fyvvtrtttctule$eeuxir0cfye MIDDELiURGSCHE COURANT a GOESCHE COURANT Indrukwekkend militair schouwspel te Parijs. Brief van een Engelschman aan het Duitsche volk. Engeland's vlootreserve zal aan de manoeuvres deelnemen. De gevechten aan de grens van Mantsjoekwo. Fransch-Britsche demonstratie ter gelegenheid van den nationalen feestdag der Fransche republiek. Het grootsche défilé. Twaalfduizend man opgeroepen. De Kabinetscrisis. Een vijflinq geboren in Mexico Basis voor Britsche vloot in Turkije Volgens de Russische le zing hebben de Japanners een volkomen nederlaag geleden. Volgens het D.N.B; zou het particuliere karakter er van echter een mystificatie zijn. Goebbels dient van repliek. FRANCO WAARSCHIJNLIJK NAAR ITALIë EN DUITSCHLAND. PRINS PAUL VAN ZUIDSLAVIë DE VOLGENDE WEEK NAAR LONDEN, Dagblad. Uitg. N.V. DeMiddelburgsche Cr». Bureaux; te MIDDELBURG! St. Pieterstr. 28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOESTurfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. NUMMER 164. TWEE BLADEN. VRIJDAG 14 JULI IS39. EERSTE BLAD. 182e JAARG. UH BS Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct. Havas meldt uit Parijs: De viering van den 14en Juli, Frankrijk's nationalen feest dag, ter herinnering aan het uitbreken van de Fransche revolutie in 1789 (bestorming van de Bastille) draagt dit jaar een uit zonderlijk karakter, zoowel in verband met de omstandigheden als tengevolge van de opeenvolging der feesten, die wegens den 150sten verjaardag van de Fransche revo lutie georganiseerd zjjn. Door de ontmoe ting op dit feest van alle lagen der bevol king, van alle afdeelingen van het Fran sche en van het Britsche leger, krijgt deze dag een bijzondere beteekenis. De dag begon met de troepenrevue op de Champs Ëlysees van de Place de l'Etoile tot de Place de la Concorde. Rond de Place de l'Etoile stonden masten met Britsche en Fransche vlaggen, terwijl particulieren met de gemeente hebben gewedijverd in 't aan brengen van versieringen. Op de daken en balkons stond het zwart van de menschen. Op de Place de l'Etoile werd 'n eerewacht gevormd door tanks. Overal langs de Champs Elysees stonden tribunes opgesteld. Om kwart voor negen weerklonk het hoornsignaal „te velde", dat de komst van den president der republiek aankondigde, wiens auto geëscorteerd werd door een es kadron der republikeinsche garde. Hij werd gevolgd door den minister-president en mi nister van landsverdediging Daladier, den minister van marine Campinchi en den mi nister van luchtvaart Guy la Chambre. Op de presidentieele tribune zag men den Sultan van Marokko, de leden der regee ring en van het diplomatieke korps en den voorzitter van het Bulgaarsche huis van afgevaardigden Moesjanoff. Rond generaal Gamelin, den opperbevelhebber van de Fransche legers, zaten admiraal Darlan, op perbevelhebber van de vloot, generaal Vuil- lemin, opperbevelhebber van de luchtmacht, Hore Belisha, de Britsche minister van oor log, admiraal sir Eward Evans, het hoofd van Londen's defensie, luchtmaarschalk sir Cyril Newall, commandant der Britsche luchtmacht, lord Gort, chef van den gene- ralen staf van het Britsche leger, en Win ston Churchill, die vannacht per vliegtuig was aangekomen. Op de eeretribunes had den vertegenwoordigers van het Fransche overzeesche rjjk van alle rassen plaats ge nomen. Om tien minuten over negen weerklonk de Marseillaise, waarvan de laatste klan ken verloren gingen in het daverend ge juich, dat uit de menigte, welke naar schat ting uit meer dan een millioen menschen bestond, opsteeg. Na een korte plechtigheid van het uit reiken van decoraties werd een groote troe pendéfilé aangekondigd door 400 snelle Fransche en Britsche vliegtuigen, die op geringe hoogte over de Champs Elysees vlogen. Aan het défilé zelf werd deelgeno men door 30.000 man van alle rassen, 600 diverse voertuigen, 120 stukken geschut en 350 pantserauto's. Het werd geopend door de kadetten, bij wier verschijnen de me nigte in applaus uitbrak, terwijl overal de kreet „leve het leger, leve Frankrijk" weer klonk. Het enthousiasme van het publiek werd voortdurend grooter en de politie had groote moeite, de menigte in toom te hou den. Daverende toejuichingen stegen op bij het voorbijtrekken der Britsche soldaten van de grenadier-guards, coldstream-guards, Scotch-guards, Irish-guards en Welsh- guards en tenslotte het detachement der Britsche marine, voorafgegaan door de mu ziek van de koninklijke marinekapel. Zij werden gevolgd door de Fransche troepen, o.a. de Alpenjagers, die hun ski's droegen, de inheemsche troepen, het Vreem delingenlegioen en de „sapeurs barbus", de geniesoldaten met hun baarden en witte handschoenen en een bijl over den schou der, voorafgegaan door den standaard „honneur et fidelité", waarop in gouden letters de geheele geschiedenis van dit wa pen staat opgeteekend, een eerelijst van succesvolle veldtochten, welke zoo lang is, dat de zijde van de driekleur er voor moest worden verlengd. Als zij in een rhythme van 120 passen in de minuut voorbijschrijden, klapt men op de presidentieele tribune, zonder zich om het protocol te bekommeren, in de handen. Het défilé werd gesloten door formaties te paard en gemotoriseerde troepen, o.a. door zware pantserauto's, die onder oorver- doovend lawaai met een snelheid van 50 km per uur voorbijstoven. In het Engelsche Lagerhuis heeft mi nister-president Chamberlain gistermiddag medegedeeld, dat 12.000 bij de reserve ge plaatste gepensionneerde vlootofficieren en manschappen tegen 31 Juli zijn opgeroepen om deel te nemen aan de vloot- en lucht- oefeningen, die in Augustus en September gehouden zullen worden. Chamberlain voegde hieraan toe, dat de Koning een revue zal houden over de reser ve-vloot, die 130 schepen omvat, op 9 Augustus. In zijn mededeeling verklaarde Chamber lain, dat teneinde het grootst mogelijke voordeel te trekken uit de gecombineerde vloot- en luchtoefeningen in Augustus en September, en teneinde daardoor de doel treffendheid der vloot te bevorderen, rege lingen worden getroffen, waarbij schepen, die thans in de reserve zijn, zullen deelne men aan de oefeningen. De 12000 opgeroe- penen zullen zich op 31 Juli bij de depots moeten aanmelden. De Koning zal de re serveschepen bezichtigen in Weymouth op 9 Augustus. Verwacht wordt, dat de oefeningen ongeveer zullen duren tot de derde week in September en dat de reser visten weer naar huis zullen kunnen gaan, wanneer aan het einde van de maand de schepen weer in de reserve zullen zijn opge nomen. Chamberlain zeide nog, dat de revue over 130 schepen zal worden gehouden, welke zoowel slagschepen als zeer kleine oorlogs schepen zullen omvatten. Reuter meldt nog uit Londen: Het besluit van de admiraliteit om 12.000 reservisten op te roepen voor de gecombi neerde vloot- en luchtoefeningen in Augustus en September Is een logisch ge volg van het onlangs genomen besluit om het gebruikelijke verlof een maand te ver vroegen. De oefeningen van de thuisvloot zullen de bruikbaarheid der manschappen op de proef stellen en in het bijzonder de schepen, die uiteraard een langere periode in dienst zullen moeten zijn dan de oefening der militaire reserve duren zal. De diplomatieke redacteur van Reuter verneemt, dat de schepen, die uit de reser ve gehaald zullen worden, omvatten: een slagschip, een vliegtuigmoederschip, vier kruisereskaders van vier schepen elk, een mijnenlegger, een destroyer-depotschip, vier flotiljes destroyers en vier onderzeeërs. De politieke beteekenis van de zaak. Uit Londen wordt aan de „Echo de Paris: gemeld: Te oordeelen naar de inlichtingen, die verkregen konden worden, heeft het Britsche kabinet besloten, in- Augustus de luchtmacht en de marine op waren voet van oorlog te brengen. Zoodoende zullen de Naar de N.R.Crt. ter oore komt had dr. Colijn den oud-minister van waterstaat jhr. ir. O. C. A. van Lith de Jeude uitgenoodigd om heden Vrijdag een onderhoud met hem te hebben. Dit zou er op kunnen wijzen, dat dr. Co- lijn op dit oogenblik bij zijn formatie-po- gingen toch wel degelijk nog een andere op lossing op het oog heeft dan de samenstel ling van een kabinet op louter rechtschen grondslag. Het A.N.P. meldt uit Mexico City: In een telegram uit Villa Hermosa aan het blad „Universal" wordt bericht, dat in Puerto Obregon (Staat Tabasco) de vrouw van een journalist, Polita Alvarado de Car- bonell, het leven geschonken heeft aan een vjjfling, t.w. drie jongens en twee meisjes. Gemeld wordt voorts, dat de kinderen het goed maken, doch dat de toestand van de moeder zeer onzeker is. Havas meldt uit Londen: Volgens den correspondent van de Daily Herald te Istanboel zouden de Turksche autoriteiten van de haven van Chesme, na bij Smyrna, een vlootbasis maken voor de Britsche vloot ingeval van oorlog. herfstmaanden, die, naar men voorziet, moeilijk en gevaarlijk zullen zijn, Engeland niet onvoorbereid vinden. Het feit, dat de mobilisatie van de Engelsche vloot in de eerste dagen van Augustus een fait accom pli zal zijn, vormt zonder twijfel het beste antwoord aan hen, die onbezonnen een nieuw München aankondigen of twijfel aan den wil van Engeland, zich tegen nieuwe gewelddaden in Eurupa te verzetten. Over de door Engeland getroffen maatre gelen schrijft het Fransche blad „Ordre": De redenen voor deze voorbereiding, deze manoeuvres en deze waakzaamheid ont gaan niemand en wanneer wij binnenkort getuige zullen zijn van de manoeuvres der Britsche luchtmacht, waarvan de eenheden misschien van de Britsche kusten zullen vertrekken om over de Oostzeq te vliegen en op Poolsche vliegvelden te landen, zal de Duitsche regeering niet meer kunnen twijfelen aan de waarde van de verzekerin gen en verklaringen, die de verantwoorde lijke ministers in het parlement hebben af gelegd. De „Aube" schrijft, dat het troependéfiié, het overkomen van vliegtuigen en het ten toon spreiden van kanonnen en pantserwa gens een diplomatiek middel van overtui ging is geworden, waarmede op dit oogen blik geen enkel ander kan worden vergele ken. Van Russische zrjde had men geen en kele mededeeling vernomen over de ge vechten aan de grens van Mantsjoekwo tus- schen Russische en Japansehe strijdkrach ten. Alleen van Japansehe zijde verschenen berichten over den strijd, welke berichten alle getuigden van groote verliezen aan Russische zijde. Tientallen Russische vlieg tuigen zouden de Japanners hebben neer geschoten. Gisteren is nu te Moskou ook een com muniqué over deze vijandelijkheden aan de grens van Mantsjoekwo en Buiten Mongo lië gepubliceerd. Maar hier wordt, in tegen stelling met de Japansehe berichten, mel ding gemaakt van een nederlaag der Ja- panneezen. Volgens dit Russische communi qué vonden tussehen 6 en 12 Juli met tus- schenpoozen gevechten plaats in het ge bied van Nomonhan, Oostelijk van de Khal- ka-rivier. Op 5 Juli werden de Japanseh- Mantsjoekwosche troepen teruggeslagen van het gebied van de Buiten Mongoolsche volksrepubliek door een krachtigen aanval van de Sovjet-Russisch-Mongoolsche troe pen, die gesteund werden door de lucht macht. Aan het einde van den 6en Juli nam deze aanval een einde; de Japansehe troe pen waren toen geheel teruggedrongen op Mantsjoekwosch gebied. In den vroegen ochtend van den 8en Juli schonden de Japansch-Mantsjoekwosche troepen, aangevuld met versche reserves uit Mantsjoekwo en gesteund door 'n groot aantal tanks, zware artillerie en vliegtui gen, opnieuw de grens van de Buiten Mon goolsche republiek, Oostelijk van de Khal- ka. Tot en met 12 Juli duurden de gevech ten voort, en het kwam tot gevechten van man tegen man. Een krachtige tegenaan val van de Sovjet-Russisch-Mongoolsche troepen, gesteund door tanks en zware bombardementsvliegtuigen, maakte een ein de aan de Japansehe aanvallen en de in vallers werden teruggedreven. Het gebied Oostelijk van de Khalka is thans grondig bezet door de Sovjet-Russisch-Mongoolsche troepen. Verliezen en gevangenen. Volgens berichten van het Russische hoofdkwartier verloren de Japansch-Mants joekwosche troepen van 6 tot 12 Juli onge veer 2000 man en 3500 gewonden. De Rus sen maakten 245 krijgsgevangenen en een buit van 4 kanonnen, 4 tanks en 15 vecht- wagens, 70 machinegeweien en andere wa pens. Voorts zeggen de Russen belangrijke do cumenten in handen te hebben gekregen, volgens welke generaal Oejeda, comman dant van de Kwantoengtroepen in een brief, genummerd 1532 en gedateerd op 20 Juni en generaal Komatsoebara, commandant van de 23e infanteriedivisie, in een brief, genummerd 105 en gedateerd op 30 Juni, opdracht kregen tot hun actie Oostelijk van de Khalka-rivier op 1 Juli. Onder de gevangen genomen infanteris ten bevinden zich kapitein Takeo en voorts 12 onderofficieren. De gevonden brieven en de verklaringen van de gevangenen too- nen, aldus de berichten van het Russische hoofdkwartier, duidelijk aan, dat het nieu we Japansehe avontuur in het gebied van het Boeirmeer zorgvuldig en langen Qjd is voorbereid. Aan de gevechten hebben aan Japansehe zijde deelgenomen 2 Japansehe infanterie divisies, namelijk de 23e en de 7e, de eerste gemotoriseerde brigade, ongeveer 100 tanks met een gemotoriseerd regiment infanterie, het eerste regiment zware veldartillerie en 6 tot 7 Japansch-Mantsjoekwosche cavale- rie-regimenten. De Mongolen en Russen verloren, aldus hun hoofdkwartier, 293 ge sneuvelden en 653 gewonden. DE LUCHTGEVECHTEN. Vervolgens vonden luchtgevechten en bombardementen plaats van beide kan ten in het gebied van het Boeirmeer en Nomonhan, welk gebied altijd beheerscht werd door de Mongoolsch-Sovjet-Russische luchtmacht. In de luchtgevechten tussehen 6 en 12 Juli schoten de Russische vlieg tuigen en het Russisch afweergeschut 61 Japansehe vliegtuigen naar omlaag. Van de bemanningen van deze vliegtuigen wer den 12 personen gevangen genomen. Het Russisch telegraafagentschap geeft ver volgens de namen van deze gevangenen en het voegt er aan toe, dat de meesten ernstig zijn gewond. Voorts is den Russen een brieventasch in handen gevallen met bevelen aan generaal Giga, den comman dant van de Japansch-Mantsjoekwosche luchtmacht, inzake de actie van zijn lucht vloot. De Sovjet-Russisch-Mongoolsche luchtmacht verloor in denzelfden tijd 11 toestellen. In de periode van 28 Mei tot 12 Juli werden 199 Japansehe toestellen omlaag geschotén tegen een verlies aan Russische zijde van 52 toestellen. Volgens de meening van het Russische hoofdkwartier zijn de Japansehe infante risten geen slechte soldaten. De 23e en de 7e divisie worden beschouwd als de beste Japansehe divisies in dit gebied. Het feit, aldus Tass, dat zij toch zoo gemakkelijk werden verflagen wordt toegeschreven aan de demoralisatie die diep in de Japan sehe infanterie is doorgevreten. in ver band waarmede het Japansehe hoofdkwar tier niet zelden de mannen in beschonken toestand het gevecht in stuurt. De Japansehe luchtmacht en tanktroe pen zijn zwakker dan de infanterie. Tenslotte ontkent het Sovjet-Mongool- sche hoofdkwartier, dat gebruik is ge maakt van strijdgassen of van bacteriën, zooals wordt beweerd. Het D.N.B. meldt ütt Berhgn: In de laatste, weken wordt Duitschland overstelpt met een vloed van schijnbaar particuliere brieven, welke per post uit En geland komen. Al deze brieven zijn geschre ven om te trachten het Duitsche volk tegen zijn leiding op te zetten. Onlangs werd weer een in grooten getale verspreide brief ontvangen van „Stephen King-Hall", die op domme wijze probeert den „waarden Duitschen lezer" te berei ken om aldus in het Duitsche volk een de faitistische stemming te verwekken. Met het oog op het feit, dat deze brief in bijzonder veel exemplaren naar Duitsch land is gezonden, hebben wij, aldus het D. N.B., te Londen nadere inlichtingen inge wonnen naar de eigenlijke bron van her komst. Het resultaat daarvan was verbluf fend. Bijzonder goed ingelichte en ingewijde kringen hebben n.l, vastgesteld, dat de heer Stephen King-Hall in het geheel niet de particulier is, voor wien hij zich uitgeeft, doch dat hij in dienst staat van de pas op gerichte propaganda-afdeeling van het En gelsche ministerie van buitenl. zaken, wel ke onder leiding staat van Vansittart en dat de Engelsche minister van buiténlandsche zaken, lord Halifax, dezen brief niet alleen kent, doch zelfs bij de opstelling ervan aan wezig is geweest. De heer Stephen King-Hall went zich nu in zijn brief tot de „waarde Duitsche le zers" en deelt mede, dat hij als Britsch ma rine-officier van 1960 tot 1928 bij de Brit sche marine heeft gediend. Drie jaren gele den was hij dezen berichtendienst begonnen, waarbij thans reeds veertig lieden werk zaam zijn. De heer King-Hall beschouwt zijn berichtendienst als een particulier ge leide openbare instelling en wil het publiek informaties geven, welke geheel onafhan kelijk zijn van de dagbladen en andere in vloeden. De heer King-Hall geeft een lange uit' eenzetting over hetgeen hij in den oorlog heeft beleefd en stelt vast: „Ik weet dus hoe de oorlog er uitziet en ik wil den vrede, wanneer ik deze onder eervolle voorwaar den kan hebben. Ik vraag mij thans af, of wij vrede zullen hebben. Ik twijfeldaar zeer aan. Ik wil niet zeggen, dat -wij on voorwaardelijk gelijk moeten Hébben. De gemiddelde Engelschman is verontrust over de „schandelijke wijze", waarop de Duit sche regeering het verdrag van München schendt, zoodat hij steeds meer tot de over' tuiging komt, dat de Duitsche leiders, al thans Von Ribbentrop, Goebbels en Himm- ler „volkomen onmogelijke menschen" zijn waarmede men nooit eênige overeenkomst kan treffen, welke gehouden zal worden". „Ik neem aan", aldus vervolgt hij letter lijk, „dat het woord van Hitler in Engeland thans heel weinig koerswaarde heeft. Er bestaat niet het minste vooruitzicht op, dat Groot-Brittannië eenige concessie aan Duitschland zal doen, aleer het vertrouwen in Duitschlands woord is hersteld. Koloniën uit te leveren na hetgeen men te Praag heeft gezien, is eenvoudig geen practische politiek". De Duitsche politiek onbe grijpelijk. De heer King-Hall beweert, dat de poli tiek van Duitschland op vele punten volko men onbegrijpelijk is. Hij zegt dat tot den „roof van Tsjechië" de geheele kwestie der Duitsche koloniale aanspraken in Groot Brittannië ernstig is besproken. De Duit sche regeering beweert thans, dat Duitsch land omsingeld wordt. De briefschrijver be spreekt de mogelijkheden op succes van een oorlog en probeert den lezer te intimidee- ren met de deelneming van Amerika aan den oorlog, de blokkade enz. Hij raadt de Duitschers aan van de Engelschen buiten- landsche politiek te leeren. Dan vervolgt hij woordelijk: „Het is waar, dat gij de Italianen tot bondgenooten hebt. Maar de Italianen hebben gebrek aan grondstoffen en hebben geen groote weer standskracht enz. Daarenboven, wanneer de oorlog voorbij is, wat zal dan gebeuren? Eerst komt er een vredesverdrag, waarbij vergeleken het verdrag van Versailles kin derspel is. De definitieve beslissing ligt bij U. Het is Uw Führer, niet mijn oude mi nister-president, die het signaal tot den aanval zal geven, wanneer alle knoopen losgaan en, eerlijk gezegd, ik vrees, dat Goebbels en Von Ribbentrop hem belang rijke inlichtingen onthouden. De brief besluit met de opwekking een keer „zelfstandig" na te denken, den brief met vrienden te bespreken en eventueel op merkingen daarover aan den heer King- Hall te zenden. Rijksminister dr. Goebbels neemt in de „Voelkische Beobachter" uitvoerig stelling tegen dezen brief op grond van het feit, dat hij in officieele opdracht is opgesteld en verzonden, aldus vervolgt het D.N.B. Hij somt allereerst eenige gruweldaden op uit de Engelsche koloniale geschiedenis, waarbij hij ook woorden van afkeuring aan haalt, die hierover door vooraanstaande En gelschen zijn geuit en vervolgt dan: „Indien Uw experiment 't Duitsche volk nog eens te onderwerpen zou gelukken, zouden de Engelschen waarschijnlijk heelemaal niet meer behoeven te werken. Dat zouden dan naar Uw meening die Duitschers doen, die nu pas Uw „waarde lezers" zijn. „U schrijft dat U den vrede wilt. Dat is wel dezelfde vredesmissie, welke Engeland te Versailles aanleiding gaf een weerloos volk te wurgen, het veertien jaar lang te onderdrukken, te berooven en uit te plun deren. Uit dien geest heeft men ons behal ve de oorlogs- ook de handelsvloot afgeno men, onze koloniën geroofd en ons boven dien gekweld en verdeemoedigd waar men slechts kon. Waarom hebt U in dien tijd niet een keer gesproken ten gunste van vrede en overeenstemming? „U schrijft te weten hoe de oorlog er uit ziet. Dat weet de Führer zeker nog veel beter dan U, want hij heeft niet den oorlog tegen vrouwen en kinderen gevoerd, maar lag als soldaat bijna vier jaar lang tegen over Engelschen. Daarom heeft hij er voor- gezord, dat U en de Engelschen ons niet meer kunnen overvallen. U wilt den vrede wanneer V hem onder eervolle voorwaar den kunt krijgen. Wie heeft U dan niet een eervolle vrede gegeven? Stamt Versailles van ons of van U? Of is het dictaat van Versailles een eervolle vrede geweest? Neen: Engeland heeft ons tot vandaag toe den eervollen vrede onthouden, U hebt ons ten overvloede tegen de plechtige verze keringen in onze koloniën ontnomen. U wilt deze als mandaatsgebieden besturen. Uw land is zooals vele Engelschen toe geven zelf ongeschikt deze nuttig te ma ken. Niettemin geeft U ze Duitschland niet terug. Waarom niet? Omdat U Duitschland louter uit machtshonger niet alleen de door Engeland geëischte „eervolle vredesvoor waarden" wilt onthouden, doch omdat U ons volk ten gronde hebt willen richten. U behoeft ons heelemaal niet mede te deelen, wat U in Groot Britannië denkt. Dat weten wij al lang, en daar ook niet aan toe te voegen, dat U daarmede niet wilt zeggen dat U onvoorwaardelijk gelijk moet hebben. Want in dit land weet ieder een, dat U ongelijk hebt. „Hitiers woord geldt in Duitschland. De Führer heeft de Duitsch natie groot en sterk gemaakt. Hij wordt daarom door En gelschen van uw slag hartgrondig gehaat. Daarop zijn wij slechts trotsch op. U voegt daaraan toe, dat er niet het minste voor uitzicht bestaat dat Groot-Brittannië eenige concessies doet aan Duitschland. U miskent den toestand grondig. Niemand vraagt om concessies. Niemand verwacht deze. Wij vragen van U geen genade, doch ons recht. Wij staan niet als bedelaars of smeekende bezitloozen voor Uw kapitalistische demo cratie." „Weigert men ons recht, dan zullen wij ons dat recht zelf we ten te verzekeren. Men moet er zich dan niet schijnheilig over beklagen, dat Europa van de eene crisis in de andere stort. De schuld daaraan hebben Uw op drachtgevers. Zij willen plotseling bezorgd zijn om de „vrijheid" van de Tsjechen, doch zij blijven hard en onberoerd tegenover het nationale leed van andere volken, welke door Engeland zelf gekweld en bloedig on derdrukt worden, zooals aldus Goebbels b.v. thans in Palestina de ongelukkige Arabieren. Wat zou U echter zeggen, wan neer wij in hét protectoraat zouden optre den als U in Palestina? Wij doen dat niet, omdat wij Duitschers zijn en geen Engel schen. Stelt nu niet schijnheilig de vraag, waarom Engeland zou wenschen ons te om singelen, want het antwoord is duidelijk: om ons weg te vagen. Omdat U ons het leven niet gunt. Omdat wij in Uw oogen bezitloozen zijn en bezitloos moeten blijven. Dat een welvarend Duitschland een actief is voor den wereldhandel, is een geheel nieuwe Engelsche theorie, die wij voor den eersten keer uit Uw mond vernemen. Vóór den wereldoorlog beweerde U het tegen deel. U zou ons economisch wurgen, indien U dat zou kunnen. Doch dat kunt U, Gode zij dank, niet meer. Of er een oorlog komt, hangt geheel van Engeland af, hoe hij ver loopt is onze zaak. Duitschland bevindt zich thans in een gesteldheid, waarin het vast besloten is zijn nationale eer en bestaan tot den laatsten ademtocht te verdedigen." Havas meldt uit Rome: Naar vernomen wordt, heeft de Italiaan- sche minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, uit naam van Mussolini, gene raal Franco uitgenoodigd naar Rome te ko men. Franco zou deze uitnoodiging hebben aangenomen en men veronderstelt, dat de reis in September a.s. zal plaats hebben. Verwacht wordt, dat Franco ook naar Duitschland zal gaan. Mussolini naar Spanje? Naar Italiaansche kringen verklaren, heeft Mussolini te kennen gegeven, dat, als Franco naar Italië zou komen, hij op zijn beurt gaarne een tegenbezoek aan Spanje zou brengen, en derhalve verwacht men in Spanje in den herfst de komst» van den Du- ce. Prins Paul van Zuid-Slavië en zijn gema lin prinses Olga zullen de volgende week een niet officieel bezoek aan den koning en koningin van Engeland brengen en on geveer vier dagen in Engeland verblijven. Zij zullen afscheid nemen van den hertog van Kent, die aan het einde van dit jaar naar Australië vertrekt en voorts zal prins Paul gelegenheid hebben den Euro.peeschen toestand met de Britsche ministers te be spreken.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1