ZEELAND. SPORT. KERK EN SCHOOL. MIDDELBURG. fiOES. 2UID-BEV 1LAMD, KAPELLE PERSKRONIEK. BEURS VAN AMSTERDAM. BEURSTHERMOMETER DINSDAG. LEGER EN VLOOT. STEUN GOEDGEKEURDE POOT- AARDAPPELEN OOGST 1939. Hij wordt verminderd. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, heeft de minister van economische zaken besloten, voor goedgekeurde pootaardappe- len van den oogst 1939 niet eenzelfde steunregeling te treffen als voor den oogst 1938 gold. De wijzigingen hebben hoofdza kelijk betrekking op den steun, welke voor niet als zoodanig te verkoopen goed gekeurde pootaardappelen zal worden ge geven. Zoo zullen de toeslagen van 1,50, 1 en 0,50 per 100 kg voor de klassen A, B en C, die worden uitgekeerd voor die aardappelen, waarvoor niet de denatura- tievergoeding van 1,50 per 100 kg wordt gegeven, worden verminderd. Voor de consumptie-, fabrieks- en exportrassen zal voor klasse A 1 toeslag per 100 kg worden gegeven; voor in de klassen B en C goedgekeurde pootaardappelen van de consumptie en fabriekrassen zal geen en voor de pootaardappelen van deze klassen van de exportrassen zal resp. 0.70 en 0,40 potersteun per 100 kg worden uit gekeerd. De verhooging van de „gewone"- denaturatievergoeding per 1 Maart ad 0,10 per 100 kg zal in mindering van den potertoeslag worden gebracht. Indien wel de denaturatievergoeding van 1,50 wordt gegeven, dus indien de aardappelen voldoen aan de eischen voor de rubriek A van de Nederlandsche Akkerbouwcen- trale zal de potertoeslag voor de klasse A 0,30 en voor de klassen B en C nihil bedragen. Ook zal in de voorschriften met betrekking tot de sorteering wijziging wor den gebracht. Goedgekeurde pootaardappelen van de sorteering 28/35 mm komen niet meer voor steun in aanmerking. De bovengrens zal voor alle rassen gesteld worden op 50 mm vierkantsmaat. Het ligt in de bedoeling, den toeslag voor goedgekeurde poot-aardappelen te doen ingaan op 1 Februari 1940. Kindje in de wieg gestikt. Toen Zondag het zeven maanden oude dochtertje van de familie v. d. Laak, te Leende (N.-Br.) langer sliep dan men het van haar gewend was, werden de ouders eenigszins ongerust en gingen op de slaap kamer eens een kijkje nemen. Tot hun grooten schrik vonden zij daar hun kindje met het hoofdje in het hoofdkussen, tenge volge waarvan de kleine is gestikt. Een dokter heeft nog geruimen tijd kunstmati ge ademhaling toegepast, doch dit mocht niet meer baten. Mond- en klauwzeer. In de week van 25 Juni tot en met 1 Juli deden zich de volgende sterfgevallen ten gevolge van het mond- en klauwzeer voor: 9 runderen, 6 kalveren, 5 varkens en big gen. STADHUISBELICHTING. Voor de eerste maal zal dit jaar de Stadhuisbelichting niet van de Vereeni- ging tot bevordering van het Vreemdelin genverkeer, doch direct van de gemeente uitgaan. Bepaald is, dat die belichting iederen Woensdagavond zal worden ontstoken, te beginnen met den Woensdag in de week, waarin 15de Juli valt en eindigende met dien in de week, waarin de 15de Septem ber valt. De eerste belichting heeft daarom mor genavond plaats, de laatste op 13 Septem ber. Het uur waarop de belichting ontsto ken wordt, staat in verband met dat van den zonsondergang. Rijkspostspaarbank. In den loop der maand Juni 1939 werd aan het kantoor alhier op spaarbank boekjes ingelegd 125.428en terugbe taald 134.675Derhalve minder inge legd dan terugbetaald 9.247.Het aan tal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 67. HANSWEERD. De maréchaussée L. v. d. Hiele, van de brigade alhier, is thans ge detacheerd bij de brigade te Sluis. IERSEKE, De autobus in geregelden dienst op Tlèt station rijdende kreeg juist bij den boomgaard van den Schoutenwaard de moeilijkste van alle bochten waaraan deze weg rijk is een tegenligger en de chauffeur moest krachtig remmen. Een handelsreiziger op het voorste bankje ge zeten vloog door de voorruit en verwondde zich dusdanig aan het gelaat, dat hij zich onder behandeling moest stellen van dr. Polderman. De gemeentepolitie maakte van een en ander proces verbaal op. VERKEERSONGEVAL. Twee gewonden. KRABBENDIJKE. Maandagmiddag had alhier op den Rijksweg tegenover de boer derij van _P- J. Woutersen een verkeers ongeval plaats. De boerenknecht C. van 't Leven, die van de boerderij kwam per rijwiel, reed, vermoedelijk zonder voldoen de aandacht te schenken aan het verkeer, den Rijksweg op met het gevolg, dat hij in botsing kwam met een motorrijder. Hij be kwam hoofdwonden, de motorrijder wonden aan het gelaat. Dokter Nieuwenhuize heeft beiden ter plaatse behandeld, C. v. 't L. is naar zijn woning vervoerd, de motorrijder is in het ziekenhuis te Bergen op Zoom op genomen. De politie heeft de zaak in on derzoek. SCHORE. De in de Ned. Herv. kerk al hier gehouden collecte ten bate van het Nederl. Bijbelgenootschap heeft opge bracht eene som van ruim 11. Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door den Agent A. VAN LJERE Mzn. DOELTREFFENDER STEUN VOOR WERKLOOZEN. Men versterke den prikkel tot arbeid. Een deskundige medewerker van het Alg. Handelsblad (lib.) bespreekt de vraag, of het mogelijk is op de werkloosheidvoor ziening te bezuinigen als stelsel: „Al zijn de cijfers van het werkloozenaan- tal den laatsten tijd dalende, ze zijn nog ontstellend groot. De reden daarvan is, dat de prikkel voor den werklooze, om werk te zoeken en zoo het hem wordt aangeboden, aan het werk te blijven, veel te gering geworden is, ja zelfs in verschillende gevallen geheel ver dwenen is. Zoo worden werkloozen gekweekt. Er is dan ook naast de groep van bonafide en alleszins werkwillige werkloozen een le ger van beroepswerkloozen ontstaan. Ieder gemeentebestuur weet dat, al willen lang niet alle gemeentebestuurderen dit uit politieke motieven erkennen. Dit is ook de reden dat in talrijke bedrijfstakken een groot tekort heerscht aan jeugdige arbeids krachten. Een onderzoek in industrieele kringen zou merkwaardige uitkomsten op leveren! Van verschillende industrieën be staan rapporten, na gehouden enquêtes. Zie b.v. het rapport van de Federatie der Ne derlandsche Zoetwarenindustrie. Om van den dienstbodennood in Nederland, die wijst op hetzqlfde euvel, maar te zwijgen! De steunmaatregelen zijn thans zoo gunstig, dat het voor deze groepen de moeite loont om het werkloos-zijn als beroep te kiezen. Er is voor dit alles maar één oplossing: er moet weer een krachtige prikkel ge maakt worden om de menschen aan het werk te krijgen. In het landsbelang, maar zeker niet minder in het belang van de be trokkenen zelf! Geef den menschen het besef van eigen bestaansverantwoordelijkheid terug, en ook hun moreel zal vanzelf weer omhoog gaan. Daar wij de bewering hebben neerge schreven, dat de prikkel tot het zoeken van werk goeddeels verdwenen is, rust op ons de plicht dit ook aan te toonen. Laat ons het volgende voorbeeld nemen. Een landarbeider verdient in verschillende streken van ons land 12 per week. Nemen wij een gemeente die gerangschikt is in de 9de klasse voor de steunberekening. Wordt zoo'n landarbeider werkloos, dan geniet hij een steunuitkeering van 6.50 0.50 kindertoeslag, tot een maximum van 9 (aangenomen dat bedoelde arbeider ongeor ganiseerd is). Daarenboven krijgt het gezin z.g. B-steun (steun in natura: dekens, schoeisel, enz.) tot een bedrag van pl.m. 5.50 per jaar. Voorts goedkoope marga rine, vet, groenten, vleesch in blik enz. De prijzen van deze artikelen zijn zóó laag, dat hierin een belangrijke toeslag op den steun zit, te schatten op 1.25 a 1.50 per week. Voorts wordt gedurende de wintermaanden brandstoffenbijslag genoten van 1 a 1.30 per week. Verder kan de werklooze nog deelnemen aan de z.g. spaargeldregeling, waardoor hij zijn inkomsten opnieuw met 0.250.40 kan zien verhoogd. Nemen wij het geval dat zulk een land arbeider met 5 kinderen werkloos wordt. In het vrjje bedrijf verdient hij 52 X 12 624 per jaar aan loon, waarbij wij nog het zeer gunstige geval nemen, dat hij het heele jaar werkt, terwijl landarbeid feitelijk sei zoenarbeid is. In den steun opgenomen, wordt aan hem uitgekeerd 52 x 9 468 9 weken brandstoffenbijslag a 1 of 9 en 15 weken idem van 1.30 19.50. Samen 496.50. Aan emolumenten (de z.g. franje): goedkoope levensmiddelen 65, spaarregeling 20.80, steun B 5. Totaal geniet hij dus 587.80 of -36.20 minder per jaar, dan wanneer hij werkt. Houden wij rekening met het feit dat, wan neer hij werkt, hij grootere slijtage heeft aan kleeding en schoeisel, dan kunnen we zeggen, dat zijn inkomsten zoowat gelijk zijn of hij werkt of niet. De prikkel tot wer ken is dus volkomen verdwenen! En nu zegge men niet: maar een mensch werkt liever dan dat hij niets doet. De practijk leert dikwijls anders. Om dit inkomen te genieten moet hij in geschreven staan bij de arbeidsbemiddeling, en is hij verplicht het werk te aanvaarden, dat hem in zijn vak aangeboden wordt. Maar op het platteland kan men gerust die kosten van het hebben van agenten van ar- beids-bemiddeling besparen. Men maakt er zoo goed als geen gebruik van. Men weet toch wel, wie nog bruikbaar is en wie niet, en de werkgevers wenden zich dan ook rechtstreeks tot de arbeiders. Het spreekt, dat het met onwillige honden kwaad ha- zenvangen is. Men houdt zich dommer of onbekwamer dan men is, opdat de werkge ver aan dezulken spoedig weer gedaan geeft, en men weer rustig zijn steuntrek kersleventje kan voortzetten. Is de hier bedoelde arbeider werkloos, dan heeft hij ook weinig lust om bijv. voor een dag of wat per week werk te aanvaar den. Zou hij daarmee bijv. 6 verdienen, dan wordt hiervan 4 in mindering ge bracht op zijn steun, hetgeen billijk is te genover de overheid. Maar de man rede neert: Ik word van die 3 dagen werk maar 2 beter, en de overheid 4. Dan werk ik maar liever niet. Om nog een anderen kant te bespreken. Gesteld, dat hij 3 dochters heeft, die ieder 4 per week verdienen als dienstbode. De ze verdiensten behoeven niet te worden af getrokken en tellen niet mee voor eenig maximum. De kinderen brengen dan in 12 per week. De vader geniet zijn vollen steun en krijgt dus pl.m. 20 per week, ter wijl zijn werkende medearbeiders in nor male omstandigheden slechts pl.m. 12 thuis brengen. Wij hebben wat uitvoeriger bij het voor beeld stilgestaan, en eenige verkeerdheden naar voren gebracht. Er zpn er taljooze meer. Om nog niet eens te spreken van de vele verzwegen inkomsten, die nu eenmaal onmogelijk te achterhalen zijn. Wij meenen echter dat een en ander vol doende is om duidelijk te maken, dat de prikkel tot werken dikwijls volkomen ver loren gegaan is. Er zullen dan ook krachti ge maatregelen moeten worden genomen om dien prikkel opnieuw te scheppen. In het belang van de schatkist, van ons oeeo- nomisch leven, en niet in de laatste plaats in het belang van het moreel van de men schen zelf. VOETBAL. Vriendschappelijke wedstrijd te Slujs. Zondag werd alhier op het terrein van de F. C. Sluis een voetbalwedstrijd ge speeld tusschen de elftallen van het R.K. Vluchtelingenoord en du Fosse's Meubel fabriek. De inzet was een fraaien beker, welke door de Meubelfabriek werd ge wonnen met 61. Aanvankelijk liet het zich niet aanzien, dat zoo'n hooge score zou worden verkregen, daar de strijd ge lijk opging. Langzamerhand kwamen de spelers van de Meubelfabriek echter in 't actief en reeds met de rust wees het sco ring-bord 31', welke doelpunten respec tievelijk gemaakt werden door den mid- voor (2) en de rechtsbinnen (1). De wed strijd, welke pas om half zes aanving, trok tamelijk veel belangstelling Ook de com mandant van het kamp, de heer C. J. M. Somers gaf blijk van belangstelling. Het is echter, naar ons ter oore kwam, gebleken, dat aan de sportiviteit van de zen wedstrijd afbreuk werd gedaan, daar zich in het elftal van de Meubelfabriek eenige ongerechtigde spelers bevonden d.w.z. personen, die niet op genoemde fa briek werkzaam zijn Bovendien bleek de midvoor thuis te hooren in het eerste elf tal van F. C. Sluis, waar hij een der beste spelers is. KORFBAL. Propagandawedstrijd te Koudekerke. Vrijdag a.s. wordt te Koudekerke een korfbal-propaganda wedstrijd gespeeld tus schen H.B.S. en een Madjoe combinatie. ZILVEREN JUBILEUM DER DOMBURGSCHE GOLFCLUB. Het was op 5 Juli 1914 dat de baan vein de Domburgsche Golfclub geopend werd door den president-commissaris van de Domburgsche Zeebadinrichting destijds den heer jhr. H. A. van Adrichem Boogaert. Derhalve bestond in feite de Golf-links ver leden week 25 jaar. Dit was aanleiding voor het bestuur om op bescheiden wijze dit te herdenken, door wedstrijden, receptie e.d. Zaterdag j.l. werden de feesten ingezet met een gezamenlijken maaltijd op 't Badpavil joen, alwaar de eerste kennismaking plaats vond tusschen de van heinde en ver aange komen golfspelers, waarna deze zich naar de. Golf-links begaven voor het houden van de eerste der jubileum-wedstrijden n.l. de Eclectic-match. De prijzen, bestaande uit kunstvoorwerpen, vielen als volgt ten deel: le prijs de heer J. H. H. Verloop te Terhey- den bij Breda met 32 netto; 2e prijs de heer G. V. Hartree te Rotterdam met 331/3 netto; 3e prijs de heer H. Scheltema te Hilversum met 351/3 netto. De handicaps waren 24, 20 en 8. Het was na dezen wedstrijd dat mr. J. F. van Deinse, voorzitter der Domburgsche Golfclub, zich richtte tot mej. Mina Pro voost geboren Geertse en den heer Gilles Provoost Jr., welk echtpaar, resp. als buf fetjuffrouw en Green-keeper, al deze 25 jaar aan de club verbonden was. Hij sprak tot hen woorden van waardeering en dank en overhandigde hen namens het bestuur een enveloppe met inhoud. Des avonds vereenigden zich bijna alle golfspelers aan een diner in het Badhotel alwaar, als gast van het bestuur, mede aan zat mr. F. L. S. F. baron van Tuyll van Serooskerken, burgemeester van Domburg. Het was hier dat mr. J. F. van Deinse het woord nam nu om den heer P. J. Elout te huldigen. Deze is gedurende 25 jaren steeds honorair-secretaris geweest en heeft zich als zoodanig zeer verdienstelijk ge maakt jegens de golfclub. Als hors d'oeuvre bood hij hem aan het eere-lidmaatsehap van de „Veteranen-club". Dit is een club van vooraanstaande golf spelers boven de 50 jaar die eens per jaar samen komen voor golf en diner. Vervol gens bood hij aan, onder het uitspreken van waardeerende woorden, namens leden der jubileerende club, benevens oud-leden en verdere belangstellenden een clubfauteuil voor den heer Elout en een voor mevrouw Elout, die mede aanzat aan het diner. De heer Elout dankte voor deze huldi ging. Hij deed het werk voor de Golfclub steeds met genoegen en terwille van de sport en haar beoefenaars en ook omdat hij er een belang in zag voor de badplaats Domburg. De burgemeester sprak hierna en schonk mevrouw Elout een bloemenhulde. Vervolgens voerden nog het woord een vertegenwoordiger van de Bredasche Golf club „Texandria", die een bloemstuk aan bood, de heer G. V. Hartree, lid der Rotter- damsche Golfclub, die in het Engelsch sprak en notaris Horst te Doesburg die op zeer humoristische wijze een speech hield in maar liefst drie talen. Verder was de zaal nog opgesierd met bloemstukken waarvan we noemen die der Hilversumsche Golfclub en van den heer K. Mezger. Na afloop van het diner vond een recep tie plaats door het bestuur op het Badpa viljoen terwijl den dag met een bal aldaar werd besloten. Zondag was het de tweede dag der jubi leumfeesten. Deze ving aan met een jubi leum-wedstrijd 18 holes Matchplay v. Bogey (handicap) met als inzet een door het bestuur beschikbaar gestelde zilveren burcht, ontleend aan de burcht van het Domburgsche wapen. Als tweede prijs was een zilveren beker aangeboden' door den burgemeester van Domburg. De uitslag was aldus: le prijs de heer J. H. H. Verloop Jr. handicap 24, 1 down, winnaar van den zilveren burcht; 2e prijs de heer C. W. Verloop handicap 12, 1 down, winnaar van den zilveren beker van den burgemeester van Domburg. Waar het aan tal punten „down" gelijk waren werd deze wedstrijd beslist door het spelen van een 19de hole; 3de prijs mr. M. C. Bergsma, 3 down's na loting met de heeren E. L. C. Schiff en Ingen Housn beiden met 3 down's. Des middags werd de slot-match gespeeld namelijk een Flag-match-Foursomes met als prijzen diverse kunstvoorwerpen. Hiervan was hét resultaat: lste prijs de heeren J. H. H. en C. W. Verloop gemiddeld handicap 18, Vlag bij de 18e hole; 2de prijs de heer en mevrouw mr. J. H. C. Heyse-Boogaert gemiddeld handicap 12 bij 18e green; 3de prijs de heer en mevrouw H. Scheltema-Oortman- Gerlings gem. handicap 18 bij 18e fairway. Amsterdam 1936-3% 96%—96% Zeeuws. Hyp. B-3% 94%94 Cities Service Cy. P. 1958 5 56—55% A Amsterd. Bank 114%114 A Ned. Gist- en Spiritusfabr. 386%386% A De Schelde N.B. 41%—40% C Am. Smelt en Ref. 30%—30% A Houth. Alberts 82—80% C Chesapeake Ohio 25%25 C Pref. Kansas City South. 12%12% C Union Pac. Rr. 74%—74% Ned. 38 1000-3 94%—94% O. Indië 37 1000-3 92%—93 Engeland 1960-90 4 77%—77% A Koloniale Bnk. 166%—165% A N.l. Hbk. 600 114—115% C Ned. H. M. 1000 129%—129% A v. Berkels Pat. 4645% C Calvé-Delft 80%—79 A Lever-Bros Unilever 128—127%-8 A Philips Gem. B. afg. 200%199%-7% C Am. Car Foundry 15%15%-% C Anaconda Cop. 18%19-% C Bethlehem St. 39%—39%-40 C Int. Nickel Cy. 34%—34% C Kennec Copper 24%—24%-% C Rep. Steel 11%—11%-% C U. States St. C. 34%—34%-% C North Am. Cy. 16%—16% A Kon. Petr. Mpjj. 302%301-2% C Contin. Oil Cy. 16%—16% C Phillips Petr. Comp. 24%24% C Shell Union O.C. 8%—8%-% C Tide Water Ass. Oil 9%9%-% A Ned. Scheepv. U. 110-109-8 A H.V. Amsterdam 397%—397%-5 A Java Cult. Mij. 190 A N.l. Suiker U. 213%—214 A Deli Batavia 133%133 C Deli Mij. 1000 194—193 Aku Unilever KoninkL HVA Philips Obl.Markt - (Wettig Suiker Rubber Tabak Schepen Amerika Kedepomeer&&> A Senemhab 146%144% C Baltimore en Ohio 3%—3% C Southern Pac. Cy. 9%—10% A Southern Rlw. 10%—10% A Amst. Rubb. C. 189%—188%-7% A Deli-Bat. Rubb. 131%—128 A Hessa Rubber 8584 A Serbadjadi S.R. 82—83 WISSELKOERSEN. Heden. Gister^ Londen 8.82 8.81% Berlijn 75,62% 75.57% Parijs 4,99% 4,99 Brussel 32,01% 32.01 New-York 1.88% 1.83%- Het was op dezen tweeden dag dat mr. J. F. van Deinse zich richtte tot de buffet juffrouw mej. M. Provoost-Geertse, die zoo als we reeds boven mededeelden, eveneens jubileerde en haar namens degenen die bij droegen, aan het huldeblijk aan den heer Elout een enveloppe aanbood met inhoud onder mededeeling dat zulks alleen nu voor haar was en niet voor haar jubileerenden man dit keer. Er was namelijk voor den heer Elout zooveel spontaan bijgedragen, dat hij inplaats van een fauteuil wel een troon zou hebben kunnen krijgen, derhalve had men het goedgedacht, onder volledige instemming van den heer Elout en ook de trouwe verzorgster der golf-spelers in deze hulde te doen deelen en werd haar het boventallige overhandigd. Hiermede waren de jubileum-feesten ten einde. Van zeer bevoegde zijde verne men we, dat ze door de deelnemers als vol komen geslaagd werden genoemd. Rest ons nog er op te wijzen, dat de Domburgsche Golf-Links ook voor de badplaats van groot belang moet worden geacht. Mede daarom wordt Domburg door verscheidene badgas ten gaarne bezocht. Het behoort daarom tot de wensch van velen, dat deze 9-holes golfbaan, nog eens zal kunnen worden uit gebreid tot een 18 holes. Hierdoor zou de mogelijkheid aanwezig zijn, dat hier, even als voorheen, de Kampioens-wedstrijden werden gespeeld. De Domburgsche Golfclub ziet zulks als haar ideaal en gaarne wen- schen wij haar toe, dat dit eerlang in ver vulling zal kunnen gaan. DUIVENSPORT. Alge'meene Prijsvlucht der Duivenver- eeniging „Nog Sneller" te Breskens van Arras met jonge duiven, gehouden op 9 Juni 1939. 1 Fokke, Zuidzande, 2, 19 R. Groosman, Biervliet, 3 M. de Visser, Breskens, 4, 24 Jn. Pleijte, Breskens, 5, 18, M. v. d. Broecke, Breskens, 6, 12 I. Porreij, Breskens, 7, 32, 33, 73, 78 P. Buijze, Breskens, 8, 13, 39, 40 W. Pleijte, Breskens, 9, 71 J. v. d. Broecke, 10 P. Goossen, Retranchement, 11, 41, 85 Hamelijnck, Breskens, 14, 30, 61 J. Wisse, Breskens, B. van Waes, Hoofdplaat, 16, 25, 45, 72 E. de Bourgraaf, Breskens, 17, 60, 81 D. Morel, Groede, 20, 59 Van Haneghem, Retranchement, 21, 37 J. Faas, Breskens, 22, 23 W. Klaaijsen, Breskens, 26, 76 W. Moelker, Breskens, 27 L. de Meester, Bres kens; 28 M. Leurgans, Breskens; 29 E. Temmerman, Hoofdplaat; 31 D. Quaars, Breskens; 34 P. Haartsen, Breskens; 35 A. v. d. Velde, Breskens; 36 Missilje, Kadzand; 38 A. Versprille, Breskens; 42, 43 A. Ritico, Breskens; 44 A. Nelisse, Breskens; 46 Iz. Leenhouts, Breskens; 47 Faas Mzn., Bres kens; 48, 75 W. Bruijnooge, Breskens; 49 W. de Zwart, Schoondijke; 50, 51, 52 De Veij, Breskens; 53 P. Jacobs, Breskens; 56, 70 J. Woittiez, Breskens; 57 A. Jansen, Biervliet, 58, 64 Bondewel, Breskens; 62, 68 P. Pleijte, Breskens; 63, 65, 74 I. Klaaijsen, Breskens; 66 Carels, Breskens; 67 Jac. Maas, Breskens; 69 F. de Lange, Breskens; 77 W. v. Akker, Kadzand; 80 P. de Poorter, Breskens; 82, Bron; 83 E. Klaaijsen, Bres kens; 84 Dierendonck, Breskens; 86 A. Vermeulen, Breskens; 87 S. van Poucke, Breskens; le overduif, Bourgraaf, Bres kens. Luit.-kolonel E. P. H. Haan t In het R.K. ziekenhuis te Den Haag is overleden luit.-kolonel E. P. H. Haan der infanterie, territoriaal bevelhebber in Zuid- Limburg. Hij werd 28 November 1884 geboren. 1 November 1936 werd hij luit.-kolonel en commandant van het 14e reg. infanterie. Toen na de instelling van de commando's Strategische Verdediging verdere dekkings maatregelen noodig bleken en de grenstroe pen werden georganiseerd, werden de en kele oude functies van territoriaal bevel hebber opgeheven en eenige nieuwe inge voerd. Deze bevelhebbers kregen het com mando over de grensbataljons in hun afdee- ling en daardoor een functie van groote verantwoordelijkheid. Luitenant-kolonel Haan werd 1 Aug. 1938 de eerste territori ale bevelhebber in Zuid-Limburg met stand plaats Roermond. Luit.-kolonel Haan droeg het eereteeken in zilver wegens uitstekende daden bij ge legenheid van den Watersnood in 1920 en was ridder le klasse in de Orde van het Zwaard. Bevordering Middelbare HandeLsdagschool" 4-j. c. te Middelburg. Heden werden bevorderd: Van de le naar de 2e klasse: W. Adriaan- se, A. Graaf huis, L. van Hee, C. de Jager, A. de Jong, L. Joosse, J. Loeff, M. Vader, P. de Wolf (m). Afgewezen: 1. Van de 2e naar de 3e klasse: F. H. van Adrichem Boogaert, G. Brinkman (m), A, van Doorn, J. A. de Klerk (m), W. Kraak (m), J. P. van Loo (m), H. Meloen, J. P. Pleyte, A. Stemerding, J. Ufkes (m), G. P„ Wattez, C. Westveer. Afgewezen: 2. Van de 3e naar de 4e klasse: J. G. v. d. Berg, A. W. Beun, J. L. G. v. d. Broecke, P. v, d. Broeke, A. Biondina (m), W. v. d. Eyk, H. Krijger, E. C. van Loo (m), J. C. Matzinger, J. P. van Melle, G. P. Meulen- berg, M. P. Schipper, E. Schuitema, K. Zwigtman, één herexamen. Afgewezen: 1. Ulo examen te Goes. Te Goes slaagden Maandag voor het Ulo-examen A: W. M. J. Hoek, G. C. Huij- bregtse, J. Meyer, A. M. Quasters, M. Koetje, L. Schmelzer, allen Vlissingen; J. E. C. v. ji. Velde, Wolfaartsdijk, A. C, de Jonge, Middelburg; A. W. Beukema, 's- Heer-ArendskerkeE. B. van Damme, M„ P. M. J. Rus, M. S. van Zweeden, J. de Puit, J. C. Stokmans, A. van Strien allen te Goes. Voor diploma B slaagden: A. Cok, Krui- ningen, A. E. Holty, Zieriksee; J. Doorne- bos Westdorpe; M. J. Korstanje, Wemel- dinge; M. C. Duijnhouwêr, Kloetinge; M. H. de Dreu, M. Haeck beiden Goes. Afgewezen 5 candidaten. Te Rotterdam slaagde voor het prak tijkexamen bevolkingsboekhouding, de heer A. Dockheer te Middelburg, werkzaam als Ipftnbtenaar ter gemeentesecretarie te V e r e. Aan de kweekschool voor voorberei dend onderwijs te Leiden, slaagde voor het eindexamen de heer A. Schram de Jong te Middelburg. Geslaagd voor het eerste gedeelte van het examen veearts aan de Hoogeschool te Gent, de heer G. B. Buysse te IJ z e n dij k e. De heer M. M. Malotaux te Sluis slaagde voor het eerste gedeelte van mees- ter-bierbrouwer aan de Gentsche Brouwers- school. Aan de universiteit te Delft slaagde voor het tweede gedeelte prop. examen ci- viel-ingenieur, de heer H. Duns te Vlis singen. Bevestiging en intrede van ds. C. B. Bavinck te Kampen. Zondag is ds. C. B. Bavinck, gekomen van Soeburg, bevestigd als predikant van de Geref. Kerk te Kampen door zijn broer dr. J. H. Bavinck, benoemd Zendingshoog- leeraar, met een preek over Jes. 40 11b. Des middags deed ds. Bavinck zijn intrede met een preek over 1 Joh. 5 11 en 12. Spr. handelde over het getuigenis Gods, dat het leven is in Zijn Zoon, en ontvouwde ten eerste'dat het leven alleen in Jezus is en ten tweede dat het leven heeft alleen, wie in den Zoon gelooft Na de predikatie richtte spr. zich tot zijn ambtsvoorganger, ds. H. H. SGhoemakers, tot zijn broeder, dr. J. H. Bavinck, tot zijn vader, ds. C. B. Bavinck, tot de afgevaar digden van de Classis Zwolle, tot hoog leeraren en studenten der Theol. School? tot collega's en Kerkeraad en ten laatste tot de gemeente Toespraken werden gehouden door dr. C. N. Impeta namens kerkeraad en gemeente, door ds. A. B. Roukema te Berkum na mens de Classis Zwolle en door prof. dr. J. Ridderbos namens het college van hoog leeraren. Op verzoek van den kerkeraad heeft ds. Bavinck zich bereid verklaard de leiding van de Evangelisatie, die voordien berustte bij ds. J. Overduin, op zich te nemen. („Stand."). Ned. Herv. Kerk. Dr. A. van Oyen te Breda, vroeger te Rittem, is beroepen te Groningen (vac. A. de Visser). Geref. Gem. Beroepen te Ierseke: ds. W. Lamain te Rotterdam (Zuid). Tweetal te AagtekerkeOostkapelle: cand. Visser te Rotterdam en ds. J. v. d. Berg te Krabbendijke.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 2