Provinciaal Bestuur van Zeeland. KRONIEK van den DAG. BINNENLAND. Inkei TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBÜRGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN MAANDAG 24 JULI 1939. No. 172. Afdeelingsverslagen. EEN ZOON VAN Z'N VADER. ITALIË. Stuur van fiets in den buik gekregen. 3e kw. 48 le kw. pen le kw. nmeren le kw. 17, 2e le kw. 11, er iets klei- roor le en erigens on- In 68 ct.; »rter handel in veranderd, J)2; schapen rkelijk rui- sr; varkens, irijzen goed lgen f 45, 5%-4%; Ei- ide Gelder- fs, Gelder- che ronde drielingen Jelingen 4— ct. per [almen han- fiw, schoon andsch Geel gestemd, bch prpzen pi verkocht. Buitenland- Gele La (10,50; stoo- La Plata M 172; No. 2 dis- |che No. 4 asche No. 6 rdappelprjj- kleine idem en f 4.40 \20, N.H. bl. idem f 3,80 I f 4,40—4,80, lies per 100 IING, Zie etalage en manteltjes, ok in bébé- den prijs. 84-86 Mbg. K. Gerookt Gekookte 'Jv\ hebben en kalfs- Telefoon üiiiiiii 4 en 5 Aug. naar Luik er Brussel, \anm. vóór Wallenburg, ïrg. Antwer- s program- in de ker- aar Dinant, ar Antwer- tenm. Mbg. en Tilburg, dagtocht enpark te kaarten bij ïstraat, Te- ooie tocht 1 p. p. 30 van Han Kaarten Graven- delburg'. Pelikaan; e dagtocht ;n en Na- 3.50 p. n, Graven- elburg. den Boer» 4 Engeland buigt weer. Engeland heeft de Japansche eischen in gewilligd. Het zal voortaan rekening hou den met de „orde", welke de Japanners in het Verre Oosten hebben geschapen en be zig zijn verder te scheppen. Het zal niet langer elke gelegenheid aangrijpen, om de Japanners bij hun strijd in China te dwars- boomen. Dit schijnt de strekking te zijn van de overeenkomst, welke de Engelsche ambas sadeur te Tokio, Craigie, met Arita, den Japanschen minister van buitenlandsche zaken, heeft gesloten. In vervolg van. tijd zal natuurlijk nader moeten blijken, of de beteekenis van het accoord inderdaad een omwenteling van Engekmd's buitenland sche politiek ten aanzien van het Verre Oosten beteekent, maar op het oogenblik heeft het er heel veel van. Reeds maandenlang waren de Japanners er op uit, om Groot-Brittannië een beetje op de knieën te krijgen. De moeilijkheden, welke zij in China ondervonden (en nog vinden) zouden volgens hen voor een aan zienlijk deel te wijten zijn aan den Engel- schen steun, dien Tsjiang Kai-sjek voortdu rend heeft genoten. Een incident te Tient sin bleek een gereede aanleiding om eens te onderzoeken, of men de Engelschen niet murw zou kunnen maken. Zooals men weet, eischten de Japanners onlangs de uitlevering van een paar Chi- neezen, die zij beschuldigden van moord, en die in de Engelsche concessie te Tient sin, een goed heenkomen hadden gezocht. De Engelsche autoriteiten ter plaatse wei gerden dit, zoolang de beschuldiging niet bewezen was. Daarop gingen de Japanners de Engelsche concessie blokkeeren. En zij lieten tevens weten dat een regeling van het incident een fundamenteele wijziging van de Engelsche politiek in het geheele Verre Oosten tengevolge zou moeten heb ben; hierop neerkomende, dat Groot-Brit tannië feitelijk de Japansche hegemonie daarginds zou dienen te erkennen. Dit moet dan nu geschied zijn. De inhoud van het accoord, dat Craigie en Arita tot stand brachten, is weliswaar nog niet in bijzonderheden gepubliceerd, maar het feit, dat de Japanners er zich voldaan over too- nen, kan niet anders beteekenen, dan dat Engeland feitelijk het hoofd heeft gebogen. De onderhandelingen zijn hiermee intus- schen niet ten einde. Het eigenlijke inci dent van Tientsin zal nog geregeld moeten worden. Nu de Engelschemechter de princi- pieele eischen van Tokio inwilligden kan de regeling van het incident hoogstens nog een kwestie van enkele dagen zijn. Zooals reeds gezegd, moet men afwach ten, wat voor practische politieke beteeke nis de overeenkomst zal krijgen. De steun, welke Engeland tot dusver aan het China van Tsjiang Kai-sjek verleende, was groo- tendeels van financieelen aard. Dank zij dezen steun kon o.a. de Chineesche dollar op peil gehouden worden. De laatste dagen heeft deze dollar echter reeds een aanzien lijk deel van zijn waarde verloren. Dit duidt wel aan, dat de zaak een meer dan formee- le beteekenis zal krijgen, en China er de wrange vruchten van zal moeten plukken. Op dit moment is intusschen van het meeste belang de omstandigheid, dat Enge land blijkbaar geen kans heeft gezien, het been stijf te houden, en dat Londen op nieuw een deel van zijn prestige prijs geeft. Op dit laatste vooral komt het aan; Groot- Brittannië buigt het hoofd voor Japan; het machtige Britsche imperium legt zich neer bij een toestand, welke neerkomt op een aanzienlijke beperking van zijn positie in het Verre Oosten. Het spreekt vanzelf, dat een dergelijk offer niet zonder zin wordt gebracht. Indien Londen ook maar eenige kans zou zien, zijn belangen daarginds on gerept te houden, zou het de tanden ont- blooten. Deze politieke weelde kan John Buil zich echter niet veroorloven. Zijn han den in Europa zijn teveel gebonden. Men moet te Londen rekening houden met de mogelijkheid van een oorlog tegen Duitsch- land en Italië en deze mogelijkheid ver lamt zijn krachten in het Verre Oosten. Voor Berlijn en Rome is, hetgeen zich thans te Tokio afspeelt, derhalve om te meesmuilen. Tot zekere hoogte kunnen Hit- Ier en Mussolini zich er op beroemen, dat zij het indirect zijn, die Engeland deze kool stoven. Desalniettemin echter zit er aan de zaak WIJZIGING TERTIAIRE WE GENPLAN. Het voorstel tot wijziging van het ter tiaire wegenplan voor Zeeland 1938, deëd in een afdeeling verschillende leden opmerken, dat te lang maken van het aantal meters weg, langzamer verbeteren van bepaalde wegen veroorzaken zal. Van de zijde van Ged. Staten werd gezegd, dat het tempo der verbetering van allerlei, in'het bijzon der geldelijke, omstandigheden afhangt. Zooveel mogelijk bevorderen Ged.Staten, dat de wegen, welker verbetering van het grootste belang is, het eerst verbeterd wor den, doch zij oefenen geen aandrang tot het indienen van aanvragen uit. In een andere afdeeling zeide een lid, dat de macht der Prov. Staten toch niet aan den Prov. Waterstaatsdienst is gedele geerd? Men dient zich te houden aan een snelle uitvoering, waarvoor de Staten zich hebben uitgesproken. Een lid meende, dat de eischen voor de tertiaire wegen wat de breedte betreft, te zwaar zijn gesteld en dat het eerder aanbeveling verdient, die weg- breedte te verminderen dan nog meer we gen in het plan op te nemen. Een lid vroeg, of het mogelijk is aan het plan nog meer wegen toe te voegen. Dank baar bleek men voor opname van den weg Sir-JanslandOosterland. Een lid had gaarne den weg Wolf aartsdijkDe Piet Lewedorp in het plan opgenomen gezien, in verband met de vergevorderde plannen tot overbrugging van de Zandkreek. Ge vraagd werd wat met den tegenwoordigen rijksweg GoesKapelle zal gebeuren, en men meende, dat het slechts zin heeft den weg KattendijkeRijksweg in het plan op te nemen. Hierop werd geantwoord, dat de weg GoesKapelle op geen enkel wegen plan voorkomt en daarom is het noodig den weg GoesKattendijke op het tertiaire we genplan te behouden. Ook de aftakking van den weg Ovezande's-Heerenhoek naar den provincialen weg bij Heinkenszand, ter vervanging van de verbinding van Ovezan de met den planweg van Heinkenszand naar Nisse, kwam ter sprake. En dit was ook het geval met de verbinding Waterlandkerkje Aardenburg, en die van Koudekerke naar Dishoek, terwijl ten slotte werd aangedron gen op een informatie naar de oorzaak van den slechten toestand van den weg Borsele 's-Heerenhoek. In hun antwoord op het algemeen ver slag deelen Ged. Staten o.a. mede, dat h.i. de weg KapelleKloetinge zeker in stand gehouden zal worden, in beheer en onder houd bij het Rijk, het zij b.v. na overdracht aan de betrokken gemeenten. De verbin ding OvezandeHeinkenszand zal zeker na der worden overwogen, doch niet ten kos te van den weg 's-HeerenhoekOvezande. De verbinding van Waterlandkerkje met Aardenburg is niet van zoo overheerschend belang, dan dat men zijn weg niet over Naar het Engelsch door T. TEN HAVEv. d. MADE 15). ■„Hier ook al weer' (geknoei''' lachte Gordon. Ja zeker zei de stalhouder hem ver baasd aankijkend, „de leus niks voor niks, geldt speciaal voor spoorwegen. Ze zul len dat depot bouwen, waar het hun het beste uitkomt en wij kunnen blijven wach ten, tot zij hun zaakje voor elkaar heb ben:" „Dus dat zie je toch in". „Ja, ik ben ook niet blind, ik mis al leen alle ervaring op dit punt. Ik zal eens een kijkje bij die kolenaders gaan nemen. Mallinsbee is zeker degeen, die het eerst ingelicht zal zijn. Van hem is al het land langs den spoorweg, is het niet?!'1' De man wreef zijn handen in elkaar en grinnikte eens. „Ja. Hij zal het 't eerst weten en wij door hem, als hij op den grond wordt toe gelaten. Hij is een beste vent en zoo ver standig. Zie je, hij en sommigen van ons, die hier al lang woonden, voor dat er ko len waren gevonden, zijn goede vrienden. Sommigen hebben grond afgebakend zoo wel bij Buffalo Point, als hier. Natuur lijk ligt ons voordeel bij1 Buffalo Point en we hopen, dat hij den spoorweg in die richting kan bewerken. Als ie dat voor el kaar krijgt, dan is hij een prachtvent.*' Gordon- kreeg een bijna koortsachtige belapgstejlutg terwijl hij luisterde. Hij kreeg de gewenschte nliichtingen gemak kelijker, dan hij gedacht had. kreeg de gewenschte inlichtingen gemak toch ook wel degelijk een bedenkelijke kant voor de beide dictatoren. Immers het feit, dat Engeland zich voor Japan buigt, houdt in, dat het zijn kruit droog wenscht te houden voor zekere eventualiteiten hier in Europa. Het brengt als het ware bij voorbaat offers, om zijn woord aan Polen c.a. zoo noodig gestand te kunnen zijn. Uit dezen hoofde krijgt het BritschJapansch accoord het karakter van een waarschu wing aan Berlijn en Rome. Hitler en Mus solini wordt om zoo te zeggen meegedeeld, dat Engeland bereid is, een zeer groot deel van zijn belangen in het Verre Oosten op te geven, daarmede den vrede met Japan te bewaren, en zoodoende krachtiger te staan voor een eventueelen Europeeschen oorlog. Volgens het Fransche persagentschap Ha- vas zou er te Berlijn reeds eenige onge rustheid merkbaar zijn geworden. Japan is voor Duitschland en Italië inderdaad tot op heden een „vriend" geweest, waarop geen huizen waren te bouwen. Men dient er te Berlijn en Rome rekening mee te houden, dat Tokio, na wat er nu gebeurd is, het ook verder met Engeland op een akkoordje gooit. kunstje zijn honderd duizend dollar te verdienen, is 'It niet?" „O, als het ons voor den wind gaat, dan zijn honderd duizend dollar een peu lenschilletje", riep de man enthousiast uit „Die zou ik in een handomdraai met een paar honderd dollar weten te verdienen als het meeloopt. Maar als je er zoo vast op rekent, loopen de zaken lang niet altijd mee." „Nee, dat is een kwestie van geluk. Het geluk komt, en die het weet te pakken die heeft het." „Zeker, het is enkel geluk. En "als je het hebt, houdt het dan goed vast en knuf fel het, alsof het je liefste vriendinnetje was»"' Gordon lachte; hij wierp intusschen een blik in den schemerigen stal en zei: „Zoo mag ik het graag hooren. Een dergelijk gelukje heb ik getroffen. Ik moest eens naar Mallinsbed's kolen gaan kijken. Kan ik een span paarden bij je huren?" „Ik heb een mooi opgetuigd span en een wagentje klaar staan," riep de man actief, nu het op zaken doen aankwam. „Tien dollar tot vanavond. Goed?" Gor don knikte en de man verdween in den stal. Toen hij alleen was, dacht hij na over al het voorgevallene. Op zooveel geluk had hij niet durven hopen. Misschien kwam het door het enthousiasme, waar mee iedereen in dit plaatsje was bezield, dat de heele zaak hem zoo eenvoudig toe scheen. Wat zou zijn vader weT zeggen, als h\j hier was. Stel je voor, dat hij nog eerder dan over zes maanden thuis zou komen met honderd duizend dollar! Vanuit den donkeren stal klonk het ge luid van paardenhoeven. Toen dwaalden zijn gedachten van dit Oostburg zou kunnen nemen. De verbinding van Waterlandkerkje met Oostburg en IJzendijke is van primair belang en een weg naar Aardenburg is van niet meer dan on dergeschikte beteekenis. Ten aanzien van den weg KoudekerkeDishoek kan wor den volstaan met de opmerking, dat ver scheidene niettemin belangrijke wegen doodloopen naar havens of in een uithoek gelegen kommen e.d. Overneming van een deel weg KruiningenIerseke. Enkele vragen en opmerkingen bij het voorstel tot overneming in beheer en onder houd van de gemeente Kruiningen van een gedeelte van den weg KruiningenIer seke deelen Ged. Staten in hun antwoord op het algemeen verslag, na raadpleging van den hoofdingenieur van den Prov. Wa terstaat, mede, dat de levensduur der on derscheidene wegvakken met name van de volgende factoren afhangt: le den onder grond, waarop de weg is gelegen; 2e de fundeering van den weg, al naar gelang deze bestaat uit een zandbed of gewalste steenslag enz.; 3de de soort van verharding, als waalklinkers, dikke klinkers, klinker keien, graniet- of basaltkeien, kleinplavei- sel, verschillende gesloten wegdekken of wat voor andere verharding ook; 4e de in tensiteit van het tegenwoordige en het in de naaste toekomst te verwachten verkeer. AANKOOP GRONDEN VOOR WEGSVERBETERING. Naar aanleiding van de mededeeling van Ged. Staten omtrent de genomen besluiten terzake van aankoop van gronden voor vvegsverbetering ingevolge de bevoegd heidsoverdracht art. 161 juncto art. 132 der Provinciale wet, maakte een lid in een der afdeelingen attent op de groote verschillen in prijs, waarvoor de gronden zijn verkocht. De genoemde prijzen van 1, 1,50 en 2 per ca. zijn öf wel te hoog of te laag; voor gewoon bouwland te hoog en voor bouwgrond te laag. Dit zelfde lid vroeg de prijzen Qer iepen, die den prijs voor een deel van den Pro vincialen weg HustWalsoorden zoo hoog hebben gemaakt. Hij meende, dat publiek rechtelijke lichamen onder elkander geen prijzen met winst moeten bedingen en/bv. verkoopen moeten voor 1 de hoop. Hij heeft zelfs prijzen van 50 per iep hoo ren noemen. Een ander lid achtte 20 cent per m2 voor bouwgrond te Wissekerke te laag. Een derde lid in dezelfde afdeeling acht te o.a. het verkoopen van erfpachtsrecht zonder eigendomsrecht niet juist. Van de zijde van Ged. Staten werd ge antwoord, dat het gewoonte is om het eigendomsrecht te verkrijgen en niet en kel het erfpachtsrecht. Waarom in dit ge val alleen het erfpachtsrecht is gekocht, kon het betrokken lid van Ged. St. niet zeggen. De verkoopwaarde der gronden wordt door verschillende factoren be- heerscht en over het algemeen wordt tus- schen publiekrechtelijke lichamen een zeer lage prjjs vastgesteld. In een andere afdeeling vroegen ook twee leden naar enkele onderdeelen van het voorstel en in hun antwoord op het algemeen verslag deelden Ged. Staten me de, dat in den regel het gedeelte van voor een wegsverbetering aangekochten grond, dat achteraf ten gevolge van in de plannen aangebrachte wijzigingen of uit andere hoofde niet noodig blijkt te zijn, weder verkocht wordt voor den oorspronke- lijken koopprijs, waarbij de overdrachts kosten voor rekening van den kooper ko men. De Provincie drijft geen handel in grond. Waar de prijs voor bouwgrond bedoeld is waarschijnlijk aan den weg MiddelburgKoudekerke misschien niet hoog schijnt, moet men echter niet uit het oog verliezen, dat in dergelijke gevallen de kooper een sloot moet dempen, een ri oleering aanleggen en een afheining plaat sen. Van de koopsommen voor den weg Hulst Walsoorden wordt gemeld dat voor 3755 m weg 3755 is berekend en verder 7003 voor boomen en voor 1460 m weg 1460 en 875 voor boomen. De prijzen der boomen komen overeen met die, wel ke de provincie kort te voren voor aan houthandelaren verkochte boomen aan denzelfden weg had ontvangen. Totaal wa ren er 150 boomen van 50 en 16 van 25 per stuk. Het perceeltje aan den weg Kortgene Wissekerke is indertijd als bouwland aan gekocht voor 25 cent per ca, waarvan de Daar is een kracht uit hooger kracht gesproten Die 't zinkend hart des menschen [schoort, Die 't opvoert naar een hooger oord, Die 't vastklemt als de stam zijn loten belangrijke onderwerp af naar iets heel anders. Het was zijn aard niet, om lang bezig te zijn met het maken van een for tuin, welke gevolgen er ook aan verbon den mochten zijn. Hij begon weer te denken aan de ver schijning in het bruine rijcostuum. Dus ze heette Hazel. En hoe nog meer? Wat een mooie naam die paste goed bij haar, Hazel. Die oogen en die prachtige massa bruin haar! Hij zuchtte. Hij dacht er een oogenblik aan den stalhouder haar ach ternaam te vragen maar hij schudde glimlachend het hoofd en besloot dat voorloopig maar in het duister te laten. Het maakte haar des te romantischer. Maar een ding was zeker: hij moest haar weer zien en haar leeren kennen. Fortuin of geen fortuin; al zou zijn vader hem zonder een cent wegsturen als de ergste verkwister en al zcu hij zijn compag nonschap in een van AmerikaAs grootste corporatie's verspelen dat meisje zou niet als een lente zonnestraal even in zijn leven schieten en dan weer verdwijnen, omdat hij de fut niet had kennis met haar te gaan maken! Hij had zooveel vrouwen gekend in zijn eigen kring thuis. Hij had ze bewonderd en vaak onschuldig geflirt; hij had ca overhoek ter grootte van ongeveer 750 ca welke de provincie niet verder noodig had en die als bouwland minder waarde had dan het geheele perceel, waarvan hij vroeger deel uitmaakte tegen 20 cent is verkocht aan den wegwerker op den pro vincialen weg KortgeneKamperland, van wien het voor de provincie niet onverschil lig was, dat hij midden in den door hem onderhouden weg kwam te wonen. De aankoop van erfpacht betrof grond waar van het eigendom reeds eenigen tijd bij de provincie was. Onttrekking weg aan het openbaar verkeer in Terneuzen. Het voorstel om den Oudlandschen dijk te Terneuzen aan het openbaar verkeer te onttrekken, deed in de afdeelingen o.a. op merken, dat de weg reeds verdwenen is. Gevraagd werd wie eigenaar van den grond is en welke bestemming hieraan gegeven wordt. Gevraagd werd dergelijke voorstel len in het vervolg uitvoeriger toe te lichten en een situatieteekening over te leggen. Van de zijde van Ged. Staten werd toege stemd, dat eenige meerdere toelichting niet ongewenscht kan worden geacht en toege zegd, dat zal worden nagegaan of er geen bezwaar bestaat tegen het geven van uit weg voor het aan den weg gelegen huis. Geldleening voor bouw motorboot. Bij het voorstel tot het nagaan van een geldleening van ten hoogste f 1,525,000 voor den bouw van een motorboot voor den Provincialen Stoombootdienst en voor kapi taalverstrekking aan de N.V. Waterleiding- Maatschappij „Midden-Zeeland'' respectie velijk f 1,325,000 en f 200,000, vroeg in een der afdeelingen een lid meer gegevens ten aanzien van de verwerkte f 300,000 der N.V. Waterleiding Maatschappij „Midden- Zeeland" en de bestemming van het aan vullend crediet van f 200.000. Ged. Staten antwoordden, dat de vergadering van aan deelhouders nog niet gehouden is, zoodat de jaarstukken nog niet kunnen worden ter inzage gelegd. Tot 26 April jl. bedroeg het totaal der bouwrekening f 289,634. HET TARIEF VOOR DE THOOL- SCHE BRUG. Het voorstel om het tarief voor de Toolsche brug gedurende een jaar ongewij zigd te handhaven, ontlokte bij een lid de vraag hoe het met de juridische kwestie staat, waarop gezegd werd, dat deze aan gelegenheid nog in onderzoek en studie is. Het huidige voorstel beoogt slechts, den thans zwevenden toestand te verlengen, omdat nog niets beslist kan worden. Een ander lid drong aan op invoering van abon nementen en tegelijkertijd op afschaffing van het bruggeld. Weer een ander lid stel de de vraag, of de Staten wel bevoegd zijn om de tarieven te verlagen. Goed zou zijn overleg met het gemeentebestuur van Tolen te plegen. Na nog enkele vragen werd er van de zijde van Ged. Staten op gewezen, dat men de termijn van 3 tot 1 jaar terugbracht, en het verkeerd zou zijn voor een goede af wikkeling veranderingen aan te brengen. Ged. Staten hebben hoop in 'n volgend jaar wel met een aannemelijk voorstel te kun nen komen. In een andere afdeeling vroeg een lid om in de a.s. najaarszitting met een concreet voorstel te komen, daar hij anders vermoedelijk een motie zal indienen ter zake van invoering van een abonnements tarief. In het antwoord op het algemeen verslag deelden Ged. Staten mede, dat zij hun voor stel ongewijzigd handhaven. Het voorstel is ingediend in overleg met Ged. Staten van Noord-Brabant en het gemeentebestuur van Tolen. Het zou niet aangaan nu een ander voorstel te doen en den status quo niet te handhaven. EENHEIDSBROOD VOOR HET GEHEELE LAND. Stefani meldt uit Rome: Te beginnen in Augustus zal voor geheel Italië een een heidstype ingevoerd worden voor het brood, De kwaliteit zal veel beter zijn dan het tot dusverre gebruikelijke brood had. Tegelij kertijd zal de prijs eenigszins verhoogd wor den, nl. met 10 centimes per kg. Deze prijs zal ongegewijzigd blijven tot 31 Juli 1940. Duitschland. deaux en fuifjes gegeven; maar onder al die society schoonheden was er niet een, die te vergelijken was met deze wilde prai rie roos. ,,'t Is een mooi span maar je moet er een beetje mee om kunnen gaan", zei de stem van den stalhouder een beetje twij felend. „Dat komt wel terecht". Zei Gordon, uit zijn gedachten opschrikkend door het benauwde stemmetje. „Goed", zei de man opgelucht. „Welke weg is het best?" „Volg het spoor dat naar het Westen loopt, dan kun je het niet missen. Geef mij de tien dolalr maar vast.' Gordon betaalde, klom in het wagentje en een oogenblik later reed hij den stal uit. HOOFDSTUK VII. Miss Hazel. Gordon'is stemming was er niet naar de dingen gemakkelijk op te nemen. Iets van de atmosfeer van het plaatsje zat hem al in het bloed; het geheel onnoo- dige heen en weer rennen van de men schen in het dorp had aanstekelijk ge werkt. Niettegenstaande men leefde in een land van auto's en vliegmachines, was geen enkel onderdeel van zijn opvoeding vergeten door zijn vader. Hij was een uit stekend ruiter en daarldoor had hij nu niet de minste moeite met het span vurige huurpaarden. Hij liet ze stapvoets suk kelen tot hij het dorp achter zich had gelaten, daarna zette hij het op een vroo- lijken draf, en begon toen uit te zien naar de teekenen, die erop moesten wij zen, dat hij zich in een industriegebied, bevond. H.M. DE KONINGIN .OP HET LOO. H.M. de Koningin is Zaterdagmiddag om streeks vier uur op het paleis Het Loo aangekomen. EEN BOODSCHAP VAN H.M. DE KONINGIN AAN DE WERELD CONFERENTIE VAN CHRISTEN JEUGD. De A.M.V.J. deelt ons mede: Bij de opening van de wereldconferentie van christenjeugd te Amsterdam op heden te half vijf in het Concertgebouw te Am sterdam hoopte Prins Bernhard aanwezig te zijn en aldaar een boodschap van H.M. de Koningin aan het Congres voor te lezen. Aan de gevolgen overleden. Donderdag j.l. kwam de 13-jarige H. van der Vegte uit Lemelerveld (Overijsel), ter wijl hij met zijn kameraadjes naar school fietste, met een passeerende vrachtauto in botsing. De jongen kreeg daarbij het stuur van de fiets in den buik en moest naar huis worden overgebracht. Hoewel zijn toestand aanvankelijk gun stig leek, verergerde die later dermate, dat opname in het Sophia-ziekenhuis te Zwolle noodzakelijk werd geacht. Daar is de jon gen aan de gevolgen van het ongeluk over leden. FELLE BRAND IN DAMESMODEMAGAZIJN. Gistermiddag heeft een felle brand ge woed in het pand Diezerstraat 29 te Zwol le, waarin gevestigd is het damesmodema gazijn van de weduwe J. A. KuiperVan Ditshuizen. De vlammen sloegen aan de voorzijde van het vijftig meter diepe pand met kracht naar buiten terwijl een ver stikkende rook zich over de omgeving ver spreidde. De brand nam zoodanige afme tingen aan, dat van blusschen geen spra ke meer was. Door het vuur evenwel van alle kanten aan te tasten, slaagde de brandweer er in den brand tot het mode magazijn te beperken, dat geheel uitbrand de. Ook de boven het winkelhuis gelegen woning brandde uit. De inboedel ging ver loren. De belendende perceelen, die reeds door het vuur waren aangetast, wist de brand weer te behouden. De waterschade was hier evenwel zeer groot. Omtrent dé oorzaak van den brand tast men in het duister, aangezien mevr. K., die bij familie in Amersfoort logeerde, noch haar zoon thuis waren. De schade is aanzienlijk. Zij wordt door verzekering gedekt. WEER EEN LOOPJONGEN MET HET GELD VAN ZIJN BAAS OP STAP. De laatste weken bestaat er onder de Amsterdamsche loopjongens een ware ra ge om er met het geld van hun baas van door te gaan. Hun zin tot avontuur, hun lust naar vrijheid wordt vooral in den vacantietijd, nu de lucht vol is van vele en verre reizen, geprikkeld. Veel geld voor jongens, die nog maar een zakcent op zak behooren te hebben, blijkt thans weer te verleidelijk te zijn ge weest voor een 14-jarigen kruideniersjon gen, die Zaterdag voor zijn patroon kwi tanties tot een bedrag van zeventig gul den had geïnd. Hij ging met het geld de stad in en maakte er een gezellig dagje van, want tot uitvoeriger plannen reikte zijn fanta sie niet. Hij pakte bioscoopjes, at hier en daar in een automatiek en rookte sigaret jes. Toen hij nergens meer naar toe kon gaan, slenterde hij ietwat verloren door de nachtstille stad, tot een agent hem tenslotte moe van het dolen in plan West in een portiek aantrof. Hij werd overgebracht naar het bureau Overtoom. Van het geld had hij nog het grootste deel bij zich. Ook deze jongen zal in han den van den kinderrechter worden gesteld. BLIKSEM TROF TWEE MANNEN. Tijdens een hevig onweer, dat zich Zater dagmiddag omstreeks drie uur te Amby (Limb.) ontlastte, werden in de nabijheid van hun huisje op de heide de twee ge broeders Muyters door den bliksem getrof fen. De oudste, omstreeks 30 jaar, was op slag dood. Zijn 26-jarige broeder werd door het hemelvuur verlamd. Na een minuut of tien zag hij de eerste. Op de heuvels in de verte waren men schen en paarden zichtbaar en hij onder scheidde een tractor, die een aantal ge laden wagons voortrok. Daarmee was het monotone groen van de lage heuvels ver broken en waarschijnlijk zou hij achter de volgende heuvels wel duidelijker tee kenen vinden van de werkzaamheden van kolencorporatie die blijkbaar al in vollen gang waren. Het werd hoe langer hoe interessanter. Hoeveel werk zou er al verricht zijn? Van de kolen zelf was niets te zien. Hij her innerde zich eens een kolenmijn te heb ben bezocht, en toen was alles zwart en triest geweest. Groote hoopen slakken lagen overal opgestapeld en boven den mijningang waren groote machines ge bouwd. Bij de huizen en in de straten hadden groote zwarte hoopen afval ge legen en alles scheen dezelfde tint te heb ben als de stof waaraan men in die streek zijn bestaan te danken had. Zelfs de man nen en vrouwen maar vooral de kinde ren waren levende advertenties geweest van de industrie waarvan ze leefden. Hier waren echter tot nu toe nog niet zulke kenmerken. Maar verderop zouden waarschijnlijk Plotseling braken zijn gedachten af en al zijn belangstelling voor de kolen ver dween als een pluim rook uit deze sub stantie in een storm. Kolen beteekenden niets meer voor hem en het interesseerde hem geen sikkepit al zou de "heele wereld ten eeuwigen dagen geen kolen .meer krij gen. Voor hem uit op het spoor stond een kastanjebruin paard eh een 'persoon boog zich over zijn voorvoet heen. Dat per soontje droeg een brUüi rijcostuüm! (Wordt vervolgd)»

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 5