MIDDELBURGSCHE COURANT (&GOESCHE COURANT) Staatsraad Kooien kabinetsformateur „KpninQin Cmma." „Prinses Tbeatrix" ZIJN IN DE VAART Kruitmagazijn in de lucht gevlogen. Zijn kansen lijken voorshands niet groot. Nieuwe incidenten te Dantzig. De gevechten op de grens van Mantsjoekwo. Vader met zijn kind in de armen verdronken. Strang c.s. conlereeren opnieuw met Molotof. De prijs van den vrede. Talrijke dooden, gewonden en vermisten. Engeland versnelt den bouw van duikbooten. Ciano naar Spanje. Dagblad. Uitg. N.V. De Middelburgsche Crt. Bureauxte MIDDELBURG: St. Pieterstr. 28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOESTurfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.5p per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. NUMMER 160. TWEE BLADEN. MAANDAG 10 JULI 1939. EERSTE BLAD. 132e JAAKG. ES25 Advertentiën 30 ct per regel, ingezonder mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. «Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 et. Zaterdagmiddag heeft H. M. de Koningin mr. dr. D. A. P. N. Kooien (r.k.) ontvangen en hem opdracht gegeven tot vorming van een nieuw kabinet. De heer Kooien heeft verzocht deze op dracht in beraad te mogen houden. Staatsraad mr. dr. D. A. P. N. Kooien, is op 21 Januari 1871 te Rijswijk geboren. Hij bezocht het gymnasium te Utrecht en stu deerde in de rechten aan de Utrechtsche universiteit. In 1894 promoveerde hij, ook in de staatswetenschappen. Na de advocatuur te Utrecht te hebben uitgeoefend werd hij achtereenvolgens schoolopziener in het arrondissement IJs- selstein, voorzitter van den bond van r. k. kiesvereenigingen en lid en ondervoorzitter van den centralen raad van beroep. In 1905 vaardigde het kiesdistrict Grave hem af als lid van de Tweede Kamer. Na Focks benoeming tot gouverneur-generaal volgde mr. Kooien hem op als voorzitter van de Tweede Kamer. Tot 1925 was hij kamerpresident. Van Augustus 1925 tot Maart 1926 was hij minister van arbeid, handel en nijverheid in het kabinet-Colijn. De aanneming van het amendement-Ker sten (het gezantschap bij het Vaticaan) had de val van dit kabinet tot gevolg. In April 1926 deed de heer Kooien zijn intrede in den Raad van State. Behalve vele functies in dienst van het roomsch katholieke gemeenschapsleven is de heer Kooien o.a. curator van de techni sche hoogeschool te Delft en voorzitter van den Raad voor de luchtvaart. Het spreekt welhaast van zelf, dat de taak van den heer Kooien geweldig moei lijk zal zijn. In de partij, waartoe hij be hoort, de r. k. staatspartij, staat hij op den rechtervleugel. Uit dezen hoofde mag men wellicht aannemen, dat hij bezwaren zal hebben tegen de politiek, welke zijn partij- genooten Romme c.s. wilden toepassen: uit breiding der sociale wetgeving (bestrijding der werkloosheid) zonder al te veel re kening te houden met een sluitende begroo ting. Het roomseh-katholieke dagblad „De Tijd" wijdt de volgende beschouwing aan de taak van den nieuwen kabinetsformateur: „De katholieke staatsraad, oud-minister van Arbeid en oudvoorzitter van den Bond van R.K. Kiesvereenigingen, heeft zich se dert lange jaren in den kring van zijn ambtsbezigheden teruggetrokken en staat buiten het actieve leven der partij, waarin zijn gezagvolle figuur vroeger een voorna me plaats heeft ingenomen. De opdracht aan staatsraad Kooien moet dan ook blijkbaar niet zoo worden verstaan, dat na de ontheffing van dr. Colijn, die het kabinet in crisis verklaarde, nu de inzich ten van de andere groep in het kabinet, welke met dr. Colijn over het vraagstuk der werkloosheidspolitiek van meening verschil de, als grondslag van een nieuwe kabinets formatie zouden worden beproefd. De op dracht aan staatsraad Kooien lijkt veeleer buiten de partijen van de crisis om te gaan. Werd ook van katholieke zijde wel eens de vrees geuit, dat een opdracht aan een katholiek formateur de bestaande moei lijkheden zou verscherpen, dan is die meening dan ook niet van toepassing t.a.v. een figuur als staatsraad Kooien. In welke richting de heer Kooien, wiens persoonlijke politieke inzichten de laatste jaren zeer zelden in het openbaar tot uiting zijn gekomen, de mogelijke vervulling van zijn opdracht zal zoeken, is daarom voorals nog een open vraag. Zal hij trachten de te genstellingen, die door de crisis openbaar geworden zijn, te overbruggen, of zal hij er buiten om streven naar de vorming van een kabinet van persoonlijkheden, die, evenals hij, buiten het parlementaire slagveld staan of hebben gestaan Een ding echter kan o.i. reeds nu worden gezegd. Voor de katholieke partij spelen persoonlijke elementen in deze crisis vrij wel geen rol, maar zij heeft zich vast veran kerd aan een primairen eisch van sociale politiek, een zakelijk program van werk loosheidsbestrijding, zooals dat door mi nister Romme op even bekwame als ener gieke wijze was opgebouwd en dat als een minimum-program beschouwd wordt. Dit zakelijke standpunt zullen de partij, met haar fractie in het parlement, en de minis ters, die uit haar midden zijn voortgeko men, ook tegenover den nieuwen formateur moeten handhaven." Uit deze beschouwing hjijkt» duidelijk ge noeg, dat de heer Kooien op groote moei lijkheden, juist in de gelederen van zijn eigen partij zal stuiten. DE ANTI-DUITSCHE STEMMING IN POLEN. Pat. meldt uit Warschau: De winkeliers te Lodz hebben besloten, in hun uitstal kasten bordjes te plaatsen met de woorden „Wij verkoopen geen Duitsche producten". Duitscher door Poolschen politie-officier doodgescho ten. De Poolsche pers maakt melding van nieuwe incidenten te Dantzig. Een Poolsche spoorweg-beambte is aangevallen door vier geüniformeerde nationaal-socialisten en mishandeld nabij Warling. De man werd ontzet door 'n collega. Volgens de Duitsche lezing van het geval werden de nationaal- socialisten door den Pool aangevallen en hebben zij gehandeld in zelf verdediging! Verder is een twaalftal arbeiders van de Schichau-werf, waar onlangs in den nacht wapenen aan land werden gebracht, door de Gestapo van Dantzig naar een concen tratiekamp gezonden. Tenslotte wordt medegedeeld, dat een Duitscher, Kosch, genaamd te Starograd is doodgeschoten, toen hij poogde te ontsnap pen aan een Poolschen politieofficier die hem had gearresteerd op Poolsch gebied, nabij de grens van de vrije stad. De politie officier is in arrest gesteld. Concentratie van Duitsche troepen in Teschen. Uit Warschau wordt gemeld, dat aan de vroegere Poolsch-Tsjechische grens in Teschen Duitsche troepen zijn geconcen treerd. De troepen hebben op ruim hon derd meter van de grens prikkeldraad ver sperringen van twintig tot dertig meter breed opgericht en nabij Moravisch Ostra- wa zjjn groote hoeveelheden materieel voor versterkingen aangekomen. Een rede van Forster. Het D.N.B. meldt uit Dantzig: Op de sluiting van het congres van de N.S.D.A.P. te Oliva en Neufahrwasser heeft gouwlei der Forster een rede gehouden, welke door enkele tienduizenden werd aangehoord. Forster verlangde, dat een oplossing zou worden gevonden voor het wederrechtelijk door Polen op de Westerplatte te Dantzig in stand gehouden munitiedepot, dat een voortdurende bedreiging voor de haven en de stad Dantzig is. Spreker zeide, dat Po len geen recht heeft in Dantzig een muni tiedepot te onderhouden, terwijl het den Dantzigers zelf verboden is oorlogstuig te hebben!! Hierdoor is in Polen een onhoud- baren toestand geschapen. Forster zeide verder, dat Dantzig thans meer Duitsch is dan ooit, de bevolking van Dantzig weet, dat het haar in Duitschland beter zou gaan. Doch zelfs wanneer het Dantzig slechter zou gaan, dan bestaat nog geen Dantziger, die niet met hart en ziel verlangt naar Duitschland terug te keeren. Dé Dantzigers hebben geen tanks en het is te "kinderachtig te meenen, dat Dantzig Po len aan zal vallen. Veeleer heeft Dantzig, in verband met het Poolsche chauvinisme, reden tot vreezen. De Dantzigers zijn even wel rustig en voelen zich veilig in de hand van den Führer. Nieuwe Japansche overwin- ningsberichten. Domei meldt uit Hsingking: Sinds 20 Juni hebben de gecombineerde strijdkrach ten van Japan en Mantsjoekwo 250 Rus sische en Buiten-Mongoolsche tanks en pantserwagens of vernietigd of onklaar ge maakt. De vijand had vier brigades ge motoriseerde troepen, een divisie scherp schutters en twee divisies ruiterij gemobi liseerd in het geheel ter sterkte van 40,000 man. Nadat de Japanneezen Zaterdag de hoogte van Balsjagal, ten Noorden van Nomonhan, hadden bezet, zijn de Russische en Buiten-Mongoolsche troepen tot eep\ algemeenen terugtocht overgegaan. De Ja pansche en Mantsjoereesche troepen wa ren Vrijdagavond om negen uur tot het offensief overgegaan. Bij den slag hebben deze gecombineerde strijdkrachten vol gens van het front ontvangen berichten den vijand een vernietigenden slag toegebracht. De Japansche luchtstrijdkrachten heb ben in samenwerking met de grondstrijd krachten eenige aanvallen kunnen uitvoe ren. Zij hebben eenige verbindingen over de rivier Kolsten vernietigd en aldus een terugtocht onmogelijk gemaakt. De vijandelijke troepen waren voorzien van meer dan 50 tanks, zeventig stuks veldgeschut en een groot aantal pantser wagens. Zij deden wanhopige pogingen hun stellingen langs de rivier te verdedi gen, doch moesten tot den terugtocht overgaan, met achterlating van vele doo den en gewonden en een groote hoeveel heid krijgstuig op het slagveld. Er' zijn vele krijgsgevangenen gemaakt. Volgens mededeelingen van een Japan schen stafofficier werden op een dag, Juni, meer dan 150 Russische tanks vernie tigd of onklaar gemaakt, waarvan vijf met tien kogels in tien minuten tijds. Domei meldt nog het volgende: In een gevecht tusschen Japansche en Buiten- Mongoolsche vliegtuigen zijn 28 toestellen van de luchtmacht van Buiten-Mongolie omlaag geschoten. Een Japansch toestel is niet naar zijn basis teruggekeerd. Op den Noordelijken oever van de Kol sten-rivier hebben de troepen van Japan en Mantsjoekwo tezamen de Noro-hoogte welke een belangrijk steunpunt ten Noor den van Nomonhan vormt, bezet. Ook een deel van de Balshagal-hoogte werd bezet. De troepen van Buiten-Mongolie lieten 600 dooden op het slagveld achter. BRITSCHE MISSIEHUIZEN IN CHINA IN BRAND GESTOKEN. Op aanstoken van de Japanners Volgens berichten van Chineesche zijde zouden de bezittingen van de Britsche missie in verscheidene steden in de pro vincie Sjansi, o.a. Hoentoeng en Tsjaots- jon, in brand gestoken en verwoest zijn Deze aanslagen zouden een onderdeel vor men van de door de Japanneezen aange wakkerde anti-Britsche campagne in Noord-China. Verklaard wordt, dat vele Chineesche Christenen gearresteerd en te rechtgesteld zijn. Tragisch ongeval te Kortenhoef, Zondagmiddag is op het meertje De Wijde Blik onder de gemeente Korten hoef, bij het zeilen een ernstig ongeval gebeurd. De heer E. den Hertog uit Vree land was met twee van zijn kinderen en eenige vrienden gaan zeilen. Doordat als gevolg van een windvlaag de giek plotse ling overkwam, sloeg het vijfjarig zoontje van den heer H. over boord. De vader sprong het kind na-om het te redden. Na eenige malen gedoken te hebben, had hij het kind gegrepen, doch ;zonk toen plotse ling met het knaapje in de diepte. Van de boot af kon men de drenkelingen niet meer bereiken en toen hulp van den wal arriveerde, was het te lapt. Tot het inval len van de duisternis werd gedregd, doch men slaagde er niet inj de drenkelingen te vinden.: Vanmorgen is opnieuw een politieboot uitgevaren om het dregden voort te zet ten. De heer Den Hertog, die gymnastiekon- derwijzer te Amsterdam was, laat een vrouw en nog drie kinderen achter. I In de Crt. lezen we nog de volgende bij zonderheden van dit tragisch geval: Tegen vier uur. was <je heer Den Her tog, die gymnastiekondefwijzer op enkele scholen in Amsterdam vVas, doch op dok- tesadviés in Vreeland woonde, met' zijn zeilboot Han,genoemd naar zijn oudste zoontje van 7 jaar, dat eveneens aan boord was, het water op gegaan. Aan boord v&n het scheepje bevonden zich verder nog drie dames en twee heeren,, familieleden uit Amsterdam en zijn 5-jarig zoontje Frank. Reeds eenige malen had de heer Den Hertog zijn boot over de plas gestuurd en men dacht er juist over den terugtocht te aanvaarden, toen een plotselinge wind ruk in de zeilen kwam, waardoor de kieg onverwacht overkwam. De kleine Frank, die hier vlakbij stond, kreeg zoo'n harden klap van de giek, dat hij zij nevenwicht verloor een overboord sloeg. Dit ongeval bracht groote consternatie aan boord. Alleen den heer Den Hertog wist zijn kalmte te bewaren. Hij bond de schoot vast en sprong dan zijn zoontje na, die reeds in de diepte verdwenen was. In ademlooze spanning keken de achter- blijvenden toe en zij zagen hoe de vader driemaal vergeefs naar zijn kind dook, om dan met den jongen in de armen boven te komen. Er was alle reden om aan te nemen, dat het ongeval nu nog een goed einde zou nemen, want ofschoon de dokter den heer Den Hertog het zwemmen verboden had, was deze een uitnemend zwemmer. Doch eensklaps zag men hem het kind loslaten en even daarna verdween ook de vader, onder het slaken van den angst kreet: „Ik kan niet meer" in de diepte. Op de boot kon men slechts hulpeloos toezien. Hulpeloos in dubbele beteekenis want geen van allen wist ook maar in de verste verte hoe zij met een zeilboot moest omgaan. De boot kon dus ook niet naar de in het water liggende drenkelingen ge- dirigeerd worden. Zelfs schoot tot over maat van ramp de schoot los en dobberde men hulpeloos over de plas, steeds verder van de plaats waar vader en zoon te wa. ter geraakt waren. Ook van andere zijde kon nog geen hulp opdagen, daar de Wijde Blik bijna niet bevaren werd. GEEN „RADIO-BELASTING". Het gaat om bijdragen voor de omroepvereenigingen. Men meldt ons van bevoegde zijde: In verschillende dagbladen zijn berichten gepubliceerd aangaande de plannen van den minister van binnenlandsche zaken tot het invoeren van een „radio-belasting". Deze berichten zijn in zooverre juist, dat in aansluiting op hetgeen de minister van binnenlandsche zaken bij de mondelinge be handeling van de begrooting van het staats bedrijf der P.T.T. in de Eerste Kamer der Staten-Generaal op 4 Februari 1938 mede deelde inderdaad de vraag overwogen is, of er een weg te vinden zou zijn om, met handhaving van de zelfstandigheid van de Nederlandsche Omroepvereenigingen en van de vrijheid van den luisteraar om zich aan te sluiten bij den omroep zijner keuze, de noodige inkomsten te verzekeren door de omroepbelangen in den breedsten zin volledig door de Nederlandsche luisteraars te doen bekostigen. Ook is juist, dat de contact-commissie voor de werelduitzen dingen dezer dagen haar met algemeene stemmen aanvaard rapport aan den minis ter van binnenlandsche zaken zal uit brengen, van welk rapport het bovenge noemde punt een onderdeel uitmaakt. Het is echter nog voorbarig aangaande den in houd van dit rapport publicaties te doen, daar in verband met en ter uitvoering van de in dit raport belichaamde voorstellen nog verschillende besprekingen gevoerd móeten worden. De juistheid van de te dezer zake ge dane publicaties moet derhalve geheel voor rekening van de betreffende berichtgevers gelaten worden. Thans zij echter reeds gewezen op het feit, dat de uitdrukking „radio-belasting", tot het invoeren waarvan plannen zouden be staan, op zijn minst genomen verwarring kan wekken. Bij een dergelijke regeling zou het slechts gaan om de invoering van het beginsel, dat elke luisteraar ver plicht is financieel bijte dragen aan de instandhouding endenverderen uitbouw van den Nederlandschen radio- omroep. De nieuwe motorschepen voor den DAGDIENST VLISSINGEN-HARWICH v.v. der MAATSCHAPPIJ „ZEELAND" (Ingez. Med.) „Geen deiinitiei resultaat bereikt." Reuter meldt uit Moskou: De ambassa deurs van Groot Brïttannië en Frankrijk te Moskou, Seeds en Naggiar, alsmede Strang, hebben Zondagavond opnieuw een onderhoud gehad met den Russischen volkscommissaris van buitenlandsche za ken, Moiotof, dat twee uur en vijftig mi nuten duurde. In een verklaring, welke door het agent schap Tas omtrent deze besprekingen is gepubliceerd, wordt gezegd, dat „geen de finitief resultaat is bereikt"." De besprekingen kunnen nog wel een week duren. Havas meldt uit Moskou: Omtrent het onderhoud op het Kremlin wordt medege deeld, dat dit het langste is geweest, dat tot nu toe door de politici is gevoerd. De snelle opeenvolging van de besprekingen duidt op een versneld rythme van de on derhandelingen, doch men kan nog geen ernstige voorspellingen doen over den duur hiervan. Gezien het moeilijke karakter van de besprekingen, welke ten doel hebben den vrede in Europa te bewaren en het lot van verscheidene derde mogendheden be treffen, zullen de besprekingen nog een week, of langer kunnen duren, voordat nadere mededeelingen worden gedaan over de resultaten, zelfs indien men eer der in beginsel tot overeenstemming komt. Italiaansche noteering. Havas meldt uit Rome: De „Resto del Carlino" publiceért een artikels—waarin het blad uiteenzet, dat een eventueel'# regeling van de kwestie-Dantzig overeenkomstig dé verlangens van Duitschland niet voldoende zou zijn om de oorlogsdreiging die over Eu ropa hangt, af te wenden!! Om tot een werkelijke kalmeering te geraken, aldus 't blad, zou men ook nog aan Italië: Tunis, Suez en Djiboeti moeten geven, aan Duitschland koloniën, en tenslotte zou het noodig zijn, dat de „plutocratieën" financi eel medewerken aan den overgang van den Duitschen en Italiaanschen handel van de tegenwoordige structuur naar de vredes- structuur. OP ONBEWAAKTEN OVERWEG OMGEKOMEN. Gisterochtend om ongeveer half acht is op den onbewaakten overweg tusschen Den Bosch en Rosmalen onder „De Vliert", een ongeveer 32-jarige man, v. d. Griendt ge- heeten, door een uit Den Bosch komenden trein gegrepen. Hjj was vrijwel op slag dood. Het slachtoffer woonde in Den Bosch en was ongehuwd. A.V.R.O. EN N.S.B. Een circulaire inzake ds. Ekering In het weekblad „Eenheid Door Demo cratie" lezen wij, dat op het oogenblik de A.V.R.O. een circulaire toezendt aan leden, die bedanken of dreigen te bedanken we gens de verzorging van de morgenwijding der A.V.R.O. door den nationaal-socialisti- sehen dominee Ekering, aldus Vooruit. De ze circulaire staat afgedrukt in „E.D.D.": „Het bestuur heeft de kwestie-Ekering van alle kanten bekeken en het is daarbij tot de conclusie gekomen, dat in het alge meen het bestuur zich niet heeft in te la ten met de politieke of geloofsovertuiging van medewerkers aan het omroepprogram ma, vooropgesteld, dat zij het' aan hen toe vertrouwde werk goed doen en dat zij van hun persoonlijke overtuiging geen blijk ge ven voor de microfoon. „Het bestuur is echter van meening, dat de zaak-Ekering door het recente optreden van dezen predikant in het actieve politieke leven van de hoofdstad een nieuw aanzien heeft gekregen, waardoor de vraag rijst of in de toekomst dit optreden geen aanleiding zal geven tot het scheppen van een toestand, waarbij de sfeer om de persoonlijkheid van ds. Ekering door politieke hartstochten zóó wordt vertroebeld, dat deze zich kwalijk met het ambt van geestelijken herder ver draagt. Teneinde daarover uitvoerig en zuiver op de hoogte te worden gesteld, heeft het be stuur ds. Ekering uitgenoodigd in zijn mid den te verschijnen. Dit zal waarschijnlijk medio Juli geschieden. Na overweging van alle aspecten van de zaak en na toetsing daarvan aan artikel 4 der Statuten zal het bestuur datgene doen, wat de waarheid der vereeniging vereischt en dat in overeen stemming is met de rechtszekerheid harer medewerkers. Derhalve geven wij u in overweging, uw voornemen tot bedanken niet uit te voe ren." WEERBERICHT. Verwachting tot morgenavond: DE BDLT: Meest matige later afnemende Westelijke tot Noordwestelijke of Noorde lijke wind, gedeeltelijk bewolkt. Geen regen van beteekenis, weinig verandering in tem peratuur. Di. 11 Juli. Zon op: 4 h 52; onder: 21 h 17. Licht op: 21 h 47. Maan onder: 15 h 26. N.M.: 16 Juli. Hoog- en Laagwater te VUssingen: Juli. Hoogwater. Laagwater. Maandag 10 7.52 20.13 1.53 14.03 Dinsdag 11 8.52 21.17 2.52 15.07 Woensdag 12 10.04 22.30 3.55 16.19 WestkapeUe ls 28 min. en Domburg 33 min. vroeger, Veere 38 min. later. S springtij. Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Juli. Hoogwater. Laagwater. Maandag 10 9.27 21.47 2.51 15.12 Dinsdag 11 10.24 22.48 3.48 16.14 Woensdag 12 11.35 24.02 4.50 17.25 Gistermiddag is in het dorp Penaranda de Bracamonta nabij Salamanca (Spanje) een kruitmagazijn in de lucht gevlogen. Naar gemeld wordt zijn hierbij omstreeks dertig personen om het leven gekomen en 200 gewond terwijl er nog 90 vermisten zijn. Een goederentrein,, die zich in het station bevond, werd volkomen vernietigd. Uit Salamanca, Samora, Va'lladolid en Avila hebben zich brandweren en mili tairen naar de plaats des onheils begeven. Tengevolge van het tekort aan water als gevolg van het zeer warme weer stuitte het blusschingswerk evenwel op groote moeilijkheden. Generaal Franco heeft onmiddellijk- van zijn deelneming doen blijken en 200.000 peseta's voor de getroffen bevolking be schikbaar gesteld De oorzaak van de ontploffing is nog niet bekend. MR. W. L BARON DE VOS VAN STEENWIJK 80 JAAR. Mr. W. L. baron De Vos van Steenwijk, voorzitter der Eerste Kamer der Staten Generaal, vierde heden zijn tachtigste ver jaardag. Hij heeft zich echter aan alle huldebetooging onttrokken. BRAND IN AUTOBUS EISCHT ZEVEN DOODEN. Te Roquevaire aan den weg van Mar seille naar Aix-en-Provence (Frankrijk), is vanmorgen een autobus verbrand. Er zou den zeven dooden zijn. Havas meldt uit Londen: De marinedes- kundige van de „Daily Express", wijst op de versnelling van den bouw van duikbooten in Engeland. Niettegenstaande de ramp van de „Thetis" en zelfs zonder dat men wacht op de verbetering der reddingstoestellen, zullen de nieuwe eenheden voor de oor spronkelijk vastgestelde data in actieven dienst worden gesteld. Zes duikbooten welke thans in aanbouw zijn, zullen dit jaar voltooid worden. In 1940 zullen er nog zeven volgen, terwijl plannen worden uitgewerkt voor vier on derzeebooten van een nieuw type. De Italiaansche minister van buitenland sche zaken, graaf Ciano, is gistermiddag van de luchthaven Ostia naar Gaëta ver trokken, waar hij zich onmiddellijk aan boord begaf van den pantserkruiser „Euge- nio de Savoia", waarmede hij naar Spanje vertrok. Havas wijst er op, dat de Italiaansche dagbladen ter gelegenheid van Ciano's ver trek schrijven, dat het in verband met Ciano's bezoek belachelijk is te spreken over afsluiting van een Italiaansch-Spaansch pact. De onderteekening van een dergelijk diplomatiek instrument zou geen zin heb ben. Beiden landen hebben dezelfde ideo logie en dezelfde belangen. Zij volgen de zelfde politiek, een politiek van Euronee- i sche ore,:'.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1