MIDDELBURGSCHE COURANT Hartjes GOESCHE COURANT) De regeering stelt de Kamer voor min of meer voldongen feiten. If fov&trittctule sc De buitengewone militaire maatregelen eischen een ton per dag. Een optimistische Poolsche beschouwing. ^Vinnige critiek op deze wijze van doen. Britsche bommenwerpers maken oefenvluchten boven Frankrijk. Eigenaardige ziekteverschijnselen in een gezin te Woensel. De Russen en Mongolen uit Mantsjoekwo verdreven. Engeland's bewapening. De Kabinetscrisis. Japan en de Ver. Staten. De verbanning van vreemde lingen uit Zuid-Tirol. VAN MIJNHARDT f Strategische bruggen worden te Dantzig gebouwd, NUMMER 163. TWEE BLADEN. WOENSDAG 12 JULI 1939. EERSTE BLAD. 1828 JAARG. ^Dagblad. Uitg. N.V. De Middelburgsche Crt. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstr. 28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOESTurfkade Tel. 17. Postgiro 43255. -Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes 'f-2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. Advertentiën 30 ct per regel, ingezondens mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct. Uit Den Haag: Het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de onlangs inge diende suppletoire begrooting voor 1939 van het departement van defensie, waarbjj nog 33 millioen gulden voor militaire voorzie ningen wordt aangevraagd, is verschenen. Wij ontleenen daaraan: Verscheidene leden verklaarden het te betreuren, dat dit ontwerp op een zoodanig tijdstip werd ingediend, dat het betrach ten van zoo grooten spoed noodzakelijk werd. Te meer bedenking hadden deze le den tegen den bedoelden gang van zaken, wijl een zeer belangrijk deel der aange vraagde gelden bestemd is voor .voorzienin gen, welker noodzakelijkheid voor de re geering reeds lang moet hebben vastgestaan en met welker voorbereiding dus reeds ge- ruimen tijd geleden zal of althans zou moe ten zijn aangevangen. Andere leden, die zich bij deze zienswijze aansloten, konden de vrees niet onderdruk ken, dat hier moet worden gedacht aan de niet onbekende methode, belangrijke ver hoogingen van begrootingsposten niet aan stonds voor te stellen, doch die te verza melen om ze op te nemen in een wetsont werp, dat kort vóór het uiteengaan van de Kamer wordt ingediend en dan als spoedeischend wordt aangekondigd, zoo dat het in groote haast, zon- fler de mogelijkheid eener deugdelijke voorbereiding, moet worden behandeld. Verscheidene leden, die reeds eerder den indruk hadden gekregen, dat de huidige omstandigheden een situatie op het gebied der defensie uitgaven hebben doen ont staan, waarbij het hoogeren en lageren mi litairen autoriteiten mogelijk is, zich een groote vrijheid te veroorloven, waren er weinig gerust op, dat het zeer aan zienlijke bedrag, Sat thans weder wordt aangevraagd, binnen de grenzen van het strikt noodzakelijke valt. Mede in dit verband meenden vele leden nogmaals op het betrachten van de uiterste zuinigheid met betrekking tot de besteding van de voor 's lands defensie beschikbaar gestelde gelden te moeten aandringen. Eenige leden noemden het bedroevend, dat weder een last van ruim 33 millioen op de Nederlandsche volksgemeenschap moet worden gelegd in een tijdsgewricht, dat die gemeenschap als gevolg van een systematische verzwakking, veroorzaakt door niet voor hun taak berekende kabinet ten, niet meer in staat is, zulk een bedrag uit de nationale productie op te brengen. De besteding van het crediet van 100 millioen, hetwelk verleden jaar September werd toegestaan. Bp vele leden bestond bezwaar tegen de wftze, waarop met het overschot van het in September 1938 (toen oorlog dreigde) ter beschikking van de regeering gestelde be drag van 100 millioen is gehandeld. Van dat bedrag is in 1938 slechts 3 millioen gebruikt behoeven te worden. Het overschot van 97 millioen is overgebracht naar een nieuw artikel der begrooting voor 1939. De regeering had daartoe formeel het recht. Van materieel standpunt bezien, is deze nu «regel echter niet zonder bedenking. De zeer algemeene omschrijving, welke destijds van het hierbedoelde buitengewone crediet werd gegeven, maakte dat als het ware tot een blanco crediet, in dien zin, dat de re geering over het ter beschikking gestelde bedrag binnen zekere, zeer wijde grenzen naar eigen goedvinden kon beschikken. Tot deze vrijgevigheid ging men over onder den druk der omstandigheden, welke plotseling vérstrekkende maatregelen noodzakelijk maakten, die niet aanstonden waren te overzien en waarvan de kosten moeilijk ook maar bij benadering waren te spedficeeren. In April 1939 bleken opnieuw maatregelen van gelijken aard noodig, en continuatie van die maatregelen is geboden gebleken. Voor de daaruit voortvloeiende uitgaven wordt nu ook geput uit de 97 millioen, welke van het vermelde buitengewone cre diet zjjn overgebleven en naar de begroo ting van 1939 zijn overgebracht. Het gevolg daarvan is, dat de regeering ook thans een zelfde ruim crediet hanteert als in 1938, terwijl de omstandigheden geheel anders zijn en er gelegenheid zou bestaan tot een specificatie van de benoodigde gelden in den vorm van een verdeeling van die gelden over de verschillende daarvoor in aanmer king komende begrootingsposten. O p deze wijze wordt, meende men, alweer te kort gedaan aan het budgetrecht der Kamer, die zoo elk inzicht mist in de uitgaven welke de laatstelijk genomen bui tengewone maatregelen met zich hebben gebracht en nog brengen. Toen de Kamer in September 1938 100 millioen toestond, achtte zij het overbren gen van het niet gebruikte gedeelte van dat bedrag naar de begrooting voor 1939 alleen te moeten toestaan bij het voort duren van de omstandigheden, die op dat oogenblik heerschten, en niet, de verdere besteding daarvan óók geoorloofd te ver klaren met betrekking tot maatregelen van weliswaar soortgelijken aard, doch die eerst aanzienlijk later en onder andere omstan digheden genomen zouden worden. Nu de regeering eenmaal van haar for meele recht tot overschrijving gebruik heeft gemaakt, wilden sommige der hier aan het woord zijnde leden zich niet verzetten te gen de in verband daarmede noodzakelijke aanvulling van de begrooting, welke in het onderhavige artikel is vervat. Wel spra ken zij echter den wensch uit, dat op gezet te tjjden aan de Kamer mededeeling zal worden gedaan van de mate waarin en de doeleinden waarvoor over het hierbedoelde bedrag wordt beschikt. Gisteren hebben twaalf eskader bom menwerpers van de Engelsche luchtmacht een oefenvlucht zonder tussbhenlanding boven Frankrijk gemaakt. In totaal nas. men 150 toestellen hieraan deel. De ge zagvoerders hadden verzegelde orders bil zich. Uit gezaghebbende Engelsche bron wor- den de volgende inlichtingen verstrekt over de oefening: De toestellen zijn vertrokken van hun centra 5n midden-Engeland. Zij volgden twee onderscheiden routes: een groep is in escadrilles uit het midden en Zuiden van Engeland tegen acht uur vertrokken voor een vlucht heen en terug zonder tus- Bordeaux, Angres en Caën. Zij moesten over Le Havre vliegen, Le Mans, Saumur, Bordeaux, Angres en Caë.n. Zij moesten ongeveer 1900 km 'afleggen. Dit waren zware bommenwerpers. De middelzware bommenwerpers moesten over Le Treport, Orleans en Le Mans, waarbij Orleans de punt van een driehoek vormde, vliegen. Al deze toestellen, die hun vollen mili tairen last inhielden en de normale beman ning aan boord, d w.z. 3 tot 5 man, vlo gen op een hoogte van 2000 m, maai- daalden tot 1000 m boven de voornaamste steden. De zware bommenwerpers vlogen ongeveer vijf uur boven Frankrijk. De vier eskaders middelzware bommen werpers hebben het driehoekig circuit van bijna 800 mijl afgelegd in nog geen vier uur vliegen De tocht duurde van onge veer 9 uur tot omstreeks 13 uur De vier overige eskaders middelzware bommen werpers keerden korten tijd later terug. Zij hadden dezelfde route in ongeveer *4 uur afgelegd. Twee der eskaders zware bommenwer pers, die op langen afstand vlogen, zijn even voor 14 uur teruggekeerd. Zij hebben den tocht volbracht in nog geen 6% uur Alle toestellen vlogen met kruisnelheid. De overige eskaders deden er iets langer over. Wrevel in Duitschland Havas meldt uit Berlijn: De oefenvluch ten van twaalf Britsche escadrilles over Frankrijk geven den Duitschen bladen aanleiding tot scherp commentaar. Zij zien er een manoeuvre in, om den Franschen een indruk te geven van de kracht van hun bondgenooten en de tegenstanders Twee jonge kinderen over leden. Drie kinderen ern stig ziek. In het gezin Tatenhoven, wonende in de Pieter Poststraat te Woensel, gemeente Eindhoven, hebben zich ernstige ziektege vallen voorgedaan, waarvan men de oor zaak nog niet met zekerheid heeft kunnen vaststellen. Vermoed wordt echter, dat de vijf kin deren uit het gezin vergiftigd zijn door loodarsenaat, waarmee aardappelvelden, dicht achter de woning, besprenkeld zijn, daar het vaak voorkomt, dat de kinderen op bloemstengels en grassprietjes kauwen, die met dit gif in aanraking zouden zijn gekomen. De vorige week Donderdag voelde het tweejarig meisje Truusje zich onwel, doch de ouders oordeelden den toestand niet van dien aard, dat consultatie van den huisarts noodzakelijk werd geacht, doch toen even wel Zaterdag ook het vierjarig zoontje ziek werd, riepen zij de hulp van een dokter in, die een ernstige dysenterie constateerde, waarvan hij de oorzaak niet kon vaststel len. Zondag is tegen den avond het jong ste meisje, dat twee jaar oud was, overle den. Daarop zijn Dinsdag de vier overige kinderen naar een ziekenhuis overgebracht, waar nog des avonds de vierjarige jongen stierf. Met hooge koorts liggen daar thans nog het twaalfjarig dochtertje Mien, het negenjarig zoontje Pieter en het zevenjarig dochtertje Joke. In den toestand van den jongen was vanochtend een lichte verbete ring waar te nemen. Inmiddels heeft men in het rijkslaboratorium te Utrecht een on derzoek naar de vermoedelijke oorzaak la ten instellen, doch het rapport is nog niet binnen. De ouders van het gezin zijn geheel vrij van elk ziekteverschijnsel gebleven. van het vredesfront te intimideeren. Ove rigens haasten de bladen zich te verklaren, dat deze lange-afst?ndsvluchtefi in het geheel geen indruk op Duitschland maken en dat de Duitsche toestellen nog betere prestaties kunnen verrichten. Op vragen van het Eerste Kamerlid Van Vessem betreffende de kosten der buiten gewone militaire maatregelen hebben de ministers Coljjn en Van Dijk het volgende geantwoord: Medegedeeld kan worden, dat bij het in stellen van de kust- en grensbeveiliging paarden en auto's, welke volgens de organi satie tot de gevormde onderdeelen behoo- ren, „in gebruik" zijn gevorderd, waarbij de duur der vgpdering uiteraard niet kon worden bepaald. Het aantal paarden en auto's, dat volgens de oorlogsorganisatie tot de verschillende troepenafdeelingen behoort, is aangepast aan de taak van die afdeelingen op het ge vechtsveld. Toen na een aantal dagen bleek, dat - zonder de voorzichtigheid uit het oog te verliezen voor de algemeen beveiligende taak onder de gegeven omstandigheden met minder kon worden volstaan, is op 22 April j.l. bevolen, dat bij de verschillende onder deelen slechts een aantal paarden en auto's in gebruik mocht worden gehouden, dat voor de uitoefening van den dagelijkschen dienst strikt noodzakelijk was. De overige paarden en auto's zijn aan de eigenaren teruggeven. Ten tijde van het vaststellen van de prij zen, welke bij „vordering in gebruik" ten hoogste mochten worden besteed, werd aan genomen, dat deze vordering slechts van zeer korten duur zou zijn: of wel de grens- en kustbeveiliging zou bij een gunstig verloop der internationale gebeur tenissen weder spoedig kunnen worden op geheven of wel bij ongunstig verloop zou na het instellen van de grens- en kust beveiliging de algemeene mobilisatie vol gen, in welk geval zou worden overgegaan tot „vordering in eigendom", Het werd daarom tegenover de eigenaren billijk geacht om in de prijzen voor „vor dering in gebruik" een zekere vergoeding voor bedrijfsschade te verdisconteeren. Toen bleek, dat de grens- en kustbeveili ging geruimen tijd gehandhaafd zou moe ten worden, is bevel gegeven de aanvanke lijk vastgestelde vorderingsprijzen te her zien. In dit verband dient te worden opge merkt, dat naast de klachten, welke den minister van defensie van derden bereikten over te hooge vergoedingen, een groot aan tal klachten zjjn binnengekomen van hen, wier paarden of auto's waren gevorderd, dat de hun toegekende vergoeding te laag werd geacht. De kosten van de buitengewone militaire maatregelen, zonder de aanschaffing van materiaal en uitvoering van werken, kun nen op heden gemiddeld per dag zeer glo baal op f 100.000 worden geraamd. Domei meldt uit Hsingking: Gistermiddag is officieel medegedeeld, dat de Japansche strijdkrachten de Russische en Buiten-Mon- goolsche troepen over de grens hebben ge dreven en dat het grondgebied van Mants joekwo thans geheel van vijandelijke strijd krachten gezuiverd is. De woordvoerder van het ministerie van oorlog te Tokio heeft getracht te verkla ren, waarom de Japansche luchtmacht in de 71 dagen, dat de gevechten hebben ge duurd, niet minder dan 522 vijandelijke vliegtuigen heeft vernield, terwijl zij er zelf slechts 4 verloor Hij voerde hiervoor aan het verschil in de gevechtstaktiek, het feit, dat de Russische vliegtuigen van 1934 en 1935 dateerden, terwijl Japan de modernste toestellen gebruikte, en het gebrek aan er varing der vijandelijke vliegers. (Vermoedelijk berusten de Japansche be richten over den vliegtuigenregen echter op bewuste fantasie. Red.) Een extra-crediet gevraagd van bijna 700 millioen gul den. Reuter meldt uit Londen: Vandaag is een suppletoire begrooting voor het le ger bij het Lagerhuis ingediend ten be drage van 79 millioen pond sterling (696 millioen gulden!), waarvan het grootste gedeelte door een leening zal worden ge dekt. Het bedrag zal o.a worden gebruikt voor de uitbreiding van. het geregelde en van het staande leger en voor de vorming van een militie. Het totaal der legerbegrooting wordt thans meer dan 227 millioen pond sterling (ruim 2 milliard gulden). De geraamde maximumsterkte der militie wordt opge geven als 100,000 man, terwijl de herziene sterkte van het territoriale leger ge schat wordt op 485.000, hetgeen een ver meerdering is met 238.621 man. DE ANTI-BRITSCHE CAMPAGNE SN JAPAN. Reuter meldt uit Tokio: De Seyoekai en Minseito-partijeh (de beide grootste in Ja pan, resp. conservatief en liberaal) hebben gister allen afdeelingen in het geheele land instructie gegeven anti-Britsche bijeenkom sten te organiseeren Voorts werden den afdeelingen instructies gegeven om resolu ties aan te nemen, waarin wordt aange drongen op een krachtige houding bij de onderhandelingen met Engeland. Gistermiddag om 5 uur heeft mr, dr. D. A. P. N. Kooien te zijnen huize te Den Haag een bespreking gehad met den pre sident van de Nederlandsche Bank, mr. L. J. A. Trip. Vanmorgen heeft de voorzitter van de christelijk-historische fractie in de Tweede Kamer, jhr. mr. D. J. de Geer, een bezoek gebracht aan den kabinetsformateur. Senator Pittmann wil een econo mische actie tegen Japan op touw zetten. Reuter meldt uit Washington: Senator Pittmann heeft onthuld, dat hij de senaats commissie voor buitenlandsche zaken een resolutie heeft voorgelegd, waarin de, president der Ver. Staten gemachtigd wordt om den buitenlandschen handel te beperken met iederen onderteekenaar van het negenmogendhedenverdrag met Chi na, die discrimineerende maatregelen neemt tegen Amerikaansche onderdanen. Een dergelijke maatregel is reeds vaak besproken in Congres-kringen als een middel om te voorzien in economisch op treden tegen Japan in verband met het optreden in China. Senator Pittmann heeft verder gezegd: dat de Senaatscommissie er reeds in toe gestemd heeft een resolutie in overweging te nemen, die speciaal ten doel zou heb ben den uitvoer van oorlogsleveringen aan Japan af te snijden. Dit geschiedde in een speciale zitting op 7 Juli. De exporten, die beperkt zou den worden of stopgezet zouden omvat ten: wapenen, munitie en oorlogsmateriaal zooals ijzer, staal, olie, benzine en schroot. „Ik twijfel er niet aan", zoo zeide Pitt mann, „dat deze resolutie deze zitting in behandeling zal worden genomen," Men blijft in het duister tasten omtrent de motieven. De diplomatieke correspondent van Reu ter te Londen verneemt, dat ook de Brit sche regeering te Rome navraag doet naar de redenen, die geleid hebben tot de beve len, die aan Britsche onderdanen in Zuid- Tirol gegeven worden, om dat gebied te verlaten. De bevelen hebben betrekking op omstreeks 15 Britsche onderdanen, met in begrip van een man, die het boerenbedrijf uitoefent en twee ongetrouwde dames op leeftijd, die in hotels wonen. Volgens te Londen ontvangen berichten, hebben de be velen betrekking op ongeveer 200 vreem delingen, voor het meerendeel Zwitsers. Verklaard wordt echter, dat twee Ameri kanen geen -uitwijzingsbevel hebben gekre gen. Den Britschen onderdanen is geener lei reden voor de uitwijzing opgegeven. Diplomatieke stappen. Havas meldt uit Rome: Aan de buitenlandsche diplomaten, die op het Italiaansche ministerie van buiten landsche zaken opheldering kwamen vra gen over het uitwijzen van vreemdelingen uit Zuid-Tirol werd medegedeeld, dat dit besluit is genomen om politieke en militai re redenen. Verder werd medegedeeld, dat alleen de vreemdelingen, die tijdelijk hier verblijf houden, meerendeel touristen, opdracht hebben het gebied binnen 48 uur te verla ten. De vreemdelingen, die permanent hier wonen, grootendeels hoteleigenaars, krijgen gemakkelijker voorwaarden. In buitenlandsche kringen te Rome wordt het besluit druk besproken en men vraagt zich af, welke de diepere oorzaak hiervan is. De „Neue Zürcher Zeitung" te Bern be richt, dat de Zwitsers die het uitwijzings bevel hebben ontvangen uit Bern opdracht hebben ontvangen ter plaatse te blijven en nieuwe bevelen af te wachten. Klaarbliike- lijk hoopt men een uitstel te verkrijgen, voorafgaande aan een grondige diploma tieke bespreking, het blad is ook van oor deel dat het uitwijzingsbevel in verband staat met het ontwerp tot deportatie van de bevolking. Aangezien de Duitschers drie maanden tijd hebben gekregen om de pro vincie te verlaten, veronderstelt men, dat de overige vreemdelingen rigoureuzer be handeld zullen worden. Gissingen. Reuter meldt uit Londen: Na opgemerkt te hebben, dat er geen grens is aan de veelzijdigheid van de asmo- gendheden in het uitdenken van nieuwe verrassingen, wijst de Daily Telegraph er op, dat er geen verklaring is gegeven ten aanzien van den aard der motieven, die ten grondslag zouden liggen aan het aan de buitenlanders gegeven bevel, Zuid-Tirol te verlaten. Het is, zegt het Engelsche blad, mogelijk dat het „militaire" motief in ver band kan worden gebracht met op handen zijnde Duitsche troepenbewegingen door den Brennerpas, waaraan Zuid-Tirol onmid dellijk grenst. Een andere en minder on heilspellende mogelijkheid van politieken aard kan gevonden worden in de omstandig heden voortvloeiende uit het zoojuist tus- schen Hitler en Mussolini gesloten pact voor de de-germanisatie van dit gebied. De bijzonderheden van dit pact en de wijze van uitvoering zijn slechts gedeeltelijk bekend, doch als het zooals waarschijnlijk is, de gedwongen verwijdering van de Duitsche bewoners uit hun voorvaderlijke woonste den omvat, is het begrijpelijk, dat noch Ita lië, noch Duitschland gaarne de aanwezig heid van buitenlandsche ooggetuigen ziet. WEERBERICHT. Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Voor het Noorden meest zwaarbewolkt, geen regen van beteeke- nis, weinig verandering in temperatuur. Zwakke tot matige wind uit W. richtin gen. Voor het Zuiden: gedeeltelijk be wolkt, droog weer, iets warmer. Zwakke tot matige wind uit Westelijke richtin gen. Wo. 12 Juli. Zon op: 4 h 53; onder: 21 h 16. Licht op: 21 h 46. Maan op: 11 h 11; on der: 16 h 35. N.M.: 16 Juli. Hoog- en Laagwater te VliMingen: Juli. Hoogwater. Laagwater. Woensdag 12 10.04 22.30 3.55 16.19 Donderdag 13 11.10 23.37 5.01 17.30 Vrijdag 14 12.10 24.37 6.06 18.39 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger, Veere 38 min. later. S springtij. Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Juli. Hoogwater. Laagwater Woensdag 12 11.35 24.02 4.50 17.25 Donderdag 13 12.52 5.59 18.34 Vrijdag 14 1.18 13.57 7.08 19.41 zijn ideale pijnverdrijvers. Gemakkelijker in 'onde ouweltjes. Onfeilbaar bij gritP,I pijn, kiespijn en alle andere pijnenl Bij apothekers en drogisten, koker 12 st. 50 ct. doosje 6 st. 30 ct. (Ingez. Med.5 Havas meldt uit Warschau: De officieu ze Gazeta Polska schrijft in een hoofdar tikel o.m.: In Duitsche militaire kringen zijn er verstandige lieden, die de legers van Po len en Frankrijk op hun juiste waarde weten te schatten en niet aarzelen, er waardeerend over te spreken. Hun diepe overtuiging is, dat er geen oorlog zal ko men. Aangezien onder deze omstandighe den alle hoop, Polen te isoleeren, ijdel is, is het niet onmogelijk, dat Berlijn over enkele maanden zal begrijpen, dat het een weinig goede wil moet toonen, en dan zou men een eenvoudiger statuut voor Dantzig kunnen opstellen dan dat van thans. Dit statuut zou Dantzig handhaven als een vain Duitschland onafhankelijke vrije stad, die tot het Poolsche douane gebied blijft behooren en de rechten van Polen in Dantzig niet plaatst onder toe zicht van wien ook. Havas meldt uit Warschau: De autori teiten van Dantzig gaan de voorbereiden de werkzaamheden bespoedigen voor den aanleg van een noodbrug over de Nogat, een arm van den Weichsel welke de grens vormt tusschen Oost-Pruisen en Dantzig. De brug zou worden gelegd tusschen Kae- semark en Rotehte1 en einde Juli klaar zijn. Ook op andere pdaatsen zullen bruggen komen. De redenen voor dezen bruggen bouw zou van strategischen aard ;zjjn. Het zou er om gaan de eventueele aan komst van Duitsche troepen uit Oost- Pruisen zooveel mogelijk te bespoedigen, aldus Havas. Luchtbesehermingsmaatregelen Havas meldt uit Dantzig: De eigenaars van onroerende goederen in Dantzig heb ben bevel gekregen luchtbeschermings maatregelen te nemen, o.m. schuilkelders in te richten. Manschappen van het Con dorlegioen naar de vrije stad. Havas meldt uit Londen: Volgens de „News Chronicle" zouden gisterochtend 1200 man van het Duitsche Condorlegioen, dat in Spanje gevochten heeft, te Dantzig aangekomen zijn. Volgens sommigen zouden zij gezonden zjjn om toezicht uit te oefenen op de Dant- zigers daar men in een groot aantal nazi's slechts beperkt vertrouwen kan stellen. Een andere theorie is, dat zij gezonden zouden zijn om de belangrijke wapenvoor- raden, die heimeljjk naar de vrije stad ge zonden zijn, te bewaken. Een andere plau sibele reden zou, naar men gelooft, zjjn, dat zjj een speciale wacht moeten vormen voor een hooge nationaal-socialistische au toriteit, die binnenkort een reis naar Dant zig zal maken.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1