INGEZONDEN STOKKEN. Indrul De garnalenvisscherij. LANDBOUW. ZEELAND. MIDDELBURG. De feestelijkheden bij de geboorte van een prins of een prinses. WALCHEREN. Jan Dwarskiekei op z n praotstoel. RADIO-PROGRAMMA. ACENDA. middelburg. goes bioscopen- city, Middelburg VR 14—DO 20 Juli: Fransch-I ter gel nations F« aai waren er in het geheel niet en pokmosselen siechts in een gering aantal. Gedurende den spannenden internationalen toestand in September lag de handel weder een week stil. Daarna werd er weer druk gevischt tot 17 December, toen strenge vorst en veel sneeuw er een einde aan maakte. Na den 2den Kerstdag ging men weer verzenden en wel over Stavenisse tot het einde van het jaar, aangezien wegens het ijs Tolen en Ierseke niet waren te be reiken. Ook in dit seizoen werden vele ge schoonde mosselen verzonden. Dit bedrijf neemt van jaar tot jaar toe, waarvoor flinke loodsen zijn gebouwd te Tolen. Ierse ke en Filippine en waardoor aan vele men- schen, die anders voor steun in aanmerking zouden komen, werk wordt verschaft. In het verslag jaar zijn uit geheel Zeeland 438,889 ton mosselen a 100 kg verzonden. Wanneer het Centraal Mosselverkoopkan toor niet zou hebben bestaan, zouden meer mosselen zijn verzonden, doch dan zou men per ton zeker nietmeer gemaakt hebben dan f 0,90 of f 1 per 100 kg, terwijl nu een flinke prijs werd gemaakt. Doordat er blijk baar in het Noorden van ons land weinig groote mosselen waren, betrok Engeland dit jaar buitengewoon veel mosselen van Bruinisse. De prijs, die nog later zou wor den verhoogd, door het Centraal Verkoop kantoor uitbetaald, bedroeg f 1,75 per 100 kg voor B mosselen. De gemiddelde prijs op Engeland was f 2,20 per baal van 85 kg. Mosselzaad was, evenals het vorige jaar, in dit voorjaar niet in de Zeeuwsche Stroomen aanwezig, zoodat half Januari reeds enkele visschers naar de Lauwerzee voeren om mosselzaad, hetgeen duurde tot half Mei met afwisselend aantal vaartuigen. Het zaad was mooi en men besteedde f 1,75 tot f 2 per 100 kg. Hierdoor werd door deze visschers een goed weekloon verdiend. Ook van de Belgische hoofden werd geregeld zaad aangevoerd. De Waddenzee werd van 9 tot 20 Juni opengesteld. Vrijwel alle visschersvaartui- gen gingen er heen aangezien er zeer mooi gezond klein zaad aanwezig bleek te zijn. Waar het weer meewerkte werd dag en nacht gevaren. Er is vandaar dan ook veel zaad gehaald, dat terstond op de perceelen snel ging groeien, zoodat aan het einde van het jaar op verschillende perceelen reeds halfwas mosselen geconstateerd wer den. Op 8 Augustus werd buiten het ge bied der Zeeuwsche Stroomen in het Brou- wershavenschegat een groote zaadbank ont dekt. Het werd vandaar opgevischt voordat het rijp was en wel levend op de perceelen overgebracht, doch duizenden tonnen wer den toen door krabben en zeevogels vernie tigd. Zelfs kwam het voor, dat men tot drie maal toe op het zelfde perceel moest over- zaaien, omdat het zaad steeds weer verdwe nen was. Ook in het Goereeschegat bij Hel- levoetsluis werd een mosselzaadbank aange troffen. De publieke mosselbanken in de Zeeuwsche stroomen werden op 30 Augustus opengesteld. Op de Grevelingen in het Zeehondengat lag een klein bankje dat 7700 ton opbracht. Een groote zaadbank lag op de derrie in de Wester schelde, waar buitengewoon veel mosselzaad was geval len. Hoewel tengevolge van stroom en wind er voor de openstelling veel was ver dwenen, was niettemin nog een flinke hoe veelheid overgebleven. Aangezien echter al le kweekers zaad genoeg hadden en nog dagelijksch kon worden gevischt op de bank in het Brouwershavenschegat, waren bij de openstelling van die bank slechts 38 vaar tuigen aanwezig, die van 20 tot 30 ton vin gen per tij hetgeen later opliep tot 50 en 70 ton. Tengevolgie van den overvloed was er evenwel geen handel, met moeite kon men 0,50 per ton halen. Vele kleine kwee kers maakten van deze gelegenheid ge bruik om veel van dit zaad uit te zaaien omdat het zoo goedkoop te krijgen was, doch helaas is al dit zaad, gezaaid op de slikken in de Zandkreek, aan het einde van het jaar tengevolge van het ijs volkomen verdwenen. Overigens werd het zaad van de Westerschelde, op 1700 ton na, die in het Hellegat van de Westerschelde werden uit gezaaid, naar de Oosterschelde en Grevelin gen vervoerd. In het Brouwershavensche gat werd tot diep in het najaar op het zaad gevischt, waar het intusschen hard was gegroeid en veel sterker was geworden. De geheele aanvoer van zaad in Zeeland was volgens schatting: van de Waddenzee c.a. 195.397 ton, van de Belgische hoofden 12.327 ton en van de eigen mosselzaadbanken en hoofden 66.289, in totaal 274.013 ton, waar van echter veel is vernietigd door krabben, zeevogels, storm en ijs. Aangezien evenwel het mosselzaad zeer klein en gezond was, zullen toch van het overschot nog zeer groote hoeveelheden mosselen te verwach ten zijn. In alle districten gingen perceelen tenge volge van verzanding in waarde achteruit. De perceelen beneden Vere, vroeger de bes te perceelen in Zeeland, zijn geheel ver zand. Ook op de Grevelingen in het Sprin- gersdiep werden enkele perceelen door ver zanding nagenoeg waardeloos. De perceelen in den Braakman zijn we gens den krachtigen stroom voortdurend aan verandering onderhevig en dientenge volge van zeer geringe cultuurwaarde, doch zij zijn onmisbaar, omdat men duizenden tonnen mosselen erop moet verwateren. In totaal zijn aldaar 47 perceelen in concessie gegeven en in de Westerschelde 34. In het Brouwershavenschegat werden eenige nien we perceelen aangelegd doch enkele ervan werden ingegeven omdat zij bleken geen Cultuurwaarde te hebben. De kreeftvisscherij. Behalve op de Westerschelde werd in alle districten op kreeft gevischt met in totaal 4440 korven en 1400 meter netten. Op 1 April werden bij gunstig weer en een watertemperatuur van 8 graden Celcius de kreeftenkorven te water gebracht. Met het oog op het warme weer in Maart zag men met goede horp de kreeftenvangst tege moet. Men werd evenwel teleurgesteld. Men was nog geen twee dagen aan het visschen of de temperatüiir daalde aanmerkelijk, hetgeen tot gevolg had, dat de vangsten in April zeer slecht bleven: in 200 korven had men vangsten van 0 tot 7 stuks. Men visch te op dezelfde plaat: - als vorige jaren, de ingstei. varen overa, even slecht, ook in Md. In Juni begon de verschaling, die van wege de koude zoo vertraagde, dat half Juli bij het einde van de wvherij nog niet alle kreeften verschaald waren. Deze vis- scherjj gaat steeds meer achteruit en was dit jaar al bijzonder slecht, wat slechts ten deele aan het koude weer zal zijn te wijten. Deze visscherij wordt in alle districten, behalve in de Oosterschelde Oostelijk deel, uitgeoefend en wel gedurende het geheele jaar door de buitenvisschers en van Maart af door de binnenvisschers. Op de Wester schelde vischten 2 tot 13 binnenvisschers en de buitenvisschers vischten aldaar met 17 tot 65 vaartuigen, op de Oosterschelde wes telijk cleel met 20 tot 23 vaartuigen, op de Grevelingen met 24 vaartuigen. De gang van zaken in het bedrijf was ongeveer gelijk aan die van het vorige jaar, alleen was in het voorjaar de prijs te Breskens beter voor de groote vaartuigen, die ver naar buiten voeren en soms behoorlijke vangsten mee brachten, waarbij de kleine vaartuigen mochten toekijken, omdat op de kust wei nig of geen garnalen te vangen waren. Toen in het voorjaar de garnalen meer op de kust kwamen, voeren allen weer uit doch vanwege het ruwe weer moest men dik wijls binnen blijven. In April waren de ver diensten weer minder dan in Maart wegens lage prijzen en weinig afzet. In alle dis tricten werden veel minder garnalen aan gevoerd dan in 1937, waardoor ook veel minder naar de puffabrieken ging. De con- tingenteering blijft den uitvoer belemme ren. Wel worden veel garnalen door het Verkoopkantoor naar Engeland verzonden, doch het leverde slechts een sober bestaan op. De visschers van Kieldrecht in België vingen dusdanige kleine garnalen, dat het slechts puf was, maar toch moesten de leurders deze eerst koopen, aleer van de visschers uit Klinge en Grauw mocht worden afgenomen, wier garnalen veel grooter wa ren. Deze visschers leverden niets wanneer er geen tekort was. Zij gingen, daar er veel garnalen in de boven-Schelde waren en men uit Kieldrecht tot 1500 kg ving, uitsluitend voor de puffabrieken visschen, wat echter ook niet lang goed ging, aangezien men te weinig verdiende. Voor deze visschers bleef het sukkelen met zeer weinig verdiensten. De tevoer visscherij bleef beperkt tot en kele visschers van Bath en Saeftinge. Dit bedrijf vermindert steeds, het jonge ge slacht is er niet meer voor te vinden. Ook de visschers van Vere konden maar juist genoeg vangen voor den afzet, zoodat hier ook weinig naar de puffabrieken ging. Even eens waren te Brouwershaven en Ouddorp zeer weinig garnalen te vangen, zoodat de grootste vaartuigen zelfs tot Hoek van Hol land gingen om garnalen te vangen, de kleine motorvaartuigen vischten meestal in de geulen en vlakten van het Oosterzand. De vraag naar garnalen was vrij goed, zoodat in verband met de kleine vangsten niet veel naar verhouding der motoren be hoefde te worden gevischt. Voor de versch gekookte* garnalen gold dit jaar als prijs f 0.15 tot 15 Juli, daarna f 0,12 voor de zout gekookte f 0,15% gedurende het ge heele jaar. Algemeen waren de garnalen het eerste halfjaar klein en van slechte kwaliteit, daarna werd het beter en in het najaar waren grootte en qualiteit normaal. De visschers ondervonden dit jaar veel last van drijvend vuil en vooral van kwal len, waardoor meer dan eens de netten scheurden en de vangst verloren ging. Kleine garnalen waren er evenmin veel te vangen, zoodat ook hierdoor de inkomsten van de visschers weer minder waren. Sedert de crisis levert de garnalenvisscherij een armzalig bestaan op. RONDRIT OUDEN VAN DAGEN 1939. Daar ons van verschillende zijde regelma tig de vraag bereikt, hoe het nu toch eigen lijk staat met de te houden rondrit op Vrij dag a.s.; of de rijtoer doorgaat, waar en hoelaat wij vertrekken en tegen welk uur wij denken terug te zijn, deelt de Commissie het volgende gaarne mede. Door de spontane medewerking, van, wij mogen wel zeggen, de heele Middelburgsche bevolking, zijn wij wederom in staat gesteld onze oude menschen een genotvolle middag te bereiden. De opstelling der ongeveer 71 auto's zal plaats hebben kwart voor twee op de Dam N.Z. Vandaar wordt om twee uur gestart om te rijden langs de Dwarskade, Rouaan- sche kaai, Stationstraat, Poelendalesingel en verder alle singels, naar den Veerschen- weg, waarna wij uit het gezicht van Mid delburg verdwijnen om Vere een bezoek te brengen. Verder gaat de tocht via Vrou wenpolder, Oostkapelle, Domburg, West- kapelle, Zoutelande, Biggekerke, Koudeker- ke, naar Vlissingen. Vandaar (de laatste pleisterplaats) hopen wij omstreeks zeven uur te vertrekken, om dan via de Langevielesingel, Seisstraat, Vlasmarkt de Markt te bereiken. Verder over Burg, Spanjaardstraat en Molstraat naar den Dam, alwaar de stoet wordt ont bonden. Het eenigste, waaraan het publiek ons niet kan helpen is mooi weer en wij hopen daarom maar dat Pluvius ons zijn zegenin gen op deze middag zal willen onthouden. De Commissie, Wm. Vermeulen. J. Verhage. P. de Vos. i - Geitenkeuring te Zoutelande. Dinsdag had alhier de jaarlijksche geiten keuring plaats. Als keurmeesters traden op de heereh Sietema en Versluijs. Aangevoerd waren 22 geiten. Groep 1 Lammeren, 6 stuks. 1ste prijs: K. Verhage Dz,; 2de prijs: P. Labrueijre; 3de prijs: Jacob van Sluijs; 4de prijs: J. Koppejan Ez.; 5de prijs: F. de Wit te. Groep 2 1-jarige, 5 stuks. lste prijs: P. Louws; 2de prijs P. Stroo; 3de prijs: P. van Sluijs. Groep 3 2-jarige, 6 stuks, lste prijs: P. van Sluijs; 2de prijs: H. van Sluijs; 3de prijs: H. van Sluijs; 4de prijs: P. Louws. Groep 4 Oudere geiten, 5 stuks. lste prigs: P. Stroo; 2de prijs: J. Koppejan Ez.; 3de prijs: H. Melis; 4de prijs: J. Meijers Gisterenavond vergaderde het bestuur van Uit het VolkVoor het Volk met een aantal vertegenwoordigers van buurtcom- missies. De voorzitter, de heer W. de Graaf, be gon met de buurtcommissies op te wekken tot het verleenen van een bijdrage aan het damescomité voor het verleenen van een aanvulling van de luiermanden voor de daarvoor in aanmerking komende kraam vrouwen, wier kind ongeveer gelijk met de te verwachten Prins of Prinses geboren wordt. Verschillende aanwezige commissies stort ten ieder 2.50, andere zullen dit nader overwegen en de niet aanwezigen zal wor den verzocht, dit bedrag bij mevrouw De Graaf te bezorgen. Vervolgens deelde de voorzitter mede, dat hij van den Commissaris der Koningin ver nomen heeft, dat de dag na de geboorte van een nieuwe Oranjetelg, de middag een vrije zal zijn voor personeel in Rijksdienst, hopelijk ook voor dat in gemeente- en an dere diensten en bij particulieren. Het ligt in de bedoeling om, als de ge boorte bekend wordt, de klokken te laten luiden, gevolgd door carillonbespeling en afkondiging vanaf den choertoren van het stadhuis door een heraut, na claroengeschal en met hulp van een luidsprekersinstallatie. Ook staan voor den dag van de geboorte een toespraak van den burgemeester, ge zamenlijke zang, een concert en een fakkel optocht op het programma, waaraan zoo veel mogelijk alle- vereenigingen in de stad dienen mede te werken en tijdens welke naast de vlaggen van iedere woning op de te passeeren route, uit alle perceelen licht dient te schijnen. Deze optocht moet een ware uiting van feestvreugde zijn. De uren van de verschillende feestelijk heden zullen natuurlijk afhangen van het uur, waarop de geboorte bekend wordt. Is dit des nachts tusschen 12 en 6 uur, dan zal het klokluiden te 7 uur plaats heb ben en het carillon spoedig daarna, een soortgelijke regeling geldt als de geboorte tusschen 6 en 12 des morgens plaats heeft. De voorlezing van de oorkonde zal in al die gevallen wel om 12 uur geschieden en zou dan bijv. te 4 uur herhaald kunnen wor den en nog eens bij het begin van het con cert, waarvoor dan vermoedelijk de burge meester zou kunnen spre"ken. Voor den nationalen feestdag is een voor- loopig programma ontworpen. Begonnen zal worden met reveilles of als die te duur uitvallen wellicht met koraalmuziek van den Stadhuistoren. De uren van 9 tot 12 en des namiddags van half zes tot acht zullen worden vrijgehouden voor kerkdien sten. Des middags zal een ballonwedstrijd plaats hebben, dan als de muziekkorpsen daartoe medewerken concerten op verschil lende plaatsen, waarbij gedacht is aan Markt, Molenwater, Dam en Militair Hos pitaal. Des avonds stadhuisbelichting, concert, een filmvertooning met grootendeels natio nale films of, als dit niet slaagt, een vuur werk op den Havendijk naast de gemeen telijke zwemschool. Na terugkomst op de Markt nog ëen concert, want zooals de voorzitter zeide men gaat zulk een avond niet te vroeg uit elkaar. Thans kreeg de heer Tavenier het woord om een en ander over den ballonwedstrijd te vertellen. Er hebben zich daarvoor 1750 kinderen opgegeven, doch met het oog op de vacantie, waarin de geboorte vermoe delijk zal vallen, zal dit aantal in werke lijkheid wel wat minder zijn. Deze kinderen zullen vermoedelijk uit' de schoolgebouwen naar de omgeving van het Schuttershof marcheeren, en langs Mo lenberg enz. worden opgesteld. Uit het Schuttershof worden zij dan voorzien van een ballon, waaraan een kaartje hangt, dat zij behouden en een met hetzelfde nummer, dat mede de lucht ingaat. Er zijn een 30- tal prijzen uitgeloofd. Als alle kinderen een ballon hebben, gaat het met een omweg naar de Markt. Hier zal na het Wilhelmus een startschot wor den gelost en dan zullen eenige honderden ballonnen het luchtruim ingaan en dichter bij of verder weg terecht komen. Voor het begeleiden der kinderen gaven, nu er waarschijnlijk vele leerkrachten weg zullen zijn, zich uit verschillende buurten voldoende menschen op. Dit was ook het geval met de hulpkrachten, die noodig zul len zijn bij het uitreiken der ballons. De dames, die zich daarvoor beschikbaar stellen, zullen later op de Markt rond de kinderen staan als afsluiting. Als de geboorte in de kermisweek valt, zal er eenige afwijking in de regeling moe ten plaats hebben. Zoo zal dan het uitrei ken van de ballons evenmin als het op laten pp de genoemde plaatsen kunnen ge schieden, maar dat wordt dan bijtijds ver meld. De voorzitter kwam nu terug op de finan ciën en wekte op tot het geven van een flink bedrag, vooral nu men toch in de buurten niet zal versieren of verlichten. Verschillende buurtcommissies zegden flin ke bedragen toe en men hoopt, dat spoedig ook de andere commissies zullen melden wat zij afdragen kunnen. Door eenige discussies kreeg de voor zitter gelegenheid er nog eens op te wijzen, dat men als buurtcommissie zich moet hou den aan het systeem van doorbetalen en afdracht van 25 aan Uit het VolkVoor het Volk Dit laatste in het bijzonder voor de fees ten, die men, als er mets in den weg komt, hoopt te kunnen geven Augustus 1940 als H.M. de Koningin 60 jaax noopt te worden. DOMBURG. De muziekvereeniging „Apollo" en de zangvereeniging „Volhar ding" zullen onderscheidenlijk de volgende week Dinsdag- en Woensdagavond een con cert geven. DOMBURG. De commissie tot regeling der zomervermaken laat voor dit seizoen wederom de lijst bij de inwoners ter intee kening circuleeren. Haar doel is om voor de kinderen van alle badgasten een tweetal 'k E mi belangstellienge 't één en ander geleze van die meneer Philipse, die pas ge kozen is vö gedippeteerde. 'k Neme m'n pette vor 'm af. Nie da 'k gin eêrbied vö diegene, die op d' oögenschole gegaen en daedeur bekwaemeid om in oöge betrek- kiengen toet eil van land en volk werk- zaem te wezen. Dat eêlemaele nie, oor. Mè k ouwe m'n eige toch graog an 't vaesje: Die van 'n afkomst klein klimt tot 'n hoogen staat. Veel meer te achten is Die man ei vanself groote gaeven en mit aol de kracht, die in 'm is, eit 'n daemee gewoekerd. Ie ei z'n licht opgestoke uut aolderande boeken en over 't gene, dat 'n daeruut leerde, eit 'n vee geprakkezeerd. En ie ao de gaeve om te kunnen en te wil len luustere as verstandige menschen an 't woord waere. Ie eit daebie op zien gebied ook vee geprobbeerd. 'k Weet werentig nie, wat 'm 't meêste toet eêre is, mè dat weet 'k wè, dat 'n man mit die kennisse en die kracht mi recht gekozen is toe gedippeteer de. Noe las 'k ook, dat de goeie man zowat 'n twintig baontjes eit. Daeruut bliekt van self ook sterk, dat 'n vö z'n medemenschen ook klaer wou stae om in ulder belang te werken. Mè noe zit dae toch nae mien mêenienge 'n lilligk wankantje an. 't Wil t'er bie mien nie in, dat de menschen in z'n durrup en omgevienge nie wiste, dat 'n zövee baantjes ao. En daerom moe 'k 't schande noeme, da z'm mè vor aoles lieten opdraoie en daedeur eigentlijk misbruuk maekte van z'n goedeid. En 't praotje, dat ie in aol die vereenegiengen den besten was, za wè waere weze, oör, mè dat is nae mien meênienge toch mer 'n maegeren uutvlucht vö de gemakzuchtige, 't Is 'n ouwe waereid, dat 't werk vö de gewilligen is, oör. In Tolen weunt er 'n avvekaot en die is om zö te zeien over de Thoolsche brugge in de gemeênteraed gekomme. Dae bedoel 'k mee, da z'm gestemd omdat 'n prob- beere za om d'er 'n einde an te maeken, dat de burregemeester en z'n amtenaers en de ge- meenteraesleen zonder betaelen over de brugge gae. Dat ebbe de gemeenteraesleen a jaeren gelee zö bepaeld vanself omdatte ze zö tevree waere over 't werk van de burregemeester en z'n amtenaers en a nie minder over ulder eige zurregen vö de be langen van Tholen. Ze gaeve daevo as 't waere 'n beloönienge en 't twufele d'er dan ook nie an, dat aol die menschen vö de be- lastienge 'n bedrag opgegeen vö: vrie van bruggegeld, net eender as die menschen doe, die vrie vier en licht en waeter Mè dien avvekaot zeit: 't is tegen de wet. Da klienkt bretaol, wan de gedippeteerde, die toch werentig nie zitte om vliegen te van gen, ebbe nooit die gemeenteraesleen op ulder viengers getikt. Mè kort en goed dien avvekaot ei g'liek, wan da bruggegeld is belastienge en daevan is gin mensch vrie te maeken. 't Ende zoud' er toch ook weren tig van weg weze, as z' ier en daer vrie gienge geve van ienkelde plaeselijke belas- tiengen. Wa zou j'er van dienke, as den ond van de burregemeêster gin pennienk oefde te draegen, de gemeênteraesleen gin straetbelastienge moste betaele, as 'n ge- meênteraeslid vrie mi z'n kraempje op de mart moch stae. Noe eit dien avvekaot ook gezeid, dat 't bruggegeld 't verkeer mi vrachtauto's lam geslagen eit. Nae mien meênienge moet dien avvekaot dan noe toch nog mer is probbeere de brugge vrie te maeken of de tarieven flienk te minne zeeren en dan moet 'n daevo mer is nae voren brienge artikel 149 van de Grond wet, waerin dudelijk staet: „Deze belas tingen (plaatselijke) mogen den doorvoer den uitvoer naar en den invoer uit andere gemeenten niet belemmeren". As dien avvekaot dan z'n zin kriegt, mag 'n nie vergete mien 'n riesdaelder te stie ren vö m'n goeie raed. 'k Eb er vreêd m'n aordigeid in, dat er in den lesten tied nog al is 'n vergaede rienge in Middelburg g'ouwen oört, waevo ze dan werentig uut aole deêlen van 't land naer ier moete komme. Ulder doel is van self de vergaederienge, mè g'loof mè, da z' ook niet zunig naer ier getrokken oöre deu 't voruutzicht, da z' is leutige tochtjes deu Walcheren kunne maeke en Dunder- dags op de mart kunne kuire. De vereêne- gienge, die noe al ienkelde jaeren d'er vö zurgt, dat de menschen töet in d' uutoeken van ons land en ook in butelande wete, wa z' ier te zien kunne kriege, eb aol d'eêre van ulder werk. Z' oöre vanself deu 't be zoek van aol de vreemdeliengen angezet om mè flienk deu te gaen mit 't geven van aolderande inlichtiengen. Wa 'k ook eêl goed vinde, is dat reizen naer ier van aol die guus uut Limburg. Die eb onder goeie leidienge vee gezie en genote en die zü wè zurrege, da m' in de vollegende jaeren ul der vaoders en moeders ier 't Zou me daerom vreêd tegenvalle, as t'er 't volle gende jaer gin zwermen guus uut Gelder land gevrogen oöre. Wat ei Zeêland in de leste jaeren toch 'n groötter bekendeid gekregen as vroeger, Mè wete dat noe wel aolemaele, mè 'k wil dae toch nog is 'n bewies van gee van vö ruum 60 jaer. Dat weet 'k uut 'n boek, waerin 'n verael staet van twee Belgen, die in 't jaer '74 ier in Zeêland reisde. Van ulder plan wier van te voren in de kranten geschreve. En noe moe je toch begriepe, dat er in krante de moed van die „ondek- kiengsreizegers" gepreze wier. Ze moste d'er op rekene, da z' opgete wiere. Die riddekteur ao vanself nooit van Zeeland g'oöre en docht noe mè, da ze nae Nieuw- Zeeland gienge. 't Is eigentlijk 'n Franschen boek, mer as die geleerde joen van m'n zwaeger mien nog is ellepe wil, za 'k nog wel is wat uut dien boek vertelle, oör, as tenminsten zö 'n bitje te pas komt. VRIJDAG 14 JULI. HILVERSUM I 1875 en 414,4 m. 8.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 7.30 VPRO. 9.00 VARA. 10.40 VPRO. 11.00—12.00 VARA. 8.00 Gram. (ca. 8.16 Ber.). 10.00 Morgen wijding. 10.20 Declamatie. 10.40 Orgelspel. 11,10 Declamatie. 11,30 Esmeralda. 12.00 De Palladians (om 12.15 Ber.). 12.45 Gram. I.05 AVRO-Amusementsork. 2.00 Gram. 2.15 Causerie. 2,35 Pianovoordr. 3.00 Disco va riété. 4.00 Gram. 4,30 pianovoordr. 5.00 Voor de kind. 5.30 Jack de Vries Internationals en soliste. 6.00 Orgelspel en zang. 6.28 Ber. 6.30 Causerie. 6.50 Gram. 7.00 VARA-Ka- lender. 7.05 Cyclus „Reizen en trekken". 7.23 Ber. ANP. 7.30 Ber. 7.35 Causerie. 8.00 Zang en piano. 8.30 Lezing over Amerika. 9.00 VARA-ork. 9.30 Radio-tooneel. 9.45 VARA-ork. 1Q.10 Declamatie. 10,.30 Ber. ANP. 10.40 Avondwijd. 11.00 Hobo en piano. II.30 Jazzmuz. (gr. pl.). 11.5512.00 Gram. HILVERSUM H 301,5 m. Algemeen programma, verzorgd door de NCRV. 8.00 Schriftlezing, meditatie. 8.15 Ber., gram. (9.309.45 Geluk wenschen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.15 Zang met piano en gram. 12.00 Ber. 12.15 Quintolia en gram. (In de pauze: Causerie). 2.00 Gram. 2.30 Chr. lectuur. 3.00 Kamermuz. en gram. 5.00 Declamatie. 5.35 Gram. 6.30 Ber. Hierna: Voor tuinliefhebbers. 7.00 Ber. 7.15 Lit. halfuur. 7.45—7.55 Gram. 8.00 Ber. ANP., herh. SOS-ber. 8.15 NCRV-gemengd koor en ork. 9.30 Causerie. 10.00 Ber. ANP., actueel halfuur. 10.30 Orgelconc. 11.10 Gram. ca. 11.5012.00 Schriftlezing. DROITWICH 1500 m. 11.40—11:50 Gram. 12.10 Orgelconc. 12.35 Gram. 1.00 Uit Ge- nève: Het Omroep-Klein-ensemble. 1,35 Het Cattierall-kwartet. 2.20 Gram. 2.35 BBC- Schotsch ork. 3.20 Pianovoordr. 3.50 Cause rie. 4.05 Militair orkest. 4.50 Gram. met toel. 5.20 Het Bernard Crook-kwintet. 5.50 Reportage. 6.20 Ber. 6.50 Causerie. 7.0(0 Parlem. overzicht. 7.15 Billy Thorburn's Band en solist. 7.50 BBC-Midland-Zangers en -orkest. 8.35 Uitz. gewijd aan de Fran- sche Revolutie. 9.20 Ber. 9.50 Uit Amerika: Count Basie en zijn orkest. 10.20 Deel. 10.40 Viool en piano. 11.25 Jack Harris' Band en solisten. 11.50 Gram. 12.15—12.20 Ber. RADIO-PARIS 1648 m. 9.00—9.20 en 11,20 Gram. 12,30 Zang. 1,00 Gram. 1.10 Van de Walle-ork. 2,20 Gram. 3,20 Chan sons. 3,35 Accordeonsoli. 3,45 Revue-progr. 4,35 Chansons. 6,05 Concert. 7,05 Zang. 7,20 en 8,25 Gram. 8,50 Radiotooneel. 11,05 D-ansmuz. 11,201,20 Van de Walle-ork. KEULEN 456 M. 6,50 Gram. 7,,35 en 8,509,50; 12,20 en 1,35 Omroepork. 2,30 3,20 Pop. concert. 4,20 Hans Bund's ork. 5.20 Gram. 6,50 West-Duitsch-Trio. 7,20 Meisjeskoor. 7,50 Gram. 9,20 Kur-ork. Bad Oeynhausen. 11,0012,20 Rheinische Lan- desork. en solisten. BRUSSEL 322 EN 484 M. 322 ni: 12,20 Gram. 12,50 en 1,30 Om- roeporW. lk502,20 Gram. 5,20 Het Vlaamsch kwartet. 7,20 Omroepork. 8,20 Gr,am.- 8,23 Omroepork. 9,20 en 10,30 Om- roepsymphonie-ork. en solist. 10,5011,20 Gram. 484 m: 12,20 Gram. 12,50 en 1,30 Radio- ork. 1,502,20; 5,20; 6,50 en 7,10 Gram. 8,20 Gram. en radiotooneel. 9,35 Radio- ork. en solisten. 10,3011,20 Gram. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 8,35 Omroepork. (opn.) 10,00 Declamatie. 10,20 Ber. 10,40 Fagot en cello. 11,05 Ber. 11,20 12,20 Omroepkleinork. en solisten. MARKTBERICHTEN. Kapelle 12 Juli. Groote veiling: Jucunda 32,80; Mme Moutöt 28,50; Zwarte Bessen 37,2037,70; Roode Bes sen 7,708. Kleine veiling: Juliana (aardb.) 42; Mo rellen 1620; Hollanders 2328; Klerken 2126; Meikersen 2133; Markiezen 26 32; Volgers 25; Roode Blanche 1315; Bruine Blanche 1721; Vleeschkersen 18 21; Witte Vleeschkersen 2127; Krie ken 1416; Eierkrieken 15; Dubb. Eièr- krieken 20; Ronde Krieken 17; Porcelein- kersen 1317; Suikerkersen 1618; Zuur tjes 1217; Brusselsche Bruine 2831; Brusse'lsche Roode 21; Stelkrielen 15; Va- riksche Zwarte 22; Zure Morellen 2831; Aardbeien 2142; Frambozen 2341; Roode Bessen 815; Witte Bessen 611; Zwarte Bessen 3738; Kuisbessen 310; Oranje Pruimen 918; Madeleinen 12 18; Madeleinen val 13; Blauwe Druiven 4851; Dubb. pr. z. dr. 1421; Gele Boo- nen 910; Tuinboon en 4; Snijboonen 10; Doperwten 68; Rabarber 12; Toma ten 613; Augurken 78; Postelein 89; Sav. kool 2,303,20; Aardappelen 2,60— 5; Bloemkool 414; Komkommers 14; Bospeen 2%—4; Kroten 1—2; Kropsla 0,50 —0,60; Andijvie 1,50—1,60; Perziken 1— 5% per stuk; Meloenen 22; Kaswashington 3,905,30; Kippeneieren 3,30. Oostburg, 12 Juli. Botervéiling: aanvoer 88 kg boter, prijs 1,071,39 per kg. festiviteiten te organiseeren zoo mogelijk één in Juli en één in Augustus. Voor Juli staat tegen den 25sten een strandfeest op het programma bestaande uit: potknuppelen voor jongens en meisjes van 5 tot en met 7 jaar; touwtrekken voor jongens en meisjes van 8 tot 10 jaar; mast- klimmen en hindernisbaan voor jongens en meisjes van 11 tot en met 16 jaar. DO 13 Jul VR 14 Jul. Gew. alg. verg. aandeelh. N.v. P.Z.E.M. Kantoorgeb., Koepoortstr. 14.00 h. VR 14 Jul. Openb. conc. Middelb. Muz. korps, Molenwater 20.00 h. DO 13 Jul VR 14 Jul. Openb. conc. „Euphonia Groote Markt 20.30 h. „Heidi" en „Een avontuur in het bosch" (Fifty Roads to Town), 20.00 h. ZO 15.00 h. matinée. ELECTRO, Middelburg VR 14DO 20 Jul.: De laatste der Mohicanen" en „Als mannen regeeren", 20.00 h. ZO 15 h, matinée. Elec. Drukkerij G, W. den Boer, MV.rg. Dagblad. Uitg Bureauxte I Telefoon Rede te GOESTur Abonnementsp f 2.30, elders abonnementer Havas melc den 14en Jul dag, ter herii de Fransche van de Basti zonderlijk ka de omstandig opeenvolging 150sten verja lutie georga ting op dit f' king, van sche en van dag een bijz De dag beg Champs Elys de Place de de l'Etoile Fransche vl de gemeente brengen van balkons Op de Place gevormd d<f Champs Ely Om kwa hoornsignaa den presidei wiens auto kadron der gevolgd doojj nister van minister va nister van Op de pre Sultan van ring en va voorzitter afgevaardig Gamelin, Fransche le perbevelhet lemin, oppe^ Hore Belisl log, admiral van Londer Cyril Nev luchtmachtj ralen staf ston Churc was aangel In het nister-pres medegedee plaatste g manschapi om deel t oefeningen gehouden Chambe Koning ee ve-vloot, Augustus. In zijn lain, dat voordeel vloot- en Septembe treffendhi lingen w< die thans men aan penen zu moeten a servesche 9 Augus oefeninge derde we visten we wanneer schepen nomen. Chamb 130 sche zoowel schepen Reutel Het b reservist neerde Augustus volg var het geb vroegen zullen op de schepen in diens der mi De verneen ve geh: slagschi kruisen mijnenl flotiljes Uit L gemeld die vei Britsch luchtm van oo

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 6