MIDDELBURGSCHE COURANT GOESCHE COURANT) Iceland's strijd tegen het water. Een mooie tocht door Westelijk Zeeuwsch Vlaanderen. Roosevelt geeft den moed nog niet op. Steunregeling inlandsche rogge. Twee Walchersche combinaties samengesteld Vallen en oever verschuivingen. Belangrijke wijzigingen, mede ten gunste van de graanhandelaren, aange bracht. Contributief ondswedstrij den van den Z. V. B. Zomersproeten SPRUTOL De grenzen van Bohemen en Moravië versterkt» Nieuwe poging om op korten termijn de neutraliteitswet gewijzigd te krijgen. De huidige toestand speelt den totalitairen in de kaart. Oagblad. Uitg. N.V. De Middelburgsche Crh Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstr. 28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOESTurfkade Tel. 17. Postgiro 43255. •Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. NUMMER 165. DRIE BLADEN. ZATERDAG 15 JULI 1939. EERSTE BLAD. 183e JAARG. Adverfentïen 30 ct per regel, ingezÖritfei* mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager- Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. 9&rieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 et. "Hoewel het den bezoekers van Zeeland -gedurende de zomermaanden eenige moei te zal kosten zich voor te stellen dat deze' provincie geheel op het water werd ver overd, en hoewel zij zich bezwaarlijk zullen kunnen indenken, dat het nog altijd strijd en geld kost om het eenmaal veroverde te behouden: wij vaste bewoners van Zeeland weten maar al te goed, dat de krachtsme ting tusschen de zee en het land onafgebro ken voortduurt. Vrijwel geen jaar gaat voorbij of we ver nemen van dijkvallen en oeververschuivin gen, en vooral in het begin en tegen het ■einde van elk jaar vormt de zee een ernsti ge bedreiging. Van 1 Januari 1930 tot en met 31 Decem ber 1938 kwamen niet minder dan 32 dijk vallen voor, waarvan 2 in 1930 en 1931; 3 in 1932, 1934 en 1935, 4 in 1933, 5 in de ja ren 1936 en 1937 en 5 in 1938. In het afgeloopen jaar kwam de eerste val voor op 7 Februari bij den Al te kleine polder aan de Oosterschelde. In oppervlakte viel 0,8 ha van den grond weg; de inhoud van het weggevallen massa bedroeg onge veer 50.000 m3. De lengte van den val was ongeveer 210 m, terwijl de rand van den val ongeveer 190 m uit den dijkskruin bleef. Bij dezen val had geen beschadiging van on- derzeesche werken plaats. Op 14 Februari werd bij laag water een val opgemerkt in den ealamiteuzen Onrust polder aan het Veergat. Daar bedroeg de uitgebreidheid van den weggevallen grond slechts 0.1 ha bij een inhoud van 2000 m3. Het grootste verschil in diepte voor en na den val was 5.7 m. De lengte van den val bedroeg ongeveer 85 m; gemeten in de rich ting evenwijdig aan de oude laagwaterlijn, en de grootste inscharing binnen deze lijn ongeveer 25 m. De rand van den val bleef ongeveer 1 m uit den teen van de op het beloop aan den kop van den veerdam gelegen steen- glooiing. Het in 1935 ter bescherming van den aan legsteiger door de provincie aangelegde oeverwerk werd in geringe mate bescha digd. Van aanmerkelijk grooteren omvang was de val die in den nacht van 23 op 24 Janu ari plaats vond in den Wilhelminapolder en in het waterschap Breede watering bewes ten Ierseke, aan de Oosterschelde. De uit gebreidheid van den weggevallen grond be droeg daar ongeveer 2 ha en de weggevallen massa had een inhoud van ongeveer 160.000 m3. Het verschil in diepte was niet minder dan 11.8 m, de lengte van den val 230 m. De rand van den val bleef ongeveer 725 m uit de Kruin van den zeedijk van den Wilhelminapolder, en ongeveer 450 m uit de kruin van den zeedijk van het waterschap de Breede watering, bewesten Ierseke. Wanneer de val in den ealamiteuzen pol der Moggerskil aan het keeten ontstond is niet bekend. Hij werd op 15 Maart ontdekt. Daar bedroeg het grootste verschil in diep te vóór en na den val 11.6 m. Beschadiging van dijks- of oeververdedigingswerken had niet plaats. De laatste val in het afgeloopen jaar trad aan de Oosterschelde op, n.l. in het waterschap Oud- en Nieuw Noord-Be veland. Over 1 ha viel 18000 m3 grond weg. De lengte van den val bedroeg ongeveer 90 m. Over een oppervlakte van ongeveer 900 m2 ging de glooiing van het waterbeloop van den zeedijk verloren. De bestorting van de Zuid-Oostelijke punt van het Noord- Westelijke oeverwerk verzakte over onge veer 1000 m3. Het water laat de Zeeuwen niet met rust. Gestadig aan knabbelt het aan de kustlijn om op onverwachte oogenblikken de herinnering aan den eeuwenouden strijd levendig te houden. Behalve in het overzicht der dijkvallen en oeververschuivingen komt dit o.a. tot uitdrukking in de onderhoudskosten aan de calamiteuze waterkeeringen. Het gewone onderhoud in 1938 kostte 114408.80, ver deeld over 21 polders en waterschappen. Behalve deze kosten zijn in het belang der zeewering of oeververdediging nog aanbe steed, onderhands aangenomen, of in eigen beheer uitgevoerd werken tot een bedrag van 224.520,39. De duurste calamiteuze polder blijkt ook dit jaar weer de Willem-Annapolder te zijn. Voor het gewone onderhoud vergde hij 5190, voor buitengewoon onderhoud 153.100. In 1937 vergde deze polder 549.260 aan buitengewoon onderhoud en 1154 aan gewoon. Tenslotte zij vermeld, dat de aan de Zeeuwsche polders of waterschappen uitge voerde werken tot verhooging of verzwa ring der zeewering in het afgeloopen jaar totaal 78.823.32 kostten. SPAANSCHE LOF VOOR DE BRITSCHE WAPENFABRIEKEN. Reuter meldt uit Londen: Een aantal re dacteuren van Spaansche dagbladen, dat 'n bezoek aan Engeland brengt, is, naar een hunner, de redacteur van de Madrileensche „A.B.C." in een Spaansch programma vein den Britschen radio-omroep verklaarde, zeer onder den indruk gekomen van de wapenfabrieken, die zij gezien hebben. Zij achten de mechanisatie in de fabrieken perfect, ofschoon zij in waarheid nog meer belang stelden in de mannen, wier geest zij ten zeerste bewonderden. Te beginnen met Dinsdag a.s. orga niseert de Provinciale Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer in overleg met den Provincialen stoombootdienst op de Wes- terschelde en de stoomtrammaatschappij BreskensMaldeghem trips door Westelijk Zeeuwsch Vlaanderen en het heeft Vrijdag Ook wij hebben gaarne van die gelegenheid gesteld kennis te maken met dezen trip. Ook wij hebben gaarne van die gelegenhedi gebruik gemaakt dezen tocht mede te ma ken en kwamen met de boot van kwart voor een uit Vlissingen te Breskens aan (De trip op de Dinsdagen begint met den boottocht te 9 uur uit.Vlissingen). Aan de boot waren ter verwelkoming aan wezig de heeren Eekhout, lid van het dag- bestuur en le Nobel, lid van het algemeen bestuur van de Prov. V.V.V., De Hullu en Manneke bestuursleden van de plaatselijke V.V.V. van Breskens; de directeur en een tweetal ambtenaren van de Stoomtram maatschappij. Na verwelkoming hebben wij een kijkje genomen bij het Zwembad, het grootste open bassin in ons land, ruim 1 ha groot en keurig ingericht voor het leeren zwemmen en ook voor veilig zwemmen door ouderen. De eigenlijke tocht wordt gemaakt met een der bussen van de tram, die steeds in aantal toenemen en waarvan een der nieuwste op het terrein stond, die ons al ler belangstelling trok. Wij maakten de reis met een collega in den auto van den heer De Hulul, naast wien de heer Manneke had plaats genomen, terwijl in een auto van den tram de beide heeren dier maatschappij niet den heer le Nobel en drie onzer collega's volgden. Het ging nu eerst naar een aantal aardi ge houten woninkjes op eenigen afstand van den bebouwden kom. Het was van Son- nehoeck af en hoe de andere huisjes mo gen heeten dat wij het eerste mooie zicht van de Zeeuwsch Vlaamsche kust af op Walcheren en op den Scheldenmond kregen en ons overtuigden, dat het hier een rusti; verblijven moet zijn. Dit was zeker niet minder het geval in de volgende gemeente en wel in dat deel, dat genoemd wordt: „Groede aan zee". Wij kwamen hier over het dorp Groede zelf met zijn aardig dorpsplein, en langs den Nieuwerkerksehen Kreek een vischrijk water en daarom voor hengelaars een el- derado. Zeker ligt de badplaats Groede nog al ver van den kom, doch de tocht er heen wordt vergoed door wat men in de omge ving van het nette paviljoen „De Groe" te genieten krijgt op strand en duinen en in tegen de duinen aanliggende bosschen. Men heeft ook daar enkele zeer aardige zomer huisjes. Wij hebben hier in genoemd pavil joen ons door de plaatselijke V.V.V. aange boden consumptie goed laten smaken en daarna hartelijk afscheid genomen van de ter begroeting aanwezige bestuursleden. Het ging nu over Nieuwvliet of Sinte Pier naar Kadzand en wel het eerst naar het dorp zelf, waar wij een kijkje namen in het beroemde kerkgebouw met de mooie aan de kerkvoogdij geschonken gekleurde klazen met de wapens van Nederland, Zee land, Kadzand en Prins Maurits en twee met de familiewapens van de overgroot ouders der schenkers, die hier in het huwe lijk traden. Te KadzandStrand bezochten wij aan vankelijk het deel nabij het oude badhuis, daar waar de N.V. tot exploitatie van den Kievittenpolder met succes de bouwgron den verkoopt of wel ze verhuurt voor het plaatsen van zomerwoningen. Hier ont breekt niet een wafelbakkerij, hier kan men op het strand paard- of ezeltje rijden; hier is het baden vrij, maar toch is ook gezorgd voor eerste hulpposten enz. Wat een groot aantal huisjes staan hier aan de binnenzij de van de duinen, omdat op de duinen bou wen niet meer wordt toegestaan. Met een kleinen omweg, omdat de we genaanleg nog niet gereed was, ging het nu naar het tweede deel van Kadzand- badplaats bij de haven. Ook hier alles gereed om de Augustus- gasten, die zich reeds aanmeldden of dit nog zullen doen af te wachten. Dit is te meer mogelijk nu weder een nieuw hotel is verrezen, waar burgemeester Le Nobel voor Vreemdelingenverkeer een consump tie aanbood. Wij mochten van den burgervader ver schillende bijzonderheden vernemen over de verbeteringen die in het onderling ver keer van al het genoemde strandleven mogen worden verwacht als de streekplan- weg aangelegd is en voort gewerkt is aan de verbetering der daarop uitkomende ter- tiare wegen, waarmede de eene polder vlugger is dan de andere. Een groote verbetering speciaal voor de wielrijders is in het zicht, nu de heer Le Nobel toezegging van den A.N.W.B. heeft verkregen, dat langs het rijwielpad over den duinrand een flink aantal paddestoe len als wegwijzers zullen worden geplaatst Alvorens van Kadzand af te stappen, zij nog gewezen op het groote verschil in uitzicht over water met Groede en Bres kens. Hier ziet men niet meer Walche ren aan den horizon, maar kijkt zoo ver 't oog reikt over het wijde watervlak. Een bezoek aan Kadzand brengt van zelf mede, dat men ook het Zwin een be zoek brengt en een blik slaat over deze zooveel besproken schorren tot over dé grens op het Belgische Zoute met het zo merverblijf van Koning Leopold en het vliegveld en het begin van den uren-lan- een Boulevard langs de Belgische kustste den. De minister van economische zaken is voornemens bij den aanvang van den nieu wen rogge-oogst een belangrijke wijziging in de steunregeling voor inlandsche rogge aan te brengen. Met deze wijziging wordt allereerst beoogd den telers van rogge een voor dat produet in uitzicht te stellen richtprijs te doen verkrijgen, met dien verstande dat de graanhandel zoo weinig mogelijk bezwaren van deze gewijzigde steunregeling zal ondervinden. In het verleden heeft het prijsbeloop der rogge zeer geleden door het te groo te aanbod in den herfst. De nieuwe maat regelen nu hebben ten doel voor de rog- geverbouwers een gelijkmatiger prijsbe loop te bereiken door het aanbod op de roggemarkt meer regelmatig over het oogstjaar te doen plaats vinden. Tot nu toe kon de roggeprijs zich tusschen 7,25 en 8,25 per 100 kg bewegen, zonder dat er voor de regeering aanleiding aanwezig werd geacht, bijzondere maatregelen te treffen. Slechts wanneer de prijs geduren de geruimen tijd 'lager was dan 7,25 of hooger dan 8,25, werden speciale maatregelen genomen. Deze maatregelen die in de laatste jaren herhaaldelijk moes ten worden getroffen, hebben voor den graanhandel meerdere bezwaren gehad. De nieuwe regeling wordt mede getrof fen om aan de bezwaren, welke zich voor den geheelen graanhandel dus ook voor den handel in andere granen dan rogge deden gevoelen zooveel mogelijk tege moet te komen. Het gevolg van het gewijzigde stelsel is, dat voor inlandsche rogge een richt prijs zal worden ingesteld, welke weke lijks zal oploopen. Deze richtprijs zal gel den voor rogge, geleverd ter gebruikelijke leveringsplaats, waarbij de vracht voor rekening van den verbouwer, maar de ver dere kosten, als gewoonlijk, voor reke ning van den kooper zijn. De minister heeft den richtprijs voor de rogge gesteld op 7,35 per 100 kg. op 31 Juli, met een verhooging van 3 cent per week tot en met de laatste week van Maart en 4 cent gedurende de 4 weken van April, waarmede het hoogste punt zal zijn bereikt. Door de Nederlandsche akkerbouwcen- trale zal aan roggehandelaren de gele genheid worden gegeven om onder be paalde voorwaarden met haar koopcon tracten aan te gaan voor binnenlandsche rogge, waarvan de levering op een in het contract bepaald tijdstip of zooveel eerder als de Nederlandsche Akkerbouwcentrale wenschelijk zal voorkomen, zal plaats vin den. Ingevolge de bepalingen van het con tract zal de handelaar de rogge van den teler op basis van den richtprijs moeten koopen en wel binnen betrekkelijk korten tijd na de afsluiting van het contract. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale neemt van den roggehandelaar de aldus aange kochte rogge over op basis van den op het tijdstip der levering geldenden richtprijs. Indien door dezen maatregel het beoog de doel nog niet mocht worden bereikt, kan de Nederlandsche Akkerbouwcentrale ook rogge rechtstreeks van telers koopen, doch met nadruk wordt er de aandacht op gevestigd dat het in de bedoeling ligt, hier toe slechts in het uiterste geval over te gaan. (Zie verder: 2e pag. Binnenl.» Het ging nu over Retranchement naar het oude Sluis, waar wij opeens waren in de drukte van het beginnend zomerseizoen. Tallooze bussen en autci's parkeerden hier en honderden badgasten waren in de ver schillende café's aan de thé gramique, waarbij wij ons gaarne aansloten. Na deze rust maakten wij de wandeling over de wallen naar het in 1924 opgerichte monu ment voor den archivaris van Sluis, den be kenden schrijver en vervaardiger van het woordenboek J H van Dale; en vervol gens naar het Stadhuis met zijn uit- en inwendige vermaarde oudheden; de herbo ren oude molen en de kade met haar ei genaardige drukte en de vol vertrekken de bootjes naar Brugge. Het ging van Sluis over Oostburg en Schoondijke terug naar Breskens, waar afscheid genomen werd van de Zeeuwsch Vlaamsche heeren. Wij hebben over den tocht door het mooie land in totaal 5 uur gedaan. Voor den tocht op de komende Dinsdagen is 7% uur gerekend en kan men op verschillende punten langer vertoeven dan wij deden. Het is een alleszins aanbevelenswaardig uitstapje, zoowel voor elders in Zeeland vertoevende gasten als voor vele Zeeuwen zelf. Dinsdags dient men te gaan met de boot van 9 uur Dit geldt niet minder voor de tochten, die van 15 Juli tot 2 Septem ber op Zaterdag in Oost Zeeuwsch Vlaan deren worden gehouden, doch hier krijgt men niet het badleven en vreemdelingen te aanschouwen. Hier zal men genieten van bouwwerken als de kerken van Kloos- terzande en Hulst, evenals het Stadhuis en de wallen in laatstgenoemde hoofd plaats van het Hulsterambacht. Te Aksel heeft men het nieuwe Stadhuis en te Ter- neuzen de zeesluizen, kanaalhaven en wal len Vergeten mag niet worden dat deze tocht, die gemaakt wordt met autobussen van de Zeeuwsch Vlaamsche tram, ook te Breskens eindigt, om van daar per boot' de Schelde weder over te steken. Tenslotte zij nog opgemerkt, dat beide tochten tegen een zeer matigen prijs wor den mogelijk gemaakt. Voor ccn voetbalwedstrijd op 28 Juli te Vlissingen. Op Vrijdagavond 28 Juli zal op het De Zeeuwenterrein te Vlissingen een voetbal wedstrijd worden gespeeld ten bate van het Z.V.B.-contributiefonds tusschen twee Walchersche elftallen. Het eene elftal be staat uit een combinatie van. Vlissingen. De Zeeuwen, Eiland Boys en EMM en een combinatie uit Middelburg, Zeelandia en RCS. Naar wij vernemen zijn de elftallen als volgt' samengesteld: Vlissingsche combinatie: doel: J. F. Harting (Vliss.); achter: L. Butz (Vliss.) en F. Kopmels (EMM) midden: J. Burgerhof (Vliss.), L. A Torenvliet (Eil„ Boys) en D. de Joode (Vliss.) voor: P. Beckers (Vliss.), W. Leynse (Zeeuwen), W. D'Jong (Zeeuwen), A. de Smit (Zeeuwen en P. Donze (Zeeuwen). Reserves: A. van Vlaanderen (Eil. Boys), Chr. Kats Jr. (Zeeuwen), J. v. d. Hoek (Zeeuwen en Th. Peeman (Vliss.) Middelburgsche Soeburgsche combinatie: doel: M. Adriaansen (Zeel.); achter: A. de Beer (Midd en L. Her- togs (Midd.); midden: L. Jongepier (Zeel.), L. M. 'Ver hulst (Midd.) en J. Jongepier (Midd); voor: A. Kruisse (RCS), C de Steur (Zeel.), M. Gillisse (RCS), C. Janisse (Zeel.) en M. Blok (RCS). Reserves: C. Moens (M'burg), J. A Danielse (RCS), J. Menheere (Zeel.), F. v. d. Kop (M'burg). Als scheidsrechter is aangewezen de heer C. J. Crucq. Ook dit jaar zullen wederom contributie- fondswedstrijden voor den Z.V.B. gespeeld worden. Naar wij vernemen is het program ma als volgt samengesteld: 23 Juli te Ter neuzen; 28 Juli te Vlissin gen; 29 Juli te Ierseke en 30 Juli te Aksel. WEERBERICHT. Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Enkele regenbuien met kans op onweer. Meest zwaar bewolkt. Iets war mer, zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen. ZO 16 Jul. Zon op: 4 h 58; onder 21 h 13. Licht op: 21 h 43. Maan op: 4 h 41; onder 20 h 27. N.M. 16 Juli. MA 17 Jul. Zon op: 4 h 59; onder 21 h 12. Licht op: 21 h 42. Maan op: 5 h 58; onder 21 h 06. E.K. 23 Juli. Hoog- en Laagwater te Vlissingen Juli. Hoogwater. Laagwater. Zaterdag 15 13.00 7.03 19.34 Zondag 16 1.27 13.45 7.51 20.22 Maandag 17 2.12 14.30 8.37 21.13 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Juli. Hoogwater. Laagwater Zaterdag 15 2.22 14.53 8.08 20.34 Zondag 16 3.19 15.45 8.54 21.20 Maandag 17 4.08 16.35 9.39 22.09 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger, Veere 38 min. later. S springtij. verdwijnen spoedig door 'n pot Bij olie Drogisten (Ingez. Med.) Havas meldt uit Warschau: De Duit- schers hebben aan de Boheemsche grens tusschen Gruszewo en Michalkowice een dubbele rij loopgraven met prikkeldraad versperring en op de heuvels nabij Frydek versterkingswerken aangelegd. Men gelooft dat te Hulokin in Moravië een belangrijk garnizoen is aangekomen. voren brengen, dat het de Ver. Staten uit den oorlog zal houden. Daarmede mis leiden zjj het .Amerikaansche volk te ver trouwen op een valsche, onlogische waan voorstelling. In den huidigen toestand van gevaar, aldus gaat Hulls verklaring verder, kun nen vredelievende naties als de onze niet zelfvoldaan de oogen en ooren sluiten bij het formuleeren van een politiek van vre de en neutraliteit, ais bestonden er geen abnormale en critieke toestanden. De ge- heele kwestie van vrede en neutraliteit is in dit ernstige tijdsgewricht in haar moge lijke gevolgen voor de veiligheid en de belangen der Vereenigde Staten gedurende de komende maanden van het uiterste belang. Deze kwestie behoort naar mjjn oordeel volledige en zorgvuldige overwe ging te krijgen en door deze regeering af gehandeld te worden zonder onnoodig of ongepast uitstel. Een embargo op wapens, aldus vervolgde Huil, speelt in de kaart van die naties, welke de leiding hebben genomen bij de uitbreiding van haar ge vechtskracht. In het bijzonder de kleine landen zijn afhankelijk van naties zooals de Vereenigde Staten, die wapens kunnen vervaardigen. Onze weigering het voor hun mogelijk te maken deze voor hun zelfverdediging noodzakelijke middelen te verkrijgen in een tijd van grooten nood, zou er alleen maar toe bijdragen, dat de volken, die het recht in acht nemen en toegewijd zijn aan den vrede hulpeloozer worden gemaakt. In zjjn verklaring betoogt Huil verder, dat het tegenwoordige embargo op wa pens een algemeenen oorlogstoestand aan moedigt, zoowel in Europa als in Azië. Het wapenembargo beteekent immers, dat, indien eenig land op verovering wil gaan en al zijn energie en hulpbronnen gebruikt om zichzelf te maken tot een su perieure strijdmacht, dit land meer in de verleiding zal zijn om zijn fortuin in een oorlog te beproeven, wanneer het weet. dat zijn minder goed voor bereide tegenstanders zul len zijn uitgesloten van de voorraden, welke hij onder iederen regel van de internationale wet in alle neutrale staten, hier- bij ingesloten de Ver. Sta ten, moeten kunnen koo pen. Het zou ook beteekenen, dat som mige landen, welke slechts een beperkte mogelijkheid voor de productie van wape nen en munitie en ander oorlogstuig heb ben steeds meer in een afhankelijke posi tie worden gedrongen. In vredestijd zul len zij zich gedwongen voelen -hun poli tiek, zoowel als hun economisch gedrag te regelen naar de militaire sterkte van anderen, terwijl in tijd van oorlog hun verdedigingskracht beperkt zou zijn. Om deze redenen erkennen zij, die liet amendement op de huidige wetten steunen, dat het bestaande embargo den algemee nen oorlogstoestand in Europa en Azië aanmoedigt. Derhalve zijn de gevolgen van dit embargo fnuikend voor de hoogste be langen van vrede en de veiligheid van de Vereenigde Staten. Zooals deze week in de Kroniek v. d. Dag is uiteengezet heeft president Roose velt achtereenvolgens twee nederlagen ge leden bij zijn pogingen tot wijziging van de befaamde „neutraliteitswet". De inhoud van deze wet komt practisch hierop neer, dat in tijden van oorlog geen oorlogstuig en artikelen, welke tot ver vaardiging daarvan kunnen dienen, uit de Ver. Staten aan de oorlogvoerenden wor den geleverd. Roosevelt wil de wet nu zoo veranderen, dat oorlogvoerenden een en ander wel zullen kunnen aankoopen, mits ze contant betalen en de ladingen met eigen schepen halen. Dit, om eventueel Frankrijk en Engeland te bevoordeelen, daar deze landen de machtigste vloten hebben en dus in staat zullen zijn inderdaad oorlogs tuig uit de Ver. Staten te halen. Het Huis van Afgevaardigden („Tweede Kamen"nam echter een amendement aan, dat het verbod van uitvoer van oor logstuig als zoodanig handhaaft. En daar na heeft de commissie voor buitenland- sche zaken uit den Senaat („Eerste Ka mer") de verdere behandeling van het voorstel tot na het zomerreces uitgesteld, tegen den wil van den president in, die had gehoopt, dat de Senaat bereid zou zijn het amendement van het Huis van Afgevaar digden ongedaan te maken. Roosevelt is er zoo gebrand op, dat de door hem gewenschte wijziging haar be slag krijgt, omdat dit voor Duitschland en Italië een reden te meer zou zijn, niet lichtvaardig een oorlog te ontketenen. En daar wat er thans geschied is (fei telijk een voorloopige verwerping van zijn voorstel)' omgekeerd Italië's en Duitsch- land's lichtvaardigheid zou kunnen aan wakkeren, is de president niet van plan, het er bij te laten zitten. Gisteren heeft hij een boodschap aan de beide Huizen doen toekomen, waarin kort en bondig wordt verklaard, dat de wijziging der neu traliteitswet toch nog in de huidige Con greszitting van kracht dient te worden, „ter wille van de zaak des vredes en in het belang van de Amerikaansche neutra liteit en veiligheid." Bjj de boodschap was een verklaring van den minister van buitenlandsche za ken Huil gevoegd, onder den titel „Vrede en neutraliteit''. In die verklaring spreekt Huil over „den huidigen toestand van ge vaar". Door vast te houden aan een uitvoerver bod op wapens in tijden van oorlog aldus Huil, leggen de voorstanders daarvan den nadruk op de neutraliteit. Dit echter zou zeer wel kunnen uitloopen op een feitelijk niet-neutraal zijn, welke ernstige conse quentie niemand kan voorspellen. Zij, die aandring en op een instandhouden van het huidige embargo blijven de opvatting naar

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1