ZEELAND. BINNENLAND. EENS PIONIERS EN NOG STEEDS AAN DE SPITS Brand in een bioscooptheater. BOUGIES ■NV. WILLEM VAN RUNJ Twee kinderen vonden den dood op onbewaakten overweg Afperser [in de val geloopen. Steekpartij in de Jordaan. Zoekt naar den Coloradokever GOES. BEURS VAN AMSTERDAM. BEURSTHERMOMETER MAANDAG. WALGHEREN. N00RDBEVELAND. ZEEUWS6H-VLAANDEREN W.D. ZUIDBEVELAND. Wederom een brief van King Hall aan het Duitsche volk. de Haagsche firma, maar zijn woonplaats te Schiedam had; hij had gemeend zijn eigen firma voor ruim een ton te kunnen oplichten. De arrestant bekende direct en werd door den inspecteur van politie meegeno men naar Den Haag. Nader bleek nog, dat hijzelf reeds aanwezig was geweest op het Haagsche perron en daar gezien had, hoe de. directie-secretaris, althans dengenen dien hij er voor hield, op hem wachtte en ook, dat hij met denzelfden trein, maar in de derde klas, naar Schiedam was ge reisd, waar ten slotte de ontknooping van het drama plaats vond. (De Crt.) AMSTERDAM (C.) KEIZERSGRACHT A TELEFOON 31308 (4 1 UMII (Ingez. Med.) Met den trein, welke Zaterdagmiddag omstreeks kwart voor vijf uit Alkmaar in de richting van Den Helder vertrok, is onder St. Pancras een verschrikkelijk on geluk gebeurd. Bij den onbewaakten overweg bij het zgn. Achterpaadje waren de negenjarige zoon van dr. Destree en de zesjarige zoon van den chauffeur Kersten beiden uit St. Pancras, aan het spelen met de autoped. Zij werden door den trein op den overweg gegrepen en deerlijk verminkt. De jongen Destree was onmiddellijk dood. De jongen K. gaf na eenige oogenblikken den geest. Blijkbaar hebben de beide jongens den trein niet zien aankomen. Hij trachtte zijn eigen firma voor 125.000 op te lichten. Omstreeks drie maanden geleden kreeg de directie van een groote onderneming in den Haag een anoniemen brief van iemand, die zich „ambtenaar der invoerrechten en accijnzen" noemde. De briefschrijver be weerde, dat de onderneming jaarlijks voor eenige millioenen aan rechten^, ontdook bij invoer van een bepaald product. Hij was bereid om te blijven zwijgen voor het peu leschilletje van 125.000. De brief was te Schiedam gepost. De directie van de onderneming wendde zich terstond tot de inspecie van de invoer rechten en accijnzen en deze stelde aller eerst 'n onderzoek in bij de betrokken firma. Van ontduiking bleek echter geen sprake te zijn. Daarna onderzocht men ten kantore van de inspectie of wellicht een der ambte naren den bewusten dreigbrief geschreven had Ook dit onderzoek leverde niets op. Het bleef intusschen niet bij dien eenen brief. In verloop van tijd kreeg de directie van de onderneming nog verschillende van deze epistels, waarin zij bedreigd werd met aangifte van de zoogenaamde ontduiking. Om hieraan een eind te maken mengde men ten slotte de politie in de zaak en in over leg met de politie besloot de directie van de ondernemng te trachten in contact te komen met den anoniemen briefschrijver. Dit geschiedde door middel van adver tenties in een Rotterdamsch dagblad. De betreffende firma noemde zich hierin A en de z. g. ambtenaar van de invoerrechten accijnzen heette Jan. Als gevolg hiervan werd de directie een dezer dagen opgebeld door vriend Jan. Men probeerde een af spraak te maken, maar de chanteur ver trouwde het zaakje blijkbaar niet heele- maal en hapte aanvankelijk niet toe. Ten slotte stelde de directie van de on derneming voor, dat haar secretaris den briefschrijver zou ontmoeten. Gisteravond was het blijkbaar zoover. De directie kreeg een telegram van den volgenden inhoud: „Zend uw secretaris naarwachtkamer lste klasse station H.S.M. Den Haag: Laat hem vertrekken met trein 22.02 lste Klasse naar Dordrecht. Nadere instructies volgen. Een Haagsche inspecteur van politie, die den secretaris van de directie moest voor stellen, begaf zich naar de wachtkamer in het station. Daar kwam een witkiel hem een paar briefjes overhandigen en op een daarvan stond: „Dezen brief te openen in den trein". De inspecteur deed wat van hem verwacht werd, steeg in den trein en opende daar het geheimzinnige epistel Daarin stond, dat hij in Schiedam moest uitstappen, wachten tot de trein vertrok ken zou zijn en zich vervolgens naar den uitgang had te begeven. De z.g. secretaris van de directie volgde ook deze aanwijzigingen stipt en toen hij het Schiedamsche station verlaten had werd hij aangesproken door een heer, die hemvroeg: „Bent u de secretaris?' „Ja" antwoordde deze en er ontwikkeu de zich een kort gesprek, waarin de brief schrijver want die was het buitenge woon zenuwachtig deed en eigenlijk alleen belangstelling had voor de dikke verzegel de enveloppe, die de inspecteur van politie bij zich had, maar waar heel wat anders inzat, dan „Jan" uit de advertentie dacht. Op het oogenblik, dat deze op de prop pen kwam met de vraag: „Heeft u het geld bij u?" trok de inspecteur zijn revol ver en arresteerde hij den afperser Tactisch optreden van het bioscooppersoneel voorkomt groot onheil. Dank zij het tactisch optreden van het personeel van het Tip-Top-theater in de Jodenbreestraat te Amsterdam is voorko men, dat zich van de circa 500 bezoekers die gistermiddag in dit theater de eerste voorstelling bijwoonden een paniek heeft meester gemaakt. Er was brand ontstaan in de filmcabine, waarschijnlijk door on voldoende koeling van het projectieappa raat. De film, getiteld „Ik heb een mensch gedood", die op dat moment werd ge draaid en een lengte heeft van 600 meter, zette de cabine in een oogwenk in vuur en vlam. De operateur verloor zijn tegen woordigheid van geest niet, draaide direct de noodschakelaar om, waardoor de cabi ne stroomloos werd gemaakt en de lich ten in de zaal automatisch werden ont stoken en deed vervolgens moeite het vuur te blusschen. Het publiek in de zaal had tot op dat moment nog niets van den brand gemerkt. De rookontwikkeling was gelukkig zeer gering, terwijl op het oogen blik, dat de brand uitbrak, de projectie gaten automatisch werden afgeschermd. Het personeel was zoo verstandig de be zoekers niet in te lichten over wat er eigenlijk gaande was of te verzoeken de zaal te verlaten. Het publiek dacht dan ook niet anders, dat de film was gebroken en dat het euvel spoedig hersteld zou zijn. Inmiddels was de brandweer met groot materiaal in de Jodenbreestraat. versche nen. Het vuur in de cabine was toen spoe dig gebluscht. Eerst op dat moment wer den de bezoekers ingelicht en werden zij verzocht het theater te verlaten, hetgeen rustig gebeurde. Man verwondt zijn vrouw. Gisteravond heeft in de Tweede Egelan tiersdwarsstraat te Amsterdam (een 22- jarige meubelmaker zijn vrouw, die onge veer van denzelfden leeftijd is, met een mes een dfepe steekwond toegebracht in het onderlichaam. Het was buren reeds geruimen tijd bekend, dat er tusschen de beide jongemenschen oneenigheid heersch- te. Dikwijls hadden zij ruzie en ook gis teravond kwam het tot een woordentwist, die tenslotte zoo hoog liep, dat de man zijn echtgenoote met een mes te lijf ging met het reeds vermelde noodlottige gevolg. De buren, die reeds vermoedden, dat het deze keer niet bij een woordentwist was gebleven, verschaften zich toegang tot de woning, waar zij de vrouw op den vloer zagen 'liggen en den man in nerveu- zen toestand aantroffen. Zij verzochten hem mee te gaan naar het politiebureau Marnixstraat, waaraan hij gewillig gevolg gaf. Na voorloopig verhoor is hij aldaar opgesloten. De G.G.D. vervoerde de vrouw naar het Wilhelminagasthuis waar zij is opgenomen. De Plantenziektenkundige Dienst te Wa ningen richt zich nogmaals tot allen, die aardappels telen, dus zoowel tot de land en tunbouwers, die dit als bedrijf doen, als tot hen, die op kleine perceeltjes aardappels voor eigen gebruik verbouwen, met het dringende verzoek zeer nauwkeurig op hun gewas toe te zien, opdat elk geval van aan wezigheid van den Colorado-kever of van larven van dit insect, wordt opgemerkt en gemeld. Wij staan er in ons land, met betrekking tot den Colorado-kever, dit jaar tot nu toe gunstiger voor dan in 1938. Het insect is wel op verschillende plaatsen gevonden, maar het aantal vindplaattsen en het aantal kevers of larven op elke vindplaats is ge ringer. Het verspreidingsgebied is ongeveer gelijk aan dat van het vorige jaar en om vat de provinciën Limburg, Noord-Brabant en Zeeland en het Zuidelijk deel van Zuid-Holland, Utrecht en Gelderland. De Plantenziektenkundigen Dienst heeft de overtuiging, dat als alle aardappelver bouwers hun plicht doen en den Colorado kever in hun gewas opsporen en de vind plaatsen melden, wij het met de uit- roeiïngvan het insect dit j a a r zeerver zullen bren gen. Hij doet daarom een dringend beroep op allen, om hun medewerking te verleenen en daar door er toe mede te werken om de nadee- lige gevolgen, die de aanwezigheid van het insect voor onzen uitvoerhandel van aard appelen, groenten en andere producten met zich brengt, in belangrijke mate te vermin deren. De bespuiting met loodarsenaat van alle aardappelvelden in het gedeelte van ons land ten Zuiden van den Rijn, de Lek en de Nieuwe Maas heeft hierbij ongetwijfeld gunstig gewerkt en dit effect zal verhoogd worden als de derde bespuiting, die in de periode van 1122 Juli valt, ook zorgvul dig wordt uitgevoerd. Maar daarnaast blijjft het noodig, overal nauwkeurig op het aard appelgewas toe te zien en van elke aan wezigheid van kever of larven onmiddellijk aangifte te doen, opdat daar ter plaatse nog meer afdoende maatregelen tot uit roeiing genomen kunnen worden. Dit geldt zoowel voor het gedeelte van ons land ten Zuiden van Rijn, Lek en Nieuwe Maas, als voor het gedeelte ten Noorden daarvan want tenslotte blijft verspreiding van het insect over eenigen afstand mogelijk. Aardappeltelers, laten wij den gunstigen toe stand, waarin wij thans ten aanzien van den Colorado-kever verkeeren, volledig benutten en naar aigeheele uitroeiing streven. Het De arrondissements-rechtbank te Mid delburg beëedigde tot makelaar in onroe rende goederen den heer J. L. Eversdijk Pzn. te K a p e 1 1 e. BEBOUWING RAVELIJN. Overeenstemming bereikt. Naar wij vernemen is over de bebouwing van het Ravelijn „De Grenadier" tusschen B. en W. en de aanneemster de firma J. M. J. Schrijver en Zonen overeenstemming bereikt. Gelijk wij reeds meldden, wilde de firma Schrijver er 13 woningen bouwen en maakten B. en W. een plan voor 10 wonin gen. De kwestie kwam ook bij Ged. Staten, die op nader overleg aandrongen. Dit is geschied en leidde tot een overeenstemming voor den bouw van 11 woningen. Intusschen zal ook dit plan döor de ver schillende instanties behandeld moeten wor den, doch te verwachten is dat dit zonder verdere obstakels zal plaats vinden. GOED AFGELOOPEN. Toen L. V. alhier gistermiddag in de kersenboomgaard aan den Patij'nweg, waar hij wacht had, zijn dubbelloops jachtgeweer afschoot, sprong de kamer van het geweer uit elkaar. De grendel vloog V. rakelings langs het hoofd en de wijsvinger van zijn rechterhand werd ernstig gewond. Dr. Wou- da verleende geneeskundige hulp. Het on geval schijnt te wijten te zijn aan het feit, dat de loop, door welke V. wilde vuren, afgesloten was. Dronkenschap en gevolgen. Hedennacht één uur wilde de politie ze keren W. C. S., van 's-Heer-Arendskerke, die in staat van dronkenschap verkeerde, in arrest stellen. Een drietal kennissen van hem verzetten zich daartegen, zoodat de politie handelend moest optreden en van den gummistok gebruik maakte. Het slot was dat W. C. S. ingesloten werd en een proces-verbaal kreeg wegens openbare dron kenschap, terwijl voorts proces-verbaal op gemaakt werd tegen B. H. M. de P., we gens beleediging en tegen B. H. en D. S., allen te Goes, wegens het belemmeren van een ambtenaar in functie. Concert. Het programma van het concert dat he denavond 8.30 uur door de Harmonie i Euphonia" wordt gegeven ter eere van het 50-jarig bestaan der Harmonie „Hosanna", luidt als volgt: „Florentiner Marsch", J. Fugik. „La Rei- I ne Maud" (ouverture), L. Boyer. „Cortège de Ballet, L. Montagne. „Parade in 't Sprookjeswoud", P. W. Noack, arr. A. Dreissen. „Classica" (selection), M. Erwin. „Passing of the Regiments", (Marche potpourri), A. Winter. „A Toi" (Valse), E. Waldteufel, arr. Bouchel. „By the Swaner I River" (Amerikaansche fantasie), W. H. Mydleton. „Penny Serenade", M. Weersma, arr. P. de Rooij. „Welkom Koningskind", j Marsch, S. Spier. Amsterdam 1936-3 96%—%% Zeeuws. Hyp. B-3% 9494 Cities Service Cy. P. 1958 5 5655% A Amsterd. Bank 113%—112% A Ned. Gist- en Spiritusf. 390% A De Schelde N.B. 40%—39% C Am. Smelt Ref. 32%—32% A Houth. Alberts 80%80 C Chesapeake Ohio 25%25% C Pref. Kansas City South 13%13% C Union Pac. Rr. 74%—74% Ned. 38 1000-3 95%—95% O. Indië 37 1000-3 93%—93% Engeland 1960-90 4 76% A Koloniale Bnk. 167%—168% A N.I. Hbk. 600 115—114 C Ned. H. M. 1000 129—129% A v. Berkels Pat. 4545 C Calvé-Delft 77%—76% A Lever-Bros en Unilever 127%129-27% A Philips Gem. B. afg. 197%—199%-97 C Am. Car en Foundry 16%16%-% C Anaconda Cop. 19%19%-% C Bethlehem St. 42-412%-% C Int. Nickel Cy. 33%—33% C Kennec Copper 25%25%-26 C Rep. Steel 11%—11%-12 C U. States St. C. 35%—35%-36 C North Am. Cy. 17—17% A Kon. Petr. Mpij. 302%—302-03 C Contin. Oil Cy. 16%—16% C Phillips Petr. Comp. 25%—26% C Shell Union O.C. 8%— 8%-% C Tide Water Ass. Oil 9%—9%-% A Ned. Scheepv. U. 107—107%-06% A H.V. Amsterdam 398-400-402 A Java Cult. Mij. 193—193 A N.I. Suiker U. 213%—211 A Deli Batavia 131%—130% C Deli Mij. 1000 190%—189%-90% Het bleek een man te zijn, die werkte bij spreekt vanzelf, dat deze alleen met mede- Unilever Amerika - Koninki. - Obl.Markt - Philips - (Wettig Rubber Markt Suiker Industrie gedepon®ar»L A Senembah 144%143%-44% C Baltimore Ohio 3%3%-3% C Southern Pac. Cy. 10%10% A Southern Rlw. 11%11% A Amst. Rubber C. 186%187-88 A Deli-Bat. Rubber 131%—131% A Hessa Rubber 8484 A Serbadjadi S.R. 83%84 WISSELKOERSEN. Heden. Vrijdag. Londen 8.78% 8,80% Berlijn 75.32% 75.47% Parijs 4.97% 4.98% Brussel 31.89 31.96 New-York 1.87% 1.88 werking van allen bereikt kan worden. Let dus op Uw aardappelgewas en ook op aard appelopslag, dat in andere gewassen aan wezig kan zijn. Zoékt naar den Colorado kever!! SCHIPPER VAN EEN ZEILJACHT OVERBOORD GESLAGEN EN VERDRONKEN. Zondagmiddag is voor de haven van Njj- kerk een zeiljacht uit Amsterdam, bemand met vijf personen, door een onweersbui overvallen. De schipper, de ongeveer 55-ja- rige heer Nijdam uit Amsterdam, wilde het zeil neerlaten. Hierbij sloeg hij plotseling, vermoedelijk tengevolge van een rukwind, overboord en verdronk. Het jacht is de ha ven van Nijkerk binnengesleept en heeft daar ligplaats genomen. De opvarenden zijn per auto naar Amsterdam vertrokken. LIJKJE VAN PASGEBOREN KIND OPGEHAALD. Een passeerend landbouwer heeft gister middag in de rivier De Reest op de grens der gemeenten De Wijk en Staphorst, het lijkje van een pasgeboren kind gevonden. Verwachting tot morgenavond: LOOPJONGEN GING ER MET GELD VANDOOR. Vol berouw maar zonder geld naar huis teruggekeerd. De 14-jarige C. D„ die vorige week door zijn patroon te Amsterdam was uitgezon- ARNEMUIDEN. Met ingang van 6 Aug. a.s. is de blokwachter der Ned. Spoorwegen de heer L. J. Leujes van Arnemuiden, Sta tion, overgeplaatst in gelijke betrekking naar Middelburg. In zijn plaats wordt van Stadskanaal naar Arnemuiden overge plaatst deblokwachter P. Hekman. ARNEMUIDEN. Onder groote belang stelling werd Zaterdagavond door „Arne's Genoegen" onder leiding van F. Buijs een goed geslaagd concert op het Marktplein gegeven. ARNEMUIDEN. Het kinderzangkoor „De Lustigte Zangers" onder leiding van den heer P. C. van Maelsaeke heeft Zaterdag ook deelgenomen aan het zangersfeest wel ke te Kortgene gehouden is geworden. De heen- en terugreis geschiedde op een voor deze gemeente, welke een visschersplaats is, origineele wijze, namelijk met een twee tal motorvisschersvaartuigen. Aan boord waren banken aangebracht welke het mo gelijk maakten om te zitten. Te ruim half elf vertrokken zij onder groote belangstel ling van de kade. Des avonds arriveerden zij te ongeveer 20.15 h opgewacht door vele ouders van de zangers. Voor dat zij ont scheept werden zongen zij nog een drietal liederen welke een dankbaar onthaal von den bij de aanwezigen. Hierna werden zij ontscheept en werd onder het zingen van een marschlied naar het repetitielokaal ge marcheerd. KOUDEKERKE. Donderdagavond zal door het muziekgezelschap „Voorwaarts" directeur de heer J. Kraak, een concert worden gegeven op de tent op het dorp van 8 tot 10 uur. OOSTKAPELLE. Gevonden voorwerpen: gouden damesarmbandhorloge, W. Schoe B 169, rijwielbelastingmerk, P. Cornelisse A 149, zonnebril en tabouretje, P. Schoe „Westhove" B 160. VERE. Gedurende de week van 10 t/m 15 Juli hebben 23 visschersvaartuigen vijf dagen gevischt en alhier aangevoerd 7560 kg consumptiegarnalen. WESTKAPELLE. De muziekvereeniging „O.K.K.", directeur de heer P. de Rooij, geeft Woensdag 19 Juli een concert des avonds 8 uur. Het programma luidt als volgt: „Locarno", masch, H. Heuser. „Le Vase Saeré" (ouverture), G. Gademe. „Fantasie op motieven van Fr. Schubert", arr. A. Flo ris. „Doornroosjes Bruidsvaart", M. Rhode, arr. A. Dreissen. „Fête Nationale" (fan- den om een chèque van vijf en twintig I tasie suite), A. Rousseau „De Vlissingsche Pier" (Marsch) P. de Rooij. 7. Rêverie" (grande valse), L. Pam- phile. „Les caprices de Claudinette" (fan- tatie), F. Delvigne. (Met dit stuk werd op het concours de le prijs behaald.) „Neem mij met je mee matroosje", J. Pfiel, arr, P. de Rooij. „Blaze Away" (marsch), A. Holzmann. IERSEKE. Bevorderd tot schipper van de Visscherijpolitie op de Schelde aan boord van het politievaartuig „Albatros" de heer M. van Hekken te Tol en. KAPELLE. Door ds. A. Scheele werd in de morgengodsdienstoefening herdacht de em. predikant der Geref. Kerk te Wezep ds. N. G. Kerssies, die overleed in het zieken huis te Zwolle. De overledene diende de Ger. Kerk van Kapelle-Biezelinge van 31 Juli 1898 tot 21 Oct. 1904. De installatie van burgemeester Van Doorn. KATTENDIJKE. De installatie van jhr. D. van Doorn als burgemeester van deze gemeente zal a.s. Zaterdag plaats hebben. KORTGENE. De collecte voor het Ned. Ropde Kruis heeft alhier ruim 12 opge bracht. BRESKENS. Benoemd tot hoofd der Wilhelmina-bewaarschool alhier, mej. J. de Hulster, leerkracht aan voornoemde school. Zaterdagavond gaf de plaatselijke mu ziekvereeniging „Uit het VolkVoor het Volk" onder leiding van haar dirigent C. Schjjve een goed geslaagd concert op de Julianatent. BIERVLIET. Daartoe in staat gesteld door giften van buitenstaanders en ouders der kinderen van de O.L. school A, maak ten de kinderen der le t/m 4e klasse een reisje per autobus naar het strand te Kad- zand op Vrijdagmiddag jl. onder leiding der dames Maas, Kostense, Hennekejj en Koster. De kinderen hebben veel genoten en den gevers komt den dank toe, dat ze dezen mooien middag hebben mogelijk ge maakt. De grootste kinderen van de O.L. school B te Driewegen maakten denzefEden dag een reis per autobus naar Antwerpen on der leiding van het personeel. gulden te innen en een paar dagen spoor loos was, is weer terecht. De jongen, die met het geld en de bakfiets van de firma was verdwenen had de fiets in de hoofd stad achtergelaten en was zijn escapade begonnen met een ritje per Gooische tram tot Muiderberg. Vandaar is hij te voet gestart voor een zwerftocht door het Gooi. Het geld soupeerde hij daarbij op aan de noodige leeftocht. Uitgebreid met koele dronken, welke culimineerden in limona des en als hoogtepunt tallooze ijsjes. Toen het geld op was, maakte hij aan het avon tuur een ende door in den nacht van Za terdag op Zondag berouwmoedig naar het huis van zijn toezichthouder, bij wien hij inwoont, terug te keeren. De politie had dezen verzocht den jongen bij zijn thuis-1 komst naar het bureau Stadhouderskade over te brengen. De kinderrechter zal thans verder over zijn lot beslissen. DOODENDAGBOEK VAN HET VERKEER Loenen: 1 doode. Zatermiddag is op den rijksstraatweg te I Loenen a.d. Vecht een motorrijder, de 23- jarige Steppe uit Utrecht, die uit de rich ting Amsterdam kwam, toen hij voor een I voetganger wilde uitwijken, tegen een boom gereden. Hij is korten tijd later overleden. De voetganger die met een rijwiel aan de I voor 90 uitgelegd en geven op onder hand liep, bleef ongedeerd, de fiets werd scheidene plaatsen reeds mooien aanslag te IERSEKE. De visscherij op kreeften is met ingang van 15 Juli wederom gesloten en heeft van 't heele seizoen niet anders dan teleurstelling op teleurstelling gege ven. Reeds enkele jaren is deze visscherij niet veel geweest maar het laatste was bedroevend slecht. Wanneer er niet spoe dig verandering komt, dan zal de kreef- tenvisscherij in Zeeland weldra tot het verleden behooren. De groei van de oesters op de Ier- seksche Bank valt tot heden mee. De dit voorjaar uit Frankrijk geïmporteerde kleine zaaioesters zijn heel goed gegroeid en geven geen reden tot teleurstelling De Zeeuwsche voeren echter den boven toon, vooral de oestertjes op zeven uitge zet, groeien verbazend. De pannen zijn echter vernield. Rijsbergen: 1 doode. Gisteravond is het vier-jarig dochtertje, eenig kind van den heer J. Daamen te Rijs bergen, op den Zundertschenweg, toen het plotseling overstak, door een juist passee- rende auto, afkomstig uit België, gegrepen, en eenige meters meegesleurd. Met zware verwondingen werd het slachtoffertje naar het ziekenhuis te Breda overgebracht, waar het kort na aankomst is overleden. zien. Wel klaagt men dit jaar over het spoedig groen worden, waardoor de pan vettig wordt en niet meer vischt. De uitvoer van mossels gaat goed vooruit. Naar Brussel gingen ongeveer 1000 ton, naar Mechelen 1400 ton, naar Antwerpen en Noord-Frankrijk is de ver zending eveneens vooruitgaande. Alles te samen geeft de export geen reden tot kla gen Het D.N.B. meldt uit Berlijn: De Engelsch- man King Hall heeft wederom een schrijven gezonden aan Duitsche particulieren, waar in hij spreekt over den dreigenden oorlog, er op wijst, dat de groote rede van Halifax in de Duitsche pers niet is gepubliceerd, het vermoeden uit, dat Hitier verkeerde advie zen krijgt en zegt, dat een oorlog zal uit breken, wanneer Dantzig in het Duitsche rijk wordt opgenomen. Tevens bespreekt King Hall in dezen brief de kwestie der Zuid-Tirolers. Hij schrijft verder, dat de buitenlandsche politiek van het nat. soc. regime gewijzigd moeten, worden en dat de Duitsche leiders zich werkelijk bereid moe ten toonen tot samenwerking in vrede om een betere wereldtijdperk tot stand te bren gen. Tenslotte schrijft hij nog over de on derdrukking der Tsjechen en over de Joden. De Deutsche Dienst levert hierop een iel commentaar, waarin o.m. gezegd wordt: in Duitschland kennen wij geen angst voor oorlog. Op de passage betreffende de niet- publicatie van de rede van Halifax ant woordt de Deutsche dienst met er op te wu- zen, dat het commentaar van Goebbels op den eerste brief van King Hall inl deLn- gelsche pers niet is gepubliceerd. „Wo laten, ons in ieder geval niet onder den indruk brengen van dreigementen met de krac t van de Engelsche vloot en het Engelsche luchtwapen, maar verwijzen sle^s naar onze eigen militaire kracht In plaate van te spreken over verandering van de buiten landsche nat. soc. politiek moest King Hall lord Halifax liever overhalen zijn inmen ging in dingen, die hem niets aangaan, na te laten en zich liever te bepalen tot de pa- creatie van zijn eigen Britsche wereldrtfk. Voorts insinueert de Deutsche Dienst, dat King Hall geld krijgt van Joodsche zijde. Over de oppositie tegen de nat. soc. re geering sprekende, welke King Hall in zijn schrijven vermeld had, zegt de Deutsche Dienst: De Engelsche regeering zou blij kunnen zijn, wanneer zij ook maar een en kel maal in haar wereldrijk zoo veel ver trouwen had kunnen krijgen, als de Fu rer dat nu bij iedere verkiezing bewezen heeft te krijgen"!!

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 2