Hf p-trtttrtnctule $eetxxir0cfye MIDDELBURGSCHE COURANT GOESGHE COURANT De Kamerdebatten over de regeeringsverklaring van Colijn Overneming der landbouwcrisismaat- regeiingen door de bedrijfsgenooten Besprekingen tusschen de generale staven van Engeland, Frankrijk en Rusland. De wegwijzerdienst van den A. N. W.B. Nieuwe aanslagen van de lersche terroristen Vorderingen in de onder handelingen te Moskou, De heer Van Houten spreekt van een kabinet-Van Lidt de Jeude. De C. h. zal het kabinet steunen. Een terugblik naar aan leiding van de a.s. onthul ling van den 4000sten weg wijzer. Bom ontploft op een sta* tion te Londen. Drie aanslagen te Liverpool. Klachten over een actie der Duitschers in Z. W. Roemenië Een tweede rapport verschenen Queipo de Llano gaat als gezant naar Argentinië NUMMER 175. TWEE BLADEN. DONDERDAG rj—1 27 JULI 1939. EERSTE BLAD, 182e JAARG. De BritschFransche onderhandelingen te Moskou duren nu al eenige maanden, zonder dat men van practische resultaten spreken kan. Nu eens was er optimisme, vooral van Engelsche zijde, maar al spoedig kreeg het pessimisme dan weer de over hand. Uit de berichten welke thans inzake deze onderhandelingen te Moskou uit de Engel sche en Fransche hoofdstad komen valt af te leiden, dat toch inderdaad vorderingen zijn gemaakt, en dat de hoop op spoedige resultaten niet geheel ongegrond is te noe men. WEERBERICHT. Verwachting tot morgenavond: DE BILT: helder tot licht of half be wolkt, droog warm weer, zwakke wind, aanvankelijk veranderlijk, later uit W. richtingen en iets toenemend. UKKEL: zwakke tot matige wind uit N.W. tot Z.W. richtingen, vrij schoon weer, zachte temperatuur. Vrij. 28 Juli. Zon op: 5 h 14; onder 20 h 58; licht op: 21 h 28; maan op: .18 h 44; onder 2 h 42. V. M. 31 Juli. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Juli. Hoogwater. Laagwater. Donderdag 27 11.46 24.08 5.37 18.07 Vrijdag 28 12.41 6.41 19.07 Zaterdag 29 1.04 13.28 7.28 19.59 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger, Veere 38 xnin. later. S springtij. Hoog- en Laagwater te Wemeïdinge: Juli. Hoogwater. Laagwater. Donderdag 27 13.20 6.35 19.14 Vrijdag 28 1.45 14.23 7.41 20.12 Zaterdag 29 2.45 15.15 8.32 21.03 Dagblad. Uitg. N.V. De Middelburgsche Crt. .Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstr.28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; Je GOES: Turfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes J 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. De Tweede Kamer zette hedenmiddag de debatten over de regeeringsverklaring van het nieuwe kabinet-Colijn voort. De heer Van Houten Cchr.-dem.) her innerde eraan, dat in 1937 de liberale staatspartij de verkiezingen is ingegaan met de leuze „zet meer liberalen naast Colijn". Blijkbaar heeft dr. Colijn die leuze overge nomen, gezien het groote aantal liberalen ■dat in zijn kabinet zitting heeft verkregen. Men zou eerder kunnen gewagen van het eerste kabinetVan Lidth de Jeude dan van het 5e kabinet-Colijn. Er zijn nu meer liberale ministers dan liberale Kamerleden! Het kabinet schijnt verknocht aan de libe rale ideologie. Misschien ziet de heer Ker sten er een geuzenkaftnet in, omdat de roomsch-katholieken er buiten zijn gehou den. Dwaasheid acht spr. het hier te gewagen van een zakenkabinet. Minder nog is het in overeenstemming met de meerderheid van deze Kamer, vein wie dan ook mag worden verwacht, dat zij zich met deze formatie niet zal vereenigen. Inconstitutioneel of fas cistisch kan spr. het niet noemen, doch evenmin acht hp het een kabinet om 's lands belangen te dienen. Spreker gelooft intusschen niet, dat de roomsch-katholie ken thans bereid zijn met de sociaal-demo craten en vrijzinnig-democraten tezamen 'n democratische politiek te voeren. Het kabinet kan waarschijnlijk rekenen op de sympathie van de fascistische en de 'liberale pers. Spreker ging verder de verschillende passages van het voorloopige progam na, zooals die in de regeeringsverklaring zijn opgenomen. Hij verwacht een verdwijning van de jeugddienst-administatie van den heer Romme. Overigens zijn de toezeggin gen van socialen aard uiterst vaag, zoodat hij er geen waarde aan kan hechten. Ten aanzien van de middelen tot bestrijding der werkloosheid is alles .koude zakelijk heid. Verder vroeg spr. zich af, hoe de uitbreiding van de defensie valt te rijmen met den wensch om de begrooting slui tend te maken. Op den steun van spre kers fractie zal dit op een kleine min derheid berustende .kabinet in' het alge meen niet kunnen rekenen. De heer De Geer (c.h.) kon niet zeggen dat h. de komst van dit ka binet met vreugde heeft begroet, al zitten er bekwame mannen in. Spr. betreurde dat aan het leven van het vorige kabinet een ontijdig einde is gemaakt. Vrijdagmiddag 28 Juli zal de 4000ste wegwijzer van den Kon. Ned. Toeristen bond ANWB door Prins Bernhard, eere voorzitter van den bond, worden onthuld. Deze wegwijzer wordt geplaatst aan den provincialen weg, betonweg van Soestdijk naar Utrecht, waar deze weg zich splitst in de richtingen Maartensdijk en Bilthoven. De plaatsing van den 4000sten wegwijzer is wel een feit om even bij stil te staan om de ware beteekenis van den „bond, die de wegwijzers plaatst" even ten volle in zich op te nemen. „Zijn het er maar 4000, ik dacht, dat het er veel meer waren,', werd er on langs uitgeroepen en die dit zeide, had eigenlijk gelijk. Het zijn er ook veel meer als men de richtingsborden, voorwijzers, waarschuwingsborden, aanduidingen van tertiaire wegen en „paddestoelen" mee telt. Dan is het aantal bijna het dubbele. Maar morgen wordt de 4000ste „weg wijzer';', d. i. de bekende blauwwit ge streepte paal met de twee, drie of vier witte borden met plaatsnamen en kilome terafstanden, geplaatst en een stukje ge schiedenis van deze wegwijzers is thans daarom wel gerechtvaardigd. De bewegwijzering van den weg da teert al van het jaar 1895, toen er prac- tisch nog geen sprake was van het motor- verkeer en die eerste wegwijzers waren dus uitsluitend bestemd vor het rijwiel- toerisme. In 1895 besloot het bondsbestuur eenige van de voornaamste wegen van wegwijzers te voorzien en begonnen werd met den weg van Rotterdam naar Utrecht, die daartoe verkend werd door wijlen den heer G. A. Pos, oud-hoofdconsul en 2en voorzitter van den ANWB., tezamen met zijn broeder den heer J. E. W. Pos, die ook thans nog een belangrijk aandeel heeft in de verzorging van de wegbake- ning. In den beginne zijn er met het plaatsen van deze aanduidingen langs de wegen rare ervaringen opgedaan. De eerste weg wijzers waren van hout en toen de hoofd consul zich eens ging overtuigen hoe na den langen, strengen winter de wegwijzers ïfch gehouden hadden bleek, dat de om wonende plattelandsbevolking van die stevige houten palen en borden een dank- Het onoverbrugbare incident, dat de oor zaak is geweest, is voor de Kamer evenwel nog niet geheel duidelijk geworden. Spre ker hoopte, dat de regeering alsnog de noo- dige opheldering daaraan zal geven. Wat de procedure van de kabinetsforma tie betreft, de meening is geuit, dat na de mislukking van de eerste pogingen van dr. Colijn en -na dr. Kooien nog een ander met de vorming van een kabinet had behooren te worden belast. Ook hieromtrent vroeg spr. nadere inlichtingen. Hij herinnerde er aan, dat na de verwerping van den post voor een gezantschap bij den Paus indertijd vijf formateurs aan het werk zijn geweest, alvorens een nieuw kabinet kon worden sa mengesteld. De Christel ij k-historische fractie zal ten opzichte van dit kabinet een wel willende houding aanne men. Zij is van nature gouvernementeel en zij hoopt dat ook andere fracties dat zoo veel mogelijk zullen zijn, terwijl zij van de oppositie de grootste loyaliteit verwacht. Dit kabinet wil het parlement niet ter zijde stellen, doch het wil met de uiteenloo- pende samenstelling in elk opzicht rekening houden. De grootst mogelijke dwaasheid is het, te zeggen, dat dit kabinet in strijd zou zijn met het parlementaire stelsel. Wat de regeeringsverklaring ten aanzien van de plannen van het kabinet inhoudt, meende spr., dat het een krachtige politiek van werkloosheidsbestrijding wil voeren. Niets wijst op het tegendeel. De regeering houde er rekening mede, dat er reeds thans gebrek aan goed onder legde vaklieden is. De verschillende toezeg gingen in de regeerings verklaring hebben sprekers instemming. Wat onderwijs betreft vroeg spr. of de toezeggingen ten aanzien van de leerlingenschaai en de kweekelingen met akte zullen worden verwezenlijkt door besparing op andere onderwijsuitgaven dan wel door nieuwe gelden. Spr. hoopte, dat ook de andere fracties goede samenwerking met het kabinet tot zegen van het volk zullen toonen. De heer Kersten aan het woord. De heer Kersten (s.g.) had er zich niet over verwonderd, dat het in het vorige kabinet tot een breuk met de roomsch-ka tholieken is gekomen. Feitelijk botste het reeds lang. De staatkundig-gereformeerden hebben van de overmoedige roomsch-katho- lieke staatspartij niet anders verwacht dan dat zij zich van de protestantsche partijen zou afkeeren. Rome is een onbetrouwbaar bondgenoot. Het moest tot een breuk komen tenzij de protestanten zich hadden willen laten maken tot vazallen van Rome. De vergadering duurt voorf). baar, zij 't dan ook niet gewild gebruik had gemaakt, door ze stuk te hakken en in de kachel op te stoken Voortaan werdwn de wegwijzers van ijzer gemaakt. Het spreekt wel van zelf, dat als ge volg van de ontwikkeling van het snelver keer, het model der wegwijzers herhaalde malen gewijzigd is. In 1933 werd overgegaan tot plaatsing van oranje bordjes op de wegwijzerarmen verwijzende naar Amsterdam, op alle weg wijzers langs de hoofdroutes in het ge- heele land. In 1934 werd een klein model wegwij zer ingevoerd, ter plaatsing langs de ter tiaire wegen. Het aantal bondswegwijzers is geleidelijk toegenomen. Op 9 Augustus 1925 werd de 3000ste wegwijzer onthuld te Gronsveld in Zuid-Limburg, op den weg van Maastricht naar de Belgische grens. Merkwaardig is wel, dat het in den aanvang vastgestelde systeem van beweg wijzering nog steeds onveranderd is ge handhaafd. Dit systeem, waardoor de bewegwijze ring van den A.N.W.B. zoo gunstig af steekt bij die in andere landen, komt hierop neer, dat de weggebruiker, indien hij eenmaal een bepaalden plaatsnaam op een wegwijzer heeft aangetroffen, op alle volgende splitsingspunten, waar de weg zich niet van zelf wijst, een wegwij zer zal aantreffen en dat hij dan op één van de armen denzelfden naam zal terug vinden en zoo vervolgens, tot hij die plaats bereikt heeft. Voor een gewoon kruispunt van een hoofdweg met een secundairen weg, waar men vroeger met één enkelen wegwijzer kon volstaan, zijn tegenwoordig veelal één wegwijzer, eenige richtingsborden en een paar vóórrichtingsborden noodig en bij kruispunten van twee hoofdwegen neemt het aantal nog veel meer toe. Der gelijke kruispunten worden tegenwoordig niet meer gelijkvloersch aangelegd, men krijgt daar zeer ingewikkelde toe- en af- voerwegen en het rijwielverkeer moet soms een heel andere route volgen dan het autoverkeer. Welke eischen zoo'n kruispunt aan de wegbebakening stelt, toont bv. het kuispunt Utrecht—Den Haag Boskoop, bij de Gouwe, waar noodig zijn: 9 wegwijzers, 13 richtingsborden, 3 rijwieipadwijzers en 3 vóórrichtingsborden. Bij een dergelijken omvang van den wegwijzerdienst is het te begrijpen, dat daar belangrijke bedragen mee gemoeid zijn. Méér dan 60,000 moet jaarlijks voor dezen dienst worden uitgetrokken en in den loop der jaren is voor dit werk meer dan een-en-een-kwart millioen gul den in den letterlijken zin des woords „in den grond gestoken." Een krachtige ontploffing is gisteren ont staan in de garderobe van het Kingscross Station te Londen. Zestien personen wer den gewond, o.m. twee vrouwen, wier klee- ren door het geweld der ontploffing haar van het lijf gescheurd werden. De explosie wordt toegeschreven aan de I.R.A., de or ganisatie der lersche republikeinsche ter roristen. De ontploffing werd veroorzaakt door een tijdbom, welke in leen koffer in bewa ring was gegeven. Het station heeft op zijn grondvesten getrild, een dichte wolk van donkere rook bereikte een hoogte van meer dan dertig meter. Het bagagedepot werd vernield. De stukken vlogen in het rond. In het depot bevonden zich zes personen, toen de ontploffing zich voordeed, n.l. twee pas sagiers en vier beambten. Vier anderen be vonden zich in den ingang. Voorts werden nog personen gewond die juist passeerden. Nadat eerste hulp was verleend, werden de gewonden naar een ziekenhuis vervoerd. Een der gewonden, wien beide beenen wa ren afgerukt, is overleden. Vijf personen zijn voor een verhoor naar een politiebu reau geleid. In alle stationsgarderobes is onmiddellijk een onderzoek ingesteld naar de paketten en koffers, terwijl in alle districten een razzia onder leden van het lersche Republiekeinsche leger werd ge houden. Tientalle menschen zijn ondervraagd, doch tot dusver zijn gieen arrestaties ver richt. Alle Londensche bruggen, alsmede de spoorwegstations en de gebouwen der open bare diensten staan onder speciale politie bewaking. Voorts hebben vanochtend vroeg de Ira- terroristen weer drie aanslagen gepleegd te Liverpool. Een ontploffing vernielde de brug over het kanaal van Leeds naar Li verpool te Maghull, 8 km van Liverpool, waardoor de vaart volkomen is gestremd. De tweede ontploffing richtte groote ver woesting aan in het postkantoor te Mount Pleasant nabij Liverpool, waarvan de gevel geheel werd vernield. De derde ontploffing geschiedde in een brievenbus nabij het postkantoor. Een verklaring van den Ier- schen minister-president. In den Ierschen senaat werd gisteren ge vraagd, dat de lersche regeering duidelijk haar standpunt zou bepalen ten aanzien van de aanslagen, welke op het oogenblik in Engeland worden gepleegd door de leden van het lersche republikeinsche leger. Mi nisterpresident De Valera zeide, dat de hou ding van de regeering zeer duidelijk is, doch haar taak is moeilijk. „We zien twee zijden. We kennen het kwaad, dat is ge sticht door de verdeeling van Ierland. On gelukkigerwijze is de regeering niet in staat de oorzaken uit den weg te ruimen, welke hebben geleid tot de ongelukkige gebeur tenissen in Engeland". Hij zeide verder, dat er geen verontschul diging is voor de bomaanslagen en de re geering van Eire heeft geen sympathie hiervoor. Zonder twijfel is de regeering van Eire door deze aanslagen achteruit ge zet. De Valera wekte sensatie, toen hij als middel om de onrust, welke de beide landen in beroering brengt, voorstelde, dat de on geveer 80.000 bewoners van Noord Ierland naar elders zouden worden overgebracht, wanneer zij niet in een vereenigd Ierland wenschten te worden opgenomen. Reuter meldt uit Boekarest: Leidende Roemenen te Tim soara, de hoofdstad van de aan Hongarije grenzende Z V/. Roemeen- sche provincie, hebben aan de regeering 'n petitie van honderd bladzijden gezonden, waarin verklaard wordt, dat het economi sche leven der Roemenen in deze provincie langzaam vernietigd wordt door de Duit schers, die daar de relatieve meerderheid hebben. In de petitie, waarin bij de regee ring op onmiddellijke maatregelen wordt aangedrongen, wordt gezegd, dat de Roe menen en andere deelen der bevolking voortdurend geboycot worden, daar de Duitschers van hun leiders order hebben gekregen geen handel te drijven met niet- Duitschers. Timisoara is onlangs het alge- meene hoofdkwartier geworden van de acti viteit der Duitsche minderheid in geheel Roemenië, van waaruit orders worden gegeven aan de verschillende minderhe denorganisaties, die geheel op nationaal- socialistische leest zijn geschoeid en zelfs afdeelingen S.A. en S.S. hebben. De Duit schers, die geen lid zijn van de nazi-orga nisaties, worden eveneens stelselmatig ge boycot. Intusschen hebben de Roemeensche auto riteiten besloten, niet toe te staan, dat Duitschland doorgaat met zijn plan, een vrije zóne te scheppen aan 't Bega-kanaal dat over Timisoara naar Hongarije loopt en uitmondt in de rivier Tissza nabij de samen vloeiing met de Donau, en dat aanzienlijke strategische militaire beteekenis heeft en spoedig onder volkomen Duitsche controle zou kunnen komen. Men meent te weten, dat een der factoren, die tot dit besluit van Roemenië hebben geleid, is het bestaan van verdedigingswerken nabij het kanaal. Deze verwachting is gebaseerd op het feit, dat thans de militairen in de onderhande lingen worden ingeschakeld. In het Engelsche Lagerhuis heeft minis ter-president Chamberlain gisteren mede gedeeld, dat hij in staat hoopt te zijn in het begin van de volgende week een verklaring te kunnen afleggen. Volgens bèrichten uit Moskou zullen bin nenkort besprekingen worden gehouden tusschen de generale staven van Engeland, Frankrijk en Rusland. Vermoedelijk zal de Britsche militaire missie onder leiding staan van generaal Ironside, den inspecteur- generaal van de overzeesche strijdkrachten. De overige leden, alsook die van de marine- en luchtvaartmissies moeten nog worden gekozen. Intusschen is het duidelijk, dat het besluit onderhandelingen te beginnen over het mi litaire protocol, dat als tegenhanger van 't politieke verdrag kan worden beschouwd, te Moskou een aanzienlijke verbeterde atmos feer heeft geschapen. Het schijnt met meer nadruk dan eenige tot dusver genomen stap de overtuiging te hebben gewekt, dat het Engeland ernst is met zjjn verlangen dit accoord tot stand te brengen en zich te houden aan de verplichtingen, die het in den loop van dezen zomer in Oost-Europa op zich heeft genomen. Bijgevolg wordt ver wacht, dat snellere vorderingen zullen wor den gemaakt met het streven naar overeen stemming over de nog niet geregelde poli tieke kwesties. Zoowel te Londen als te Pa rijs was men gisteren van oordeel, dat mo gelijke aanvalsstaten thans zullen inzien dat zij een geweldig blok van staten tegen over zich zullen vinden, als zij zouden door gaan met hun politiek van het streven naar resultaten door middel van militaire ge welddaden. Men meldt ons uit Den Haag: Bij de al- gemeene landsdrukkerij is verschenen een „rapport betreffende overneming dor land bouwcrisismaatregelen door de bedrijfsge- nooten (regeling van de positie van handel en nijverheid). Over dit rapport wordt ons van bevoegde zijde medegedeeld. Zooals men zich herinneren zal, heeft de minister van economische zaken in de maand Februari van dit jaar een rapport gepubliceerd inzake overneming der land- bouw-crisismaatregelen door de bedrijfsge- nooten, hetwelk den minister was aange boden door het college van regeeringscom- missarissen en de drie centrale landbouw organisaties. Het thans Verschenen rap port is samengesteld door een commissie be staande uit drie leden van het college van regeeringscommissarissen (den voorzitter, mr. dr. A. A. van Rhijn, den onder-voorzit ter, ir. S. L. Louwes en den regeeringscom- missaris voor handel en nijverheid, dr. W. L. Groeneveld Meijer) en de vier leden van het dagelijksch bestuur van den Nederland- schen industrie- en handelsraad voor Land en Tuinbouw (de heer en G. J. Blink, voor zitter, Jan Schilthuis, onder-voorzitter, A. H. v. d. Most en W. N. Giesen, secretaris). Het behandelt het vraagstuk van de over neming der landbouw-crisismaatregelen voor wat betreft de positie, die de bedrijfs groepen van handel en nijverheid bij de overneming zullen kunnen innemen. Evenals zulks is geschied met het reeds eerder verschenen rapport, doet minister Colijn dit aan zijn ambtsvoorganger aange boden rapport publiceeren, opdat de be trokken groepen op het gebied van land bouw, handel en nijverheid en de publieke opinie in het algemeen zich over de daarin als proeve nedergelegde richtlijnen zullen kunnen uitspreken. Twee stadium, er komt nog een derde. Over den inhoud van het rapport kunnen wij het volgende mededeelen: Het vangt aan met een uiteenzetting van de beteekenis van het rapport, dat als een zelfstandig rapport staat naast het reeds eerder gepubliceerde, waarin het vraag stuk van de overneming der landbouw-cri sismaatregelen uitsluitend van de zijde van den landbouw is bezien. Allereerst wordt opgemerkt, dat van overheidswege geen vruchtbaar resultaat werd verwacht, wan neer dit vraagstuk met zijn vele aspecten Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden- mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager Tarief op aanvraag. Familieberichten er dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. »Brieven, of adres bureau v, d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 Queipo de Llano, een van de bekendste generaals uit den Spaanschen burgeroorlog, die eenige dagen geleden uit zijn functie van bevelhebber van het tweede legioen werd gezet, blijkt niet geheel in ongenade te zijn gevallen. Hij is benoemd tot gezant te Buenos Aires (Argentinië). Franco stuurt hem dus van huis. DUIZEND WEENSCHE JODEN NAAR ÏTALIë. Havas meldt uit Weenen: Dinsdag zijn duizend Weensche Joden naar Italië ver trokken, waar zij zullen blijven tot zij ver gunning krijgen zich naar de Vereenigde Staten, Engeland en andere landen te be geven. Deze vergunning is in beginsel reeds verleend. -{■ DE DUITSCHE VLIEGTUIGEN BIJ DE BRITSCHE KUST. Reuter meldt uit Londen: Naar aanlei ding van de berichten, volgens welke Duit sche vliegtuigen boven de Britsche Oost kust waren gezien, wordt op het Engelsche ministerie van luchtvaart vernomen, dat de buitenlandsche militaire luchtmacht van tijd tot tijd oefenvluchten boven de Noord zee onderneemt, zooals ook de Engelsche luchtmacht doet en dat de toestellen tot binnen gezichtsafstand van de kust nade ren. Er zijn echter geen bewijzen, dat deze vliegtuigen de Britsche territoriale gren zen inderdaad hebben geschonden. reeds dadelijk in den beginne aan vertegen woordigers van den landbouw en vertegen woordigers van handel en nijverheid geza menlijk in behandeling zou zijn gegeven. Derhalve is aan het college van regeerings- commissarissen verzocht eerst met verte genwoordigers van den landbouw eenige al- gemeene richtlijnen voor den landbouw op te stellen en vervolgens voor handel en nij verheid hetzelfde te doen met vertegen woordigers van deze bedrijfsgroep. Uit deze procedure vloeide voort, dat de rapporten geen weergave konden zijn van alle wen- schen, die bij elk der beide groepen moch ten bestaan. Met weglating van maximale verlangens behoorden daarin algemeene richtlijnen te worden neergelegd, welke mede naar het oordeel van de van over heidswege voor het overleg aangewezen personen voor beide groepen aanvaardbaar leken en gtelegen waren binnen de prakti sche mogelijkheden van het regeeringsbe- leid. In de tweede plaats bracht deze wij ze van behandeling de wenschelijkheid me de, dat de rapporten zoo weinig mogelijk op elkanders terrein zouden treden. Wan neer dan ook het eerste rapport bij som migen den indruk heeft gewekt, dat de wij ze, waarop de overneming dient te geschie den, reeds een uitgemaakte zaak is, waar bij alleen de landbouwers tot de bedrijfsge- nooten zullen worden gerekend en aan de daarbij betrokken handelaren en industri- eelen een ondergeschikte plaats is toege dacht, dan moet zulks aan een misverstand worden toegeschreven. Elk van beide rap porten behandelt het vraagstuk slechts voor een gedeelte en houdt slechts algemeene richtlijnen in. In het derde stadium zal men voor de taak staan deze richtlijnen toe te passen op de concrete regelingen voor de verschillen de producten. In gezamenlijk overleg van de respectievelijk voor de verschillende pro ducten deskundige vertegenwoordigers van beide bedrijfsgroepen zal dan tot geleide lijke overneming van de verschillende rege lingen kunnen worden gekomen. Het rap port verwacht, dat in dat stadium, waarin het dus aankomt op verwezenlijking van de overneming van landbouw-crisisregelin- gen in de praktijk, voor de verschillende moeilijkheden gemakkelijker een oplossing zal worden gevonden, welke allen kunnen aanvaarden, dan wanneer getracht zou zijn van den aanvang af in gezamenlijk overleg ten aanzien van de algemeene richtlijnen tot overeenstemming te geraken.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1