föv&zrïttcïule MIDDELBURGSCHE COURANT GOESCHE COURANT Een kabinet zonder roomsch-katholieken Onweer boven Zeeland. Het 15-jarig bestaan van de S. D. 0. A. De strijd tegen den Coloradokever. - Dr. Colijn zou dit probee- ren tot stand te brengen. Het bezoek aan de New-York- sche wereldtentoonstelling stelt danig teleur. Te Waterlandkerkje sloeg de bliksem in de woning van den burgemeester. Een Veersch „vijfjaren plan" De Kon, Marine-Kapel naar Walcheren. De zender Droitwich door den bliksem getroffen. Arrestaties te Dantzig. Geen zwaar geschut naar Dantzig. Opnieuw Britsche bommen werpers boven Frankrijk. Nalatige bespuiters door den Middelburgschen kan tonrechter veroordeeld. Minder druk vreemdelingen- bezoek. Duitsch deserteur gearresteerd Weer eens een incident op Dantzigsch gebied. RAADSOVERZICHT VAN GOES. Dagblad. Uitg. N.V. De Middelburgsche Crt. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstr.28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; ie GOESTurfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg er» Goes 18 ct. NUMMER 169. TWEE BLADEN. DONDERDAG 20 JULI 1939. EERSTE BLAD. 182e JAAKG. —MMBMMMII tkm BA Advertentiën 30 ct per regel, ingezonder mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 et Naar de N.R.C. uit parlementaire krin gen in den Haag verneemt, is er reden om te veronderstellen dat dr. Colijn er niet in geslaagd is enkele van de demissionaire roomsch-katholieke ministers bereid te vinden met hem in een kabinet in zee te gaan. Dit zou afgestuit zijn op 't door den heer Colijn overgelegde program, waar schijnlijk op de paragraaf betreffende de werkloosheidspolitiek. De heer Colijn ziet zich daarmede ge plaatst voor de taak, een kabinet zonder roomsch-katholieken te formeeren, want men neemt aan, dat hij alles in het werk zal stellen om de opdracht op den grond slag van zijn program te kunnen aanvaar den. Met dat al had hij, naar bekend, reeds zijn voelhorens uitgestoken buiten de smalle basis van het demissionaire kabinet en een onderhoud gehad met jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, liberaal en oud-minister van waterstaat in het kabinet-Colijn op breede basis van 19331937. Tot degenen, die voor het zitting nemen in een kabinet zijn .uitgenoodigd behoort, naar wij meenen te weten, ook prof. mr. A. C. Josephus Jitta, tegenwoordig partij loos, vroeger vrijzinnig-democraat. Er be staat reden om aan te nemen, dat prof. Jitta echter te kennen heeft gegeven zich om gezondheidsredenen niet voor het mi nisters-ambt beschikbaar te kunnen stel len. De formateur heeft, naar wij voorts ver nemen, gisteren besprekingen gevoerd met mr. J. A. de Visser, procureur- generaal bij het gerechtshof te Arnhem, die de chris telijke historische beginselen is toegedaan, Voorts is de heer C. W. Bodenhausen, oud-vice-president van den Raad van Ned.- Indie, gepolsd, vermoedelijk vor de porte feuille van financiën. Tenslotte verneemt het blad, dat de heer Kooien (r.k.) tijdens de vorige opdracht niet alleen vergeefsche pogingen heeft on dernomen in de richting van een kabinet op de smalle basis van het demissionaire kabinet, maar met hetzelfde negatieve re sultaat zich ook georienteerd heeft in de richting van een kabinet met uitsluitend r.-k., c.-h., en v.-d. wat reeds dadelijk af gestuit zou zijn op gebrek aan medewer king van c.-h. zijde. AFSCHEID VAN DEN HEER VAN ROMPU. Naar het Dagblad v. N. Br. en Zeeland verneemt zal het college van Ged. Staten in zijn vroegere samenstelling hedenavond in Britannia te Vlissingen officieel afscheid nemen van den hr. J. A. van Rompu als lid van het college, waarvan hij 44 jaar deel uitmaakte. Ook de Commissaris der Koningin hoopt aanwezig te zijn. Verlaging van salarissen en loonen. Whalen, de president van de wereldten toonstelling, te New York, heeft medege deeld, dat met ingang van 1 Augustus a.s. de salarissen en loonen van het personeel der wereldtentoonstelling, van hoog tot laag, met 10 procent zullen worden ver minderd. Deze maatregel, welke ook voor Whalen geldt, is genomen aangezien op de tentoon stelling weinig bedrijvigheid heerscht en 't aantal bezoekers niet zoo groot is als werd verwacht. Eenige honderden personen ont slagen. Eenige honderden leden van het perso neel zijn ontslagen. Hoewel het juiste aan tal niet bekend is, wordt gesproken van 500 600, doch het kunnen er ook duizend of meer zijn. De meeste employees namen het volgens Reuter nogal kalm op, doch een groep studenten, die bij <je afdeeling inlich tingen werkten of als gids optraden, heb ben gedemonstreerd. Het verluidt, dat de geheele afdeeling inlichtingen, waaraan 276 personen werkten, is opgeheven. De studenten hebben uit protest tegen hun ontslag in het meer van de tentoonstel ling in de buurt van het standbeeld voor George Washington gewaad. Zij vormden spreekkoren. Sedert begin Juli komen per dag 100.000 personen minder op de tentoonstelling dan noodig is om haar te doen rendeeren. Gisteren heeft boven verschillende ge deelten van onze provincie een kort maar hevig onweer gewoed, waabij op eenige plaatsen door den bliksem schade is aan gericht. Te Waterlandkerkje werd gisternacht te ongeveer 1 uur de woning van den bur gemeester door den bliksem getroffen. De bewoners waren niet thuis, zoodat geen persoonlijke ongelukken zich voordeden. Wel is door den bliksem materieelé" schade aangerieht. Zoo werden eenige dakpannen en de vorst vernield, terwijl een venster bank in stukken werd geslagen. Voorts werden het plafond en het behang door het hemelvuur geschroeid. Brand ontstond gelukkig niet. De schade wordt door ver zekering gedekt. Tijdens een kort onweer dat gistermid dag boven de gemeente Ierseke en omge ving woedde is de bliksem geslagen in de telefoonleiding aan den Harden Hoek. Deze blikseminslag veroorzaakte ook al leen maar materieele schade. Tenslotte is te Wemeldinge de bliksem geslagen in een houten stelling, welke ge plaatst was in den kersenboomgaard van den heer A. P. Lindenberg, teneinde als uitkijkpost dienst te doen. De schade welke hier Veroorzaakt werd was gering Eenige arbeiders die voor de onweersbui dicht bij genoemde stelling schuilden, kwamen met den schrik vrij. VREDESBIJEENKOMST IN ZWEDEN. Reuter meldt uit Stockholm: Een groote vredesbijeenkomst zal op 13 Augustus wor den gehouden aan den voet van het vredes- monument, dat opgericht is bij het oude fort van Eda aan de Zweedsch-Noorsche grens. De ministers van buitenlandsche za ken van Zweden, Noorwegen, Denemarken en Finland zullen waarschijnlijk daarbij aanwezig zijn. Het thema der bijeenkomst zal „Noordsche samenwerking" zijn. De aanleiding tot de bijeenkomts is het 25-jarig bestaan van het monument. Lei ders van Scandinavische en Finsche vre desorganisaties zullen het woord voeren, hun redevoeringen zullen per radio worden uitgezonden. Burgemeester Huinink lanceert aantrekkelijke denkbeelden. VERE. Dinsdag hield de V.V.V. Vere haar alg. jaarverg. in de societeitszaal van De Campveersche Toren onder voorzitterschap van burgemeester D. Huinink. In zijn openingswoord releveerde de voorzitter, dat veel geschied was sedert de V.V.V. juist vijf jaar geleden was opgericht, o.m. restau ratie van het stadhuis. Spr. wilde naast de musea en andere bezienswaardigheden Vere een blijvende attractie geven en dit in een soort vijfjarenplan uitwerken. Hierbij dacht hij aan de verbetering der pachthaven en het doen aanleggen van een grooteren stei ger, zoodat ook kielschepen in de haven konden blijven, verder moet de actie erop gericht zijn een einde te maken aan den wantoestand der Middelburgsche riooluit- laten bij de sluis, een werk, dat misschien spoedig zal geschieden; om een uitgebrei dere gelegenheid te scheppen voor een blij vend bezoek aan Vere, dacht spr. aan ob jecten zooals elders uitgevoerd zijn, o.m. strandaanleg; ook zou de Groote Kerk voor uitvoeringen gebruikt kunnen worden. Wandelgelegenheid over de oude wallen kan uitgebreid worden, terwijl Vere de ge legenheid heeft zich als een kunstcentrum te ontwikkelen, naast de schilderkunst de toonkunst. Vele verzoeken om inlichtingen waren beantwoord, medewerking werd verleend aan het rondreisplan der prov. V.V.V., eveneens zal dit geschieden met den ver koop van briefkaarten ten postkantore met kijkjes uit ons land, speciaal bestemd voor buitenlandsch verkeer; tevens zullen op verzoek van den Vlaamschen Toeristenbond begeleiders beschikbaar gesteld worden voor de groepen van telkens duizend toeristen, die op 21 Juli en 15 Augustus o.m. Vere zullen bezoeken. Aan het uitgebreide verslag van den secr.- penn. ontleenen wij, dat de vereeniging thans 53 leden telt, dus tien meer dan ver leden jaar; van 1935 af was de vraag en uitgifte van folders stijgend, nl. resp. 43, 157, 220 tot 236 in 1938. Over 1938 waren de inkomsten en uitgaven resp. ruim 188 en 151, zoodat er een batig saldo was van bjjna 37. De voorz. bracht dank uit aan het vele werk door den heer Martijn in dezen verricht en het was dan ook met alg. stemmen, dat de vergadering besloot hem een jaarlijksche toelage van 10 toe te staan voor bureaukosten, die doorgaans door hem persoonlijk werden gedragen. De kascommissie bestaande uit de heeren J. de Graaf en E. Smit bevonden de boeken en bescheiden als ook het kassaldo in orde. De begrooting 1939 beloopt ruim 116. Bij acclamatie werd de heer D. L. Broe der, die periodiek aftrad, als bestuurslid herbenoemd. Bij de rondvraag informeerde de heer P. Maljers naar den wisselkrans, die, naar hij vernam, op voorstel van den heer Broeder verleden jaar aan den laatsten houder was toegewezen in eigendom. De heer Broeder lichtte zijn voorstel toe. Omdat er den laat sten tijd weinig animo geweest was en veel over de V.V.V.-ringrijderij was gesproken en per slot geen bevredigende oplossing was gekomen, heeft spr. dit voorstel ge daan, hetgeen was aangenomen. Spr. wilde echter zijn voorstel terugtrekken, daar nu gebleken is, dat er plotseling weer veel ani mo bestaat en blijkt, dat er misschien 20 ringrijders zullen zijn. Aldus geschiedde Ook de zaak der troostprijzen (medailles) zal door het bestuur geregeld worden. Hier bij merkte de heer De Graaf op dat de zil veren zweep van den heer E. Smit beschik baar gesteld wordt door de Oranjevereeni- ging en dus gescheiden diende te worden van den V.V.V.-wisselkrans. Na enkele andere vragen te hebben be antwoord, sloot de voorzitter de vergade ring onder dankzegging voor de opkomst. Zooals reeds gemeld is, herdenkt de S.D.O.A. op 1 Augustus a.s. den dag, waar op de school voor 15 jaar te Breda werd geopend. Wij zijn thans in de gelegenheid een en ander mede te deelen over de feestelijkhe den, die op Dinsdag 1 Augustus a.s. in Mid delburg zullen plaats hebben in verband met dit derde lustrum. De Commandant der School heeft van den Minister van Defensie dien dag de be schikking gekregen over het flinke muziek korps van het 6e regiment uit Breda. Bij aankomst van dit korps, dat staat on der leiding van den kapelmeester, den heer A. C. van Leeuwen, zal de school staan op gesteld aan den Kanaalweg en zal zij met de muziek voorop naar het Molenwater marcheeren, waar parade zal worden ge houden en de school zal worden geïnspec teerd. Hierna zal een carré worden gevormd en zal de Comandant de jongelui toespre ken. Daarna zal aan het Comité tot behoud van het Garnizoen gelegenheid worden ge geven tot het aanbieden van het geschenk der burgerij, bestaande uit vijf trommels en twee klaroenen. Na afloop van de plechtigheid op het Molenwater trekt de school weder met de muziek, maar nu ook met de nieuwe trom mels en klaroenen door een deel der stad, waarbij in de Abdij voor den Commissaris der Koningin en later op de Markt voor den burgemeester zal worden gedéfileerd. Van 2 tot 3 biedt de Commandant in de Abdij een concert van het muziekcorps aan, waarna van half vier tot 5 uur op het ge meentelijk sportterrein 'n voetbalwedstrijd plaats heeft, die voor ieder belangstellen de toegankelijk is. Des avonds om half negen heeft in Sint Joris, waar voor dien de onderofficieren met hun dames den maaltijd zullen hebben gebruikt, het feest voor de leerlingen plaats, waaraan de tooneelvereeniging „Ons Ge noegen" haar medewerking zal verleenen. De koninklijke marine-kapel komt ook dit jaar weer naar Walcheren. Vrijdag avond om 9 uur zal de kapel in de Abdij voor de woning van den Commissaris der Koningin een taptoe houden. Zaterdag wordt door de marine-kapel een marsch door Vlissingen gemaakt, terwijl des avonds op den boulevard Evertsen een concert gegeven wordt. Reuter meldt uit Londen; Gisteravond even na zeven uur werd de zender Droitwich van de BBC door den bliksem getroffen, waardoor hij onbruik baar werd gemaakt. Korten tijd later werd de oude zender Daventry in gebruik geno men. Er zouden aanslagen van sa botage beraamd zijn. Naar Havas uit Warschau meldt, zijn te Dantzig 20 personen wegens marxistische activiteit gearresteerd. Nader wordt gemeld: Men zou ontdekt hebben, dat plannen bestonden om de gas fabriek van Dantzig te vernielen en ande re daden van sabotage te plegen. De politie is hen op het spoor gekomen door een ontploffing, welke zich heeft voorgedaan in het huis van een werkman, waardoor deze man en zijn vrouw om het leven kwamen. Naar verluidt zijn wapens en springstoffen in het bezit van de thans gearresteerde personen gevonden. De po litie verklaart verder, dat zij in contact stonden met buitenlandsche mogendheden. Havas meldt uit Londen: In antwoord op een vraag van Mander heeft Chamber lain in het Lagerhuis medegedeeld, dat de inlichtingen waarover de Engelscho regeering beschikt, geruchten over het zenden van zwaar geschut van Duitsch- land naar Dantzig geenszins bevestigen. Een geslaagde oeienvlucht, Gisteren hebben voor de tweede maal Engelsche militaire vliegtuigen een lange oefenvlucht boven Frankrijk gemaakt. Meer dan honderd bombardementsvliegtuigen verlieten Engeland vroeg in den morgen en na een lange vlucht keerden alle toestellen weer naar hun bases terug. Escadrilles Brit sche bommenwerpers hebben op dezen tocht o.a. gevlogen boven Parijs, Lyon Avalon en Marseille. De vliegtuigen welke naar laatst genoemde plaats vlogen legden een afstand van ruim 2400 km af. De piloten verklaar den bij hun terugkeer dat de weersomstan digheden niet bijster gunstig waren ge weest. Voor het kantongerecht te Middelburg, hadden zich twintig aardappeltelers te ver antwoorden die nalatig waren gebleven tij dig gevolg te geven aan het bevel van den burgemeester hunner gemeente om hun aardappelgewas te bespuiten met een lood- arsenaatoplossing, zulks ingevolge de Plan- tenziektenwet ter bestrijding van den Colo- rado-kever. Van principieele onwilligheid was dit jaar geen sprake, de meeste verdachten hadden een paar dagen te laat, zulks terstond na het verschijnen der controleerende politie ambtenaren, hun gewas bespoten of laten bespuiten. Veelal werd ook een beroep ge daan op de omstandigheid, dat het eenige roeden vroege aardappelen betrof welke tusschen aardbeien of groenten waren ge poot, zoodat men voor vergiftiging van laatstgenoemde producten vreesde. De kantonrechter wees echter op het groote belang van een zeer nauwkeurige naleving der wettelijke voorschriften voor den geheelen boerenstand, waartegen de individueele bezwaren moeten wegvallen. Als niet iedereen ten volle medewerkt, wordt het succes 'van de geheele bestrij- dingsaetie in gevaar gebracht. De verdach ten werden allen veroordeeld tot geldboeten van ten minste vijf gulden voor die gevallen waarin de allerminste schuld kon worden geconstateerd. Eenige overtreders waren gelukkiger. Na het onderzoek was n.l. gebleken dat hun geen schriftelijk bevel van den burgemees ter hunner woonplaats was gegeven. In die gemeente had men gemeend te kunnen vol staan met een bekendmaking aangeplakt aan of op de gemeentelijke aanplakborden. Overeenkomstig het requisitoir van den ambtenaar van het O. M. achtte ook de kantonrechter deze wijze van doen niet in overeenstemming met hetgeen de wet dien aangaande vereiseht. Verdachten werden ontslagen van rechtsvervolging. Het is dit jaar alom heel wat minder druk, en dit demonstreert zich ook in het vervoer met den Provincialen Stoomboot- dienst op de lijn BreskensVlissingen. Ver leden jaar was, dat op 19 Juli 4000 passa giers en 212 auto's, heden waren die cijfers resp. 2600 en 145. LARVEN VAN DEN COLORADO KEVER TE AARDENBURG GEVONDEN. In een aardappelveld van den heer A. de S. te Aardenburg is een haard van colora dokever-larven gevonden, welke reeds over verschillende struiken verspreid zaten. Ke vers werden niet gevonden. Hij was gevlucht, omdat hij in een strafklasse was geplaatst. De Utrechtsche politie heeft den vorigen nacht in Oog in Al bij Utrecht een» Duit- scher aangetroffen, die op een bank zat en geld noch papieren bleek te bezitten, aldus meldt het U..D. Bij een verhqor kwam aan het licht, dat" het hier een '22-jarig Duitsch matroos gold, die uit Duitschland gedeserteerd was. Hij had zijn uniform in een koffer gepakt en aan het Centraal Station te Utrecht in bewaring gegeven. De deserteur heeft, naar hij mededeelde, zijn garnizoen Altenwalde verlaten, omdat hij in een strafklasse was geplaatst. Op clandestiene wijze is hij over de grens ge komen, waarna hij na vele omzwervingen in Utrecht belandde. Er zal nog nader on derzocht worden, wat er met den man ge daan zal worden; voorloopig is hjj door de politie in arrest gesteld. Poolsch beambte neer geschoten. Het Duitsche Nieuws Bureau deelt mede: Een Dantziger douanebeambte bemerkte vandaag in de buurt van het grensstation Postelau op een ronde een Poolschen be ambte door wien hij werd aangevallen. De Dantziger douanier werd gedwongen van zijn wapen gebruik te maken en heeft in noodweer den Poolschen beambte neerge schoten. Er wordt een onderzoek ingesteld. Het D.N.B. deelt verder nog het volgende over de toedracht mee: De Dantziger beambte heeft op zijn ronde in de richting van het grensstation Poste lau een Poolschen beambte ontmoet, die van Poolsch grondgebied uit zonder voor afgaande sommatie zijn geweer aanlegde op den Dantziger beambte. De Dantziger douanier werd daardoor gedwongen zijnerzijds van zijn wapen ge bruik te maken en heeft in noodweer op den Poolschen beambte geschoten. Direct begaf hij zich naar den blijkbaar gewonden Poolschen beambte om hem te helpen. Op dat oogenblik naderden twee andere Pool- sche grensbeambten, waarop de Dantziger beambte om verdere botsingen te verhin deren, zich terugtrok en direct melding van het voorval maakte. WEERBERICHT. Verwachting tot morgenavond: DE BILT: zwaar bewolkt met opklarin gen, enkele plaatselijke regenbuien met kans op onweer, weinig verandering in temperatuurt, meest matige Z.W. tot Z. wind. UKKEL: matige tot vrij sterke wind uit Z.W. richtingen, afwisselend zwaar bewolk te en heldere hemel, plaatselijk regen en ook onweer, aanhoudend matige tempera tuur. VR 21 Jul. Zon op: 5 h 04; onder 21 h 07. Licht op: 21 h 37. Maan op: 11 h 25; onder 23 h 00. E.K. 23 Juli. Hoog- en Laagwater te VllMingen: Juli. Hoogwater. Laagwator. Donderdag 20 S 4.31 16.48 10.53 23.38 Vrijdag 21 5.23 17.41 11.40 24.29 Zaterdag 22 6.14 18.34 12.34 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger, Veere 38 min. later. S springtij. Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Juli. Hoogwater. Laagwator. Donderdag 20 S 6.31 18.52 12.01 24.36 Vrijdag 21 7.19 19.40 12.51 Zaterdag 22 8.05 20.57 1.26 13.44 20-7-'39. Hoewel de Raadsagenda slechts 10 punten telde en er oogenschijnlijk weinig bij was, dat lange besprekingen deed ver wachten, heeft men er thans toch een paar uur over gedaan. Men kan dat billijken, om dat de Goesche Raad als regel uitblinkt door beknopte en zakelijke besprekingen, doch noodig was het ook ditmaal niet ge weest. Omdat men in dit geval de rech terzijde iets dat krom was trachtte recht te praten, hetgeen boven de macht van het woord gaat. Het eerste punt van meer belang, de adressen der kappers, werd nog vlot afge werkt. Enkele kappers wilden des Maan dags tot twee uur sluiten, enkele andere kappers wilden dat niet, en dus zeiden B. en W.: laten de kappers het eerst maar onder elkaar uitvechten, wij houden het zoo lang op het oude. Alleen de hr. Chamu- leau gevoelde om een of andere duistere re den iets voor de sluiting des Maandags doch geen der andere heeren steunde hem. Over het extra bedrag, dat de brandweer noodig heeft om wat meer te kunnen oefe nen, werd echter al dadelijk extra-lang ge praat, omdat de voorzitter over de grootte van het bedrag wat vaag bleef. Doch toen hij er, moe-gepraat, een slag naar sloeg, en de woorden „driehonderd-gulden" uit hem geperst waren, was ook dit geval in kan nen en kruiken. Ook over het verzoek van den hr. Bayens, om verandering van het uitbrei dingsplan, zoodat hij een straat aan kan leggen een 50 of 60 m uit de R.K. begraaf plaats, werd langer dan noodig gesproken. Terecht wilden B. en W. nog niets veran deren, zoolang niet bekend is, wat Goes met de te verwachten grenswijziging er bij krijgt. Pas dan kan een definitief en prac- tisch stratenplan geprojecteerd worden. Heel de Raad, behalve de hr. Chamuleau, die hardnekkig in de oppositie bleef was het hier tenslotte mee eens. Doch pas daarna kwamen de tongen goed Iqs. Toen B. en W., door middel van een begrotingswijziging, opnieuw op»'den con cierge van school B. wilden bezuinigen. Men kent de geschiedenis: eertijds was, om de grootte van school B en om den ve len arbeid, er een concierge van 900 per jaar noodig. De laatste jaren is de concier ge echter overbodig en kan het met een schoonmaakster gedaan worden. Dus was het plicht van B. en W. hier te bezuinigen. Ze kwamen daartoe met een voorstel. De linkerzijde van den Raad ging mee, doch de rechterzijde niet, en dus werd het voor stel verworpen. Maar Ged. Staten waren het met B. en W. eens, dat het plicht was hier te bezuinigen en dus kwam het geval gisteren wéér in den Raad. En opnieuw was de geheele rechterzijde er tegen, niet uit deernis met dien concierge, want voor hem wordt wel gezorgd, maar omdat het bijzonder onderwijs datzelfde bedrag dan óók moet zien te bezuinigen. En daar ziet men niet goed kans toe. Maar waarom we schreven dit een vorige maal ook reeds dat zoo niet ronduit gezegd? We begrij pen het volkomen, dat het bijzonder onder wijs dit bedrag moeilijk kan missen, het niet zoo eenvoudig kan vinden als 't open baar onderwijs dat nu kan met den con cierge van school B. Maar waarom daarbij den strijd openbaar-bijzonder onderwijs ge haald?, waarom daarbij voorstanders van bijzonder onderwijs ongeveer als tegenstan ders geteekend?, waarom B. en W. van een soort stiekum gedoe beschuldigd? Hoe fier zou het niet geweest zijn als de hr. La- port, inplaats van zijn ellenlang betoog, al leen gezegd had: „Mijnheer de voorzitter, wij zijn overtuigd dat B. en W. niet anders kunnen doen, maar boven wat recht of krom is bij het openbaar onderwijs, gaat ons het belang van hetbijzonder onder wijs. Het bijzonder onderwijs kan geen cent missen en dus zijn wij, om het bijzon der onderwijs niet te treffen, tegen het op- zichzelf goede voorstel van B. en W. Het kan niet anders". Dat zou precies een halve minuut ge duurd hebben, men had hetzelfde bereikt, zonder den voorzitter te ontstemmen, en was een uur vroeger thuis geweest!

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1