BUITENLAND. Opleving van den beurshandel in Wallstreet. Het grondstoffenvraagstuk. ITALIË. CANADA. PERSKR0NIEK. VLAAMSCHE KRONIJK. STATEM-GENERAAL. Finanti eel economisch weekoverzicht. Hoogere winsten van Ameri- kaansche ondernemingen. Stijging van het rubberver- bruik. De belangenge- t, meenschap der Amsterdam- sche bank en Robaver. De winstnemingen, die na de krachtige koersstijging op de New Yorksche fondsen- markt zijn ingetreden, hebben niet kunnen verhinderen, dat- het geheele aspect der beurs heel wat gunstiger is gebleven dan nog kort geleden het geval was. De handel heeft zich belangrijk uitgebreid en in be trekkelijk korten tijd werd een groot deel van de voorafgegane koersverliezen weder ingehaald, al konden dan ook in de meeste gevallen de hoogste noteeringen niet behou den blijven. Deze ontwikkeling schijnt een bevestiging te zullen gaan vormen van de opvatting, dat de invloed van de economische verbe tering het op den duur zal winnen van de uitwerking der buitenlandsch-politieke fac toren, al blijft men er rekening mede hou den, dat laatstgenoemde zoo nu en dan een scherpen terugslag zullen kunnen veroorza ken. Nu de oorlogsvrees voor het oogenblik weer iets meer op den achtergrond is ge raakt, komt het gunstige nieuws uit het be drijfsleven ten volle tot zijn recht en het waren speciaal de bevredigende financiëele resultaten van verschillende belangrijke on dernemingen, die de kooplust ter beurze hebben aangewakkerd. De „New York Sun" berekende, dat de winsten van de eerste honderd industriëele ondernemingen, die haar kwartaalstaten over het tweede kwar taal van dit jaar publiceerden, met 89,6 zijn gestegen in vergelijking met het over eenkomstige kwartaal van het vorige jaar, terwijl zij ruim 9 grooter waren dan in het eerste kwartaal van 1939. De winsten van deze ondernemingen in het eerste half jaar overtroffen die van de eerste helft van 1938 met ruim 78 Tot de Amerikaansche bedrijfstakken, die in den laatsten tijd een opleving van beteekenis te zien hebben gegeven, behoort de industrie van rubberbanden. Volgens opgave van de Rubber Manufacturers As sociation bedroegen de bandenafleveringen in Juni 5.73 millioen stuks, wat een record is sinds Juni 1933, toen zij 6 millioen be droegen. In de eerste zes maanden van 1939 bedroegen de afleveringen bijna 27 millioen stuks tegen ca. 18 millioen in dezelfde pe riode van het vorige jaar. De verbetering in Juni was vooral een gevolg van aankoop van banden ter vervanging van oude. Hier voor bedroeg het cijfer 4.26 millioen, terwijl in het eerste halfjaar voor dit doel ca. 17 millioen banden werden afgezet. De groote omvang van het bandenverbruik opent gun stige perspectieven voor den afzet van rub ber in de Ver. Staten. In Juni is deze trou wens reeds zeer bevredigend geweest. Het verbruik door de rubberfabrieken in de Ver. Staten bedroeg in deze maand 47.259 ton tegen 44.377 ton in Mei en slechts 32.540 ton in Juni 1938. De verwachting, dat het Amerikaansche rubberverbruik in de naaste toekomst ver der zal toenemen, is mede van invloed ge weest op het besluit van het Internationale Rubberrestrictie-Comité tot verhooging van het uitvoerpercentage met 5 niet slechts voor het vierde kwartaal van dit jaar, doch met terugwerkende kracht, en terugko mend op de vroegere beslissing, ook voor het derde kwartaal. Overigens is de verhoo ging ook ten volle verantwoord, wanneer slechts rekening wordt gehouden met de huidige statistische positie van de rubber. Zoo wijst de firma Symington Sinclair er op, dat de voorraden rubber tot een zoo laag peil zijn gedaald, dat aanvulling er van dringend noodzakelijk is. In verhouding tot het verbruik zijn de wereldvoorraden thans op het laagste peil gekomen sinds het restrictie-schema tot stand kwam, ter wijl het absolute cijfer der voorraden lager is dan vele jaren het geval is geweest. Het is niet duidelijk, of het besluit van het Rubber Comité reeds eenigermate re kening houdt met de ruilovereenkomst tus- schen Engeland en Amerika, op grond waarvan 80.000 ton rubber geleverd moet worden, hetgeen een verhooging van het uitvoerpercentage gedurende zes maanden met 10 noodig zou maken. Volgens som migen dient de productie-verhooging met 5 slechts voor dekking der gestegen be hoeften van de vrije markt, ert zou de be slissing over de levering van de rubber, be- noodigd voor de ruil-overeenkomst, uitge steld zijn totdat de desbetreffende wet door het Amerikaansche Congres zal zijn aange nomen, zoodat alsdan nog een verdere ver hooging van' het uitvoerpercentage van 60 tot 70 tegemoet gezien zou kunnen wor den. Anderen meenen echter, dat het Rub ber Comité reeds thans tot een verhooging, en nog wel met terugwerkende kracht, is overgegaan, om niet gedwongen te zijn, na het in werking treden der ruilovereen komst de quota plotseling sterk te verhoo- gen, hetgeen moeilijkheden op de plantages met zich zou kunnen brengen. Men zou, volgens deze opvatting, dan later kunnen volstaan met een verhooging van nog eens 5 Hoe dit ook zij, in elk geval is er een ver ruiming der productie ingetreden en nog op handen, die voor de rubbermaatschappijen slechts gunstig kan zijn, tenminste wan neer de oprijs zich op ongeveer het tegen woordige peil zou handhaven. De rubber- noteering te Londen, die- zich langen tijd op omstreeks 8 d. per lb. had bewogen, was tot ca. 8% d. gestegen, maar is na het be kend worden van het besluit van het Restrictie-Comité iets ingezakt. Daaraan is het toe te schrijven, dat de vaste stemming Vo°r jubberaandeelen op de Amtserdam- sehe beurs tijdelijk voor een reactie plaats maakte. 'S wel °Pmerkelijk, dat de noteerin- tlITJ?bberaandeelen zich n°S steeds lar ww Pei1 beweSen> dat het vorige Lni't W3S' toen de rubberprijs aan- enT7 restrictie nog scherper dan thans. Verwacht mag worden, dat de fmancieele resultaten der rubberonder- nemmgen over het loopende jaar gunstiger zullen worden dan over 1938, toen toch ook m verschillende gevallen nog een bevredi- Frankrijk verkeert in een betere positie dan Enge land. De Lombard Street medewerker van de Financial News schrijft, dat de recente of- fiéieele verklaring inhoudende, dat Enge land voor drie maanden reserves heeft aan eiken essentieelen grondstof, en welke be doeld was om de ongerustheid over het grondstoffenvraagstuk weg te nemen, in dezen opzet niet geslaagd is. Daar het vaak maanden lang duurt, zoo vervolgt genoem de medewerker, alvorens grondstoffen, wel ke in verafgelegen landen geproduceerd worden, in Engeland aankomen, is een voorraad van drie maanden nauwelijks vol doende om zelfs een tijdelijke onafhanke lijkheid te waarborgen in geval de scheep vaart stagneert. Veel grootere voorraden zijn noodig, wil Engeland machtige tegen standers imponeeren door zijn economische voorbereidingen. Om dat doeleinde te be reiken, dienen de buitenlandsche valuta bronnen in ruime mate te worden gebruikt. Het bezit immers van een grooten voor raad van niet aan bederf onderhevige grondstoffen, zou een even waardevollen steun voor het pond sterling beteekenen, als het bezit van een overeenkomstig be drag aan goud. De kosten aan opslag e.a. mogen de regeering er niet van weerhou den voldoende voorraden grondstoffen aan te leggen. De extrakosten zijn van geen be teekenis in verhouding tot die, welke ge paard gaan met het bouwen van extrator pedojagers en escortevaartuigen ter be scherming van dringend noodige versche pingen in de eerste maanden van een oor log. In dit opzicht verkeert Frankrijk in een sterk bevoordeelde positie vergeleken met Engeland. Frankrijk kan zich min of meer zelf voorzien, en heeft geen reserve aan voedsel noodig. Wel zou het groote behoefte hebben aan een voorraad grondstoffen om te voorzien in zijn behoeften gedurende het eerste tijdperk van een oorlog. Zijn groote en toenemende goudvoorraad zou het ter stond in staat stellen de noodige voorraden aan te leggen. Het is aan te bevelen, dat contact tot stand wordt gebracht tusschen Londen en Parijs ter verkrijging eener nau we samenwerking bij het aanleggen van voorraden voedsel en grondstoffen. Frank rijk verkeert in een positie uit zijn tarwe- overschot tot de Britsche voedselreserve bij te dragen terwijl de Britsche kroonkoloniën veel van Frankrijk's behoeften aan grond stoffen zouden kunnen leveren. In ieder ge val het zou raadzaam zijn om zoo mogelijk de economische verdedigingsplannen der beide landen te coördineeren. Er bestaat een nauwe samenwerking tusschen hun le gers, hun vloten en hun luchtmachten, maar voor zoover bekend is er tot dusver geen samenwerking ontstaan op het gebied der economische verdediging. Deze samen werking dient niet tot Groot-Brittannië en Frankrijk beperkt te blijven. Ook Polen be hoort aan deze economische besprekingen deel te nemen. Een vorm van hulp aan Po len zou voor Groot-Brittannië zijn, dat zij gend dividend kon worden uitgekeerd. Het verwekte eenige teleurstelling, dat de Java-suikerindustrie geen gebruik zal maken van de haar door den Internationa len Suikerraad toegestane mogelijkheid, in het loopende jaar 20.000 ton suiker extra uit te voeren, die echter in aftrek gebracht zouden worden van het volgende conventie jaar. In verband met de voor het oogenblik sterk verminderde vraag naar suiker de N.I.V.A.S. meldt slechts kleine afdoeningen geeft men er de voorkeur aan, in het nieuwe conventie-jaar afzet voor deze 20.000 ton te zoeken. Wel wordt verwacht, dat de met suiker te beplanten oppervlakte op Java in 1940 zal worden uitgebreid. De tusschen de Amsterdamsche Bank en de Rotterdamsche Bankvereeniging tot stand gekomen belangengemeenschap heeft tot een krachtige koersstijging van de aan- deelen der beide instellingen geleid, waar bij rekening wordt gehouden met de ver wachting, dat de terugbetaling op de aan deelenkapitalen aan de rentabiliteit der banken ten goede zal komen, terwijl, wat de Amsterdamsche Bank betreft, ook de uitkeering van een bedrag van ca. 18 mil lioen uit de reserve aan aandeelhouders door dezen met bevrediging is begroet. Voor de beurs in haar geheel zal de samensmel ting der instellingen echter in zooverre minder prettige gevolgen hebben, dat thans in nog meerdere mate dan tot dusverre door de banken ontvangen orders „in el kaar gesloten" kunnen worden, buiten de beurs om. De reeds zoo zeer ingekrompen beurshandel zal hierdoor verder beperkt worden. De val van het Ministerie deed de stem ming op de obligatie-markt geheel om slaan. Vooral staatsfondsen waren aange boden en de koersen daalden dientengevolge in één slag met 1 2% pet. Op de aan- deelenmarkt viel een daaraan tegenoverge stelde koersbeweging waar te nemen. De vrees, dat wij ook in ons land een regee ring zullen krijgen, welker programma op een „vlotte uitgaven-politiek" gebaseerd zal zijn, met een daaraan verbonden, al dan niet vrijwillige verdere devaluatie van den gulden, veroorzaakte nieuwe vraag naar Nederlandsche, maar vooral ook naar Amerikaansche aandeelen, waardoor een verdere koersverbetering intrad. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop 3%—3 Nederland 96—97% 3 Ned. Indië 94—9594—95% Bethlehem Steel 44%48%48 U. S. Steel 35—40%—40% Unilever 12814—130%—129 Philips' 200 203!4 201 Kon. Petr. 300%—306—305 A'dam Rubber 18814—193%—190—191% Deli Bat. Rubb. 132%—139% Serbadjadi 8614891488% H.V.A. 401%—405%—402% Javasche Cult. 194198194% Deli Bat. Tabak 130—133%—131% Deli Mij. 188%—193%—190 Ned. Scheepv. Unie 10714—106%—108% BUITTE 107% zooveel mogelijk Poolsch hout en andere grondstoffen opkoopen; in ruil zou Polen grondstoffen kunnen krijgen welke gepro duceerd zijn in de Britsche en Fransche ko loniën. Roemenië en Griekenland zouden van zulk een overeenkomst evenmin dienen te worden uitgesloten. Op het oogenblik ontvangen zij via Duitsehland een groot deel van hun invoer aan grondstoffen en voedingsmiddelen uit de koloniën. Dit is geen bevredigende toestand. Hierin zal een wijziging kunnen komen, door ruilovereen komsten voor grondstoffen tusschen de re geeringen van Roemenië en Griekenland eenerzijds en de regeeringen van Engeland en Frankrijk anderzijds. Op deze wijze zou den alle landen van het vredesfront hun voorraden grondstoffen kunnen versterken zonder tegelijkertijd hun reserves aan goud en buitenlandsche valuta te verzwakken. DUITSCH-JAPANSCHE OVEREENKOMST GOEDEREN- EN BETALINGSVERKEER. Naar uit Berlijn gemeld wordt, is gisteren tusschen Duitsehland en Japan een uitge breide overeenkomst geparafeerd over het goederen- en jjetalingsverkeer. Deze over eenkomst voorziet in de handhaving van het huidige handelsverkeer en bovendien in een aanzienlijke uitbreiding van het weder- zijdsch handelsverkeer voor de toekomst. De overeenkomst treedt per 1 October a.s. in werking. Inmiddels zullen eenige overgangsmaat regelen genomen worden. De sluiting van deze overeenkomst wordt in Duitsehland en Japan met groote instem ming begroet, daar zij de wederzijdsche eco nomische betrekkingen in het kader der tusschen beide landen bestaande vriend schap verder moet versterken. ARRESTATIE VAN POLEN TE DANTZIG De politie te Dantzig heeft, naar uit Warschau wordt gemeld, gisteren een Poolsch postambtenaar en twee Poolsche spoorwegbeambten gearresteerd om onbe kende reden. De Poolsche arbeider Klac is wegens beleediging van het Duitsche volk tot 4 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Beek te Gdynia. De Poolsche minister van buitenlandsche zaken Beck is gister per vliegtuig uit War schau te Gdynia aangekomen, waar zich ook de Poolsche commissaris in de vrije stad bevond. De commissaris heeft gister ochtend een onderhoud met den Volken- bonds-comm'ssaris, Burckhardt, gehad. In Poolsche kringen bewaart men het stilzwo- gexi over het doel van dt reis van BcCk, doch in buitenlandsche kringen te War schau neemt men algemeen aan, dat de minister zich persoonlij): wilde laten in lichten over den toestand te Dantzig en den commissaris-generaal wellicht instructies heeft gegeven in verband met de ontwik- kel'ng te Daht2ig, in het bijzonder met de hermilitairisieering, die sedert begin Juli voortduurt. DÜITSCHLAND NAT. SOC. GEDENKPLAAT TE WEENEN BESMEURD. Havas meldt uit Weenen: Drie dagen ge leden is een marmeren gedenkplaat aan den muur van een school, waaruit indertijd de nationaal-socialisten waren vertrokken om zich van de bondskanselarij meester te ma ken, ingewijd. Gisternacht is deze plaat door onbekenden besmeurd met een laag onafwaschbare menie, zoodat men de plaat heeft moeten verwijderen. GROOTE LUCHTBESCHERMINGS OEFENINGEN. In den nacht van 9 op IQ- Augustus, tus schen middernacht en 4 uur des ochtends zullen in het district Londen, in Midden- Oost- en Zuid-Engeland de grootste luchtbe schermingsoefeningen worden gehouden, die ooit in Engeland georganiseerd zijn. In totaal zullen 28 graafschappen en districten verduisterd worden. HET MINISTERIE VOOR INLICHTINGEN EN BUITENLANDSCHE PROPAGANDA. Reuter meldt uit Londen: In een lange, uitvoerige verklaring over de begrooting voor het ontworpen ministerie voor inlich tingen en buitenlandsche propaganda, heeft minister Hoare uiteengezet, dat het de wensch is van de regeering om in vredes tijd een „schaduw-ministerie" te vormen, dat geen feitelijke activiteit zou ontwikke len in vredestijd, maar dat in oorlogstijd een organisatie van wijde strekking zou zijn. In geval van nood zal de persafdeeling der or ganisatie snel kunnen werken en doeltref fend. De perscensuur zal behandeld wor den als een deel van het ministerie voor in lichtingen op een basis van samenwerking met de pers. Terwijl bijgevolg de uiteinde lijke controle in handen zou liggen van den minister, zou een bepaalde verantwoorde lijkheid op de pers gelegd worden, welke, zoo ver dat mogelijk is, een aanzienlijke be wegingsvrijheid zal worden gegeven. Hoare voegde hieraan toe, dat de voorbereidingen eveneens goed gevorderd zijn voor de leve ring van films, die geschikt zijn voor ge bruik in oorlogsstijd, terwijl ten aanzien van de radio-uitzendingen het aan de BBC. overgelaten wordt om in nauw verband met het ministerie voor de inlichtingen te werken. Jachtvliegtuig verongelukt. Een jachtvliegtuig, dat \door een ser geant werd bestuurd, is tijdens êen acro batische vlucht nabij Rome tegen den grond geslagen. De piloot kwam om het leven. GOLDRUSH. Een goldrush van een omvang, die her inneringen wekt aan de dagen van Klon dike, is naar de „Daily Telegraph" uit Ed monton in Alberta (Canada) meldt, giste ren ontstaan op het bericht, dat goud ont dekt was in de Yellow Knife-streek, nabij het Great Slave meer. Een goudader werd daar gevonden, waarvan men meent, dat het een der rijkste is, die tot dusverre ont dekt zijn. De ader ligt op ongeveer 50 mijl ten Oosten van het Yellow Knife mijnkamp. Het bericht werd naar Edmonton ge bracht door twee mijnwerkers, die proeven bij zich hadden, verkregen uit nieuwe bo ringen. Het nieuws verspreidde zich als 'n loopend vuur. Binnen enkele uren zwerm- DE VEILINGSPLICHT VOOR FRUIT. De voorzitter van de provinciale vei lingsorganisatie van Gelderland, Utrecht en Overijssel, mr. dr. G. Kolff, schreef in „De Gelderlander" een artikel over bo venstaand onderwerp. „Ik ben van den veilplicht van fruit zulk een groot voorstander, zegt hij, omdat dit de eenige weg is om te komen tot de zoo hoog noodige verbetering der kwaliteit van het Hollandsche product. Jarenlang heeft daaraan maar al te veel ontbroken en al valt er in dit op zicht zeker eenige verbetering te bespeu ren, het tempo, waarin deze tot stand komt, is nog veel te langzaam en de on verschilligheid van sommige telers, die het maar al te prettig vinden, wanneer het soms nog eens gelukt door knoeierij voor minderwaardig fruit een behoorlij ken prijs te maken, remt den vooruitgang tot schade van het algemeen belang der producenten. Zoodoende heeft ons Neder landsche fruit een minder goeden naam gekregen, zoowel op de buitenlandsche markt als in het binnenland. En nu weet ik wel, dat door de contro le op den uitvoer, ook van fruit, het thans minder gemakkelijk is dan vroeger, om een minderwaardig product te exporteeren, doch daar deze controle het best en het. goedkoopst op de veilingen kan worden uitgeoefend, zijn de veilingen daarbij inge schakeld. Ten aanzien van de binnenlandsche markt echter bestaat nog volledige vrij heid om allerlei rommel als Nederlandsch fruit onder de consumenten te brengen. Er moet nu eindelijk toch eens een eind komen aan den veelal nog bestaan- den toestand, dat vele winkeliers in de steden hun étalages gevuld hebben met prachtige buitenlandsche peren en appe len, terwijl het Nederlandsche product in een hoek of onder de toonbank wordt weggestopt, omdat het nauwelijks toon baar is. En zonder eenigen dwang van boven schijnt het niet mogelijk het gros van de Nederlandsche fruittelers hun eigen belang in liezen te doen begrijpen. Hier is nu eens een terrein voor „orde ning" in de beste beteekenis van het woord, doch nu de bedrijfsgenooten, on danks de vele pogingen van de goedwil- lenden door de tegenwerking of gebrek aan medewerking van velen het niet kun nen klaren, behooren wij dankbaar te zijn, dat de Regeering ons door het voor- schrijvën van „veilplichtde mogelijkheid opent om resultaten te bereiken. En voor al nu dit jaar ons kwaliteitseischen zal brengen, vastgesteld in overleg met des kundigen uit onze voornaamste fruitteelt gebieden en deshalve uitvoerbaar, kan een groote schrede in de goede richting wor den gedaan. Alleen door al het fruit over de veilingen te doen verkoopen en alzoo behoorlijk te doen controleeren of de kwaliteitseischen gehandhaafd worden, kan de zoo hoog noodige verbetering worden verkregen. Niet dat wij er daarme de al zullen zijn. Neen zullen de veilingen haar taak, de fruitteelt tot grooter bloei te brengen, verstaan, dan zal meer nog dan thans het geval is, de sorteering en verpakking ter veiling moeten, worden ver richt en dan zullen wij tenslotte ook in ons land moeten komen tot collectief sor- teeren en verpakken. Daarbij zullen de veilingen meer en meer, door het bouwen van koelhuizen en prima bewaarplaatsen het bewaarfruit moeten concentreeren. In dit opzicht wordt al het een en ander gedaan, doch ook in dit opzicht staan wij nog slechts aan het begin. Op deze wijze zal het ook alleen mogelijk zijn het thans voor exporteurs bestaande bezwaar op te heffen, dat deze, wanneer er plotseling mogelijkheid voor uitvoer bestaat, thans niet in de gelegenheid zijn op een veiling direct het gewenschte kwantum te koo- pen. Ik kan nu zeer goed begrijpen, dat in de kringen van handelaren en exporteurs er verschillende gevonden worden, die van „veilplicht" niets moeten hebben; dat de Kamers van Koophandel in welke deze heeren hun vertegenwoordigers hebben, er tegen requestreeren, spreekt vanzelf. Veilplicht brengt mede constante groo te aanvoeren ter veiling, vandaar veel kooplieden, met als gevolg groote concur rentie en het voornaamtse vet raakt van den ketel. In die kringen wordt ook maar al te goed de waarheid erkend van den ouden, ook hier wel met succes toegepas- ten regel divide et impera". Dat echter nog betrekkelijk vele telers en zelfs ook leiders, van veilingsvereenigingen zich vatbaar toonen voor des vogelaars zoet gefluit is mij een raadsel. Wie een open oog heeft voor de belan gen van den Nederlandschen fruitprodu- cent, en wie begrijpt, dat wij daarvoor in de allereerste plaats kwaliteitsverbete- ring over de geheele linie en niet alleen bij enkele vooraanstaande kweekers noodig hebben, die moet ook inzien, dat de thans van regeeringswege voorgeschre ven veilplicht voor onze fruitteelt een ze genrijke maatregel is. Ik bedoel hier „veilplicht" in het alge meen, hetgeen niet beteekent, dat ik de thans bestaande regeling in alle onder- deelen bewonder. Daarop zijn inderdaad verschillende gegronde aanmerkingen te maken, van welke ik hier kortheidshalve alleen noem de groote moeilijkheid, wel ke er aan verbonden is om van eene een maal gekozen veiling, naar eene andere ove.r te gaan. In dat opzicht zou verande ring in de bestaande voorschriften gunstig werken, terwijl ook anderszins wel eenige meerdere soepelheid zou kunnen worden betracht. Maar als principe is de veilplicht als een groote steun voor den naar betere toe standen strevenden fruitteler te beschou wen en opheffing daarvan zou dan ook door mij in hooge mate worden betreurd." den duizenden gouddorstigen over de we gen naar het Noorden, in auto's, autobus sen en zelfs op fietsen. Rijkere personen huurden zelfs vliegtuigen om de nieuwe goudstreek eerder te kunnen bereiken. Naar schatting trekken thans ongeveer 10.000 personen naar het Yellow Knife kamp. XXIV. Zeg het met cijfers. -• De bevolking van België bedroeg op 31 December 1938 8.386.533 inwoners (4.142.064 mannen en 4.244.489 vrouwen). De provincie Brabant heeft de meeste in woners, nl. 1.771.038, de provincie Antwer pen 1.254.242. Brussel heeft 191.678 inwo ners (voor hen, die niet op de hoogte zijn: Brussel-stad is betrekkelijk klein, maar heeft verschillende voorsteden, die geheel zelf standig zijn: Vorst, Schaarbeek, Laken, Uk- kel, Elsene, enz.). Het hoogste cijfer, dat Brussel ooit kende was in 1922, nl. 215.504 ten gevolge van de naasting van randge meenten. Eind 1930 was dit aantal geslon ken tot 200.433 en nu blijkt het dus op nieuw sterk gedaald te zijn. De kleinste gemeente van ons land is Zoutenaaie met 37 inwoners. Het aantal geboorten bedroeg in 1938 130.133 15.52 per duizend. Het aantal sterfgevallen was 104.684 12.48 per dui zend. In het Vlaamsche gedeelte van België overtrof het aantal geboorten dat der sterf gevallen met 31.227. In het Waalsche ge deelte overtrof het aantal sterfgevallen ech ter dat der geboorten met 5.894. (vermeer dering in Vlaanderen met 5.85 per duizend, vermindering in Wallonië met ongeveer' 2 per duizend). Het aantal huwelijken bedroeg in dat jaar 61.402 (7.34 per duizend), tegen 63.435 in 1937. Er waren eind 1938 in ronde getallen 8.800 Russische vluchtelingen, 2000 Duit sche, 800 Oostenrijksehe, 80 vaderlandloo- zen, 3500 Spaansche kinderen en 120 vol wassenen, 250 Italianen. Het aantal Jood- sche vluchtelingen bedroeg ongeveer 20.000. Tijdens den oorlog 1914'18 waren er 33.471 militairen in Nederland geïnterneerd. België heeft drie padvindersvereenigin- gen, met in het geheel 18.000 leden (1 op de 520 inwoners), Engeland 1 op de 80, Ne derland 1 op de 394 en Frankrijk 1 op de 487. Bij de laatst gehouden verkiezingen was het aantal ongeldige stembrieven 14.06 De ingevoerde nieuwe belastingen zullen volgens schatting moeten opbrengen: Om- zetzegels 280 millioen, registratie 72 mil lioen, vermeerdering personeele belasting 62 millioen, zegelrecht 38 millioen, belas ting op de vervoermiddelen 37 millioen, to taal 489 millioen. Gedurende het eerste halfjaar 1939 wer den 52.636 aanvaarde wissels niet op den vervaldag betaald. Over hetzelfde tijdstip werden 364 faillissementen uitgesproken. De opbrengst van de goudmijnen in Con go bedroeg gedurende het eerste halfjaar 1939 4.416 kg. Het Koninklijk Observatorium te Ukkel registreerde in 1938 370 aardbevingen. De Belgische steenkolenmijnen brachten in 1938 29.573.000 ton op. De voorraad be droeg op einde December 2.222.300 ton. De werktijd onder den grond is 45 uren per week. Het aantal mijnwerkers schommelt van 125.800 in September tot 134.100 in No vember. Het aantal buitenlandsche mijn werkers bedraagt 25.042. De gemiddelde da- gelijksche opbrengst per arbeider was in 1938 752 kg. (782 in 1937 en 794 in 1936). Het loon bedroeg gemiddeld Fr. 49.53 per dag (Fr. 46.13 in 1937). De uitgaven voor salaris per ton zijn Fr. 65.88, in 1937 Fr. 58. De Belgische Spoorwegen hebben in 1938 gewerkt met een verlies van Fr. 172.534.000. De basisprijs per kilometer bedraagt in ons land, in Nederlandsche munt gerekend, 2,02 cent (in Nederland 2,25 cent). Dagelijks leggen de treinen in België een afstand af, die gelijk is aan vier maal de rondte om de aarde. In 1938 werden er vervoerd 195.000.000 reizigers (in 1937 203.000.000). Het goede renvervoer bedroeg 74.219.000 ton. Bij spoor wegongelukken verloren in 1938 15 men- schen het leven en 112 werden er gekwetst. Het aantal aangeslotenen aan de telefoon bedroeg in 1938 379.989 (4.95 per 100 inwo ners). Het aantal binnenlandsche telegram men was 2.787.600, waarvan 836.274 geluks- telegrammen. De rijkssubsidie aan de Sabena (lucht vaartmaatschappij) was in '38 Fr. 21.349.000. Eind vorig jaar waren er 1.012.079 radio- bezitters. Er zijn in België 238,759 auto's en 2,821.000 rijwielen. Maandelijks worden ongeveer 2500 verkeerszonden vastgesteld. Alleenstaande nandelaars (dus degenen, die zonder personeel werken) zijn er in ons land 397.000, één op de twintig. Twintig klanten moeten dus volstaan om één han delaar en zijn gezin té doen leven. In een volgend artikel hopen wij met nog eenige cijfers te komen aandragen. Hendrick de Vlaming. EEN NIEUW VLIEGVELD IN BRABANT. De Tweede Kamer keurt het cre- diet van 33 millioen voor defensie goed. De stemming in de Tweede Kamer stak gisteren sterk af tegen die van Donderdag, daar alle spanning thans geweken was. De voorzitter deelde mede, dat het kabinet aan de Koningin ontslag had aangeboden en dat de regeering de Kamer verzocht de aanhan gige agenda af te handelen. Dit is gister middag dan ook geschied. Het eenige ontwerp waarover debat is gevoerd, was de suppletoire begrooting voor 1939 van het departement Van defensie waarbij f 33 millioen zijn aangevraagd. Mi nister Van Dijk ondervond weinig tegen stand tegen den aanvrage. Hij verklaarde bij zijn beantwoording van de sprekers, dat zijn departement de zuinigheid zooveel mo gelijk in acht neemt. Voorts deed hij de nieuwe aankondiging, dat bij Verhoven, nabij Gilze, het nieuwe vliegveld zal wor den aangelegd dat in de plaats zal komen van Waalhaven. Over de voorbereiding van de vlootuitbreiding zeide hij, dat de techni sche commissiën welke zich zoowel met de financieele als met de krijgskundige zijde van dit probleem bezig houdt, spoedig met haar taak gereed zal zijn. Het wetsontwerp werd goedgekeurd zon der hoofdelijke stemming. De vergadering is tot onbepaalden tijd verdaagd.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 7