jfloiaefu MACARONI BINNENLAND. ZEELAND. KRONIEK van den DAG. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN WOENSDAG 12 JUU 1939. No. 162, W ENGELAND. EEN ZOON VAN Z'N VADER. De heffing op boter. met MIDDELBURG. tauuA. iMWeJLdxl twuJJc LlcU, mAxh tak ta scVacW. flKHpflti lienst- |fcandig ïen in ilages, blangd Blad. is in bgenjas 2.25. cent. 4.50. |>urg. I. Pri- Sinke, [•ting 4 laaam lECHT Jienne, iiiii Jgel, L. lote- ïeimh. |n. Al- enz. Ihang- W. Ilburg. ien er Gem., Icgen- v.d. iagav. aij het Sing. |d, uw Boek- Dam inbe- )ËKT tehuis jesje, |e ha- ÏGD. 1 gele- |ee te No. Jrg. I Boer» De Balkan-politièk van het Derde Rijk. Kiosseivanoff, de Bulgaarsche minister president is van zijn reis naar Duitschland in zijn vaderland teruggekeerd; via Zuid- slavië. Te Bied in Zuidslavië heeft hij een bespreking gehad met Markowitsj, den Zuid-Slavischen minister van buitenland- sche zaken en men behoeft er niet aan te twijfelen, dat Kiosseivanoff's ervaringen in de Duitsche hoofdstad daarbij op den voor. grond stonden. Te oordeelen naar een dank- telegram aan Von Ribbentrop, waarin Bul- garije's regeeringschef tevens zijn hoog achting en bewondering voor Hitier uit sprak, zijn deze ervaringen alleraange naamst geweest. Ook Göring die tegen woordig trouw zijn deel krijgt bij de ont vangst van vreemde staats- of regeerings- hoofden ontving van Kiosseivanoff een telegram als dank voor „het vriendschappe lijke en bemoedigende „onderhoud". Van Duitsche zijde is achteraf over de gedachtenwisseling met den hoogen Bul- gaarschen gast nog weinig medegedeeld. Een officieel communiqué heeft geconsta teerd, dat de besprekingen gegrond waren op den ouden geest der vriendschap tus- schen Duitschland en Bulgarije, welke er, met de betrekkingen van beide landen tot Italië, toe bijdraagt, Bulgarije als factor van orde in Zuidoost-Europa te doen gel den. In dezen geest zouden Berlijn en Sofia hun relaties op politiek, economisch en cul tureel gebied „verdiepen". Natuurlijk waar deert men het ten zeerste, dat Kiosseivanoff tijdens een kort oponthoud te München be langstelling heeft getoond voor het Bruine Huis. Uit de onderscheiding, waarmee men den Bulgaarschen staatsman, zijn echtge- noote en „gevolg" tijdens hun verblijf bin nen 's Rijks grenzen heeft behandeld, uit de hooggestemde dagbladartikelen over de Bulgaren en hun land blijkt voorts ten dui delijkste, hoeveel beteekenis aan dit mi- nisterieele bezoek werd gehecht. Verdragen zijn, naar verzekerd wordt, niet gesloten, maar desniettemin acht men het resultaat der gehouden pourparlers van groot belang. Deze opvatting is te begrijpen. Duitsch- land's Balkanpolitiek gaat uit van den driehoek BoedapestBelgradoSofia. El ke gelegenhied wordt aangegrepen, om Hongarije en Zuid-Slavië nader tot elkaar te brengen, terwijl tevens aan een steeds nauwer samengaan tusschen Belgrado en Sofia wordt gewerkt. Een en ander moet een tegenwicht vormen voor het feit, dat Turkije „onder den ban" der Westelijke groote mogendheden is gekomen en dus de politieke doeleinden van de entente cordi ale op 't Balkanschiereiland dient. Bul- garije's politieke bewegingsvrijheid is zeer beperkt door Duitschland's overwegende positie bij den in- en uitvoer, waarvan het meer dan de helft beheerscht. Bovendien streeft Bulgarije naar herziening van zijn grenzen, welk streven weerklank vindt te Boedapest, dat na den „Anschluss" en de vernietiging der Tsjechoslovaaksche re publiek zich meer en meer op het Derde Rijk is gaan oriënteeren. Zuid-Slavië, dat de laatste maanden, vooral ook sinds de Italiaansche bezetting van Albanië, leelijk in de klem is geraakt, tracht naar alle zijden welwillend neutraal te blijven, maar is door de macht der omstandigheden op een goede verstandhouding met Bulgarije en Hongarije aangewezen. Welk feit na tuurlijk Belgradois belangstelling voor de nog altijd bestaande Balkanentente heeft verflauwd, al wenscht het geenszins uit dien statenbond te treden. Tempora mu- tanturen men kan nooit weten, welk nut Zuid-Slavië nog eens van zijn lidmaat schap zou mogen trekken! WETSONTWERP OP VERZEKERINGEN TEGEN OORLOGSRISICO. Reuter meldt uit Londen: In het Lager huis heeft minister Stanley formeel het wetsontwerp op verzekeringen tegen oor logsrisico ingediend. Het doel daarvan is re gelingen te treffen om het departement van handel te machtigen in geval van oorlog en andere omstandigheden de verzekering op zich te nemen,van schepen, die bij het ver voer verloren of beschadigd geraakt zijn, van personen te eischen, dat zij goederen verzekeren tegen risico in oorlogstijd en voorts voor doeleinden, die daarmede in verband staan. 5). Naar het Engelsch door T. TEN HAVE— v. d. MADE. Hij zette zijn gewone telefoon over, nam den hoorn, gaf het nummer op en wachtte „Ja, hallo! Ben jij daar, Charlie? Mooi. Ik wist niet zeker, of ik je thuis treffen zou, maar 't loopt me mee. Hoe gaat het er mee? Nee, vanavond moet je maar niet komen. Ik heb namelijk mijn handen vol met van nlles en nog wat in te pakken. Ik moet een tijdje op reis. Voor zaken heel belangrijk". Hij lachte. „Word jou niet lol lig. 't Is geen grapje. Nee. Wat? Een meis je Schei uit. Ik heb op t oogenblik meer dan genoeg van alles, wat maar op immo raliteit lijkt. Dat meen ik. 't Woord im moreel werkt op 't oogenblik op me als een roode lap op een stier. Ik zei je al, dat ik voor zaken op reis moet en het is zoo be langrijk, dat zelfs mijn moeder niét eens weet, waar ik heen ga. Ja. Nou, het doet ™e genoegen, dat je er zoo over denkt. Het is verdraaid ernstig. Nou moet je eens luisteren; je moet me een plezier doen. Ik wil zoo nu en dan mijn moeder eens schrjj- ve'1- Maar als ik regelrecht aan haar adres schrijf, weet ze tegelijk, waar ik ben, be grijp je. Nu wou ik haar brieven naar jou s uren en jij kunt ze dan doorzenden aan haar. Snap je? Op die manier zul jij weten, waar ik ben, dat is zoo. Nu moet je hier voor de telefoon zweren, dat je het aan niemand zult zeggen: noch aan mijn ouwe- Zal deze week worden verlaagd. Men deelt ons van bevoegde zijde het volgende mede: Reeds sedert eenige weken is de zg. zo- merprjjs voor boter (nl. de som van com- missienoteering en het bedrag van heffing en steunuitkeering) vrij aanzienlijk boven het bedrag, hetwelk door den minister van economische zaken terzake is vastgesteld op f 1,30, gestegen. Zulks houdt o.m. ver band met de omstandigheid dat wijziging in het bedrag van heffing en steunuitkeering zooveel mogelijk wordt vermeden, teneinde een regelmatigen uitvoer zooveel mogelijk te b&vorderen. Gezien de huidige positie der botermarkt ligt het in het voornemen, het bedrag van heffing en steunuitkeering de ze week aan te passen aan het in uitzicht gestelde peil van den zomerprijs. TOERISTEN NAAR DE HOOGE VELUWE Reünie der Ned. Reisvereeniging op 3 September. De laatste jaren heeft de Ned. Reisver eeniging de gewoonte om in September een reünie voor haar leden te organiseeren. Deze bijeenkomsten zijn reeds gehouden in Utrecht, Scheveningen, Zandvoort en op 't kasteel Nijenrode. De a.s. najaarsreunie, welke bepaald is op 3 September, zal gehouden worden op hef landgoed de Hooge Veluwe. DE TWINTIGSTE BOSCHBRAND BIJ GROESBEEK. Men vermoedt brandstichting. Op de Mookerheide bij de Mookerschans te Groesbeek brak gisteravond omstreeks acht uur opnieuw een felle brand uit in een bosch van jonge dennen, de twintigste in de reeks boschbranden van dezen zomer. Nadat landbouwers en voorbijgangers het vuur, dat de Mookerschans ernstig bedreig de, hadden bedwongen, bleek dat ongeveer veertig are bosch was vernield. Thans vermoedt men met nog grooter ze.kerheid, dat brandstichting de oorzaak is. Bij de plaats van den brand vond men n.L de stuurstang van een fiets. Hiervan was het eene eind met een stop gesloten, terwijl Yoa/id' OP HET BLIKJE VELERLEI KNAX-RECEPTEN VERKRIJGBAAR IN BLIKJES VAN 5 EN 10 STUKS Ü.K.30-021 (Ingez. Med.) heer, of mijn moeder, noch aan Gracie of aan wie dan ook. Nee, ik hoef je er niet te veel over te zeggen, je zweert maar ge woon. Ja zoo, zoo is het goed. Op je eere woord. Nou voel ik me veilig. O, ja, met je zieleheil komt het best in orde. Adieu, ouwe jongen. Tot vandaag over zes maanden. Nee. Daar heb ik het te druk voor, Adieu". Gordon hing den haak weer op en ging met een zucht weer aan zijn schrijftafel zitten. Hij trok een la open, nam zijn chèqueboek er uit en zat een paar minuten te rekenen. Er stond niet veel meer op de bank, maar het was toch nog genoeg voor zijn plannen. Hij schreef en onderteekende drie chèques. De overige blanke vellen scheurde hjj af en wierp ze in de papier mand. Daarna begon hij systematisch al zijn pa pieren door te loopen, hetgeen een langdu rig, maar niet oninteressant werkje was en wel eenig geduld vereisehte. Hij verscheur de alles, wat hij had aan brieven, foto's en allen mogelijken rommel, die zich bij vrij gezellen altijd opstapelt tot onoverkome lijke bergen. Halverwege kreeg hij zijn vaders geheime privé telegraafcode in handen. Hij herinner de zich zijn positie als een van zijn vaders secretarissen en hij moest even lachen. Dat moest naar het kantoor worden terug gezonden. Hij zou het aan den klerk geven, die hem morgen zijn geld zou komen bren gen. Hjj stopte het daarom zorgvuldig in den binnenzak van- zijn jas en ging verder met opruimen. Een half uur later verscheen Harding. „Neem me niet kwalijk, meneer", begon het andere eind in brandbaar materiaal stak. De politie van Mook verdacht een paar personen, doch na een kort onderzoek wer den deze op vrije voeten gesteld. Het onderzoek wordt intusschen voortge zet. VERKEERSONGEVALLEN MEI 1939. Groot aantal slachtoffers Ge brek aan verkee«discipline. Dé voorloopige gegevens betreffende de verkeersongevallen over Mei, zooals ver strekt door het centraal bureau voor de statistiek vertoonen een uitermate slecht beeld, schrijft de K.N.A.C. De cijfers voor de eerste vijf maanden van het jaar zjjn als volgt (tusschen haakjes de cijfers van de overeenkomstige maanden van vorig jaar). omgekomen ernstig gewond Jan. 42 (52) 326 (306) Febr. 46 (39) 314 (287) Maart 43 (42) 361 (331) April 58 (69 413 348) Mei 65 (49) 500 (387) Deze cijfers toonen naar de meening van de K.N.A.C., dat er in Nederland nog een zeer ernstig gebrek aan verkeersdiscipline bestaat onder alle categoriën van wegge bruikers. De oorzaken der ongevallen zijn over de verschillende categoriën vrijwel gelijkelijk verdeeld en dienovereenkomstig zal een strijd tegen een gebrek aan ver- keersdicipline over de geheele linie dienen te worden gevoerd. Helaas moet de K. N. A. C. constateeren, dat ook aan het ver keerstoezicht op den weg nog zeer veel ontbreekt en zij vraagt zich pf of bijv. de kosten van een medische herkeuring van alle rijbewijshouders (2% millioen gulden in de eerste 2 jaar van de rijbewijshou ders naar de keurende medici) wel ge rechtvaardigd kunnen worden geacht, zoo lang geen gelden beschikbaar kunnen wor den gesteld voor een meer doeltreffend verkeerstoezicht op den weg, waarmede de strijd tegen de verkeersongevallen be duidend beter ware gediend. DOODENDAGBOEK VAN HET VERKEER, Rotterdam: 1 doode. Verleden week Woensdag is het bejaarde echtpaar v/d Wetering-Nieuwendijk, wo nende in de Rubensstraat te Rotterdam, toen het de Lusthofstraat wilde overste ken, tegen een taxi geloopen, tengevolge waarvan beiden ernstige verwondingen op liepen en in het ziekenhuis aan den Cool- singel moesten worden opgenomen. Gister is de 80-jarige mevrouw K. J. v/d Wetering-Nieuwendijk aan de bekomen verwondingen overleden. Delft: 1 doode. Gistermiddag is een naar schatting 60- jarige man bij het oversteken van den rijks weg tusschen Delft en Overschie door een auto gegrepen en omgekomen. Lange rak: 1 doode. Gisteren is te Langerak (Geld.) een ernstig ongeluk gebeurd. Het 6-jarig dochtertje van de familie Wijers kwam achter een stilstaande trailer te voor schijn, juist op het oogenblik dat een auto uit de richting Doetinchem naderde. Het kind werd gegrepen en was op slag dood. Den bestuurder van de auto treft geen schuld. Het meisje was bezig autonummers op te schrijven. KERK EN SCHOOL. Gymnasium te Middelburg. Geslaagd voor het toelatingsexamen tot de 1ste klasse: Cathelijne J. E. Adriaanse, J. v. d. Berg, A. H. Bierens, C. M. Bie- rens te 's-Heer-Arendskerke; Hannie E. Brongers, G. Cazemier te Terneuzen, J. Dekker te 's-Heerenhoek; M. C. Don te Oostkapelle, Marie L. Everaars, Margare- tha E. v. d. Harst te Oostkapelle, Johan A. Heijse, Ch. J. Janse te Biggekerke, Thelma V. Knoop te Vlissingen, Louise Lacomblé te Vlissingen, P. A. Lindenbergh te 's-Heer-Arendskerke, A. Meerholz te Vlissingen, Margaretha M. van Melle te Breskens, Hans F. Planteijdt te Goes, W. L. van Voorst Vader, L. C. Vogelaar te 's-Heer-Arendskerke, Hendrika J. W. Wes- selink en A. V. N. van Woerden. Degenen, bij wie geen woonplaats is vermeld, zijn te Middelburg woonachtig. Te 's Gravenhage slaagde dezer dagen voor het eindexamen gymnasium B: mej. Annie Brombacher, vroeger te Goes. Bemin hen, die u liefhebhen, met ver trouwen en warmte, maar vergood nie mand. hij. „Het kostte me wel eenige moeite, maar ik heb er ten slotte een te pakken gekre gen", en hij hield een vettig uitziende si gaar met een schreeuwerig bandje erom tusschen zijn vinger en duim. „Ik moest er drie verschillende bussen voor nemen en eindelijk kwam ik in de Fourth Avenue te recht. Voor een vijf cent sigaar moest ik in een nög minder buurt zijn, dan ik eerst had gedacht, meneer". „Dat beteekent, dat ie me twintig cent kost. Harding, tenzij je overstapjes had ge nomen". Gordon keek guitig naar het effen ge zicht van Harding. „Het spijt me meneer, maar daar heb ik totaal niet aan gedacht". Gordon zuchtte, alsof het hem slapelooze nachten zou kosten. „Ik stel me zoo voor, dat we het over den balk gooien. Een volgende keer be ter". „Ik had het busgeld kunnen uitsparen, als ik uw auto had genomen, meneer", zei Harding en even twinkelde er iets in zijn oogen. „Prachtig, benzine a vijftien cent en dan de banden, die steeds duurder worden!" Gordon trommelde met zijn vingers op tafel en werd ernstig. Hij had nog een zeer BELGISCHE TOERISTEN. Bij gelegenheid van den Nationalen Feestdag in België op 21 Juli a.s. zullen ruim 3000 personen uit Vlaanderen een. tocht maken met de booten „Prinses Ju liana" de grootste veerboot van den Provincialen Stoombootdienst op de Wes- terschelde de „Prins Willem" even eens van denzelfden dienst en de schroef- boot „Schelde" van de Rotterdamsché Tramweg Maatschappij. De vertrekhaven is Gent waarna geva ren wordt door het kanaal van Terneuzen tot laatstgenoemde plaats. De „Prinses Ju liana" aan boord waarvan zich vertegen woordigers van de Belgische Pers zullen bevinden, zal van Terneuzén naar Vlissin gen vertrekken om bij gunstig weer bui ten om langs Domburg en Westkapelle te varen. Daarna wordt Vlissingen binnen- geloopen alwaar geruimen tijd vertoefd zal worden. De „Prins Willem" en „De Schelde" vertrekken van Terneuzen, via Hansweerd naar Wemeldinge, waarna Ve- re bezocht wordt, vanwaar eveneens naar Vlissingen gevaren wordt. Via Terneuzen zal dan de terugreis naar Gent aanvaard worden. Aan boord van de „Prinses Julia na" zal zich een muziekgezelschap van ruim 80 personen bevinden. Naar ver» luidt zullen in de toekomst nog meer der gelijke tochten georganiseerd worden. Waterschappen. Bij Kon. besluit zijn benoemd: tot dijk graaf van den Thoornpolder, W. de Jon ge te Wissekerke; tot plaatsvervanger van den dijkgraaf van den Boonepolder, C. Boogaard te s-Gravenpolder tot gezworene van het waterschap Hoe- dekenskerke, D. B. van Kruijssen te Hoe- dekenskerke; tot lid van het bestuur van het waterschap Nol-Koude- en Loven, B. van Hoeve te Hoek; tot gezworene van den Mariapolder, A. J. Schippers te Wis sekerke. OVERPLAATSING LEERKRACHT NAAR SCHOOL J. Indien dit geschiedt, kan de school voor het centrale 7e leerjaar misschien behouden blijven. De heer H. Th. de Meijer, onderwijzer aan de Centrale 7e klasse-school heeft ver zocht hem te willen overplaatsen naar de o. 1. school J, omdat aan die school een va cature is ontstaan door het vertrek van den heer Zuidweg en omdat het aantal leerlin gen der Centrale 7e klasseschool beneden het wettelijk vereischt aantal leerlingen (50) is gedaald, waardoor voor hem direct gevaar voor opwachtgeldstelling dreigt. Ged. Staten hebben goedkeuring gehecht aan het raadsbesluit waarbij is beslist, dat de instandhouding der Centrale 7e klasse- school ingjevolge art. 19 der L. O.-wet 1920 wordt gevorderd. Tegelijkertijd hebben Ged. Staten onder de aandacht van B. en W. gebracht, dat de financieele consequenties van het instandhouden dier school van dien aard zijn, dat deze bij den steeds ongun stiger wordenden toestand der gemeentefi- nanciën niet langer door de gemeente kun nen worden gedragen. Mitsdien heeft ge noemd college een schrijven tot den Minis ter van O. K. en W. gericht, houdende ver zoek te willen bevorderen, dat de aan Mid delburg in 1928 verleende vergunning tot het hebben van slechts zes leerjaren aan de andere openbare lagere scholen, met in gang van het in 1940 aanvangende school jaar wordt ingetrokken. De financieele consequenties worden ver oorzaakt doordat aan de Centrale 7e klasse- school geen vrouwelijke leerkracht, wier jaarwedde door het Rijk wordt vergoed, is verbonden. Het onderwijs in de nuttige hand werken wordt nu gegeven door eep. t ij d e- 1 ij k e vakonderwijzeres (evenwel onder wijzeres in vasten dienst aan de O. L.. school A) wier salaris als zoodanig geheel voor re-, kening der gemeente komt. Dit heeft weer tot gevolg, dat aan de schoolbesturen voor bijz. 1. o. een vergoeding voor het geven van vakonderwijs moet worden uitgekeerd. Zoo doende vordert het geven van onderwijs in de nuttige handwerken aan de centrale 7e klasse-school thans van de gemeente een uitgaaf yan ruim 1800 per jaar. Dank zij dé medewerking der Schoolbesturen is die uitgaaf tot dit bedrag beperkt gebleven. In een bespreking dier besturen met den Pir>' wethouder van onderwijs is overeengeko men, dat met een geringer bedrag genoegen zal worden genomen dan waarop de bestu ren voïgens de Wet recht hebben. Gezien het standpunt van Ged. Staten kon wel als vaststaand worden aangeno men, dat de centrale 7e klasse-school met ingang van 1 Augustus 1940 zou worden opgeheven. Als nu de heer De Mejjer naar school J wordt overgeplaatst, doet zich de gelegen heid voor aan de centrale 7e klasseschool een onderwijzeres aan te stellen, tevens be voegd tot het geven van onderwijs in de nuttige handwerken. De jaarwedde van die onderwijzeres wordt dan wél door het Rijk vergoed, zoodat er dan voor de gemeente geen financieele consequenties meer zijn en de voornaamste reden tot het opheffen der 7e klasse-school zou komen te vervallen. De mogelijkheid wordt dan geschapen de school te behouden. De Inspecteur van het 1. o. kan zich met de overplaatsing van den heer De Meijer vereenigen. Aan de tijdelijke vak- onderwijzeres in de nuttige handwerken be hoeft bij het te verleenen ontslag geen wachtgeld te worden uitgekeerd. Het aan tal leerlingen is nog steeds beneden het minimum. Op de twee reeds verschenen teldata bedroegen de aantallen 45 en 48. De Raad zal, zoo de instandhouding der school wenschelijk wordt geacht, vóór 1 Februari 1940 moeten beslissen of ingevolge art. 19 der l.o. wet de instandhouding der school wordt gevorderd. B. en W. stellen ten slotte voor den heer De Meijer ingaande 1 Augustus naar school J over te plaatsen en hen- te machtigen sollicitanten op te roepen voor onderwijze res aan de centrale 7e klasse-school aan wie het geven van onderwijs in de nuttige hand werken kan worden opgedragen. VERLENGING OVEREENKOMST NOPENS GASTHUISVERPLEGING C.A. In het vooruitzicht van den afloop, op 1 Juli 1939, van de geldende overeenkomst tusschen het bestuur der Godshuizen en de gemeente nopens verpleging en behan deling van patiënten in het Gasthuis, openden B. en W. op 24 Maart met ge noemd bestuur onderhandelingen omtrent voortzetting der overeenkomst na bovenge- noemden datum. Op dat schrijven is een uitvoerige brief wisseling, zoowel met bedoeld bestuur als met het burgerlijk armbestuur gevolgd. Behoudens goedkeuring door den Raad werd daarbij) overeenstemming, bereikt ten aanzien van de volgende punten. I. De overeeenkomst wordt aangegaan voor onbepaalden tijd en tot wederopzeg- gen, met dien verstande, dat opzegging door beide partijen zal kunnen geschieden tegen den len van elk kalenderjaar. II. Wegens laboratoriumonderzoek ten behoeve van patiënten1, voor rekening van het Burgerlijk Armbestuur opgeno men in het Gasthuis en niet te dier zake verzekerd, zal een vaste jaarlijksche ver goeding van 400, verschuldigd zijn voor ten hoogste 400 onderzoekingen met bijbe taling van 1 voor elke onderzoeking boven de 400. Zooals uit het vorenstaande blijkt en ÖIAWAJGVU: ïïüm Cj/OeA, EN MOOIT ZEEP VAN ONBEKENDE HERKOMST (Ingez. Med.) pijnlijke taak te volbrengen. „Harding", zei hij eindelijk, zuchtend, en hij keek heel bedrukt, „we moeten ieder onze eigen weg gaan. Je moet weg". De knecht bewoog geen spier van het ge laat. &MU „Ja, meneer". „Nu dadelijk". „Ja meneer". Toen schraapte de 'Butler zijn keel en legde de vettig uitziende sigaar op tafel. „Ik hoop, dat ik tot uw voldoening ge werkt heb, meneer?" „Voldoening?" Gordon's stem was een en al vriendelijke waardeering. „Voldoening is het juiste woord niet. Ik had het hier zonder jou niet kunnen stellen. Je bent de beste kerel, die er bestaat. Ik ben bang, dat ik geen reden tot voldoening heb ge geven". „O ja meneer". „Dus, dat vindt jij ook?" „Ja, meneer, of ik bedoel; nee meneer". Harding wreef even zijn magere hand langs zijn voorhoofd, en dit gebaar -verried even zijn groote verwarring. Het was ech ter de eenige gevoelsuitdrukking, die hij zich veroorloofde. „Ik ga voor zes maanden weg, als de man van de vjjf cent sigaar", vervolgde Gordon, zijn spijt onder een vroolijken lach verber gend. „Ik ga op reis voor zaken". „Ja meneer", was het onderdanige ant woord in een toonlooze stem. „Dus eh je moet weg. Dat is alles". „Ja meneer". „Ja". „Denkt u, dat u weer een butler noodig zult hebben, als u weer terug bent, me neer?" vroeg hij hoopvol. „Dat hoop ik". Harding's gezicht verhelderde. „Dan zal ik alleen tijdelijke betrekkingen aannemen, meneer. Dank u". Gordon keek ervan op. Toen kuchte hij en overhandigde twee chèques, die hij had uitgeschreven en zei: „Hier is je loon van twee maanden. Een ervan ben ik je schuldig. Ik vermoed de an dere misschien wel niet, maar die doe ik er toch maar bij. Nu moet je eens luisteren. Je moet er voor zorgen, dat alles uit dit hok hier weggaat en opgeslagen wordt in de Manhattan meubelbewaarplaats. Als dat gebeurd is, ga je naar mijn vader en over handigt hem de rekeningen van dat opge slagen boeltje. Al mijn sigaren, sigaretten en wijn moet jij maar als cadeau aannemen. Het zou niet billijk zijn, jou ook tot vijf cent-sigaren en lager hier te doemen. En pak nu een handtasch in voor me, zooals je gezegd hebt. Ik zal het pak dragen, dat ik nu aan heb. „Best meneer. Dank u. Nog iets van uw dienst, meneer?" „Ja." Gordon lachte weer. „Breng deze chèque morgen naar de bank, zoodra die open gaat, incasseer ze voor me en breng me dadelijk het geld. Dat is dan alles; al leen moet je nog zoo'n oneetbare sandwich en een flesch tragediebier voor me halen. Verder is er niets." En resoluut zette Gordon zich weer aan zijn werk, toen Harding zich met een dui delijke zucht van spijt verwijderd had. (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 5