MIDDELBURGSCHE COURANT GOESCHE COURANT) De regeeringsverklaring van het nieuwe kabinet-Colijn. De wereldconferentie van Christen-jeugd. De nieuwe ministers beëedigd. Vergadering Tweede Kamer Het (luistere werk der lersche terroristen. De regeering zal o.m. streven naar budgetair evenwicht, krachtige bestrijding der werkloos heid, uitbeiding van de verdediging van Ned- Indië en verbetering van de leerlingenschaal. De noodlijdende gemeenten moeten haar zelf standigheid terugkrijgen. Boodschap van H. M. de Koningin in de openingszitting voorgelezen door den Prins. Prins Bernhard spreekt de deelnemers toe. Zij ontvangen steun uit het buitenland. Het nieuwe kabinet in functie. De verduistering bij het waterschap „Groede en Baanst" Nieuwe massavlucht van Britsche vliegtuigen over Frankrijk. Niets veranderd, zegt Chamberlain. Het nieuwe|'kabinet pre senteert zich. jöagblad. Uitg. N.V. De Middelburgsche Crt. gureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstr.28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; }e GOESTurfkade Tel. 17. Postgiro 43255. abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. «gp®«r NUMMER 173. TWEE BLADEN. DINSDAG j 25 JULI 1939. EERSTE BLAD. 183e JAARG. £635^ Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager Tarief op aanvraag. Familieberichten eis dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 etf= Minister-president dr. H. Colijn heeft he denmiddag in de Tweede Kamer de volgen de regeeringsverklaring afgelegd. Het kabinet heeft er prijs op gesteld zoo spoedig doenlijk na zijn optreden aan de ;Staten-Generaal mededeeling te doen van de voornemens der regeering met betrek king tot het te volgen beleid. In algemeenen zin stelt de regeering bij .de uitvoering van hare taak zich voor oogen, dat de steeds sterker geworden drang naar centralisatie bij de bestuurs voering in de toekomst met klem moet wor den tegengegaan. Veeleer zal voortaan het beleid er op gericht moeten zijn in wetge ving en bestuur aan de bestaande lagere publiekrechtelijke organen een zoo groot mogelijke taak over te laten of op te dra gen. Voorstellen ter bevordering van dit voor nemen zijn in voorbereiding. Bij de bepaling van de taak der overheid en bij de tenuitvoerlegging daarvan dient er nauwkeurig op te worden gelet, dat niet verzuimd worde een ruim gebruik te ma ken van de krachten waarover het maat schappelijk leven nog in zoo ruime mate beschikt. Van onmiddellijk belang voor het regee- ringsbeleid zijn de navolgende vier onder werpen. Ie. Het financieel beleid van het rijk. 3e. De daarmee samenhangende sa neering van de gemeente-fiinanciën en herstel van de gemeentelijke zelfstandigheid in zeer vele geval len. 3e. Bestrijding der werkloosheid. 4e. Versterking der maritieme defen sie van Nederlandsch-Indië. Met de opsomming van dezie 4 punten is niet bedoeld het aangeven van een rang orde. Alle vier genoemde onderwerpen zijn voor ons volksbestaan van diepgaande be- teekenis, maar werken ook wederkeerig remmend of bevorderend op elkander in. Naarmate toch de financieele toestand van rijk en gemeenten gunstiger is, zijn de uit gaven voor verbetering van de defensie en voor de werkloosheidsbestrijding makkelij ker te dragen. Maar ook: naarmate de uit gaven voor deze twee voorzieningen hooger worden, wordt het bereiken van een budge tair evenwicht of het benaderen daarvan moeilijker. Daarom ligt het in het voornemen der regeering deze vier kardinale vraagstukken te bezien in hunne onderlinge betrekking. Dit vooropgesteld wenscht de regeering: le. Bij het rijk met grooten ernst te streven naar eene zoo dicht mogelijke benadering van het budgetaire evenwicht bjj den gewonen dienst en naar matiging bij de kapitaalsuitgaven waarvan de druk uiteindelijk weer op den gewonen dienst terugvalt. 2e. Door gewijzigde regelingen aan de zgn. afhankelijke en nood- lijdende gemeenten zoo veel mjogelijken op kor ten term ij n hare zelf standigheid te hergeven. 3e, Met vermijding van aanzienlijke administratieve uitgaven en. van kapi- taalsinvestaties van oneconomischen aard een krachtige politiek van werkloosheidsbestrij ding te voeren. Dié bestrij ding zal geheel beheerscht moeten wor den door de gedachte de geleidelijke in schakeling der werkloozen in het norma le bedrijfsleven te bevorderen. Andere voorzieningen worden, voor zoover ze tij delijk aan het gestelde doel dienstbaar kunnen worden gemaakt, als van aanvul lenden aard beschouwd. Tegen uitwassen bij de steunregeling die rem mend werken op de be geerte tot arbeid moet scherp worden gewaakt en waar zulke uitwassen reeds bestaan zullen ze dienen te verdwijnen. Teneinde den minister van sociale za ken gelegenheid te schenken zijne volle aandacht te geven aan wat de hoofdzaak van zijn beleid is, nl. bestrijding der werkloosheid, zal de afdeeling volksge zondheid van zijn departement worden overgebracht naar dat van binnenland- sche zaken. 4e. Bij de indiening der begrooting in September a.s. mededeeling te doen van hare voornemens met betrekking tot de versterking der maritieme verdediging van Nederlandsch-Indië. De verschillen de denkbeelden dienaangaande worden door eene technische commissie op hun ne militaire beteekenis en op de finan cieele gevolgen onderzocht. Naarst deze vier centrale vraagstukken, het regeeringsbeleid rakend, zal het ka binet de mogelijkheid van uitbreiding van de zorg voor de ouden van dagen in overweging nemen, terwijl het mede onmiddellijke aandacht zal schenken aan een partieele verbetering der leerlingenschaal, c.q., verbetering van de rege ling voor de kw, eekielin- gen met acte. Het kabinet doet voor den hier in het kort geschetsten arbeid een beroep op de medewerking der Staten-Generaal. Het is er zich volkomen van bewust, dat de moeilijkheden, die het op zijn weg onder vinden zal, talrijk en groot zullen zijn. Nochtans heeft het zijn taak aanvaard in het diepe bewustzijn daardoor, in de ge geven omstandigheden, 's lands belang te dienen, daarbij wetend dat de uitkomst ligt bij Hem, die óók over het lot van lan den en volken beschikt. In een plechtige, zeer indrukwekkende openingszitting van de eerste wereldconfe rentie van christelijke jeugd, die 1600 jon ge christen-mannen en -vrouwen uit 70 lan den der aarde bij elkaar brengt, heeft Prins Bernhard gistermiddag in het Concertge bouw te Amsterdam de volgende boodschap van H. M. de Koningin voorgelezen: „Het is mij een genoegen U, die uit alle deelen der wereld zijt samengestroomd, thans in mijn land vereenigd te weten. Mijn goede wenschen vergezellen U bij Uwe werkzaamheden. Moge het der jeugd van de geheele we reld gegeven zijn door gemeenschappelijk overleg en gezamenlijken arbeid, te streven naar de oplossing van de problemen, die in deze moeilijke tijden niet alleen de jeugd, maar de geheele menschheid bezighouden! Dat in de dagen, die voor U liggen de geest, door welken Christus in eiken m e n s c h doordringt en die alle tegen stellingen en problemen tot oplossing helpt brengen, U allen tot richtsnoer zijn". Nadat Prins Bernhard deze koninklijke boodschap had voorgelezen, sprak de Prins in het Engelsch als volgt: „Mede namens Prinses Juliana, verwel kom ik alle afgevaardigden uit ongeveer 70 landen op de eerste wereldconferentie van christenjeugd. Temidden van de donkere wolken, die ons in deze dagen omringen, is het voor jonge menschen moeilijk met een gevoel van verantwoordelijkheid voor hun eigen leven en voor het leven van hun me- demenschen op te groeien. De wetenschap, dat de christenjeugd van de geheele wereld afgevaardigden heeft ge zonden naar Nederland om uitdrukking te geven aan hun hoop en hun wil om in het christendom te vinden het ware licht, waar in alle problemen gezien moeten worden, vervult ons met grooten moed. Ik ben er van overtuigd, dat de roep van het evange lie: „ut omnes unum sint" (opdat allen éên zijn) een roep is, die in deze tijden tot ons jonge menschen komt als een speciale roeping. Moge God U op zijn wijze zegenen: gedurende de conferentie èn als U de re sultaten van de besprekingen in Uw eigen land zult terugdragen". Doodsche stilte heerschte er in de zaal, toen Prins Bernhard daartoe uitgenoodigd door den voorzitter van de conferentie, dr. W. A. Visser 't Hooft, het spreekgestoelte besteeg om de boodschap van onze vorstin, die in het Nederlandsch was gesteld, over te brengen en om mede namens Prinses Ju liana een hartelijk woord van welkom en van sympathie te spreken. De groote zaal van het concertgebouw was tot op de laatste plaats bezet. Op het podium zaten de 400 afgevaardig den uit de Vereenigde Staten van Noord- Amerika met in de hoeken de vertegen woordigers der Zuid-Amerikaansche Sta ten jonge mannen en vrouwen met blan ke en zwarte huidskleur door elkaar heen in het midden der zaal hadden de circa honderd Franschen, de Britten, die in nog grooter aantal waren verschenen en nog vele andere naties plaats genomen, terwijl links in den hoek de kleine, tengere figu ren der Chineezen en de Japanners de openingszitting bijwoonden. Zeventig nationaliteiten waren in het ge bouw vertegenwoordigd en men kan niet genoeg met nadruk op deze groote en grootsche manifestatie wijzen, want nog nimmer is er in de wereld een conferentie gehouden, welke een internationaler karak ter droeg dan deze. Van de balustrades ook de balkons waren geheel bezet hin gen de vlaggen van tientallen naties, boven het podium tegen het orgel hing een groot doek met als opschrift: „Christus Victor", en tegen de speeltafel van het orgel was op een achtergrond van rood, wit en blauw een groot portret van de Koningin aangebracht. Toen Prins Bernhard, die werd begeleid door de leden van het organisatiecomité, in de zaal verscheen, speelde het orgel het Wilhelmus. Er volgde een indrukwekkend Bij de indiening in tweede lezing van het wetsontwerp tot voorkoming van ge weldpleging heeft minister Hoare in het Engelsche Lagerhuis verklaard, dat de Britsche regeering in het bezit is van een betrouwbare inlichting, dat de campagne der lersche terroristen door buitenlandsche organisaties met aandacht wordt gevolgd en metterdaad wordt gestimuleerd. „Ik zou het Huis echter willen vragen niet aan te dringen op bijzonderheden," zeide de minister. Hjj voegde daaraan toe, dat het niet in het openbaar belang zou zijn nadere inlichtgen te geven. Met het oog op de rapporten over buiten- landsch gekuip en een ondervinding van zes maanden, welke doet zien, dat het ter rorisme grooten omvang kan aannemen, kan het parlement volgens Hoare niet vei lig uiteengaan zonder de bij de wet toe gestane machtsmiddelen te versterken tot handhaving van de orde. Na gesproken te hebben over een docu ment, dat de politie in handen was geval len, waarin plannen voor de campagne van de lersche terroristen werden onthuld, zei- de Hoare, dat sedert Januari 57 aanslagen van terroristen waren voorgekomen te Londen en zeventig in de provincies. Daarbij werd een man gedood; 75 per sonen werden gewond. Wegens terroristi sche activiteit zjjn 66 mannen veroordeeld. De politie heeft 1500 gelignietpatronen, 1000 slaghoedjes, 2 ton chloorkali en ijzer- oxyde, zeven gallons (een gallon is onge veer 4% liter), zwavelzuur en bijna 20.000 aluminiumpoeder, die voldoende zouden zijn geweest om schade aan te richten voor millioenen ponden sterling en wat nog be langrijker is voor het verlies van minstens 1000 mannen en vrouwen. In- verband hier mede ben ik er zeker van, dat het land drastischer optreden tegen de bedrijvers van deze misdaden tegen de gemeenschap zal goedkeuren en eischen. Wij hopen, dat het onderhavige wetsontwerp van tijde- lijken aard zal kunnen zijn om aan den noodtoestand het hoofd te bieden. Daarom wordt de geldigheid van de wet gesteld op twee jaren, zoo besloot de minister. Men meldt ons uit den Haag: De aftredende ministers hebben heden af scheid genomen van hun departementen en hebben in den loop van den middag de por tefeuilles aan hun opvolgers overgedragen. Dr. Colijn heeft de portefeuille van finan ciën aan minister Bodenhausen overgedra gen en die van economische zaken overge nomen van minister Steenberghe. moment, toen het orgel het bekende lied „Groote God, wij loven U" inzette, dat staande werd meegezongen door allen, die in de zaal aanwezig waren. De Zwitser H. L. Henriod, voorzitter van het organisatie-comité, sprak vervol gens een inleidend woord, waarna hij de leiding van de conferentie overdroeg aan den Nederlander, dr. W. A. Visser 't Hooft, secretaris-generaal van het voor- loopig comité van den wereldbond van kerken. Dr. Visser 't Hooft gaf den Prins de ver zekering, dat de boodschap van de Konin gin in de harten der deelnemers een die pe echo heeft gevonden. We kunnen niet dankbaar genoeg zijn zoo zeide spr. dat onze conferentie, die tot titel draagt „Christus Victor'' gehouden mag worden in een land, welks regeerende vorstin meer dan eens en onlangs nog in een in drukwekkenden oproep tot dit volk en tot andere naties haar eigen vertrouwen heeft uitgesproken in de woorden: „Christ avant tout." Ook gaf spr. namens de deelnemers uiting aan zijn groote dankbaarheid voor de woorden, die de Prins mede namens Prinses Juliana had gesproken. Hij ver zocht den Prins de eerbiedige groeten der deelnemers aan Prinses Juliana over te brengen Rede prof. dr. J. R Slotemaker de Bruine. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruïne, heeft de conferentie hierna geopend. Spr. hield in het Fransch, Duitsch en Engelsch een korte toespraak, waarin hij de beteekenis van deze samenkomst in het licht stelde en uiting gaf aan zijn groote vreugde, dat de conferentie in Nederland wordt gehouden. Nadat dr. Visser t Hooft nog een korte toespraak had gehouden, werden de 70 vertegenwoordigende naties achtereenvol gens afgeroepen en gingen de afgevaardig den, wier land werd genoemd, staan om zich op deze wijze aan de andere deelne mers voor te stellen Een luid applaus ging telkens op, niet alleen wanneer groote groepen, als bv. die van Amerika, Frankrijk, Engeland en Nederland gingen staan, maar vooral ook, wanneer een land als bv. Nigeria, Algeria, Jamaica, Palestina of Uruguay werd afge roepen en slechts een klein aantal afge vaardigden, soms maar één vertegenwoor diger, zich present meldde. Tenslotte ging de aartsbisschop van York in gebed voor. Des avonds leidde de aarts bisschop een godsdienstoefening. HOE WORDT MEN RIJK? Reeds Dinsdag 1 Aug. a.s. trekking 4 MILLIOEN Francs uitloting, der Fransche gegarandeerde Staatstrekking Loten Credit National 1920. Vele kapitale prijzen: 1 a 1 MILLIOEN FRANCS, 1 a een HALF MILLIOEN frcs., 2 a 200.000 ires., 3 a 100.000 frcs., 6 a 50.000 frcs., enz. Storting om met een geheel lot reeds mede te spelen slechts één rijksdaalder, met recht op den geheelen prijs die er op valt. 2 stuks 4.50, 5 stuks 10,Trekkingslijst gratis toegezonden. Zendt nog heden postwissel of girostorting No. 135173 aan de FIRMA J. SANDERS, Comm. in Effecten, HOOGSTRAAT 4, Den Haag, Tel. 116587. (Bij bestelling dit 1 AUG. WACHT HET FORTUIN OP U (Ingez. Med.j Blad vermelden s.v.p.) Men meldt ons uit Den Haag: Vanmor gen tien uur begaf H. M. de Koningin zich van den Ruigenhoek naar het paleis Noord einde, waar te elf uur de beëediging plaats had van de nieuwe ministers. Reeds om streeks half elf kwam dr. Colijn ten pa- leize aan. Klaarblijkelijk was hij aanwezig teneinde de nieuwe ministers aan H. M. de Koningin voor te stellen. De heeren mr. J. A. de Visser, C. van den Bussche, C. W. Bodenhausen, jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, prof. dr. B. J. O. Schrieke en dr. ir. M. H. Damme kwamen vervolgens ten paleize aan. Prof. ir. I. P. de Vooys zag men niet binnengaan. Prof. De Vooys zal pas over enkele weken zijn ambt aanvaarden. Aan het bestuur en aan de stembevoegde ingelanden van het waterschap „Groede en Baanst" is een lijvig rapport toegezonden van het door een accountant ingesteld on derzoek van boeken en kas van den ont vanger griffier van genoemd Water schap, waaruit blijkt, dat byna 23.000. verduisterd is n.l. le te weinig geboekt 3332.2e 24 coupons ten onrechte ge boekt als uitbetaald 480.3e uitgelote obligaties ieder ter grootte van 500.wel in de rekening in uitgaaf gebracht, maar niet aan belanghebbenden uitbetaald tot een bedrag van 15500.4e aan 4 perso nen 7 uitgelote obligaties van 500.op nieuw verkocht 3500.totaal 22812. Als borgstelling had de ontvanger-grif- fier een verzekering gesloten bij de N.V. Borgmaatschappij te Amsterdam, maar de accountant is niet in staat een nauwkeurig bedrag op te geven, hetwelk het polderbe stuur bij genoemde maatschappij declaree- ren kan. Boeken en kas waren herhaaldelijk door het polderbestuur gecontroleerd, maar de wijze waarop dat gebeurd is, blijkt niet nauwkeurig geweest te zijn. Het is dan ook de vraag of een polderbestuur, waarin geen deskundigen plaats hebben, tot het contro leeren van boeken en kas van den ontvan ger-griffier in staat is. Zooals bekend, is de zaak in handen der justitie en is de ontvanger-griffier gevan gen genomen. Reuter meldt uit Londen: Vandaag, op den dertigsten verjaardag van Bleriots vlucht over het Kanaal, vindt opnieuw de groote oefenvlucht van Britsche militaire vliegtuigen over Frankrijk plaats, welke leidt over Parijs, Lyon, het Zuidelijk deel van de golf van Biscaje, en de Golf du Lyon. De eerste groep, bestaande uit 60 Blenheim-bommenwerpers, die tusschen half acht en kwart over acht de kustlijn passeerde, maakt een vlucht van 800 mijl. Bij het passeeren van de Fransche kust en overal op haar reis boven Frankrijk wer den de machines opgevangen door Fran sche gevechtsvliegtuigen. De tweede groep van 50 bommenwerpers passeerde de kust tusschen half negen en 9 uur. Zij zouden ongeveer 900 mijl afleggen. Er zullen nog meer vluchten volgen. Echter De Engelsche minister-president Cham berlain heeft gistermiddag in het Lager huis een verklaring afgelegd over het Britsch-Japansche accoord, aan het einde' der vorige week tusschen Craigie en Ari- ta gesloten. De verklaring was uiterst for meel en kwam hierop neer, dat in de Britsche politiek in het Verre Oosten geen wijziging zou zijn gekomen. Het spreekt echter vanzelf, dat zulk een formeele ver klaring den indruk niet weg kan nemen, dat Engeland wel degelijk aan zekere Ja- pansche verlangens heeft voldaan. MILITAIR VLIEGTUIG NEERGESTORT. Drie dooden. Te Massingham (Engeland) is vanmorgen een militair vliegtuig brandend neergestort. De drie inzittenden kwamen om het leven. WEERBERICHT. Verwachting tot morgenavond: DE BILT: afnemende bewolking, geen regen van beteekenis, iets warmer, zwakke tot matige N. tot O. wind. UKKEL: matige wind uit N.W. richtin gen, toenemende opklaringen, plaatselijk nog regen, koele temperatuur. Morgen wordt verbetering van het weer en stijging der temperatuur verwacht. WO 26 Jul. Zon op: 5 h 1; onder: 21 h 01. Licht op: 21 h 31. Maan op: 17 h 16; onder 1 h 07. V.M. 31 Juli. Hoog- en Laagwater te Vliuingen: Juli. Hoogwater. Laagwater. Dinsdag 25 9.16 21.41 3.15 15.37 Woensdag 26 10.33 22.58 4.24 16.54 Donderdag 27 11.46 24.08 5.37 18.07 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger, Veere 38 min. later. S springtij. Hoog- en Laagwater te Wemeldlnge: Juli. Hoogwater. Laagwater. Dinsdag 25 10.48 23.12 4.14 16.46 Woensdag 26 12.04 24.30 5.22 18.02 Donderdag 27 13.20 6.35 19.14 Bij den aanvang der vergadering van de Tweede Kamer hedenmiddag was het nieuwe kabinet achter de regeeringstafel aanwezig. Bij de behandeling der ingekomen stuk ken deelde de V o o r z. mede, dat een Koninklijk besluit was ingekomen van 25 Juli 1939, no. 3, waarbij het H. M. de Ko ningin heeft behaagd: 1 Het aangeboden ontslag van de hee ren ministers van staat dr. H. Colijn, mi nister van algemeene zaken; mr. J. A. N. Patijn, minister van buitenlandsche za ken; H. van Boeyen, minster van binnen- landsche zaken en dr. J. J. C. van Dijk, minister van defensie, niet aan te nemen; 2 met ingang van heden: te ontheffen van het beheer ad interim van het depar tement van financien: de minister van. staat, dr. H. Colijn, minister van alge meene zaken, met dankbetuging voor de door hem in dezen den lande bewezen diensten; 3 Met ingang van heden, öp de méést eervolle wijze ontslag te verleenen aan de heeren: mr. C. M. J, F. Gosseling, als minister van justitie; dr. J. R. Slotemaker de Bruïne, als minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen; mr. dr. ir. J. A. M. van Buuren, als minister Van wa terstaat; mr. M. P. L Steenberghe, als minister van economische zaken; mr. C. P, M. Romme als minister van sociale zaken en Ch. J. I. M. Weiter, als minister van ko loniën, met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hen aan H. M. en den lande bewezen. 4 Met ingang van heden te benoemen: tot minister van justitie mr. J. A. dê~Vis ser, procureur-generaal bij het gerechts hof te Arnhem; tot minister van onder wijs, kunsten en wetenschappen: dr. B. J. O. Schrieke, buitengewoon hoogleeraar aan de universiteit te Amsterdam, oud-direc teur van onderwijs en eeredienst in Ned.- Indië; tot minister van financiën: C. W. Bodenhausen, oüd-vicepresident van den Raad van Ned.-Indië, oud-directeur van financiën in Ned.-Indië; tot minister van waterstaat: jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, oud-minister van waterstaat, lid van de Tweede Kamer der Staten-Gene raal; tot minister van sociale zaken: dr. ir. M. H. Damme, directeur-generaal der posterijen, telegrafie en telefonie; tot mi nister van koloniën: C. van den Bussche, oud-vicepresident van den Raad van Ned.- Indië. 5 Tijdens de ontstentenis van een mi nister van economisc.he zaken het tieheer van het departement van economische zaken ad interim op te dragen aan den minister van staat, dr. H. Colijn, minister van algemeene zaken. Na behandeling van de ingekomen stuk ken legde dr. H. Colijn de regeeringsver klaring af, welke men hiernaast vindt af gedrukt. Na de regeeringsverklaring stelde de V o o r z. voor de beraadslagingen daar over morgen te 1 uur te houden en den spreektijd te bepalen op 45 minuten per spreker. Tevens stelde hij voor de supple- toire begrooting van defensie voor 1939 en de op de agenda voorkomende contingen- teeringswetjes te behandelen morgen, na de bespreking der regeeringsverklaring. Hiertoe werd besloten. De vergadering werd hierna verdaagd.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1