MIDDELBURGSCHE COURANT Noodlottige brand te Groningen. GOESCHE COURANTE Anti-Britsche agitatie in Japan Vergeet niet Vast- recht aan te vragen. .Aantallen K.W;U. Vastrechtverbruik sc Bejaard echtpaar in de vlammen omgekomen. Tsjoengking driemaal gebombardeerd, Engelsche spionnage in Duitschland. Het is verboden boven Berchtesgaden te vliegen. Een Duitsch-Italiaansche overeenkomst inzake Zuid-Tirol. De Kabinetscrisis. Blank en Bruin. De Engelsche pers constateert ontspanning. I HA DE METEROPNAME OVER MEI-JÜNI WORDT: de „Voste Kosten" (vroeger meferhuur genoemd) voor afnemers volgens „iichttarief" en „kleinkrachttarief" waar in tien termijnen per jaar wordtgeïncasseerd van t48 cent per termijn gebracht op 40 cent êO 40 9ê B de K.W.U.-prijs „Half Vastrecht" van 12 cent gebracht op 11 cent. Te Vlissïngen met twaalf termijnen zijn de overeenkom- stigë' verlagingen j van 40 op 33 cent, van 75 op 58 cent ,en van 120 (f/m. 3 x 10 Amp.) op 75 cent. De „Vaste - Kosten" voor verbruikers met grootere meters worden eveneens verlaagd tot de algemeen geldende bedragen- 1935 V 3,5 millioen 1936 4,2 millioen 1937 4,9 millioen 1938 5,9 millioen N.V, PROVINCIALE ZEEUWSCHE ELECTRICITEITS-MAATSCHAPPIJ Dagblad. Uitg. N.V. De Middelburgsche Crt. Bureauxte MIDDELBURGSf. Pietersfr. 28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOESTurfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. 8 JULI 1939. EERSTE BLAD. 183e JAABG. esea&essssES Advertentièn 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 et, -<b,3 ïn den afgeloopen nacht, tegen kwart voor drie werd de Groningsche brandweer gealarmeerd door werklieden, die aan de Steentilbrug reparatiës verrichtten en had den ontdekt, dat in het perceel no. 46 aan de Steentilstraat waarin een magazijn van auto-onderdeelen en lampen van den heer •H. Wiegman is gevestigd, brand woedde. Even nadat zij het vuur ontdekten sprong reeds de groote etalageruit met een gewel digen knal uiteen, vermoedelijk veroorzaakt door het ontploffen van potten vet. Door dit geraas werden de meeste omwonenden uit hun slaap gewekt en spoedden zich naar buiten. In korten tijd stond het perceel van den heer Wiegman in lichter laaie. De be woners, de 40-jarige heer Wiegman, diens vrouw, een 11-jarig zoontje en een 4-jarig dochtertje trachtten zich te redden. Dit ge lukte aan allen. De heer W. die in de haast kwam te vallen, liep daarbij echter een hielbreuk op en kreeg ernstige brandwon den, zoodat hij ter verpleging naar het aca demisch ziekenhuis moest worden ver voerd. Voor de bewoners van de bovenverdie ping van hetzelfde perceel, de 60-jarige kleermaker B. J. Walrecht, diens eveneens -60-jarige eehtgenoote en hun 25-jarigen zoon, heeft de brand vreeselijke gevolgen gehad. De zoon kon door de geweldige vuurzee en de rookontwikkeling geen en kele poging ondernemen om zijn ouders te redden en ternauwernood gelukte het hem zelf het gevaar te ontkomen, zoodat hp het moest aanzien dat zijn ouders jammer lijk in de vlammen omkwamen. In dezen toestand mocht het hem nog gelukken via het dak en een dakraam aan de achterzijde het perceel van de firma Koopman te be reiken. Onmiddellijk na het alarm is de Groning sche brandweer met groot materiaal uitge rukt. Toen zij ter plaatse kwam was het geheele pand reeds een vuurzee en waren ook het aangrenzende perceel en het groo te pakhuis aan de achterzijde reeds door het vuur aangetast. Hierin lagen groote voorraden manufacturen en aanverwante artikelen opgestapeld. Direct werden de slangen uitgelegd en wel acht aan de voorzijde, twee in gangen aan weerszijde van 't perceel en zes aan de achterzijde, zoodat met zestien stralen te gelijk water kon worden gegeven. De ga rage aan de achterzijde bevatte een aantal auto's en stalling voor twee paarden. Het mocht gelukken de wagens en de dieren nog bijtijds in veiligheid te brengen. Tegen vier uur stond ook de aangrenzende woning van den heer Koopman in lichter laaie en was de woning van den heer Wiegman in een ruïne herschapen. Het pakhuis brandde mede geheel uit. Tegen vier uur was het gevaar voor ver dere uitbreiding geweken. Het nablusschen vergde evenwel nog verscheidene uren. Het zoeken naar de lijken van het echtpaar Walrecht, dat bij dezen brand het leven liet, ging met groote moeilijkheden ge paard. Het was voor de brandweerlieden uiterst gevaarlijk zich binnen dat perceel te begeven, daar de beide zolders elk oogen- blik konden instorten. Omtrent den toestand van den heer Wiegman wordt nog vernomen, dat deze niet ongunstig is. Nadat hij zijn vrouw en kinderen in veiligheid had gebracht, kon hij zichzelf slechts redden door van een twee meter hoogen muur te springen en hierbij kwam hij te vallen en bekwam ook brandwonden. Deze zijn evenwel niet van ernstigen aard gebleken en zijn toestand baart dan ook geen zorg. De schade door dezen brand aan de aan getaste perceelen veroorzaakt wordt ge deeltelijk door verzekering gedekt. On danks het nachtelijk uur was er vrij veel publiek op de been, doch de politie droeg zorg dat de brandweer ongehinerd haar taak kon verrichten. De lijken van de slachtoffers ge vonden. Nader wordt gemeld: Nadat er geen gevaar voor instorting van zolders of muren meer bestond, is de brand weer onmiddellijk begonnen met het zoe ken naar de beide lijken van den heer en mej. Walrecht. Het is haar tenslotte ge lukt, hedenmorgen om 9 uur het verkool de lijk van de 60-jarige mej. W. te vinden. Het lichaam was verschrikkelijk verminkt. De brandweer zette haar tragische werk voort en om tien uur had zij ook het lijk van den heer Walrecht gevonden. Vast is komen te staan, dat beide men- schen na de instorting van den zolder mee naar beneden zijn gevallen en onder het puin werden bedolven. Per ambulance is het stoffelijk overschot van het echtpaar naar het academisch ziekenhuis overgebracht. De toestand van den heer Wiegman, die bij zijn overhaaste vlucht een hielbreuk op liep, is naar omstandigheden goed. Japansche surprise voor Tsjiang Kai-sjek op den tweeden ver jaardag van den burgeroorlog. Domei meldt uit Tokio. De Japansche luchtmacht in China heeft fden tweeden verjaardag van het uitbreken der vijandelijkheden herdacht met drie achtereenvolgende luchtaanvallen op Tsjoengking, den zetel der regeering van Tsjiang Kai-sjek. Bij den eersten aanval werden bommen geworpen op het hoofd kwartier van den militairen raad en de gen darmerie, waarin brand ontstond, bij den tweeden aanval werd het vliegveld ge bombardeerd, en bij den derden aanval wer den de Chineesche luchtafweerbatterijen bestookt, waardoor op verschillende plaat sen branden uitbraken. De Japansche vlieg tuigen keerden allen veilig naar hun bases terug. De Britsche consul-generaal te Weenen moest vertrekken. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Zooals reeds gemeld, heeft de Duitsche regeering zich genoodzaakt gezien er bij de Engelsche regeering op aan te dringen den Engelschen consul-generaal te Weenen, Gamer, terug te roepen. De Engelsche consul-generaal te Weenen is m een spionnageaffaire gewikkeld. Hij is reeds uit Duitschland vertrokken. De Deutsche Dienst schrijft in dit ver band: De Engelsche regeering is er sinds eenigen tijd toe overgegaan uit een geestes gesteldheid van ziekelijk wantrouwen en overdreven angst, vooral evenwel met de bedoeling op ieder gebied het bewijs te le veren van z.g. Duitsche agressievoornemens en daardoor de internationale atmosfeer verder te vergiftigen, fatsoenlijke en onbe sproken Duitsche mannen uit Engeland te zetten. Men heeft zich daarbij niet eens de moei te genomen de maatregelen te motiveeren. Hoewel dezen er naar streefden loyale gas- ten te zijn var} den staat, waarin zij leefden en werkten, was het voor een uitzetting uit Engeland blijkbaar voldoende overtuigd na- tionaal-socialist te zijn. Deze Engelsche ge steldheid heeft bijwijlen tot een ware vrees voor spionnen geleid. Daartegenover moest Duitschland in den laatsten tijd vaststellen dat Engeland met alle middelen probeert een feilloos spion- nagenet over geheel Duitschlandte spin nen. In het personeel van officieele Engel sche vertegenwoordigingen, van consulaten en consulaten-generaal, vooral echter de passenbureaux heeft men bijzonder geschik te en geschoolde leden van de groote En gelsche berichtenorganisatie, van de Secret Service en de Intelligence Service, benoemd. Deze bezetting van den consulairen dienst met beroepsspionnen en geheime agenten wordt volgens de Deutsche Dienst op den duur ondraaglijk. Zware straffen op overtreding gesteld. Reuter meldt uit Berlijn: Berchtesgaden en de onmiddellijke omgeving zijn bij officieel decreet tot verboden zóne voor vliegtuigen verklaard-, opdat Hitier niet gestoord zal worden door het geronk der vliegtuigen. Het verbod heeft betrekking op een gebied van ongeveer 45 vierkante mijlen. Zware straffen staan op overtreding van het ver bod. GASVERSTIKKING TE TILBURG. Vrouw om het leven gekomen. Gistermiddag is de 64-jarige mej. H. in haar woning aan de Adriaan van Hilvaren- beekstraat te Tilburg door gasverstikking om het leven gekomen. De gasslang bleek van de muurkraan in de keuken te zijn losgeschoten. De echtge noot van het slachtoffer vond zijn vrouw levenloos toen hij van zijn werk thuis kwam. DE VERHOUDING DER VLOOTSTRIJDKRACHTEN. Groote meerderheid van Frankrijk en Engeland. Havas meldt uit Parijs: De „Petit Parisien" geeft een vergelijking van de sterkte der Fransch-Engelsche en der Duitsch-Italiaansche marinestrijdkrach ten en publiceert de volgende cijfers: Frankrijk en Engeland: 374 eenheden en 1.640.000 ton. Duitschland en Italië: 311 eenheden en 586.000 ton. De in aanbouw zijnde tonnage zoo voegt het blad hieraan toe, accentueert nog deze overweldigende meerderheid. De Tirolers zullen zich in Duitschland kunnen vesti gen, Te Rome wordt volgens Havas bevestigd, dat een overeenkomst is gesloten tusschen de regeeringen te Rome en te Berlijn ten aanzien van alle kwesties welke verband houden met de minderheden. Deze overeen komst heeft in het bijzonder betrekking op Zuid-Tirol, dat in 1918 Italiaansch is ge worden., De onderhandelingen over deze overeenkomst hebben eenige maanden in beslag genomen. Het zou Duitschers, of Ita- liaansche onderdanen van Duitsche origine in Zuid-Tirol gemakkelijk gemaakt worden zich in Duitschland te vestigen; zij zouden dan een schadeloosstelling krijgen voor de in Tirol achter te laten bezittingen. Er wonen ongeveer 200.000 menschen in Zuid-Tirol; in 1919 zijn ongeveer 5000 Duit schers uijtgeweken. Binnenkort zal den tekst van de over eenkomst gelijktijdig te Rome en te Berlijn worden gepubliceerd. (Men zie ook: de Kroniek v. d. dag.) Naar uit den Haag aan de N.R.C. wordt gemeld, heeft de conferentie, welke de Ko ningin gisteravond op het Paleis Noordein de met de voorzitters van de Kamers, den vice-president van den Raad .van State, de- chefs van den generalen staf en den mari nestaf en minister van staat mr. D. Fock heeft gehouden, tot zeer laat in den avond geduurd. Mr. Fock formateur? De regeeringspersdienst meldt: HM. de Koningin heeft hedenvoormiddag ontvan gen den minister van staat, mr. D. Fock. Havas meldt uit Tokio: De tweede verjaardag van de Chineesch- Japansche vijandelijkheden is gekenmerkt door een toeneming van de anti-Britsehe agitatie in Japan. Een honderdtal personen heeft gisteren luidruchtig betoogd voor de Britsche ambassade. Zij droegen doeken met anti-Britsche leu zen mede en schreeuwden vijandige kreten uit. Zij trachtten door te dringen in het park der ambassade, maar werden terug gedrongen door een belangrijke politie macht. Drie hunner vertegenwoordigers overhandigden het raadslid der ambassade, Cunningham, een adres van protest tegen de „onvriendschappelijke houding van En- gpland jegens Japan". De nationalistische partij Tohokai heeft een proclamatie gepubliceerd, waarin ge- ëischt wordt, dat Japan zich meester zal maken van de buitenlandsche concessies in China. De vereeniging Kominkyodoto partij der samenwerking van den keizer en zijn onderdanen heeft een resolutie aan genomen, waarin gezegd wordt: „Engel schen, trekt U terug van het Aziatische continent. Let op de conferentie te Tokio". Dezelfde partij heeft een circulaire rond gezonden, waarin den Engelschen terugga ve gevraagd wordt van al hun bezittingen in het Verre Oosten. Voorts heeft kol. Mo raki Sjimitsoe, de chef van het persbureau van het ministerie van oorlog, een lange verklaring uitgegeven, waarin hij den wil van Japan bevestigt, om van nu af aan een krachtig optreden jegens Engeland aan te nemen. De Kokoemiu Sjimboen publiceert een fel anti-Engelsch artikel, waarin o.m. gezegd wordt. „Het eenige middel om de nieuwe orde in het Verre Oosten te vestigen, is een vastbe raden anti-Britsche politiek. Laten wij onze missie bewust worden: Engeland minstens uit het Verre Oosten verjagen. Het doel van de huidige anti-Britsche politiek is niet overmeestering van Britsche economische en gebiedsbelangen, maar Engeland te tref fen in zijn waardigheid van controleur van de wereld en modder in zijn gelaat te wer pen". Domei meldt uit Tokio: Baron Funagoshi, ambassadeur van Ja pan te Berlijn in den wereldoorlog, en oud lid van het Hoogerhuis, heeft in een on derhoud met de pers het volgende ver klaard Namens alle Oostersche volkeren, die ge durende een langdurig tijdperk van 300 ja ren onderworpen zijn geweest aan een on- gerechtvaardigden druk van de Europeanen zal onze regeering met Groot-Brittannië onderhandelen bij de a.s. besprekingen te Tokio, teneinde de Oosterlingen te doen te- rugkeeren tot hun natuurlijke positie en tot hun eigen sfeer in de wereld. De hoog achting, welke de geideurde rassen koeste ren voor de blanken, zoo vervolgde Funa goshi, is grootendeels daaraan te „w ij - t e n", dat de kleurlingen het liberalisme van de blanken hebben overgenomen. Dit respect voor de blanken is bijna iets ge worden dat vanzelf spreekt. De zelfverne dering der gekleurde volkeren heeft den blanken Westerlingen een overheerschende positie verschaft en het hun mogelijk ge maakt het Verre Oosten te beschouwen als hun koloniën. De uitroeiing van dergel ij ke verhoudin gen is een der vitale rede nen voor den opbouw van de nieuwe orde in Oost- Azië. Wij richten thans al onze aan dacht op de ontwikkeling van den huidigen toestand, gesteund door den ster ken drang ons te ontdoen van de ongepaste invasie door sommige westerlijke mogendheden in het Oos ten. De vestiging eener nieuwe centrale regeering in het nieuwe China is dringend noodig om den besprekingen van Tokio kracht bij te zetten, want zulk een organi satie heeft haar nut om te bewijzen hoe nutteloos de economische hulp is welke Groot-Brittannië aan de regeering van Tsjiang Kai-sjek verstrekt. Tenslotte moet ik erop wijzen, dat de besprekingen in Tokio een belangrijke ge beurtenis vormen, welke zullen beslissen over het lot van Japan en andere volkeren in Oost-Azië. Japan moet zich thans, en bij de komende internationale betrekkingen, op voet van gelijkheid met Groot-Brittannië houden. Wij moeten Groot-Brittannië doen beseffen, dat het ware Japan van heden niet het Japan is uit de dagen van Sir Har ry Parkes, den eersten Britschen gezant te Tokio. In de aïiaire-Dantzig. Havas meldt uit Londen: De Engelsche bladen constateeren een merkbare ontspanning in de kwestie-Dant zig doch wijzen er op, dat deze in liet geheel niet te danken is aan een verzwakking van Polen. De „Daily Express" schrijft: „In buiten landsche politieke «kringen' heerschte giste ren de meening, dat de vooruitzichten voor een vreedzame regeling der kwestie-Dant- zig sterk verbeterd zijn. De „Daily Telegraph" schrijft: Hitier schijnt zich rekenschap te hebben gegeven van het gevaar voor Duitschland, om van de kwestie-Dantzig een aanleiding tot een algemeenen oorlog te maken. Indien deze situatie aanhoudt, zou het onmogelijk zijn, dat men op een punt belandt, waaróp de Poolsche regeering het mogelijk acht, d'e onder handelingen met Berlijn te hervatten. De geruchten, als zou Londen druk op Warschau hebben uitge oefend, zijn door de Poolsche regeering zelf tegengesproken. Frankrijk en Engeland hebben uitsluitend om nauwkeurige inlich tingen verzocht, welke houding Polen zal aannemen bij alle verwikkelingen die zich kunnen voordoen. Ook de Fransche pers bespreekt de kwestie-Dantzig. De „Excelsior" schrijft: Indien de Duitsche leiders inzien, dat Duitschland bij een ooriog weinig te win nen en veel te verliezen heeft, zullen zij de huidige ontspanning, welke rondom Dantzig geconstateerd wordt aanmoedigen, en zul len zij de vrije stad weer tot welvaart la ten komen. DE KRACHT VAN ENGELANDS LUCHTAFWEER. Reuter meldt uit Londen: In een rede te Birmingham heeft de Engelsche vice-lucht- maarschalk Leigh-Mailory verklaard, dat Engelands voorbereidingen voor den lucht afweer nu zoo doeltreffend zijn, dat vijande lijke invallers zwaar ontredderd zouden worden, zoodat de kracht van hun aanval aanzienlijk zou verzwakkèn. Hij zeide niet te willen beweren, dat de Engelschen eiken Duitschen bommenwerper konden verhin deren een gewenscht doel te bereiken, zoo als bijv. Birmingham, maar hij kon niet gelooven, dat eenige vijandelijke formatie daar zou aankomen, zonder dat haar ver trouwen sterk geschokt was, en zonder dat een hoog percentage van haar toestellen was verloren gegaan. tt ff ft ft ff "TW tl )f tt ft t* tt a it tt -■a De eerste kwitantie waarop deze verjaagde tarieven voor komen, wordt begin October aangeboden. Te Vlissingen in Augustus. -- (Ingez. Med.)j

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1