IP ffiwtrxtteiule H $eettxtr0cb>e MIDDELBURGSCHE COURANT (&GOESCHE COURANT) De verhooging van de defensie-begrooting. i Ten Afscheid De besprekingen te Tokio. De vaste lasten in den tuinbouw. De Kabinetscrisis. Mutatie. Landbouwverlof voor dienstplichtigen Kantoorhouder der P.T.T. te IJzendijke gearresteerd. Eenige voortgang gemaakt. Resultaten van den arbeid der commissies ad hoe. Installatie burgemeester Jhr. D. Van Doorn. Motorschokker door Duitsche vrachtboot aangevaren en gezonken. De minister verdedigt zijn standpunt. Dagblad. Uitg. N.V. De Middelburgsche Crt. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pietersfr.28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOESTurfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes I? 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. NUMMER 170. TWEE BLADEN. VRIJDAG 21 JULI 1939. EERSTE BLAD. 182e JAARG. Advertentiën 30 ct per regel, ingezonder, mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct. Den len Augustus 1929, dus nu tien ja ren geleden, heb ik, door vennooten der N.V. de Middelburgsche Courant daartoe geroepen, de leiding dezer courant aan vaard. Gekomen van de liberale Zutphensche Courant, waaraan ik eenige jaren onder de voortreffelijke leiding van mijn, later tot goeden vriend geworden, leermeester A. G. Biemond, werkzaam was geweest, heb ik de, krachtens hare statuten en een bijna twee eeuwen oude traditie, liberale Mid delburgsche Courant, naar mijn overtui ging, naar de mate mijner krachten en met volle toewijding, verder trachten te leiden. In het geschriftje, hetwelk onze vennoot schap bij haar 175-jarig bestaan het licht deed zien, heb ik hare en mijne opvattingen ter zake als volgt geschetst: „de Middelburgsche Courant heeft er 1% eeuw steeds naar gestreefd, een fat soenlijk blad te zijn, in den zin, zooals dat onder vaklieden verstaan wordt. Zij wilde, op algemeen-liberalen grondslag staande, desnoods scherp, maar steeds met eerlijke middelen voor haar meening uitkomen en er voor strijden. Maar voornamelijk strijd- orgaan was zij weer niet, en beoogt zij ook thans niet te zijn. Hoofdzaak is de dege lijke voorlichting van haar lezers op elk gebied. Onder Van der Pauwert is de cou rant een tijd lang vrijzinnig naar den trant der vrijzinnig-democraten gewe'est, maar Deibei was, en haar tegenwoordige leider is weer, den algemeen-liberalen beginselen toegedaan. Daaruit volgt, dat de courant, indien dit noodig of gewenscht lijkt, de li berale politiek verdedigt of voorstaat, maar tot een partij-orgaan stempelt dit ons blad allerminst. Zoowel in zaken van gemeente-, provinciale- als landspolitiek staat de Middelburgsche Courant volkomen vrij en nimmer zal zjj schromen, den politiek an- dersgezinde bij te vallen, zoo hij het naar hare meening eerder bij het rechte einde heeft dan een lid of vertegenwoordiger der partij, waarin het liberalisme van tegen woordig georganiseerd is" Naar deze beginselen heb ik getracht, in het nu achter ons liggende decennium, onze courant te leiden. Ik besloot dat jubileumgeschriftje met de volgende woorden: Tenslotte, en meer in den breede bezien, heeft de ontwikkeling, èn van den Neder- landschen politieken toestand in het alge meen, èn van dien in het courantiersbedrijf in het bijzonder, meegebracht dat ons blad van betrekkelijk invloedrijk algemeen-Ne- derlandsch liberaal-politiek dagblad is ge worden tot een orgaan, welks invloed nu uitsluitend provinciaal geacht moet worden te zijn. Het is er daardoor zeker nibt min der op geworden, want het heeft daarmede zijn takken en gebladerte beperkt tot den besten bodem, waarin het stevig wortelt: Zeeland is ons domein, Zeeuwsch wil ons blad zijn." De hierin geteekende ontwikkeling heeft zich, sindsdien, verder voortgezet. Zooals reeds eerder te dezer plaatse werd vermeld, is de courant met ingang van 1 September a.s. verkocht aan de firma G. W. den Boer, die haar reeds tientallen jaren gedrukt heeft, Onder haar laatste twee directeuren hoofdredacteur, mijn voorganger J. H. Dei- bel en mijzelven, is de Middelburgsche Cou rant zeer bepaald liberaal geweest; ik zelf heb, overeenkomstig de beginselen van ons blad, in het georganiseerde politieke leven van Zeeland en van ons vaderland, mijn plaats ingenomen. Onder haar nieuwen eigenaar zal de Mid delburgsche Courant dit uitgesproken poli tieke karakter laten varen; van liberaal en vrijzinnig wordt zij een neutraal nieuws blad, louter nieuwsbrengend, berichtge- vend, niet meer in zaken van godsdienst en politiek leiding gevend, oordeelvormend, waar noodig oordeelvellend. Dit ontnemen van 't tot dusverre, krach tens hare statuten, bestaande bepaald vrij zinnig-liberale karakter aan de courant heeft den nieuwen eigenaar echter tot het inzicht gebracht, dat het niet mogelijk zou de zijn de hoofdredactie van de Middelburg sche Courant in mijn handen te laten; toen dit inzicht te mijner kennis kwam, heb ik daaruit de eenig mogelijke consequentie getrokken en vennooten der N.V. de Mid delburgsche Courant verzocht, mij eervol ontslag te verleenen. Dit is thans geschied; er is daarbij met mij een regeling getroffen', die ook mijzelven, wat de financieele gevol gen van dit overigens door mij niet ge- wensehte ontslag betreft, volkomen bevre digt. Nadat vennooten der N.V. de Middelburg sche Courant tot den verkoop van het recht van uitgave en exploitatie hadden besloten, is, in gemeen overleg en goede harmonie tusschen Hoofdcommissarissen der N.V. en mijzelven overeengekomen, dat mij tot aan den dag van overgang van den eigendom der courant buitengewoon verlof verleend zoude worden. De waarneming van het di recteur-hoofdredacteurschap is in handen gelegd van mijn eersten medewerker, den heer J. S. Sybrandy, tot dusverre redactie chef aan ons blad. Ik heb den heer Sybran dy, van wien mij bekend is dat hij mijn op volger zal worden, in een nauwe samen werking van een half dozijn jaren leeren kennen als een journalist van bekwaam heid, een zorgvuldig stylist, een ijvérig en ter zake kundig man, bovenal als een man van onkreukbare eerlijkheid. Er is alle reden om aan te nemen, dat hij, zij het dan in plaats van onder liberale, nu onder strikt neutrale vlag, niettemin de eervolle traditie van de Middelburgsche Courant op zijne wijze en binnen het hem gestelde kader, zal voortzetten. Ik wensch Zooals uit het hoofdartikel hiernaast blijkt, is met ingang van 1 Sept. a.s. aan dr. S. S. Smeding eervol ontslag verleend, als directeur-hoofdredacteur van de Prov. Zeeuwsche, Middelburgsche en Goesche Courant. Tot opvolger van den heer Smeding is door de nieuwe eigenaresse benoemd, de heer J. S. Sybrandy, thans redactie-chef. Een initiatief van het dage lijksch bestuur der Z.L.M. Naar wij vernemen, heeft het dagelijksch bestuur der Zeeuwsche Landbouw Maat schappij zich tot het K.N.L.C. gewend om te bevorderen dat de landbouwdienstplich- tigen, die thans onder de wapenen zijn en die zeer moeilijk in hun bedrijf kunnen worden gemist, met name de gehuwde bedrijfsleiders, zoo spoedig mogelijk met groot verlof worden gezonden. De oogst in het landbouwbedrijf staat binnenkort voor de deur. Het dagelijksch bestuur heeft met klem van argumenten betoogd, dat het noodzakelijk is, dat zij voor het binnenhalen van den oogst op hun bedrijf aanwezig zijn. Tevens werd verzocht de behandeling der aanvragen tot verlof zooveel "mogelijk te bespoedigen daar het veelal zeer lang duurt alvorens de beslissing op de aanvra ge wordt vernomen. De maréchaussée te IJzendijke heeft gis ter aangehouden den kantoorhouder der P. T. T., J. G. aldaar, die verdacht wordt van oplichting in dienstbetrekking. De aangehoudene is na te zijn gehoord, in verzekerde bewaring gesteld. De aanhouding is geschied nadat door een accountant van het hoofdbestuur der P. T. T. een onderzoek was ingesteld in de boeken. Naar wij verder vernemen gaat 't ver moedelijk om een bedrag van 1000, Reuter meldt uit Tokio: Volgens een van ochtend na het onderhoud van den Brit- schen ambassadeur Craigie met den Ja- par.schen minister van buitenlandsche zaken Arita uitgegeven communiqué is daarbij eenige voortgang gemaakt in de richting van een overeenkomst. De besprekingen zijn verdaagd tot morgen. van harte, dat hij daarin zal mogen slagen, en dat het daardoor ook de neutrale Mid delburgsche Courant als Zeeuwsch nieuws blad wèl moge gaan. Men vergunne mjj, met een persoonlijk woord te eindigen, teneinde aldus afscheid te nemen van mijn lezers, waaronder ik in den loop dezer tien jaren het is mij her haaldelijk en menigmaal op 't onverwachtst gebleken mij vele oprechte vrienden heb mogen verwerven. Dezen, en allen anderen lezers, zeg ik dank voor het veelvuldig in mij gestelde vertrouwen. Mijnen, ik mag wel zeggen: talloozen, medewerkers, van hoog tot laag, op de re dactie en de administratie, te Middelburg en elders in Zeeland, van Kadzand tot Brui- nisse en van Hulst tot Haamstedé, en elders in Nederland en tot zelfs daarbuiten, betuig ik mijn erkentelijkheid voor den verleenden steun, de betoonde activitfeit en belang' stelling in het lot van ons blad. Naast onderscheidene persoonlijke vrien den heb ik onder de provinciale en gemeen telijke autoriteiten velen aangetroffen, ook van hoog tot laag, wier hartelijke medewer king hen tot zakelijke vrienden heeft ge stempeld; voorzoover er een persoonlijk element in de aldus ontstane gevoelens was gelegen, zeg ik daarvoor dank; voorzoover het zakelijk was, spreek ik de hoop uit, dat de goede gezindheid op mijn opvolger, de nieuwe eigenaresse en de voortbestaande Middelburgsche Courant worde overge dragen. Ik wil echter niet verhelen, dat mijn heengaan van deze plaats mij zeer leed doet. Een dagblad is als een kind, hetwelk men eiken dag opnieuw geboren ziet wor den, nadat men er zijn zorgen aan besteed heeft. Onder de beroepen, welke hare be oefenaren met sterke banden aan zich bin den, staat de journalistiek vooraan; het heengaan van een courant, waaraan men tien jaren van zijn leven besteed -heeft, is moeilijk en zwaar. Ik hoop echter, dat veler goede gezind heid en genegenheid mijn deel zal mogen blijven zijn in deze goede, welvarende, schoone provincie, waarin ik mij, na tien jaren, Zeeuw met de Zeeuwen ben gaan gevoelen. S. S. Smeding. Middelburg, 21 Juli 1939. Men meldt ons uit Den Haag: De druk van de vaste lasten is vooral bij een groot aantal tuinbouwbedrijven een moeilijk vraagstuk gebleken, dat meer en meer tot oplossing drong. Door den steuntoeslag op tuinbouwpro ducten kon in de laatste jaren het nadeelige verschil tusschen den gemiddelden veilings- prijs en den berekenden richtprijs dier pro ducten worden overbrugd, zoodat de tuin bouw als tak van volksbestaan in stand kon worden gehouden. Verschillende bedrijven bleken echter, toen de crisis langer aan hield dan werd vermoed, niet bestand te gen den aanhoudenden druk van de regel matig weerkeerende lasten, die niet of on voldoende waren aangepast. De ingrijpen de conjunctuurwijziging in de jaren na 1929 bracht een radicale verandering in de posi tie der bedrijven. De opbrengst der produc ten en ook de waarde der kweekerijen daal den aanmerkelijk, de nominale waarde van hypothecaire en andere geldleeningen, in normale jaren voor vernieuwing en uitbrei ding aangegaan, en de daarvoor te betalen rente bleven onveranderd. Op den duur kon dan ook niet of slechts zeer ten deele aan de verplichting tot betaling van rente en aflossing worden voldaan. Bij de behandeling der begrooting van het landbouw-crisisfonds voor het jaar 1938 is overweging van een oplossing terzake in uitzicht gesteld, hetgeen heeft geleid tot instelling van 125 commissies in de belang rijkste tuinbouwstreken van het land, waar in veilingvereenigingen, landelijke standsor ganisaties en boerenleenbanken zijn verte genwoordigd en die ten doel hebben haar bemiddeling te verleenen bij de regeling van te zwaar drukkende vaste lasten op de tuinbouwbedrijven. Ten einde te voorkomen, dat het bedrijf door de vaste lasten geheel zou worden on dermijnd, treden deze commissies op om schuldenaars en schuldeischers bij elkander te brengen en trachten zij de geldgevers te bewegen, mede te werken bij de geldelijke gezondmaking van die tuinbouwbedrijven op welke de vaste lasten een vernietigen den invloed dreigden te hebben. Slaagt de commissie daarin, doordat de crediteuren hun rentedragende vorderingen verlagen tot maximaal 100 van de waarde der be zittingen, te hoogen rentevoet verminde ren en in het algemeen zoodanige mede werking verleenen, dat de rentabiliteit van het bedrijf weer verzekerd kan worden ge acht, dan kan van rijkswege steun in natu- ra worden verleend om het bedrijf ook in cultuur-technisch opzicht weer gezond te maken. De te geringe opbrengst der producten veroorzaakte namelijk niet alleen achter' stand in de betaling van rente, aflossing, huur, pacht belastingen en dergelijke vas te lasten, maar ook in de noodzakelijke her stelwerkzaamheden en vernieuwingen. De steun, welke in het kader van deze regeling aan financieel gesaneerde tuin bouwbedrijven kan worden verleend, strekt zich over het algemeen niet verder uit, dan het inhalen van een achterstand in repara ties, vernieuwingen, bemesting van den grond enz., voor zoover deze achterstand door den druk der vaste lasten is ontstaan. De resultaten van den arbeid der com missies zijn bevredigend, zooals kan blij ken uit het volgende overzicht, dat ont leend is aan het dezer dagen verschenen driemaandelijksche verslag over het eerste kwartaal 1939 omtrent de uitvoering en werking der landbouwcrisismaatregelen. Aan het einde van genoemd kwartaal hadden zich reeds 995 tuinders bij de com missies aangemeld voor de regeling hunner vaste lasten. Naar den aard van het be drijf waren deze aanvragen als volgt ver deeld vollegrondsbedrijven 492 gemengde bedrijven 230 platglasbedrijven 66 staandgiasbedrijven 207 995 In 97 gevallen waren op dat tijdstip de schulden verminderd tot maximaal de hui dige verkoopwaarde van het bedrijf, terwijl het evenwicht in de bedrijfsfinancien was hersteld. Voor deze 97 bedrijven was een bedrag van 111.571.35 als steun beschik baar gesteld, in natura uit te keeren. De crediteuren hadden hiertoe als volgt bijgedragen: aan hoofdsommen van hypothecaire en andere leeningen 417.000; aan achterstallige rente en pacht 94.000 aan achterstallige bedrijfsschulden 25.000 bevroren voor minstens vijf jaren: aan hoofdsommen van hypothecaire en andere leeningen 397.000; bespaard aan jaarlijks te betalen rente 42.000 door het verlagen van verplichte aflossin gen 35.000. In 287 gevallen waren de commissies ge noodzaakt, de ingediende aanvragen af te wijzen of de saneeringspogingen op te ge ven wegens onvoldoende medewerking van crediteuren, terwijl per 31 Maart jl. nog 611 gevallen in behandeling waren. In vele daarvan zijn reeds resultaten bereikt ten aanzien van renteverlaging en kwijtschei ding en/of bevriezing van verschillende schulden, doch aangezien de saneering daar bij nog niet geheel voltooid was, kon aan deze bedrijven nog geen steun in natura worden verleend. Men meldt ons uit Den Haag, dat dr. H. Colijn hedenochtend door H. M. de Konin gin op den Ruigenhoek is ontvangen. Volgens geruchten uit parlementaire kringen, zou er een goede kans bestaan op de vorming van een zakenkabinet. Het programma. KATTENDIJKE. Geljjk reeds eerder gemeld zal de installatie van jhr. D. van Doorn als burgemeester dezer gemeente Zater dag a.s. plaats vinden. Om één uur zal de burgemeester aan de grens der gemeente bij „Havenzicht" ontvangen worden door een ruiterstoet en de beide muziekkorpsen. Hierna gaat de stoet terug naar het ge meentehuis te Wilhelminadorp waar de muziekgezelschappen een paar nummers zullen geven, de kinderen een vlaggegroet zullen brengen en de muziekvereeniging een welkomstlied zal zingen. Vervolgens vindt in het gemeentehuis de installatie plaats, welke door een luidspreker buiten zal worden weergegeven. Na de installatie zal de bugemeester een bezoek aan de scholen brengen en daarna wordt te vier uur naar Kattendijke gereden waar een rit door het dorp wordt gemaakt. Te zeven uur zal „Oefening en Uitspan ning" te Kattendijke concerteeren en „De Echo" zal zulks om half acht te Wil helminadorp doen. Te Wilhelminadorp zullen ook de zangvereeniging en het kin- der koor hun medewrking verleenen. Deelen we nog mede, dat jhr. Van Doorn in October de burgemeesterswoning zal betrekken. Boternoteering. De Leeuwardercommissienoteering voor Nederlandsche boter is heden vastgesteld op 75 cent per kg. (vorige week 79 ct.) Twee personen verdronken. Gisteravond omstreeks half twaalf is op drie mijl ten Zuidwesten van Scheveningen, vermoedelijk door een Duitsche vracht boot, welke uit den Nieuwen Waterweg kwam, de motorschokker Go(eree) 10, schipper A. Groenendijk, overvaren. De schokker werd aan het achterschip aangevaren en zonk vrijwel onmiddellijk. De beide zoons van den schipper, Kees en Gerard Groenendijk, zijn verdronken. De vader, die in het donker een uur lang op twee bootshaken ronddreef, werd ten slotte door de vrachtboot opgepikt en is door de later ter plaatse aangekomen Go 4 naar Scheveningen gebracht. De aan varende boot heeft een boei uitgeworpen en is voor anker gegaan. De loodsboot van Hoek van Holland is na de aanvaring eveneens ter plaatse ver schenen. De zoon van den schipper, Kees Groe nendijk, was gehuwd en vader van vier kinderen. Zijn broer Gerard was onge huwd. BEZOEK VAN BRITSCHEN ADMIRAAL AAN TURKIJE. Het A.N.P. meldt uit Londen: De corres pondent te Ankara van de „Daily Tele graph" meldt, dat de Turksche regeering er officieel van in kennis is gesteld dat de op perbevelhebber van de Britsche vloot in de Middellandsche zee, admiraal sir Andrew Cunningham, op 20 Augustus een bezoek zal brengen aan Istanboel met zijn vlaggeschip „Warspite". Politieke kringen in Ankara hechten het grootste belang aan dit bezoek, dat drie da gen zal duren. Alle Turksche bladen maken op opvallende wijze melding van het des betreffende bericht en schrijven, dat de aan wezigheid van Britsche schepen in de Turk sche wateren de gelegenheid zal bieden voor een treffende demonstratie van het Britsch-Turksche bondgenootschap. De besteding van het overschot ad 97 millioen. De minister kan zich niet vereenigen met de zienswijze van verschillende Kamerleden, als zoude door de overbrenging van het overschot ad 97 millioen van het in Sep tember 1938 verleende buitengewoon kre diet naar het dienstjaar 1939, alweder te kort gedaan worden aan het budgetrecht der Kamer, omdat daardoor bij de Kamer elk inzicht ontbreekt in de uitgaven welke de laatstelijk genomen buitengewone maat regelen met zich hebben gebracht en nog brengen. Immers indien de mogelijkheid niet aanwezig geweest ware om met toe passing van artikel 24 der comptabiliteits wet het bedrag van 97 millioen aan het dienstjaar 1939 toe te voegen, dan zou de minister in April j.l. wederom met spoed een wetsontwerp hebben moeten indienen dat, wat de omschrijving der uitgaven be treft, geheel gelijkluidend zou geweest zijn aan dat van September 1938. Een verdee ling van het benoodigd geachte bedrag over de verschillende daarvoor in aanmerking komende begrootingsposten zou ook dan niet mogelijk geweest zijn, omdat op dat tijdstip zelfs bij benadering niet aan te ge ven was, welke vorderingen, aanschaffingen en voorzieningen door de verschillende on- derdeelen der weermacht zouden moeten plaats hebben voor het in staat van verde diging brengen van de hun toegewezen op stellingsplaatsen. De minister zegt streng toe te zien op de besteding van de gelden uit het buitenge woon crediet. Aanschaffingen enz. mogen alleen geschieden na vooraf verkregen machtiging van den minister. De dienstplichtigen. Ten aanzien van het aantal dienstplichti gen, dat uit elk der provinciën buitenge woon onder de wapenen is geroepen, kan in het algemeen worden gezegd, dat naar ver houding meer dienstplichtigen zijn opgeroe pen uit de grensprovinciën dan uit het bin nenland. Zeer tot zijn leedwezen heeft de minister ten gevolge van de internationale ver houdingen nog geen maatregelen kun nen treffen, welke verband houden met de gedane toezegging, dat rekening zou worden gehouden met het feit, dat in April j.l. verhoudingsgewijs meer dienstplichti gen uit Limburg werden opgeroepen, dan uit andere deelen van het land. De vergoedingen. Wat de bedragen van de vergoedingen be treft, reeds jaren lang is een regeling gel dende, welke met een drietal grondslagen rekening houdt, nl.: 1. Als algemeen maximum geldt een be drag van 2.50 voor eiken dag verblijf in werkelijken dienst. 2. De vergoeding kan niet hooger zijn dan het bedrag der inkomsten, dat aan den per soon, voor wien de dienstplichtige als kost winner optreedt, ten gevolge van het ver blijf in werkelijken dienst wordt onttrok ken. 3. De vergoeding mag evenmin hooger zijn dan het bedrag, dat vorenbedoelde per soon ter voorziening in voldoende middelen voor levensonderhoud geacht kan worden noodig te hebben boven het volle bedrag van alle inkomsten, waarover hij mogelijk nog kan beschikken tijdens het verblijf in werkelijken dienst van den dienstplichtige. Verschenen is de memorie van^antwoord van den minister aan de Tweede Kamer inzake het wetsontwerp tot wijziging en verhooging van de rijksbegrooting 1939. Hierin zegt de minister te willen opkomen tegen de onderstelling, dat hij niet zelf de teugels in handen zou houden en geen weerstand zou weten te bieden aan wen- schen van militaire autoriteiten, wanneer die niet in overeenstemming zouden zjjn met den eisch van beperking tot het nood zakelijke. De Nederlandsche industrie zoo veel mogelijk ingeschakeld. De minister zegt verder, dat het niet mo gelijk is dan na zeer uitvoerig en tijdroo- vend onderhoek, na te gaan in hoeverre de uitgetrokken bedragen ten goede komen aan de Nederlandsche industrie. Immers de leveranciers zullen veelal onderdeelen etc. uit het buitenland moeten betrekken. Als regel geldt, dat alles wat door de Ne derlandsche industrie binnen toelaatbare termijnen kan worden geleverd, tegen rede lijke prijzen, en voldoet aan de gestelde eischen, ook aan de Nederlandsche in dustrie wordt opgedragen. De vlootuitbreiding. De in studie zijnde plannen voor vloot uitbreiding hebben ten doel versterking van de marine in Indië. Het bedrag van 80.000 voor het bouwen van een helling met lichte overkapping voor motortorpedobooten op de werf te Willemsoord is bestemd om een gelegenheid te scheppen waar deze booten kunnen wor den gedokt en gerepareerd. Het voornemen bestaat om van de 12 hier te lande aanwezige booten 6 tot 8 in dienst te hebben en de overblijvende 4 tot 6 in conservatie te Amsterdam. De vliegvelden.- Het vliegveld te Bergen nadert zijn vol tooiing en met den aanleg van het vliegveld te Valkenburg is begonnen. Van den aan koop van het vliegveld Waalhaven om dit als derde militaire luchtvaartterrein te be stemmen, moest worden afgezien. Thans zijn stappen gedaan om op een gunstig gelegen terrein' buiten de vesting Holland een militair vliegveld in te richten. Het vliegkamp Vere zal slechts bij mobilisatie in dienst worden gesteld, ter wijl het vliegkamp Schellingwoude in vre destijd slechts dan tijdelijk in dienst is, wan neer en zoolang de capaciteit van „De Mok" onvoldoende is in verband met de grootte van de opleidingen. Luchtverdediging van particulie re bedrijven. Wat het stelsel van luchtverdediging van particuliere bedrijven betreft zegt de mi nister, dat de militaire autoriteiten voor lichting geven bij de opstelling van het ge schut, waardoor in een bepaald rayon een goed georganiseerde luchtverdediging zal ontstaan. Daarvan zullen ook de minder kapitaalkrachtige bedrijven profiteeren. De omstandigheid dus, dat andere bedrijven minder aan hun luchtverdediging kunnen besteden behoeft nog geen aanleiding te zijn om het systeem van luchtverdediging door particuliere bedrijven te verwerpen.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1