De Zeeuwsche visscherij in 1938 KRONIEK van den DAG. LUIK 1939 fWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN DONDERDAG 13 JUU 1939. Na. 163. EEN ZOON VAN Z'N VADER. Oesterteelt en mosselteelt gunstig. De toe stand in de garnalen visscherij alaat nog te wen- schen over. De Oesterteelt. INTERNATIONALE WATERTENTOONSTELLING MEINOVEMBER De mosselteelt. Twee leelijke nederlagen voor Roosevelt. President Roosevelt heeft het tegenwoor dig moeilijk. Ofschoon de Democraten, die hem oorspronkelijk „op het kussen" brach ten, over groote meerderheden in Huis van Afgevaardigden en Senaat beschikken, heb ben beide deelen van het Congres het staats hoofd ernstige tegenslagen berokkend. Op het stuk van de befaamde neutraliteitswet Een dag of tien geleden nam het Huis eenigszins te vergelijken met onze Twee de Kamer een den president onwelgeval lig amendement op de voorstellen tot wij ziging van de neutraliteitswet aan. En eer gister heeft de commissie voor buitenland- sche zaken uit den Senaat met 12 tegen 11 stemmen besloten, om de behandeling van de wijziging der neutraliteitswet uit te stel len tot de volgende zitting. President Roosevelt had gehoopt door middel van den Senaat zijn opvattingen als nog te doen zegevieren en zulks dan voor het zomerreces van de beide „Kamers". Dit laatste omdat zijn eigenlijke politieke be doeling was, om indruk op de totalitaire staten te maken, een indruk, welke hen een toontje lager zou doen zingen, nu er weer zooveel onrustbarende spanning heerscht. Juist met het oog op de spanning wilde de president haast betrachten. De Senaat bleek echter geen haast te hebben. Naar men weet, wordt bij de Amerikaan sche wet op de neutraliteit bepaald, dat ingeval van oorlog, de strijdende partijen niets in de Vereenigde Staten kunnen koo pen dan tegen contante betaling en dat zij zeiven de koopwaar moeten komen halen (cash and carry clausule). Voorts mag in geen geval oorlogsmateriaal aan de strijd- voerenden worden verkocht (het bekende embargo). Deze wet, die de bedoeling had, Amerika's kans om bij een gewapend con flict te worden betrokken, zooveel mogelijk te verminderen, was een doorn in 't oog van Roosevelt, wiens sympathieën uitgaan naar de democratische Europeesche mo gendheden en naar wiens opvatting zijn eigen land t'avond of morgen zal worden geroepen, zich tegen de machtsbegeerte der autoritaire staten schrap te zetten. In een brief van 27 Mei jl. had minister Cordell Huil, namens den President, dan ook aan de commissie voor buitenlandsche zaken uit Senaat en Huis van Afgevaardigden voor gesteld, de embargo-bepaling te schrappen. Hierdoor zou aan Engeland en Frankrijk, welker gezamenlijke vloten in oorlogstijd den Atlantischen Oceaan zouden beheer schen, een onmiskenbaar voordeel worden bezorgd en Roosevelt hoopte de „as" met dit vooruitzicht genoeg schrik in te boeze men, om haar van de gevaarlijke avontu- renpolitiek, de laatste jaren gevoerd, voor de toekomst te doen afzien. De in 't Huis van Afgevaardigden gehou den stemming had hem diep teleurgesteld. Want tegen zijn advies werd bij amende ment het bovenbedoelde embargo op wa penen en munitie gehandhaafd; slechts voor „oorlogswerktuigen" werd het afgeschaft. De definitie is nogal vaag, maar de bedoe ling schijnt te zijn, dat b.v. grondstoffen voor de oorlogsindustrie, ook petroleum en niet speciaal voor den oorlog toegeruste vliegtuigen, buiten het leveringsverbod blij ven. Bovendien werden de bevoegdheden van den President wat betreft de aanwij zing der oorlogvoerenden en de omschrij ving der „gevechtszones" eenigszins be perkt. In dezen vorm ging het wetsontwerp dus naar den Senaat, om alsnog het amende ment ongedaan te maken. De groote vraag was echter, of dit hem nog zal gelukken, alvorens het Congres op zomerreces gaat. Naar thans gebleken is, heeft ook de Se naat hem ten deze, voorloopig althans, in den steek gelaten. Men zal vragen, hoe het mogelijk is, dat een parlement, waarin Roosevelt's partij zulk een groot overwicht bezit, hem deze nederlagen heeft doen lijden. Het antwoord is betrekkelijk eenvoudig: Wantrouwen van den gemiddelden Amerikaan jegens Europa als geheel heeft bij de nota een beslissende rol gespeeld. Dit wantrouwen dateert van jaren her, is reeds ontstaan onmiddellijk na den we reldoorlog en er sedert vooral niet minder op geworden. De Amerikanen zijn ontstemd over het niet betalen van de oorlogsschul den, over het feit, dat de vrede slechts een wapenstilstand schijnt, dat de wereld vol Naar het Engelsch door T. TEN HAVE— v. d. MADE. 6). HOOFDSTUK TTT. Gordon's aankomst. Gordon Carbhoy zit ineengedoken op zijn plaats. Zijn breede vierkante schouders schenen veel meer ruimte te beslaan dan waar hij recht op had. Zijn vroolijke ge zicht toonde geen spoor van het ongeduld en de geprikkeldheid die hem kwelden. Oogenschjjnlijk was hij een en al tevreden heid en het toonbeeld van jeugdigen over moed en de overtuiging, dat het leven eigenlijk een heel plezierig geval is en dut er geen wolkje aan zijn horizon te beken nen was. Maar ondanks deze uiterlijke verschijn selen voelde hij zich allerminst op zijn ge mak. Zoo af en toe stond hij eens op om het trillen van zijn knieën te bedwingen. Hij voelde zich ook vies, smerig en slordig, ook- al had hij zich al vaak gewasschen en zijn haar gekamd in de kleine ruimte, die daartoe in den trein aanwezig was. Dan ging hij weer zitten en bepaalde zijn aan dacht weer bij het eentonige, vlakke land schap, terwijl hij probeerde niet op den muffen geur te letten, die er altijd, vooral 's zomers, in spoorwegcoupé's hangt. Dit had hij zeker al wel honderd keer gedaan sedert hij uit het groote station van New-York was gestoomd. Hij had in zijn hoek. geslapen en hij had heel goedkoop in den restauratiewagen gegeten; daarna had hij in de rookcoupé vooraan een van die In 1938 waren de uitkomsten van sommi ge visscherijen goed, die van anderen even wel slecht, zoo lezen wij in het thans ver schenen verslag van de visscherijen op de Zeeuwsche Stroomen. Ten aanzien van de oesterteelt was wederom van eenigen voor uitgang sprake. De mosselteelt was gunstig, doordat de mosselen flink groeiden en van uitstekende kwaliteit waren. De ansjovis vangst was een weinig beter dan die van het vorige jaar en evenzoo de opbrengst er van. Zeer slecht was de vangst van bot en de prijs ervan. De garnalenvisscherij had ook nu weer te lijden van de beperkte uit- voermogelijkheden, terwijl gedurende het gansche jaar de vangst veel minder was dan die van het vorige jaar, soms was de vangst zeer slecht. Bijzonder slecht was de kreeftvisscherij. In Januari werd in alle districten nog op de laatste consumptie-oesters gevischt. Aan gezien Engeland zeer groote exemplaren vroeg, kon men niet altijd aan de vraag voldoen. De handel in consumptie-oesters had in de eerste maanden van het jaar een normaal verloop. De verzending overtrof die van het vorige jaar in die maanden en de prpzen waren ook hooger. De qualiteit, zoowel van de Fransche als van de Zeeuw sche oesters, bleef tot het einde van het seizoen in alle districten goed. De grootste afnemer was België, daarop volgde Enge land. De onderlinge handel in consumptie oesters was belangrijk minder dan in het vorige seizoen, toen 1.103.160 stuks werden verhandeld tegen nu 866.319 stuks. Naar Duitschland werden nog 724.578 stuks zaai- oesters verzonden. Einde Maart werden op de daarvoor schoon gemaakte perceelen van de Yerschebank groote partijen pan- oesters uitgezaaid, hetgeen eveneens ge schiedde op eenige perceelen van de Geul en de Bergschebank. Uit dit laatst blijkt, dat al het mogelijke wordt gedaan om de daar gelegen perceelen weder in cultuur te brengen. In Maart en April was er een le vendige handel in panoesters, zulks geheel tegen de verwachting in, omdat groote par tijen Fransche oestertjes werden ingevoerd. In verband met de goede resultaten ermede in de beide vorige jaren behaald, werden echter de Zeeuwsche panoesters genoeg zaam afgenomen. Zelfs was tegen het ein de van het seizoen de vraag grooter dan is van conflicten, de bewapening een peil heeft bereikt als nooit te voren. In hun verontwaardiging zien zij voorbij, welke zware mede-verantwoordelijkheid de Unie zelve voor den gang van zaken draagt, door dat zij den Volkenbond, toch President Wil son's schepping, aan zijn lot heeft overge laten en heeft geweigerd, de oorspronke lijk gedane toezeggingen jegens Engeland en Frankrijk gestand te doen. Zeker, het bezoek van het Britsche Koningspaar on langs heeft den Amerikaanschen trots ge streeld en op de gevoelens voor „the aid country" een gunstigen invloed uitgeoefend, maar de afgevaardigde uit het Verre Wes ten of Zuiden der Unie staat des te scep tischer tegenover de Europeesche aange legenheden naarmate hij er minder van af weet. Bovendien hebben de gebeurtenissen in September j.l. en het z.g. accoord van München ook meer politiek geschoolden zéér onaangenaam getroffen. Een en ander was koren op den molen der „isolatinisten", die maar niet wilden begrijpen, welke ri sico's hun land zou loopen, door zich van de rest der wereld af te sluiten en een soort struisvogelpolitiek te betrachten. Roo sevelt, wien deze risico's duidelijk voor oogen staan, heeft in een persconferentie te kennen gegeven, dat volgens door de re geering ontvangen inlichtingen de fascisti sche en nationaal-socialistische landen zich verheugen over het door het Huis en Se naat genomen besluit; een beslissing, die naar zijn overtuiging de kansen op een oorlog, waarin de Vereenigde Staten ten slotte zouden worden meegesleept, heeft vergroot. heerlijke sigaren gerookt uit 't kistje, dat de trouwe Harding stilletjes in zijn hand- tasch had gestopt. Hij had ook al iedere letter gelezen van de tijdschriften, die hij had meegenomen, tot zelfs de advertenties toe. De tijd kroop voort. De trein knarste en schommelde en vervolgde met veel la waai zijn weg over het uitgestrekte vaste land van Amerika, 't Ging allemaal even saai. En dan die eindelooze stroom van ge dachten, soms fantastisch, steeds weifelend en steeds weer uitkomend op dat onzinnige getal: honderd duizend dollar. Daar kwam de conducteur weer. Die kwam zeker weer een kaart uit zijn biljet scheuren, dacht Gordon. Dat was iets heel belangwekkends. Gordon was benieuwd, of er kaarten genoeg in zouden zitten tot Seattle. Seattle! De Yukon! De naam Yukon was wel een klank, die je aan geld deed den ken, of aan het verdienen van een fortuin. Maar hoe? Honderd duizend dollar! Daar had je het weer. De groote gestalte in de blauwe uniform met de koperen knoopen boog over hem heen. Toen hp bij zijn bank was gekomen, ging hij tegenover hem zitten en trok hem aan zijn mouw. Gordon deed alsof hij wakker schrok. „Waar zijn we in hemelsnaam?" vroeg hij genrikkeld. „Urgent tusschen de duvel en zijn groot je, denk ik," grinnikte de man. „Je kaart je." Gordon begon langzaam in zijn zakken te zoeken. Hjj wist precies waar het was, maar hij zocht bedaard en nauwkeurig in alle andere zak en. De man wachtte zwaar ademhalend. Hi vertoonde geen spoor van ::rgernis, zooa.j Gordon had verwacht. Ein- het aanbod. De prijzen ervan varieerden tusschen 4.50 tot 5.25 per 1000 stuks, naar gelang van qualiteit en soort. Ook de eenjarige panoesters brachten zeer goede prijzen op. Zij hadden een gewicht van 13 tot 25 kg per duizend en werden verkocht voor een prijs van 14 tot 19 per duizend. De zaaioesters van hooger gewicht werden wel gevraagd, doch waren in zeer gering aantal voorradig, zoodat er slechts 36.550 kg werden verkocht, wegende 30 tot 60 kg per duizend stuks tegen den prijs van 0.43 tot 0.65 per kg. De handel in pannen, be zet met oesterbroed, was niet groot. Slechts enkele partijen werden verhandeld tegen een prijs van 0.05 tot 0.13 pér pan. Op 15 Maart werden de eerste geïmporteerde zaaioesters gezaaid op perceel 286, op 7 April arriveerde een schip met een lading van ongeveer vijf millioen Fransche zaai oesters, wegende gemiddeld 30 kg per dui zend. Deze oesters werden op verschillende perceelen van de Yerschebank uitgezaaid. Belangrijke hoeveelheden werden voorts door verschillende kweekers over land uit Frankrijk aangevoerd en hoofdzakelijk op de Yerschebank uitgezaaid. In totaal wer den ruim 22% millioen Fransche oesters van zeer uiteenloopende soort geïmporteerd en wel: 4.527.000 van 13/16 kg, 8.238.000 van 20/28 kg, 7.270.000 van 30/38 kg en 2.657.000 van 40/55 kg per duizend. Verder werden er nog ongeveer 8% millioen Zeeuwsche zaaioesters van meer dan 30 kg en onge veer 6 millioen van 1530 kg op de percee len uitgezaaid. Tenslotte werden in dit district 35 millioen panoesters van de val van 1937 te water gebracht, waarvan on geveer 8 millioen op zeven werden ge plaatst. Hiervan werden in de Grevelingen 645.550 stuks van 40 kg per 1000 op de per ceelen uitgezaaid en in het district Ooster- schelde westelijk deel 1.466.000 stuks Fran sche oesters van 30 tot 38 kg en 2.025.000 stuks Zeeuwsche oesters van 25 tot 50 kg. In het begin van Mei was de groei aan de kleine oestertjes al goed te zien, hetgeen weer hoop gaf op een flinken groei. Aan de grootere oesters was echter de groei zeer laat te zien, over het algemeen zijn deze dan ook in geen der districten zoo goed gegroeid als verwacht werd, zoowel wat de Zeeuwsche als de Fransche oesters betreft. Nochans mag over den groei niet worden geklaagd. Er waren Zeeuwsche panoesters, die in het voorjaar met een gewicht van 20 kg per duizend werden uitgezaaid en toen zij in November werden opgevischt een gewicht van ruim 60 kg per duizend hadden en dus 40 kg in gewicht toegenomen waren. De panoestertjes zijn alle zoowel op de ze ven als op den grond zeer goed gegroeid en hadden een gewichtstoename van 15 tot 25 kg. Ook dit jaar bleven de zoogenaamde natuuroestertjes in groei ver achter bij de zoogenaamde plantoestertjes. De Fransche oesters, die van Staatswe ge aan de oesterkweekers werden ver kocht groeiden over het algemeen uitste kend en zullen in het seizoen 1938-'39 wel geheel van de hand worden gedaan. Wat de qualiteit der oesters betreft, deze was in alle districten goed doch minder dan in het vorige seizoen. De ziekte in de oesters neemt af doch het gaat erg langzaam. Het minst wordt de ziekte aangetroffen in de panoestertjes. in de natuuroestertjes is de ziekte be langrijk meer aanwezig. De visscherij op consumptieoesters was in Augustus nog zeer slap. Men kwam slechts enkele dagen per week visschen en deed zulks uiterst voorzichtig omdat de oesters in den besten groeitijd waren en er vooral onder de Fransche soorten nog vele waren die „melkten.? Allengs werd er drukker gevischt, zoodat in No vember van 35 tot 45 vaartuigen per dag op de Iersekschebank werden aangetrof fen. Ook in de andere districten bracht men de consumptie oesters in de putten, hetgeen duurde tot 17 December toen de strenge vorst er een einde aan maakte. Deze richtte veel schade aan de bakens der perceelen aan, doordat veel bakens door het ijs meegevoerd of afgebroken werden. Gebleken is dat vele Fransche oesters De vreugde is een wonderbeurs: hoe meer men er uit ronddeelt, hoe meer er in over blijft. deljjk keerde hij den binnenzak van zijn jas binnenste buiten. Het eerste, wat hjj tusschen den anderen rommel ontdekte, was zijn vaders geheime privé telegraaf- code. Hij had totaal vergeten hem af te geven! Hjj toonde nu vlug zijn biljet. „De duvel is achter ons, denk ik," zei Gordon. „Het lijkt me tenminste de juiste plaats voor hem. Wat zal ik blij zijn, als we aan zee zijn." De conducteur bekeek het biljet en Gor don borg intusschen de code weer in zijn Seattle," mompelde de beambte. Toen keek hij naar het nu lachende gezicht voor hem en zei: „Moet je naar de Snake Falls?" „Dan zou ik immers geen kaartje naar Seattle genomen hebben," antwoordde Gor don eenigszins sarcastisch. „Dat is zoo", gaf de conducteur onver stoorbaar toe. „Ik heb een vent gekend, die naar Seattle is gegaan. Ik denk nog wel eens aan Seattlemompelde hij nog eens nadenkend. „Aan de kust. Kit is een zeehaven", zei Gordon. „Een echt mindere soort stad voor zeelui onder aan een heuvel en als je je daar niet schrap zet, lig je zoo in de goot. Het regent er zoowat zes maanden van het jaar en de rest van den tijd is het er kokend heet. En de lui, die van de Yukon vandaan ko men of er heen gaan, krijgen er de volle laag en slaan er een modderfiguur." Gordon moest lachen om den uitdagen- langzaam afsterven doordat zij het vele zand in hun schelp niet kwijt konden ra ken. Ook de verzending ondervond veel last van de vorst, doordat men de oesters zoodanig moest inpakken, dat zij tegen de vorst beschermd waren. Dit seizoen werd tusschen de kweekers een felle concurren tiestrijd gevoerd, met het gevolg, dat de prijzen belangrijk minder waren dan in het vorige seizoen. De oorzaak hiervan was, dat men, vóór de vorst inviel, zijn Fransche oesters kwijt wilde zijn. Te Ier seke, Bergen op Zoom en Tolen was de verzending goed, te Bruinisse echter zeer slap, alhoewel hier de oesters toch ook van goede kwaliteit waren. Onderling wer den 931.442 stuks oesters verhandeld en 19.161 kg ongesorteerde consumptieoesters. Wat de panoestercultuur betreft zij ver meld, dat de eerste pannen op 30 Juni te water werden gelaten en de laatste in de tweede week van Augustus. In totaal werden ongeveer 5.558.800 pannen te wa ter gelaten en wel vanuit Ierseke, Tolen, Bergen op Zoom, Krabbendijke en Brui nisse. Ongeveer 947.500 stuks hiervan wer den gebracht op de Iersche en Berg schebank, de anderen werden geplaatst langs den Zuid-Bevelandschen wal van Ier seke af tot in de Zandkreek, onder Stave- nisse en onder den Dreisch or schen dijk. De beste aanslag was op de Iersche en Bergschebank, waar pannen werden aan getroffen met 500 broedjes. De aanslag was zeer onregelmatig, bóven de lijn Goris- hoekKijkuit het best. Ook de sterfte was hier veel geringer dan in het beneden district. Hier waren in Juli pannen aan getroffen met 150 broedjes, doch door de slechte weersomstandigheden gingen er veel broedjes verloren, zóodat men in Sep tember nog slechts 10, hoogstens 25 per pan aantrof, waaronder exemplaren wa ren, die in November nog zoo klein waren, dat zij vermoedelijk tengevolge van de koude temperatuur van het water nog zul len sterven. De oesters op de pannen van de eerste val waren in September reeds mooie oes tertjes doch te weinig in aantal en hoe wel de val in Augustus overvloedig was, kwam deze toch te laat om zich goed ont wikkelende oesters op te leveren. In de Grevelingen had men in het na jaar van 10 tot 20 broedjes per pan, doch doordat zij niet behoorlijk behanded wer den, zijn velen in het zand en vuil ge stikt. Men was te Bruinisse van meening, dat de zorg ervoor gevoegelijk aan de na tuur kon worden overgelaten, terwijl de oestertjes juist in deze periode zorgvuldige behandeling vragen om vrij van zand en kleine zeesterren te blijven. Flap kwam in dit seizoen zeer weinig voor, zoodat schoonkorren nagenoeg ach terwege kon blijven en ook drijfoesters vrijwel niet voorkwamen. Nog steeds heeft men te kampen met de slippers, die in den zomer in groote ge tale zich op de oesters en schelpen vast hechten. Nu de perceelen, vooral op de Iersche bank met panoestertjes worden bevolkt, is het zaak, dat deze perceelen voordat erop wordt gezaaid, worden schoongemaakt. Met het opvisschen der panoesters in het najaar worden dan te vens de slippers van de perceelen, die niet behoorlijk werden schoongemaakt en waarop zich nog vele schelpen bevinden, groote aantallen slippers werden aange troffen zoo bv. in de Geul en op de Berg schebank, waar nog te veel schelpen lig gen en de slippers niet op te ruimen zijn wegens de groote hoeveelheid ervan. Met kracht zal dan ook in het komende voor jaar moeten worden opgetreden tegen de pachters der aldaar liggende perceelen, die verzuimen in dit opzicht het noodige te verrichten. Het valt te betreuren, dat er nog steeds kweekers nalatig blijven om hun perceelen behoorlijk schoon te houden, daarbij verge tende, dat zij niet alleenzich zelf maar ook andere oesterkweekers schade berokkenen. Door eenige ondernemende personen te Ierseke werden slipperschelpen van de ver zamelplaatsen opgezogen en in gemalen toestand in den handel gebracht, hetgeen weer eenigen menschen arbeid verschafte. Op de droogvallende perceelen waren de slippers allen dood, waardoor een groote opruiming ervan plaats had. Als proef wer den op verschillende plaatsen van de Ier sche- en Bergschebank zoowel gekalkte als ongekalkte mosselschelpen voor den broed- aanslag uitgezaaid. De proef met de ge- den toon van den man. „Ik vrees, dat ik een van die lui ben, die naar de Yukon gaan", zei hij vrooljjk. Het bolle gezicht met de kleine oogjes van den man lachte nu niet meer. „Ga jij naar Yukon in Juli? Daar heb ik nog nooit van gehoord", zei hij hoofdschuddend. „Je kunt even goed in den zomer naar de hel gaan. Dan ga je zeker naar Alaska, als 't gaat vriezen en dan zit je daar zeker te koekeloeren tot het volgend voorjaar, zeg eens „Dus dan zou ik nog tien maanden moe ten wachten?" riep Gordon ontzet uit. „Dat hangt van je werk af.' ,Ja, natuurlijk." De conducteur stond op en gaf hem zijn kaartje terug. De moed zonk Gordon in de schoenen. Hij keek den ander na, terwijl deze de coupé doorliep en tenslotte door de deur naar den volgenden wagen verdween. Toen nam bij zijn omgeving weer eens op. Hij keek naar de hoofden van zijn mede-reizigers, Idie naast hem zaten, Toen dwaalden zijn oogen naar zijn handtasch die op de zitplaats tegen over hem stond met zijn overjas er over heen en daarna keek hij weer nadenkend naar buiten. Tien maanden en hjj had er maar zes voor zich om zijn plan ten uitvoer te brengen. Zou er nog een tweede dwaas rondloopehj zooals hij En dan zoon ongelukkige samenloop van omstan digheden Hij herinnerde zich nu spijtig hoe hij aan het Pennsylvania Station de lijst van de plaatsen waar hij heen kon gaan be studeerd had en hoe hij gedacht had m de namen een ingeving te vinden hoe zijn plan het best te verwezenlijkt! zou zijn. Er waren er zooveel geweest dat het voor zijn oogen was gaan schemeren. En hij iü Watersport-liefhebben komt naar Luikt De groote Internationale Water- Tentoonstelling biedt U sensatio- neele attracties wedstrijden, acrobatie, het wondere Goud- Paviljoen enz... Het geheel een grootsch en origineel tchouwspeL HAUA&GELOa (Ingez. Med.)j kalkte schelpen schijnt niet geslaagd te zijn, doordat de kalk van schelpen losliet. Overi gens moeten de uitkomsten, behalve op de Bergschebank, in de Geul en de Vlakte gun stig zijn geweest. Ook met het—plaatsen van mosselschelpen, op zeeften onder den wal van Ierseke en op de noordelijke Ierschebank schijnt men goe de resultaten te hebben gehad. De alge- meene toestand der perceelen is vrij goed, behoudens het boven opgemerkte, enkele perceelen van de noordelijke Ierschebank gaan in cultuurwaarde achteruit als gevolg van een verandering in de stroomrichting. Met uitzondering van de Iersche- en Berg schebank werd deze visscherij in alle dis tricten uitgeoefend. De handel werd ook dit jaar weer geleid door het Centraal Mos selverkoop kantoor te Bergen op Zoom. In het voorjaar had de visscherij en omzet van de consumptiemosselen een ongestoord en bevredigend verloop. De prijs is bij de op gave der opbrengsten aangehouden op f 2 per 100 kg, hoewel velen hoogere prijzen maakten. Reeds in Maart ging de qualiteit belang rijk achteruit, zoodat half April de handel werd stopgezet tot 30 Mei. De in dezen tijd plaats gehad hebbende schatting van over geschoten mosselen had vele klachten van de kleine kweekers tot gevolg, aangezien deze zich hierdoor een te gering leverings- quantum toebedeeld achtten ten gunste van de grootere bedrijven. De eerste mosselverzendingen geschiedde op 30 Mei doch alleen via Filippine, daar vanuit Ierseke en Tolen niet mocht worden verzonden wegens moeilijkheden met België die zoo ernstig werden, dat op 20 Juli de grenzen zelfs geheel gesloten werden, het geen duurde tot 5 Augustus toen voor alle plaatsen de grenzen weer geopend werden. Door het plotseling stopzetten van den han del ondervond de coöperatieve vereeniging „Phimos" veel schade, doordat de mosselen op de verwaterplaatsen, waar zij slechts en kele dagen kunnen worden bewaard, ver zanden en stierven. Na beëindiging der moeilijkheden was de verzending zeer druk, want de mosselen in alle districten waren van uitstekende qualiteit, slechte mosselen had daar maar staan turen alsof hij geen a van een b kon onderscheiden en er was geen enkel idee in hem opgekomen be halve dan dat hij ergens heen moest om honderd duizend dollar in den tijd van zes maanden te verdienen. Toen had hij ineens een goede ingeving gekregen Hij zag den naam staan in groote hoofdletters in een advertentie: „De Yukon". Natuurlijk. Dat was de eenige plaats ter wereld, waar je vlug rijk kov, worden en dadelijk daarop had hij can kaartje naar Seattle genomen. En wat was hij in zijn nokjes geweest met het onderdanige „Ja meneer" van Harding in antwoord op ziir,. mededee- ling. En nu bleek het dan, dat hij de grootst mogelijke s'omme sreek had uit gehaald. Er zat m echter niets anders meer op, dan nr ar naar Seattle te gaan. Hij had nu eenmaal voer het kaartje be taald en als :.e Voorzienigheid het wou, zou hij naar Seattle gaan ook. De Voorzienigheid echter behandelde dat zaakje op haar eigen manier. Bovendien scheen de voorzienigheid plotseling alles in het werk te stellen om hem te helpen, op dezelfde manier zooals ze dronken lui en idioten een handje helpt. Een haVf uur later nam hij zijn boeltje op en begaf zich, gewapend met een van zijn eigen dure sigaren naar de rook coupé. Hij stommelde door de nauwe deur den wagen binnen. Het we er blauw van den rook en hij kon eerst n- t veel onderschei den, maar p/otseling zag hij één melan choliek, welwiicnd oog op zich gericht. (Wordt vervolgd),

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 5