in zee verdronken. Bliksem in boerderij onder Gapinge geslagen. De lersche terroristen financieel door Berlijn gesteund Den kiezers beloften gedaan en bier geschonken. Cycloon boven Woensel Van acht woningen de daken afgerukt. Zes licht en een ernstig ge wonde. Landbouwschuur in vlammen opgegaan. Tragisch ongeluk aan het strand te Castricum. Zes nieuw gekozen raads leden te Sint Jansteen niet toegelaten. Ernstig verkeersongeval. Baron Van Lynden geelt Vere goeden raad. I H AMERICAN «öFCIGARETTES De Koningin hoort de fractieleiders. Jongen pleegt aanslag op zijn moeder. Dagblad. Uitg. N.V. De Middelburgsche Crh Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstr.28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOESTurfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. 31 JULI 1939. EERSTE BLAD. 183e JAARG. Advertentiën 30 ct per regel, ingezonder mededéelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. ^Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 et. Tijdens het hevige onweder en de zwa re slagregens, welke zich gisteravond over het grootste deel van ons land hebben ontlast, zijn de inwoners van Woensel te gen middernacht opgeschrikt door een, noodweer, gepaard gaande met een zwa- ren storm, welke gedurende eenige secon den tot een cycloon werd. Daken van huizen werden afgerukt, eikeboomen werden ontworteld en de) electrische leidingen werden gestoord. Het mag dan ook een wonder worden ge noemd, dat het aantal gewonden niet meer- dan zeven bedroeg, van wie alleen een dertigjarige vrouw min of meer ern stig werd getroffen door een valland stuk muur. Het feit, dat velen in de ge troffen wijk nog niet thuis waren van de kermis in Eindhoven, speelt daarbij een groote rol. Het was ongeveer kwart voor twaalf toen een hevige rukwind gedurende en kele seconden over de arbeiderswijk in het Zuid-Westen van Woensel joegi. Op het Celciusplein werd een achttal wonin gen totaal vernield. De daken van deze huizen werden afgerukt of stortten in. De brokstukken van deze daken kwamen weer op belendende woningen terecht, zoo dat in het geheel ongeveer achttien wo ningen min of meer ernstig werden be schadigd. Zooals reeds gemeld, waren de meeste bewoners, dank zij het feit dat zij in Eindhoven feest waren gaan vieren, nog niet thuis, en slechts twee vrouwen en vier kinderen werden gewond door brok ken van het neervallend plafond of van de muren. Zij liepen schrammen op. Alleen een dertigjarige gehuwde vrouw in de Newtonstraat, die te bed lag, kreeg van een omvallende muur een brokstuk op het gelaat, waardoor haar neus als het ware werd afgestooten. Deze vrouw is naar het Binnengasthuis te Eindhoven vervoerd. Alle anderen konden thuis worden geholpen. Op het Pastoor van Arsplein werd de linker zijgevel van de kerk van den H. Pastoor van Ars ernstig beschadigd. Een hoek werd uit den gevel losgerukt eni een groot stuk muur waaide als ware het een licht houten beschot om. In de Edisonstraat en op den Boschdijk en Oirschotschedijk werden zware oyde eikeboomen, in het geheel eèn twintigtal, ontworteld. De neergevelde reuzen, wel ke dwars over den weg kwamen te lig gen, versperden het verkeer, doch richt ten in hun val geen noemenswaardige schade aan. Reeds vanmorgen had het 'gemeente- personeel muren, dakpannen en boomen zooveel mogelijk weggeruimd, doch de straten, waar huizen werden vernield en boomen ontworteld, zijn voor het verkeer afgezet. De beschadigde huizen zijn ge meentewoningen. De plaats Woensel, wel ke 45,000 inwoners telt, behoort tot de gemeente Eindhoven. De burgemeester van Eindhoven, de heer A. Verdijk, leid de persoonlijk de opruimingswerkzaamhe den, welke door de brandweer geschied den. Ook de geneeskundige dienst was op het eerste alarm uit Woensel onmiddel lijk ter plaatse. Ook het electrische net was gestoord. De electrische trein uit de richting Roer mond, welke te twee uur des nachts te Woensel moest arriveeren, kon pas om vier uur het station Eindhoven binnen- loopen. Windhoos boven Ambt Vollen hoven. Vannacht omstreeks een uur heeft bo ven Ambt Vollenhove een zwaar onweer gewoed, dat gepaard is gegaan met een windhoos, welke in Oostelijke richting over de gemeente is getrokken en ernsti ge schade heeft aangericht. Een boom gaard met vijfendertig fruitboomen van den heer K. van der Linde is geheel ver nield. De toren van de gereformeerde kerk heeft eveneens erg geleden. Boomen langs de wegen zijn uit den grond gerukt. De totale schade is aanzienlijk. BLIKSEMINSLAG IN BOERDE RIJ TE VELDHOVEN. Tijdens een hevig onweer, gepaard gaande met een krachtigen wind, is van nacht de bliksem ingeslagen in de kapi tale boerderij van den landbouwer Tils te Veldhoven. De geheele boerderij brandde tot den grond toe af. De geheele inboedel en de pas ingehaalde oogst gingen in vlammen op. Alleen een stier en een varken kon den in veiligheid worden gesteld. Toen de brand uitbrak was de boer met zijn vrouw en kind bij buren op bezoek. De storm welke hier woedde heeft verschillende dikke boomen neergeveld. Twee boomen vielen op een huis, dat gedeeltelijk in stortte. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Honderden pannen van da ken werden afgeslagen, van 'het radio distributienet werden verschillende palen vernield. Het te velde staande koren werd plat geslagen terwijl ook aan het fruit veel schade is aangebracht. Boerderijbranden. Onder Nigtevecht is de bliksem gesla gen in de boerderij van den heer de H. op de grens van Weesperkarspel. D-fj schuur brandde geheel af. Te Wagenberg nabij Breda sloeg het hemelvuur in de boerderij van S. De groote landbouwschuur brandde geheel uit, terwijl het woonhuis ernstige brand schade opliep. Man van zijn rijwiel geslagen, /doordat het rijwielpad was ver zakt. De 37-jarige J. D. uit de gemeente Mui den is gisteravond omstreeks twaalf uur door het gedeeltelijk wegzakken van het rijwielpad langs den Muiderstraatweg/i veroorzaakt door de slagregens, voorover van zijn fiets gevallen. Voorbijgangers vonden hem bewusteloos en waarschuw den een geneesheer, die een hersenschud- .ding en hoofdwonden constateerde. Het slachtoffer is per ziekenauto naar zijn Woning vervoerd. Gisterenavond te ongeveer half tien sloeg de bliksem in de mooie groote landbouw schuur op de hofstede Meiwerf, bewoond door den heer Andr. Maas, gelegen aan een zjjweg van den weg Vere-Gapinge. De ont stane brand heeft de kapitale schuur geheel in de asch gelegd. De Gapingsche brand weer was met haar handspuit uitgerukt en tastte het vuur aan, waarbij zij het op eeni- gen afstand staande woonhuis wist te be houden. De Veersche^brandweer was met haar autospuit naar de plaats van de brand gegaan doch Vrouwepolder meende geen hulp noodig te hebben. Twee veulens en een varken zijn in de vlammen omgekomen. Van andere zijde vernemen wij nog: De brand ontstond te ongeveer 9 uur en toen op Gapinge bekend werd, dat het op Meiwerf brandde, snelden de brandweerlie den met de handbrandspuit naar de hofste de van den heer Maas toe. Het zou voor vele uren zijn want de groote voorraad hooi, die in de schuur was opgeslagen, heeft gemaakt dat men heel den nacht moest blij ven nablusschen en de mannen eerst heden morgen te 5 uur het erf konden verlaten. Zij hadden het succes te boeken, dat het op eenigen afstand van de schuur staande woonhuis voor het vuur gespaard bleef. Zij had niet kunnen voorkomen dat be halve twee veulens en een varken, ook 50 kuikens en 10 kalkoenen den dood in de vlammen vonden. Het geen gebruik maken van de hulp van de brandweer uit Vere, was gevolg van de overtuiging dat men het huis ook met eigen middelen kon behouden. Wel was het huis reeds leeg gehaald en lag het huisraad bui ten in den hevigen regen. Zoowel de hofstede zelf, die eigendom is van den heer P. Dumon Tak, oud-burge meester van Middelburg, thans wonende te 's-Gravenhage, als de inboedel van de schuur was verzekerd. HERIJK VAN MATEN EN GEWICHTEN. Bij K.B. is bepaald, dat de maten en ge wichten tusschen 1 Januari 1940 en 30 Sep tember 1941 aan herijk moeten worden on derworpen. Gedeputeerde Staten der Provinciën zul len de data van herijk voor elke gemeente moeten vaststellen. Het Engelsche weekblad „Reynolds" schrijft, dat de Britsche schatkist het bewijs in handen heeft gekregen, dat uit Berlijn geld gezonden is naar Londen en Dublin om de terroristische actie van het lersche republikeinsche leger te steunen. De poli tie is er evenwel niet in geslaagd te ontdek ken, langs welk kanaal het geld zijn be stemming bereikt. Niettemin is het ver kregen bewijs van des te meer beteekenis, aangezien volgens de Duitsche wet zonder toestemming der rijksregeering geen devie zen naar het buitenland mogen worden ge zonden. De lersche officieele kringen zijn inmid dels zeer verontrust over de nawerking welke de Engelsch-Iersche betrekkingen van de terroristische actie ondervinden. Ve le aanhangers van de Valera gelooven thans, dat de terreur niet beoogde te po gen Noord- en Zuid-Ierland te vereenigen, doch veeleer te verhinderen, dat deze kwestie zal worden opgelost. Dulanty, de lersche hooge commissaris in Londen, zal deze week ongetwijfeld een stap bij het ministerie van binnenlandsche zaken ondernemen. Hij zal laten uitkomen, dat zijn regeering geen bezwaar heeft te gen de maatregelen, welke Engeland tegen de terroristen heeft getroffen, doch tevens de hoop uitdrukken, dat deze maatregelen niet zullen leiden tot massa-uitzettingen van Ieren, aangezien de lersche openbare meening zeer verstoord zou geraken op En geland, indien onschuldige lieden het slachtoffer van deze uitzettingen zouden worden. Scotland Yard heeft den strijd tegen de Ira verscherpt en in het afgeloopen week einde een groot aantal huiszoekingen ver richt. De politie heeft hierdoor de overtui ging gekregen, dat talrijke verdachten reeds uit het land zijn gevlucht. De politie heeft een aantal verdachten in hechtenis genomen en uitgewezen. Hoewel geen aanslagen meer zijn ge pleegd, verslapt de waakzaamheid van de politie niet. Vier Amsterdamsche meisjes van onge veer twintig jaar zijn Zondagmiddag te Castricum aan Zee aan het vrije strand, waar geen toezicht wordt gehouden^ in de Noordzee verdronken. Hoewel moeilijk te bepalen is hoe het ongeluk zich pre cies heeft voorgedaan, kan uit de ver klaringen van omstanders worden opge maakt, dat het viertal door zich te ver in zee te wagen, om het leven is geko men. Spelend in de hooge golven bereikten de meisjes, die gezamenlijk uit waren, de tweede zandbank, welke circa tachtig meter uit de kust gelegen is. Terwijl zij hier naar hartelust rondsprongen en -dansten, werden zij opgemerkt door een dér strandbezoekers, die haar toeriep te rug te komen: „Je weet, dat jullie niet zwemmen kunt." Ondanks dezen raad keerden de vriendinnen niet terug. Toen de man, die merkte, dat aan zijn advies geen gevolg gegeven werd, even iater opnieuw de richting van de zandbank uitkeek, was van de meisjes geen spoor meer te bekennen. Naar alle waarschijn lijkheid zijn zij door een hooge golf in de diepe geul tusschen de tweede en de eerste bank, welke op ongeveer vijftig meter van de kust gelegen is, geworpen. Deze geul is uiterst gevaarlijk, vooral bij opkomend getij, zooals ten tijde van het ongeluk het geval was, mede door het drijfzand en de vele gaten, welke daar tijdens eb door kinderen gegraven zijn. Direct wierpen leden van den A. R. B. reddingslijnen uit en reeds spoedig werd de eerste drenkelinge op het droge gebracht. Koortsachtig ging men voort met zoeken, doch vooreerst werd niets gevonden. Na circa tien minuten spoelde het lijk van het tweede slachtoffer aan, even later de lijken van de twee andere meisjesl Op het strand stelden de leden van de E. H. B. O. alle pogingen in het werk om de levensgeesten biji de slachtoffers op te wekken. Ook twee geneesheeren, die op het strand aanwezig waren, verleenden hun medewerking. Terwijl de plaatselijke geneesheer even later ter assistentie verscheen. De pogingen de levensgeesten weder op te wekken door kunstmatige ademhaling met behulp van twee zuurstofapparaten werden bijna twee uren voortgezet, ech ter zonder resultaat. Inmiddels had men reeds de onbewoon de tent gevonden. „Omwonenden" ver klaarden, dat de vier meisjes hier haar intrek hadden genomen en later herken den zij inderdaad in de slachtoffers hun buurvrouwen. Naar schatting waren de meisjes achttien tot twintig jaar oud. De lijken der slachtoffers zijn overge bracht naar den politiepost te Castricum. Bij de reddingspogingen onderscheidde zich in het bijzonder een lid van den A. R. B., de heer W. F. Burger, die zich tot viermaal toe in zee begaf, hoewel om standers het hem ontrieden. Bij nader onderzoek is gebleken, dat de meisjes de gezusters E. en A. Sol en de gezusters Js. en H. M. Bakker zijn, alle vier afkomstig uit Amsterdam. Haar leeftijden varieerden tusschen zeventien en achttien jaar. Vrijdag kwam de Raad van Sint Jansteen in openbare vergadering bijeen. O.m. werd een raadscommissie benoemd voor het on derzoek van de geloofsbrieven der nieuw gekozen raadsleden. Na het onderzoek rapporteerde deze commissie, dat van zes van de elf gekozen raadsleden de geloofs brieven inet in orde waren bevonden en zij stelde voor deze leden niet toe te laten. Aldus werd door den Raad, die niet vol tallig was, besloten. Naar wij vernemen, was de commissie van opvatting, dat de niet-goed bevonden raadsleden voor hun verkiezing den kie zers zekere toezeggingen hebben gedaan en dat zij door het schenken van bier de kiezers hebben beïnvloed. Voorloopig zal de Raad in zijn oude sa menstelling gehandhaafd blijven. Daarmee is" deze kwestie uiteraard niet opgelost. De niet-toegelaten raadsleden hebben reedsb eroep aangeteekend tegen de be slissing. Als bijzonderheid zij gemeld, dat alle raadsleden te Sint Jansteen, ook de geweigerde, tot de R. K. Staatspartij be- hooren. Twee zwaar gewonden. On der Nieuw- en Sint-Joosland. Hedenmorgen omstreeks half negen heeft op den Rijksstraatweg onder deze gemeente een zeer ernstig verkeersonge val plaats gehad. Een vrachtauto Uit Rot terdam wilde een andere auto passeeren en reed vrij ver naar links. jHier' had een botsing plaats met een tandem met ingebouwden motor, waarmede een heer en dame, vermoedelijk uit Amsterdam, althans zeker uit Noord-Holland een tocht maakten. Beide sloegen van het rijwiel af en ble ven zwaar gewond liggen. De dochter van den heer Verlare, die van af de hofstede het ongeluk zag ge beuren belde onmiddellijk den burgemees ter en den dokter op. Beide en ook de po litie waren spoedig ter plaatse. Dokter De Weerd achtte spoedige over brenging van beide slachtoffers,, die bij de familie Pouwer waren binnengebracht en die ernstig verwond bleken te zijn, naar het gasthuis t,e Middelburg noodza kelijk, waarvoor maatregelen werden ge troffen. De politie maakte van een en ander procesverbaal op. ONVOORZICHTIG DEN WEG OVERGESTOKEN. Wielrijder door auto overreden en omgekomen. Op den rijksstraatweg te Soest is Zater dagmorgen een wielrijder toen hij zonder op het verkeer te letten den weg wilde oversteken door een auto, welke uit de richting Amersfoort naderde, gegrepen. De man brak het linker been en bloedde hevig uit mond en ooren. De eerste hulp werd door een juist passeerend geneesheer uit Amsterdam verleend. Tijdens het ver voer naar het ziekenhuis de Lichtenberg te Amersfoort is het slachtoffer overleden. Bescherm wat hier zoo eer waardig en sterk is. VERE. Zaterdagmiddag had de bezich tiging plaats van het gerestaureerde ge bouw De Swaen, de voormalige bewaar school alhier, dat eenmaal, in Vere's glo rietijdperk, een der vele (stadsherbergen was. De belangstelling van de zijde van het Veersche publiek was zeer groot, ook merkten wij verschillende autoriteiten op, waaronder burgemeester D. Huinink, den predikant van de Geref. Kerk, ds. J. W. Smitt. e.a. Eenige vreemdelingen, die Ve re tijdelijk bezochten, hadden van de .in vitatie, die per omroeper bekend was ge maakt, tevens gebruik gemaakt. De ruime vertrekken van het door ba ron Van Lynden met zooveel smaak en liefde gerestaureerde gebouw konden de gasten nauwelijks herbergen. Nadat het gebouw van top tot teen was bezichtigd en de thee en het gebak waren geserveerd, begaf men zich naar het bor des aan de achterzijde, waar baron Van Lynden hoofd van den Rijksgebouwen dienst, de aanwezigen toesprak. Spreker getuig.de van zijn dankbaailheid jegens de gemeentenaren, die zoo met hart en ziel hadden meegewerkt om dit bouwwerk te doen slagen en die zijn verblijf zoo aan genaam hadden gemaakt. Nu spreker, her steld van zijn auto-ongeluk (met minister De Wilde destijds) Vere weer verlaat, kon hij niet nalaten om de bewoners eenige dingen op het hart te drukken. Hij hield een zeer warm pleidooi voor de schoon heid van de stad, die hem zoo lfef was geworden, en herinnerde er aan, dat het hem alleen mogelijk was geweest het stadhuis met een fraaie en stijlvolle om lijsting te voorzien, omdat de vroegere bewoners zooveel moois en waardevols hadden nagelaten. De balken van De Swaen waren nog volkomen gaaf, alles wat nog stond, gaf blijk van soliditeit en sobere schoonheid. Sprekre wilde ervoor waarschuwen, niet mee te gaan doen aan den geest van oppervlakkige en vooral waardelooze mo derne mode in bouwen, in kleedjj, in ze den, in alles wat zich zoo schijnbaar aan lokkelijk voordoet, maar meestal loos blijkt te zijn. Vere is een stadje van in tieme pracht, en van hier roept spreker uit: waakt ervoor, dat deze blijven. Be scherm Uw oude muurtjes en intieme straatjes, Uw boomen, Uw heggen, kort om, alles wat zoo eerwaardig en sterk is hier. Het behoeft niet zooveel te kosten om de schoonheid te behouden. De res tauratie had spreker 10.000 gekost, een bedrag dat veel scheen, maar weinig be teekende tegenover wat hier tot stand was gebracht. Thans zullen wij „het huis met het ka non" gaan verbouwen, deelde' spreker mee. In een krachtige rede, waar-uit een groote liefde sprak voor Zeeland, het Zeeuwsche land en de Zeeuwsche traditie en waardigheid, waarbij hij eenige malen door applaus werd onderbroken, wilde baron Van Lynden voor de knappe Veer sche vaklieden, die in dit huis zooveel tot stand hadden gebracht, zijn bewonde ring uitspreken. Hij dankte den smid Mey ers, den timmerman Kodde, en de heeren Van der Hooft en Adamse, en den heer Barentsen in het bijzonder, die allen zoo veel schoons in het belang van Vere had den verricht. Na nog een krachtige op wekking te hebben gedaan voor het be houd van de kleederdracht, eindigde spre ker nogmaals met een dankbetuiging aan Vere's inwoners. Burgemeester Huinink beantwoordde deze rede met een dankwoord namens de gemeente aan den lieer Van Lynden. In Vere sluimert de traditie en het hart van den Verenaar gaat open als men spreekt van de historie. Spreker ging in het kort na welke belangrijke personen er in Vere gewerkt hadden. De schrandere vrouw van Hugo de Groot was een Veer sche, de componist Valerius was schepen der stad, de in Brielle gevangen gezette Lein Tayer en Koejevleisch, door de Wa tergeuzen bevrijd, waren Verenaars en zy WEERBERICHT. Verwachting tot morgenavond: DE BILT: gedeeltelijk bewolkt, droog weer, iets warmer matige totz wakke Z. W. wind. UKKEL: matige wind uit Z.W. richtin gen, afwisselend heldere en zwaar be wolkte hemel, plaatselijk regen en on weer, matige temperatuur. Di 1 Augs. Zon op: 5 h 20; onder: 20 h 52. Licht op: 21 h 32. Maan op: 20 h 54, onder 6 h 43. L.K, 8 Aug. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Augustus. Hoogwater. Laagwater. Dinsdag 1 3.00 15.09 9.21 21.50 Woensdag 2 S 3.35 15.39 9.50 22.22 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger, Veere 38 min. later. S springtij. Hoog- en Laag/water te Wem elding e: Augustus. Hoogwater. Laagwater. Dinsdag 1 4.52 17.10 10.27 22.45 Woensdag 2S 5.29 17.40 10.57 23.17 In elk opzicht superieur.' 20 voor 25 cent. (Ingez. Med.) Naar wij vernemen zal H. M. de Koningin in den loop van heden en morgen de frac tieleiders van een zestal fracties in de Tweede Kamer ontvangen. DE „DAILY TELEGRAPH" OVER DE KABINETSCRISIS. Het Engelsche blad „Daily Telegraph" schreef Zaterdag in een hoofdartikel, dat Nederland op het oogenblik, op een tijd stip van internationaal gevaar, zich niet mag veroorloven in zichzelf verdeeld te zijn en nog minder kan het de leiding van zijn verstandigsten raadsman ontberen. Voor zijn eigen zaak en voor Europa is het te hopen, dat spoedig een oplossing zal worden gevonden, waardoor dr. Colijn weer aan het hoofd der zaken zal worden ge plaatst. De politie te Delft heeft Vrijdag een 17- jarigen jongen gearresteerd, die, na een woordenwisseling, gepoogd heeft zijn moe der met een aardappelschilmesje in den rug te steken. Door het afstuiten, vermoedelijk op een knoop van de kleeding, werd het mesje krom gebogen, en werd geen ernstige ver wonding toegebracht. De vrouw kon ter plaatse worden verbonden. De dader is heden ter beschikking van de justitie gesteld. GROOTE BOERDERIJ IN DE ASCH GELEGD. Zondagavond is, vermoedelijk tengevol ge van hooibroei, brand ontstaan in de kapitale boerderij van den heer W. "A. Swartjes te Wijhe. De brand verspreidde zich sneL De brandweer stond machte loos tegenover de vurzee. Het woonhuis, twee schuren en twee hooibergen zijn een prooi der vlammen geworden. De inboe del kon slechts gedeeltelijk worden ge red. De schade wordt geschat op 15000 gulden én slechts ten deele door de ver zekering gedekt. DOOR AUTO AANGEREDEN EN OMGEKOMEN. Toen de 65-jarige landbouwer D. Slager te Staphorst Zaterdagmiddag op de fiets uit een zijweg den rijksweg op wilde rijden en niet voldoende op het verkeer lette, is hij door een auto uit Zwolle aangereden. Sla ger werd met bloedende wonden aan het hoofd opgenomen en is 's avonds aan de glevolgen van het ongeval overleden. waren het, die het eerst partij voor den Prins van Oranje kozen. Vere leeft mee in haar roemrijke historie. Wij bezitten veel waardevols en baron Van Lynden heeft ervoor gezorgd, dat deze historie^ wordt voortgezet. Spreker mocht baron Van Lynden daarvoor den dank over brengen van de gemeente en de gemeen tenaren.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1