schoolboeken schoolbehoeften Hildernisse BUITENLAND. uatstë mmm, Wat verging en blee!J Pc „Dantziger Vorposten" tracht Chamberlain's rede te ontzenuwen. WEINIG ITALIAANSCHE CRITIEK OP CHAMBERLAIN'S REDE, De toestand in Palestina verbetert, Tot diep in het land slingert er zich de blauwe plas, want de noorderbries ENGELSCH CREDIET AAN ROEMENIë. BELGIë, ENGELAND. SPANJE, BALKAN. POLEN. ITALIË. De Kabinetscrisis. CHINA. 1 M^sf-Zdemvsc/?- Vlaamsche Brieven. waarin Weldra het psiars van de blóeïénde lamsoor overheerschen zal. Het sterntje, dat met beval'ligen duik het zilverwit! visehje uit het water priemt, bouwt er met droog helmgras zpn pretentieloos nestje, evenals de grappige grutto en del onverstoorbare scholekster. De dolle kivietj Hoog rijzen op het tarweveld de stevige I is er met een kuiltje tüsschen het mos te- f stengels. Zij priemen hun volgepropte aren vreden, het strandloopertje met nog min1 als lanspunten m de lucht. Vroolijk jacht ,het noordenbriesje er overheen, maar het kan geen golving in de stevige aren bren gen. Onwillig schudden ze even en ziet men van verre op _dit beeld van over vloed, dan bloeit de voortdurende trilling, welke door die duizenden en Jmillioenen glinsterende stengels dendert, onder den zachten strük van den wind. Ja, heerlijke tarwe hebben we in ons landje. En geen wonder. Want ze zuigt een overvloed van goede sappen uit onzen milden Kadzand- schen bodem. Als een zware lichtgroene deken ligt over het veld het vlas. Met den dag wordt die deken dikker, werken de fijne vlasplantjes zich meer omhoog, ineen- strengelend en elkander verdringend. Om je er in te rollen, als het geen zon de was. Is er een sierlijker plantje dan onze haver? Rijzend bevallig en teer schijnt het loovertjes om zich heen te strooien. Het wiegt mede, wanneer de wind er overheen woelt. Dan tinkelen de loover tjes heel zachtjes. Want ze hebben schik in hun eigen geschitter en dlansen en zwaaien mede, zooals het koeltje het heb ben wil. Waar de wind zijn gezicht in de donzen massa drukt, rent de eene golf den ander na over het veld. Zie, dit is iets wat de moderne tijd, hoeveel die ook op zijn geweten heeft, toch eens niet aan ons landschap ontne men kan. Want overigens haalt hij de hoo rnen uit 'den grond, doet de landelijke kleederdracht verdwijnen, geeft ons hui zen, die soms het aankijken niet waard zijn. Ja, die arme boomen, in welker schaduw het eens zulk heerlijk rusten was, terwijl de merel hoog boven in de takken ham gend jubelende fluittonen uit zijn tril lende keeltje perste. Of wel koerde er ver doken de houtduif. Maar dezelfde scha duw, die. ons verhitte voorhoofd koel maakte, wierp zich een eindweegs over het bouwland. En waar de zon er niet wel bij kan, blijft het graan achter in den groei. Dus: weg die boomen, roept de boer, want hij leeft in een tijd, welke hem op de kleintjes leert passen. Fijn schuilen was het onder oude wil gen met breeden kop. Maar de weg blijft onder deze wilgen te lang vochtig en wordt stuk gereden. Weg die wilgen! Statig spreiden op den hoogen dijk de olmen hun armen uit. Een enkele kastan jeboom ter zijde droomt er zijn droom. Maar onder uit den dijk komen knoestige wortels gekropen, welke last geven bij het maaien en het delven van de sloot. En wel honderd meter ver reikt de schaduw de zer reuzen in de morgenzon. Het lot der statige boomen is beslist. Ook de kastanje heeft voor de laatste maal zijn kaarsjes op gezet. En zoo duurt de slachting voort. Maar Eds er geen boomen en heggen, zijn zeggen wij verdwijnen ook de vogels, die daarin hun nesten bouwden. Vogels zijn toch nuttig voor den landbouw? Ja, maar niet alle bromt de boer veel trohken, veel musschen. Bij zwermen vallen ze op mijn tarwe. Als ze een korrel uitpikken, morsen zij er vijf. Zoo wordt het een kwaad ding met die boomen, dus ook met ons landschap, dat hoe langer hoe meer beroofd wordt van zijn schoonheid Vroeger was de prijs van het hout aan zienlijk hooger dan nu. Toen kon de boer zich nog de nadeelen getroosten, welke het sieraad onzer wegen en weiden uitmaken Een voordeelige houtverkoop deed deze nadeelen vrij wel te niet. En na het rooien werden jonge boomen geplant. Met den boer van den ouden stempel valt nog wel eens te praten. Hij staat niet zoo onverzoenlijk tegenover houtgewas; hecht er meer aan. Zoo laat hij groeien wat groeit en houdt zijn hofstede, zij het maar een „plekje"1',, zooals kleine hofsteden I schouwen, dat het genoemd worden, aardig in het groen. Van| overstroomde land zijn koeien houdt hij. De boerin is trotsch op het gewonnen boterproduct, de heer lijk geurende „gosbeuter". Een enkele be reidt nog kaas, welke om de heerlijke roomsmaak kan wedijveren met het bes te op dit gebied. Tegenover de oude behuizinge bezie men het huis van den modernen, gewoonlijk der. Het lijkt wel, of dit zijn eitjes zoo maar verloor op het witte zand, want niets is er, dat op een nest duidt. Hoe gaan plotseling alle vogels te keer, eiIs ge die nestjes nadert. Het pleit voor het pübliek, dat betrekkelijk weinig nesten worden verstoord. En terwijl de juichtonen der Bonte Pieten en de hooge roep der tureluurs oyer het landschap gedragen worden, schijnt het verre zuiden te willen wegdei- rién in het wonderlijke blauw, dat als een fijne sluier onder de witte wolken hangt. Ter zijde glurend over hoogen duindoorn en lijsterbes ziet men Retranchement weg schuilen tusschen molens en wallen, nog niet in werkverschaffing ten onder ge bracht. Sluis' belfort rijst er tegenover St. An na's eerbiedwaardigen toren, van welks tinne eeuwen geleden de wachter de aan komst meldde van vloten uit het Basken land, Genua, de Oostzee. Ten anderen kant werpen trotsche duinen zich naar voren en achter hun machtigen rug wegge scholen in lommer, ligt Roemah Laoet In onze verbeelding zien we weer als eens daar voor ons op het strand een kleurige groep ruiters naderen. Door de bevallig heid van de in khaki gekleede vrouwenfi guur op den schimmel vooraan zijn wij dusdanig geboeid, dat we bijna te laat be merken, hoe die lieve verschijning ons toe- wuift van het strand beneden ons. Not, juist kunnen wij den groet beantwoorden en dan plotseling dringt het tot ons door... Astrid Het was de laatste maal dat wij haar Zagen Het Zwin bleef. België en Nederland hebben in deze een plicht vervuld ook je gens de ontslapen vorstelijke vrouw. Ook zij had het Zwin lief. Tegen de plannen tot bedijking van het Zwin is verdienstelijk geageerd door het Zwincomité. Nog zal door dit comité in een gebouw nabij den historischen zeeboezem een tentoonstelling georganiseerd worden, te openen op 22 Juli a.s. op het Zwin be trekking hebbende Reeds zijn belangrijke inzendingen aan gaande geschiedenis, flora en fauna toege zegd. De Zwarte Polder. Minder grootsch dan het Zwin maar niettemin alleszins waardig als natuurmo nument in eere te blijven, is de voormalige Zwarte Polder op een half uur afstands van Kadzand, waar nu eenmaal de over stroomde gronden voor den landbouw waardeloos zijn geworden. Bij een hevigen storm in 1802 werd hier- de zeewering doorbroken en stroomde het water in den polder, een zwaarte van zand in haar golven mededragend. Zandstuivin- gen voltooiden de vernieling. Op deze zandgronden ontstond een kleine wilder nis van duindórens, biezen en helmgras. Waar vroeger 't koren golfde, plukken nu de inwoners van Groede en Nieuwvliet de smakelijke zeegroente bekend als zeekraal of zouterik. Kleine kreeken slingeren zich door de van dijken omgeven vierkante vlakte. Door middel van een motorgemaal loozen de omliggende polders over een dezer dijken heen haar overtollig water. Een diepe bedding werd in de zand- en kleilagen gesneden door het zoete water op zijn weg naar zee. Van het over stroomde land werd in 1820 ongeveer een derde terugingepolderd. De rest bleef prijsgeven aan wind en zee. Van de vroe gere bezitters leven nog de nazaten. Zij kunnen de plaats niet meer aanwijzen waar hun akkers zich uitstrekten. Thans is de omgeving een dorado voor bergeen den, konijnen enstroopers. Op het strand buiten de tegenwoordige duinenrij komen er meermalen van de vroegere akkers enkele bloot. Dan kan men het hoogstmerkwaardige feit aan- dagelijks twee maal nog precies ligt, zoo als de boer het ruim een eeuw geleden na bewerking met den zwaren ploeg ver liet. Nog verraden de rechte voren de meesterhand, die hen trok. Zand bedekt soms een paar weken lang dit oude bouw land. Dan vermaalt een gierende stroom weder de zandvlaag. Waterbergen jagen er overheen het getij trekt af en voor ploegijzer eens ze omwierp. Beter bewijs voor de deugdelijkheid van onzen Kadzand- schen grond werd nimmer geleverd. De zee krijgt het meesterwerk niet stuk. Is ploegen dan een kunst? Den onver schilligen wandelaar, die ginds een be slijkte gestalte ploeteren ziet achter een stel paarden, zegt het niets. Maar die zelfde gestalte stuurt het ploegijzer met vaste hand in feilloos rechte lijn door den taaien grond. In een golf rijst de zware aarde als moeizaEim onder den heerlijken last van eigen vruchtbaarheid en keert zijn blinkenden rug. Zelfs het herfstlicht moet er af glijden, zoo glad is de deugd zame vette grond. De ernstige ploeger ziet alleen zijn rijken, boer. Een degelijke ruime woning I ons zien we snede bij snede, zooals het met het noodige comfort maarzonge- brand, ongastvrij zooals het lijkt in zijn kale omgeving, waar alles recht is en plat, zonder boom of struik. Koeien worden niet gehouden. Waartoe al dien slommer? Geen boomgaard is er, waar een blanke dikhuid ligt te ronken, nadat hij zich den buik bijvulde met sap- pig groen. Geen fijn begroeid plekje, waar de kip verloren broedt, of de kalkoen te vreden scharrelt. Versch fruit is tegen woordig volop te krijgen waarom een boomgaard? Inplaats van een stevige groene heg, waarin lijsters en vinken him nestje kun nen bouwen, ziet men rond het erf lange schrale hoekijzers ingedreven, waaraan rara»® rrhet onsymPathieke harmoni-I werk. Hij kijkt niet naar voorbijsnellende Sespannen. Enkele paarden, nog auto's, heeft geen groet voor den wande- niet verdrongen door den tractor, bevol-| laar. Niet de minste kromming of bult opdracht hebben ontvangen naar Duitsch- kPTÏ T)f~>cr cfal on I 6 I lorirt +q roi7nn Int hnurnnivirr iron not daarmede is ongeveer staat hij toe in de strakke lijn vóór zich. Geen bonk valt verkeerd. Als de lange dag om is, weet hij, dat goed werk achter hem ligt. Ieder mag het zien. Hij is er trotsch op en mag dat zijn. Wanneer de akker de vorm heeft van een driehoek of van een geheel onregel- matigen vierhoek, moeten er „geeren" ge ploegd worden en dat is lang niet alle- mans werk. Hetzij het land moet „uut- gesplet,'' worden d.i. met de sneden van elkander afgekeerd, of „rondop" ge ploegd (de sneden naar elkander toe). De hand die dan den ploeg bestuurt, moet al heel bedreven zijn en de berekening uiterst nauwkeurig, 'opdat na het ploegen v ;'»!-• fvi; .- Het D.N;B. meldt uit Dantzig: De „Dantziger Vorposten"- levert uitvoe rig commentaar op de rede van Chamber- leiih. Het orgaan merkt o.m. op, dat de bewe ring vEin Chamberlain, volgens wien de volkenrechtelijke grondslagen van Dantzig noch onlogisch, noch onrechtvaardig zijn, weerlegt word door de ruim honderd con flicten tusschen Dantzig en Polen, die jaar lijks in Genève werden behEindeld. De oude taktiek van Warschau, n.l. de aardrijks kundige ligging van Dantzig aan de mon ding van de Weichsel voor te stellen als motiveering van Polens aanspraken, wordt duideüjk weerlegd door de volkomen ver- waarloozing van dezen stroom door Polen en de onbeteekenendheid- van de Weichsel voor de Poolsche scheepvaart. Aan den an deren kant weten de Dantzigers het best, waarom zfj opgenomen willen worden in Duitschland. Daarbij zijn niet alleen ideale redenen van invloed, maar ook materieele. Men verwacht in Dantzig een alle gebieden omvattende uitbreiding; van het economi sche leven en men is gaarne bereid af te zien van de „voordeelen" van de transito overlading in de haven, die voor de bewo ners der vrije stad tegenwoordig zoo goed als geen voordeel afwerptBij Engeland en Polen gaat het niet om Dantzig, maar om de Engelsche omsingelingspolitiek, waarvoor Polen zich ter beschikking stelt en waarvoor Polen van Engeland een blan co wissel heeft ontvangen. De twistpunten Dantzig en Corridor zijn met eerst in 1939 ontdekt, maar bestonden van de onnatuur lijke grensafbakening af. Een internationa le aangelegenheid vormen zij slechts in zoo verre, dat het wereldgeweten en de we- reldgerechtigheid reeds veel eerder een her ziening van deze onmogelijke, willekeurige verdeeling in het Duitsche Oosten eigener beweging hadden moeten nastreven. Havas meldt uit Rome: De verklaringen van Cheimberlain over Dantzig nemen een groote plaats in de Italiaansche bladen in. De bladen onthouden zich echter van het leveren van rechtstreeksch commentaar. Slechts wordt opgemerkt in de uit Londen gedateerde telegrammen, dat de rede van den Engelschen premier niet geweest is, wat men kon vreezen, gezien wat men hier oorlogszuchtige betoogingen van de Brit- sche politiek der laatste dagen noemt. „Chamberlain, aldus in hoofdzaak de Lon- densche correspondent van de „Popoio di Roraa", heeft vermeden zijn verklaringen af te leggen op dramatischen toon. Die verkla ringen ljjken gematigd, wanneer men ze vergelijkt met die, welke kortelings zijn afgelegd door Halifax. Zij schijnen zelfs te getuigen van een terugkeer naar het ge zond verstEind." Italiaansche waarnemers te Londen zijn echter van oordeel, dat de rede van Cham berlain geen nieuwe elementen heeft ge bracht en dat de toestand ongewijzigd blijft. Havas meldt uit Jeruzalem: De alge- meene toestand in Palestina verbetert steeds. Aan Arabische zijde oefenen velen in Egypte druk uit op de leden van het hooge Arabische comité *om het witboek te doen aannemen. De opstandige beweging neemt in kracht af en men verwacht, dat Abdul Kader Husseini, de laatste leider der op standelingen in Palestina, binnenkort het land zal verlaten, waardoor de strijd der Arabieren beperkt zal worden tot individu- eele aanslagen, temeer daar de zware ver liezen van de opstandige benden in den strijd met de Britsche troepen hebben aan getoond hoe gevaarlijk massa-actie is. Ver der is de ontwapening sterk doorgevoerd. Sedert September j.l. zijn 1500 geweren, 150 mitrailleurs en 400 pistolen met veel munitie in beslag genomen. Aan Joodsche zijde heeft men de terreur eveneens veroordeeld. Het Joodsche agent schap heeft een speciale militie in het leven geroepen tot het bestrijden van de terroris tische activiteit van de extremistische Jood sche revisionisten. Deze militie treedt onder leiding van Chertok, den directeur van het Joodsch agentschap op te Jeruzalem, Haifa en Tel Aviv. In een interview met Havas heeft Cher tok verklaard, dat de strijd niet is gericht tegen het Britsche volk, noch tegen de aan wezigheid van Engelschen in Palestina, doch alleen tegen de politiek van het wit boek. Ook verzetten de Joden zich niet te gen het mandaat, dat de fundamenteele wet van het land is. Zij willen integendeel, dat het mandaat naar letter en geest gehand haafd blijft. Het beste middel om dit te be reiken is niet het toepassen van terreur, doch van een opbouwende politiek. Het Joodsche volk blijft vertrouwen in Palestina een toevlucht te vinden tegen de sadistische vervolging, waaraan het blootstaat. JAPANSCHE OFFICIEREN NAAR DUITSCHE PARTIJCONGRES. Domei meldt uit Tokio: Officieel wordt medegedeeld, dat generaal graaf Hisaichi Terauchi en admiraal baron Mineo Osumi genoemd. De tijd ver- alle levende have andert snel. Wel zwaar is de taak van „Natuurmonu menten" en de stichting „Het Zeeuwsche Landschap", welke van de landelijke schoonheid trachten te behouden, wat kan. Het Zwin. De gedachten gaan hierbij onwillekeurig naar het -juist geredde Zwin. Daar kan voorloopig geen schennende hand aan ge slagen worden. Daar is het nog heerlijk nederzitten in bewonderende aanschou wing. land te reizen, tot bijwoning van het nat.- socialistische partijcongres te Neurenberg, op uitnoodiging van Hitier, en als gasten van de Duitsche regeering. In een pers- gesprek zeide Osumi, dat zijn reis geen po litieke beteekenis zal hebben, doch dat hjj van zijn verblijf in Europa gebruik zal ma ken om de vriendschappelijke betrekkingen tusschen Japan en Duitschland te bevorde ren, en tevens de vriendschap met Italië nog nauwer te maken. Reuter meldt uit Londen: Aan het departement van handel is gis-1 tér de Britsch-Roemeensche handels- en betalingsovereenkomst geteekend. De over eenkomst behelst het verstrekken van een I Britsch crediet aan Roemenië van 5% mil- lioen pond sterling, 48 millioen gulden, en den aankoop door Groöt-Brittannië van| 200.000 ton Roemeensche tarwe. NEDERLANDER TE ANTWERPEN DOOR HOLLEND SPAN VERTRAPT De 66-jarige Nederlander W. Moonen, die te Antwerpen voor familiebezoek was, werd aan de Ledeganckkaai aldaar door een hollend paardenspan aangereden en I vertrapt. De man was ijselijk gewond en overleed kort na het ongeluk. CREWETEN VOOR SPECIALE MAAT-1 REGELEN IN TIJD VAN NOOD. Reuter meldt uit Londen: Vandaag is I bij het Engelsche Lagerhuis een aanvul-1 lende begrooting ingediend tot een bedrag van 12 millioen pond sterling, bestemd voor speciale maatregelen in tijd van nood. O.a. zijn bedragen uitgetrokken voor de nieuwe inlichtingen-organisatie der re geering. GROOTVADER DOOR SPEELGOED SCHEEPJE GEDOOD. De 66-jarige Daniel Franckeiss uit Grays in 't Engelsche graafschap Essex is op een merkwaardige wijze om het leven gekomen. Het gebeurde tijdens de luchtbescher mingsoefeningen. Grootvader wilde zijn bed uitstappen, in het stikdonker struikelde hij en kwam op 't speelgoedscheepje van zijn kleinkind terecht. En wel zoo erg, dat de mast van het scheepje zijn oog doorboorde en zelfs het hersenvlies beschadigde. Omdat de verduisteringsproeven gehou den werden was er met geen mogelijkheid terstond een ambulance te krijgen, zoodat den man niet tijdig medische hulp ver leend kon worden. Daardoor is infectie ont staan, tengevolge waarvan de oude man gisteren, dus daags na de Engelsche lucht beschermingsoefeningen, in het ziekenhuis is overleden. DE RAMP TE PENARANDA. Nog 2 gewonden overleden. Havas meldt uit Salamanca: Wederom zijn twee personen, die bij de ontploffing te Penaranda de Bracamonte gewond wa ren, overleden. De reddingsbrigaden ruimen thans de laatste puinhoopen op en zetten de paar brandhaarden, die nog overgebleven zijn, onder water. Ten behoeve van de getroffen bevolking wordt een openbare inzameling gehouden. Uit alle deelen van Europa en zelfs uit Amerika komen giften en betuigingen van deelneming binnen. MILITAIRE VLIEGTUIGEN VERONGELUKT. Acht officieren omgekomen. Havas meldt uit Madrid: In Spanje heb ben zich twee ernstige vliegtuigongevallen voorgedaan, één op het vliegveld te Bara- jas bij Madrid; hierbij kwamen drie officie ren om het leven. Het ander nabij San Juan de Aznal Farache, waarbij vijf officieren zijn omgekomen. BURGEMEESTER AAN DE GEVOLGEN VAN AANSLAG OVERLEDEN. Reuter meldt uit Boekarest: De burgemeester van Halmeu aan de Roemeensch-Hongaarsche grens is aan ver wondingen, die hij Zondag jl. toen een bom in zjjn woning werd geworpen, had opgeloo- pen, overleden. In verband met dezen aan slag zijn reeds twintig verdachten gear resteerd, meerendeels leden van de plaatse lijke Hongaarsche minderheid. Volgens ge woonlijk goed ingelichte kringen is bij het door de plaatselijke Roemeensche autori teiten ingestelde onderzoek vast komen te staan, dat de bom, waarmede de aanslag is gepleegd, van een type was, waarmede reeds eerder aanslagen zijn gepleegd door Hongaarsche terroristen. De misdaad zou door vier personen zijn gepleegd, doch hun identiteit is nog niet vastgesteld. Men denkt, dat enkelen hunner over de dichtbij gelegen Roetheensche grens hebben weten te ontkomen. DRIE POOLSCHE VLIEGTUIGEN IN ROEMENIë VERONGELUKT. Drie dooden. Drie vliegtuigen van Poolsche makelij, zijn gister op het militaire vliegveld van Cluj (Roemenië) met elkaar in botsing ge komen. De drie toestellen werden geheel vernield. De drie inzittende vliegerofficieren vonden den dood. OP DE ZWARTE LIJST. Havas meldt uit Warschau: De Poolsche] autoriteiten hebben door de pers de eerste lijst laten publiceeren van Polen, die zich ondanks de Poolsch-Duitsche spanning naar Zoppt op het grondgebied van de vrije stad, hebben begeven, en daar in het casino der stad groote sommen gelds verliezen. GRANDI BENOEMD TOT MINISTER VAN JUSTITIE. Stefani meldt uit Rome: De Italiaansche ambassadeur-te Londen, Grandi, is tot mi nister van justitie benoemd. Grandi volgt als zoodanig Solmi op, die voor benoeming tot senator aan den Koning is voorgedragen. Voor en Boekhandel Middelburg Men meldt ons uit 's-GravenhageMr. dr. D. A. P. N. Kooien is vanmiddag door H.M. de Koningin op den Ruigenhoek ontvangen. OM HET NEDERLANDSCHE KAMPIOENSCHAP SCHAKEN. Men meldt ons uit Amsterdam: De par ty WynansDe Ronde, welke in de tweede ronde werd afgebroken, is heden voortge zet en gewonnen door De Ronde. DE BRANDKAST BLEEK TE STERK. In den afgeloopen nacht hebben inslui pers pogingen gedaan de brandkast van het „Weldadigheidsfonds", gevestigd aan de Nieuwe Keizersgracht 61 te Amsterdam, te torceeren. Hun pogingen, welke niet van groote „vakkennis" getuigen, hebben ech ter geen resultaat opgeleverd en onverrich- terzake moesten zijn terugkeeren. De politie van het bureau J. D. Meyer- plein heeft een onderzoek ingesteld. Ver moed wordt, dat de mannen tydens het spreekuur, dat gisteravond in het gebouw werd gehouden, zyn binnengekomen. Zg hebben zich toen laten insluiten en konden, nadat zij alleen waren gelaten, rustig hun misdadig werk doen. De brandkast bevatte een bedrag van-eenige honderden guldens. Eervol ontslag. Bij K. B. van 11 Juli is met ingang van 1 September 1939 aan mejuffrouw A. C. der Kinderen, op haar verzoek, eervol ont slag verleend als leerares aan de rgka hoogere burgerschool te Goes. Vice-consul der Ver. Staten voor Zeeland c.a. By K.B. is de heer H. V. Olds erkend en toegelaten als vice-consul van de Vereenig- de Staten van Amerika te Rotterdam, voor de provinciën Zuid-Holland, Zeeland, Noord Brabant en Limburg. DE NOODLOTTIGE BRAND TE GRONINGEN. Begrafenis der slachtoffers. Vanmiddag om twaalf uur zijn de beide slachtoffers van den noodlottigen brand in de Steentilstraat te Gronnigen, de heer B. J. Walrecht en diens echtgenoote, mevr. R. WalrechtKleveringa, ter aarde be steld. Ruim half een vertrok de droeve stoet van een woning aan de Noorderhaven. Reeds langen tijd tevoren hadden zich hier, ondanks den regen, velen verzameld, die door de politie op een behoorleken afstand werden gehouden. Toén de kisten naar bui ten werden gedragen, heerschte er onder het publiek een doodsche stilte, welke op ieder een diepen indruk maakte. Vervol gens begaf de stoet zich naar de begraaf plaats Esserveld. Overal langs den weg stonden belangstellenden, die met ontbloot hoofd den stoet lieten passeeren. Ook op de begraafplaats waren zeer velen aanwezig. Nadat de beide kisten in een gezamenlijk graf waren neergelaten, spraken enkelen een kort woord van troost tot de familie. Een schat van bloemen dekte de kisten. Diep onder den indruk verlieten de aanwe zigen het kerkhof. JAPAN IS ZATERDAG GEREED OM BESPREKINGEN MET ENGELAND TE OPENEN. Domei meldt uit Tokio: Japan zal Don derdag gereed zijn met de voorbereidingen voor de besprekingen met Engeland. Vrij dag zullen tusschen Arita en den Britschen ambassadeur inleidende besprekingen wor den gevoerd en als Engeland hiermede accoord gaat, zal de eigenlijke conferentie Zaterdag een aanvang nemen. DE MAATREGELEN TEGEN DE VREEMDELINGEN IN ZUID-TIROL, Italië geeft als reden op: „politie ke activiteit van bepaalde elemen ten.'!' Stefani meldt uit Rome: De maatrege len tegen de vreemdelingen in Zuid-Tirol zijn genomen „om redenen van politiek- militairen aard, op grond van rapporten der politieke politie omtrent de activiteit van bepaalde elementen, die tot de West- Europeesche landen behooren en in de provincie Bolzano woonden". Enkele vertegenwoordigers van vreem de mogendheden, zooals Frankrük, Zwit serland en Engeland, hebben zich, naar Stefani hieraan toevoegt, tot het Italiaan sche ministerie van buitenlandsjche za ken gewend, niet voor het indienen van een protest, dat toch van de hand zijn gewezen den toestand staatssecretaris van buitenlandsche zaken heeft de noodige inlichtingen verstrekt, waarvan de vertegenwoordigers acte heb ben genomen. SCHILD VAN POOLSCH CONSULTAAT AFGERUKT. Havas meldt uit Allenstein (Duitsch land): Vannacht heeft een troep onbekend gebleven personen in uniform een aanval gedaan op het Poolsche consultaat en het schild afgerukt. De concierge van het con sultaat waarschuwde terstond de politie, de identiteit der daders echter niet zou doch om inlichtingen over in te winnen. De onder- Qfll Wfl k r uovi uui Ui ivo I U11C1 ol llCltlW XvUUi 1^) Uj-i(1 Ct t HCt ilCf jjl hirmon over het gele zand naar I de geeren „netjes"' liggen. Ik ken ver-1 uioiir- a n j jk contrast met de ivoor-1 schillende landlieden, die in dit moeilij- 1 öuinen treedt het schorregroen ke werk uitmunten. Wien van hen ik de oren met een veelheid van tinten, nestor acht vroeger landbouwer te Groede, thans wonend te Oostburg: laat ik hem in alle bescheidenheid C. noemen genoot deswege in zijn omgeving een vermaardheid. En zoo is er zeer veel in het leven van den landman,, dat wij achteloos voorbü gaan, ten onrechte. Ruwaard. TAïFOEN TEISTERT SHANGHAI. Reuter meldt uit Sjanghai: Gister is Sjanghai geteisterd door een taifoen, ten gevolge waarvan het verkeer volkomen ge desorganiseerd is en vele straten onder wa ter staan. Zes Chineezen kwamen om het leven en tientallen werden gewond. Op zee verkeerden vele schepen in moeilijkheden. cue heeft kunnen vaststellen. MANTSJOEKWO WIL MET BUITEN- MONGOLIE OVER GRENSAFBAKENING ONDERHANDELEN. Domei meldt uit Hsinking: De woordvoerder van de Mantsjoerijsche regeering heeft medegedeeld, dat Mantsjoe- kwo bereid is, met Buiten-Mongolie te on derhandelen over een regeling der grensge schillen, indien dit land tot dit doel voor stellen doet.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 3