lusteloos? KRONIEK van den DAG. BINNENLAND. ZEELAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEÜWSCHE MIDDELBÜRGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN DINSDAG 11 JULI 1939. No. 161, EEN ZOON VAN Z'N VADER. EEN TELEGRAM AAN MINISTER GOSELING. Roomsch-katholiek Oss staat aan zijn zijde. Ongeveer 6000 gulden tekort in schoolkas te Edam. Boeken en bescheiden ver dwenen. GEMEENTE-AMBTENAAR VERDUISTERDE HONDENBELASTING. MIDDELBURG. VUSSINGEN. (Ing'ez. Med.) I in Franklijk's merkwaardig herstel. Frankrijk maakt zich op om den veer tienden Juli te vieren. Zooals ieder jaar, want de dag van de- bestorming der Bastille (waarmee de Fransche revolutie begon; is een nationale feestdag. Maar ditmaal wordt er toch wel bijzonder veel werk ge maakt van het feest. Er bestaat daarvoor een dubbele reden. In de eerste plaats is het juist anderhalve eeuw geleden, dat de Fransche revolutie is uitgebroken. Feitelijk dus jubileert ook de veertiende Juli. Het wordt een feest van de eenheid aller Fran- schen. De andere reden gaat naar haar aard eenigermate schuil, want het is een poli tieke reden. Dit jaar zal de veertiende Juli tevens een manifestatie worden van de Fransch-Engelsche samenwerking. De herdenking der Fransche revolutie kost den Franschen staat vijftien millioen franken. Men heeft die kunnen voteeren, dank zij de opbrengst eener nieuwe belas ting op olie en oliehoudende stoffen. Mor gen viert men ten stadhuize te Parijs den 150- sten verjaardag van de-tricolore, de Fransche vlag. Parijs had dat vertikale blauw-wit- rood, waarin we onze vaderlandsche kleuren herkennen, al aangenomen lang vóór de Conventie in 1794 het betreffende decreet aannam. Bij het Parijsche stadhuis is een 35 meter lange mast opgericht met aan den top een Phrygisehe muts in hout. Daar wordt een vlag van 20 bij 14 meter aan be vestigd. Het is de grootste vlag ter wereld; zij overtreft verre de haakkruisvlag van de rijkskanselarij te Berlijn, schrijven de Fran sche bladen. In elk geval is het de grootste Fransche vlag, men kan gemakkelijk een paar huizen bouwen op dit oppervlak van 280 vierkanten meter. Natuurlijk is het feest van den veertien den Juli in de eerste plaats een nationaal feest, een feest voor de Franschen. Maar het is ook wel degelijk de bedoeling, dat de buitenwacht uit die manifestatie van Fran sche eendrachtigheid en Fransch-Britsche vriendschap eenige leering zal trekken. Niet voor niets werken onderdeelen van Frank- rijk's gansche leger van het continent en de overzeesche gebieden, werken de land-, de zee- en de luchtmacht en vijftig vlieg tuigen der Britsche weermacht mede aan de militaire parade, een défilé, dat eens zoo lang zal duren als gewoonlijk en indruk wekkender zal worden dan ooit. Men staat verrast over de snelheid, waar mede Frankrijk zich dit jongste halfjaar van zijn slagen heeft hersteld. De laatste tien jaar kon geen kabinet in Frankrijk het zoo lang bolwerken als thans reeds het ministerie-Daladier doet. In twaalf jaar heeft Frankrijk 25 ministeries gekend en drie verschillende waarden van den frank. Thans is de frank één der meestgevraagde valuta's ter wereld, het kapitaal is terug gekeerd. Er is geen sprake meer van sta kingen, de C.G.T. (het groote „moderne" Fransche vakverbond) moest in het begin van dit jaar erkennen anderhalf millioen leden te hebben verloren, dat is een derde van het geheele ledental, en voor de eerste maal hebben de socialisten geweigerd om met de communisten te marcheeren in den al traditie geworden optocht van 14 Juli van Nation naar Bastille. De productie stijgt voortdurend, er wordt in verschillende industrieën geen veertig, maar vijf- en- veertig, soms acht-en-veertig uur per week gewerkt; tien maal zooveel arbeiders als in November maken overuren. Merkwaardig is de progressie in de vliegtuigindustrie. Van 1 Januari tot 31 Juli 1938 werden er maandelijks gemiddeld 41 oorlogsvliegtui gen gebouwd. In November was dit aantal gestegen tot 53, in December tot 73, in Januari 1939 tot 94; thans bedraagt het maandcijfer bijna tweehonderd, en aan het einde des jaars zullen driehonderd toestel len per maand de Fransche fabrieken ver laten. Om den achterstand in te loopen werden 635 toestellen in Amerika besteld plus een vijftig Koolhoven-jagers in ons land; Frankrijk bezit voldoende kapitaal om zoonoodig nog zesduizend vliegtuigen op korten termijn aan te koopen. Toegegeven worde, dat het niet alle even gezonde oorzaken zijn, welke de werk loosheid verminderen vijftigduizend werkloozen minder dan in November en het productiecijfer van 83 in October tot 97 in Mei deden stijgen, doch in dat op zicht maakt Frankrijk geen uitzonder-ing op Naar het Engelsch door T. TEN HAVE— v. d. MADE. 4). In de prachtig gewelfde hall waren heel wat onschuldige fuifjes gehouden. Ja, al was hij dan ook van immoraliteit beschul digd, zijn fuifjes waren altijd onschuldig genoeg geweest. Hij had zijn vrienden en vriendinnen royaal ontvangen maar heel onschuldigs. Dat was nu afgeloopen en nu nog slechts een herinnering. Hij had nu zijn handen vol aan de naaste toekomst. De toekomst: die hing van zijn eigen energie af. Even verhelderde zijn ernstig gezicht. Inderdaad waren zijn prestaties als zakenman niet veel bijzonders geweest .Stel je \oor, dat het mislukte? Wat zou er daarna gebeuren? Daar had hij nog niet over nagedacht en zijn vader had er niet over gesproken. Plotseling betrok zijn gezicht weer en een soort paniek overviel hem. Was het zijn vaders bedoeling hem er uit te wer ken. Het leek er veel op. En toch wat had hij dan voor met die weddenschap? Wat een uil was hij geweest om die hon derd duizend dollar te weigeren. Maar even later was die angst weer voorbij en hij blij, dat hij niet anders gehandeld had. Hij zocht een sigaar uit zijn koker en snoof er eens aan. Hij moest aan die van zon vader denken en zijn leuke blauwe ^gonnen te tintelen. Zijn eigen si garen kostten een halve dollar meer dan fnch^nm Z?n ,7ader' en daar moest hij nu over a 1 Toen leunde hij achter- Zl™ de kussens en hij bedacht dat deze dingen, net als de rest, nu voorbij waren PRINS BERNHARD NEEMT DEEL AAN OEFENTNGSREIS HOOGERE KRIJGSSCHOOL. Prins Bernhard, die, zooals bekend is, se dert November van het vorige jaar regel matig lessen aan de hoogere krijgsschool heeft gevolgd, heeft gister deelgenomen aan een oefeningsreis van de leerlingen der hoogere krijgsschool, welke plaats vindt onder leiding van den directeur, den kolo nel M. W .L. van Alphen en heeft daarbij practisch aan de verkenningen deelgeno men. De theoretische lessen aan de hoogere krijgsschool, welke voor dit cursusjaar ge ëindigd zijn, worden thans vervolgd met eenige lessen te geven door den directeur van de hoogere marine krijgsschool,, den schout bij nacht C. E. L. Helfrich. Aan minister Goseling is een telegram gezonden door het bestuur van de sociale studie- en ontwikkelingsclub „St. Thomas Morus" te Oss, in opdracht van ruim zes tig vereenigingen. Hieronder komen o.m. voor alle te Oss bestaande afdeelingen der stands- en vakorganisaties van r. k. werk nemers, werknemende middenstanders en middenstanders, in totaal 64 vereenigingen en plaatselijke afdeelingen van landelijke bonden. De tekst van het telegram, dat door voorzitter en secretaris van de studie club was onderteekend, luidde: „aan zijne excellentie den minister van justitie, mr. C. Goseling, 's-Gravenhage. De besturen der afdeelingen te Oss van (volgen de namen der vereenigingen) be tuigen Uwe Excellentie, namens hun ver- eeniging, dank voor de in April 1939 geno men maatregelen tot het herstel van de or de en de rust in de gemeente Oss. Zjj spreken hun voldoening uit over de juiste weergave der feiten in de grootsche redevoering, op 27 Juni 1938 gehouden in de vergadering van de Tweede Kamer der Staten Generaal". ZIEKENTRANSPORT EN OPERATIE IN VOLLE ZEE. Men meldt ons uit Amsterdam: Eind Juni voer de „Marnix van Sint Aldegonde", van de Stoomvaart-Maatschappij „Nederland", in de Roode Zee, op weg naar Nederland, waar het schip Woensdag a.s. zal aanko men. Op 28 Juni werd aan boord van het schip radio-telegrafisch bericht ontvangen, dat de kapitein van de in den omtrek va rende „Simaloer", van dezelfde maatschap pij ziek te bed lag. Bij het in zicht komen van het laatste schip begaf de scheeparts van de „„Marnix", de heer Van der Gug- ten, die enkele jaren als chirurg in Indië werkzaam is geweest, zich in een sloep naar den zieken kapitein Vellinga. Dokter Van der Gugten constateerde een acute blindedarmontsteking en nam den zieke met dezelfde sloep mee terug om aan boord van de „Marnix" chirurgisch in te grijpen. den-regel in de gansche wereld. Frankrijk, dat voor twee jaren van sociale en andere troebelen was verzwakt, heeft zich her steld. Eén der chefs der Fransche lucht macht, generaal Weiss, verklaarde, dat het materiaal daar vandaag het beste van Europa is. Eind 1939 zal in dat legeronder deel het specialistencorps van 2100 piloten- onderofficieren zijn gebracht op 4400, van 1100 mitraillisten op 2700, van 500 radio- grafisten op 2600 en van 8000 mecano's op 18000. En generaal Weygand, die waarlijk niet gewoon is holle frazen te bezigen, zei- de een week geleden, dat het Fransche leger vandaag sterker is dan in eenig ander moment van zijn historie. „Niemand in Frankrijk wenscht den oorlog, maar wan neer die ons wordt opgedrongen zullen wij hem winnen". Veertien Juli Het is de paradox onzer dagen, dat alleen machtsvertoon den be dreigden vrede nog schijnt te kunnen red den. Het geheim der Fransche over winning in den zenuwenoorlog van thans is die overtuiging van generaal Weygand, die de overtuiging is van eiken Franschman, het geheim van het Fransche herstel is de vaderlandsliefde. In den nood zijn alle Franschen één. en ook nog slechts een herinnering. „Harding", riep hij. De butler verscheen als bij tooverslag. „Harding, heb jij al eens een vijf cents sigaartje gerookt?? vroeg hij be dachtzaam. De bediende kuchte eens. „Nee, meneer, 't spijt me, dat ik het zeggen moet". „Spijt je dat?" vroeg Gordon vroolijk „Dat is te zeggen: bij wijze van spreken, meneer." „O, juist. Ze moeten niet meevallen. Dat denk ik ook niet meneer, Neem me niet kwalijk, meneer, maar ik meen, dat er in sommige mindere buurten zelfs twee voor vijf cent te koop zijn.1' „Twee? Zou de gezondheidscommissie daar van af weten?" Gordon lachte om het ernstige gezicht van zijn dienaar. Toen vervolgde hij: „Wat voor bagage zou je me aanraden voor een reisje van zes maanden?" „Europa, meneer?" „Nee.T „Het Zuiden soms, meneer?" „Ik weet het zelf nog niet". „Dan maar van alles wat, meneer. Dan zal er nog al het een en ander noodig zijn. U hebt drie leeren koffers en een hut koffer, vier valiezen, en de reis-necessaire. Zou u uw polokoffer noodig hebben en uw...?" Gordon schudde van nee. „Ik zal je een beetje op dreef moeten helpen. Stel je voor, dat je koffers voor een reis van een half jaar moet klaar maken voor iemand die zoo'n vijf cents sigaar rookt. Wat zou je hem meegeven?" Harding trok even zijn oogleden omhoog en zuchtte toen. „Dat zou moeilijk worden, meneer. Ik De operatie slaagde, doch aangezien er storm op komst was, achtte de geneesheer het raadzaam, kapitein Vellinga in Port Said af te zetten, waar de patiënt in het Britsche hospitaal werd opgenomen. Enkele dagen hierna mocht men van het hospitaal aan boord van de „Marnix" be richt ontvangen, dat de toestand van kapi tein Vellinga, hoewel ernstig, niet levens gevaarlijk was. Bij de vereeniging „Nijverheidsschool voor Edam en Omstreken", waaronder res sorteert de ambachtsschool, die destijds is opgericht voor jonge menschen, die door de inpoldering der Zuiderzee met werk loosheid worden bedreigd, en die op deze school in de gelegenheid worden gesteld een ambacht te leeren, is een kastekort ontdekt van pl.m. 6000. Justitie en rijksaccountantsdienst hebben de zaak thans in onderzoek, waarbij zich echter de groote moeilijkheid voordoet, dat de boeken en bescheiden, betrekking heb bende op de administratie van de am bachtsschool, zijn verdwenen. De rijksveldwacht te IJsselmuiden heeft jeen ambtenaar ter secretarie dezer ge meente wegens verduistering gearresteerd. Men meent te weten, dat hij een aanzienlijk bedrag aan hondenbelasting en andere on der zijn beheer staande gelden ten eigen ba te heeft aangewend en deze verduistering door falsificatie in de boeken verborgen heeft gehouden. Het verificatiebureau van de vereeniging van Nederlandsche Gemeen ten onderzoekt thans hoe groot het ver duisterde bedrag is en van welk tijdvak de frauduleuze handelingen zich uitstrekken. VERDUISTERAAR VAN DRIEHONDERD GULDEN GEKNIPT. Hij had bovendien nog tachtig gul den schuld gemaakt. Een 14-jarige looper van een verzeke ringsbank te Amsterdam, die er verleden week Woensdag met een bedrag van drie honderd gulden van doorging, is gister te Scheveningen gevat. De jongen had van het geld goede sier gemaakt, zich in nieuwe kleeren gestoken, groote ritten per taxi gemaakt en onder een valschen naam in een hotel te Scheve ningen vertoefd. Maar toen hij uit deze badplaats briefkaarten naar zijn familie ging zenden, werd hem dit noodlottig en in korten tijd liep hij tegen de lamjL Bij zijn aanhouding had hij nog tachtig cent in zijn portemonnaie. Hij had niet al leen de driehonderd gulden verbrast, maar bovendien nog tachtig gulden schuld ge maakt. De jongeling is naar Amsterdam overge bracht, waar hij is opgesloten. DOODENDAGBOEK VAN HET VERKEER Blerick 1 doode. Gisteravond om half zes is op den Baar- looscheweg te Blerick (Limb.) de 45-jarige wielrijder Helmink uit Blerick door een uit de tegenovergestelde richting komende per sonenauto, welke links van den weg reed, gegrepen en tegen den grond gesmakt. De man was op slag dood. Het stoffelijk over schot is naar het Sint Josephziekenhuis te Venlo overgebracht. Ede 1 doode. Gistermiddag om vier uur is de 6-jarige Geertje Altena uit Ede kort na het uit gaan van de school, op den rijksweg Ede De Klomp, toen zij aan de linkerzijde van den weg liep, door een autobus uit Vee- nendaal aangereden. Met ernstige verwon dingen moest zij naar het Julianaziekenhuis te Ede worden vervoerd, waar zij een uur na aankomst overleed. Appelscha 1 doode. Gister is de veehouder J. Baron te Ap pelscha (Fr.), toen hij, komende uit een zijweg den Appelschaasterweg wilde over steken, aangereden door een autobus van den dienst E.D.S. B. werd meegesleurd en bleef ernstig gewond liggen. Toen een geneesheer arri veerde, bleek hulp niet meer mogelijk te zijn. Spoedig daarop is de man overleden. Evenmin als het vuur het vuur kan blusschen, kan ook het kwaad het kwaad overwinnen. Over het kwade kan alleen het goe de zegevieren. Tolstoï, zou schoon ondergoed inpakken en ik zou hem aanraden zijn alleroudste pak aan te trekken. Ziet u, het zou niet aan hem be steed zijn, hem een goed pak mee te ge ven. De banken van zoo'n derde klas coupé zijn wel es vuil. Ik ben nog in dubio om trent een tandenborstel." „Je hebt blijkbaar fantasie." „Zeker, meneer, dank u meneer." „En de man van de vijf cents sigaar?" Harding had zijn oordeel dadelijk klaar. „Een handtasch met een goed pak en waschgerei, meneer. Ook sterk, warm on dergoed, een dikke overjas en een paar laarzen. Dat zou hij zelf kunnen dragen, ziet u." „Goed", riep Gordon opgeruimd. „Jij maakt die tasch voor dien man van die vijf cents sigaar in orde. En nu wil ik wat eten. Bel maar naar het restaurant beneden." „Zeker, meneer. Een oestercocktail? Toast met een jonge duif of misschien een fasantje? En wat wenscht u na en wel ken wijn wilt u?" „Om den drommel niet! Niets daaarvan. Denk aan den man van de vijf cents sigaar. Wat zou die krijgen? Wacht, sandwiches. Je weet wel, lekker dikke met iets erop. Nee, wacht eens, ik weet het al; twee BOUWRIJP MAKEN ERFPACHTSTERREIN PUNT. In de raadsvergadering van 22 Maart jl. werd besloten tot ontbinding van de, ten name van W. M. Mak, loopende erfpachts overeenkomst nopens 2710 m2 gemeente grond aan de Punt, tot uitkeering eener som van 5700 aan Mak als vergoeding voor de zich op dien grond bevinden huizen en opstallen, tot het, in werkverschaffing, bouwrijp maken van meervermelden grond en ten slotte tot openbaren verkoop van den bouwrijp gemaakten grond in 12 per- ceelen tegen ten minste 1400 voor elk der perceelen 1 tot en met 9, en ten minste 1000 voor elk der perceelen 10 tot en met 12. Alzoo werd een totaal-opbrengst becijferd van 15600. Tegen het vastgestelde verdeelingsplan zijn bij Ged. Staten van Zeeland enkele be denkingen gerezen, zulks op instignatie van den betrokken Inspecteur van de Volksge zondheid. Deze inspecteur adviseerde het terrein alsnog in 11 perceelen te verkavelen en daartoe perceel 10 te doen vervallen en achter de perceelen 9, 8 en 7 tuinen te projecteeren van 11, 13 en 15 m diepte, te gen 5.40, 7.50 en 8 m zooals in het plan was vastgelegd. De opbrengst van 15600 zou dan kunnen bereikt worden door den verkoopsprijs van de perceelen 1 tot en met 9 nader te ra men op ten minste 1500 en van de beide nog resteerende perceelen op ten minste 1050. Inderdaad zijn de tuinen achter de drie genoemde perceelen wel gering van diepte geprofeeteerd, waartegen over echter staat, dat, door de verhooging van 1400 tot 1500 als raming der opbrengst voor elk der perceelen 1 tot en met 9, die gedachte verkoopsprijzen aan den tamelijk stijven kant komen te liggen. Niettemin wenschen B. en W. de aanbe volen wijziging voor te stellen, die ook de instemming der Commissie van Bijstand voor den dienst der Gemeentewerken c.a. verworven heeft. GELDEN VOOR EEN KACHEL EN SCHOOLBANKEN. B. en W. stellen voor aan de Vereeniging tot het verstrekken van l.o. op geref. grond slag voor de school aan de Verwerijstraat voor een nieuwe kachel 36.85 en voor 7 nieuwe schoolbanken met inbegrip van ver voer- en plaatsingskosten f 120 toe te ken nen. VERHURING GROND SCHOORSTEENVEGERSSINGEL. Zoowel J. de Kuijper als de N.V. Metaal- handel J. L. Agelink van Rentergem heb ben verlenging gevraagd van den huur van ieder 220 m2 gemeentegrond aan den Schoorsteenvegerssingel, waarvan de huur tegen 25 cent per m2 op 30 Juni j.l. eindig de. De bedoelde gronden, gelegen aan den waterkant bij de Vlissingsche brug, worden gebruikt voor opslagplaats van steenhou wers-materialen, resp. ijzer. De tegenwoordige opslagplaatsen belem meren intusschen sterk het vrije uitzicht voor de bewoners der daartegenover gele gen huizen, als gevolg van de aanwezige omrasteringen, terwijl zij ook niet tot ver fraaiing van het stadsbeeld ter plaatse bij dragen. Om die redenen hebben B. en W. met de huurders onderhandeld over eenige verlegging der aan hen te verhuren grond- strooken, met gelijktijdige verkleining tot 150 m2, waardoor de waterkant over een af stand van ongeveer 23 m vrij van opslag zal komen. De huurders bleken bereid met een en ander genoegen te nemen en bieden B. en W. ter vaststelling aan twee ontwerp besluiten tot verhuur van den grond voor 3 jaren tegen 37.50 voor ieder der huur ders. Gouden dienst-jubileum. Vandaag herdacht de heer Th. J. Wolte ring, administratief ambtenaar in het gie- terijbedrijf der N.V. Kon. Maatsch. „De Schelde!", den dag waarop hij voor 50 jaar bij deze maatschappij in dienst trad. Ten kantore werd den jubilaris door de directie gecomplimenteerd, onder aanbie ding van de gebruikelijke enveloppe. Voor sandwiches met spek en een flesch bier. Twee dingen, die ik altijd verfoeid heb. We moeten ons schrap zetten, Harding. We moeten onze lusten bedwingen, onze heele manier van leven wijzigen en alle luxe op zij zetten. We moeten ons beper ken tot de behoeften van den man met de vijf cents sigaar en we zeggen onze vroo- lijke, zonnige wereld vaarwel en komen te recht in een leven van hard werken voor ons broodje. Zorg, dat het voor elkaar komt, beste Harding." De bediende verwijderde zich hoofd schuddend. Hij was wel gewend aan Gor don's grillen, maar bij de gedachte, dat zijn meester twee dikke sandwiches met spek en een flesch gewoon lager bier zou gebruiken draaide zijn verfijnde Engel- sche maag in z'n lichaam om. Maar zijn stand van goede gedrilde butler liet niet toe, dat hij ook maar een woord van protest uitte. En hij zorgde met de zelfde nauwgezetheid voor het eten alsof er een formeel diner in aantocht was. Toen kreeg hij nog een zwaren schok te ver duren. Gordon leunde achterover in zijn stoel en vroeg met een zucht van geamu seerde voldoening: „Zou je een vijf cents sigaar voor me te pakken kunnen krijgen, Harding? Hè, daar heb ik nu altijd trek in gehad. De combinatie van brood en spek is uniek en wijn kan niet halen bij den smaak van dit bier. Ik ben zeer benieuwd hoe een vijf cents sigaar smaken zal." Harding kuchte. „Ik zal mijn best doen, meneer, 't Zal misschien heel moeilijk zijn, maar ik zal mijn uiterste best doen. Ik zal het eens aan den klerk van beneden vragen, die rookt erg slechte sigaren." „Goed. En nu aan den gang. Ik ben Moe en afgemat thuisgekomen Neem vlug een "AKKERTJE"! U is dan spoedig weer frisch en fit, als door een wonder I de ingang van de poort der gieterij aan de Houtkade, wapperde ter eere van dit- jubileum vandaag de vlag. De haven van Vlissingen. Gedurende de maand Juni 1939 werd de haven van Vlissingen bezocht door 177 (176) zeeschepen met een tonnage van 193.462 (196 559) N.Rfll. en 172 (176) bin nenschepen met 40,021 (53,599) ton draag vermogen. In de eerste zes maanden van 1939 werd Vlissingen bezocht door 983 (1009) zee schepen met 1,259,784 (1,174,489) N.R.T. en 999 (866) binnenschepen met 296,131 (318,734) ton draagverbogen. De tusschen haakjes geplaatste getallen staan op dezelfde periode in 1938. In bovenstaande getallen zijn niet ver werkt de schepen van de Mij. „Zeeland", de Provincialen Dinest, de Marine en het Loodswezen. IN EEN NOTEDOP OVER DE OCEAAN EEN KORTSTONDIG AVONTUUR. Er behoord zéker moed toe om in een' scheepje, dat men heeft gekocht voor 500 Belgische franken en dat niet meer is als een notedop, geschikt om de binnenwateren te bevaren, te trachten naar Zuid Amerika te emigreeren en dan nog wel met 5 mannen en 1 vrouw. Dit hachelijk avontuur zijn zes Duit- schers, waaronder één vrouw, Zaterdag j.l. te Antwerpen aangevangen, doch al heel spoedig is het einde, wellicht een voorloopig einde gekomen. Men heeft het n.l. nog niet verder gestuurd dan Vlissingen, waarbij het laatste gedeelte, over de nog vrij kalme ri vier de Schelde, is afgelegd, gesleept door het Rijksdouanevaartuig „Albatros". Het scheepje is oud en verwaarloosd, wel licht eens een degelijk zeiljachtje is het thans rijp voor kachelhout en oud roest. Zulk een tocht ondernemen staat gelijk met zelfmoord plegen. Maar de zes menschen zijn allen Duit- schers, waaronder één uit de vrije stad' Dantzig. Slechts één is een Jood, de ande ren zijn R. K. en protestant. Zij zijn reeds eenige jaren geleden uit Duitschland ge vlucht, omdat zij de communistische en so cialistische beginselen waren toegedaan. Uit hun papieren bleek, dat zij reeds in vele landen hadden rondgezworven, terwijl één van hen beweerd te hebben gediend als ka pitein bij het Spaansche republikeinsche le ger tijdens den Spaanschen burgeroorlog. Het laatst verbleven zij in België, welk land echter hun verblijf aldaar had ont zegd. Zij hebben toen te Antwerpen het be wuste scheepje, genaamd „De Spinnekop", gekocht voor 500 franken met de bedoeling met dit scheepje, via Engeland, naar Zuid- Amerika te emigreeren. Zaterdag van Ant werpen vertrokken, begon de pech reeds ter hoogte van Hansweerd, waar men een mankement aan het roer kreeg. Nadat dit zoo goed en kwaad mogelijk was gerepa reerd, vertrok men weer, doch spoedig bleek het vaartuigje zoodanig lek te zijn, dat men onophoudelijk water uit het scheepje moest hoozen. Daarbij kwam nog dat de vrouw ontzettend veel last had van zeeziekte en meer dood dan levend in het benauwde kajuitje moest verblijven. In dezen toestand werden zij opgepikt door het dou anevaartuig „Albatros", die het gammele scheepje op sleeptouw heeft genomen en te Vlissingen heeft binnengebracht. De opvarenden werden ter beschikking gesteld van den Commissaris van politie. Deze heeft echter hun landing geweigerd, daar men ook hier op deze ongewenschte vreemdelingen niet is gesteld. Slechts twee van hen zijn in het bezit van paspoorten, terwijl zij nagenoeg geen geld bezitten. Zij op mijn kamer." V,Ja, mmmer." Harding aarzelde, toen vroeg hij op een ongewoon schuchteren toon: „Wilt u nog koffie, meneeer? Of wat oude cognac na?" Gordon staarde hem aan en zei: „Hoor ik het goed? Je wilt zoo'n maal tijd bederven met oude cognac? Ik schaam me over je, Harding. Je moet je indenken in dien man met die vijf cents sigaar!" En lachend verdween Gordon in kamer. Harding keek hem na en snapte er niets meer van. Gordons kamer, die half als kantoor, half als bibliotheek was ingericht, was zeer luxueus en comfortabel. Hij wist, dat er een heelen avond werken voor hem lag. Hij nam den hoorn van zijn privé tele foon naar zijn vaders kantoor op en ging aan zijn schrijftafel zitten. „Hallo, hallo! O, ben jij daar Harker? Mooi. Goed, dat ik je tref. Nog laat aan 't werk. Zeker. Zoo gaat het nu eenmaal in de groote geldwereld. Ja. Het kost je je nachtrust. Nee. O nee, daar belde ik niet voor op. Het is om geld. Ha. Er móet een cheque voor me zijn. Heeft mijn ouweheer die voor me achtergelaten? Goed. Vijfduizend dollar, is 't niet? Maar die moe je niet op mijn rekening over schrijven. Incasseer het geld morgen voor me en laat het brengen naar laat eens kijken, 'k Weet het al. Stuur een of an deren snuggeren klerk morgen ermee naar het Pennsylvania Depót precies om twaalf uur. Ik zal hem daar opwachten. Ja. In de hall! Goed. Tot kijk." „Dat's dat", mompelde hij, terwijl hy den hoorn weer ophing. Nu Charlie Spiers". (Wordt vervolgd),-

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 5