förxrtrïttcïtiïe $eetxxtr0cfye MIDDELBURGSCHE COURANT (&GOESCHE COURANT) De Middelburgsche Courant verkocht aan de firma Den Boer. De militaire voorbereidselen te Dantzig. Vereeniging Handelsbelang. Jubileum „Hosanna" te Goes. lo weede „raid" van Engelsche bommenwerpers op Frankrijk, Hitier en Dantzig Duitsche politici hebben in Nederland spreekbeurten gehouden. Een inleiding over de Vestigingswet. )0 1. lo Dagblad. Uitg. N.V. De Middelburgsche Crt. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstr. 28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; feGOES: Turfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes {f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. NUMMER 168. TWEE BLADEN. WOENSDAG 19 JULI 1939. EERSTE BLAD. 182e JAARG Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 efl. Het recht van uitgave van de Prov. Zeeuwsche Middelburgsche en Goesche Courant zal met ingang van 1 September a.s. overgaan in handen van de firmai G. W. den Boer, op wier drukkerij het blad van oudsher is gezet en gedrukt. In de gister gehouden aandeelhoudersvergade ring der N.V. „De Middelburgsche Cou rant" is met algemeene stemmen beslo ten tot liquidatie der N.V. De firma Den Boer zal van 1 September af het blad verder exploiteeren als neu traal Zeeuwsch dagblad. Havas meldt uit Londen: Een tweede raid" van de Britsche luchtmacht op Frankrijk zal dezer dagen geschieden. De Britsche bombardementsvliegtuigen zullen dan tot Marseille vliegen. Aan deze „raid" zal worden deelgenomen door 120 tot 150 vliegtuigen, voornamelijk zware bommen werpers, van de vliegvelden in de Midlands en Oost Engeland. De toestellen van het type Wellington en Hampden, kunnen een snelheid van 320 km per uur halen en heb ben een actie radius van 2240 km. De vertrekdatum wordt geheim gehou den, om de waarde van de oefening te ver- grooten. Men verwacht, dat in de komende maanden meer dergelijke oefeningen zullen worden gehouden. Het bericht inzake zijn uit roeping tot staatshoofd een canard? Het bericht van de „News Chronicle", volgens hetwelk Hitier er in zou hebben toegestemd zich te laten kiezen tot presi dent van „den staat Dantzig", wordt in po litieke kringen te Warschau beschouwd als een gewone canard. In dezelfde kringen wordt verder ver klaard, dat, onafhankelijk van den vorm waarin Duitschland Dantzig zou willen in lijven, reeds het enkele feit van een derge lijke inlijving beschouwd zou worden als een onduldbare schending van den bestaan den politieken en juridischen status en de juiste reactie zou uitlokken. ELF DUIZEND NEDERLANDERS ZENDEN MANIFEST NAAR AMERIKA. In verband met het aldaar te hou den wereldcongres voor moreele herbewapening. Elf duizend Nederlanders hebben het ma nifest onderteekend, dat heden gezonden is naar de „World Assembly for moral rear- rqement 1939", die heden geopend wordt met een groote démonstratie in de „Bowl" te Hollywood (Californië). Deze bijeenkomst, die de voortzetting is van de bijeenkomsten in New-York en Washington gedurende de afgeloopen maanden, vindt in Californië plaats om zoo veel mogelijk Chineezen en Japanners in de gelegenheid te stellen de vergaderingen bij te wonen. Uit de andere werelddeelen en in het bij zonder uit de verschillende landen van En ropa is één gelijkluidend manifest gezonden door vele tienduizenden van allerlei rang, stand en ras onderteekend. In dit manifest wordt de overtuiging uitgesproken, dat de moreele herbewapening, geboren uit de cri sis, de grondslag is voor de ware vrijheid, het geheim van den vrede, „Wij verbinden ons in dit critieke oogenblik" gaat het manifest verder „tot een uiterste toe wijding de inzet van ons hart, ons ver stand en onzen wil, voor de moreele herbe wapening van ons volk, voor den opbouw van een nieuwe wereld, een wereld van nieuwe menschen en nieuwe volkeren waarin alle bronnen van den menschelijken geest onder Gods leiding opengelegd wor den om het erfdeel van de geheele mensch- heid te verrijken". Onder de Nederlandsche onderteekenaars bevinden zich: de ministers Van Boeyen, Patijn, Slotemaker de Bruine en Weiter alsmede oud-minister Van Lidth de Jeude en de Commissarissen van de Koningin in de provincies Groningen, Utrecht, Noord- Holland en Zeeland, meer dan vijftig burgemeesters, baron Van Lynden, opper kamerheer van H. M. de Koningin, de rec toren magnifici van de universiteiten te Utrecht en te Leiden, de president-curator der universiteit te Utrecht, dr. H. Th. s'Ja cob, d* oud-president van den Hoogen Raad jhr. mr. R. Feith, de advocaat-generaal Hoogen Raad mr. A. Rombach, de voorzit ter van de rekenkamer R. Zuyderhoff met bijna al zijn ambtenaren, de president van het gerechtshof te Leeuwarden, vijftig raadsheeren en rechters, staatsraad mr. D. Fock, professor Obbink, de president Rot- terdamsche Lloyd B. Ruys, prof. Bruins, president-directeur Ned. Clearing Instituut en vele anderen. Van de meest verschillende zijden kwu men de blijken van instemming. Naast de geheele directie der staatsmijnen met tal rijke ingenieurs en verdere ondergeschik ten teekenden tien ziekenhuizen in ver schillende plaatsen met al het daarin werkzame personeel. Naast den commandant van het veldleger luit.-generaal baron van Voorst tot Voorst en zijn voorganger jhr. Roëll, schaarden zich ruim honderd officieren van land- en zeemacht. In eenige gemeenten teekenden burge meester en gemeenteraad en het meeren deel der gemeente-ambtenaren met tal van de inwoners, o.a. in Eindhoven twaalf hon derd inwoners, in Baarn vijfhonderd en in Vught elfhonderd inwoners. De namen van de Engelsche onderteeke naars zijn de vorige week in tien groote boeken naar Amerika verzonden. Onder de onderteekenaars uit Frankrijk vallen in het bijzonder op de namen van dr. Wellington Koo, den Chineeschen anr bassadeur in Parijs, en dien van den heer Raoul Dautry, directeur-generaal van de Staatsspoorwegen. TREINONTSPORING TE HAARLEM. Gisteravond om kwart voor zeven zijn tijdens rangeeren twee rijtuigen bewesten het station Haarlem uit de rails geloopen. Hierdoor werden het aankomstspoor uit Bloemendaal en het vertrekspoor naar Zandvoort versperd. Dientengevolge werd tusschen Bloemendaal en Haarlem en tus- schen Haarlem en Overveen de dienst over enkel spoor onderhouden. Slechts enkele treinen tusschen Zandvoort en Amsterdam zijn uitgevallen. De oorzaak van de ontspo ring is het voortijdig omhalen van een wis sel. DOODELIJKE TRAP VAN EEN PAARD. Dinsdagavond te ongeveer acht uur is het driejarig zoontje van den heer Kuiten beek uit Voorthuizen dood in de weide ge vonden. Het knaapje, dat met zijn broertje in de weide liep, werd door deze even alleen ge laten, teneinde een paar vechtende kippen te scheiden. Toen hij terugkwam, vond hij zijn broertje dood achter een paard liggen, zoodat het vermoeden voor de hand ligt, dat het kind, tengevolge van een trap van dit paard is overleden. Uit Poolsche bron te Dantzig wordt ge meld, dat de militaire voorbereidselen daar stelselmatig worden voortgezet. Men werkt zelfs niet meer in het geheim. Zoo heeft men gisteren te Langfuhr oefeningen met veldbatterijen van de Reichswehr gehouden. Verder zijn alle scholen op het gebied van Dantzig gevor derd en door Heimwehrtroepen bezet. Er zijn maatregelen genomen ter verdediging van de stad tegen een luchtaanval. Op de heuvels van Biscauffs, Berg en slagel zjjn afweerbatterfjen opgesteld. Op de daken van openbare gebouwen zijn afweer-mi- trailleurs in stelling gebracht. De heuvels bij Zoppot zijn versterkt en voorzien van luchtdoelbatterijen. Aan den mond van den Weichsel bij Sehïevenhorst zijn loop graven aangelegd en in de duinen is zwaar geschut opgesteld. Deze maatregelen zou den ten doel hebben in geval van een con flict de Poolsche troepen tegen te houden, die zouden optreden tegen uit Oost-Pruisen oprukkende Duitsche troepen. Van eenige ontspanning geen sprake. Reuter meldt uit Berlijn: In Duitsche po litieke kringen te Berlijn bestreed men gisteren in beleefden doch nadrukkelijken vorm de opvatting, dat in het vraagstuk Dantzig eenige ontspanning was gekomen. Men zeide, dat niets deze onderstelling rechtvaardigt en dat van Duitschland geen zwakkere houding verwacht kan wor den. De anti-Poolsche propaganda in de erlijnsche bladen is nog even fel. TWEE JONGE NEDERLANDSCHE MUSICI TREDEN OP VOOR KONINGIN ELISABETH. Twee jonge Nederlandsche musici, de violoncellist Jean Aerts en de pianist Johan Ligtelijn, hebben dezer dagen voor Konin gin Elisabeth van België in intiemen kring op het kasteel te Laeken werken gespeeld van Bach, Handel, Brahms en Kovaly. De minister van justitie was er niet van in kennis gesteld. Op vragen van het Tweede Kamerlid den heer Donker, heeft de minister van justitie de heer Goseling, medegedeeld, dat het bericht in de „Volkischer Beobachter" van 3 Mei j'l., dat op 1 Mei vier Duitschers in Nederland het woord hebben gevoerd: rijksstadhouder Sauckel, dr. Grosz, de lei der van het Duitsche rassenbureau, rijks stadhouder Hildebrandt, de propagandalei der Mauer en oberstfeldmeister Kieszling, volgens bij den minister ingekomen rap porten juist is. Ook enkele andere Duit schers zijn op of omstreeks 1 Mei als sprekers voor bijeenkomsten van vereeni- gingen van Duitschers hier te lande opge treden. De minister was te voren van de te hou den spreekbeurten niet op de hoogte en hij heeft daarvoor geen vergunning ver leend. De minister zegt verder, dat er vóór en kele jaren aan de procureur-generaal, fun- geerende directeuren van politie, instruc ties zijn gegeven, ingevolge welke het spreken van vreemdelingen in bijeenkom sten als in de eerste vraag bedoelde aan bepaalde voorwaarden is gebonden. On- der meer is bepaald, dat de vergaderingen alleen toegankelijk mogen zijn voor leden van de betrokken vereenigingen van vreemdelingen,, terwijl voorschriften zijn gegeven, waarbij uitdrukkelijk verboden is zich op deze vergaderingen in te laten met de politieke verhoudingen en aangele genheden van Nederland of derde staten. Hierbij zij nog aangeteekend, dat blijkens de ontvangen rapporten de gestelde gren zen in de betrokken bijeenkomsten in het algemeen voldoende zjjn in acht genomen. De redevoering van één spreker heeft den minister echter aanleiding gegeven tot eenige nadere bemoeiing. Gisteravond vergaderde de Vereeniging Handelsbelang te Middelburg in Sint Joris onder voorzitterschap van den heer L. A. Stofkoper die alvorens de vergadering te openen en terwijl de aanwezigen zich van hun stoel verhieven, woorden van groote waardeering sprak aan de nagedachtenis van wijlen den heer J. L. Agelink van Ren- tergem, het lid, dat sedert de vorige verga dering aan de vereeniging is ontvallen. Spr. wees er op dat met deze vergadering voldaan wordt aan het verzoek meer te vergaderen. Spr. wees op de burgemeesters wisseling uitte vreugde over de benoeming van burgemeester mr. dr. J. van Walré de Bordes. Spr. vertrouwde dat Han delsbelang als van ouds bij het gemeentebe stuur een gunstig gehoor zal vinden en of schoon de vereeniging zich buiten de poli tiek houdt, wenschte spr. den vice-voorzit- ter, den heer Boasson geluk met zijn her benoeming tot lid van den Raad en hoopte spr. dat hij ook in het dag. bestuur der ge meente zijn stem zal mogen blijven doen hooren. Spr. liet verschillende zaken de revue pas- seeren en daarbij o.a. ook de brandende aangelegenheid grootwinkelbedrijf-klein- winkelbedrijf. Hij verzekerde dat nu de aan gelegenheid in handen is van de regeering, het bestuur ten deze steeds diligent is. Voorts besprak hij de wetten op den uit verkoop en de opruiming, de vestigingswet kleinbedrijf, het cadeaustelsel, het handel drijven door ambtenaren, overheidsinstel lingen als concurrenten van den midden stand en het Centraal Inkoopbureau der Vereeniging van Nederlandsche gemeenten. Bij de ingekomen stukken was een verzoek van het Middelburgsch Muziekkorps om een afgevaardigde te benoemen in het comité voor de herdenking van het 125-jarig be staan. De voorzitter deelde mede, dat het bestuur hem als zoodanig heeft aangewe zen. DE SPAARKAS. Nadat twee nieuwe leden waren vaange nomen, kwam aan dé orde de bespreking van een rapport van de Commissie voor de spaarkas. De voorzitter zeide, dat uit dit rapport blijkt, dat de zegelverkoop zeer achteruit is gegaan, o.a. doordat de prijzen dikwijls veranderen, en veel gekocht wordt op af betaling en vele andere wijzen van korting- verleenen zijn ingevoerd. De commissie be staande uit de heeren Julianus en Van Nederveen stelde samen met den admi nistrateur, den heer Mantz voor geleidelijk tot liquidatie der spaarkas over te gaan. De heer Mantz meende, dat er vele leden van Handelsbelang zijn, die niet het juiste begrip hebben van wat de spaarkas is. Het is 33 jaar geleden, dat zich te Middelburg zaken van elders vestigden en door een ze gelsysteem tot koopen bij hen opwekten. Het kwam toen voor, dat als men met zijn gekochte zegels kwam om te koopen, de zaak gesloten was en het goed verdwenen. Het was vooral wijlen de heer Antoine Mes, die zich er voorspande, dat Handelsbelang deze zaak aanpakte en een spaarkas sticht te, waarvan mede het voordeel was, dat de zegels besteed werden bij de leden dier ver eeniging, die daarvoor in aanmerking wil len komen. Deze mogen dan niet zooals de boven bedoelde winkeliers deden voor het koopen op deze zegels de prijzen der arti kelen verhoogen. Nu is de zegelverkoop zoodanig gedaald, dat verlies op de spaar kas dreigt. Er is ook kans op moeilijkheden met de Midzazaken, zooals indertijd met de maximumprijzen. Bij de nu gevoerde discussie kreeg de hr. Mantz nog gelegenheid er op te wijzen, dat verschillende winkeliers zich terugtrekken van de lijst van hen, die op zegels verkoo- pen willen. De heer Boasson zou het be treuren, als door de opheffing van deze spaarkas weer het terrein voor particuliere kassen vrij kwam. Naast de genoemde drie heeren, werden de heeren P. J. Doets en D. M. Hackenberg aangewezen om de zaak nader onder* de oogen te zien. De jaarlijksche excursie. De voorzitter deelde mede, dat het be stuur zich beraden heeft over de jaarlijk sche excursie en dat het thans voorstelt een bezoek aan Antwerpen te brengen, waar de Bell Telephone Comp. bereid is de leden te ontvangen, terwijl het bestuur verder een lunch in een der buitenwijken en een diner in een inrichting in de stad in overweging heeft. Op een vraagt uit de vergadering of men niet de voorkeur diende te geven aan een bezoek aan Philips in Eindhoven, antwoord de de voorzitter, dat dit reeds een paar maal zonder succes is aangevraagd. Besloten werd op Maandag 14 Augustus naar Antwerpen te gaan of als de te verwachten „blijde gebeurtenis" dit niet mogelijk maakt, op Maandag 21 Augustus. De Vestigingswet. Het volgende punt van de agenda was de bespreking van de werking der Vesti gingswet en hare uitvoeringsvoorschriften voor de verschillende branches. De voorzitter wees daarbij op de voor hem als waarnemende Rijksgecommit teerde medegemaakte examens voor de Vestigingswet en o.a. op het feit, dat velen die de zaak van den luchtigen kant be schouwden een opmerkelijke onkunde aan den dag legden dikwijls zelfs voor vraagstukken die hun eigen zaak zeer bij zonder aanbelangen. Spr. zeide, daf men deze examens niet „en bagatelle" moet beschouwen. De Vestigingswet zal een be langrijke factor worden, om het peil van den middenstandszakenman hooger te stel len en de waardeering voor hem te ver- grooten. Hierna verkreeg de secretaris de heer A. S. de Jonge het woord, die zeide, dat hij dankbaar is in den boezem der ver eeniging te mogen spreken over datgene wat hem uit hoofde van zijn dagelijkschen werkkring zoo na aan het hart ligt. Spr. haalde voor de voorgeschiedenis van de totstandkoming een deel uit de memorie van toelichting op het wetsont werp aan en wees aan de hand van daar in voorkomende cijfers op het waarlijk zeer groote verloop van verschillende mid- denstandsbedrijven. Te Middelburg zijn thans 138 kruideniers, 43 bakkers en 36 slagers. Doch de wet breidelt niet recht streeks het aantal zaken, het zgn. behoef te-element ontbreekt en het gróot-bedrijf wordt door de wet ook niet in zijn ont wikkelingsgang gestoord. Het doel van de wet is: de verheffing van den middenstand door het bijbrengen van algemeene ontwikkeling op het za kenleven betrekking hebbende, waardoor wordt verkregen dat de middenstander beter dan tot nu toe j§ opgewassen tegen het steeds meer gecompliceerd rakende zakenleven. De wet heeft dit eigenaardige, dat zi1 niet in werking treedt voor een bepaalde branche dan op verzoek van de betrokken organisatie. Daarbij mag ook niet vergeten worden de spertijd, d.w.z. dat nieuwe za ken in een bepaalde branche een tijdlang niet worden toegelaten. Dit duurt zes maanden, maar de termijn kan éénmaal met 6 maanden verlengd worden en dit zal bij de a.s. wetswijziging tweemaal moge lijk worden. Spr. liet verschillende arti kelen der wet de revue passeer en. Daarbij kwam o.a. naar voren, dat aan de vesti- gingseischen als er meer dan één onderne mer is, door hen gezamenlijk-moet wor den voldaan. Zoo kan bv. een eigenaar moeten voldoen aan credietwaardigheid en zijn beheerder of beheerders der zaak aan de handels- en vakkennis. Deze be paling kan gemakkelijk tot groote moei lijkheden leiden als een beheerder ontslag neemt en niet spoedig een andere beheer der is te vinden, omdat er vooral in de eerste jaren nog een belangrijk tekort aan gediplomeerden zal zijn. Dit is nu reeds het geval bij de groote schoenbedrijven Spr. wees er verder o.a. nog op, dat in den spertijd geen enkele mutatie toege staan is zonder vergunning van den mi nister van economische zaken. En ten slotte op "de overgangsmaatregelen die voor ouderen zijn gemaakt. Onder ouderen worden voor verschillende groepen perso nen van verschillenden leeftijd verstaan Deze kunnen thans nog gratis een verkla ring krijgen, dat zij aan de vestigingseischen voldoen, doch bij de wetswijziging wordt voorgesteld er 5 per verklaring voor te rekenen. Van de gelegenheid, om aan den inleider vragen te stellen werd door enkele aanwe zigen gebruik gemaakt. De heer Boasson achtte het o.a. onrecht vaardig dat een vader, die door omstandig heden het bedrijf van zijn zoon moet over nemen, ook op de schoolbanken moet gaan zitten om het diploma te behalen. De secre taris zeide, dat dit zeker onbillijk is, maar dat het in de practijk medevalt, omdat men rekening kan houden met den ouderdom Men vergete ook niet, dat men niet per se over eigen kapitaal moet beschikken, het mag ook geleend geld zijn, mits niet bin nen de twee jaar invorderbaar. Op een vraag van den heer Smolders hoe men de credietwaardigheid vaststelt, zeide de secretaris, dat daarvoor o.a. enkele for mules van het economisch instituut voor den middenstand bestaan. Geval voor ge val wordt bekeken. De heer L. Goedbloed maakte een opmer king over het feit, dat men z.i. onnoodig ambtenaarswerk op ieder afschuift. De voorzitter merkte op, dat dit niet op het aanhangige onderwerp slaat. Er ontstond nu een bespreking, die slechts zeer zijdelings bij het eigenlijke on derwerp behoorde. Het bleek, dat men gaarne een lezing had georganiseerd van een deskundige op het gebied van etalee ren, lakschrijven voor étalages enz. doch dat men daarover nog geen contact heef:: kunnen krijgen. De heer Goedbloed merkte op, dat men te weinig doet voor een goede opleiding van werkkrachten en dan denkt hij vooral aan meisjes. Deze worden ook aan de In dustrie- en Huishoudschool, opgeleid, maar spr. heeft daarvan nooit practische resulta ten gezien. De voorzitter verzekerde, dat dit niet aan doovemans ooren is gezegd. Men blijft actief en hoopt weer tot cur sussen te geraken. De voorzitter zeide nog dat des Vrijdags de secretaris thuis is, en men met hem moet gaan- redeneeren. De rondvraag leverde niets op, waarna de voorzitter na ruim 2% uur de vergadering sloot. Een gift van de burgerij van 655. Het muziekgezelschap „Hosanna" te Goes vierde gisteravond zijn 50-jarig bestaan met een concert en een receptie in Schut tershof. Op de receptie merkten we o.a. op burge meester Van Dusseldorp; wethouder A. de Roo; den gemeentesecretaris, den hr. J. I. van Ballegoyen de Jong, en de leden van Ged. Staten mr. J. H. M. Stieger, A. D. F. van der Wart en J. M. van Bommel van Vloten. Burgemeester Van Dusseldorp, sprekende namens het gemeentebestuur, wenschte „Hosanna", als een wel 50-jarig, maar ook zeer bemind en gezien kind, ge luk met deze 50ste verjaring. Spr. wees er voorts op, dat „Hosanna", in de 50 jaren van haar bestaan, in ruime mate gezegend is geworden. Er zijn jaren van inspanning en zorg geweest, doch verstandige bestuur ders hebben de vereeniging ook daardoor geleid. Spr. bracht daarbij hulde aan den tegenwoordigen voorzitter, den hr. A. M. Duyvewaardt en den directeur, den hr. C. G. Govaerts. Wat is tenslotte 50 jaar, aldus spr., als men een dergelijken energieken directeur ziet van meer dan 70 jaar. (Ap plaus.) Spr. bracht voorts hulde aan den eere-voorzitter, den hr. W. C. de Beste, dien hij als een symbool ziet van sympathie en vriendschap en die zich ook geheel aan Ho sanna geeft. (Applaus.) Spr. dankte dan Hosanna voor den steun steeds verleend bij volksfeesten, in zusterlijke samenwerking met Euphonia. Spr. prees deze eensgezind heid en het zoeken naar wat beiden ver eent. Ook daarvoor betuigde hij den dank van het gemeentebestuur. Spr. uitte vervolgens de waardeering der burgerij voor Hosanna, dankte de jubila- resse voor wat zij de burgerij gaf en over handigde dan, namens de burgerij, als feest geschenk, een enveloppe met een bedrag van 655.85. Spr. noemde dit groote be drag een symbool van de trouw en vriend schap der burgerij en sprak de hoop uit, dat de gemeente nog een reeks van jaren tfotsch op Hosanna zou kunnen zijn. De voorz., de hr. Duyvewaardt, betuigde zijn dank voor de goede woorden en het mooie geschenk der burgerij. Spr. dank in het bijzonder ook het gemeente bestuur voor den post subsidie, die het jaar lijks op de begrooting plaatst, want het in trekken van deze subsidie zou het -voort bestaan van Hosanna in gevaar brengen. Spr. dankte tenslotte nogmaals de vele ge vers en zeide dat Hosanna in de gave der muziek haar dank zou weten te betuigen. Dehr. Van Ballegoyen de Jong, sprekende namens de Oranjever- eeniging, zegde dank voor de medewerking die de Oranjevereeniging steeds van Ho sanna ondervindt, huldigde de leden, die op de betreffende feestdagen zich geven om anderen te vermaken, en dankte hun moe ders, vrouwen en meisjes die hen zulke da gen moeten missen. Als blijk van dank en sympathie voor alles, bood spr. een fraaie bloemenmand aan, waarbij hij de hoop uitte, dat de Oranjevereeniging ook in de toekomst op Hosanna zou mogen rekenen. De hr. W. 't Hooft huldigde Hosanna als voorzitter van het Chr. Gem. Koor, voor de prettige samenwerking en tevens sprak hij namens de vele kinderen, en daarbij ook denkend aan Euphonia, woorden van dank voor de begeleiding van hun zang bij de volksfeesten. Ook spr. bood een mooie bloemenmand aan. Mr. Stieger, sprekende als voorzitter van Euphonia, gewaagde over de harmonie tusschen beide vereenigingen en wenschte het een lang leven van bloei en steeds stij genden roem. Spr. bood daarbij een muziek stuk aan. Vervolgens werd Hosanna nog gecompli menteerd namens „Handelsbelangen"; „Ex celsior" te Kloetinge; de damver. „D.I.D.", „Kunstvrienden"; Kloetings Gemend Koor, waarbij verscheidene sprekers bloemen aan boden. Mevr. J. H. Slabbekoorn overhandig de namens de dames der Hosanna-leden, een groote foto van het muziekgezelschap in lijst. Ook van de gymnastiekvereeniging „Volharding" was een groote bloemenmand ingekomen. De voorzitter zegde alle sprekers in welgekozen woorden dank en deed tevens mededeeling van eenige ingekomen brieven en telegrammen, waarbij zijn voorlezing van de felicitatie van oud-burgemeester Haje- nius een hartelijk applaus deed opklinken. Spr. huldigde daarna den directeur, den hr. Govaerts, roemde zijn bezielende leiding gedurende een derde deel van Hosanna's bestaan en besloot met den hr. Govaerts een groote lauwerkrans om te hangen. Tenslotte werd nog het woord gevoerd door den eere-voorzitter, den hr. D e Bes te, die in het bijzonder den hr. Duyve waardt huldigde. Spr. herinnerde er aan, dat de hr. Duyvewaardt als 14-jarige tam boer lid van Hosanna werd, dat thans 37 jaar geleden is, en zich ook een voortref felijk voorzitter toonde, over wiens verkie zing men nooit geen spijt heeft gehad. Spr. betuigde den voorzitter zijn hartelijken dank namens allen voor zijn vriendschap en zijn onvermoeid werken voor Hosanna. (Applaus.) Hierna werd het tweede deel van het pro gramma afgewerkt, waarbij wij speciaal willen noemen de mooie vertolking van de „Unvollendete Symphonie" van Schubert. Heel het met zorg gekozen programma stond daarbij op hoog peil en werd door het talrijke publiek met belangstelling gevolgd. Besloten "werd met het eerste vers van Ge zang 180, dat door velen der aanwezigen werd mede-gezongen. Een mooi einde van een waardige feestviering!

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1