Mretrtttcïule MIDDELBURGSCHE COURANT (&GOESCHE COURANT) Groote Kamermeerderheid tegen het kabinet-Colijn. Ontslag aangeboden. PERSKRONIEK. Een motie van afkeuring, ingediend door den roomsch-katholieken fractieleider, met 55 tegen 27 stemmen aangenomen. Vliegtuigen voor defensie. De Vierdaagsche. Scheepsramp in het Kanaal. De slag bij Tannenberg. Atlassen en politiek. De Ver. Staten zeggen het landels- en scheepvaartverdrag y met Japan op. Een vacantie op de heide? Een wedstrijd tusschen Zeeuw- sche en Rotterdamsche schakers Het vonnis over het kabinet-Colijn. ©agblad. Uitg. N.V. De Middelburgsche Crt. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstr. 28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; ,?e GOESTurfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs v.oor Middelburg en Goes 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. NUMMER 176. TWEE BLADEN. VRIJDAG jf*-] 28 JULI 1939. EERSTE BLAD. 182e JAARG Advertentiën 30 ct per regel, ingezondere mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager Tarief op aanvraag. Familieberichten erc dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleins Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bSjj vooruitbetaling. »Brieven, of adres bureay v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ët- Het Kamerdebat over de regeeringsver- klaring van het nieuwe kabinet-Colijn ein- digde gistermiddag met de aanneming (55 tegen 27 stemmen) van een motie van af keuring ingediend door mr. dr. L. N. Deckers, den voorzitter der roomsch-lta- tholieke fractie en luidende als volgt: „De Kamer, overwegende dat de kabi netsformatie niet geleid heeft tot het op treden van een kabinet, dat de noodige waarborgen biedt voor een deugdelijke be hartiging van het landsbelang in gemeen overleg met de Staten-Generaal, keurt het optreden van dit kabinet af, en gaat over tot de orde van den dag". Voor de motie stemden: de roomsch-ka tholieken, de s.d.a.p., de vrijz. democraten, de communisten en de chr. democraten. De motie werd ingediend, nadat dr. Coljjn op zeer knappe wijze de formatie van zijn zakenkabinet had verdedigd en met indruk wekkende ernst had gewezen op den zeer zorgelijken financieelen toestand. Dit ern stige betoog mocht echter niet baten. De hr. Deckers diende zijn motie in en na dat de fractieleiders hun houding hadden bepaald werd ze aangenomen. Tegen de motie stemden: de anti-rev., christ.-hist., liberalen en n.s.b. De rede van dr. Colijn. Aan de indrukwekkende rede, welke dr. Colijn heeft gehouden ze mocht echter niet baten ontleenen wij, dat de finanei- eele toestand des lands inderdaad weer zeer zorgelijk is. De voorloopige begrooting-1940 wees een tekort aan van 56 millioen, ver oorzaakt door stijging van uitgaven (dure plannen van den roomsch-katholieken mi nister Romme en zoo). Dit was het, wat mr. De Wilde tot heengaan noopte. Ook spreker had toen reeds kunnen gaan. Doch het heengaan van den formateur beteekent meer dan het heengaan van andere minis ters. Daarom heeft spreker getracht de cri sis te voorkomen door overleg met alle de partementen. Het eerste resultaat was de schrapping van 12 millioen, voornamelijk van nieuwe uitgaven. De resteerende 44 millioen wer den door toegeven van spreker inzake ver deeling over gewonen en buitengewonen dienst tot 39 millioen teruggebracht. Zou den de nieuwe belastingwetten er niet ko men, dan zou het tekort nog met 50 mil lioen moeten worden verhoogd; de minister van financiën zou dus voor 1940 een tekort op den gewonen dienst van 89 millioen aantreffen. Voor het jaar 1941 zou daar nog 45 millioen bijkomen aan reeds vaststaan de nieuwe verplichtingen. Dat jaar zou dus een zeer belangrijk tekort te zien geven, naar schatting 85 millioen, gesteld ten minste, dat de nieuwe belastingen 50 mil lioen opleveren. Maar ook de kapitaaldienst stelde zijn eischen. Voor 1940 wordt op den kapitaal- dienst 208 millioen aangevraagd. Voor 1940 zouden we 250 millioen uit leening moeten dekken. Die vlottende schuld zal ongeveer een milliard gaan bedragen, terwijl de moge lijkheid van consolideering uitermate ge ring moet worden geacht. De verdere be sprekingen in het kabinet aan de hand van een door spr. opgestelde nota brachten wel een en ander op, doch niet voldoende. Voorts kwam er een geschilpunt bij. Er rees sinds eenigen tijd twijfel omtrent de plannen tot bestrijding der jeugdwerk loosheid. De twijfel betrof den omvang der jeugdwerkloosheid. Was daarvoor 10 mil lioen noodig. Ook over de methode rees twijfel. Was uitbreiding van het vakonder wijs niet beter dan de aanvankelijk voorge nomen methode? Op 28 Juni ontving spr. van minister Romme een nota, waarin stond: „Wil ik mijn aandeel in de ministerieele verant woordelijkheid verder blijven dragen, dan moet ik er zeker van zijn, dat de besluiten inzake werkloosheid en jeugdwerkloosheid ongewijzigd blijven en dat aan de uitvoering daarvan loyaal zal worden meegewerkt". Na ontvangst van deze nota meende spr. en de meesten van zijn ambtgenooten, dat ver der overleg nutteloos was en volgde de ontslagaanvrage. De heer Colijn besloot zijn rede met het volgende Men heeft gezegd dat dit kabinet niet past bij de Kamer. Spr. wilde er na het geen de heer De Geer heeft gezegd, niet diep op ingaan. Hij stelde deze vraag: was er een ander kabinet practisch mogelijk' Spr. meende, dat practisch geen ander ka binet op dit oogenblik mogelijk is. Mocht spr. zich daarin vergist hebben, dan is niets eenvoudiger dan hem deze vergissing bij no tarieele akte te beteekenen. Het oordeel, dat dit kabinet niet passen zou bij deze Kamer, is voorbarig. Men dien de te wachten tot de regeering plannen aan de Kamer zou voorleggen. Dan zou er ze ker meeningsverschil komen. Maar dit ge beurt wel meer. Spr. dacht aan het babinet De Meester, het tweede kabinet Ruys, het eerste kabinet Colijn, het tweede kabinet Colijn. Al deze kabinetten schenen min of meer bij de Kamer te behooren en toch ble ven conflicten niet uit. Ons partijwezen waarborgt niet een hechte samenwerking tusschen regeering en parlement. Dit heeft spr. wel eens doen vreezen dat ons parle mentaire stelsel niet zoo hecht schijnt. Tenzij wij de grenzen scherp trekken, het geen wel eens te weinig, geschiedt. De re geering moet regeeren, daarbij is het on verschillig welke personen achter de re- geeringstafel zitten. De Kamer beoordeele de regeeringsmaatregelen naar hare inner lijke waarde. De regeering zal naar over eenstemming met de Kamer moeten stre ven. Doch dit kabinet staat of valt met het streven naar een betere budgetaire positie, hetgeen een zorg voor de sociale belangen niet uitsluit. Het woord is nu aan de Kamer. In serene rust wachten wij, aldus spr., den uitslag af in het besef, dat niets bij geval geschiedt, doch dat alles bestuurd wordt door Hem, die ook hier op aarde de Hoogste Koning is. ac De regeeringspersdienst meldt: De heeren ministers hebben bij schrijven van den voorzitter van den raad van minis ters van 27 Juli 1939 aan H. M. de Konin gin ontheffing uit hun ambt verzocht. Van morgen te kwart over negen begaf dr. Co lijn zich naar het paleis Noordeinde. Hare Majesteit heeft het verzoek in over weging genomen en den heeren ministers verzocht zich inmiddels met de behandeling en afdoening, zoo mogelijk, van de loopen- de zaken te blijven belasten. Belangrijke opdracht aan de Nederlandsche industrie op komst. In de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over het wetsontwerp tot wjjziging van de Dienstplichtwet deelen de ministers van defensie en van binnen- landsehe zaken o.m. het volgende mede: Waar maar eenigszins mogelijk wordt bij de aanschaffing van materieel, be stemd voor defensiedoeleinden, met de belangen van de Nederlandsche nijverheid ten volle rekening gehouden. Voor wat het vliegtuigmaterieel betreft wordt steeds in de eerste plaats onder zocht in hoeverre door de particuliere nij verheid op redelijke voorwaarden en bin nen redelijken leveringstermijn in de be hoefte kan worden voorzien. Als gevolg daarvan is tot heden in den loop der jaren slechts een klein gedeelte van het benoodigde materieel in het bui tenland moeten worden aangeschaft, te weten wat de landmacht betreft 18 ge vechtsvliegtuigen en 3 overgangstoestel len. Naar verwacht mag worden zullen thans loopende onderhandelingen binnenkort tot een belangrijke opdracht aan de binnen- landsche industrie kunnen leiden. Deze opdracht is een gevolg van de aan biedingen, welke niet van een, doch van meer Nederlandsche fabrieken op een aanvrage van de zijde van het departe ment van defensie zijn ontvangen. (Een en ander houldt waarschijnlijk verband met de onlangs gedane bestel ling van ongeveer 40 Koolhoven jacht vliegtuigen (FK 58) en de vervaardiging in serie door Koolhoven van een zg. over gangsvliegtuig). Het is twijfelachtig of een ander deel van de nog benoodigde vliegtuigen, waar aan dringend behoefte bestaat, eveneens in het binnenland kan worden aange schaft, omdat Nederlandsche producten van dit type nog niet in voldoende mate tot ontwikkeling zijn gekomen. (Van een b ij zonde ren medewerker.) De Derde dag. Nijmegen, Donderdag. Wat door velen reeds gisteren werd voorspeld, werd vanmorgen tot waarheid: tusschen dé wolkenflarden in verscheen de zon en zoo vertrok het leger tippe laars met heel wat meer opgewektheid dan de vorige dagen. Dertien bleven ach ter en al spoedig viel het op dat velen moeite hadden op tempo te komen. De eerste twee dagen zijn wel een heel zwa re proef geweest. Zij hebben veel gevergd van doorzettings- en uithoudingsvermo gen en als reactie daarop blijkt hoe moei lijk sommigen loopen. Maar dat wordt met het uur beter en dan is alle pijn weer vlug vergeten. Over de kersenboomgaarden in de Betuwe glanst de zon en een frissche wind maakt dat de warmte prettig aan doe ti< De voortreffelijke regeling lang,»; den langen beton weg naar Arnhem maakt het den loopers zoo gemakkelijk mogelijk. Al is het nog vroeg, toch staan overal- reeds belangstellenden de loopers gade te slaan. Lent en Eist zijn in feeste lijke stemming en vele neringdoenden heb ben dezen dag een extratje want een loo- per is dorstig en eet graag wat fruit. Daar is dan ook op gerekend en niet zon der succes. In Arnhem waar de belang stelling reeds op de brug over de Rijn begint, is de verkeersregeling volmaakt. Zoo noodig laat men alles stoppen om een eenzamen tippelaar voorrang te verleenen Zij die de 55 km loopen krijgen een prach tige tocht langs den Roozendaalschen weg to't de Schelmsche weg waar links at wordt geslagen tot de Deelsche weg. Dit is een van de mooiste stukjes uit het 4 daagsche parcours, want het loopt door heuvelachtig terrein waar tusschen de rij pende graanakkers liggen. Juist op het gedeelte waar de dichtste bebossching is, begon het te regenen. Er was gelukkig dichtbij gelegenheid tot schuilen. De tocht kon spoedig worden voortgezet. Even werd er een flink tempo ingezet maar de mooie omgeving drong tot kijken en dus ging het weer rustig "aan, tenmin ste bij hen die daarvoor oog hebben. Is heel eigenaardig te zien hoe verschil lend de opvattingen zijn wat het loopen betreft. De een gunt zich haast geen rust, de ander heel veel, maar beiden hebben meestal denzelfden drang, toch maar niet zoo laat binnen te komen. Dit nu is niet de bedoeling; natuurlijk moet de tijdsli miet niet al te veel overschreden wor den. Hoofdzaak is en blijft dat men goed binnenkomt en in staat is na den vier daagsche de gewone werkzaamheden te hervatten. Het is dan ook geheel overbo dig zooals gebeurde, dat een drietal tip pelaars van de laatste 12 km er negen liepen in precies één uur. Prettig was het te hooren toen een tweetal tippelaars dat mte rustige pas liep, een compliment kre gen „dat is nu pas echt wandelen." Het mooiste daarbij was, dat dit tweetal uit Zeeland kwam. Trouwens de Zeeuwen raken al aardig bekend en worden dik wijls met 'n extra aanmoedigen beloond De terugtocht was weer over den beton weg, waar de zon nu onbarmhartig op te branden stond. In drie dagen, regen, kou de en hitte dat zijn zoo van die beproe vingen, waar de vierdaagsche looper te gen moet kunnen. Morgen (Vrijdag) de laatste dag met een nog niet zekere verrassing: het be zoek van Prins Bernhard en tot slot de huldigingen van tienduizenden langs de laatste kilometers. Daar hoort een zon netje bij waar allen dan ook op rekenen Gisteren zijn in het Kanaal ter hoogte van de kust van Cornwall (Engeland) het tankschip „Sunik" en het vrachtschip „Grangesberg" met elkaar in botsing geko men. De tankboot, welke 5000 ton benzine* aan boord had, vloog na de botsing in brand. De brandende benzine verspreidde zich over een lengte van meer dan een mijl over het water. Van de 30 opvarenden in de „Sunik" konden er 20 door de „Granges berg" gered worden. Tien leden van de be manning van het tankschip worden ver mist. Ook de kapitein van de „Grangesberg" is na de botsing niet meer gezien. Men denkt dat hij over boord is gevallen. De geredde opvarenden van de „Sunik", die van de opgeloopen brandwonden en de doorstane emotie en ontbering zeer te lij den hadden gehad, vertelden, hoe zij ter stond na de botsing door vlammen omringd werden. Zij moesten tusschen brandende olievlekken door zwemmen of, half ver blind door den rook, in kleine bootjes roeien. Zij zagen, hoe de vlammen den boeg van de „Grangesberg" aantastten en hoe de bemanning van dit schip toesnelde om het vuur te blusschen. NEDERLANDSCHE AUTO IN BELGIë VERONGELUKT. Een gezelschap Amsterdamsche toeristen, die met zijn vijven een rondreis door België maakten per auto, is nabij Brasse in de Ardennen tegen een boom gereden. De 26- jarige M. de Jonkheer en de 30-jarige A. van Meertslaat werden daarbij doodelijk gewond. De drie anderen kregen lichte verwondingen. Het voertuig werd geheel vernield. Hitier gaat hem herdenken. Reuter meldt uit Berlijn: Op 27 Augustus zal Hitier ter gelegenheid van den vijf en twintigsten verjaardag van de groote over winning van Hindenburg te Tannenberg. bij de Poolsche grens, een redevoering uitspre ken, die zal worden aangehoord door 125.000 oud-strijders, waarvan sommigen nog in den herdachten slag hebben meegestreden. Reuter meldt uit Berlijn: De Duitsche schoolatlassen, die in het vervolg geteekend worden, zullen volgens een door den rijkS' minister van opvoeding gepubliceerde ver ordening „levensruimte" veeleer dan de gebruikelijke geographische bijzonderheden moeten toonen. De nieuwe kaarten zullen duidelijk bodemeigerfaardigheden, grond- stoffenbijzonderheden en hun invloed op de bevolking moeten aangeven. De kaart van Duitschland moet de Duitsche „cultureele zones" in Oost- en Zuid-Oost-Europa too nen op hetzelfde blad als het Duitsche rijk. De afzonderlijke Duitsche provincies mogen niet meer als afzonderlijke onderdeelen worden aangeduid, aangezien dit in strijd is met de Duitsche eenheidsgedachte „Taalkaarten van Europa moeten met bij zonderen zorg bestudeerd worden", aldus de verordening, „aangezien volgens de hui dige opvatting het niet de taal, maar het nationale bewustzijn is, dat beslist over de nationaliteit van het ras". Groote rassen groepen zooals Slaven, moeten niet aange geven worden als afzonderlijke deelen, aan gezien „ondanks de taalverwantschap zij vele contrasteerende typen omvatten". „Et nografische sferen" zooals de Middelland sche Zee of de Baltische Zee moeten op een kaart worden afgedrukt. Het ministerie van buitenlandsche zaken te Washington heeft medegedeeld, dat de regeering der Vereenigde Staten besloten heeft, het handels- en scheepvaartverdrag met Japan van 1911 op te zeggen. Dit besluit, dat groote verrassing heeft gewekt, werd gisteravond aan de pers me degedeeld door een ambtenaar van het staatsdepartement, die nader verklaarde, dat het doel is, „de Amerikaansehe belan gen beter te ontwikkelen". De opzegging zal over zes maanden van kracht worden, waardoor het congres in staat zal zijn, in de komende zitting de kwestie van een embargo op voor Japan bestemde grondstoffen te bespreken. Het staatsdepartement beschouwde het verdrag namelijk als een hinderpaal voor de toe passing van zulk een embargo, dat het on derwerp vormde van een onlangs door se nator Pittmann ingediende resolutie. In de door staatssecretaris Huil aan den Japanschen ambassadeur te Washington ter hand gestelden tekst wordt o.m. gezegd: de regeering der Vereenigde Staten is tot de slotsom gekomen, dat het verdrag van 1911 bepaalde clausules bevat, die een nieu we bestudeering noodig maken. Met het oog hierop en om de Amerikaansehe belan gen beter te beschermen en te ontwikkelen overeenkomstig de behoeften van de nieuwe ontwikkeling van den toestand, deelt de re geering der Vereenigde Staten aan de Ja- pansche regeering haar besluit mede, het verdrag op te zeggen. De Ver. Stóten zijn Japans grootste leve ranciers van de voor oorlogs-operaties noo dige grondstoffen, in hoofdzaak katoen, jjzer, staal en petroleum."" Voorstanders van het embargo gelooven, dat de toepassing er van voor Japan tenge volge zal hebben, dat het in zijn bewegings vrijheid in China wordt belemmerd. De te genstanders beschouwen het als een stap naar den oorlog en gelooven dat wraak- maatregelen van Japan gevolgd zullen wor den door weer wraakmaatregelen van de Vereenigde Staten en wellicht door een conflict. De eerste indruk van de opzegging van het handelsverdrag van 1911 is, dat het Amerikaansehe staatsdepartement een waarschuwing tot Japan heeft willen rich ten en bij dit land geen twijfel heeft wil len laten omtrent het standpunt der Ver eenigde Staten. Men wijst te Washington in het bijzonder op het feit, dat, aangezien het verdrag in zijn geheel is opgezegd, het ge baar der Amerikaansehe regeering vooral een politiek karakter draagt. Het zou na melijk voldoende zijn geweest, de clausule der meestbegunstiging op te zeggen om de aanneming mogelijk te maken van de motie van Pittmann waarin een embargo op wa pens en op alle industrieele grondstoffen voor Japan geëischt wordt. Men herin nert er in dit verband aan, dat de opzegging door de regeering der Vereenigde Staten van een handelsverdrag uit politieke over wegingen vrijwel zonder precedent is. WEERBERICHT. Verwachting tot morgenavond: DE BILT: matige tot zwakke Z.W. tot Z. wind, betrokken tot zwaar of half bewolkt, weinig of geen regen, weinig verandering in temperatuur. UKKEL: Matige wind uit Z.W. richtin gen, zwaar bewolkte hemel, vrij warm. Za 29 Jul. Zon op: 5 h 16; onder: 20 h 56. Licht op: 21 h 26. Maan op: 19 h 31; onder: 3 h 38. V.M. 31 Juli. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Juli. Hoogwater. Laagwater. Vrijdag 28 12.41 6.41 19.07 Zaterdag 29 1.04 13.28 7.28 19.59 Zondag 30 1.48 14.06 8.09 20.37 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger, Veere 38 min. later. S springtij. Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Juli. Vrijdag Zaterdag Zondag Hoogwater. 28 1.45 14.23 29 2.45 15.15 30 3.32 15.57 Laagwater. 7.41 20.12 8.32 21.03 9.16 21.39 Dan Purol meenemenDit verzacht en geneest zonnebrand en voorkomt ver vellen. Doos 30 ct. (Ingez. MedeaJ Morgen, Zaterdag 29 Juli, zal te Roo sendaal een belangrijke ontmoeting plaats vinden, tusschen een 15-tal der sterkste Zeeuwsche schakers en een gelijk aantal van den Rotterdamschen Schaakbond. Deze wedstrijd is daarom van belang, omdat het feitelijk de eerste officieele ontmoeting is, tusschen Zeeuwsche spelers en overig schakend Nederland. Wel heb ben aan de jaarlijksche Bondswedstrijden ook wel Zeeuwen deelgenomen, en toen deze wedstrijden in 1935 te Middelburg werden gehouden, speelden uit den aard der zaak meer Zeeuwen mee, maar overi gens is het door de ligging onzer provin cie, steeds moeilijk om regelmatig con tact te houden met schakers uit andere gewesten. Thans wordt de moeite van den Zeeuw sehen Schaakbond bekroond. Het is te be grijpen dat men met belangstelling deze krachtmeting tegemoet ziet En nu de verwachting omtrent de uit slag. Eerlijk gezegd is men onder de Zeeuwen vrij pessimistisch gestemd. On der de namen, die men van Rotterdam sche zijde noemde, zijn er te veel met be kende klank, om veel hoop te laten. Maar de Zeeuwen zullen hun best doen. Jammer, dat nog enkele van de sterksten ontbre ken, o.a. v. d. Ende, dr Bruch, Heems kerk, de Kleyn. Een mooie, doch zware strijd staat den Zeeuwen morgen te wachten Lichtvaardige partijzucht. Over de aanneming van de (roomsch- katholieke) motie van wantrouwen tegen het nieuwe kabinet-Colijn, gistermiddag in de Tweede Kamer, schrijft de liberale „Nieuwe Rotterdamsche Courant" o.m. het volgende: Aan de poging om in dezen hoogstern- stigen tijd, waarin dreigend-donkere wolken langs het Europeesche zwerk trekken en waarin eenheid vóór alles geboden is, den grooten moeilijkheden het hoofd te bieden, is de Kamermeerderheid van gisteren met groote lichtvaardigheid tegemoet getreden. Hoe anders moet immers de houding van roomsch-katholieken, sociaal-democraten en vrijzinnig-democraten worden geken schetst, die met volkomen negatie van de zorgwekkende mededeelingen van dr. Co lijn over den staat onzer financiën, dat ka binet niet eens de gelegenheid hebben ge boden, zijn optreden door d a d e n te recht vaardigen. Lichtvaardig is deze houding allereerst met betrekking tot onze parlementaire in stellingen. De Grondwet schrijft voor, dat de wetgeving geschiedt in'gemeen overleg tusschen Kroon en Volksvertegenwoordi ging. Aan dit gemeen overleg heeft het echter meer dan eens gemankeerd; ook bij z.g. parlementaire of meerderheidskabinet ten, zooals dr. Colijn gistermiddag terecht in herinnering bracht. De samenwerking tusschen parlement en regeering is onder de aan versteening lijdende partijverhoudin gen in ons land daarom altijd een min of meer teere aangelegenheid geweest, welke slechts kon worden behartigd, indien regee ring èn volksvertegenwoordiging zich van de grenzen van eigen taak en bevoegdheid bewust waren. Wij zijn van oordeel, dat de Kamermeerderheid deze grenzen gisteren uit het oog heeft verloren. Zeker, het palement heeft een contro- leerende taak ten opzichte van de regee ring. Een kabinet heeft zich ook te ver antwoorden voor zjjn optreden als zoodanig. Maar bij de beoordeeling van een en ander dient de volksvertegenwoordiging, naar Ne derlandsche parlementaire opvattingen, zich een groote mate van terughoudendheid op te leggen. De kabinetsformatie, vooral indien daaraan enkele mislukte pogingen vooraf zijn gegaan, onttrekt zich voor een belangrijk deel aan de openbaarheid, zoodat voorzichtigheid in de oordeelsvorming steeds noodzakelijk is. Des te sterker geldt dit voor de r.k. Tweede-Kamerfractie, rui de roomsch-katholiek dr. Kooien, die vok gens de Maasbode geen verschil van inzicht met zijn partij over de oplossing van de cri sis heeft gehad, zijn, ruimst denkbare, op dracht Reeft moeten teruggeven. Paste het dan, tegenover den heer Colijn een „Ka mermeerderheid" in geding te brengen, die niet alleen dr. Kooien niet bijeen had kun nen brengen, maar die bovendien tot dus verre slechts als een vér verwijderde „uiterste noodzaak" in onze politiek had gespookt, zonder ooit een gestalte van vleesch en bloed te kunnen worden? Be staat er overigens wel een meerderheid in den eigenlijken zin des woords tegen het optreden van dit kabinet-Colijn? Kan de ongetwijfeld groote groep roomsch-katho lieken, die van radicale experimenten niets moet hebben, zich er zoo mede vereenigen, dat haar leiders de r. k. politiek zoozeer vereenzelvigen met de s.d. opvattingen? Op deze laatste vraag is zoo weinig ge makkelijk een positief antwoord te geven, dat de heer Deckers zich met zijn oordeel over het optreden van het jongste kabinet- Colijn uitermate voorzichtig had moeten gedragen. Des te meer aanleiding was er derhalve de daden van dit ministerie af te wachten. Christelijk-historischen, anti-revo- lutionnairen en liberalen hebben dan heel wat beter begrepen, dat het niet paste het kabinet te oordeelen, alvorens zijn ware ge zindheid uit zijn beleid was gebleken. Maar de r.k. fractie kon niet wachten; haar mi nisters waren „gesmaad", haar zig-zag po litiek was naar den radicalen kant uitgesla gen en er was geen houden aan. Het bedroevendste van de ervaring van gisteren is dan ook wel, dat niet de z a - k e 1 ij k e politiek, doch part ij-opvat tingen den doorslag hebben gegeven. Partij zucht is wel de slechtste raadgeefster, die zich denken laat. En dat de vrijzinnig-demo craten daaraan hand-en-spandiensten heb ben verleend, zal'in de laatste plaats dien kiezers verdrieten, die in 1937 in deze groep een aannemelijke centrumpartij waren gaan zien. Door dit alles is schade toege bracht aan het aanzien van ons parlemen taire stelsel, welke zich moeilijk laat hee- len.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1